Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asian Movies Sync
Anime-Club Forum > Japan / Asia TV > Filme asiatice
Moonsparkle
same old, same old except that it's happening in j-land.

propunerile pana acuma au fost Seven Samurai si Sympathy for Mr. Vengeance -> Oldboy. cast your votes, people, or come up with new titles.
-------------------------------------------
Possibly Watched:
1. Seven Samurai - 1 martie
2. Okuribito - 16 aprilie

Watching: Dotei Horoki (27 aprilie - infinity)
EcsTasY
7 samurrrrrrrai biggrin.gif - seen 2 times
oldboyyyyy smile.gif - seen 2 times
Sympathy for Mr. Vengeance sad.gif - nu am vazut. am inteles ca nu-i asa oki ca si oldboy, si nici nu au prea mare legatura. se pot viziona si invers. I'd like to watch it in the future

now I vote for 7 samurai, as it's one of the most awesome moviz ever.
Moonsparkle
din moment ce doar noi trei ne-am pronuntat si nu s-a gasit nimic de obiectat, ramane Seven Samurai.
EcsTasY
u is 1, I is 2 and u is 3.... seams alright smile.gif
1 film la 2 sapt, corect?
Moonsparkle
yo yo, sa nu uitam ca rogue a venit cu propunerea tongue.gif yeah, raman 2 saptamani de luni incolo, doar daca vreti sa schimbam ca sa nu se suprapuna cu restul, mie mi-e indiferent
Kratozz
Nu ma bag la asta tongue.gif vazut de mai multe ori + ca nu cred ca o sa am timp sa vad si animesincurile si amovie sincurile si ce ongoinguri mai am sad.gif unsure.gif so poate poate data viitoare tongue.gif
Moonsparkle
muhuhu, apparently I must also be more time efficient ca nu am reusit sa vad Seven Samurai tongue.gif o sa las un post totusi dupa ce il termin. oricum, nici macar rogue nu a aruncat un cuvant aici, asa din intamplare tongue.gif

urmatorul film? este macar cine sa faca propuneri? laugh.gif eu vreau sa vad Crows 2 de secole, dar nu il gasesc la calitate buna...
Lionhunter
Uhm,nu era Oldboy coreean? tongue.gif
Also, propun The Host... pt cine vrea sa vada un monster movie... tot coreean biggrin.gif
Moonsparkle
ba da *sigh* dar daca mai fac inca un topic pentru korean/chinese/taiwanese movies, se umple forumul de syncuri... hai ca modific titlul in "asian", thanks for reminding me.

The Host arata disgusting/scary, but maybe the male audience is up to it tongue.gif
EcsTasY
eu am in plan tokyo story (de ceva timp...) -> http://www.imdb.com/title/tt0046438/
smile.gif
Kratozz
M-am incurcat cu toate threadurile astea cu sincuri biggrin.gif asa ca daca ma repet sry (sunt sigur ca am scris mai devreme dar nu s-a postat unsure.gif desi mi-a aratat postul )

Ce voiam eu sa propun e filmul "Gohatto" e cu un subiect controversat si anume: samurai warrior love, insa are si un story fain si actiune si istorie... a fost nominalizat la cannes (how many jap movies do get there) anyway just watch the trailer Here
Moonsparkle
aha! filmul tau a fost nominalizat la Cannes, al meu a castigat Oscarul! Ladies and gentlemen, I present you Okuribito! trailer here. Seems somehow upbeat. happy.gif
Kratozz
not wantin to start a fight now biggrin.gif but in response to the the use of bold font biggrin.gif uhmmm... oscar is..... how to put it nicer... is american biggrin.gif
EcsTasY
cu toate ca e "americanizat" e oki departures
in other words, daca filmul propus de mine nu primeste voturi, eu votez pentru departures
gohatto imi pare fain, dar prefer sa il las pe tura urmatoare... I has no fast "cinema" access laugh.gif
Moonsparkle
o fi oscarul cum o fi, dar filmul pare ok. doar pentru ca apare la oscar nu inseamna ca e automat prost (that's a weird sentence tongue.gif)

tokyo story vad ca are nota mare si subiectul pare ok, but I wanna watch sth from nowadays ^^;; at least for now.
Moonsparkle
tsch... atunci ramane okuribito? kratozz? lurker-san?
Kratozz
go for it tongue.gif
EcsTasY
why am i out of the picture?
Moonsparkle
pentru ca tu ai dat deja unda verde la okuribito. amu' nu te simti lasat pe din-afara, there there tongue.gif
Moonsparkle
nimeni nu l-a mai vazut pana la urma? mie mi s-a parut plictisitor la inceput, dar spre final a ajuns sa imi placa. it was fun and relaxing and with a bit of "life teachings" air to it.

vrea sa vada cineva The Classic? korean. hopefully not tear-jerker.
EcsTasY
comment pe imdb "it was a touching, tear-jerking and humorous 2 hour journey for me"
biggrin.gif

Eu zic gohatto sau tokyo story
Moonsparkle
it's a lie! mai, tu filme mai din secolu' asta nu stii? biggrin.gif
EcsTasY
astea noi le-am vazut toate laugh.gif
Moonsparkle
Dotei Horoki ai vazut? biggrin.gif

baitu baitu: he's a 30 sth virgin who wants to have sex with a college girl tongue.gif
EcsTasY
now is this a SF or fantasy?
anyway, sounds good.

dar gohatto de ce respingi?... nu-i asa vechi... doar de 11 ani... c'mon kratozz back me up here smile.gif
Moonsparkle
Neither, it's... reality! biggrin.gif

Kratozz, back him down, back him down!

I just don't want no history movie nao. tongue.gif
Kratozz
Kratozz doesn't haz time for asian moovies so kids you fight it over smile.gif me grabs pop corn smile.gif
EcsTasY
no no no
you ruined the synch sad.gif
it will all be over ... soon
Kratozz
There comes a time in evry man.... ughh,, otaku's life, when it's time to make decisions.. straightforward and hard decisions... decisions that only an otaku has to face... a time when he is put in front of a choice and he has to take it with proud... Kratozz has made this big step in otakuness... he became aware of the dangers and chose to watch anime and forget about a-movies...


noh si ca sa nu aberez mult me has barely time for anime sad.gif solly guys sad.gif
Urfe
Eureka (Shinji Aoyama) si Unloved (Kunitoshi Manda) sunt si ele deosebite, poate va intereseaza.
Moonsparkle
Eureka pare prea dramatic, Unloved imi trezeste interesul. Anyone else?
EcsTasY
pas ambele. mai bine ala cu virginu...

PS: kratozz I fell you
Moonsparkle
Fine. Dotei Horoki it is! biggrin.gif

ps: nu promit ca o sa reusesc sa il vad in secolul asta, but I'll try tongue.gif
Animal
3DPD

Soz4troll sad.gif but it had to be done...

Serios acum...am incercat sa ma uit la kimi no petto serialul J-DRAMA. Nu mi-a venit sa cred ca are aceiasi poveste cu manga-ul. It failed so bad i cryed tears of blood! Eu fiind un fan Kimi no Petto manga, serialul a fost o mare dezamagire.

user posted image
Moonsparkle
ouch! your writing could use a few stitches as well tongue.gif

noi vorbim aici de filme, nu de asian dramas. sau tocmai ai sustinut ca toate filmele asiatice is tear jerkers.
Animal
Ups! I failed!

Nu am vazut bine titlul: "Filme asiatice". Credeam ca vorbiti de seriale asiatice. My bad...

Insa si la capitolul filme asiatice trebuie sa zic 3dpd pentru ca actori sunt cam jalnici ( defapt cred ca si script-ul e de vina ). Nu am reusit sa ma uit la nici un film japonez cap-coada (exceptand filmele japoneze horror) pentru ca sunt prea falsi actorii.

Moonsparkle
saaaaaaaau e o cultura diferita cu care tu nu esti obisnuit tongue.gif apropo, sa te indrum pe drumul cel bun, ca aveai tu ceva in minte cand te-ai pus sa rant-uiesti aici tongue.gif here ya go
Animal
"saaaaaaaau e o cultura diferita cu care tu nu esti obisnuit"

Sunt chiar foarte obisnuit cu traditiile si cultura japoneza, de foarte multi ani ma uit la anime-uri/citesc/lurkuiesc/etc . Insa eu nu apreciez orice e japonez ci doar ce merita. Ce ai zis tu acum suna foarte mult a weebo mentality: ANYTHING JAPANESE IS SO AWESOME! Nu mi-ai dat nici un contra argument sa ma convingi ca actori japonezi sunt buni. Macar da-mi un exemplu sa vad si eu ce inseamna pentru tine un actor bun japonez.(si acum nu imi da exemple de filme ce exceleaza in scripting,editing,story,etc., da-mi un exemplu de un actor)
Moonsparkle
din pacate eu nu m-am uitat la asa de multe filme ca tine, asa ca nu iti pot da exemplu smile.gif dar daca tot suntem pe topicul asta, actorul principal din Okuribito a jucat foarte bine pentru rolul lui. insa nu cred ca era un rol foarte demanding, asa ca nu stiu cat de relevant e pentru tine.

si zici ca ai citit, lurk-uit si vazut anime-uri. dar la filme sau seriale la cate te-ai uitat? oricum, nu trebuie sa devii asa de defensiv, am zis ce am zis doar pentru ca stiu ca atunci cand eu m-am uitat prima data la un film japonez am fost total surprinsa de felul ciudat in care joaca actorii, de mimica si gesturile lor. nu poti sa negi ca cultura in care ai crescut iti influenteaza perspectiva cu care privesti filmele japoneze sau asiatice in general, pentru ca sa recunoastem, is foarte diferite.

and i have no jap = cool mentality
Kratozz
Undeva is de acord si cu Animal, ca unele filme par jucate prea "intins" si unele faze sunt foarte copilaresti sau acotrii joaca slab, insa am vazut si filme foarte bune, care se pot compara si intrece multe filme atat ca script si story cat si jocul actorilor. Unul a fost despre niste btrani casted away to the mountains, o drama foarte interesanta si tragica (am uitat cum se numeste though sad.gif ). Altul a fost SANMON YAKUSHA (by player) la fel si Gohatto despre care am vorbit mai sus, 7 samurais tot e fain.
Dar am reticienta fata de filmele japoneze pentru ca multe filme sunt slabe, cel putin din ce am vazut la ultimele 2 editii a festivalului filmului japonez unsure.gif
Animal
Da, de Akira Kurosawa intradevar am uitat dar eu vorbeam insa de filme mai noi.

Oricum toate filmele de akira kurosawa au avut actori buni, in special 7 samurai. Nici nu iti dai seama ca e vechi filmul smile.gif .
EcsTasY
nu am vazut multe filme japoneze, dar ce am vazut au fost faine... cam la acelasi nivel cu filmele europene. si nu vorbesc de kurosawa ci de filme mai noi: tokoy (2008), survival style 5 +, caffe isobe, happines of katakuris (sper ca asa e numele), visitor Q (nu am vazut, dar e legendar), suicide circle (si continuarea, care de fapt e prefata... nus cum ii zice, si nici nu l-am vazut dar am auzit ca e bun), last life in the universe... cam atat imi vin avum in minte, doar din ce am vazut eu ... adica toate :notalie:
ca in orice cinematogrfie sunt si filme bune si mai putin bune si foarte proaste... trebuie doar sa le alegi wink.gif
EcsTasY
Dotei Horoki nu ruleaza la mine in cinema sad.gif
linkie?
dam pas?
trecem la altul?
abandonam proiectul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.