Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anime Events - Lansare
Anime-Club Forum > Forum > Anunturi
Kratozz
Deoarece se simtea nevoia (sper ca asa e smile.gif ) de o pagina centralizata cu evenimente, linkuri si alte resurse anime, am incercat sa fac o pagina care sa contina toate acestea.

Deeeci.....

TAM TAM TAM !!!

va anunt oficial despre lansarea AnimEvents

La pagina inca mai lucrez (mainly cand am timp) si voi adauga mai multe linkuri, poze si poate alte pagini. Asa ca daca aveti idei si propuneri de linkuri sau evenimente va rog sa un ezitati sa le postati aici, pm sau mail direct de pe site. Va invit sa va abonati la news letter direct de pe pagina si sa ne aduagati la pagini favorite.

Va multumesc !

Reactive
Interesting-ish.

La shopuri mai poti sa bagi Daiso cat si eventual Libraria Anthony Frost ca acolo se mai arde cu manga-uri.

La forumuri ar mai fi AnimePrime.ro, eventual KNO.ro (care-i si radio anime).

De design nu sunt foarte incantat, dar ma rog, la aia se poate lucra in timp.

Acum ramane sa fie actualizat (foarte) des. Sa vedem cum va merge si asta biggrin.gif
Kratozz
Thx pentru raspuns Reactive, o sa adaog linkurile mentionate (also have noticed some in your signature wink.gif ). Si da, la design am vrut sa fie cat mai simplu, o sa incerc sa ma joc cu css-ul si imaginile cand o sa am ceva mai mult timp si o sa termin de populat smile.gif
Kreatur
Where are the scanlators, and the subbers? sad.gif
Kratozz
QUOTE(Kreatur @ Jun 16 2010, 11:15 PM)
Where are the scanlators, and the subbers? sad.gif
*




wrkin on this also smile.gif daca ai ceva idei de linkuri pls do share smile.gif thx
rogueman999
Agree cu update-ul des. Tinem pumnii. Stransi te tot smile.gif
Also evenimentele in care ne invartim noi (anime-club-ish, R2-ish) vor fi probabil acoperite (ca deh, le stim si mergem la ele). Dar ar fi interesant de gasit, daca exista, si alte event-uri de prin bucuresti cu caracter vag otaku. Any ideas which people should one kill/talk to for this?

Good point cu Daiso - asta deschide calea si pentru restaurante/localuri asiatice. Miroase a meniu dedicat biggrin.gif Mi se face foame numai cand ma gandesc. Si unde intra daiso intra si magazinele cu ingrediente din Dragonul Rosu... si mai e ceva de genul asta prin buc?
Moonsparkle
Pai pe site scrie ca e vorba de evenimente din toata Romania deci nu o sa fiti in stare sa aflati daca se mai intampla altceva in propriul oras? tongue.gif
Reactive
QUOTE(Moonsparkle @ Jun 17 2010, 07:15 AM)
Pai pe site scrie ca e vorba de evenimente din toata Romania deci nu o sa fiti in stare sa aflati daca se mai intampla altceva in propriul oras? tongue.gif
*



It's how we roll in Bucharest yo!

Edit: Ah da, si site-ul Ambasadei Japoneze mai e util http://www.ro.emb-japan.go.jp/
NOTORIOUS
Hm... I approve of this site. Iesiri sunt mai multe dar nu pot spune ca sunt la curent... Bebe ar putea explica mai bine ce se intampla cu meetings-urile care acum ar apartine celor din Acamp or something along those lines. Am mai auzit de cateva chestii dar acum chiar e mult prea dimineata pentru creierul meu.

Ca sa vezi... azi e joi biggrin.gif
LordMethos
nice ... smile.gif gg even .. sunt curios cum o sa iasa
Kratozz
Apropo Rogue there is another mastermind behind zis biggrin.gif actually it was his original ideea (has to give credit ca dup aia nu-mi mai da hosting biggrin.gif icon_twisted.gif ). Anyway cand il vedeti puteti sa-i dati propuneri etc etc.

Daca tot vbim de eventuri:

"Festivalul Filmului Japonez 2010

Organizatori: Ambasada Japoniei, Cinemateca Romana (Arhiva Nationala de Filme)
Perioada: 24 - 30 iunie, in fiecare zi de la ora 18.30
Locul: Cinemateca Romana (Sala Jean Georgescu, Str. Eforiei Nr. 2, Bucuresti)
Intrarea este libera. Filmele programate in primele 3 zile de festival au si subtitrare in limba romana."
Baka man
Ar trebui sa faci ceva si pentru manga-uri.
Si uite, iti mai sugerez un site util cu ocazia asta mangazup.com, primul si singurul manga reader roman (adica are doar manga-uri traduse in romana). Pe site-ul ala vei gasi la parteneri si multe site-uri de scanlations romanesti
Kratozz
thnx will keep track of it smile.gif
Kratozz
QUOTE(Moonsparkle @ Jun 17 2010, 07:15 AM)
Pai pe site scrie ca e vorba de evenimente din toata Romania deci nu o sa fiti in stare sa aflati daca se mai intampla altceva in propriul oras? tongue.gif
*



Cred ca in afara de Bucuresti nu o sa apara prea multe eventuri in alte orase, in principal situl o sa se axeze pe Bucuresti insa daca se face vreun eveniment important prin alte parti de ce sa nu promovam ? biggrin.gif anyway pana se fac conventii anime prin alte parti, mai dureaza smile.gif
NOTORIOUS
Pai pentru inceput ai putea sa sustii Oita din Cluj wink.gif
Moonsparkle
Ok, si atunci nu ti se pare ca induci lumea in eroare? Eu zic ca ar trebui mentionat ca in mare e vorba doar de Bucuresti.
Kratozz
@Notorious: putting it in my to do list smile.gif

@Sparkle: Am adaugat o mica precizare just to make you happy smile.gif sincer m-as bucura sa am pe cine induce in eroare, si sa pot face sectiuni aparte pentru regiuni din romania rolleyes.gif insa, cu parere de rau, abia daca pot completa lista cu eventuri din capitala unsure.gif
Kratozz
Am incercat sa adaug ce s-a propus mai sus. Daca are cineva linkuri care ar trebui adaugate pls do share smile.gif AnimEvents

Thx
rogueman999
Sclipici, be happy. Tocmai am primit mail cu evenimentele upcoming, si pe primul loc, stralucind de-a dreptul, este unul din Timisoara. Asta te convinge sa te abonezi? tongue.gif
Lumpy
Cam sloppy cu sursele de informatie tongue.gif . A-Camp TGE a fost anulat din lipsa de inscrieri. Anul asta se tine numai Zombie Survival. Am pus stirea pe site like a week ago.
Kratozz
Cam sloppy cu promovarea informatiei tongue.gif Intrasem chiar pe site la zombie survival saptmana trecuta, pune si tu mare cu rosu undeva sa fie vizibil wink.gif Anyway o sa modific si pe site, thx for the tip.
PhoeniX
LoL, eveniment anime in Manufactura din Timisoara... nu prea se mai bucura cei de acolo sa ma vada dupa ce le-am scos un client fidel zburand pe usa :|.
KittyTeea
uite ceva made in Romania
http://www.himawari.ro/mangaholic/
Mangaholic e o revista manga romaneasca.
Kratozz
@Phoenix: so otaku's can be violent biggrin.gif when in rage ofc biggrin.gif

@KittyTeea: thx I'll add it as soon as i can smile.gif

Later edit: Pacat ca ultimul numar a aparut un an in urma sad.gif
Audron
Am postat asta si la anunturi, dar o sa postez si aici.
Am placerea sa va anunt, daca nu stiati deja, ca in data de 4 septembrie va avea loc in Oradea o conventie a fanilor anime, numita Yoshicon. Va contine proiectii, workshop-uri, concursuri, etc. Cei interesati sunt rugati sa dea un acceseze urmatorul link: http://yoshicon.ro
Kratozz
ughu, back from vacantion smile.gif gotta add news biggrin.gif
Kratozz
bumping the thread wink.gif

Am mutat site-ul AnimeVents pe un domen separat -> www.animevents.net soo please re-bookmark it wink.gif
Voi continua sa fac mici schimbari si imbunatatiri pe ici colo la acesta care o sa-mi usureze administrarea si o sa-mi lase mai mult timp liber pt editarea contentului (notice the php endings wink.gif and working on MySQL integration)

Thx you ppl for your visits si nu ezitati sa propuneti orice si nu in ultimul rand bookmark wink.gif .
NOTORIOUS
Tare calendarul biggrin.gif
Kratozz
QUOTE(NOTORIOUS @ Oct 6 2010, 11:17 PM)
Tare calendarul biggrin.gif
*


uhu smile.gif it's pink biggrin.gif
NOTORIOUS
pink? ... aaa.. I take back what I said :|
Kratozz
Updates:
Am implimentat butoane facebook share pentru fiecare stire si Like pentru pagina. Asa ca puteti sa ne urmariti si pe Facebook tongue.gif
De asemenea RSS-ul e integrat cu baza de date si stirile se updateaza automat.

Cine are idei sau propuneri va rog sa nu ezitati sa postati aici sau sa trimiteti pm. Thx.

KaeL
Am vazut ca la resurse exista link extern catre AniDB. Cred ca ar merge si unul catre myanimelist.com, iar la manga maybe you could use this too:
http://www.revolutionmanga.com/

Anyways, great job!Am colindat pe site si imi place cum e structurat, contine informatii utile, iar calendarul ala a fost o idee buna, ar fi haios daca ai pune un mic desen sau orice element grafic reprezentativ in casutele cu evenimente.

Kratozz
Thx for the links smile.gif o sa adaog cand gasesc timp. Calendarul de fapt e Google calendar, si poate fi salavat de orice utilizator de Gmail, la moment nu am timp sa updatez toate evenimentele care apar, asa ca o sa ma apuc de API-ul de lor ca sa imi updateze automat totul, si da, am verificat, permite si imagini yeey biggrin.gif
thx for feedback smile.gif
Kratozz
Am implementat Google Calendar cu baza de date, acum nu vor fi discrepante dintre stirile de pe prima pagina si stirile din calendar.
De asemenea calendarul poate fi salvat in account google propriu, pot fi setate notificari, calendarul poate fi accesat de pe mobil, se poate sincroniza cu diverse aplicatii etc etc

De asemenea, am pus si un banner cu ultimul chibi strip de pe chibi.ro.

PS. Idei, propuneri... anything smile.gif si nu uitati sa dati click pe butonul "Like" ca sa ne urmariti si pe FaceBook.
Kratozz
17 Dec: Seara culturala japoneza la Universitatea "D. Cantemir"

Locatie: Universitatea Dimitre Cantemir
user posted image

Studentii sectiei de japoneza din cadrul Universitatii Crestine "Dimitrie Cantemir" organizeaza "Seara Culturala Japoneza Harumachitsuki (editia a III-a). Spectacolul va avea loc vineri 17 decembrie, incepind cu ora 16.30, in Aula Magna a Universitatii "Dimitrie Cantemir" (etajul II).

Program:
16.30: Festivitatea de deschidere
16.45 - 18.15:
Dans traditional Hanagasa
Para-para
Demonstratie de kendo
Piesa de teatru "Inca o poveste de adormit copiii" (scrisa si jucata de studentii sectiei)
Dans modern
Muzica japoneza interpretata de studentii sectiei (3 piese)
18.15 - 18.30: Pauza
18.30 - 19.30: Workshop-uri (origami, caligrafie, manga, furoshiki)"
via unibuc.ro
Kratozz
Mai fac update pentru cei interesati:

Am facut mici schimbari pe site: am adaugat functionalitatea de next/previous si limitarea afisarilor pentru pagina evenimentelor trecute.

PS. Cand o sa am timp o sa adaog si cateva statistici de pe Google Analytics, demaschez secrete biggrin.gif
Kratozz
Dupa cum am promis in post-ul anterior, e timpul sa divulg "secretele" site-ului.

Perioada statisticilor incepe din octombrie, cand site-ul a fost mutat pe domeniul propriu.

De atunci au fost adaugate peste 50 de stiri.

Rezultatele nu sunt remarcabile, in medie animEvents a avut 3 vizitatori noi pe zi dintr-un total de 443 vizitatori unici. Tinand cont de o cifra de appx 4 000 (ghicesc cu aproximatie cifra wink.gif ) de vizitatori ai unei conventii de anime de la noi, 1 din 10 oameni au vizitat site-ul.

Alte appx 300 de vizite au fost facute de vizitatori recurenti.

30 %din vizitatori intra direct pe site, 35% au gasit site-ul prin cautari google, si apx 35 % din vizitatori provin de pe alte site-uri. (e o diferenta fata de piechart cativa vizitatori google fiind indexati ca refferal)

De pe A-C am avut 12 vizitatori biggrin.gif

Informatii mai detaliate in poza:
user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.