Anime-Club :: Comentarii :: Proiectul Anime Junctions
Vizitator, bun venit pe Anime-Club 

Meniu

Chat

elpreda: [20:10] but they did a great job so far, looks like we're getting some good stuff this season as well
elpreda: [20:09] oooh, cand am auzit ca apare Goblin Slayer animat mi-a fost ca o sa sara peste all the nasty can't show this to kids parts
LordPhoenix: [22:39] De acord cu elpreda
elpreda: [07:45] Happy Sugar Life is totally awesome!!!
elpreda: [07:45] m-am ferit sa zic de la inceput dupa ce am fost dezamagit de alte serii, dar avand in vedere ca a trecut deja jumate de sezon
IceJack: [22:48] "cam mort"
Ranma-kun: [19:07] siteul e cam mort dar bântuit. Daca aveti de gand sa treceti prin Germania sau Japonia write me biggrin.gif
blood: [20:47] Wow! Doar acum 15 ani faceam http://www.evangel ion.anime-club.ro/ smile.gif)
IceJack: [07:29] Shingeki no Bahamut - Virgin Soul .. . pretty good, desi parca mi-a placut primul mai mult, s-a concentrat pe mai putine ideii si teme. Nina mi-a placu
Coyotee: [16:10] mai bine discord: https://discord.gg /KHcrMXx
Arhiva 

Reclama

Reclama

Proiectul Anime Junctions
user posted image

Ce este acest site? Anime Junctions este o carte electronica care se adreseaza cunoscatorilor din domeniul manga/anime.

Contine informatii in principal din acest domeniu, dar si din: cultura, social, istorie, religie, folclor, geografie, literatura, muzica si pictura japoneza. O definesc ca un exercitiu de logica, fiind bazata pe asocieri (junctions), atent selectate si sper eu, cat mai variate.

Cartea va fi alcatuita dintr-o serie de articole, in acest format, aproximativ de aceeasi lungime. Articolele vor aparea lunar.

De ce Anime Junctions? Numele site-ului este inspirat din numele proiectului muzical FictionJunction, al compozitoarei mele preferate, Yuki Kajiura.

Modelul cartii este inspirat de seria de carti si documentare realizate de James Burke si intitulate Connections. Cand a vazut primele incercari, un prieten mi-a spus că fac munca de cercetare intr-un domeniu neserios. Poate ca are dreptate, puteam face ceva asemanator cu subiecte de istorie, muzica, literatura, pictura, religie, domenii serioase, dar pentru mine nu ar fi fost atat de plăcut.

Am ales acest domeniu, pentru că pentru mine manga/anime este un hobby care va ramane. Va doresc lectura placuta! http://www.anime-junctions.net

Postat de: Muza chan

Arigato anaxor, Tessa.

Informatiile vin din multe surse, pe care le combin. Pentru partea de cultura japoneza, baza sunt cartile, au aparut de-a lungul anilor destule si in romaneste, plus ce am mai gasit in engleza. Apoi documentare Tv, site-uri web (in special despre religia shinto si budhism), povesti, muzee, clip-uri de pe youtube (despre festivaluri in special).

Pentru partea de anime, in afara de anime-ul propriu zis (si manga): site-urile aferente, CD-urile de muzica, interviuri, wikipedia, Art Book-uri, figurine anime si observatii personale.

Va apare curand capitolul 3, sper sa va placa la fel de mult.

Postat de: Tessa
In sfarsit am avut si eu timpul necesar sa citesc toate articolele. trebuie sa recunosc, mi-a facut placere smile.gif . Unele mai putin decat altele. Preferatul meu a fost Angel's Egg. As vrea sa pui mai multe explicatii daca mai stii ^^. E interesant faptul cum sari de la un anime la altul cu ajutorul unei simple legaturi. Sunt curioasa de unde ti-ai obtinut informatiile (legat despre cultura japoneza) .
Astept si celalalt articol cat de curand. Am vazut ca o sa apara ceva din Death Note. Abia astept sa vad ce o sa scrii...stiu ca esti mare fana >.O.

Postat de: anaxor
Felicitari pentru noul capitol! A fost chiar mai interesant decat primul (daca asa ceva este posibil smile.gif ) Mi-a placut foarte mult partea despre Cowboy Bebop si Yoko Kanno. Mult succes in continuare si abia astept capitolul 3.

Daianara:
Nu exista incheiere pentru ca ceea ce prezint eu nu este un articol. Anime Junctions este o carte, care va fi publicata pe capitole. De altfel, te invit sa citesti capitolul 2 care tocmai a aparut.

Nu am vrut sa postez mai multe capitole la inceput, cu toate ca aveam destul material gata in momentul in care m-am decis sa-l public. Oricum, nu pot publica mai mult de un capitol pe luna pentru ca imi trebuie timp de documentare.

Vor apare insa pe blog 2-3 articole saptamanale, diferite de proiectul Anime Junctions, pe temele care exista acum, plus alte teme noi.

Scriu intr-un fel care ma reprezinta. In timp, ma perfectionez. Stii cum se zice, omul cat traieste invata. Ma bucur ca mi-ai dat exemple concrete despre ce ti-a placut si ce nu, asta ma ajuta.

Postat de: Daianara
Salutare. Interesant proiectul, imi aminteste de emisiunile de pe Discovery. Din pacate, ma asteptam la ceva mai mult continut. Adica sa ai cel putin 2 articole postate inainte de "marea deschidere". De asemenea, mai ai de lucrat la fluenta articolului. Lucrurile comune sunt mai mult decat evidente, insa par prea punctate si scoase in evidenta, lipseste naturaletea. De asemenea, la niveul la care scrii mi se pare de-a dreptul nepotrivita o expresie de genul: "Nu mi-a placut deloc, mi s-a părut banală, nu are ceva care să o definească." It just doesn't fit in.
Also, unde e incheierea articolului?!
In reste, toate cele bune, sper sa-ti reuseasca proiectul!

Multumesc kun san! Asta imi doresc si eu! Pe aceasta tema, se poate construi la nesfarsit. James Burke face asta de 30 de ani!

In ce priveste modul de anuntare a aparitiei unui nou capitol, deocamdata exista posibilitatea de subscriere la un RSS Feed, in pagina:http://www.anime-junctions.net/b2/blogs/index.php?blog=1

Dupa aparitia capitolului 2 (luni 12 noiembrie!), voi pune la dispozitie si un serviciu de abonare prin e-mail. Deasemenea, voi incepe si blogging-ul propriu-zis.

Postat de: kun san
Felicitari si de la mine. Mi-a placut mult, ai castigat un fan. cool.gif
Sper sa apara sute de articole... rolleyes.gif

Am o intrebare, cum vom putea afla cand apar articole noi?

Multumesc pentru comentarii.

In urma discutiilor cu voi, am decis sa schimb temporar skin-ul. Sper ca noua varianta sa nu mai fie obositoare. Odata cu aparitia noului articol, de luna viitoare, o sa aveti posibilitatea sa alegeti, din cateva variante.

Anzai, pentru noi pastram albastrul!

Postat de: Anzai
Felicitari pentru lansare. Sti cum sa prinzi cititorul. Articolul este foarte interesant, can't wait the next one! Thumbs up!

Postat de: Love-chan
Am tras cu ochiul un pic si mi-a placut la nebunie....merita citit de la un capat la altul! wink.gif

Postat de: dmf
foarte tare site-ul ... continua sa scrii articole interesante tongue.gif .. mi-a placut ce ai scris acolo

UserCP

User: 
Parola: 

Inregistrare 

Poll
Perioada preferata de animatie?

[ Rezultate ]
Trebuie sa te loghezi pentru a putea vota

Poll DB 

Statistici
Total postari: 157665
Membri: 8004