Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O Curiozitate
Anime-Club Forum > Fan Area > Cosplay
George1000
Am si eu o curiozitate. Cei care au fost la Otaku si Nijikon si au facut Cosplay poate stiu. A intrat si la noi in tara cumva moda ca la cosplay sa apara si baieti imbracati in personaje anime feminine?
wststreet
Dar trebuie sa fie moda? Daca vrei sa faci asa ceva poti sa faci fie ca e la moda fie ca nu.

Cel mai trist e ca unii arata chiar hot si abia dupaia aflu ca sunt baieti. ;_;
PhoeniX
Baieti imbracati in personaje feminine? Neea, no problem. Am asistat la astfel de treburi la ceva adunare de cosplayeri in Budapesta (eram in trecere si era sa iau pe cativa in primire pe capota) si prin Germania cu ocazia a mai multe meet-uri de acolo. Nimeni n-a comentat nimic, nimeni nu s-a simtit prost, era totul perfect normal. La noi in tara... well, nu te-as sfatui sa mergi imbracat asa de acasa pana la un astfel de eveniment.
George1000
Pai nu, dar unde se organizeaza festivalurile astea? daca se fac in Romexpo, sigur exista toalete unde lumea e deghizeaza in personaje.
Botan
PhoeniX, n-ar fi o problema sa se plimbe pe strada daca ar arata chiar ca o fata laugh.gif
Eu una chiar as vrea sa vad asa ceva tongue.gif , din pacate eu imbracandu-ma in baiat n-ar fi o prea mare realizare. lol
Spre rusinea mea (desi nu mi-e rusine deloc) nu prea stiu ce e Romexpo asta, dar de obicei, conventiile anime, ar trebui sa fie intr-un loc cat de cat inchis ca altfel ar intra cine-ar vrea (fara bani), asa ca prin preajma ar trebui sa fie numai fani anime. (= nimeni n-ar trebui sa rada).
Si daca nu exista vreun fel de vestiar (oricum asta e doar pt cei din concursuri banuiesc), oricum or sa existe niste Wecini Costica pe-acolo, nu se poate fara ei.
Sentaro
QUOTE(George1000 @ Jul 28 2010, 07:51 PM)
Pai nu, dar unde se organizeaza festivalurile astea? daca se fac in Romexpo, sigur exista toalete unde lumea e deghizeaza in personaje.
*

Sa inteleg ca nu ai fost la nici o conventie pana acum.
Atat la Niji cat si la Otaku exista sali unde te poti schimba si aranja fara sa fie nevoie sa bati tot drumul de acasa imbracat direct in personaj, mai ales daca costumul este unul mai complex sau necesita ceva machiaj.

Cat despre moda cu cosplay facut de baieti care intruchipeaza personaje feminine cred ca o sa mai dureze. Nu de alta dar lumea inca se asteapta sa apara un semn care sa dea startul.

usagy
Ca informatie, in ultimii ani Otaku fest a avut loc la Casa de Cultura a studentilor, iar Nijikonul la Palatul Copiilor - Tineretului (Bucuresti).

Totusi, din exp. proprie, e inghesuiala mare frate...iar la un mom dat baietii intra peste fete mai mult sau mai putin dezbracate, pt ca totul se face la comun XD. La otaku camaruta aia a fost arhiplina (de bagaje mai mult si de persoane care stateau - asa ca daca vrei sa folosesti locul pt. schimbat, machiaj,.... e o bataie mare de cap. Sau am nimerit eu gresit in mai multe momente ale zilei? biggrin.gif

Eu una cred ca ar fi interesant un boy dress female, ca de fete in baieti mi s-a acrit. De fapt, cosplay facut de baieti in general e cam subtire pe la noi - poate nu au curaj rolleyes.gif .
George1000
Nu nu am fost inca la conventii dar urmeaza sa particip.
PhoeniX
Cea mai mare prostie mi se pare locul in care se tin conventiile, adica Bucuresti. Nu e ceva cu orasul, ci cu pozitia sa, un oras mai central precum Brasov ar fi mult mai OK fiindca e la o distanta ~egala de toate colturile tarii. Sau sa se ia la rand orasele mari. Anul asta se face Niji la Cluj, Otaku la Timisoara, la anul Constanta, Iasi, etc. Ar fi mult mai bine asa si exista o sansa sa se vada mult mai multe fete (fetze) noi + o reclama mai buna pt. alte comunitati.
usagy
Votez Sibiul. E destul de central dar este superb (e si medieval dry.gif).
Dar imi imaginez ce costuri implica :-s...sa revenim totusi la subiect...Welcome again!
PhoeniX
Some of those Dragon Age/Aion/Gothic armors look like good cosplay material biggrin.gif. Dap, si Sibiul ar fi o locatie excelenta.
usagy
Armuri - suna complicat.....
George1000
Am intrebat asta fiindca mie imi place foarte mult de acest personaj Invader Lamu. Daca e sa o aleg pe ea pentru Cosplay, peruca verde se gaseste pe net, cornitele se fac si alea rost usor de la orice negustor care umbla pe la concerte, am vazut negustori cu cornite fluorescente, mama are o pereche de bikini modelul ala numai ca e alb negru dar am vazut si poze pe net cu fete imbracate in Invader Lamu cu bikini de culoare alb-negru,asa ca nu cred ca ar fi vreo problema, mai ramane problema cizmelor de modelul acela.
PhoeniX
Am avut ocazia sa port o armura medievala la un eveniment cretin in timpul liceului. I felt like Robocop :| .

Also, Dragon Age cosplay:
user posted image
George1000
Ah, Phienix si sa nu uit de urechile ascutite. Ca Lamu are si ea urechi ascutite. De unde ai facut rost de urechile ascutite care le-ai purtat atunci cand ai facut poza?
Garden Girl
Tu esti in poza ? huh.gif
usagy
La un search pt Lamu chick am dat de o tipa in chiloti ... vbesti serios? Nici nu stiu daca regulamentul te-ar lasa ohmy.gif ...dar poate sunt eu old fashioned......imi plac mai mult modelele cat mai acoperitoare.

Eu ce am vazut in Japonia boys as girls am vazut multi imbracati in lolite, si erau f. cute (initial nu vedeam ca sunt baieti laugh.gif).

Edit: eu zic ca e un exemplu de personaj in armura. I'll keep the swords ^.^. And medieval is nice dry.gif.
George1000
In strainatate vad ca regulamentul permite. Uite o poza: user posted image
Si uite si alta poza ce mi se pare ca in strainatate deja s-a dat startul la ce ma refer eu: user posted image
In primul rand acest anime nu a patruns la noi in Romania si e cam putina lume care cunoaste acest anime.
Ma intreb de ce la noi sa nu permita? in al 2-lea rand in anime Invader Lamu mai are si alte tinute, este un pic mai imbracata.
Garden Girl
QUOTE(usagy @ Jul 28 2010, 08:33 PM)
Edit: eu zic ca e un exemplu de personaj in armura. I'll keep the swords ^.^. And medieval is nice dry.gif.
*

Ma gandeam eu ca nu seamana cu Phoenix... But yeah, mediaval is hawt. Ma duce cu gandu la iron chastity belts.. wub.gif
PhoeniX
QUOTE(Garden Girl @ Jul 28 2010, 08:33 PM)
Tu esti in poza ? huh.gif
*

Ultima oara cand m-am uitat in oglinda nu semanan cu un elf francez ga... errrr... bisexual (sa nu-mi sara iar moonsparkle in cap).

Nu, nu sunt eu, am dat un exemplu de cosplay Dragon Age.

Also, daca ar fi sa fac cosplay, ar fi ori Athrun Zala (Gundam SEED/Destiny) ori Takumi Fujiwara (Initial D - ar fi scump, un Toyota AE86 Apex Trueno Zenki costa ceva si nu le prea gasesti in Europa T_T)
usagy
Nu vad ceva asa hot intr-un instrument de tortura (centura de castitate nu era un chilotel fin de bumbac). Cavalerii si domnitele si sabiile ...trageri cu arcul...mistreti la protap, astea da chestii tari.

Pe siteul nijikon.ro exista acolo un regulament. Acuma, probabil Mechanist sa isi dea cu parerea? laugh.gif

Mie una mi se pare prea exibitionist pt. romania (chiar si pt o fata). De curiozitate, de ce tinuta asta? Sunt atatea costume simple si interesante....asta e mai mult un costum de baie din 2 piese sad.gif. No offence.
Garden Girl
QUOTE(PhoeniX @ Jul 28 2010, 08:58 PM)
Also, daca ar fi sa fac cosplay, ar fi ori Athrun Zala (Gundam SEED/Destiny) ori Takumi Fujiwara (Initial D - ar fi scump, un Toyota AE86 Apex Trueno Zenki costa ceva si nu le prea gasesti in Europa T_T)
*

Athrun Zala. Poti sa-ti "parchezi" robotelu la intrare in Bucuresti biggrin.gif
O sa fiu groupie. Sper ca n-o sa fie nevoie sa stau la coada.
PhoeniX
Why should I park it outside Bucharest? It's a 18.5 meters war machine + it has an alarm biggrin.gif
Pain
Eu nu inteleg cum pot barbati sa imbrace haine anime feminine fara suparare you must be a bit creazy ,am vazut cativa la mine inoras si uita lumea la ei ca la......
Garden Girl
That's why. In Bucuresti este o problema cu locurile de parcare sleep.gif
usagy
QUOTE(Pain @ Jul 28 2010, 11:25 PM)
Eu nu inteleg cum pot barbati sa imbrace haine anime feminine fara suparare  you must be a bit creazy ,am vazut cativa la mine inoras si uita lumea la ei ca la......
*

Stai tu linistit, ca se uita asa si la fete imbracate in lolite....
Garden Girl
La Nijikon era un tip asiatic imbracat in maid. Era cute de la spate, doar ca era cracanat.. :/
Trickster
Cred ca nu mai tin eu pasul cu vremurile... ptiu! bata...
PhoeniX
QUOTE(Pain @ Jul 28 2010, 09:25 PM)
Eu nu inteleg cum pot barbati sa imbrace haine anime feminine fara suparare  you must be a bit creazy ,am vazut cativa la mine inoras si uita lumea la ei ca la......
*

As I said, inafara e un lucru obisnuit cand vine vorba de conventii ca baietii sa portretizeze caractere feminine si vice-versa, fie ca e vorba de ceva Anime fest sau Comic Con. La noi predomina inca mentalitatea de babuini copiatori de tot ce e mai de rahat de la turci/tigani/indieni. Si am vazut inca niste cosplay-uri foarte reusite de altfel.
wststreet
Crap, se tine Otaku la Timisoara? T_T Sper ca am timp sa inventez scuze ca sa nu merg..

Edit:

Also, PhoeniX, e unul in Iasi parca sau in Rm. Valcea, nu mai tin minte.. poate sunt chiar doi.. si vand AE86.. problema nu mai stiu care era... ori nu e trueno ori nu e hatchback... si AE86 sedan just doesn't look the same... Nu prea gasesti nici in restul europei... n-am verificat UK though.... Nu m-ar deranja cu volan pe dreapta. It's too late now anyway... my dad already decided for me T_T

Another fckin edit:

Dar ma indoiesc ca se uita prea multi la Initial D... you could get a cheap Mazda 323F and give it a Panda paintjob with some japanese writing on the side. xD Also MR2 Mk1...

My fanboyism is showing...
George1000
Da, in afara e obisnuit cand vine vorba de fesivaluri cosplay, si la noi ar fi trebuit sa fie asa, dar Phoenix are dreptate, nici mie nu imi place cei care exagereaza cu travesti-ul si se imbraca zi de zi in femeie doar asa ca vrea muuschii lor, ce satisfactie le aduce asta habar nu am si ei ne fac de rusine cred. Si mai ales ei au facut sa se incurce ideea de arta travesti cu orientarea sexuala, o perceptie total gresita.
Deci e bine sa te imbraci in personaj feminin atat timp cat interpretezi un rol in cadrul unui festival, dar atunci cand te imbraci in femeie zi de zi, sa simti nu stiu ce satisfactii *** e caz de spitalul 9.
Sentaro
Una peste alta, daca vii la Niji cu acel costum va trebui sa ai in dotare si o bucata pelerina pentru a te acoperii din cand in cand.

Oricum ar fi o cheastie destul de socanta, iar eventuali parinti care or sa fie pe acolo v-or avea nevoie de ceva calmante pentru a suporta socul
PhoeniX
@wststreet: Exista si Trueno cu volan pe stanga, e AE86 Corolla, practic e Trueno-ul cu volan pe stanga redenumit pt. Europa/America. In Germania chiar exista un fan-club cu AE86-uri si K77-uri, precum si unele targuri JDM unde gasesti la importuri japoneze cate vrei. Mie imi face cu ochiul demult un RB20DET pt. Focusul meu, dar toate astfel de motoare pe care le-am gasit aveau ba kilometrii multi, ba aveau turbina crapata.
wststreet
Yeah but you can't cosplay with that xD
PhoeniX
Don't underestimate de handling of a Focus, the Focus RS beats the crap out of Nissan GT-R on a togue.
wststreet
I didn't :P I just don't know of any anime character who drives a Focus...

Btw, you've gained 20+ respect points... I have no idea what you can do with them, though.
Moonsparkle
Deci tu, George, vrei sa apari in bikinei la 24 de ani in fata a o groaza de pustani si fetite de 11 ani, nu ai nimic impotriva cu asta, DAAAR ii judeci pe cei care aleg asta ca si stil de viata. Great double standards.

@PhoeniX, de unde ai dedus tu ca Zevran e francez? tongue.gif and why does he have swords in that cosplay? he should have knives or sth, isn't he a rogue?
PhoeniX
Nu e obligatoriu sa aiba doar daggers, un rogue e un heavy burst DPS, ceea ce inseamna ca e chiar preferabil sa faca dual-wield cu 2 sabii, decat cu daggere, sau one dagger - one sword. Also, orlesienii sunt francezi toata ziua, buna ziua, pacat ca nu exista si arabi in joc, era fun sa vad cum fugeau arabii dupa francezi ca sa-i adauge la colectia din harem.
Moonsparkle
Dar Zevran NU e din Orlais, ci din Antiva... si cum e mai bine sa foloseasca dual swords than dual daggers when daggers have high critical rate and attack speed?
George1000
@moonsparkle, deci nu e neaparat asta. Am vrut sa spun ca mie imi place de personajul Invader Lamu dar in Anime din cate am vazut sunt si secvente unde personajul e mai imbracat si as putea alege de acolo. Mai ales ca Niji e si toamna... Ce am spus eu v-am aatat cum e in strainatate. La noi banuiesc ca sigur trebuie aleasa o secventa cu personajul mai imbracat.

Deci intrebarea mea era mai simpla: daca baietii pot uca la cosplay roluri feminine, si nu inseamna ca daca pe net poza personajului care imi place mie majoritatea pozelor apare mai debracata, eu as alee exact acea secventa. Daca urmariti cu atentie anime-ul eu as putea alege sa zicem uniforma scolara lui Lum sau mai sunt o groaza de secvente in care apare si imbracata normal.
usagy
De ce totusi o fata? Personajele masculine nu ti se par interesante? Anul asta la Otaku de ex am avut multe fete as personaje masculine.

Intreb de curiozitate.
PhoeniX
@moonsparkle: E vorba de Dual Wield Mastery. Anuleaza ineficienta folosirii a doua sabii. Oricum, la levele mai mari deja depinde doar de preferinte. Also, stiam ca nu trebuia sa bag sabiile in ceafa lui imediat ce m-a antrenat in caile asasinului, but, he just annoyed me.
Moonsparkle
Era vorba de cat de eficiente is daggers pentru ce face un rogue, nu de cat de ineficiente is sabiile daca nu ai Dual Wield-ul tongue.gif Dual Wield-ul e sweet la sabii, dar pana si flavour-wise sabiile la rogue nu dau bine.
George1000
Nu am gasit nici un personaj masculin in nici un anime care sa imi placa. Si daca la festivaluri se accepta ca lumea sa intre in roluri opuse, nu vad nici o problema. Din toate anime-urile vazute de mine pana acum imi place cel mai mult de acest personaj.
PhoeniX
Depinde, daca joc cu un rogue cu specializarile Assassin + Duelist (heavy combat), atunci se descurca mult mai bine cu sabii decat cu daggere. Daca mergi pe Bard sau Ranger, atunci daggerele sunt optiunea cea mai buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2022 Invision Power Services, Inc.