Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hai Sa Colaboram!, Sa facem manga inpreuna


SoulReaverFo
post Apr 16 2011, 03:14 PM
Post #41


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 111
Joined: 6-January 11
From: Bucharest
Member No.: 10.288
Points: 321
Gender:



Ceva nou s-a mai intamplat? Nu prea am mai avut timp decat de montaj in aceste saptamani.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Apr 16 2011, 04:53 PM
Post #42


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Nici eu nu prea am mai prins timp liber XD, dar de acum sper sa nu mai am un program asa incarcat <_<.....
Anyway, nu am mai apucat sa merg azi la intalnire, soooo.....something new guys ???
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Apr 16 2011, 06:37 PM
Post #43


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



nici eu nu am fost azi asa ca nu am ce sa zic.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post May 11 2011, 11:34 PM
Post #44


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Anyway, Lucius eu am mai vb cu soul putin si ne mai venise cateva idei :P
Dar ma gandeam sa ne intalnim fata in fata mai bn, ca e mult mai usor asa, soooo.......sambata asta, dk e sa ne strangem, ca o sa vad dk vin si celelalte 2 membre mai serioase care au participat la discutia de pe topic :D, si mai vb si de manga O.o, ca nu prea am facut mare lucru la proiect XD, sau daca nu poti atunci poate ne vedem la Otaku O.o

Hmmm, hmmm???
Ce zice-ti? Ca pe Soul dk e o sa il sun eu sa il intreb dk vine, da am mai vb si a zis ca dk e fie sambata asta, fie sambata cealalta la Otaku :)

BTW iNeko ma refer si la tine :P si la oricine mai are imaginatie mai bogata si are timp de pierdut :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post May 12 2011, 07:31 AM
Post #45


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



Da deci in legatura cu proiectul,vroiam sa postez ieri dar nu am avut sansa caci am fost prea obosit dupa servici.Sambata eu o sa fiu la intalnirea saptamanala si va astept acolo caci avem de vorbit lucruri foarte importante.iNeko potsa asum linistit ca o sa vina asa ca mai ramaneti voi 2,tu si cu soul.Bineinteles daca mai vrea altcineva sa vina,sunt bineveniti.Defapt,chiar ne-ar prinde bine niste minti in plus.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post Jun 17 2011, 07:20 PM
Post #46


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



Din iunie pana in octombrie aveti un loc mult mai cool si interesant de intalnire disponibil. Muzeul Benzii Desenate la MNAC

De asemenea poate, indiferent daca va ganditi sa participati sau nu, o sa ne intalnim pe acolo in cadrul MangaZen meets la MNAC in cadrul Muzeului Benzii Desenate. Daca se vor gasi doritori pentru asa meets.

Scuze pentru bagarea in seama inopinata
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Jun 17 2011, 08:23 PM
Post #47


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



O.o......oke.....Lucius where are you?.....omul asta a devenit ca o fantoma XD
@raluca-z: anyway...cum am mai zis, ideea e grozava, doar sa anunti cand si la ce ora au loc...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Jun 17 2011, 11:32 PM
Post #48


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



lol deci ideea imi surade din plin,count me in dar vorba lui Ramziel ,sa imi zici si mie te rog,Raluca-z pe la ce ora mai exact ne intalnim?am inteles ca in weekend.
@Ramziel:Am cam devenit ca o fantoma decand cu otaku,caci am aflat si eu abea atunci de MangaZen si am cam fost ocupat cu lucru la manga pentru concurs.Am fost intr-o perioada mai stresanta si nu am avut prea multa inspiratie,asa ca a durat ceva timp pana am stabilit niste perimetrii de lucru...stii tu,story,personaje,etc.
Sorry about that dar uite,de maine o sa mai dau si eu pe la intalnitea saptamanala si o sa vin si la Muzeu. :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Ramziel
post Jun 17 2011, 11:54 PM
Post #49


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 787
Joined: 30-December 10
Member No.: 10.270
Points: 1.860
Gender:



Oke, desi eu nu-s daca vin sau nu maine, ca-s foarte obosit in ult vreme XD, si m-a prins si raceala cred....T_T, dar o a incerc sa vad poate cine stie, poate reusesc sa ajung si eu :unsure:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TheWanderer
post Jun 29 2011, 08:41 PM
Post #50


Jack of all Trades
**

Group: Members+
Posts: 96
Joined: 28-June 11
From: Unknown Places
Member No.: 10.567
Points: 221
Gender:



Well, well, well ce proiect ambitios avem noi aici!

Suna bine si chiar as vrea sa particip!
Ei bine eu as putea ajuta la crearea unu Story... dar nu stiu inca ce ati realizat voi pana acum, s'a concretizat ceva de pe urma discutiilor voastre (Story, Characters, Subject)?
* Din cate tin minte vazuse'm o propunere cu "High-school life Comedy", dar se mai poate veni cu propuneri (nu ca ar fi un genre rau)?

In orice caz, eu posed o metoda destul de buna pentru a creea un Story eficient, pe care o voi prezenta acum (si sper sa ma anuntati daca ceva nu este la locul lui, nu ma doare mana sa postez cateva lamuriri in legatura cu folosira acestei metode):

* La inceput se construieste setting'ul, asupra caruia se impun cateva reguli, in cazul in care locatia si actiunile care vor avea loc nu vor fi mimetice .
Aceste reguli vor alcatui un sistem de cutume (reguli nescrise, dar aplicate), care vor dicta actiunile personajelor care sunt libere sa le urmeze sau nu.
-Side Note- Folosirea acestor reguli se datoreaza felului in care un grup de oameni/indivizi devine o societate, pentru o mai buna dezvoltare al acelui grup de oameni/indivizi. Insa si omul la randul sau se supune libertatii lui... care din pacate consta in urmarea unor altor reguli ce determina ceea ce vrea respectivul sa faca sau ceea ce sa nu faca, lucru important si care poate fi exploatat intr'un story, prin "rebeliunea impotriva sistemului" ce se datoreaza conflictelor dintre obligatii si pricipii. -End of Side note-
Odata creat acest loc fictiv ce merge pe un sistem anume, e timpul conceperii personajelor principale, in jurul carora va orbita povestea in sine. Pentru a construi un personaj reusit sau cel putin interesant se poate miza pe 2 lucruri, ce defapt sunt 2 extreme!
#1. Cel ce este construit pe baza unui sentiment/idei predominant(e). El se supune in mod constient sau inconstient acelui sentiment (mandrie, ticalosie, ura, cavaleresc,etc.) ce se intiparesc deobicei din cauza unei invataturi sau intamplari importante/traumatizante ce vor influenta scopul lor in viata. Exemple sunt destule, predominte in Shonen manga: Naruto (Singuratate -> "Vreau sa ajung Hokage" -pentru a fi respectat si iubit de toti), Monkey D. Luffy (a fost expus lumii pirateriei si a consumat un "Demon fruit" -> "Vreau sa ajung Pirate-king"), Kenichi ( Love at first site + expunere la lumea artelor martiale fara voia sa - > "Vreau sa o protejez pe Miu (desi ea il depaseste din punct de vedere al fortei si al maiestriei acestui mestesug, al artei martiale)" )

#2. Cel ce este construit pe un complex anume de idei, pare omul perfect cu o capacitate de dezvoltare infinita, dar are un major flaw, desi are capacitati intelectuale superioare, pentru a face fata problemelor, el este deobicei slab din punct de vedere social si sentimental, capacitatile sale imense fiind raspunsul la un soc... motivul nu este unul foarte impresionant, ci doar un simplu adevar... "Life is cruel!". Acesta este un personaj intalnit in animeuri'le/mang psihologice, sunt foarte interesante, dar destul de greu de realizat insa. Exemple ale acestor personaje apar in Death-Note (Yagami Light), Monster (Detectivul Runge, Liebert), Psychic Detective Yakumo (Yakumo), Code Geass (Lelouch), etc.

Intre aceste 2 granite va puteti da frau liber imaginatiei... sau chiar creea alte granite, cine stie :)) in orice caz sunt posibilitati aproape infinite.

Dupa ce se construiesc aceste personaje, li'se ofera un scop!
Povestea apoi poate decurge lin, asezand aceste personaje in mijlocul acelei lumi, dictate de un set de reguli, iar apoi se observa evolutia lor in acea lume incercand sa'si atinga scopul final. Evident totul nu va merge ca unsa pentru protagonist, el intampinand instante ce ii perturba drumul initial si influenta judecata... aceste instante pot fi prieteni, inamici si situatii neprevazute.

Acestea fiind zise nu mai ramane decat sa te informezi, in functie de genul de carte/plot care il scri, citind si vazand lucrari ale altor artisti recunoscuti si sa gandesti o idee originala, daca nu, macar sa aiba o tema interesanta pe care sa o dezvolti cum se poate de bine.

Heh... acestea find zise pot spune ca aici sunt toate informatiile/ tip'urile necesare realizarii unu Story/Plot.

Daca ma anuntati in legatura cu hotararea voastra asupra genului in functie care acest manga va fi desenat si scris, as putea sa propun cateva idei sau ploturi pe care sa le discutam intr'o conferinta... din pacate nu locuiesc in Bucuresti, ci in Constanta... dar as putea ajunge pe acolo daca ma chinui un pic (e destul de aproape totusi), dar asta ramane de vazut!

Hope I helped a little! And hope that I could be accepted to do some work around here!

See ya!
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Jun 30 2011, 02:42 AM
Post #51


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



Hello.Dupa cum am mai spus,oricine e bine venit sa ni se alature.Nu am stat sa citesc tot postul tau caci,no hards,dar este prea lung si la ora asta nu imi pica bine dar sunt sigur ca fiecare fac lucrurile in felul lor :).
Oricum momentan nu avem un story stabilit,intradevar am avut unul dar din anumite motive amdecis ca nu erea tocmai potrivit.Momentan,eu personal sunt ocupat cu alt proiect pentru un anumit concurs si o perioada o sa absentez dar sunt deja 4 persoane,daca te includ si pe tine,care vor sa lucreze la un manga. Asa ca pana revin eu,voi puteti continua cu incredere.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 11:04 AM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |