Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


bakemonotoyz.ro

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Baza De Date A Bd-urilor Romanesti In Stil Manga*


Lucius Cornelius Sulla
post Mar 31 2011, 03:22 PM
Post #41


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



A lol io credeam ca deja exista baza asta de date,abea acuma imi dau seama ca inca nu e gata. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

APoKLips
post Mar 31 2011, 05:35 PM
Post #42


Magic of Rebuilding
******

Group: Members+
Posts: 862
Joined: 21-May 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 4.333
Points: 2.557
Gender:



A nu se confunda scara de valori proprie si subiectivismul cu categorille de benzi desenate existente pe glob.

Benzile pot fi desenate atat in stilurile create in Japonia cat si in stilurile create si concepute de americani sau europeni, hell dece nu poate ca si australienii ar putea face un still propriu. Toate in schimb reprezintă un mijloc de comunicare pe cale grafică, alcătuit cu ajutorul imaginilor și, adeseori, a cuvintelor, în scopul de a ilustra un fir narativ. :blink:

Asta nu denota ca un autor din Universul larg, de pe orice planeta din orice alt continent/tara/land/judet/oras/cartier/strada/bloc/casa/apartament/incapere sau oricum ve vrea tu sa categorisesti zona in care traieste sa fie incapabil de a face ceva ce poate fi incadrat in oricare dintre stilurile de benzi desenate.


Deci si prin urmare chiar daca avem autori romani de benzi desenate in still manga, aka cel dezvoltat in Japonia, care mai trebuie sa lucreze la calitate si sa-si dezvolte experienta si dexteritatea, ei sunt mangaka, aka autori romani de manga, sau benzi desenate in unul din stilurile si dupa regulile dezvoltate in Japonia.


Sa nu credeti ca tot ce apare la japonezi e peste ce apare la noi. Sa fim seriosi si obiectivi.

Subiectivismul poate sa intervina cand suntem mandrii de ai nostrii si ii incurajam sa evolueze.


Asa ca titlul topicului e corect, si mi-ar face o mare placere sa gasesc o astfel de baza de date.





PS: ***rrrrrwwwwrrrrrrrr*** monstru sacru revine in forta.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post Mar 31 2011, 07:43 PM
Post #43


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



@Flaw/Baka man ar fi o idee viabila pentru ca sa nu tot link-uim catre un forum sau altul, ceva simplu, fara prea multe elemente grafice. Liste pe categorii, pe autori, pe ani si un search field. Asta-i tot ce-i trebuie. Voi continua acesta detaliere intr-un PM si de acolo vezi si tu ce poti sa implementezi sau nu. Recunosc sa nu ma pricep la baze de date (mai departe de batranul Excel).

@ Lucius. Da, dupa cum poti vedea baza de date este WIP. Asta e de fapt si scopul thread-ului sa adune lucrari, cunoscute sau mai putin cunoscute.

@APoKLips. multumesc de incurajare. Imi pare rau ca thread-ul a dat intr-un mare offtopic. Dar poate e mai bine ca s-a clarificat spinoasa problema a denumirii.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Synoptic
post Mar 31 2011, 08:18 PM
Post #44


The lowly maggot under the trash.
**

Group: Members+
Posts: 67
Joined: 27-January 08
Member No.: 6.056
Points: 316
Gender:



QUOTE(raluca-z @ Mar 31 2011, 08:43 PM)
e mai bine ca s-a clarificat spinoasa problema a denumirii.

Motto-ul meu preferat e bun aici in legatura cu acea "denumire": It's only an issue if you make it one.
lol
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Botan
post Apr 1 2011, 05:32 AM
Post #45


Ten no Ryuu, Bishie Fan Forever :p
**********

Group: Members+
Posts: 1.818
Joined: 18-June 07
From: land of idiots (just moved)
Member No.: 4.485
Points: 4.127
Gender:



Exista si cea mai usoara metoada pt o baza de date =))))) Cred ca sunt cea mai buna la inventat tampenii care sa inlocuiasca originalul, asa ca luati-o ca idee de rezerva. Oricum, nu e nimeni asa nebun sa incerce asa ceva cand stie ca ori va trebui/dori sa faca din nou intr-un "program"/etc mai 'performant' , ori ca nu e o idee prea buna.
Da' io-mi ziceam: faci nene un blog, categoria "goanga-uri/goange"...aaa mangauri... si o umpli cu posturi, cate un post pt fiecare "creatie". Apoi faci frumos o pagina (din cate stiam eu se pot face si pagini-daca nu merge si un post pe care sa-l pui sa fie mereu pe pag de start, sau sa pui un link catre el de la postul de pe pag de start,chiar in varful ei, sa se vada) unde scrii lista titlurilor de la A la Z sau in forma dorita, dupa care fiecare titlu il faci hyperlink care duce la postul cu mangaul respectiv. Si poti sa faci destule chestii pe un blog :P. Apoi, daca memoria nu ma-nseala, sau mai bine zis daca am destule cunostinte, stiam ca si pe bloguri se poate cauta dupa posturi, titlul lor, continut etc. End iÈ› frii. (de fapt nu stiu daca mangazup sau altele sunt sau nu dar sa dea bine in reclama)
Problema rezolvata. Acum mancati-va goangile dupa care ati facut atata caz fara niciun rost. Inclusiv eu insumi si cu mine. :rolleyes:


@Synoptic, ca bine zici deasupra mea! Din 3 pagini, de fapt numai un post (al meu lol, ma laud singura sau ceva) este legat de ce vrea Raluca sa faca si de scopul topicului. Si ala e si el jumi-juma. *trollface*
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Garden Girl
post Apr 2 2011, 05:09 PM
Post #46


Directionally challenged
Group Icon

Group: V.I.P.
Posts: 1.156
Joined: 24-November 07
From: Biucărest
Member No.: 5.617
Points: 2.182
Gender:



Aia cu Grigore Florinexu se pune ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:32 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |