Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Koniciua
Anime-Club Forum > Forum > Membri noi
me_the_angel
Koniciua( Buna) ..
Nu prea am idee ce ar trebui sa scriu aici, dar banuiesc ca nu e nevoie sa spun ca sunt o fana a animeurilor, fapt ce ne-a adus aici cu totii..
Pentru o persoana cu o imaginatie bogata, anime-urile reprezinta, de fapt, o modalitate de a se lasa sedus, cufundat in propriile sale idei, intr-un fel sau altul e sfarsitul ciclului de creatie, atunci cand iti poti vedea gandurile transpuse intr-o imagine bidimensionala, si cel mai probabil e momentul acela in care omul de rand devine artist, nu neaparat prin faptul ca da lovitura de maestru iar toata lumea ii adora opera(sa fim seriosi , nu ajunge toata lumea in faza aceasta), dar pentru cel care isi imagineaza, care se framanta sa gaseasca un alt final, sau o alta idee, e o bucurie faptul ca exista acea binecuvantata sursa de inspiratie de care avem cu totii nevoie. E o cale fara intoarcere deoarece atunci cand te prinde te leaga atat de strans incat nu mai poti scapa razi, plangi te bucuri si suferi intr-o lume noua, diferita , dar care functioneaza dupa aceleasi legi pe care le stim cu totii, totul graviteaza in jurul acestui univers , totul culmineaza cu vesnica lupta dintre bine si rau.. De castigat noi castigam.. Cei care iubim lumile acestea , care, detasati de lumea de zii cu zii , traim si respiram pentru cateva clipe prin intermediul personajelor favorite...
Finalul nimeni nu-l stie, pentru ca nu se termina niciodata.. mereu vor veni altii si altii care sa continue sau sa preia ceea ce eu, tu sau altcineva a inceput deja. Dar asta e farmecul, sa nu stii cand se termina acel niciodata smile.gif
sailorcorvus
Bine ai venit me_the_angel si imi place ca gandesti larg , poti fi inspirat de anime si alte lucruri interesante pot aparea.
Dar vreau sa te intreb> Ce serii anime ai vazut?
Ai citit manga?
Ce muzica asculti?
Alte intrebari de la mine vor urma in deceniu urmator...
me_the_angel
Kannazuki no Miko , naruto, DN angel , Sailor moon (my personal fav) Bleach. Naruto manga am citit asta datorita faptului ca am prea putina rabdare. Ascult tot ceea ce se poate numi muzica cata vreme ma inspira sau ma regasesc, de la pachelbel pana la trance, in functie de stare.
Moonsparkle
Hello, you_the_angel, and welcome.

Why are thou teh angel?

'n have fun and enjoy yourself and post a lot and eat well and watch a lot of anime and live healthy and read a lot of manga and resurrect a-c amen!
me_the_angel
It`s my nickname: angel. That`s how my friends call me.. I`m not really an angel,but I`d sure like to be one .. Besides, most of the stories that I wrote are about angels.
Thank youfor welcoming me biggrin.gif
Moonsparkle
They call you "Angel"? In real life? Really? Cum se face ca tot aud povesti din-astea despre persoane pe care prietenii ii striga "Red/Yellow/Green/Butterfly in a tree" dar niciodata nu aud pe strada sau in orice alt loc asa ceva? tongue.gif

Si ce e asa de special la ingeri anyway? I mean sure, they have wings and they're all goody two-shoes. That and they can fly. Dar poti sa faci toate lucrurile astea si ca om...

me_the_angel
Ma striga ingeras ca sa fiu mai exacta smile.gif. Probabil ca nu traiesti intr-un orasel de provincie in care toata lumea se cunoaste. La noi e destul de comuna treaba cu poreclele. Special la ingeri, interesanta intrebare, eu cred ca e ideea de perfectiune pe care stim sa nu o putem atinge. Then again chiar si asa oamenii sunt fiinte mult mai complexe decat ingerii. I mean putem sa facem alegeri putem sa fim rai cu unii si buni cu altii etc. Suntem liberi cu adevarat, pe cand ingerii sunt captivi intr-o lume perfecta in care trebuie sa-si faca datoria. Ceea ce ne place la ei e faptul ca nu se revolta (exceptii exista vezi good old Luc ), plus viata eterna, plus fatul ca nu sufera lista continua. Ma opresc la faptul ca se presupune ca nu sufera si ma intreb ce e mai rau : o viata chinuita cu cateva licariri de fericire? Sau sa nu poti simti nimic nici bucurie, nici tristete. Imi plac ingerii pentru ca-i compatimesc, ei nu pot simti nici ura nici suferinta nici durere nici foame ceea ce inseamna ca nu pot simti nici opusurile lor. Pe cand omul? Poate sa simta intr-o clipa ca lumea e a lui sa zboare deasupra Everestului, iar in urmatoarea sa coboare pana in iad torturat de propria sa neputinta.
Moonsparkle
Ingeras? So ppl call you "Ingeras". I find that weird. happy.gif

Cand spui "orasel de provincie" te referi la acel gen de oras in care nu iesi bine din casa si trebuie sa arunci cu 5 saluturi in stanga si in dreapta? Oh yeah, stiu cum e... sleep.gif

Pe cand omul? Poate sa simta intr-o clipa ca lumea e a lui sa zboare deasupra Everestului, iar in urmatoarea sa coboare pana in iad torturat de propria sa neputinta. Hmm... Do you mean getting high and sitting on the rooftop of a building, thinking you can fly so that eventually you do take the step and finding out that you're whaaam gonna smash onto the ground and there's nothing you can do about it?
me_the_angel
=))) ai prins ideea .. Nu e ciudat.. ciudate sunt alte porecle da crede-ma ca nu vrei sa auzi despre ele ..Cand spun orasel de provincie ma refer la Mangalia si da cla genul acela de oras in care iesi la o plimbare pe faleza si iti intalnesti toti prietenii chiar daca simteai nevoie de putina singuratate.. Cred ca sunt vreo 40.000 de locuitori
elpreda
Iti spun si eu un bun venit, sa te simti bine, bla bla bla...
Si acum trebuie sa te contrazic. Din ce ai scris despre ingeri se pare ca nu ai auzit de caderea din rai, nu? Ingerii nu sunt
QUOTE
captivi intr-o lume perfecta in care trebuie sa-si faca datoria.
Au o vointa proprie, capacitatea de a alege, de a ramana ingeri sau a deveni demoni. Tocmai asta e asa special la ei. Nu au nici o restrictie in plus fata de oameni, totusi isi pot pastra perfectiunea.
me_the_angel
Iti multumesc.. Cat despre caderea din Rai a ingerilor, cred ca m-am exprimat gresit si-mi cer scuze pentru asta. Ingerii au doar 2 drumuri cai fie sunt buni si raman ingeri fie aleg calea raului si devin demoni. Problema e ca atat ingerii cat si demonii nu cunosc caile de mijloc ,ei reprezinta extremele. Noi, oamenii reprezentam caile dintre cele 2 poluri, pentru ca le avem toate nuantele, in functie de ceea ce alegem smile.gif.. Asadar noi avem mai multe optiuni. Si totusi, ingerii care aleg calea raului devin demoni o fac prin negarea naturii lor de ingeri devinind demoni. Demoni, nu ingeri rai sau altceva de genu` .. oare nu inseamna asta ca nu mai sunt ingeri? E ca si cum un inger renunta la imortalitate si la starea de perfectiune pentru a deveni om, atunci cand se intampla nu mai poate fi numit inger biggrin.gif. Ma intreb oare ei nu tanjesc mai mult dupa oameni decat noi oamenii dupa ei? Eu una tind sa cred ca da , drept urmare ne protejeaza. Ma rog asta e logica mea, dar iti respect opinia, elpreda.
elpreda
Asa este: ingerii ce au devenit demoni nu mai sunt ingeri. Cat despre faptul ca ei sunt extremele binelui si raului, nu sunt asa sigur. Parerea mea este ca nici oamenii nu pot alege o cale de mijloc, ca nu exista o astfel de cale. Constient sau nu, noi calcam cu ambele picioare de o singura parte a liniei, asta nu inseamna insa ca nu ne putem muta de ori cate ori este nevoie de cealalta parte. Daca nu e alba e neagra sau invers, nu poate fi gri. Atunci ce te face sa crezi ca ei reprezinta extremele si nu noi?
Marea diferenta dintre noi si ei este ca un inger poate deveni demon, dar un demon nu va putea sa redevina un inger, pe cand oamenii oscileaza dintr-o parte in alta, ceea ce iti da si iluzia unei cai de mijloc. Demonii sunt fortati sa traiasca fara perfectiunea pe care o aveau inainte, ceea ce ii face sa ii urasca atat de mult si pe oameni, ce au oricand sansa de a se intoarce cand au facut o greseala.
Iti multumesc pentru discutie, ma simt bine cand gasesc pe cineva care sa poata intelege lucruri de genul asta.
me_the_angel
Interesant ceea ce spui.. Ai dreptate aici o cale perfecta de mijloc nu exista, insa trebuie sa recunosti ca oamenii pot oscila intre cele 2 extreme, pe cat ingerii ,respectiv demonii nu pot. O alta diferenta ar fi faptul ca ori cat de rai sau buni ar fi oamenii au mereu un punct slab, care odata atins poate cauza reversul, ii poate schimba... Mi-a facut placere sa discut cu tine..
Shinigami Kid
Scuze ca intrerup tocmai acuma, nu am nimic de discutat pe tema ingerilor, dar pot spune clar ca nu tot ce se aude se si scrie la fel:
QUOTE(me_the_angel @ Jun 2 2008, 08:25 PM)
Koniciua( Buna)
*


mai corect spus e konichiwa, nu e nimic ca ai gresit dar esti noob. Data viitoare ai grija un pic smile.gif . Ah da si bun venit pe plaiurile forumului anime romanesc .
me_the_angel
Scuzele mele wink.gif)
mitsuki92
Mi-a placut foarte mult topicul tau si mai ales inceputul lui...ei bine sincera sa fiu animeurile mi se par,dupa cum ai spus si tu,cea mai buna metoda de a-ti dezvolta imaginatia,cea mai buna inventie(bine,dupa tv-ul si calculatorul),practic o lume noua,speciala si totodata una normala si comuna.
De fapt poate asta este si partea interesanta a lor:imbina foarte bine lucrurile reale cu cele imaginare....sper k nu am iesit prea mult din tema...oricum fani manga-anime MA BUCUR K EXISTATI! wub.gif


***Sunt momente in viata cand visele iti dau putere sa treci mai departe***
me_the_angel
***Sunt momente in viata cand visele iti dau putere sa treci mai departe*** in privinta asta iti impartasesc parerea.. Intotdeauna vor exista fani cata vreme exista animeuri smile.gif, asa ca ar trebui sa ne dorim sa fie cat mai multe animeuri ca sa atraga cat mai multi fani ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.