Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un Manga Sau O Manga?
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Manga
Baka man
Intrebarea e simpla... cum credeti ca e corect?
Un manga sau O manga?
Eu folosesc cam ambele variante laugh.gif
dmf
Chiar ieri m-am lovit de intrebarea asta cand am cerut cuiva sa-mi recomande o manga smile.gif Am folosit O deoarece suna mai bine, mai 'natural' decat UN ...
PS: vezi sa nu vada Nav topicul asta laugh.gif
Baka man
Dupa cum am zis, eu prefer sa folosesc ambele variante.
Daca ar fi sa aleg, as spune totusi O manga, pentru ca manga pare a fi un substantiv feminin in limba romana (se termina cu a) si este si o revista/carte de benzi desenate si nu un revista/carte laugh.gif
Pe de alta parte, sunt cazuri in care folosesc Un, mai ales cand ma refer in aceasi fraza la anime, care anime pare a fi pentru mine un substantiv masculin. De exemplu: "Un manga e mai bun ca un anime" imi suna mai natural decat "O manga e mai buna ca un anime" pentru ca asociez oarecum acel "un anime" cu "un manga".
Nu cred ca s-a inteles ce am vrut sa spun dar nu conteaza
Ranma-kun
Manga si anime nu sunt neologisme romanesti oficiale. Iar ele provenind dintr-o limba care nu are gen feminin sau masculin, se poate folosi ori ce forma doriti.

Daca ne luam dupa varianta romanesca insa, ar fi "o" de la "o banda desenata japoneza" (in plus banda desenata e un cuvant total tampit, ce banda: de scoci, de hoti, de tampiti care inventeaza chestiile astea) si "un" de la "un desen animat japonez" . Insa la anime, ar fi si "o" de la "o animatie japoneza" sau "animatia japoneza" care e la feminin.
Moonsparkle
o! (<- does this count as spam cause it's a one-liner/worder whatever? tongue.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.