Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carti Care Merita Citite
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Deus
Carti care le-am citit si le recomand smile.gif
Click aici
Momentan astea sunt,dar o sa pun cum mai termin din ele dry.gif
Urfe
"Pe care".
Botan
Hm..deci aici scriem cartile citite pe care le recomandam si celorlalti? ^^ Sper ca am inteles bine.

Singura recomandare pe care o recomand este cartea "Cişmigiu et Comp." scrisa de Grigore Băjenaru . Este foarte buna si vi-o recomand si voua.

daca doriti sa aflati despre ce este vorba, va pot spune eu. Atentie! Cine nu vrea sa citeasca sa sara peste asta. biggrin.gif

Personajul principal este chiar autorul, Grigore Bajenaru. Acesta povesteste despre vremea in care a fost la liceu, cu multe intamplari hazlii (chira foarte amuzante).

Va garantez ca la unele capitole veti rade de veti cadea de pe scaun laugh.gif -lol- si sper sa o cititi. Va spun asta pt ca eu nu prea ma dau in vant dupa carti, asta pentru ca rar gasesc una care sa-mi captiveze atentia incat sa uit si unde sunt cand o citesc (ce ciudat suna... =_=")

Oricum, sper ca nu v-am plictisit cu prostiile astea neinteresante ca 'ce cred eu'. Important e sa va placa voua, nu mie. ^^

Atunci, va urez lectura placuta!
lumina
Va multumesc pentru recomandari.
edinaa
Cartile pe care merita sa le citesti sunt foarte multe - am sa dau cateva exemple - Crima si pedeapsa de Dostoievski
- toate cartile scrise de Anne Rice ( cu vampiri )
- Shogun de James Clavell si in general toate cartile scrise de acest autor
- Cel mai iubit dintre pamanteni de Marin Preda, etc
In general sunt foarte multe carti pe care merita sa le citesti dar depinde de ce gen preferi.
jkno
QUOTE(Urfe @ Jun 8 2008, 11:55 AM)
"Pe care".
*

LOL, so true. Ce sa-i faci unora gramatica le face probleme... Care este...
Megiddo
Hmmm, lets see:

Beelzebub's Tales to His Grandson by G. I. Gurdjieff

Journey to Ixtlan - Carlos Castaneda

Chidren of the Matrix - David Icke
The biggest secret

Leul Rosu - Maria Szepes

Viitor cu cap de mort - Radu Cinamar
Garden Girl
Ion - Liviu Rebreanu

Srsly. I loved it. It haz drama, murder, blood in teh screen & stuff. Imi imaginez actually un anime pe cartea asta biggrin.gif
Trix
Pentru aventura si suspans recomand "Contele de Monte Cristo" - Dumas si "Winnetou" - May.

Revin mai tarziu cu alte adaugari. smile.gif
juganaru
"invitatia la vals" de mihail drumes
"cainele din basckerville" (din aventurile lui sherlock holmes) arthur connan doyle
Tatiana
Sunt multe carti care m-au impresionat si e greu sa aleg una sau doua dintre ele. Acuma depinde si de varsta pe care o ai (nu poti intelege usor o carte la orice varsta) sau de genul de literatura pe care il preferi, si nu ma refer la cel care a creat topicul ci in general.
Cand eram mai mica m-a impresionat "Capitan la 15 ani" de Jules Verne. Genul de carte de aventuri care iti atrage imediat atentia.
Mi-a placut foarte mult "Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda.
O alta carte care m-a impresionat a fost "Rosu si Negru" de Stendhal, asta daca ai rabdare sa citesti o carte in care actiunea se petrece putin mai greu si risti sa te pierzi in detalii. Oricum este o carte foarte frumoasa in opinia mea.
Alte carti care merita citite ar fi:
Alchimistul - Paulo Coelho
Ion, Padurea spanzuratilor, Rascoala - Liviu Rebreanu
Amorurile unui rege - Solon Martha (o carte care nu va lasa pe nimeni indiferent. O carte cu Printi si Regi, cu femei frumoase si aventuri incredibile, dar adevarate, care au influentat istoria Romaniei. Prezinta istoria regelui Carol al II-lea intr-un mod atat de placut si amuzant incat nu are cum sa nu-ti placa)
Cei trei muschetari, Dupa 20 de ani - Alexandre Dumas, tatal
Seria Amurg, Gazda - Stephenie Meyer
Sub semnul onoarei - Danielle Steel (cartea acesta a fost una dintre cele care m-au imprsionat cel mai mult si pe care as recitio oricand. Prezinta aventurile unei tinere japoneze plecata la studii in S.U.A intr-o perioada de tensiuni militare ce culmineaza cu izbucnirea razboiului dintre japonezi si americani)
Si ar fi mult mai multe, dar cred ca astea au fost cele mai frumoase.
Garden Girl
Recomand sa se citeasca orice pica in mana, scris de Mircea Eliade. I have a crush for this guy.
Probabil daca ar fi trait, acum as fi fost his groupie wub.gif
PhoeniX
Spre fericirea mea astrala, singurele carti care le-am citit in ultima vreme (i.e.: de cand sunt la faculta) au fost carti technice. De la cum sa-i faci freaza la badea Ghita legand capetele a doua fire de clanta si celelalte capete la priza la cum sa devii responsabil pentru o armata de roboti ucigasi. Veryyyyyy educational :| .
Tatiana
probabil ca isi au si cartile alea rostul lor smile.gif) (personal nu ma simt atrasa de asa ceva... eu oricum sunt la polul opus cu tot ce tine de matematica, fizica, chimie si alte cele)
Da poti sa incerci sa mai citesti si ce iti place printre picaturi... sau daca nu incearca sa gasesti un mod prin care sa iti placa ce trebuie sa citesti (Desi eu nu am idee cum) smile.gif)
Waves02
Fingersmith de Sarah Waters
To The Lighthouse de Virginia Woolf
Convenience Store Woman de Sayaka Murata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2022 Invision Power Services, Inc.