Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rotaku Times
Anime-Club Forum > Forum > Anunturi
Pages: 1, 2, 3
Rotaku.Times
Salut tuturor!

Pentru ca interesul pentru anime si manga e din ce in ce mai mare, ne-am gandit sa va pregatim o revista dedicata exclusiv comunitatii si fanilor din Romania. Stim ca mai exista reviste, ne-am documentat, insa niciuna nu e orientata strict catre comunitatea din Romania si dezvoltarea fenomenului in tara noastra. Vom lua pulsul comunitatii, va vom prezenta stiri, inteviuri, articole si multe surprize pe care le veti afla cand se va lansa proiectul. Vom pune accent pe dinamism, pe calitatea informatiei si pe dorintele publicului nostru. Daca aveti sugestii, nu ezitati sa ni le scrieti pe acest topic.
Revista Rotaku Times se va distribui gratuit in format digital. Stay tuned!

user posted image
Animal
Te avertizez ca sunt multi sceptici pe aici in ceea ce priveste calitatea revistei si utilitatea ei.

Good luck.
Rotaku.Times
Iti multumesc pentru avertizare, stim si noi ca nu va fi usor, insa nu suntem descurajati. De asemenea, noi cei de la Rotaku Times dorim sa facem o revista online profesionista si va vom dovedi.
ruxi
mda, tipic. vine vara, mai apare cate o revista, ca doar deh, nu ajung alea care sunt si tre sa aiba fiecare pustiulica revista lui. ma intreb oare cand o sa inteleaga tot forumistul de 15 - 18 ani ca o revista inseamna o redactie care sa stie limba in care apare revista respectiva, inseamna anumite skilluri editoriale (pe care, citind ce e pe aici in ultima vreme, ma indoiesc sincer ca le aveti) si multe altele. Incercati sa va canalizati energia catre lucruri constructive si pe care le puteti face. Dar banuiesc (asa cum s-a intamplat in toate cazurile de pana acum) ca imi racesc gura de pomana.

Si da, postez pentru ca revistele si vai ce usor e sa le facem chiar reprezinta un punct sensibil pentru mine ca editor si cand vad chestii de genul asta mi se zbarleste parul in cap.

Ja ne
Rotaku.Times
Ruxi, nu sari la concluzii pripite cand nici macar nu ai vazut ceva material din revista. Echipa Rotaku Times nu face parte din acea categorie de "forumisti de 15-18 ani care vor sa aiba revista lor". Incercam sa facem ceva cat mai serios si profesionist, tocmai sa nu fim ca celelalte reviste. Bine, asta s-ar putea sa-ti puna probleme daca ti-e frica de concurenta la revistele la care esti editor. Nu va fi capat de drum pentru ca daca ai concurenta, sigur o sa scoti o revista mai buna ca precedenta pentru ca vrei sa ne intreci pe noi si implicit te intreci pe tine. Cel putin asa gandim toti si o sa reusim sa scoatem ceva "leet" gandind pozitiv.
PhoeniX
1. Daca imaginea atasata la primul post chiar se vrea a fi o coperta, atunci incepeti cu stangul rau de tot. Orice pustiulica cu niste cunostinte in Paint poate s-o faca. Luati putin exemplu de la niste reviste de pe piata despre orice (chiar am ramas surprins cum faceau turcii coperta la revista Level de exemplu - si mai nou si romanii). Get you Photoshop skills in check!!!

2. Imi pare bine ca macar cineva vrea sa acopere si intreg fenomenul otaku din tara noastra, nu doar comunitati de ici-colo. Bravo!

3. Sper sa aveti succes.
LordMethos
Concurenta , doubt it smile.gif
Anyways asteptam Nr1 sa vedem daca va fi trolololo sau who knows .. sa zicem gratz ( tho i doubt )
Also, coperta i would give it a 3 out of 10, albastrul ala e deprimant si de asemenea l2use layers.
wststreet
>Rotaku

I tried to start a reviews blog with that name once.
It seems I'm horrible at reviewing stuff..
DIDI
Felicitari pt intentie si entuziasm insa cred ca sunteti mult prea siguri pe voi.
Nu inteleg de unde ideea cu concurenta avand in vedere ca nu ati scos inca nimic si nu stiti daca va prinde la public sau nu.
Eu una nu citesc reviste online pt ca imi e incomod si parca nu are acelasi farmec. Sunt convinsa ca nu sunt singura care gandeste asa. Pe langa asta celelalte reviste au deja fanii lor. Apoi se mai adauga si experienta....ei stiu deja ce se cere in general iar ca sa faci o revista nu iti trebuiesc doar informatii si poze dragute...sunt mult mai multe elemente de care se tine cont si care fac revista interesanta. (exemplu clar coperta de care vb PhoeniX)
Ma amuza teribil faptul ca va vedeti atat de buni incat va ganditi la o concurenta cu cele mai citite reviste de gen. Sper sa iesiti totusi cu ceva bun, sa nu devina situatia si mai penibila smile.gif

Ideea este buna, dar va sugerez sa demonstrati ce puteti inainte sa atacati acolo unde mai mult decat probabil nu veti ajunge niciodata.
Bafta!
animer9
Cel mai important este sa continui sa faci ceea ce-ti doresti fara a lua in seama piedicile puse(vorbe,etc)

Acu , la subiect...."Rotaku" suna cam cam ...mai fromos era Romotaku sau Rouotaku tongue.gif
Despre ce concurenta e vorba?? ca l-as putea parafraza pe Caragiale in aceasta privinta biggrin.gif
Ceva nou ar fi un accent mai pronuntat pus pe prezentarea / promovqarea artistilor romani de manga(bine , ma refer aici la desenatori)...
Baka man
Ceva imi spune ca voi
veti fi mangaholic doi.
Alexander
QUOTE
"Echipa Rotaku Times"
"Incercam sa facem ceva cat mai serios si profesionist"

"A-Camp intre adevar si mit"
"Aspecte frecvente ale cosplayului romanesc
Cei care trag sforile"


Suna a revista de scandal, articole cu titluri catchy, anything for a read... La asta sa ne asteptam? Un site ceva, nu aveti? O prezentare de echipa... sa vedem si noi cine lucreaza la Rotaku, etc... ?
Shizuko
Sunt sincer curioasa ce o sa se scrie despre cosplay-ul romanesc. XD
Rotaku.Times
Intelegem scepticismul celor care ne-au raspuns, insa tindem sa credem ca vom oferi un produs de calitate. Il pregatim de ceva timp si consideram ca va fi un lucru nou si care va starni interesul. Poate ar fi mai bine sa asteptati pana saptamana viitoare cand apare primul numar. Momentan, echipa Rotaku Times prefera sa-si pastreze anonimatul. Vrem sa va impresionam prin continut, nu prin nume. Curand ne vom lansa si site-ul.
eyeobs
cand lansati revista sa imi dati si mie un banner ca sa fac promotie pe mangashop.ro (yahoo id-ul meu este mangashopro)

e bine sa sprijinim tot ce putem sprijini. va doresc bafta!



andrei

Shinigami Kid
QUOTE(eyeobs @ Jul 9 2010, 08:43 AM)
cand lansati revista sa imi dati si mie un banner ca sa fac promotie pe mangashop.ro  (yahoo id-ul meu este mangashopro)

e bine sa sprijinim tot ce putem sprijini. va doresc bafta!
andrei
*



Bravo!
Lumpy
Astept sa treaca sapt sa vad cum arata revista, inainte sa ma pronunt.


>sa imi dati si mie un banner ca sa fac promotie pe mangashop.ro
>e bine sa sprijinim tot ce putem sprijini.


They see me trollin'
They hatin'
Rotaku.Times
Rotaku Times are acum si site-ul deschis publicului. Asa cum probabil ati observat de pe preview-ul copertei, adresa este:

http://rotakutimes.co.cc

Acolo veti gasi toate informatiile despre revista si echipa, si tot de acolo veti putea downloada numerele revistei noastre.

Enjoy !
Garden Girl
Stay tuned apare peste tot si ma enerveaza. De obicei anticipeaza ceva prozaic.

Daca scoateti ceva mai misto dpdv tehnic & al continutului decat revista Project Sakura, I bow before you.
zeri
QUOTE(Garden Girl @ Jul 11 2010, 12:41 PM)
Daca scoateti ceva mai misto dpdv tehnic & al continutului decat revista Project Sakura, I bow before you.
*




Cumva ma indoiesc ca se va intampla asta dry.gif

Oricum...bafta!
KittyTeea
Personal va incurajez proiectul, dar...
"Primul numar al revistei Rotaku Times se aprope cu pasi repezi "
aveti grija la ortografie mai ales pe prima pagina, prima impresie e foarte importanta si genul asta de greseala poate sa va coste cativa fani.
PhoeniX
Din prima nanosecunda in are am vazut tangenta intre Rotaku si ManiaX, sunt din ce in ce mai sigur de "succesul" revistei.
Rotaku.Times
Iata ca primul numar a sosit mai repede decat ne asteptam ! Am lucrat intr-un ritm alert sa va aducem articole si creatii artistice de prima clasa.

Primul numar al revistei il puteti downloada de aici.

Asteptam cu drag feedback din partea voastra si va uram lectura placuta !
Kratozz
Dezgust total si lipsa de exprimare si bun simt. Pacat ca existati... Mi se face greata...

Nu vreau sa mai comentez ca va fac jocul si oricum daca va sterge lumea posturile de pe forum ajungeti sa va cititi singuri si sa radeti la propriile glume.

Rog pe Coyote sa se sesizeze sa stearga orice referire la asa zisa "revista" reason: plina de jigniri si infantilisme de la gloata de necititi.
Reactive
De acord cu Kratozz, un mare rahat.

Cel mult mutat la /b/, ca este un mare /b/ullshit si nici macar facut cu cap.
LordMethos
kratos ma dezamagesti
mie imi place si astept numarul 2
keep up the good work biggrin.gif
btw o sa aveti 10 abonati sigur.

LE : MMAIII MULTEEE PAGINIIIIII >_> .... we need moar Y_Y
Kratozz
cmon methos chiar daca faci misto tipii is nesimtiti si nici macar sa glumesti nu trebuie cu prostia, tree sa o starpesti cat e mica ca dup aia creste
eyeobs
am citit cu atentie primul numar si vreau sa spun ca sunt scandalizat! la horoscop nu se potriveste nimic la mine :-(

lasand gluma la o parte, chiar daca nu sunt de acord cu o anumita parte a celor scrise acolo, e bine sa nu ingradim libertatea de expresie a tinerilor. cu cat se experimenteaza mai mult, cu atat avem parte de evolutie mai rapida.



andrei
Baka man
Fragment de conversatie intre mine si Falcon privind revista voastra

QUOTE
Falcon: ai descarcat revista?
eu...: dap
Falcon: cum e?
eu...: e revista de trolli
eu...:
Falcon: ceva virusi ?
eu...: nope
Falcon: )
Falcon: ha ha ha
Falcon: dar imi place cum e pusa revista
eu...: e lulzy
eu...: fan art-urile sunt criminale
(...)
Falcon: idee interesanta sa faci ceva la misto
Falcon: e un fel de libertatea xD


Au fost comparati cu Libertatea, hahaha laugh.gif
Umilinta mai mare ca asta pentru revista si redactori nu cred ca se putea. Poate doar daca ar fi zis CanCan.

Trollingu' a fost fun, nu zic, chit ca de prost gust in multe faze.
Daca ati dorit sa realizati corespondentul OTV pentru forumurile anime, succes! Ati reusit
Kratozz
oooww i get it now smile.gif (me dumb)

bravo dudes ! apropo aveti si ecusoane de presa ? sau macar purtati si voi un ecuson cu revista data viitoare la eventuri ca sa stim sa va cream "conditii" wink.gif
wststreet
Poate numarul 2 va fi mai bun xD
The Different Mechanist
user posted image



PS: Nu stiu exact de ce se oftica lumea pe aici. It's funny... because it's 100% true.
rogueman999
Lol. Well, primul numar a fost win. A ajutat si faptul ca o gramada de lume l-a citit cu multa bere la meet-ul de joi dar noh, luck is a skill, right? tongue.gif
Anyways, comments:
- Intr-adevar, Shitsuji review-ul a avut o subtilitate mult sub restul revistei. Nu ma iau in nici un caz de intentii (really... ruxi a criticat mult prea multe la viata ei ca sa arate si vag a victima neajutorata), ci de realizare. Simply wasn't as good.
- Apropo de subtilitate, stirile sunt geniu. Multi pureci in pijamale sunt acolo tongue.gif
- Vad ca nu-s singurul care a strambat din nas la ".exe".
- Rotakul de la pagina 5 cu promovarea BTL... win.

Overall, good. Waiting for the next one biggrin.gif
removed_on_request_20121227
QUOTE
PS: Nu stiu exact de ce se oftica lumea pe aici. It's funny... because it's 100% true.

Aceste cuvinte ne doare.
NOTORIOUS
Aproape ca-mi pasa. Just not there yet...
Rotaku.Times
Va multumim tuturor pentru feedback. Nu ne asteptam sa primim atentie chiar atat de repede. Ne bucuram ca v-a placut unora dintre voi si totodata suntem tristi ca unele persoane sunt dezamagite de acest numar.

Ceea ce dorim noi sa facem este sa prezentam "comunitatea in fundul gol". Cred ca cea mai apropiata tentativa de fund gol a fost horoscopul. Sper ca s-au potrivit perechile de pantsu cu zodiile sad.gif .
Animal
user posted image
PhoeniX
I'm amused...
Also, learn some frikin' Photoshop.....
Alexander
It's spelled "A-Camp", not "A-camp", in order for the mind control to work you need to spell it properly damn it.

Get it? "Spell" it? Oh.... Nevermind.

On a moar srs note: Nu sunt impresionat... Articolul ala despre cosplay e nesimtit, indiferent ca l-ati facut in gluma sau nu.
In aceasta revista nu ati facut decat sa manelizati trollingul. Eu si cei pe care ii am sub puterea mintii(diavolului) vom raspunde! rolleyes.gif
eyeobs
nu stiu ce sa zic... articolele mie mi s-au parut bine documentate si pertinente. nu sunt insa de acord cu horoscopul. e o scapare pe care insa o pot trece cu privirea.

incurajez tinerele talente in ale trolling-ului, insa batranii ar trebui sa iasa la pensie pentru se pare ca nu mai dau randament.




andrei
Kratozz
@eyobs: Deci sa inteleg ca tu vrei sa revolutionezi trollingul, si poti face asta numai prin libertatea deplina noilor troli abia crescuti... totusi sunt de parerea ca o mana experimentata indrumatoare tree sa existe. Ceva care sa fie dat spre exemplu si de care micii troli sa se conduca...
dar deh incercarea e foarte buna si merita repetata... numai sa-si schimbe ghicitoarea... smile.gif
Garden Girl
LOL @ astia care au facut revista.

Deci pentru chestiile se ia o mana de oameni care duc lipsa de activitate si, evident, din plictiseala, fac antireclama & stuff. In plus, nici macar nu e amuzant, ce dracu, u fail as trolls sad.gif

La parte tehnica, mi se pare ca aduce mai mult a... slideshow facut in powerpoint, daca n-as stii ca e un .pdf (lol .exe)

Bai, gasiti-va o ocupatie serioasa si lasati-va de cocalarie ieftina. Vedeti-va de scoala, luati-va un al doilea job eventual sau casatoriti-va si inmultiti-va.


HUOOOO~
Rotaku.Times
In primul rand va multumim pentru critici si pentru faptul ca prezentati interes pentru revista.

In al doilea rand, nu intelegem de unde atata negativism. Ce am scris noi este adevarul ! Noi nu incercam sa facem reclama negativa, dimpotriva, incercam sa promovam tot ce se poate promova! Nu inteleg de unde atata ura...
Noi prin revista asta incercam sa aducem unitate si pace intre "taberele" formate in comunitate. Ar trebui sa fim cu totii uniti nu sa avem bisericute ascunse dupa numele unor forumuri. Dar ca de obicei, de ce sa fie lucrurile corecte ?
No, uite ca noi venim si punem piciorul in prag. Va place, nu va place, Rotaku Times va face. Si asa cum a zis bunul nostru Tao-ran, justitia noastra e mai buna ca a voastra.

In al treilea si ultimul rand, urmeaza sa-i contactam pe cei de la Project Sakura si Otaku Magazine pentru o colaborare. Ce ziceti de asta ? Noi unii suntem fericiti si motivati.
zeri
user posted image

Hatsune Miku nu mai vine in Romania?
Reactive
QUOTE(zeri @ Jul 17 2010, 10:19 PM)
Hatsune Miku nu mai vine in Romania?
*



Stai, nu are concert la Nijikon? Dupa care sesiune de autografe?
zeri
Universul meu se naruie....
Reactive
QUOTE(zeri @ Jul 18 2010, 12:02 PM)
Universul meu se naruie....
*



YOUR UNIVERSE IS NARUTO?! blink.gif
NOTORIOUS
Alta initiativa cu thread, cu mult troll, opinii pseudo-argumentate si tot tacamul din care ne alegem cu lulz. Veni, vidi, lulzorz. Din punctul meu de vedere ne prinde bine cate o revista de genul asta sau un blog anti-anime (I know you remember that one laugh.gif) sau mai stiu eu ce.. imi da o senzatie falsa ca lupt pentru ceva... just like WoW D:
LordMethos
HEY HEY HEY

DO NOT MESS WITH WoW >_< ......... OR ELSE .....
PhoeniX
And still, learn Photoshop... no really, u suck at it.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.