Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dracologie
Anime-Club Forum > Non-Anime > Fantasy
Pages: 1, 2, 3
Animal
Daca toata lumea ar zice : "da ma dragoni sunt cei mai smecheri...etc etc..."ce sens mai are discutia...trebuie sa se contrazica cineva ca altfel devine un monolog boring in care toata lumea accepta aceiasi opinie...asa ca vreau sa fiu contrazis :] ...ca altfel nu e fun...daca nu se poate .... ignoratimi postul si nu mai postez acolo...simplu nu ?
Lillith
Animal those people where always coming to me nu eu stateam cu ei...eu nu am stat niciodata cu pers pe care nu le suport.What's the fun in that...u tell me...

Desigur ca m am maturizat si mi am dat seama mai devreme crede ma...si vine timpul maturizarii fiecaruia dintre noi.Dar se vede ca nu ai inteles nik din ce am zis eu cu "sideurile"...eu m am referit la altceva...toti ceilalti au inteles la ce m am referit numai tu nu..mai gandeste te la ce m am referit de fapt. :niyari:

Nu s a luat nimeni de tine ca nu ti plac dragonii ci pt ca te faci ca stii unele chestii despre ei sau le stii numai pe alea...dc ai nelamuriri just ask... :tere:

Well it is fun cand esti contrazis si stii cum sa raspunzi provocarii... :wink: tongue.gifu:
Chris
Animal->imi plac provocarile !!! Imi pare bine ca sunt si impotriva, dar am rugamintea sa te uiti la primul post, sa-l citesti ca sa nu repetam noi ce am scris acolo, iar daca mai ai intrebari dupa aceea poti sa le pui
Lillith
Deci,pana la urma dragonii sunt atat de speciali incat au atras atentia mai multor oameni,care stiu ei ce stiu...when loving them as they do.Si eu cred ca este bine ca nu sunt singura care are aceasta parere atat de buna ds dragoni.Adik ei chiar sunt ceva special si ocupa un loc mare in inima mea si asa as vrea sa ramana. :roll: Ma bucur ca au existat sau ca exista sau ca macar in imaginatia noastra exista uneori. :wink:
Chris
Am citit o istorioara despre comunitatile de dragoni si oameni intr-un joc, si mi s-a parut interesant dar nu pot sa-l zic exact, asa ca o sa-i fac rezumatul, o sa revin cu datele exacte.



Oamenii si dragonii au trait in pace unii cu altii dar ca si oamenii, si dragonii au patura de jos care trebuie sa fure si sa omoare pt anumite scopuri, de obicei putere. Chestia asta i-a determinat sa se razboiasca, you know how low some can go...
Lumpy
Uitati aici o idee cum ati vedea structura societatii de dragoni, cum ar fi clasificati in functie de culoarea solzilor si a varstei lor. Eu as pune dragonii de aur la conducerea societatii deoarece indiferent de culoarea initiala a solzilor dupa o anumita varsta se transforma in dragoni de aur (asta este o parere personala). Eu vad drgonii rosii ca fiind luptatorii lumii dragonilor, cei albastrii sunt sentinelele intelepte ale cetatii, cei verzi sunt doctorii iar cei negrii sunt intr-un fel patura de jos. Astept parerile voastre...goood posting
Chris
Ar merge Lumps, dar asta e discriminare curata. biggrin.gif Din cate stiu eu, Demonei ii plac dragonii negri, editeaza repede postul ! :twisted:
Lillith
Oki ,bun deci explicati-mi si mie cate culori sunt...adik cate feluri de dragoni...ca eu stiu altceva.Adik imi imaginez altceva.. can u help lil' ol me? :uru:
Chris
Normal ca te ajut Baby Dragon... :wink: uitate la primul post de la topicul asta, acolo ai toate clasele. /gg



Lumps, dar cu Metamorfo Dragons, cum ramane ?
IceJack
O societate a dragonilor nu poate exista pentru ca in timp ce dragonii aurii si inca cativa sunt buni cei rosii,negri,verzi si inca cateva tipuri sunt rai iar dintre toti cei mai rai(evil) sunt dragoni rosii dar cei mai puternici sunt cei negri si uneori si cei aurii,desi un dragon rosu batran este mai puternic decat unul negru tanar(cu exceptia celor curcubeu care ar trebui sa fie cei mai tari). Mai sunt si dragoni neutrii iar in unele povesti apar si dragoni salbatici fara gandire doar bestii. Si apoi ar fii si faptul ca majoritatea dragonilor sunt fiinte solitare

Dar daca ar fii sa fie atunci ar fii o grupare in functie de varsta,un consiliu cu cei mai batrani din fiecare culoare/rasa.

Din cate stiu eu dragonii curcubeu sunt primi dragoni din ei aparand celelalte rase deci restul pot fii considerati ca urmasi deci ca unul negru sau rosu sa devina auriu la batranete nu se prea poate.



P.S. Cu toate astea si dragoni sunt considerati ca elfi sau oameni adica au capacitatea de a isi alege actiunile asa ca la fel cum putem avea un drow bun(Drizzt din BG) putem avea si dragoni negri buni sau dragoni aurii rai(si demoni buni si ingeri rai,etc)
Chris
Eu nu stiam povestea asta cu aparitia dragonilor, IceJack, thanks ! Oricum, mie nu-mi place ideea cu discriminarea de rase. Fiecare are puterea lui aparte pe care o fructifica cat poate de mult. Daca e sa fie deja "sortita" existenta lor, dam in filme cu final fix... imi place mai mult coada de peste, iti pune mintea la contributie...
IceJack
Pai e fantezie...asa ca nu are sfarsit si orice e posibil.

Asa stiam eu cu dragoni curcubeu...poate gresesc biggrin.gif
Lillith
Miercuri ,adik ieri :roll: trebuia sa dau lucrare la istorie...si ca de obicei cand ori copiez ori imi fac lucrarica frumos de acasa nu aveam mare stres ptr ca stiam ca nu avea ce sa se intample wrong.Anyways,acuma nu stiam ce sa scriu pe foaia goala...ca doar trebuia sa fie si o foiae goala pe care sa scriu ca sa nu isi de-a seama profu ca am lucrarea deja facuta :roll: ...si m-am gandit eu sa incep sa scriu niste pagini bune ds impresiile mele ds dragoni...si am scris ce mi-a trecut prin minte in cele 30 min pe care le aveam la dispozitite :roll: :Daca s-ar putea spune orice despre aceste creaturi imaginare ar fi exact ceea ce s-a presupus:ca nu sunt reale si asta ptr ca nimeni nu le-a vazut sau le-a simtit prezenta.Daca ar fi fost adevarati ,atunci probabil ca lumea s-ar fi sfarsit sau nu ar mai fi fost as we know it...pentru ca unii dragoni sunt distrugatori (folosind focul sau gheata for one simple defence)si neinfricati la o prima privire ,dar de fapt they like each and every animal (and that includes us humans too) are afraid of the unknown.Dragons ne considera chiar si pe noi oamenii un necunoscut pentru ca nu aratam ,nu mirosim si nu avem aceleasi puteri ca si ei.Probabil ca si inaltimea are o influenta foarte mare asupra lor sau de fapt asupra noastra de par asa de infricosatori.Dar nu numai inaltimea are acest efect asupra instalarii fricii la oameni sau orice alte animale,ci si felul lor ciudat de a arata;faptul ca arata ca niste dinozauri...couln't find a better example... :roll: la o prima vedere,dar nu chiar;poate doar pielea lor plina cu solzi si miile de cornuri(or whatevers) iesind din pielea aspra si faptul ca sunt inaripati si chiar stiu sa isi foloseasca foarte bine acest atribut spre binele lor.Dintii lor mari si ascutiti au un efect foarte mare asupra instaurarii temerilor in ochii pradatorilor.Dar de fapt multi dintre ei sunt pasnici...until proven wrong... :twisted:



There's more to come... /...
IceJack
We all have a little dragon inside us that keeps us alive



Problema e ca prea multi autori au descris dragoni dupa cum cred ei ca ar fii si pe masura ce vor mai aparea opere cu si despre dragoni vor aparea tot mai multe detali ce vor intra in conflict,ca exemple de astfel de opere precizez doar descrierea dragonilor din Reign of Fire(unde sunt 1 singur tip de dragoni,1 singur mascul si au un mod ciudat de perpetuare a speciei) si din cauza acestor opere cei care ne vor urma poate nu vor stii descrierile initiale ale unor dragoni si vor crede in ce au 'invatat' din filme,opere,scrieri recente(Reign of Fire,Harry Poter,etc).



O sa se ajunga la o clasificare a dragonilor intai dupa opera/lumea din care fac parte si apoi dupa alte criterii,cva de genul...sper deosebire de dragoni lui J.R.R. Tolkien dragoni din universul D&D nu sunt toti rai si se deosebesc prin...
Chris
Hei...JACK ! :twisted: nu mai lasa puncte de suspensie la fraze dinalea... sunt multi oameni perversi chiar si pe aici... biggrin.gif



Clasificarile se fac dupa puterea pe care o detin, si mai putin regiunile de unde provin. Iar aberatii la istoria dragonilor sunt multe, ca si la elfi si alte rase... dar trebuie sa le omitem noi.
Demona
QUOTE(Chris)
Ar merge Lumps, dar asta e discriminare curata.  :D  Din cate stiu eu, Demonei ii plac dragonii negri, editeaza repede postul !  :twisted:




Imi plac dragonii in general. Negru e "coloarea" (nonculoarea) preferata. Daca dragonii negrii ar fi "patura de jos", i-ash place la fel de mult. I don't care how mean, good or wise they are. I just love their greatness.
IceJack
Mie imi plac toti dragoni desi pe cei negrii in consider cei mai interesanti pt ca de cateva ori apar ca independenti si fac ce vor cand vor...plus ca sunt printre cei mai infioratori
CyBeR
Trebuie sa fiu de acord cu Icejack...sunt multe descrieri oferite pentru dragoni, ca specie, ca aparitie, ca orice. Am citit pe un site despre mituri diferite legende despre dragoni si manifestarea lor in unele culturi. Ca si in universurile fantasy ale diferitilor autori, variaza multe lucruri si multe altele sunt acoperite in mit si magie.

De fapt mie asta imi place la dragoni...multiplele forme pe care le intalnesc si faptul ca nu prea poti zice ca exista un tipar bine definit pentru dragoni. Dragonul e o fiinta pur fantasy si mereu exista ceva sau o sa apara ceva ca sa completeze sau sa distruga un element de cunostere despre ei.
Chris
Intotdeauna va apare ceva nou pt ca sunt persoane carora le place sa fantezieze pe tema asta, si nu e greu sa zici: mah... da' daca Dragonii de Azur erau unitatile defensive... ? Pt ca le era cel mai usor sa opreasca inamicii inghetandu-i...



Dragonii negri sunt vazuti oricum ca rasa ce sta de partea intunericului... dar nu m-ar surprinde daca ar veni unul cu o idee contrara... e imaginatia fiecaruia, si nimeni nu poate schimba nimic, poate doar influenta...
CyBeR
Pentru cei care posteaza la acest topic si la aceasta sectiune in general presupun ca acest link va fi interesant: Fantasy Glossary
Demona
Daca ne luam dupa scrierile lui Tolkien(sorry ca ajung IAR la el), totzi dragonii sunt "datzi dracului". Normaly, dragonii roshii sunt cei mai nobili, dar la Tolkien aia roshii sunt cei mai ai dracului... see Smaug, iar primul dragon, Glaurung, care era neinaripat shi de aur era la fel de bad @$$. The point is, dragons can be bad, good, wise whatever cause we make them like that... :roll:
Chris
Citesc si eu acum... cand am timp... DragonLance. E frumoasa tare cartea, dar mereu uit de cine e scrisa. Am citit 11 pagini din 176 ale primului volum, deja a aparut un dragon rosu Blood Gem care e super tare... o sa mai citesc si va spun daca merita sa cititi si voi... deocamdata v-o recomand.
IceJack
Urmandu-mi tendintele de a cautat poze fantasy pe net am dat peste un text foarte interesant

"I was at the zoo the other day--bear with me a moment, here--and I was drawing the Komodo dragons. One of them was chewing sedately on a dead rat, and it struck me that THIS was why dragons aren't 'real' creatures. A flesh-and-bone dragon in this world is at best an overgrown monitor lizard, with or without batwings. That got me thinking--what's our obsession with dragons? Why do they resonate so strongly? Well, I thought about it for a while, and came up with this from the dregs of anthropology and art steeping in my brain: Dragons, like wolves and demons in other times and cultures, are the face western culture put on wildness--on the vast, unstoppable, inhuman forces that no one wants to ascribe to gods. Dragons always live in the waste, and only saints and heros can stand against them. 'Here there be dragons' could be written 'This we do not control.' Dragons weren't flying lizards, they were mountains, windstorms, mindless violence that required impossible sacrifice to placate or destroy. All renderings of dragons are right, some are just better at portraying that essential wildness..." by Ursula Vernon

Avea si o poza si dar textul mi s-a parut cel mai important

Apropo se pare ca am dat peste un alt text al domnisoare de mai sus care ar putea sa ne mai lumineze sau sa ne deschida noi orizonturi:

'Dragons, as we all know, are a highly sexually dimorphic species. Males become large lizardlike creatures, dedicated to acquiring hoards with which to attract potential mates. Female dragons, on the other hand, resemble pearly-skinned humans for much of their lifespan, the better to study the arts of gem appraisal, jewelsmithing, and flea-market antiquing, so that they can assess the value of a male's hoard down to the last penny and shop between potential mates. (Many of the original legends of draconic interest in virgins may actually be tales of female dragons in the juvenile stage scouting out a male's hoard.) Upon deciding on a male, the female undergoes a chysalis stage, whereupon, like butterflies, they emerge winged and extremely hungry. Male dragons who plan ahead will stock several sides of beef to forestall this, or else may find themselves backed into a corner of the hoard trying to fend off a ravenous female and uttering such useless lines as "Honey, can't we talk about this?"'

Are sens nu?
Lumpy
Are sens, dar daca imi aduc eu bine aminte pe prima pagina a topic-ului (pagina monopolizata de chris dry.gif ) scrie ca dragonii se inmultesc printr-un asa numit Dragon Slide ( parca, corectati-ma daca gresesc ). Este o teorie interesanta ca dragonii de fapt sunt fenome salbatica ale naturii, oamenilor le-a fost intotdeauna frica de ce nu pot controla si daca imi aduc eu bine aminte parca in Hanul Ancutei--bear with me a secon here-- smile.gif chiar in introducere se spune ca in acel an au fost ploi cum nu se ma vazusera si se zvonea ca oamenii ar fi vazut un balaur in nori, deci de aici corespondenta dintre dragoni si fortele naturii. Si daca ma gandesc mai bine de aici si asocierea dragonilor cu elemente un incendiu de padure - dragon rosu, o inundatie - un dragon albastru, bine si acum depinde poate un ger mai puternic tot un dragon albastru. Parerea mea! *hic biggrin.gif
Mogadorian
Am deschis acest thread deoareca sunt innebunit dupa aceste creaturi. In acest thread sunt binevenite toate ideeile legate de dragoni. Eu personal voi incepe prin a prezenta 2 tipuri de dragoni: cei reali si cei mai putin vazuti.


1.Behold the Living Dragon, the Komodo Dragon. Living on a tiny island called Komodo, the ancestors of these giant lizards were walking the earth in prehistoric times as long as 40 - 60 million years ago. While they can not fly or breathe fire, Komodo Dragons can grow up to ten feet long and weigh as much as four hundred pounds. Armed with razor sharp teeth, the real-life dragon is capable of swalowing up to 80% of its own body weight in one meal.

user posted image

2. A blue dragon in the vision of Patricia Briggs in "Dragon bones".

"...He was easily twice as large as the stone dragon (basilisk),and much more fantastical.His narrow muzzle was deep midnight blue as were his feet and sharp talons.Above the muzzle and its businesslike teeth , the scales lighted to violet, a lighter shade than his Hurog blue eyes, altered only in shape, wich glittered against the darkness of his face. His wings , half folded, were edged in gold and black; the scaled skin connecting the fragile wing bones was lavender."

user posted image

3.A stone dragon in the vision of Patrcia Briggs in "Dragon bones"

" It was tall as Pansy* in the shoulders, but most of it's bulk was in lenght.Disregarding the size and a few other details, the basilisk looked a lot like the lizards that that played in the kings gardens at Estian.Green scales the size of my palm covered it from tip to tail.Emerald eyes blinked unconcernedly at us from the front of its head like predators everywhere
, but lizardlike, the eyes didn't appear to track in concert...
...Black horn spikes studded the tip of its tail and continued up the ridge of its back untill they dissapeared in the improbable ruff of scarlet feathers encircling its neck. A tongue as large as my arm flicked out of its mouth momentarily."
*Pansy is a horse
user posted image

Ma scuzati pentru faptul ca descrierile sunt in engleza dar am observat ca in ultima vreme imi e mai usor sa gandesc in aceasta limba. Astept parerile voastre si ideeile in special.

[edit by Kisa] Exista deja un topic dedicat dragonilor. Topics merged.
Drake
Ca un fan al genului fantastic pot spune ca ador dragonii si ceea ce semnifica. Am citit destule carti si am jucat multe jocuri in care apareau dragoni in fel si chip. Am vazut diverse idei despre originea lor in fiecare poveste, de la soparle care au fost transformate cu ajutorul magiei in dragoni mari si puternici pana la gardienii lumii, aspectele universului si asa mai departe.

Ce nu imi place e "stiinta" asta pe nume Dracologie. Nu stiu care a fost cel care a inventat termenul dar sincer nu imi place cand incearca cineva sa faca un fel de pseudo-stiinta din ceva ce nu ar trebuii sa aibe conexiune cu lumea reala.

De acord ca povestile sunt inspirate din lumea reala si din necunoasterea omului primitiv a naturii dar totusi...lasati fatezia sa fie fantezie fara o eticheta "stiintifica".

Dragonii si alte creaturi mitice nu au nevoie de un arbore genealogic sau propria lor carte anatomica. Pentru povestea cuiva e frumos sa dai cateva detalii despre creaturile care le imaginezi dar a face o carte generala despre ele mi se pare de o absurditate groasa.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.