Chat


Coyotee: [23:59] cel mai probabil boti
spyderverr: [02:43] cauta lumea ceva prin post-urile vechi sau doar sta lumea online pe prima pagina? )
spyderverr: [02:42] Total online: 288
spyderverr: [02:42] cica:
dmf: [05:30] blast from the past
MC Hammer:
desu
Silver.C: [21:49] desu
Urfe: [11:59] Ziua buna
MC Hammer:
desu
Ranma-kun: [17:44] Desu
Arhiva

Reclama

Welcome Guest ( Log In | Register )


MaNGAshop.ro

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Baza De Date A Bd-urilor Romanesti In Stil Manga*


raluca-z
post Mar 21 2011, 12:17 AM
Post #1


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



o centralizare a toate lucrarilor ever made de artisti romani.

Am mai deschis un topic similar si aici, dar m-am gandit sa apelez si la cunostintele membrilor acestui forum.

Scopul e simplu si la obiect. Realizarea unei centralizari a tuturor fenomenelor de tip manga, chibi strip, graphical novel etc realizate pana in prezent de artisti romani.

De ce e importanta o asemenea baza de date?
Pentru a stabili un nivel al productiilor romanesti in comparatie cu altele straine. Desi unii dintre noi cam stiu care sunt acestea si o mare parte sunt postate pe site-uri de tipul smackjeeves sau chiar pe mangazup, e interesant de descoperit altele noi si de avut o evidenta clara in acest sens. Baza de date foloseste atat creatorilor care pot compara/ isi pot compara lucrarile intre ele cat si celor la inceput de drum care, desi nu cunosc pe nimeni, pot sa-si faca o idee despre ce se face in acest domeniu la noi.

Va fii pe bune o baza de date in care sa poti cauta dupa anumite categorii?
Nu in aceasta faza, poate mai tarziu, momentan se cheama - "culegerea datelor" si va dura cat va fii necesar. In momentul in care vor fii suficiente lucrari postate se va putea realiza fizic, un site sau blog unde sa fie link-uite toate si unde cautarea sa fie facila. Pentru moment ramane acest thread si CTR+F pentru cautare dupa cuvinte cheie in cadrul thread-ului

Ce lucrari se incadreaza?
Atat originale cat si fanart indiferent de tema, numar de pagini si an de productie. Calitativ nu sunt pretentii prea mari (a se citii, nu o sa ramana pe afara listei daca lucrarea este shitty. Nu se evalueaza lucrarile, doar se indexeaza). Singura cerinta este sa fie realizate de autori romani. Nu trebuie sa fii autorul lor ca sa postezi link catre ele, desi ar fii frumos ca cel ce le-a facut sa stie ca au fost postate, link-uite aici, curtoazie, si poate ca autorul nu vrea ca acea lucrare a lui/ei sa ajunga pe lista din diverse motive. De asemenea orice lucrari realizate pentru ORICE tipuri de concursuri in strainatate sunt binevenite, castigatoare sau nu, daca sunt facute de romani tot se incadreaza. Indiferent de limba in care sunt realizate. De asemenea nu trebuie sa fie complete works (dar, daca sunt pagini de manga si nu strip-uri sa aiba macar 4 pagini desenate.) Se accepta si lucrari abandonate

Campuri obligatorii de completat:
titlu / autor (user name, nick, numele intreg, optional un link catre o pagina personala, de DA) / anul productiei / genul (ex. shonen, shoujo, adventure, fantasy, romance etc) / tipul (manga, chibi strip, 4koma) / nr. pagini / original/doujinshi / status (ex. oneshot-complete, series-complete, series-ongoing, series-onhold/on hiatus, etc) / descriere (mic text descriptiv, campul este optional) / LINK catre pagini pe net sau arhiva spre download. (camp OBLIGATORIU)

Autorii pot solicita scoaterea lucrarilor din baza daca aceastea au fost postate de altcineva sau daca pur si simplu se razgandesc ulterior. Nimeni nu e obligat sa posteze nimic daca nu vrea. Si repet, e doar o strangere de date si nu o operatie de evaluare calitativa a lucrarilor.

Toate strip-urile postate pe Chibi.ro ar fi fain daca s-ar putea integra in aceasta RMD (Romanian Manga Database)

Nu o sa mai repostez entry-urile deja puse pe anime-zup (vezi link mai sus) deci rog a fi consultate daca cineva doreste sa completeze sau sa modifice informatiile de acolo.

De asemenea ca o compilatie preliminara am intocmit un TIMELINE 2004-2011 pentru aceste lucrari.

O si D din fata vin de la Original si Doujinshi.
cele care au dupa nr de pag + sunt serii ongoing sau on hold/discontinued.

* titlul a fost modificat din Romanian Manga Database pentru a nu crea discutii, confuzie dar mai ales offtopicuri agresive. Exemple mai jos.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Animal
post Mar 21 2011, 10:33 PM
Post #2


Veteran
**********

Group: Members+
Posts: 1.316
Joined: --
From: Depends on when you are reading this.
Member No.: 404
Points: 2.147
Gender:



Cool story...nu stiam ca exista manga romanesti.(sper ca faci diferenta intre web comic si manga )

Live and learn...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post Mar 22 2011, 07:59 PM
Post #3


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



Stiu ca probabil compar mere cu pere si mai adaug si ceva caise into the mix dar

1. majoritatea lucrarilor listate acolo sunt web-comics (desenate in stil manga). Adica sunt publicate online si destul de rare sunt cazurile de publicare pe hartie in reviste si volume self-publish. Si acest aspect este covered la capitolul descriere

2. manga=japanese comics, iar Romanian Manga Database is a nonsense.

3. in aceasta baza de date vor fii prinse si chibi strips care nu sunt "manga" si sunt web comics.

Si da, pot sa repet

Romanian Manga Database e o denumire ce nu are sens pentru ca nu exista manga DECAT cea din Japonia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

TGeorgeMihai
post Mar 23 2011, 12:09 AM
Post #4


Advanced Member
***

Group: Members+
Posts: 159
Joined: 26-December 10
Member No.: 10.262
Points: 392
Gender:



QUOTE(Animal @ Mar 21 2011, 10:33 PM)
Cool story...nu stiam ca exista manga romanesti.(sper ca faci diferenta intre web comic si manga )

Live and learn...
*



Exact la asta ma gandeam si eu ...

Ideea suna bine, daca o sa ai nevoie de ajutor cu cava, ma ofer voluntar ... (depinde totusi daca ma pricep sau nu la acel lucru :) )
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Mar 23 2011, 03:54 PM
Post #5


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



QUOTE(raluca-z @ Mar 22 2011, 07:59 PM)
Si da, pot sa repet

Romanian Manga Database e o denumire ce nu are sens pentru ca nu exista manga DECAT cea din Japonia.
*



ok now this thread is contradictory
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post Mar 24 2011, 08:16 PM
Post #6


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



Doar denumirea este contradictorie, continutul este relativ la obiect. Si asta pentru ca nu s-a gasit in limba romana un termen relevant pentru desemna productiile de benzi desenate de autori romani in stil japonez. (s-a incercat de mai ori soldandu-se cu niste flame-uri si discutii in contradictoriu)

In momentul in care un termen se va gasi contradictia va disparea. Pana atunci let's "keep calm and carry on"
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Mar 24 2011, 08:36 PM
Post #7


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



asta e una din cele mai mari prostii pe care le-am auzit, srsly, adica daca nu esti japonez, sau nu te-ai fi nascut in japonia, sau daca nu locuiesti in japonia, nu poti face manga? what a load of /b/

daca ai talent si daca ai cum sa o publici, e manga ( bine inteles daca se citeste de la dreapta la stanga.

parerea mea....
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Mar 24 2011, 10:39 PM
Post #8


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



asta cam asa e...ii dau dreptate lui iNeko la chestia cu "numai japonezii pot face manga sau au dreptul".Am auzit pe multi cu ideea asta si sincer,nu stiu de unde o au.Daca esti bun,esti bun...nu conteaza de unde vii.E ceva de genul "un american face 2 manga bune,una dintre ele incearca sa o publice cu numele sau real de american iar pe alta cu o identitade japoneza si pentru ca prima este vazuta ca pe o manga facuta de un american nu o accepta iar pe cealalta care este facuta de un asazis (japonez) o publica." Cam asa ar trebuii sa stea lucrurile nu? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Mar 25 2011, 12:06 AM
Post #9


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



QUOTE(Lucius Cornelius Sulla @ Mar 24 2011, 11:39 PM)
Daca esti bun,esti bun...nu conteaza de unde vii.
*


Caz in care faci comics.

Manga-ul e manga, comics-urile sunt comics-uri, chestiile romanesti sunt prostii scrise prost si desenate si mai prost.

Manga > comics > prostii romanesti scrise si desenate de fani intr-un stil extraordinar de neprofesionist.

QUOTE(raluca-z @ Mar 24 2011, 09:16 PM)
Doar denumirea este contradictorie, continutul este relativ la obiect. Si asta pentru ca nu s-a gasit in limba romana un termen relevant pentru desemna productiile de benzi desenate de autori romani in stil japonez.
*


Ba chiar asa le zice: benzi desenate de autori romani in stil japonez.

O alta adaptare mult mai buna si realista ar fi: benzi desenate romanesti! (atat! cuvintele in stil japonez nu-si au rostul pentru ca in final rezultatul va fi tot in stil romanesc: povestea va fi oribila, iar grafica hidoasa fara pic de strop de atingere japoneza!

PS: Lumea moare iradiata de foame, iar voi dezbateti teoria manga-ului romanesc in stil japonez. :lol:

QUOTE(iNeko @ Mar 24 2011, 09:36 PM)
daca ai talent si daca ai cum sa o publici, e manga ( bine inteles daca se citeste de la dreapta la stanga.
*


Daca ma uit la dreapta, dar gandesc ca privesc la stanga, inseamna ca ma uit la stanga.

PUNCT.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Mar 25 2011, 12:48 AM
Post #10


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



Mi-se rupe sufletul cand ii vad pe ai nostrii,fani anime,avand atat de putina incredere in artistii romani amatori. :lol:
Stii...ma gandesc la Mark Crilley,nu e japonez dar totus face manga si inca foarte bine.Sunt sigur ca si la noi sunt talentati care au potentialul dar nu stiu cum sa procedeze.Eu am cea mai mare simpatie si suport pentru cei care vor sa urmeze calea asta.Nu ii pot critica sau sa le dau sfaturi caci numai un profesionist are dreptul si experienta sa faca asta dar pot sa ii incurajez si sa le dau opinia mea de fan anime. :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

elpreda
post Mar 25 2011, 03:00 AM
Post #11


Anathema of Reason
******

Group: Members+
Posts: 855
Joined: 16-August 07
Member No.: 4.917
Points: 2.321
Gender:



QUOTE
In momentul in care un termen se va gasi contradictia va disparea. Pana atunci let's "keep calm and carry on"

De ce nu ii ziceti ronga, sau roanga, sau mai bine goanga. Nu pot intelege de ce este atata cearta pe un amarat de termen. Cine te opreste sa-i zici cum vrei tu? Toti termenii astia sunt doar o simpla clasificare, singurul lor scop este sa arate spre un ceva, atat timp cat se intelege ceea ce reprezinta, nu are nici o importanta ce forma au, poti sa spui si apartament si atarcament si loc unde dormi, mananci si te.
De acum inainte eu o sa ii zic ronga, voi puteti sa-i spuneti manga romaneasca, comics sau "prostii scrise prost si desenate si mai prost", sau ce va mai taie capul. Gata, a disparut contradictia.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Mar 25 2011, 07:54 PM
Post #12


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



QUOTE(elpreda @ Mar 25 2011, 03:00 AM)
De ce nu ii ziceti ronga, sau roanga, sau mai bine goanga. Nu pot intelege de ce este atata cearta pe un amarat de termen. Cine te opreste sa-i zici cum vrei tu? Toti termenii astia sunt doar o simpla clasificare, singurul lor scop este sa arate spre un ceva, atat timp cat se intelege ceea ce reprezinta, nu are nici o importanta ce forma au, poti sa spui si apartament si atarcament si loc unde dormi, mananci si te.
De acum inainte eu o sa ii zic ronga, voi puteti sa-i spuneti manga romaneasca, comics sau "prostii scrise prost si desenate si mai prost", sau ce va mai taie capul. Gata, a disparut contradictia.
*


Vedeti cine stie? :lol:
Sunt de acord in totalitate cu ce spune el.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Mar 26 2011, 12:11 AM
Post #13


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Manga in limba romana e o contradictie de termeni. Manga este un comic in limba japoneza, publicat in Japonia, de obicei alb-negru si care respecta un anume stil artistic japonez.
Americanii (cum ar fi Mark Crilley) deseneaza ceva ce ei numesc "manga styled comics", "Amerimanga" sau "original English-language manga". (sursa wikipedia). Deci eu sunt de acord cu romanga. Si pt ca vorbim o limba left-to-right (si pt ca avem foarte putine sanse sa fim tradusi in japoneza) eu zic ca ar trebui desenat normal, de la stanga la dreapta. Nu are rost sa bagam pe dos doar de dragul de a scrie pe dos.
O sa sariti ca astea-s comicuri normale, dar e o diferenta. Stilul de desen. Consider ca e o diferenta mare intre stilul occidental si cel japonez. Exemplu: un personaj pozitiv mai puternic. Occidentalii or sa-l faca mare cat usa, lat in umeri, foarte mult detaliu si umbre pe muschi. Japonezii baga un personaj mai finut, cu cateva linii care contureaza grupele principale de muschi si iti dai tu seama ca-i puternic cand da cu ailalti de pamant. Wolverine occidental vs Wolverine japonez
Acum ca ne-am lamurit cu tehnicalitatile lingvistice, cine ce deseneaza?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Mar 26 2011, 01:52 AM
Post #14


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



Oricum eu nu pun pret pe termeni,pun pret pe ce este pe foaie.Fiecare sa ii zica cum vor ei.Poate sa se numeasca com o vrea...pe mine,ca fan manga/anime,stilul m-a fascinat nu denumirea. :)
Si sunt sigur ca si pe voi v-a fascinat acelas lucru dar totusi,nu stiu de ce sa ajunge mereu la discutia asta. :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

iNeko
post Mar 26 2011, 02:57 AM
Post #15


泥棒猫
****

Group: Members+
Posts: 444
Joined: 8-December 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.237
Points: 1.169
Gender:



deci, stai sa inteleg, nici daca o scriu in japoneza, o public in jump, o fac in stil japonez, faptul ca eu sunt roman nu o face manga, am i right ?

daca Deathnote era scrisa de un roman nici ea nu era manga, right?

vad ca cam multi de pe AC se cred fani supremi de manga, si preaslavesc japonezii, numai ei au voie sa ii zica manga, ca daca unu face o "banda desenata in still japones" in romania nu are voie sa-i zica manga.

eu am dreptul la propria mea opinie, si daca vad ceva care-i bine facut, fie ca e in limba braziliana, spaniola, tiganeasca, etc, ii zic manga
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

spyderverr
post Mar 26 2011, 12:40 PM
Post #16


Honorific Member
******

Group: Members+
Posts: 734
Joined: 20-September 06
Member No.: 3.019
Points: 1.832
Gender:



abia in momentul in care un roman (sau orice alta natie) va face un "manga" (stil de desen asemanator, poveste la fel de captivanta) poti sa sari in sus si tare ca ai citit un manga romanesc in stil japonez.

pana atunci inchideti naibii topicul ca e inutil!

(IMG:http://www.himawari.ro/wp-content/uploads/2008/06/revistamangaholic.jpg)
idioteniile de genul asta nu pot fi numite nici comics, nici manga, nici absolut nimic! (si toate seriile manga romanesti sunt desenate la fel de tampit, iar povestea e praf intotdeauna!)

PS: prea putin conteaza limba in care e scris un manga, important e modul de prezentare al povestii si stilul de desen. eu citesc manga in ENGLEZA, in nici un caz in JAPONEZA! (puteam la fel de bine sa nu stiu ce e ala manga, tot imi dadeam seama ca acest tip de benzi desenate -la manga-urile despre care am presupus ca nu stiu nimic ma refer- sunt total diferite de toate celelalte)

PS2: anime-ul, manga-ul si cam orice e facut de japonezi sunt chestii foarte usor de distins din toata gramada de alte rahaturi. (cand am vazut primul anime am stiut imediat ca e ceva diferit de tot ce am vazut pana in acel moment.)

PS3: toti pustii care au descoperit creionul au impresia ca stiu sa deseneze; sa fim seriosi! 99% din fan-fic-urile / fan-art-urile de pe acest forum (si toate celelalte forum-uri ce trateaza subiecte despre anime / manga) sunt praf.

PS4: MANGA e doar un termen ce defineste un stil! oricine poate folosi termenul pentru a-si denumi creatia, dar degeaba daca acea creatie e doar o incercare de a copia si a redefini un stil deja consacrat.

PS5: JUMP n-o sa ti-o publice niciodata pentru ca din fericire ei stiu sa faca diferenta intre un manga si o copie nereusita.

QUOTE(iNeko @ Mar 26 2011, 03:57 AM)
eu am dreptul la propria mea opinie, si daca vad ceva care-i bine facut, fie ca e in limba braziliana, spaniola, tiganeasca, etc, ii zic manga
*


esti ca baiatul care descopera prima data ca e baiat. "mami, mami, da' el nu are la fel." :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Lucius Cornelius Sulla
post Mar 26 2011, 06:44 PM
Post #17


åšå¥•æ‰“ã¡
***

Group: Members+
Posts: 214
Joined: 9-February 11
From: Ciolpani,judetul Ilfov.
Member No.: 10.358
Points: 656
Gender:



nu ai de unde sa stii,poate s-au nascut ceva genii in ultima generatie care nu s-au aratat inca.Exista un inceput pentru orice si oricine nu? :)
Daca o sa apara un somalez care o sa ii depaseasca si pe cei mai mari mangaka ever? :lol:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Yuriko
post Mar 26 2011, 10:11 PM
Post #18


paranoia agent
*****

Group: Members+
Posts: 545
Joined: 3-March 10
From: Akita
Member No.: 9.530
Points: 1.316
Gender:



Hop si io la trolling :D In Brazilia se vorbeste portugheza :lol:

That aside, @spyderverr, esti un pic cam sever. Nu spun ca ce exista in Romania e de cea mai buna calitate, dar tinand cont de traditia Japoniei in manga precum si de prezenta ei pe cele alte meleaguri, noi (ca si tara) suntem undeva la gradinita, abia am absolvit cresa. Exemplul pe care l-ai dat e din 2008 si da, poate ca povestile si arta nu sunt asa de bune, dar de atunci cred ca lumea si-a tras asta pe seama si a mai evoluat. Poate nu in urmatorul an, nu peste 2, dar in vreo 4-5 ani se vor gasi mai multe creatii romanesti in stil manga de calitate.
Refuz sa cred ca suntem o tara plina de antitalente fara imaginatie (tind sa cred ca eu sunt un caz izolat :lol: ) si toti cei care sunt in stare de ceva bun sunt in Japonia - and I really love Japan :rolleyes: . All we need is practice and avoid self-sufficiency.
Cat despre originalitate, aia nu mai existra demult! Cum spunea si Einstein, "The secret of creativity is knowing how to hide your sources".

OK, that last part was a joke.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

Fili
post Mar 26 2011, 11:04 PM
Post #19


Si eu p-aici...
***

Group: Members+
Posts: 287
Joined: 24-October 10
From: Bucuresti
Member No.: 10.135
Points: 644
Gender:



Troll? A zis cineva troll? Magazinul nostru online va ofera intreaga gama de produse anti-troll incepand cu spray anti-troll si ajungand pana la furci, topoare si faclii pentru o revolta ca la carte. Ne gasiti la veveve...
Imi pare rau sa dezamagesc trolii, dar in Romania sunt o gramada de desenatori talentati. Fiind inconjurat de artisti vad in fiecare zi o gramada de chestii cool. Dar le tinem doar pt noi :D Pe vremea cand lucram la Sexy Poker imi dadeau niste desene de nu stiam ce sa fac mai repede: sa le bag in joc sau sa... ahem, deviez de la subiect. Ideea e ca acesti artisti nu prea o ard pe forumuri, nu sunt interesati sa faca o revista de unde e posibil sa nu iasa nimic, ei deja castiga bani din ce fac. Majoritatea celor pe care ii cunosc fac si freelancing, n-au timp de job + freelancing + munca voluntara la revista :)
Asa ca hai sa nu comparam desenele amatorilor de pe forum cu desenele profesionistilor (atat de la noi cat si de la "ei"). Atata timp cat lumea se distreaza si fac ceva ca sa iasa din cotidian eu sustin. Toata chestia e sa nu se piarda din vedere faptul ca nu e ceva de calitate comerciala, asa ca discutiile despre cum o sa fie publicat in Japonia sa fie amanate pe alta data.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

raluca-z
post Mar 26 2011, 11:31 PM
Post #20


Incepator
**

Group: Members+
Posts: 62
Joined: 28-August 09
Member No.: 8.989
Points: 186
Gender:



Ma asteptam sa se ajunga din nou la discutia asta, dupa postul2 dar , ma rog. Este ca o poveste care nu se mai termina si fata de care majoritatea au pareri contradictorii.

DAR, dincolo de problema de denumire (pe care a-ti intors-o pe toate fetele fara succes) si de parerea unora ca
QUOTE
Manga-ul e manga, comics-urile sunt comics-uri, chestiile romanesti sunt prostii scrise prost si desenate si mai prost.
ramane ideea centralizarii lucrarilor. Care nu este deloc de neglijat.

Bine, presupun ca pentru cititorii de manga autentica de la mama ei din Japonia (cea profund afectata de cutremurul devastator, devastata de tsunami si apoi pusa sub amenintarea radiatiilor) ce considera de proasta calitate orice banda desenata a unui non-japonez in stil manga, topicul li se poate parea inutil. E ok, pentru manga autentica de la mama ei din Japonia exista mangaupdates.com sau alte baze de date similare.

Cui ii serveste topicul? Pai tocmai celor care POATE ca vor sa deseneze si sa scrie mai bine benzile lor desenate in stil manga. Multi sunt la pamant pentru ca nu stiu la cine sa se raporteze, nu au repere. De aia (si din cauza unor ego-uri prea mari - opinie personala) au aparut atatea cazurile de "vreau sa devin mangaka in Romania". Daca vezi ce fac altii si vezi ce faci tu si stai un pic si compari la rece poate te gandesti de 10 ori inainte de a deschide un topic in care sa fii luat la 3 din primele 5 posturi. Poate mai stai, poate mai studiezi poate exersezi si poate un al 2-lea caz de Mangaholic nu va mai exista.

De asemenea topicul are si un rol informativ in suita "Stiati ca..." ce poate fii luat ca o arma cu doua taisuri.
1. userii vin, vad citesc, poate cine stie le si place ce citesc acolo, sunt informati si stiu ca EXISTA si asa in comunitatea de la noi.
2. "stiati ca ... se deseneaza asemenea porcarii la noi" din partea acelor useri carora nu le place ce citesc. Astfel poate autorii se simt (facuti de rusine) si, ori se lasa de hobby ori se perfectioneaza.

Sunt de acord cu postul lui Fili. Benzile desenate in stil manga nu ar trebui sa se numeasca manga. Precum nu ar trebui sa existe confuzii intre comics si benzi desenate. Comics=benzi desenate in limba engleza (ca termen.) Manga=benzi desenate in limba japoneza, manhwa=idem pentru coreana. La noi intra cu succes toate in categoria larga a benzilor desenate (BD)

PS1.
QUOTE
PS: Lumea moare iradiata de foame, iar voi dezbateti teoria manga-ului romanesc in stil japonez.
reciteste primul post si titlul thread-ului te rog si o sa vezi ca nu dezbateam nimic si nu-i vorba de nicio teorie savanta. E un offtopic scapat de sub control. End of story.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post

3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Anime in Romania
Muza-chan.net
Anime-Club Circle
Diclonius Subs


Termeni si conditii de utilizare
Hosting provided by Forbin

Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 02:53 PM
| Home | Help | Search | Members | Calendar |