Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antique Bakery
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Shounen-ai / Shoujo-ai
Small-Lady
user posted image

Titlu: Antique Bakery, Seiyō Kotto Yōgashiten; Seiyou Kotto Yougashiten
Genuri: Josei, Drama, Comedy,, Shoujo, Slice of Life, Shounen ai
Status: 12 eps-complet
Descriere:
A high school crush, a world-class pastry chef, a former middle-weight boxing champion... and a whole lot of cake!
Ono has come a long way since the agonizing day in high school when he confessed his love to handsome Tachibana. Now, some 14 years later Ono, a world-class pastry chef and gay playboy has it all. No man can resist Ono's charms (or his cooking skills!) but he has just found a new position under a man named Tachibana. Can this be the only man who resisted his charms, and if so, will the man who once snubbed the "magically gay" Ono get his just deserts? And how in the heck did a former middleweight boxing champion wind up as Ono's cake boy?
The manga series won the 2002 Kodansha Manga Award for shōjo.
(Source: DMP si Mangaupdates)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Din pacate, nu e asa de yaoi/shoune ai pe cat as fi vrut(l-am pus totusi aici sa nu imi sara cineva in cap daca il puneam in alta parte- numai Ono si Chikage sunt de vina tongue.gif ), mia mult e josei, insa subiectul e destul de bun, fiecare personaj avand o istorie destul de interesanta.
Interesanta e, printre altele, ideea lui Tachibana de a deschide o cofetarie, avand in vedere trecutul sau destul de neplacut... Cred ca in manga punea cineva intrebarea daca nu cumva a deschis-o pt a prinde rapitorul sau cum declara el pt femei tongue.gif. Sunt curioasa putin.
Anime-ul e luat destul de cu incetinitorul momentan, sper sa nu aglomereze totul la sfarsit tongue.gif
Grafica la inceput nu prea mi-a placut, mai ales fundalurile, prea "reale", insa m-am obisnuit in timp. Unora am vazut ca le cam place chestia asta... I don't tongue.gif
Cat despre manga, nu mi se par asa mari diferente, doar un pic amestecate intamplarile, si poate grafica mai "curata" in anime... manga e din 2002 ce-i drept smile.gif

Vizionare/citire placuta!
Love-chan
O, da! XD Am aflat acum cateva zile de anime-ul asta de la o prietena care s-a apucat sa-l vizioneze, eu inca n-am inceput dar deja am vazut ca openingul are o melodie superba (deci are un punct in plus pentru mine tongue.gif ). Am auzit pareri asemanatoare gen pacat ca nu-i destul de shounen-ai, dar, ca si prietena mea, il primesc cu bratele deschise in pauza dintre cele doua sezoane de Junjo laugh.gif and at least it has a lot of keiki *drools* tongue.gif Am sa revin cu pareri dupa ce vizionez episoadele aparute ^__^
Shimao-chan
I saw all of it and it was somehow nice...The stuff concerning Tachibana was somehow overly-dramatic but, oh well... laugh.gif
Mie mi s-a parut ca se incadreaza mai mult la slice of life O.o, si nu e tocmai shonen ai, mai degraba glumeste pe tema asta XD
Nu pot sa zic ca m-a impresionat in mod deosebit, but it wasn't a waste seeing it either happy.gif
Small-Lady
Of course it's slice of life, dar l-am incadrat aici pt ai proteja pe cei cu fobie de shounen ai/yaoi sa nu isi pateze inocenta din cauza catorva glume sau referiri pe tema asta in anime tongue.gif laugh.gif(ahh.. i;m being mean ) Probabil din cauza povestii lui Ono si Chikage si a fost si incadrat de siteurile "de specialitate" si la shounen ai, in principiu fiind josei si slice of life.
Anyway... a fost interesanta seria si chiar orignal subiectul... un pic ciudata atmosfera ... si f bine realizat finalul, dupa parerea mea tongue.gif
liantasse
Eu am vazut zilele trecute filmul korean, dupa ce am incercat (si nu am reusit!) mai demult sa ma uit la dorama japoneza! happy.gif

A vazut cineva filmul? Mie mi-a placut f f mult, are o gramada de shounen-ai in el! Kisses and not only! wub.gif
Ii are de asemenea si pe minunatii Joo Ji-Hoon si Kim Jae-Wook, precum si pe iubitul meu Andy Gillet, the most beautiful Frenchman that ever existed! wub.gif

Trebuie sa marturisesc ca filmul n-a facut decit sa-mi stirneasca curiozitatea despre personaje si despre plot. Sint prea putine doua ore ca sa se intre in subtilitati, so it left me craving for more! rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.