Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

4 Pages « < 2 3 4 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau Sa Ajung Mangaka In Romania, Sugestii si exemple de manga.


Tessa
post Dec 9 2010, 12:20 AM
Post #61


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Topic inchis pana vorbesc cu membrii staff-ului si decidem ce stergem si ce lasam. Deja ati devenit offtopic rau de tot.

@The Avenger: pana la urma, singura chestie care ai obtinut-o cu "razbunarea ta" a fost sa ma obligi sa inchid topicul. Sper ca a meritat ;)

Edit: topicul a fost redeschis, iar contul userului The Avenger a fost suspendat pentru 3 zile. Urmatoarea persoana care mai posteaza cu chef de cearta si offtopic in acest thread va primii aceeasi "reasplata".
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Dec 9 2010, 10:41 PM
Post #62


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



In other words, let the trolling continue :3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deus
post Dec 9 2010, 11:24 PM
Post #63


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Thunder
post Dec 9 2010, 11:43 PM
Post #64


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 33
Joined: 19-May 10
From: Inima Ardealului, adica Cluj
Member No.: 9.719
Points: 73
Gender:



vai, vai, va luati de saracul shingo care numai sfaturi v-a cerut... iar voi sariti la gatul lui!...

Dupa ce are si el un admirator care il sustine si crede in el, voi ii dati ban Admiratorului numai ptr ca nu este de acord cu parerea voastra bine argumentata! Sa va fie rusine! Cum indrazniti sa ii spulberati visul unui om prin argumente? Are curaj omul ca s-a apucat de manga si ca indrazneste sa viseze! Cu siguranta dupa ce va reusi sa adune bani si isi va cumpara tot echipamentul de care are nevoie va rade si desena pe sicriele voastre! Sa nu uitam ca vrea sa isi lanseze singur manga-ul, alt lucru foarte curajos! Cati dintre voi au mai incercat sa isi lanseze singur un manga sau o carte? (ignore "incomplete feelings" >.>) Numai un adevarat pasionat care nu baga de seama piedicile precum criticile constructive si cererea, este in stare de asta.

De unde stiti voi ca el nu este in asociatia desenatorilor de benzi desenate? Si ca se duce la cursurile lor? De unde stiti ca oamenii din cartierul lui nu il incurajeaza si chiar nu ii cer sa faca un manga? De unde stiti voi ca are neaparat nevoie sa faca un profit? POate are destui bani si vrea sa o faca ca lumea sa aiba parte de un manga de actiune decent in care sa surprinda si latura aia a vietii care este groaznic de plictisitoare.

Shingo eu te sustin si deabia astept sa mai scoti niste pagini care sa ma faca sa rad la fel de bine ca paginile pe care le-am citit pana acum!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Dec 10 2010, 12:01 AM
Post #65


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



Faza e ca el a cerut sfaturi.tot ce ia-ti zis e mai exerseaza, schiba fonturile si chat bubble-urile, astea se schimba usor, el vrea sfaturi, gen CE se inbunatateasca la backgrounduri,,, gen fa boschetii, iarba si copacii in felul asta ->(IMG:http://hadesarrow.com/blog/wp-content/uploads/2009/06/tree_big.jpg)
and grass li3k this
(IMG:http://www.artgraphica.net/images/mike-sibley-art-demo/drawing-grass.jpg)

e greu dar arata marfa :3
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 10 2010, 12:17 AM
Post #66


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



A haha haha haha
Aaaaa ha ha ha ha ha ha ha...
*se tavaleste pe jos de ras*

Lui nu trebuie sa ise spuna sa faca aia si aia ASA (si chiar sa i se dea exemplu) - si ma refer la desen aici, pt ca trebuie sa o faca singur, cu stilul propriu si mult exercitiu. I se dau sfaturi ce sa imbinatateasca. La urma urmei asta nu e un forum de arta. Sau stai! Nu m-am prins pana acuma! Ar trebui sa ii facem noi desenele... de fapt nu noi... Kaeru ar trebui, da!

Oricum, in rest i s-au dat destul de multe sfaturi directe in alte domenii aferente desenului propriu-zis (panneling, fonturi, bubbles, cererea pe piata, editorii, dezvoltare personala) pe care ar trebui sa le ia in seama. Sau poate nu. Asta depinde de el.

Si ca sa evidentiez ceva, iata o diferenta. Domnul in cauza si o pagina dintr-un manga de-a lui Kaeru.

Sper ca Shingo le listeaza si le pune una langa alta, looks at them for a long time and starts weeping...
Mai exact: lipsa drastica de... well, cred ca in mare de exercitiu! Anatomia mai trebuie lucrata, pozitiile personajelor sunt nenaturale, statice si neexpresive, background nu prea exista, poveste.... ce sa mai vorbim? Ni nu cred ca mai are rost sa zic ca au zis-o altii.
Deci Shingo dear, uita-te la hasurile tale din background si uita-te la ale lui (asta in care you are for real si nu esti un troll inventat de cineva care vrea sa starneasca un pic kktul pe aici pe forum :P ). Now WEEP M*!
Shingo:
(IMG:http://i203.photobucket.com/albums/aa318/Shingo_Kusanagi/Manga/Shingo008.jpg)
Kaeru:
(IMG:http://img148.imageshack.us/img148/9515/02be3.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Dec 10 2010, 05:21 AM
Post #67


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE(Shinju @ Dec 10 2010, 12:17 AM)
A haha haha haha
Aaaaa ha ha ha ha ha ha ha...
*se tavaleste pe jos de ras*

troll much ?
QUOTE(Shinju @ Dec 10 2010, 12:17 AM)
Ar trebui sa ii facem noi desenele... de fapt nu noi... Kaeru ar trebui, da!

Again, troll much? Numa asteptam la asta de la un forum MOD
QUOTE(Shinju @ Dec 10 2010, 12:17 AM)
Oricum, in rest i s-au dat destul de multe sfaturi directe in alte domenii aferente desenului propriu-zis (panneling, fonturi, bubbles, cererea pe piata, editorii, dezvoltare personala) pe care ar trebui sa le ia in seama.

"If a manga is interesting, it's gonna get published"
QUOTE(Shinju @ Dec 10 2010, 12:17 AM)
Si ca sa evidentiez ceva, iata o diferenta. Domnul in cauza si o pagina dintr-un manga de-a lui Kaeru.

Presupun ca tipul s-a nascut cu talent, ca prea il ridicati in slavi
QUOTE(Shinju @ Dec 10 2010, 12:17 AM)
Sper ca Shingo le listeaza si le pune una langa alta, looks at them for a long time and starts weeping...

Again with the trollan
QUOTE(Shinju @ Dec 10 2010, 12:17 AM)
Mai exact: lipsa drastica de... well, cred ca in mare de exercitiu! Anatomia mai trebuie lucrata, pozitiile personajelor sunt nenaturale, statice si neexpresive, background nu prea exista, poveste.... ce sa mai vorbim? Ni nu cred ca mai are rost sa zic ca au zis-o altii.

Macar ai stat sa citesti toate paginile ? gaseste-mi tu o manga in care sa-nceapa storyline-ul din primele 20 de pagini, i ROFLED at almost every page and u say it's no good, that's just you'r personal opinion.Poate preferi serriouse manga over comedy and action.... i like dark serious stuff like GantZ 2
QUOTE(Shinju @ Dec 10 2010, 12:17 AM)
Deci Shingo dear, uita-te la hasurile tale din background si uita-te la ale lui (asta in care you are for real si nu esti un troll inventat de cineva care vrea sa starneasca un pic kktul pe aici pe forum :P ). Now WEEP M*!

Nu cred ca o sa gasesti u vre-un on care o sa stea sa faca 20 de pagini de manga doar ca sa-ti faca tie troll pe forum, scz me that's just time consuming.
As i was saying, trollan powur lvl is over 9000
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Deus
post Dec 10 2010, 10:16 AM
Post #68


Whatevah!
***

Group: Members+
Posts: 188
Joined: 19-April 08
From: Bucuresti
Member No.: 6.629
Points: 494
Gender:



On an offtopic matter, Neko sucks balls. <_<

Minamimoto FTW !

(IMG:http://www.anaitgames.com/wp-content/uploads/2009/02/minamimoto.jpg)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Dec 10 2010, 01:05 PM
Post #69


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE(Deus @ Dec 10 2010, 10:16 AM)
On an offtopic matter, Neko sucks balls.  <_<

Minamimoto FTW !

*


cough*Deus, u zetta noob, he's called Neku, and if u mean me, still the same lol :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 10 2010, 01:08 PM
Post #70


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(iNeko @ Dec 10 2010, 05:21 AM)
"If a manga is interesting, it's gonna get published"


I beg to differ.... De asta exista atatia artisti buni in lumea asta nepublicati/necunoscuti... My god, nici nu stiu daca are rost sa mai scriu... cati ani ai, scuze ca te intreb? Ai cea mai vaga idee cum functioneaza piata, cererea si oferta? SI da, poti publica orice daca ai bani, asta nu inseamna ca e bun. Conteaza publicul... si la noi publicul e destul de NEINTERESAT DE ASA CEVA sau PRETENTIOS LA ASA CEVA.

QUOTE(iNeko @ Dec 10 2010, 05:21 AM)
Presupun ca tipul s-a nascut cu talent, ca prea il ridicati in slavi


Not really.... pot spune mai degraba ca a muncit his ass off ca sa ajunga acolo...


QUOTE(iNeko @ Dec 10 2010, 05:21 AM)
Macar ai stat sa citesti toate paginile ? gaseste-mi tu o manga in care sa-nceapa storyline-ul din primele 20 de pagini, i ROFLED at almost every page and u say it's no good, that's just you'r personal opinion.Poate preferi serriouse manga over comedy and action.... i like dark serious stuff like GantZ 2


Pfff, daca as sta ti-as gasi destule. Uite, mai toate one-shot-urile care exista. Din moment ce one shot urile sunt precursoarele mangaurilor serializate... apoi... sa ma gandesc la ce am citit eu recent... Bakuman, Pluto, 20th Century Boys, apoi gandeste-te la Death Note sau Berserk! Sa nu mai spun ca pana si la shoujo (care ar putea sa aiba actiunea mai lenta) in 20 de pagini cam incepe sa se miste treburile....

QUOTE(iNeko @ Dec 10 2010, 05:21 AM)
Nu cred ca o sa gasesti u vre-un on care o sa stea sa faca 20 de pagini de manga doar ca sa-ti faca tie troll pe forum, scz me that's just time consuming.
As i was saying, trollan powur lvl is over 9000
*



Dar le poti lua de pe undeva de pe internet... Internetul e mare si lat si e plin de... well, de toate! :D

Nu stiu ce sa zic de trolluit... nu ma consider unul, dar... atitudinea lui o cerea! A, si inca ceva! Nu e primul care vine cu aere de genul pe aici. Am mai vazut cativa... Nu stiu sa isi fi publicat nimic in ultimii ani, daca intelegi ce zic!

I rest my case... nu cred ca are rost sa imi bat capul cu .... *****
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Dec 10 2010, 01:26 PM
Post #71


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE
I beg to differ.... De asta exista atatia artisti buni in lumea asta nepublicati/necunoscuti... My god, nici nu stiu daca are rost sa mai scriu... cati ani ai, scuze ca te intreb? Ai cea mai vaga idee cum functioneaza piata, cererea si oferta? SI da, poti publica orice daca ai bani, asta nu inseamna ca e bun. Conteaza publicul... si la noi publicul e destul de NEINTERESAT DE ASA CEVA sau PRETENTIOS LA ASA CEVA.

cough* i'm 22 si eu citesc manga si stiu intr-o oarecare masura despre ce vorbesc, si -am citit niciodata one shot-uri. Gag manga-urile nu-s prea stralucite vizual, dar se publica... dar nu-s mangaka asa ca nu-s din domeniu, eu ma ocup cu CG
QUOTE
Not really.... pot spune mai degraba ca a muncit his ass off ca sa ajunga acolo...

Si ce te face sa crezi ca el nu o sa munceasca si o sa devina mai bun ?

QUOTE
Pfff, daca as sta ti-as gasi destule. Uite, mai toate one-shot-urile care exista. Din moment ce one shot urile sunt precursoarele mangaurilor serializate... apoi... sa ma gandesc la ce am citit eu recent... Bakuman, Pluto, 20th Century Boys, apoi gandeste-te la Death Note sau Berserk! Sa nu mai spun ca pana si la shoujo (care ar putea sa aiba actiunea mai lenta) in 20 de pagini cam incepe sa se miste treburile....
Dar le poti lua de pe undeva de pe internet... Internetul e mare si lat si e plin de... well, de toate! :D


La berserk recunosc ca incepe aproape instant, dar what do you expect? it's a dark battle manga, citesc si Bakuman si Gantz dar nu shoujo >.>
Si te asigur ca el le-a facut, il cunosc personal din liceu, si-ti pot spune ca a progresat ENORM fata de cum era in liceu.

QUOTE
Nu stiu ce sa zic de trolluit... nu ma consider unul, dar... atitudinea lui o cerea! A, si inca ceva! Nu e primul care vine cu aere de genul pe aici. Am mai vazut cativa... Nu stiu sa isi fi publicat nimic in ultimii ani, daca intelegi ce zic
!

Ce vrei frate dak e determinat si increzator ? Ai vrea sa fie pesimist si sa nu faca nimic ?

QUOTE
Nu stiu ce sa zic de trolluit... nu ma consider unul, dar... atitudinea lui o cerea! A, si inca ceva! Nu e primul care vine cu aere de genul pe aici. Am mai vazut cativa... Nu stiu sa isi fi publicat nimic in ultimii ani, daca intelegi ce zic!


welll poate am exagerat cu troll-ul and stuff but u have to addmit u kind of are an @$$

QUOTE
I rest my case... nu cred ca are rost sa imi bat capul cu .... *****
*


what is this ***** ?? <-insert word here plox, trololol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Shinju
post Dec 10 2010, 02:00 PM
Post #72


pearl of anime-club...
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 959
Joined: 12-May 06
From: cluj-napoca
Member No.: 2.541
Points: 2.240
Gender:



QUOTE(iNeko @ Dec 10 2010, 01:26 PM)
cough* i'm 22  si eu citesc manga si stiu intr-o oarecare masura despre ce vorbesc,  si -am citit niciodata one shot-uri. Gag manga-urile nu-s prea stralucite vizual, dar se publica... dar nu-s mangaka asa ca nu-s din domeniu, eu ma ocup cu CG


Daca ai citit Bakuman inseamna ca stii cum functioneaza treburile in Japonia. Incearca sa extrapolezi chestia aia si sa o pui in Romania. Nu ai nici public (decat f putin), nu ai cerere (aproape deloc), ai si o criza economica care te "ajuta" si mai mult... nu ai reviste de gen, nici macar manga tradus in romana ca sa educe publicul (in afara de princess ai si berserk care se stie cam ce succes au avut la noi). Cred ca intelegi ce spun. Si eu cred ca cel mai bine dicteaza daca sa faci asa ceva CEREREA. Nu ai cerere, nu existi. Si ti-o spun din experienta (I earn my living din cererea care exista pe diferite chestii in comunitatea de fani anime. Si crede-ma... in general, e MICA tare)

QUOTE(iNeko @ Dec 10 2010, 01:26 PM)
Si ce te face sa crezi ca el nu o sa munceasca  si o sa devina mai bun ?
La berserk recunosc ca incepe aproape instant, dar what do you expect? it's a dark battle manga, citesc si Bakuman si Gantz dar nu shoujo >.>
Si te asigur ca el le-a facut, il cunosc personal din liceu, si-ti pot spune ca a progresat ENORM fata de cum era in liceu.


Nu spun ca nu o sa munceasca, ar fi chiar bine daca ar face-o. Problema a fost atitudinea cu care a luat el feed-back-ul de la oameni. Reciteste primele posturi sa vezi ca lumea nu l-a luat asa pe sus. Dupa ce a inceput el sa raspunda a escaladat problema.

Uite de exemplu ce i s-a raspuns la inceput:

Notorious:
QUOTE
Salut. Sustinator vesnic al oricarui om cu initiativa........  friendly tip: nu baga banii decat daca esti sigur ca stii ce faci....... Anyway.. bafta cu ce faci.


Baka Man:
QUOTE
Referitor la desenele si stilul tau... inca e la nivel de amator, dar pari a fi pe drumul cel bun. Ti-ar mai trebui un an-doi de desenat cred, dupa care ar trebui sa ajungi la un nivel la care intr-adevar sa ai ceva sanse sa publici un manga.


Eyeobs:
QUOTE
Si oricat de putina incredere am avea noi in tine, tu sa continui si sa ne dovedesti ca ne inselam. cel mai bun exemplu este naruto... visul lui este sa devina cel mai tare hokage. in viata nimic nu este imposibil.


Sa nu mai spun de INTREGUL post a lui Kaoru, care nu a facut altceva decat sa ii dea sfaturi, idei si sa il incurajeze.

QUOTE(iNeko @ Dec 10 2010, 01:26 PM)
Ce vrei frate dak e  determinat si increzator ? Ai vrea sa fie pesimist si sa nu faca nimic ?


Una e sa fii optimist si alta e sa fii realist-optimist si sa si ai toleranta scazuta la feed-back-ul primit.

QUOTE(iNeko @ Dec 10 2010, 01:26 PM)
welll poate am exagerat cu troll-ul and stuff but u have to addmit u kind of are an @$$
what  is this ***** ?? <-insert word here plox, trololol
*



I cannot insert word there :)) Atunci ar trebui sa imi dau mie insami warn :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Dec 10 2010, 03:07 PM
Post #73


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



anyways, The Avenger turned this thread into a flame war. lmao

anyway, pe mine m-ar fi jignit dak m-ar face cineva un amator si as fi pasionat de lucrul pe care-l fac :P
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post Dec 10 2010, 03:08 PM
Post #74


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



@Shinju, buna comparatia, pacat de timpul irosit scriind postul.
@Tessa, mai bine lasati topicul inchis asa vreo 3-6 luni. Evitam tot pelerinajul asta la un thread care sincer...nu stiu cat se merita.

S-au dat niste sfaturi, chestii punctuale. De acum inainte trebuie doar sa exerseze, sa deseneze mai mult si sa posteze mai putin (text, mai multe imagini insa DA!). Daca vrea sa tina cont de ce i s-a zis bine, daca nu, nu. Nu suntem la scoala si nu se dau note. Nu toata critica e buna, trebuie sa stai sa o alegi, si sa dovedesti ca stii ce vrei (sa devin mangaka in Romania)

@iNeko si sustinatorii autorului. Daca s-ar fi vazut o alta atitudine dupa primul sir de feedback (aka inainte sa posteze paginile)thread-ul nu ar fi ajuns aici. Daca ceri critica si o primesti (cum o fi, buna proasta, cu suturi in fund s.a) apoi vii si te plangi ca sunt rai, prosti, nevizionari, atunci nu stiu de ce ai mai deschis thread-ul? Vrei sa progresezi sau sa pierzi timpul pe forumuri? Nu-ti convine ce ti s-a zis, cauta al forum, eventual specializat.

smackjeeves.com sau visualart.ro.

Sugerez sa se inchida thread-ul DIN NOU sau sa fie pur si simplu ignorat. Altfel, uite, toti o sa simta nevoia sa scrie un reply majoritar offtopic...ca mine. Ne-ati facut un deserviciu redeschizand thread-ul.

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

selen_dom
post Dec 10 2010, 03:55 PM
Post #75


Class Member
****

Group: Members+
Posts: 308
Joined: 9-February 06
From: on a book of mistery
Member No.: 2.159
Points: 752
Gender:



ok....dc se cearta lumea atata? pana la urma omul munceste, deocamda he's lame, dar are o viata intreaba inainte, cn spune ca nu o sa se imbunatatesca si toate cele. azi poate i se par bune, la anul probabil o sa-si dea singur palme. si sa-l comparam cu kaeru, e k si cum ai compara un bebelus cu picasso....stie si el ca are mult de lucru.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

animer9
post Dec 10 2010, 07:28 PM
Post #76


perverted member
****

Group: Members+
Posts: 324
Joined: 27-October 08
From: in mijloc de Baragan
Member No.: 7.826
Points: 709
Gender:



in realitate, toata discutia asta e lipsita de sens ...
de ce?! ..."multumita" crizei care mesteca intre falcile hupave tot mapamondul,si mai cu seama Romania, guvernul a stabilit ca nu poate exista DECAT UN SINGUR POST DE MANAGAKA in aceasta tara ...iar acela este deja ocupat :lol:
Prin urmare, doritorii/pretendentii pot sa-si ia jucariile si sa se relocheze pe alte plaiuri.
Eu le urez sa fie primiti!(Shingo included, of course) :rolleyes:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Dec 10 2010, 07:29 PM
Post #77


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Stai... am inteles eu bine sau tipul asta chiar a terminat liceul?
Deci are mai mult de 14-16 ani si inca deseneaza asa? :blink:


AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA :lol:
Pai frate, daca deja ai o varsta, desenezi inca la nivel de pusti si in plus ai si figuri de mare artist, mai bine te lasi de pe acum de manga, ca eu iti garantez ca nu ajungi nicaieri.

Si nu, nu e trolling, vorbesc foarte serios.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Dec 10 2010, 09:20 PM
Post #78


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE(Baka man @ Dec 10 2010, 07:29 PM)
Stai... am inteles eu bine sau tipul asta chiar a terminat liceul?
Deci are mai mult de 14-16 ani si inca deseneaza asa?  :blink:
AHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA  :lol:
Pai frate, daca deja ai o varsta, desenezi inca la nivel de pusti si in plus ai si figuri de mare artist, mai bine te lasi de pe acum de manga, ca eu iti garantez ca nu ajungi nicaieri.

Si nu, nu e trolling, vorbesc foarte serios.
*



hai ca esti hater, imi vine sa te injur dar ma abtin, so i'll stab u instead *STAB*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Baka man
post Dec 10 2010, 11:47 PM
Post #79


The Baka man ^^
*****

Group: Members+
Posts: 667
Joined: 21-March 07
From: Ploiesti
Member No.: 3.986
Points: 1.803
Gender:



Hater? Chiar deloc, sunt realist.
Daca omul ala deseneaza de mai mult de 3 ani si e la acel nivel, atunci nu e pentru el. Sa se lase, ca isi pierde timpul de pomana.
Sincer, n-are pic de talent si nici experienta nu l-a ajutat cu nimic.

Asta e, nu tine de ura sau trolling, pur si simplu anumiti oameni nu sunt facuti pentru anime lucruri. Move on ;)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Tessa
post Dec 11 2010, 12:51 AM
Post #80


Jan-itor
Group Icon

Group: Mod Sempai
Posts: 2.042
Joined: 4-September 06
From: Bucuresti/Oradea
Member No.: 2.948
Points: 5.819
Gender:



Initial vroiam sa inchid topicul fara sa comentez nimic, dar doar vreau sa evidentiez o mica chestie:
QUOTE
anyway, pe mine m-ar fi jignit dak m-ar face cineva un amator si as fi pasionat de lucrul pe care-l fac

De ce? Si eu am fost pasionata de anime inca de mica, dar pana nu am vazut o cantitate relativ mare de serii nu am putut sa ma consider mai mult decat o "amatoare" in domeniu. Cred ca la fel ar trebui sa fie si in cazul acestui artist. Pasiunea pentru ceva ar trebui sa te faca sa vrei sa fi mai bun, nu sa te demoralizezi in momentul in care cineva iti spune ca nu esti suficient de bun, cu atat mai putin sa te simti jignit.

Cu astea fiind spune, prea multe drame pentru un singur topic, asa ca il inchid [cu riscul de a fi certata ca am scazut nr. de vizitatori din cauza asta *hides*] Il inchid si din cauza ca gradul de rautate nu a scazut cu nici un gram de la ultimul meu post, iar autorul nu a mai dat pe aici, deci toata discutia asta e degeaba ^^.

Si ca sa incheiem topicul acesta un pic mai optimist, cu un mesaj catre autor: naspa sau nu, manga-ul tau a primit atentie. Pana la urma banii si popularitatea se fac si din reclama negativa. E decizia ta daca vrei sa urmezi sfaturile din acest topic, sa te demoralizezi cand citesti criticile de aici sau sa te umfli in pene citind comentariile pozitive la adresa lucrarii tale. Daca doresti sa-ti redeschid topicul obtine 35 de posturi si timite-mi un mesaj privat sau lasa un mesaj pe chat [in general citesc ce se scrie pe acolo] si o sa ti-l redeschid. Pana atunci ramane inchis.


Si ca o nota de subsol ceea ce faci tu poarta denumirea de OEL [Original English Language manga]. Mangaka poti fi doar in japonia si doar daca stii sa scrii in japoneza. Iar daca vrei sa fi artist de manga in Romania, ar trebui sa publici in romana.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

4 Pages « < 2 3 4
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 03:24 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |