Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Otaku Festival 2010 (14-16 Mai)
Anime-Club Forum > Forum > Anunturi
Pages: 1, 2
Reactive
user posted image

In perioada 14-16 mai 2010, la Casa de Cultura a Studentilor din Bucuresti va avea loc cea de-a patra editie a Otaku Festival (www.otakufestival.com), eveniment ce are ca scop promovarea culturii contemporane japoneze si a artistilor romani inspirati din aceasta.

Festivalul va debuta vineri, 14 mai 2010, la ora 19:00, cu un eveniment special: concertul trupei Anli Pollicino din Japonia (www.myspace.com/anlipollicino), care va avea loc la clubul Silver Church (concert organizat de Kohaku Music, partener al Otaku Festival).

Otaku Festival propune si anul acesta activitati variate si interactive: workshopuri de desen, kirigami, origami, caligrafie, stenciluri, jocuri; o sectiune de desen pe panouri; o zona de jocuri (atat electronice, cat si boardgames); concursuri (de cosplay si de AMV-uri); parada de moda; un colt dedicat muzicii pop japoneze; expozitii.

Tot in cadrul festivalului va fi lansat primul numar al unui nou proiect Otaku: revista Cosplay Gen (www.cosplaygen.com), o publicatie independenta cu participare si distributie internationala, dedicata in intregime fenomenului cosplay si modei japoneze.

In datele de 15 si 16 mai, accesul publicului la festival se va face incepand cu ora 11:00.

Pentru mai multe detalii si noutati, va rugam sa accesati regulat site-ul festivalului: www.otakufestival.com

Contact: otakufestival [at] gmail.com
Baka man
Frumos! Imi anunt prezenta biggrin.gif
Cu cosplay-ul cum va fi? In ambele zile sau tot ca anul trecut?
Reactive
QUOTE(Baka man @ Apr 20 2010, 08:53 PM)
Frumos! Imi anunt prezenta biggrin.gif
Cu cosplay-ul cum va fi? In ambele zile sau tot ca anul trecut?
*



Ambele zile, probe separate
taviyamato
Ce frumos ar fi fost daca locuiam toti in Bucuresti.... sad.gif
Botan
Ar fi, ar fi!
Abia astept sa vad programul. biggrin.gif Desi posibil ca raman acasa si anul asta, cosplayul pe grupe ar fi bine sa fie pe 15 (desi asa cosplayerii care sunt la individual trebuie sa vina si in prima zi sa-si ia legitimatia? Greu si pt ei.. ohmy.gif )
Si abia astept sa vad pozele..Ador sa vad cosplayurile fanilor.. icon_twisted.gif
Mult noroc organizatorilor sa le iasa totul bine. ^^
KittyTeea
super super super. so happy. de abia astept sa vad concursul de cosplay, dar btw vine cineva si la concert?
Garden Girl
QUOTE(taviyamato)
Ce frumos ar fi fost daca locuiam toti in Bucuresti

Chiar, pentru cei care nu sunt din Bucuresti, dar vor sa vina la Otaku, le puteti oferi posibilitate de cazare or smth? Cam cum s-a facut la primu Nijikon, tin minte ca era vorba de un hostel sau ceva.
Ma rog, nu ca m-ar interesa pe mine in mod deosebit, in plus sunt cam in urma cu chestiile astea, dar banuiesc ca anuntul festivalului nu se adreseaza doar bucurestenilor.
Botan
Normal ca nu e numai pt cei din Bucuresti...

Ar fi frumos si un concurs de karaoke...m-as inscrie prima laugh.gif

Yuriko
iar eu a 2-a laugh.gif
abia astept! spen numa sa nu am practica weekendul ala unsure.gif
KittyTeea
unsure.gif Stiu ca ma repet, dar vine cineva si la concertul de pe 14 unsure.gif ?
Lumpy
Cazare ofera doar A-Camp-ul, lol shameless selfpromotion. Dar banuiesc ca un simplu search pe google v-ar lamurii in legatura cu posibilitatile de cazare. Ca in fiecare an o sa fim acolo... 7 ore cu trenul de la Iasi, Uhuuu!

La concert vin cei de la Anli Pollicino, scrie pe site-ul fest-ului, aveti acolo si link catre pagina lor de myspace.
Yuriko
... i might come, dar depinde daca o sa am sau nu predare pe 14 unsure.gif
aditzagirl
QUOTE(Lumpy)
Cazare ofera doar A-Camp-ul, lol shameless selfpromotion. Dar banuiesc ca un simplu search pe google v-ar lamurii in legatura cu posibilitatile de cazare. Ca in fiecare an o sa fim acolo... 7 ore cu trenul de la Iasi, Uhuuu!


Da...8-> dabea aştept :X



Care se duce la Otaku să facă multe, multe poze, să mă holbez si eu. Sper sa ajung măcar la anu.....

Nu uitaţi de poze :X
KittyTeea
QUOTE(yuriko-san @ Apr 26 2010, 01:11 AM)
... i might come, dar depinde daca o sa am sau nu predare pe 14  unsure.gif
*


I know how you feel, eu am examen pe 19, asa ca in premiera anul asta o sa incerc sa invat blink.gif inainte, nu in ultimele 2-3 zile cuz I really wanna go laugh.gif
Deus
Fiti pregatiti cei care faceti Cosplay, THE TROLL SQUAD WONT HAVE MERCY ON YOU !
Yuriko
no luck la voluntariat... user posted image
anyway, daca vreau sa pun ceva postere in spatii publice am nevoie de aprobari&stuff sau le pot pune pur si simplu? huh.gif
uZuRu17
Pai ai putea sa pui... Dar sa nu te prinda <(^_^)>
rogueman999
Traveling comes in handy: pe hostelbookers gasiti cazare la preturi moderate. Din cate-mi aduc aminte in anii trecuti a mai stat lume la "Funky Chicken" si-a fost ok.
Yuriko
QUOTE(uZuRu17 @ May 2 2010, 11:17 AM)
Pai ai putea sa pui... Dar sa nu te prinda  <(happy.gif)>
*


user posted image pai daca sunt puse ilegal nu au organizatorii probleme?
KittyTeea
pai dc pune cineva legal afise nu cred ar putea sa-si dea seama cineva pe urma ca sunt puse ilegal. ma rog cat timp nu te prinde in actiune. oricum oricine e interesat cred ca a aflat deja laugh.gif .
tzahranul
ce frumos ar fi fost daca pe 14 nu era sedinta la scoala si pe 16 nu era ACDC
Reactive
QUOTE(tzahranul @ May 11 2010, 08:06 AM)
ce frumos ar fi fost daca pe 14 nu era sedinta la scoala si pe 16 nu era ACDC
*



Concertul de pe 14 incepe de la ora 20:00, iar concertul AC/DC de pe 16 incepe de la ora 18:00. Timp este biggrin.gif.
mattebu
Vad ca nu prea a scris lumea pe aici, asa ca vorbesc eu. Editia 2010 a Otaku Festival mi s-a parut destul de... mediocra (sa fiu bun).

Trebuie sa spun pentru inceput ca vineri nu am fost la concert (s-a tinut macar? nimeni nu a zis nimic...), deci o sa incep cu ziua de sambata.

Nu uitati ca e parerea mea si poate sa nu corespunda cu a celorlalti.

Am ajuns sambata pe la ora 12, cred, si m-am infricosat de lumea care era la parter. Ma rog, ma asteptam, tinand cont ca anul trecut prietena cu care m-am dus era sa lesine din cauza aglomeratiei.
La parter era un stand al Otaku cred (erau acolo Otaku Magazine si Cosplay Gen, deci nu cred ca ma insel), un mic spatiu cu un televizor al Animax, inca ceva complet neinteresant si un stand de unde mai puteai cumpara si tu ceva merchandise. Oricum, la acest capitol Otaku Festival a stat foarte slab. Este prima editie de la care am venit cu mana goala. Singurul lucru interesant erau portofele, dar am deja destule (pacat ca n-am si ce sa pun in ele). Probabil daca nu era criza mi-as fi luat un Death Note de 50 de lei, sau un ceas de alchimist la 60. Dar, deh, asta e.
La etajul 1 nici nu mai stiu ce era. Era un spatiu MIC unde lumea desena si nu prea imi mai amintesc altceva. Parca la sfarsit acolo facea lumea karaoke, ceea ce a fost destul de interesant. La 2, in afara de sala de spectacole era muzica. Si cativa gameri. La trei tot gameri.

Daca am omis ceva, sau am deteriorat adevarul, n-am vrut.

Cel mai mult timp mi l-am pretrecut in sala de spectacole. AMValentine bored me so very much. Sa nu mai zic ca in spatele meu era o tipa care vorbea intr-una. :| Am sperat ca cosplayul individual va fi raza de soare a zilei, dar m-am inselat. In afara de prezentatori (Silviu a facut o treaba buna), totul a fost slab. Cam toti se bataiau pe muzica. Majoritatea spectatorilor nu a fost multumita de clasamentul final, dar mie personal nu prea mi-a pasat (nu a fost nimeni sa ma dea pe spate, deci sa castige cine vrea). Apoi a venit prezentarea GameX TV care a fost mai putin plictisitoare decat ma asteptam, iar OVAurile din Genshiken care au fost difuzate mai tarziu au fost cea mai buna parte a zilei pentru mine.

In ziua a doua deja era mai putina lume. Chestiile cumparabile (de cei care au ce risipi) se ispravisera, deci m-am dus direct in sala de spectacole. Dupa ce am mai vazut o data prezentarea GameX TV, a inceput cosplayul pe echipe. Asta a fost bun. Mult mai bun. Poate mai bun decat cel de anu trecut de la Nijikon (desi nu prea imi mai amintesc cum a fost). Si prezentatorii au facut o treaba mai buna decat ziua precedenta si totul a mers bine. Concursul de AMV a fost si el dragut. Editorii romani incep sa prinda meseria. Iar melodia aia cu laurentiu dermatologul a fost geniala. (poate imi face cineva rost de ea *puppy eyes*). Apoi am plecat. Ziua 2 > Ziua 1! (sau 3 > 2, cum vreti).

Eh, chiar daca nu a fost cine stie ce, iar videourile se mai blocau din cand in cand (ala era pentium 3?) si microfoanele dadeau rateuri (desi, parca mai putin decat in anii anteriori), un festival anime ramane un festival anime, si te simti bine printre oameni "dubiosi" ca tine.

O colectie MICA de poze care au iesit PROST puteti gasi aici: Un link dragut
eyeobs
hi!

am fost, mi-a placut, am facut poze: arhiva poze

sper sa fie ok, pana cand apar cele profi



andrei
Kratozz
Felicitari organizatorilor a iesit un festival dragut si multe chestii se imbunatatesc in fiecare an. Au fost lucruri si care nu au mers bine au fost lucruri si care au fost faine. I liked cosplay which improved a lot smile.gif In general am ramas multumit! Imi pare rau ca am ratat workshopurile si am vazut ca cineva facuse si suhi la un moment dat de unde tot nu am prins nimc smile.gif . Anyway o sa revin cu un feed back mai pe larg.

GG guys ! smile.gif
Yuriko
din motive mai presus de mine, nu am putut prinde mare parte din festival (nici azi si nici ieri) user posted image, dar per ansamblu mi-a placut. nu am apucat sa vad nici mare parte din cosplay, dar cat am prins mi s-a parut destul de reusit biggrin.gif poate un pic cam mic spatiul pentru amploarea evenimentului...
hope i'll enjoy it at the fullest next year!
LordMethos
QUOTE(mattebu @ May 16 2010, 06:30 PM)
Eh, chiar daca nu a fost cine stie ce, iar videourile se mai blocau din cand in cand (ala era pentium 3?) si microfoanele dadeau rateuri (desi, parca mai putin decat in anii anteriori), un festival anime ramane un festival anime, si te simti bine printre oameni "dubiosi" ca tine.



Partea de blocare, daca te referi la AMVuri ( ca in rest nu stiu sa fi fost probleme ) a fost de bad encoding care nu a fost verificat in VLC(wich i think its crap, dar printre putinele care ruleza poze. La "repetitie" totu era win in MPC dar deh .. .asta e.

Chestie informativa pentru mine : In afara de faza la amv ( ca ziceai ca ai stat mai mult prin sala de proiectii ) ai mai sesizat si alte bube pe partea de vizualizare ? smile.gif

( nu era un p3 tongue.gif, din pacate )
Inari
Sincer si eu am ramas profund dezamagita. A fost cald , iti venea sa-ti bagi picioarele in sonorizare iar programul de la colsplay a fost slabut plus ca am asteptata o gramada . Nu au fost destule echipe de colsplay anu asta si au bagat faze very very boring in timp ce te treceau toate apele . Singura activitate pe care am desfasurat-o a fost sa desenez ( 4 desene) ca in rest nu aveam decat sa ma frec prin aglumeratie.
Nici nu am mai fost atat de entuziasmata ( la cat eram in prima zi de dimineata sa dus la nervi , oboseala , plictiseala. ). La sfarsitul primei zile nu vroiam decat sa ajung acasa si sa fac un dus desi aveam alte asteptari de la mine ( vroiam sa astept cu nerabdare a doua zi si sa ma gandesc numai la asta asa cum a fost la celelate festivaluri). A doua zi a fost naspa si am plecat dupa concursul de colsplay simtindu-ma groaznic .
In concluzie, Otaku festival nu si-a meritat nici banii, nici publicitatea facuta.
Animal
De curiozitate, stie cineva cati oameni au fost la Fest? Sunt si eu curios cati otaci avem prin bucuresti.

Plix don't answer unless you really know ze magic numba`.
LordMethos
QUOTE(Inari @ May 17 2010, 06:50 AM)
Sincer si eu am ramas profund dezamagita. A fost cald , iti venea sa-ti bagi  picioarele in sonorizare iar programul de la colsplay  a fost slabut  plus ca am asteptata  o gramada . Nu au fost  destule echipe de colsplay anu asta si au bagat  faze very very boring in timp ce te treceau toate apele . Singura activitate pe care am desfasurat-o  a fost sa desenez ( 4 desene) ca in rest nu aveam decat sa ma frec prin aglumeratie.
     Nici nu am mai fost atat de entuziasmata ( la cat eram in prima zi de dimineata  sa dus la nervi , oboseala , plictiseala. ).  La sfarsitul primei zile  nu vroiam decat sa ajung acasa si sa fac un dus desi aveam alte asteptari de la mine ( vroiam sa astept cu nerabdare a doua zi  si sa ma gandesc numai la asta asa cum a fost la celelate festivaluri). A doua zi a fost naspa  si am plecat  dupa concursul  de colsplay simtindu-ma groaznic .
     In concluzie,  Otaku festival nu si-a meritat  nici banii, nici publicitatea facuta.
*



No daca tot dai feedback negativ (care dupa mine este bine venit ) poate ar trebui sa spui si cam ce ai fi vrut sa gasesti la event.
I mean ... toti vreti eventuri , proiectii, etc , se fac si dupa .... "a ca nu a fost cum am crezut , etc ". Spune cum ai vrea sa fie, ce ai vrea sa gasesti and so on iar la anu ai putea fi placut surprinsa sa gasesti ce ceri.
Legat de cosplay .... again ( toti se plang ca nu e ) , pe voi ce va opreste sa faceti ? Daca toti cei care se plang la tema asta ar face ( tentative reusite , mai putin reusite ..... ) cosplay atunci toti ar fi fericiti.
De asemenea la capitolul acesta ignoratii pe ( ca sa nu folosesc termeni duri ) domnii care trolleaza ca e naspa, urat bla bla. Daca ei zic ca e naspa de ce nu fac ei un cosplay mai bun ? ( poate cine stie, atunci o sa zicem noi ca e naspa ce au facut ei tongue.gif )
Also as a side note: Lucru care l-am observat si am si intrebat. Au fost multi care au facut cosplay , costume hand made foarte reusite care mi-au spus ca nu au intrat in concurs pentru ca nu vroiai sa fie huiduiti. (lucru care este destul de deprimant sa il auzi)

Anyways waiting for your desires so we can do better next time.
Despre caldura ( preoteasa e saraca iar fluxul de oameni a fost foarte mare ) iar despre sonorizare ( that MISTAKE will NEVER happen again ).

@animal : inca se calculeaza la o cafea si tigara tongue.gif
KittyTeea
Mie mi-a placut destul de mult la Otaku, imi pare rau ca n-am vazut decat concursul de cosplay individual. Despre standuri erau intr-adevar mai putine decat la Nijikon, dar tot am mai gasit niste lucruri dragute.
Iar despre concert a fost destul de misto, m-am mirat sa vad atat de putini oameni, dar printre ei erau si cosplayeri asa ca a fost bine. Singura parte nasoala a fost ca am asteptat vreo 15 minute la autografe, pe urma au spus ca nu mai dau, am plecat, dar a doua zi am aflat ca pana la urma au dat. Mi-am luat teapa.
valexa
Mie mi s-a parut ok.
Pe mine m-a interesat mai mult ce s-a intamplat in sala de spectacole. In rest...putine standuri si .... sad.gif fara postere cu anime.
Cosplay-ul mi s-a parut mai bun. The best au fost cei cu "The Ring". Sorry, dar chiar am ramas socata de cat de naturali puteau sa fie cei doi. I-am vazut si la sedinta foto.

Legat de juriu. Eu as zice ca atata vreme cat cosplay-ul e inca cu suzeta, sa nu mai puneti in juriu persoane care au ochiul format pentru arta. Adica inca nu se poate juriza la nivel profesionist. Din cauza asta se pot demoraliza usor cei care vor sa faca cosplay.

Am auzit ca au fost probleme tehnice. Hmm...weird eu n-am observat nimic tongue.gif Hai sa fim realisti, oriunde se intampla dinastea. Important e cum reactionezi.

Ar trebui totusi sa-i aplaudam pe "blue guys" pentru ca au facut fata situatiilor aparute si in final a iesit un show frumos. biggrin.gif
rogueman999
Ma tenteaza prea tare, so o sa dau si io feedback. Din ce-am vazut printre picaturi, specificul "Otaku" (cu majuscula) a fost vizibil si de data asta. Mai putine chestii clasice, mai multe artistice/originale. As fi foarte tentat sa critic asta si sa zic ca lumea vrea sa cumpere manga, nu sa faca workshop-uri daca n-ash fi aruncat o privire pe panourile cu desen la liber. Pe scurt, it worked. Multe desene de nota "wow", si vizibil mai faine decat in anii trecuti. N-am idee exact ce-au facut oamenii de la celelalte activitati artistice, dar zvonurile spun ca nici ei nu s-au plictisit. So, scopul a fost atins, oamenii creativi au fost satisfacuti.

Pentru restul, otaku obisnuiti ca mine, intr-adevar ar fi fost frumos un stand de manga si inca unul de merchandise. Dar am supravietuit si fara ele, si a fost prea mult cosplay ad-hoc ca sa ma plang.
mattebu
QUOTE(LordMethos @ May 17 2010, 06:45 AM)
Partea de blocare, daca te referi la AMVuri ( ca in rest nu stiu sa fi fost probleme ) a fost de bad encoding care nu a fost verificat in VLC(wich i think its crap, dar printre putinele care ruleza poze. La "repetitie" totu era win in MPC dar deh .. .asta e.

Chestie informativa pentru mine : In afara de faza la amv ( ca ziceai ca ai stat mai mult prin sala de proiectii ) ai mai sesizat si alte bube pe partea de vizualizare ? smile.gif

( nu era un p3 tongue.gif, din pacate )
*



Da, in general de AMVuri zic. Si s-a mai blocat si pe la Genshiken un pic, iar, din cate am inteles, sambata dimineata a fost o problema mai mare p-acolo (nu stiu, n-am ajuns asa repede).

In rest, ceea ce s-a proiectat si cum s-a proiectat mi s-a parut ok. I liked the pedo bear! XD

Ah, si VLC sucks big time. Chiar m-am mirat cand am vazut ca in asta rulati videourile. biggrin.gif
usagy
Umm, sa dau si eu cu parerea. Incerc pe scurt. A fost nice ca am vazut ceva nou : vezi dansurile din ziua a doua de dinainte si dupa concursul de cosplay.

Si apoi sa ma leg de partea de cosplay. Legat de ce zicea Methos, mi se pare destul de dificil sa iti vina sa faci cosplay atunci cand nu esti asa creativ la partea de scenete de ex. si personajul tau nu e unul care topaie in anime ^.^ . Prin alte parti concursul la individial consta in defilarea pe scena si prezentarea costumului timp de 30 secunde de ex. Da o sansa egala concurentilor. De asemenea exista si o impartire pe categorii :experti, incepatori.
La noi vad ca nu se pune de loc accent pe confectionarea manuala si personala a costumului. In cazul in care imi cumpar un costum super tare de pe ebay , nu e a bit unfair fata de unul care si-a confectionat singurel costumul? Cam asta ar tbui sa fie cosplayul de concurs - minim x0% costum facut, nu cumparat.
Si ca mi-am adus aminte, ce a fost faza cu ruperea diplomei pe scena? sau era un afis, nu am vazut bine....oricum urat. La fel ca si gesturile gen : ciupit de fund, rificat fusta in sus, aratat chilotii la public... Vad ca nu exista niste reguli in acest sens, desi sunt sigura ca au fost prezenti si minori in sala.
Legat de scenete , nu vad rostul unor scene de sarut intre 2 personaje de acelasi sex doar asa de a face totul mai picant. Daca era Romeo x Juliet mai intelegeam.
Sceneta din The Ring a produs un impact puternic asupra publicului prin scena de inceput . Mai departe m'a lasat rece. Care a fost ideea? Preotul nu tin minte sa faca parte din film.
La individual au fost atatia care au simulat cantecul si au topait ca m-am plictisit ingrozitor. Iar costumele nu m'au dat pe spate. Prea luuuungi momentele.
Au fost si exceptii prin concurs - la capitolul costume. Acum imi vin in minte tipa cu sabie si rochita albastra (sry, nu stiu animeurile) si cele 2 surori (rochii inspirate din renastere). Concurenti care zic eu au facut progrese de anul trecut smile.gif.
Momentul din Kuroshitsuji l'as fi vazut mai bine la concursul de grup.

Si uitasem, pentru ca inevitabil intr-un concurs de cosplay sunt si personaje amuzante dar cu un costum mai neinteresant, ar putea exista categoria premiului : cea mai amuzanta prezenta, par example. Parerea mea e ca ar fi mai echitabila o impartire a premiilor pe categorii:cel mai bun costum, cea mai buna interpretare, premiul de popularitate (dupa reactia publicului).. si ce mai vreti sa premiati.

In camera - vestiar - dezastru. Nu inteleg de ce fiecare doreste sa lase urme pe acolo pe unde trece. La fel a fost si la Nijikon anul trecut. "DUPA MINE POTOPUL" cam asta ar fi deviza.

Cam atat pt. moment. Astept rosiile dry.gif Nu a fost scurt ....
NOTORIOUS
@ Usagy: Chill.. nu o sa dea nimeni cu rosii, mai ales ca ai contribuit cu o opinie foarte folositoare imo.

4 ani de fest/con-uri si inca se invata si se adapteaza... Anumite lucruri au mers mai bine iar altele inca necesita reevaluari si ajustari. Cum a spus si Methos, daca aveti o idee acum e momentul cat thread-ul privit de multi oameni care poate au la randul lor o parere sau o idee sau pot lua decizii in a schimba ceva pe viitor.

Head is to empty to write something about the fest itself. Now this is a first :|
usagy
Am uitat sa mentionez un lucru de laudat rolleyes.gif : imaginea personajului proiectata la concursul de cosplay individual. As duce ideea mai departe si as propune un filmulet de prezentare , mai cuprinzator zic eu pentru a creiona caracterul personajului rolleyes.gif (pentru cei ca mine care nu au auzit macar de animeurile/ personajele respective)
Coyotee
Filmarea de la concursul de cosplay:

individual si grupe

Torrent: http://tracker.anime-club.ro/?category=anime-club (8 giga)
reenheart
Pentru ca am multe de spus, am sa incerc sa-mi combin "speech"-ul meu cu diverse comentarii, completari sau lamuriri legate de posturile anterioare.

Concertul de vineri seara s-a tinut si mi s-a parut mai mult decat fain XD Numarul de participanti nu mi s-a parut mic deloc. Nu a fost sala arhiplina; a fost okay. Bad parts am remarcat doua la numar: sonorizarea proasta si confuzia de la autografe. Good points: way too many to count biggrin.gif Concertul a fost mega-awesome, instrumentatia a fost de nota 10, muzica nu zgomot; ca se auzea cam prost in boxe e alta chestie. Baietii si-au facut treaba cu seriozitate: solistul Shindy a pus cat se poate de mult feeling in miscarile scenice, chitaristii Yohichi si Masatoshi au fost un duo epicly awesome (mai ales la fazele de sincron in miscari), tobosarul Kiyozumi si-a dat si sufletul pe scena (la final de concert avea parul ud, curgeau apele de pe el si respira cu greu, da zambea cu toata gura, dragutul de el XD), iar cel de-al treilea chitarist, Takuma, a fost cireasa de pe tort: cele mai bestiale solouri de chitara i-au apartinut XD Atmosfera a fost foarte misto, lumea topaia, urla, aplauda, maini pe sus, tot tacamul. Trupa, of cours, visual-kei de sus pana jos XD <3
Intr-un final concertul se termina, baietii ies de pe scena, dar publicul nu se misca. Se scandeaza numele trupei s-apoi, pret de cateva minute, "En-co-re!", pana revine tobosarul, intr-un tricou cu logul trupei si distreaza sala cu un solo luuuuuung, sa fii avut vreo 10 minute? Anyway, treptat apar pe scena si restul membrilor si mai baga vreo 3 melodii \o/ Fain, foarte fain!
Sa mai mentionez ca solistul si unul din chitarist au aruncat sticlele de apa catre public, iar tobosarul betele pentru tobe? <333 daaa, bun gust avea apa aia happy.gif<3

In ceea ce priveste festivalul Otaku, tin sa mentionez ca am facut voluntariat la cosplay, deci, de data asta, nu-mi pot da cu parerea despre atmosfera si 'pulsul' festivalului. Nici macar atunci cand faceam ture intre parter si sala de spectacole nu am avut timp sa apreciez starea de spirit a otacilor (practic alergam pe scari, so.. yeah). Totusi, in graba mea de a ajunge din punctul A in punctul B nu prea m-am impiedicat de lume, deci amplasarea meselor mi s-a parut foarte okay.

Mattebu spunea ca la etajul 1 spatiu dedicat desenelor a fost mic. Acelasi spatiu a fost alocat si anul trecut, iar atunci mi s-a parut aerisit. Inseamna ca anul acesta au venit neasteptat de multi oameni talentati la desen; nu vad cum putea fi anticipat acest lucru, dar e bine de tinut minte. XD

Kratozz spunea ceva de workshop-uri si de sushi: sa nu se creeze confuzii - in cadrul festivalului Otaku nu s-au tinut workshopuri de sushi and whatnot. [Kratozz, bento-urile alea erau facute de Saru, din initiativa proprie, pt voluntari. Cuz she's awesome like that \o/ biggrin.gif]

Pot sa spun ca am dus dorul standului cu manga (oh well, life' tough) si al japonezelor cu shodo. Sper sa revina la urmatorul eveniment happy.gif

La partea tehnica v-a raspuns Methos deja asa ca am sa trec la subiectul culminant, cosplay, unde am experienta vizitatorului, a cosplayerului si, mai nou, a voluntarului de cosplay.

Sa faci cosplay nu e ushor. Si sa faci un cosplay bun e al naibii de greu. Cert e ca otacii romani si-au invesiti mai mult timp si mai multi bani anul acesta pentru cosplay si s-a vazut. Nu-mi dau seama daca au fost mai multi cosplayeri, dar au fost mai multe costume (unii si-au schimbat personajele de cate 2 ori pe zi!) Am vazut mai multa recuzita, mai multa atentie acordata detaliilor (arme cu lumini incorporate, tatuaje elaborate) si in general un nivel mai inalt al calitatii.

Inari spunea ca nu au fost destule echipe de cosplay. Am sa corelez explicatia pt aceasta afirmatie cu postul lui Methos. Au fost putine echipe, da, dar au fost multi cosplayeri in cadrul festivalului. Oamenii se tem de trolling si de critica dura in general. Nu au nici un interes sa investeasca bani si timp in a crea un costum pentru un concurs unde vor fi disconsiderati. Mai degraba fac parada cu el prin cladire si stau la poze, unde sunt apreciati de otaci si simt ca efortul lor a meritat. Daca fiecare cosplay prost ar primi o critica mai constructiva, atunci ar fi motivati sa participe la concurs intr-un numar mai mare si costume mai bune (vezi cazul echipei Cosplay Society si evolutia lor in cadrul Nijikon 2008 - Nijikon 2009)

La cosplayul individual inca se lucreaza, inca se invata. Dupa cum spunea si valexa, nu putem sa aplicam inca retete straine pana nu ne maturizam putin participantii la cosplay.
Poate o alta abordare a jurizarii ar fi mai fericita: in loc de clasament (locul 1, 2, 3) sa se acorde premii separate pt costum, pt interpretare, pt impresia asupra publicului, pt whatever, sugerata si de usagy.

Cosplayul de grup are intotdeauna mai mult success, for obvious reasons: e mai entertaining in grup si diverse greseli de sambata sunt rectificate pt duminica. Inclusiv prestatia prezentatorilor. Acum, acest capitol este si el in continua schimbare. Nu-mi amintesc un eveniment unde lumea sa nu se fi plans de acest aspect, insa putini sunt cei care vin cu sugestii. Ah well, noi incercam, schimbam, mai incercam, rectificam si invatam continuu.

Dansatorii pe muzica lui Gackt mi-au placut. Nu s-au sincronizat ei intotdeauna, dar deh. Au fost o noutate, au distrat lumea. Some girls fangirled XD

Ca si Methos, as aprecia atat comentarii (we gonna know what to fix to make it better) cat si sugestii. Noi putem anticipa dorintele vizitatorilor (karaoke!!), dar circumstantele se mai si schimba (vezi fluxul neasteptat de oameni talentati la desen care au s-au inghesuit la etajul 1). Am putea avansa mai rapid daca am sti exact ce asteptari si sperante aveti de la astfel de evenimente, atat dpdv al organizarii cat si al actvitatilor.

Si ca tot am vorbit de cosplay, am aprecia si feedback pt revista CosplayGen, prima revista de genul ei din Romania. Personal, acest proiect m-a entuziasmat inca de la inceput, pentru ca abordeaza exact ceea ce il intereseaza cel mai mult pe vizitatorul otac. I mean, really, majoritatea celor care vin la Otaku si Nijikon vin in primul rand pentru cosplay. Iar revista se ocupa strict de acest subiect. Feedback am lasat organizatorilor si in privat, dar am sa ma repet in ideea ca vor exista completari din partea altor membri A-C.

Posterul A2 is love! It's huge, it's colorful, calitatea detaliilor e ridicata! ... pacat doar ca trebuie sa aleg ce fata sa expun pe perete. Eh, poate il intorc periodic XD
Hartia e de calitate, mata (rlly, I can't stand shiny pages), densa si detaliile costumelor au iesit foarte foarte bine. Major eyecandy, right there biggrin.gif Si coperta... oh me ge *drool*
Selectia cosplayerilor e partea mea preferata, mai ales k ii stiam aproape pe toti de pe deviantart si cunosteam nivelul ridicat al cosplayului lor.
Foarte faina ideea de a include un articol scris de un fotograf specializat pe cosplay photography, precum si segmentele "Do it yourself" si "Beginner's Corner". Deci poti sa si inveti ceva din CosplayGen, nu doar sa lecturezi.

Singura chestie care mi-ar fi placut sa fie diferita este numarul paginilor happy.gifI wantz moar! XD daaar, e lipsita de publicitate [ \o/ \o/ \o/ ] deci de inteles.

A, si o intrebare pt Otaku Entertainment: cand iese urmatorul numar? biggrin.gif <3
LordMethos
QUOTE(mattebu @ May 17 2010, 04:42 PM)
Da, in general de AMVuri zic. Si s-a mai blocat si pe la Genshiken un pic, iar, din cate am inteles, sambata dimineata a fost o problema mai mare p-acolo (nu stiu, n-am ajuns asa repede).

In rest, ceea ce s-a proiectat si cum s-a proiectat mi s-a parut ok. I liked the pedo bear! XD

Ah, si VLC sucks big time. Chiar m-am mirat cand am vazut ca in asta rulati videourile. biggrin.gif
*




da . ne-a crapat hddu extern cu tot ce era pt proiectii smile.gif si a trebuit sa improvizam.... yey us.
oricum ty de info .. wont happen again.
iar vlc tot asa .. am ajuns sa il folosim din motive de improvizatie deoarece pierdusem fisierele cu ce aveam pregatit.
iar despre pedobear .. was ok ... dar am cam abuzat de el , spre sfarsit deja devenise boring. ( problem wich ill solve @ nijikon tongue.gif )
Alexander
Otaku Festival


De la inceput am sa iau o bucata de text avertizand tanarul forumist ca o sa urmeze un TL;DR de toata jena, acesta fiind primul meu review(cel putin in text) pe care il fac. In al doilea rand nu este vreun fel de gluma sau ceva de genul, ci vreau sa dau un feedback si un exemplu de feedback pertinent.

Otaku Festival, in acest an, a fost o experienta destul de placuta dar obositoare avand in vedere ca sunt din alt oras(insert Iasi here). Au reusit sa ne adune ca in fiecare an pe toti si sa ne distreze pe doua zile destul de bine. Mi-a placut ca am reusit sa revad cateva zeci de persoane care imi sunt dragi in acelasi loc, cu unii am reusit si sa merg la bere, am aflat care sunt noutatile, am apucat sa ma joc un pic si nu in ultimul rand m-am plimbat cu metroul, lol.

Lucrurile au fost cat se poate de OK, aici deobicei vine un “DAR” si apoi incep lucrurile care au deranjat, tura asta insa as vrea sa lucram un pic cum fac cei de la Microsoft Office si sa incerc sa adaug cateva exemple si idei ca sa

“Make Otaku Fest Better…”

Sa incep cu inceputul ar insemna sa incep cu intrarea de care nu sunt responsabili doar voluntarii care pun bratari acolo ci si fiecare din noi, mai exact partea cu inghesuiala la intrare. Sunt sigur ca pana acum majoritatea din noi s-au prins ca va fi destul merchandise pentru toata lumea asa ca sa ne imbulzim ca prostii ca sa cumparam mai repede bratari si sa intram primii este redundant. As vrea ca tura viitoare sa puneti un voluntar in usa care sa le aminteasca la fiecare 2 persoane ca nu e nevoie sa se impinga, sa ofere eventuale sfaturi in cazul in care are dea face cu parinti care si au adus copii(sa explice unde gasesc zonele de interes maxim pentru cei mici, ce pot cumpara si de unde,etc). Pe geamul din dreptul intrarii sa scrie clar, pe un afis/stencil 1 m/1 m ca exista o taxa de inscriere, pentru ca in fiecare an avem persoane noi care vin si nu cunosc procedura(in felul asta se si filtreaza dupa cocalari).
Tot la intrare ar fi buna o harta cam cum sunt in malluri, cu ce se gaseste aici(standuri, sali, etc) si unde se afla; bineinteles ca cel putin in cazul A-Campului nu ar fi fost foarte accurate pentru ca noi trebuia sa fim la etajul 1 si pana la urma am fost la 2(a fost deci o schimbare de moment), dar daca standurile sunt aranjate cel putin teoretic din timp, cred ca e posibila o astfel de schema.

Si daca tot suntem la zona de intrare as vrea sa spun ca unii din noi si-au uitat din pacate bunul simt acasa, am facut si eu glume deocheate, sa zicem, pe afara, dar am facut asta cu persoane de la o varsta in sus. La stand sus unde aveam copii in stanga pe canapea, nu s-au facut glume, sau daca s-au facut erau la o distanta considerabila fata de urechile otacilor din generatia de dupa mine.*isi pune dantura in borcan*  Afara am vazut cateva persoane care nu prea respectau niciun fel de… norma, fie ea de bun simt sau de logica. Era un tip mai dolofan(desi e o exprimare usoara) cu par lung(nu, nu vb de mine) care statea cu alti cativa baieti cum ieseai pe stanga si faceau tot felul de comentarii despre un grup de pustoaice aflate la cativa metri de ei, iar aici nu vorbim de glume inteligente, era mai mult o voma lexicala care pe ei parea sa ii amuze. Aici o alta solutie nu exista decat ca cei din noi care suntem mai vechi sa ii tragem de urechi… Daca le permitem in continuare astfel de comportament va fi din ce in ce mai trist si dam in otaku-cocalari. Deci “cocataku”.

Standurile mi s-au parut chiar ok, e de apreciat aparitia celor de la Copic si profesionalismul standului lor, arata foarte frumos totul aranjat acolo, dintre toate pe ei i-am remarcat. In schimb am remarcat si sunt sigur ca si altii au simtit-o, lipsa manga-urilor, care NU este vina organizatorilor. Nu vreau sa intind degete si sa spun care e vinovat, dar e inadmisibil ca mangashopul care are monopol in tara(lasand la o parte cele 2 rafturi de porcarii vandute pe la diverta) sa nu vina cu un stand. E si mai de cacat ca lumea da vina pe organizare la faza asta, de asta si precizez WHAT REEEEALLY HAPPENED. S-a inteles Eyeobs?  Alternative de moment banuiesc ca nu au fost, altfel s-ar fi rezolvat, pentru ca sunt sigur ca nici celor din organizare nu le-a suras ideea de festival otaku fara manga.

Urcam la etajul 1 unde am vazut ceva ce la mine cel putin intra direct in categoria fail. Cred ca etajul 1 la preoteasa este blestemat precum jobul de Defence against the dark arts de la Hogwards pentru ca de fiecare data e ceva care ma deranjeaza cel putin pe mine acolo.  Tura trecuta era ‘’cafeneaua” aia(adica cele 3 mese si caldura provocata de fierberea apei intr-un spatiu inchis. In fine, acum au fost fetele de la J-Pop carora nu le-as fi spus nimic daca nu bagau karaoke. Take it from me ca daca nu aveti scule si sala pentru karaoke mai bine NU faceti. Inteleg ca toate pustoaicele din fata standului cereau dar se poate spune si nu, e mai bine decat sa ii dezamagesti pe doritori decat sa faci si sa suporte 3 etaje urlete si poluare fonica. Plus ca… se auzea extraordinar la ce acustica era(un hol in forma de T). Solutia evidenta aici e un spatiu inchis fonic dedicat, cu sunet pro si personal experimentat(si nu, nu fac nicio aluzie la A-Camp, eu nu ma bag, sorry).

Ajungem si la etajul 2 unde era SUPER standul A-Camp, care am vrut sa il fac cat mai simplu posibil fara sa deranjez pentru ca venisem sa facem reclama, acolo s-a bagat Profanatorul de Anime 1 si cateva faze din al doilea, videouri de prezentare din tabere, etc. Si s-au bagat si fluturasi pe gat persoanelor care treceau prin zona, imi cer scuze daca ati primit mai multi dar asta e... Am zis de standul nostru pentru ca ni s-a batut obrazul in prima zi ca am intarziat si doream sa lamuresc persoanele care au fost deranjate de acest lucru ca la niciun/o festival/conventie la care am fost nu am fost gata de la ora de deschidere. De ce? Pentru ca nu mi se pare un big deal, nu este un stand profesional, nu aspir la unul de genul asta, daca v-a deranjat imi cer scuze, dar nu vad de ce ar fi facut-o.

Langa noi erau plasmele si consolele video, in fine, cateva din ele, as zice ca ar fi fost mai bine aranjate fara un munte de ghiozdane si de lucruri pe acolo, pentru ca din cate am vazut acolo era garderoba ad-hoc, dar in fine, mi s-a parut ok. Am vazut chiar cativa pusti de 10-12 ani care se jucau si se distrau copios cu Mario Kart parca. Ceea ce m-a deranjat la etajul 2 a fost lipsa de afise pe pereti(venind de pe scari unde erau, intr-un hol efectiv gol era ciudat), mi s-a explicat insa dupa ca facusera ownerii spume ca lipea lumea afise pe pereti. La fel si SUPER standul ad-hoc al celor de la restaurantul de alaturi cu preturi facute de Mama Urania(tipa care prezinta emisiunea de astrologie/zodiacul): a se citi erau MARI. Ar fi trebuit in primul rand sa li se explice ca toti cei care vand platesc standurile, dar in fine, poate a fost o sursa buna de suc, I don’t know, mie mi s-a parut… wack.

Etajul 3, TAM TAM TAAAAAM! Doua cuvinte: apa si sapun, doar un friendly reminder al vremurilor in care igiena conta. Inteleg ca ai venit de la 11 si ai stat acolo si ai mash-uit butoanele alea mai rau decat un baterist DAR se poate face pauza pe la ora 3 si iti iei o ora pentru tine si nasurile tuturor, mergi pana acasa te speli si schimbi si vii inapoi la distractie. Si stai pana la 8 si dai la butoane. Vremurile salilor de jocuri in care se statea de dimineata in noapte si invers cu nepasare totala fata de mirosuri a trecut, iar in plus nici macar nu e acelasi lucru, sus erau cel putin 20 de persoane at all times, ceea ce inseamna ca ai sa ai pe cineva care iti respira permanent in ceafa. Asa ca de acum sugestia mea e sa faceti asa: la ora 3 sa vina Mike(se stie el) si sa zica: PAUZA O ORA, MARS ACASA SI FACETI DUS!

In sala de proiectii nu pot spune ca am stat foarte mult, dar am prins cateva chestii printre care una care mi s-a parut ok si de care se discuta ca ar fi fost nasoala dupa, grupul de dansatori, sau ce erau, imbracati in negru. Am intrat si la primul contact visual mi s-au parut foarte BSB, dar dupa ce i-am urmarit un pic pot spune ca mi-au placut, cel putin primul dans pe care l-am vazut cap coada. Al doilea din cate am inteles a fost mai slab, l-am vazut pe o inregistrare video si da, trebuie sa admit ca sync-ul nu le-a iesit la fel de bine ca in primul DAR daca va apucati si incepeti sa spuneti ca a fost de cacao si asa mai departe nu mi se pare foarte fair. In primul rand baietii(sau baietii si fetele alea) nici macar nu au participat la cosplay, sunt sigur ca puteau sa ia o trupa de japonezi drept persoane de interpretat si ar fi dat clasa multora de la concursul de grupuri cel putin pe partea de dans. Au venit si au vrut sa presteze pentru noi. Intr-o bucata cum au facut ei, imi imaginez ca intra o munca de cel putin 1 saptamana de repetitii cu 4-5 ore pe zi. Invatati sa fiti mai dezghetati pentru ca altfel nu o sa mai fie nimic nou de la an la an.

Acum ca am terminat cu ei numai bine mi-am facut introducerea pentru cosplay. Concursurile de cosplay sunt comentate in fiecare an pentru ca CEVA NU E BINE! Sunt bineinteles si costume, interpretari, modele foarte frumoase si fain facute, dar trebuie trasata o linie foarte groasa intre ce inseamna cosplay si ce fac unii, daca nu chiar majoritatea.
Am sa incep cu faptul ca publicul parca e venit la targ, adica se vorbeste mult prea mult in sala, nu ati venit sa transmiteti live la Radio Romania Actualitati, nu? Atunci tineti-va naibi gurile. Daca s-ar face o liniste cat de cat in sala(si da, se poate face) nu ar mai fi nevoie de boxe. Si la partea asta vroiam sa ajung:
COSPLAY – COSTUME PLAY, implica deci si un pic de actorie. Nu spun ca sa faceti playback pe openingurile de la animeuri ar fi extraordinar de rau atunci cand e repetat destul, am vazut(cred ca printre primele din prima zi) o pustoaica care a interpretat extraordinar pe un opening song. Ce ar fi daca am face liniste in sala si ar intra o concurenta si ar putea sa vorbeasca fara microfon sau cu unul pus deasupra ei si dat destul de tare astfel incat sa capteze de la distanta ceea ce spune? Ce ar fi daca aceasta persoana ar vorbi live in loc sa aiba niste inregistrari facute prost. “Ce ar fi daca” spun pentru ca ar insemna destula munca pentru niste prestatii mai bune, si ar trebui destula munca din partea tuturor. Pana acum din cate stiu la conventii era problema microfoanelor, dar cred ca la concursul individual se poate da 1 microfon. Aici si Notorious zicea ca are o idee pentru inregistrari mai bune la grup, in fine, multa lume are idei la faza asta, trebuie in schimb si un pic de input de la grupurile de cosplay.
Aici atrag atentia si asupra asa numitilor prezentatori, care ar trebui sa faca exact asta, sa prezinte, si daca tot fac glume macar sa fie bune – sugestia e evidenta: invatati niste bancuri daca vreti sa fiti hipsteri/cool/cenaibasedadeatipulcuochelari. E simplu sa zici un banc decent inainte de fiecare concurent/grup si sa le legi cumva, va trebuie prompter?
Aici oricum as sugera sa SCOATETI prezentatorii de tot si sa faceti frumos pe sistemul “Romania’s Got Talent”, adica prezentatorii sa fie in spatele cortinei, sa introduca personajele vocal si atat iar juriului sa le dati niste butoane legate de un LED/lasere/ce vreti voi, celor 3 din juriu iar cand o prestatie e prea lunga, prea varza, prea de tot sa fie oprita. Sunt sigur ca ar fi mai simplu si mai bine pentru toata lumea, astfel s-ar urca un pic linia de plutire si pentru cei care fac cosplay. La cosplay sunt multe de spus, dar nu am sa intru in toate. Apreciez faptul ca avem asa de multi oameni care se chinuie sa isi faca costume si care vor sa activeze pe scena, ceea ce nu apreciez e ca lucreaza mult costumul si prestatia prea putin.

Cand eu spun AM,
Voi spuneti V.


La amv-uri de la an la an vin oameni care nu stiu sa editeze si se inscriu cu amvuri…wack, nu este nimic rau in asta, as vrea sa sugerez sa ii ajutam adica sa facem tutoriale video pentru romani despre cum sa faci un amv, pentru ca e simplu, nu e horror-ul pe care si-l imagineaza toti. Trebuie insa sa ai soft-urile potrivite si animeurile la calitate decenta.
Concursul de amvuri mi s-a parut ok, felicitari lui DMY si… domnisoarei PsychicPretzel(s-ar putea sa fi gresit nick-ul). Ar fi insa dragut daca am mai dezvolta zona asta pe la conventii un pic, adica sa faceti frumos sala pentru editori(nu trebuie ceva mare pentru ca nu suntem multi) si ne trebuie 1 pc + proiector + 1 set de boxe mici pentru schimbare de pareri/idei/tehnici/programe/etc. Ar fi interesant pentru ca asa am avea si o scuza pentru a ne cunoaste si ar fi interesant de auzit cum au facut o chestie complicata intr-un amv, etc.
Ar fi bun si un curs de incepatori pentru amvuri, aici problema de care m-am lovit eu in tabere insa este ca nimeni nu vine cu acelasi windows si codecuri(pentru ca ar trebui sa vina toti cu pc-ul lor), si se pierde timp si pe faza asta. Eu am sa incerc in tabara sa pun programele, codecurile si explicatiile inainte de event, poate asa merge mai bine.

Inainte sa inchei as vrea sa spun cateva lucruri pentru persoanele care vor sa para ca stiu mai bine decat cei care organizeaza si tot baga fisa cu “Locatia e prea mica, frate!” ca un tonomat pe moarte. Cei din organizare stiu cel mai bine cat de limitat e spatiul, doar ei sunt cei care desemneaza un loc standurilor si atelierelor. Nu s-a putut contracta la alta locatie din diverse motive pe care noi, “the audience”, nu avem nevoie sa le auzim, ele oricum sunt atat de evidente incat sunt stridente cromatic pentru orbi. Hint: e criza si pretul pentru locatie e setat de romani care cred ca business inseamna sa pui ad-hoc un stand cu sucuri la pret mare, ca deh… poate mai faci si tu un ban!

Cat despre intrare, daca mai aud pe unul ca plange dupa 10 lei borasc biscuiti, srsly stai acasa si scuteste-ne pe toti… Nu stiu cine era p’afara dar era careva care comenta.

Sunt foarte multe lucruri care pot fi imbunatatite, problema in schimb este ca pentru asta trebuie sa lucram toti, nu doar cei care organizeaza, pentru ca in fond Otaku Festival este conventia noastra, a tuturor.


SPAM
(daca tot pun linkuri sa imi fac si reclama ca poate va era dor)
Amvul surpriza de la Otaku:
Alexander, Xelu, Luffy & Laurentiu - TrolleMVE
Filmul de prezentare al lui Xelu:
Otaku 2010 Presentation Video
Pentru a sta conectat si new stuff daca va intereseaza A-Camp:
A-Camp on Facebook
si site:
www.otakucamp.com
reenheart
btw, prezentarea de moda a rochitelor lolita n-o comenteaza nimeni? eu am fost in culise cu treaba si am ratat-o complet =[ ...
Luffy
QUOTE(reenheart @ May 17 2010, 10:12 PM)
btw, prezentarea de moda a rochitelor lolita n-o comenteaza nimeni? eu am  fost in culise cu treaba si am ratat-o complet =[ ...
*


A fost buna, nu a avut fail... dar poate putin cam scurta. Insa prezentatori nu au prezentat-o cum trebuie. Trebuia creatoarea sa le prezinte... dar per ansamblu a fost de nota 8/10
Kratozz
@Reen: believe me ca am deosebit din vedere suhi-ul facut de saru si cel care se facea la o masa de la et 2 wink.gif Am vazut festivalul din mai multe aspecte a little from inside a little from outside si crezi ca un amananut cum este cineva facnd sushi nu mi-ar scapa din privirea-mi agera ?! biggrin.gif Astfel la etajul 2 si 1 am vazut o masa pe care cineva taia sushi si impartea la lume mai multe detalii nu stiu tongue.gif

Anyway o sa incerc un mic feedback biggrin.gif

O sa incerc sa nu dezbin in 2 zile desi au fost cateva diferente. O sa felicit prezentatorii care sau descurcat de minune si mi-au placut mai mult in prima zi. Au fost glume mai multe si au intrat bine in rolurile schoolrumble. Au evitat astfel perioadele de pauze. Pacat ca in ziua a doua Tsubaki (parca asa o cheama pe fata) a vorbit mai putin sad.gif. Stiu ca e dificil insa daca s-ar pregati ceva miniscenete sau mini bancuri spuse de prezentatori inaintea fiecarui participant ar mai scade din tensiune. Cum mai fac pe la concursurile telivizate, de fac glume intre ei spun diferite stiri etc etc.

Cosplay-ul a evoluat mult atat individual cat si de grup. Am scapat de clisee de personaje din Bleach si Death Note. Prezentarile au evoluat mult. Se vede munca in scenete, dansuri invatate, si incercarea de a fi mai creativi. Jurizarea a fost mai aleatorie in prima zi insa mult mai definita la grupuri, in parte consider ca e din cauza ca nu prea au avut timp sa aprecieze si as veni cu o propunere: juriul sa nu fie impartit pe categorii ci sa dea fiecare cate 3 note si sa faca media si sa fie o nota din 3 medii. Astfel e mai putin peer pressure si nu intervin erori cum ar fi nota de 10 acordata pentru costumatia lui Mr Anonymous, care sunt sigur a fost regretat afterwards. In a doua zi vreau sa felicit juriul care s-a descurcat mult mai bine si a notat mult mai obiectiv, avand mai mult timp pt debate si gandit, si nefiind atat de multi participanti.
O alta idee ar fi ca fiecare participant sa pregateasca raspuns la cate 3-4 intrebari standardizate care sa le fie date inaintea cu o sptmana sau asa ca sa faca posibila trecerea usoara intre participanti. Amv-urile de anul acesta au fost destul de interesante si foarte spectaculoase. Primele 3 locuri isi merita pe deplin locurile (personal remark: GG Alexander cu fraza lui Einstein wink.gif ). De asemenea e placut ca sunt notate fiecare. Din puncte slabe a fost evident proiectorul care nu a reflectat nici pe aproape ce trebuia sa fie (ma uitam in acelas timp pe calculator la amv-uri). Si de asemenea schimbarile dintre slide-ul cu nota si insasi amv-ul a deranjat un pic, putand fi vazute pentru cateva secunde imagini din windows. De asemenea ar fi fost fain sa-i fi chemat premiat pe scena si eventual sa le fi dat mai multe intrebari despre amv-uri la fiecare castigator.

Imi pare rau ca am ratat completamente workshop-urile si din cate am vazut au avut mare succes, cat si kirigami origami si mai ales cel de desen. adevarat ca nu prea au exstat standuri, realitate economica trista, si nu cred ca tine de organizatori cat de comercianti.

Si ca sa sumarizez, editia aceasta a fost organizata mai bine decat ultima data se vede ca organizatorii au lucrat la buna desfasurare a acestui eveniment, si din punctul meu de vedere a avut succes. Succes si multumesc atat organizatorilor cat si participantilor.

PS. Am aflat cine tot arunca commenturi la cosplay-ul individual parerea mea ca a fost total lipsit de simt tipul si pacat ca avem asemenea oameni in comunitate sad.gif
valexa
QUOTE
PS. Am aflat cine tot arunca commenturi la cosplay-ul individual parerea mea ca a fost total lipsit de simt tipul si pacat ca avem asemenea oameni in comunitate sad.gif

Mda, cred ca am stat si eu langa el. Cred ca el a aterizat acolo doar ca sa faca panarama. Esti sigur ca face parte din comunitate? Ca eu as fi putut jura ca nu e, la cum vorbea.


QUOTE
De asemenea ar fi fost fain sa-i fi chemat premiat pe scena si eventual sa le fi dat mai multe intrebari despre amv-uri la fiecare castigator.

Eh....in momentul in care s-au terminat amv-urile a plecat mai toata lumea din sala sad.gif . Asa ca ce rost mai avea sa apara ei pe scena cand in sala erau maxim 10 oameni? user posted image
eyeobs
Alexander are dreptate si poate este bine sa precizez si eu chestia asta: nu este vina organizatorilor ca noi nu am participat la fest. a fost decizia mea de a nu participa cu un stand Mangashop desi am fost invitati cu multe luni inainte.

si da, in mare masura eu sunt vinovat pentru ca s-a ajuns la situatia de a nu fi in stare sa particip cu un stand de manga.

imi pare rau si imi cer scuze celor care au plecat dezamagiti pentru aceasta lipsa a festivalului.





andrei
LordMethos
mdea smile.gif
facut placere sa citesc feedbackurile
mare parte din chestiile discutate se vor pune in aplicatie ( so be happe )
Ceea ce ma dezamageste este ca pana acum am vazut feedback doar de la o anumita categorie de oameni so to say ( cei care stiu cu ce se mananca eventurile acestea si au cat de cat idee ce se intampla in the shadows )
Tot sper sa apara feeduri de la "necunoscuti" tongue.gif
@kratoz : cum am zis in posturi anterioare la proiectii au fost niste probleme delicate smile.gif ( care vom incerca sa le rezolvam, actualy nu vom .. se vor rezolva )
usagy
Au fost probleme si la respectarea programului. Ati fi putut sa anuntati si voi ceva gen: in 15 minute va incepe concursul de cosplay, acum vom avea proiectii de...etc, atata vreme cat anumite ore nu s-au respectat.
LordMethos
dang smile.gif speram sa nu se observe tongue.gif
la pArtea cu programul am incercat sa anuntam pe sala prin statia celor de la jrock dar nu prea a avut efect asa ca am renuntat.

BEST TROLLING @ OTAKUFEST 2K10
reenheart
@Luffy: domo ^^ . Am retinut, for future reference.

@Kratozz: I trust your sushi expertiese si nu te contrazic, nu era sushi-ul lui Saru XD Dar nici parte din fest nu era. Probabil cineva de la etaj o fi avut un gand altruistic similar cu al lui Saru si a adus pt gameri or something. Cert e ca la Otaku Festival nu s-a tinut un astfel de workshop, so you didn't miss out on that =]

@Methos: am gasit feedback de la "necunocuti" pe un alt forum romanesc, si se pare ca s-au distrat teribil, le-a placut la nebunie tot festul \o/ woot! woot! Happy newbies, mission accomplished XD

@usagy: mda, speram si eu sa nu se fi observat, but ah well, can't have them all XD As vrea totusi sa profit de aceasta ocazie si sa fac apel la toti cosplayerii actuali precum si la cei potentiali care vor sa participe la concursuri: va rog, data viitoare cand voluntarii va spun "la ora H mergeti in culise sa fiti gata pt nustiuce" respectati ora H si STATI in culise. Parte din nerespectarea programului a fost si faptul ca voluntarii au stat sa fugareasca toti cosplayerii prin cele 3 etaje si sa-i adune in culise, pt ca apoi sa observe ca ei incepeau iar sa misune de colo-colo.

Subscriu la cele spuse de Alexander, la imbunatatiri trebuie sa lucram impreuna, nu doar cei care organizeaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.