Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /usr/home/roanime/forum.anime-club.ro/forum/lofiversion/index.php on line 655
Anime-Club Forum > Vampire Knight
Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vampire Knight
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime
Tessa
Un nou ongoing pe care l-am asteptat cu sufletul la gura. Vroiam sa vad in ce masura se diferentiaza de manga. Stiu ca e oarecum pripit sa deschid un topic dupa doar primul episod, dar avand in vedre ca oricum stiu cum va evolua povestea, cred ca voi putea sa ma exprim ^^.

user posted imageuser posted imageuser posted image

Poveste: Cross Academy are 2 tipuri de studenti: classa din timpul zilei si clasa din timpul noptii (un fel de la si si seral...nu am stiut cum sa traduc mai bine Day class si Night Class >.<). Marele secret al elevilor care practica scoala in timpul noptii e faptul ca toti sunt vampiri. Directorul scolii "Cross" isi doreste pace intre cele 2 specii, iar ca urmare s-a gandit ca o scoala comuna ar mai atenua tensiunea. Din pacate riscul ca unul dintre vampiri sa atace nu e inexistent, ca urmare Yuki Cross (fica directorului) si Zero Kiryu (fiul unor vanatori de vampiri ucisi de un vampir) sunt gardienii acestei scoli si au grija ca toata lumea sa ramana in termeni de pace. O alta problema cu care se comfrunta Yuki, pe langa pazirea vampirilor, e si dragostea ei pentru Kaname Kuran. Acesta face perte din Night Class si e chiar liderul lor. Interesant e faptul ca si acesta pare sa fie atras de ea, dar din pacate relatia dintre un vampir si un om e imposibila. Asa sa fie oare?....

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

Ca opinie personala: grafica e foarte reusita, la fel si coloana sonora. Imi place mult endingul. Intre manga si anime nu vad prea multe diferente, probabil de aceea si consider putin anime'ul plictisitor. Desigur astea sunt impresii doar dupa urmarirea primului episod ^^.
Eu spun ca merita o incercare. Va fi unul dintre cele mai bune shoujo'uri la capitolul anime de anul acesta.

Mai il urmareste cineva?
gngn
cum nu ma atras in mod special nici unul dintre seriile ce au inceput in acesta perioada de primavara, cred ca ii voi da lui Vampire Knight o sansa, chiar daca e shoujo tongue.gif
am mai citit pareri bune despre primul episod, asa ca ma voi uita in aceasta seara. sa vedem ....
Crystall
am urmarit si eu primul episod, inca din varianta raw laugh.gif n-am mai avut rabdare sa apara subtitrat. tongue.gif grafica difera putin ca in manga si, tessa-chan, daca ai observat, povestea e cam inainte fata de cum incepe manga. spre exemplu, reactiile lui zero - nu-mi aminstesc sa fi fost asa la inceput ci abia pe la jumatate sau 2/3 fata de cate capitole au aparut pana acum.
ed-ul mi se pare genial, abia astept sa-l dld si sa-l ascult. ca observatie, stilul din manga se respecta ff mult in grafica din op si ed tongue.gif
ce pot sa spun, mi-a placut primul episod si abia astept sa apara si urmatoarele. rolleyes.gif am mari sperante pt anime-ul asta, e una dintre cele mai reusite povesti pe care le-am citit pana acum. biggrin.gif biggrin.gif
Small-Lady
L-am vz si eu ieri, am avut rabdare sa iasa subtitrat, dar cu greu. Mie grafica nu mi se pare chiar asa fidela, desigur e destul de greu sa faci stilul lui Hino Matsuri, ca de altfel a oricarui alt artist. Dar in principiu e ok, ma asteptam la mai rau tongue.gif . Intr-adevar si mie mi s-a parut un pic grabita actiunea si cam intr-o tenta de comedie ceva mai mare decat la manga... nu imi aduc aminte ca Zero sa faca fetele acelea asa de des unsure.gif (and I'm a big fan of him), but he's so cute happy.gif . Cred ca Zero e singurul care imi place cu adevarat cum a iesit biggrin.gif .
Oricum, dupa primul episod doar despre grafica pot sa imi dau parerea mai convinsa. Sper ca povestea sa fie ok in continuare. Nu ma deranjeaza sa schimbe putin fata de manga, ca altfel ar fi chiar plictisitor. rolleyes.gif
Oh yea... Op-ul e foarte frumos, mi se pare cunoscuta vocea, cred k a mai fost la un anime ceva... nu prea ma descurc cu formatiile japoneze

user posted image
Crystall
si kaname? what about kaname? sad.gif he's really hot laugh.gif luv him!! wub.gif da, are o tenta de comedie, dar destul de subtila, asta ca sa ne pregateasca pt the big story tongue.gif
Crystall
din cate stiu eu, da. uita-te pe anidb, am vazut k sunt acolo programate urmatoarele 3 episoade parca.
Small-Lady
Kaname nu imi place deloc cum e in anime, prefer varianta manga, restul vampirilor sunt insa f draguti tongue.gif . Iar faptul ca are tenta de comedie nu imi displace deloc biggrin.gif Vreau si eu episodul 2 chiar daca stiu ce se intampla happy.gif
caroline
Yey! In sfarsit a aparut si anime Vampire Knight. Imi place foarte mult manga si de cand am aflat ca apare si anime, l-am asteptat cu nerabdare. Ca atare, eu nu am mai avut rabdare si l-am luat raw. biggrin.gif

Impresiile lasate de primul episod : grafica e ok, imi place. Insa cum spunea si Small-Lady, stilul lui Hino Matsuri e mai greu de realizat, referindu-ma la ochii lui Yuuki, de exemplu, care in manga sunt foarte expresivi, in anime am fost putin dezamagita de Yuuki in privinta asta. Si Kaname parca putea sa fie putin mai bine. Yey, Small-Lady - si mie imi place mult Zero si gasesc ca arata bine si in anime.

Ca trage putin spre comedie, nu ma deranjeaza nici pe mine. Si mie mi s-a parut ca lucrurile merg mai repede decat in manga, insa nu poate fi totul exact ca in manga. Insa se anunta un anime bun!

Si mie imi place foarte mult op - apropo Small-Lady, cine canta op :

Click here!

De-abia astept noi episoade! biggrin.gif
LordMethos
Hey hey ..... numa fete pe aici tongue.gif
Stiu ca ati asteptat animeu cu sufletu la gura tongue.gif ... DAR .. si eu lam asteptat tongue.gif ... avand in vedere ca nu mai am la ce sa ma uit asta e anime care promite (sper tongue.gif)
EcsTasY
acum citesc manga-ul si chiar imi place ohmy.gif
cand am inceput ma asteptam la o poveste cu vampiri si multa actiune...nu a fost asa, dar totusi m-a prins smile.gif
abia astept sa vad si vatianta animata ...sper ca grafica sa nu ma dezamageasca, deoarece manga e f f nice
:waiting_to_go_home_and_start_download:
Love-chan
Am inceput sa citesc manga-ul pe 1 martie si-mi place la nebunie, si eu ca si voi am asteptat cu sufletul la gura sa apara anime-ul (am avut noroc ca dupa doua zile de la difuzare l-am gasit si subtitrat, la jumatate de ora dupa ce l-am vazut in varianta raw laugh.gif ). Well, prima impresie e bunicica, desi manga-ul parca mi-a dat o satisfactie mai mare asa ca am sa citesc si am sa vad animeul in paralel ca sa fac o comparatie cat mai buna si corecta ^^
alcyndore
Astazi am vazut si eu primul episod tradus. Mi-a placut foarte mult! Oricum anime-urile cu vampiri sunt preferatele mele!
Este de prisos sa mai repet si eu cea zis toata lumea pana acum, dar totusi o s-o fac: personaje bine realizate si coloana sonora la fel.
Pesonajul preferat: Zero. Sunt foarte curioasa ce se intampla cu el pentru ca din cate mi se pare mie este si el vampir.
Directorul Cross as fi vrut sa fie altfel; sa inspire mai multa fermitate si putere. Din primul episod mi se pare cam nepotrivit pentru o scoala cu elevi vampiri. Dar aparentele pot insela!
Astept cu nerabdare urmatoarele episoade !

Late edit: A aparut al doilea episod RAW. Am vazut putin din el, dar prefer sa astept sa-l vad pe tot cand va aparea tradus.
EcsTasY
vazut ieri primul ep. e ok, desi nu la fel de bun ca manga, e funny si nice(mai ales yuki), deci merita uramrit dry.gif
cami
e favoritul meu din sezonul de primavara...coloana sonora este una dintre cele mai bune pe care le-am ascultat in ultimul timp, iar grafica mi se pare exceptionala....abia astept ziua de maine pentru episodul 3 wub.gif
MoonAngel
i'm so happy happy.gif
Vampire Knight rocks biggrin.gif Adica manga cel putin tongue.gif il am si acum wallpaper-ul si am asteptat anime-ul cu nerabdare biggrin.gif
Ce pot sa spun...well, imi place, pana acum am vazut primele 3 episoade si promite multe biggrin.gif Can't wait to see the others biggrin.gif
amaria_demonic_angel
Vampire Knight super tare am vazut toate episoadele care au apartu pana acuma...si sincera sa fiu e super tare...ultimul ep ma lasat cu inima la gura...deabia astept sa apara ep 5...e una recomand la toti sa se uite la el...e si putin funny si putin horor...o combinatie exploziva:))
kittyshor
mi-a placut mult descrierea ta si cred ca am sa il vizionez si eu...daca pozele pe care le-ai pus sunt precum grafica serialului,nu cred ca voi fi extrem de incantata...dar m-a impresionat povestea...m-ai facut curioasa tongue.gif
Muza chan
Rar gasesc un shoujo care sa-mi placa, iar cu vampiri si mai rar... Vampire knight insa mi-a placut din prima. smile.gif

Chiar daca Yuki nu este un personaj tocmai pe placul meu si nici prea original nu este, imi aminteste de Toru din Fruits Basket, este un personaj dragut. Baietii insa imi plac... in ce priveste desenul... Zero si Kaname sunt super sexy... tongue.gif greu sa decid care-mi place mai mult.. poate ochii mov ai lui Zero care-i dau o privire atat de hipnotica sa-i aduca un punct in plus...

Crystal:
ed-ul mi se pare genial, abia astept sa-l dld si sa-l ascult

Da, si mie imi place mult... Mana sama compune muzica pentru mine... destul de ciudat o asemenea melodie interpretata de o fata... Sa vezi si videoclip-ul original... ce haine frumoase Moi-même-Moitié are solista... si mai ales inelul...

Later Edit:
Anime-ul se termina saptamana viitoare, cand se va difuza episodul 13, dar s-a anuntat o serie a doua care se va difuza in Japonia incepand cu luna octombrie.

Dupa cum s-a desfasurat actiunea, pana la episodul 11 care a fost ultimul tradus, prima serie ne va lasa in ceata.
Tanum
Tocmai ce am termicat aceasta serie si acuma ascult Wakeshima Kanon - Still Doll happy.gif incercand sa-mi revin din "betie" biggrin.gif . Ma rog, am ramas placut surprinsa de acest anime; l-am "gasit" din "greseala", dar nu regret nici o secunda pe care am "pierdut-o" urmarindu-l happy.gif . Mi-a placut totul la el, si OP, si ED, si muzica, si grafica, si povestea (mai ales povestea). Pacat ca s-a terminat blink.gif , si CUM s-a terminat. Mai vreau!! biggrin.gif .Eh, de abia astept sa ma apuc si de manga, ca au ramas prea multe intrebari puse... happy.gif

Putin off topic
Pentru cei care au organizat si/sau au fost la Otaku Fest, parca prin vis mi-am amintit ca erau doua fete, una imbracata in alb si una in negru, si la momentul respectiv nu le-am "recunoscut"; intrebarea mea este daca erau Yuki & Shizuka?? happy.gif
caroline
Si astfel s-a terminat primul sezon din VK. De-abia astept al doilea sezon... mai avem ceva de asteptat! dry.gif Insa mi-a placut foarte mult si anime, ca grafica ma refer. Si urmeaza bine linia mangai. Parca insa tot am ceva cu ochii lui Yuki. Imi place cum in manga sunt atat de expresivi, in anime mi se pare ca nu capturat aceeasi expresivitate. Hmmm, sunt cam exigenta, nu? laugh.gif

Muza-chan, cand am vazut videoclipul de la Still Doll am ramas ohmy.gif ok, putin cand creepy a fost primul meu gand. Insa end mi se pare foarte bun si se potriveste perfect cu anime. Super!

Asteptand al doilea sezon, sa ne mai racorim si noi in toamna! tongue.gif
Muza chan
caroline:
E Mana suta la suta... wink.gif daca ti-a placut iti recomand melodiile urmatoare.

Apropo de muzica, gasiti pe Nipponsei OST-ul... mi-au placut in special 02 - VAMPIRE KNIGHT MAIN THEME, 05 - KANAME CLAN'S THEME si 18 - MARIA KURENAI'S THEME, dar sunt si alte melodii bune.
Muza chan
Vesti despre sequel... a aparut un trailer pentru sezonul 2, Vampire Knight Guilty.

Opening-ul se va numi Rondo si va fi interpretat tot de ON/OFF. Melodia mi-a placut de la prima ascultare. smile.gif

Seria va incepe pe 8 octombrie.
Crystall
uuuh, goodie goodie, astept si al 2lea sezon cu nerabdare biggrin.gif
sunt perfect de acord cu caroline, ochii nu au aceeasi expresivitate ca in manga si e valabil pentru toate personajele. pana la urma, din punctul meu de vedere, ochii faceau toata grafica. lasand ochii la o parte, nu am altceva de comentat in privinta graficii si nici a plotului.

muza-chan, multumesc pt trailer; arata extrem de promitator rolleyes.gif op-ul pare ok, trebuie sa-l mai ascult o data, ca nu am fost f atenta, m-am concentrat asupra scenelor din clip tongue.gif
Noli
"ou boi...ou boi" tongue.gif can't wait for second season...avand in vedere ca abia am inceput primul sezon,sunt fericita ca urmeaza in curand si al doilea.Grafica e bestiala,din punctul meu de vedere.De cand am intalnit manga,mi s-a parut ca sunt desenati superb,si am asteptat sa apara si anime-ul...cat despre Zero,he's the one,si Kaname si ceilalti sunt reusiti,doar ca Zero e wub.gif
Pana la urma,eu nu stiu povestea prea bine,dar Yuuki cu cine se presupune ca ramane? unsure.gif
Muza chan
Gata! A inceput! smile.gif

Primul episod din seria a doua tradus de Shoku-dan, pe Baka-Updates.
lahlah
na,ce-i asa grozav la Vampire knight? dry.gif ...am incercat sa privesc seria din toate unghiurile ,dar nu am gasit nimic special dry.gif ...vampire care ataca scoala ,lol ,foarte originala ideea dry.gif ...iar animatia e foarte slaba,doar culorile sunt foarte atractive ....si are tone de fanservice, in special in sezonul 2...Doar ep. 2 si deja Kaname era pe Yuuki laugh.gif ..manga n-am citit nici nu vreau,ideea suna penibil huh.gif
dar seria are si puncte forte,cum ar fi OSt-ul biggrin.gif
btw,personajul principal e vampir laugh.gif
Muza chan
lahlah:
Nu povestea sau actiunea ma atrage pe mine in mod deosebit la Vampire Knight, de fapt, eu nici nu ma dau in vant dupa vampiri, dar personajele m-au cucerit din prima. Complexe si sexy in acelasi timp...
lahlah
Complexe si sexy in acelasi timp...

si ETXTREM de originale,nu? dry.gif
Tessa
Nu mi se pare ca personajele au o anumita complexitate si cu atat mai putin profunzime. Sunt ceva de genul: ofera exact ceea ce vezi la ineput, nimic mai mult nimic mai putin. Nu evolueaza de loc pe parcursul desfasurarii actiunii.
Eu fac parte din persoanele care nu prea au fost impresionate nici de manga, deci ca urmare nu aveam nu stiu ce asteptari nici de la anime. Pe langa asta anime'ul il gasesc plictisitor [avand in vedere ca stiu deja povestea] si in unele puncte foare gresit. Zero trebuie sa bea sangele unui "sange pur" pentru ca sa nu decada la level E. Trebuie sa faca asta o singura data. In manga asa se intampla, in anime au inclus aceasta scena mai repede la finalul primului sezon pt. a da o nota mai mare de dramatism. Sunt de acord cu asta, dar de ce repeta faza in episodul 5? >.< Nu are logica. Zero nu mai era nevoit sa bea sangele lui Kaname dereme ce l-a baut deja odata. Mi se pare ca cei care realizeaza anime'ul nici nu prea pun accent pe sincron si logica ceea ce denota un singur fapt: il fac doar pt. fanii disperati ai seriei, de aici rezulta si atata fanservice in el. Sunt sustinatoare a anime-urilor de calitate, gandite si retusate inainte sa fie puse pe ecrane, ca urmare nu prea imi place VK deoarece se vede de la oposta ca face parte din anime-urile de duzina ale Japoniei.
lahlah
QUOTE(Tesssa)
Eu fac parte din persoanele care nu prea au fost impresionate nici de manga, deci ca urmare nu aveam nu stiu ce asteptari nici de la anime.

Ai citit manga?..Imi poti spune daca
Yuuki e cu adevarat vampir
? .....sunt curioasa tongue.gif

In rest ce sa mai spun?...Vampire Knight avea potential ,dar totusi .... rolleyes.gif
Tessa
@lahlah
BIG SPOILER
Da, Yuuki e vamir. E sora lui Kaname si e "sange pur".
axi
eps 7 din VK guilty lamureste misterul si ramane doar un mister pana la final, ptr ce avea nevoie "noul shiki" de sangele lui Yuuki si fix al ei
referitor la serie per ansamblu, grafica e curata si atrage, personajele sunt ok ptr numarul scurt de eps si povestea nu prea complexa, atmosfera se pliaza pe poveste, cat despre fan service ... e inclus ... super oferta tongue.gif ...
o singura curiozitate am: daca e adevarat faptul ca cel putin la noi pe aici, pe masura ce vezi mai multe anime, iti pierzi entuziasmul si devii mai carcotas (/me points @ tessa), oare la ei, patria anime-urilor, unde ai putea crede ca se ajunge la saturatie mult mai rapid, o functiona la fel? aparenta ar zice ca nu, vazand nr de anime noi produse lunar tongue.gif
Tessa
iti pierzi entuziasmul si devii mai carcotas (/me points @ tessa)

Not true! VK chiar e un anime slab tongue.gif .
deviantsenpai
Daca cineva e mai documentat si poate sa imi spuna cand apare urmatorul episod :-?(8) pt ca 7 l'am vazut RAW :-)

Muza chan:
Avea topic aici. Alta data foloseste Search.
axi
vezi aici Vampire knight guilty
e linkul de pe site-ul anidb.net unde poti veadea in josul paginii grupurile de subb si numarul episodului la care au ajuns. de obicei daca adaugi 7 zile la ultima data la care au scos un spe, care este prima din stanga, o sa afli cand apare urmatorul.
deci 8 probabil apare sambata.

later edit ptr tess

face the truth ... carcotasa-chan tongue.gif
lahlah
QUOTE(axi)
despre fan service ... e inclus ... super oferta  FPRIVATE "TYPE=PICT;ALT=tongue.gif" ...

yaoi lover?

Botan
Vampire Knight... mi-a placut extrem de mult. As putea sa-l adaug la "lista" mea de animeuri epice. ^^
Mi s-a parut putin rau ca stiam niste spoilere (din cele mai importante, desi cel despre Yuuki nu era sigur biggrin.gif ) dar nu prea le-am dat importanta. De fapt, de-abia asteptam episodul 9 din Guilty (bineinteles, nu stiam ca episodul ala va fi). Vazusem o pagina din manga pusa pe un site, si cum curiozitatea mea este nesfarsita, nu mi-a fost greu sa-mi lipesc ochii de monitor si sa o citesc laugh.gif. Probabil asta va va da un 'hint' : "Don't cry, Yuuki..." . Bine, don't cry Yuuki, ca plang eu, de ce frumosi sunt bishounenii (<-- pleonasm intentionat tongue.gif )
Mie cand imi place un anime foarte mult, imi place mai totul la el. Asa ca despre personaje nu am nimic de comentat. Doar ca toi, ssi fetele si baietii, erau numai bishouneni si bishoujo. Asta da anime sa-mi satisfaca si imaginea vizuala!
Ochii lui Zero si Ichiru au o culoare foarte frumoasa, te pierzi in ei, ca sa zic asa. :3 Mie nu mi s-au parut inexpresivi, desi nu-i mai tin minte si nici nu am citit mangaul ca sa pot face comparatii. Dar pentru mine au fost foarte 'fascinanti'. Avea Kaname odata niste ochi atat de frumosi de am crezut ca o sa cad de pe scaun tongue.gif !
Imi pare rau pentru Ichiru, pentru ca mereu s-a simtit inferior lui Zero. Dar parca pot intelege cum s-a simtit. In continuare este un foarte mic spoiler, de fapt este doar o picatura din povestea lui Ichiru si Zero: Ma intreb de ce Ichiru nu a fost "absorbit" cu totul..pentru mine ramane un mister. Dar ma bucur ca au trait amandoi, Ichiru este asa de kawaii, si parea asa de trist mereu.. TT_TT

Sunt atatia bishouneni prin preajma incat nici nu stiu daca as putea vreodata decide care este cel mai frumos, din toate punctele de vedere.
Vad ca iar mam luat cu bishie-ii si am uitat de altele...
Openingurile, ambele, mi s-au parut extraordinare. Mi-au placut extrem de mult de la prima ascultare. Si endingurile m-au lasat fara cubinte, dar tot on/off castiga ^^ .Fiecare melodie in parte are ceva special, oricum. De fiecare data cand asult o melodie care mi se pare asa de frumoasa stau si ma intreb: cum de japonezii pot cant asa de frumos? Cred ca si limba are un rol in farmecul melodiei. Mi se pare o limba foarte expresiva. Dar parca japonezii cante mai degraba cu inima, nu cu gandul "ia sa scap si de asta odata!".
Grafica: nu am nimic de comentat. Mi s-a parut fffff. bine realizat animeul. Am citit mangauri de la Matsuri Hino (asa o chema, nu?) dar am si uitat sa observ daca se aseamana indeajuns sau nu animeul cu stilul ei. Pentru mine oricum nu a contat asta niciodata. Nu m-am apucat de citii manga-uri de prea mult timp, dar nici nu ma intereseaza asemanare dintre manga si anime. Nu citesc mangaul dupa ce a vazut un anime. Dar ma bucur ca nu m-am apucat de mult de aceasta "sectiune" si ca nu am citi mangaul Vampire Knight. Mi-ar fi stricat placerea de a urmari animeul (poate). E cu siguranta mult mai frumos sa urmaresti cu sufletul la gura un anime si sa te interbi ce ar putea sa urmeze sa se intample.

Pacat ca nu exista si un al treilea sezon...
Dar mangaul e inca ongoing, nu? Ma intreb daca are intamplari care nu s-au petrecut si in anime.. asa pot spera si eu la un sezon 3 biggrin.gif 9si dupa ala poate mi se opreste setea asta de Vampire Knight--putin probabil happy.gif )

Prin urmare si-asadar, va recomand din tot sufletul sa vedeti Vampire Knight! Sunt sigura ca, chiar daca nu are sa devina animeul vostru preferat, nu il veti putea ura (in cel mai rau caz).

Eh,eh..iar am reusit sa fac un post de jumatate de pagiana...si nu am spus nimic inca..daca incep sa spun tot ce am pe suflet ziceti a sunt nebuna laugh.gif
MarPlo
Nu am vazuut animeul, nu ma "dau in vant" dupa serii cu vampiri, dar citind descrierea si comentariile de aici despre Vampire Knight m-a facut curios sa-l vad smile.gif
EcsTasY
faina si seria a 2a, chiar mai faina decat prima: a adus mai mult dramatism, ceva mai mult sange si actiune. ce mi-a placut mult la acest anime a fost lumina in care au fost prezentati vampirii, relatiile din cercul lor si relatiile cu exteriorul - oamenii. personajele de asemenea au primit o tenta mai dramatica/profunda si au fost dezolvate f bine.
grafica ok, muzica la fix tot timpul, creaza o atmosfera deosebita, care te atrage
overall 9/10 ohmy.gif
Jee
e unul dintre cele mai bune anime-uri care le-am vazut vreodata . are dramatism ,suspans,desi prima serie are cam putina actiune . sfarsitul fiecarui episod te tine in suspans smile.gif)
elpreda
Am terminat recent de vazut Vampire Knight, si pot spune ca nu e nici pe departe ceea ce ma asteptam, e mult mai bun. Nu sunt critic de anime, I try to enjoy it. Ce conteaza ca nu a avut cine stie ce evolutie la personaje, ca foloseste tema fumata prin toate filtrele posibile cu vampiri, e realizat bine, nu te plictiseste, prezinta personajele intr-o stare stagnanta in ciuda schimbarilor, decat ti le dezvaluie pas cu pas in cursul episoadelor. Adauga niste culoare in ceva obisnuit si scoate ceva ce indraznesc sa spun chiar original.
Mi-a placut foarte mult grafica, mi-a placut cum insista pe unele aspecte fara sa le explice prea repede.
Personaj preferat: Kaname. Arata atat self-control, stie ce vrea, stie cum s-o obtina, nu renunta si are foarte multa incredere in el insusi.
Gata nu mai scriu ca deja ma lungesc si plictisesc lumea. You got the idea.
ToxiChou
Geezus...anime-ul asta mi-a 'activat' obsesia pentru vampirei :]].
Lasand asta deoparte,mi-a placut anime-ul si povestea..am vizionat ambele sezoane si mai vreau! Grafica mi s-a parut destul de buna,iar personajele mi-au placut. Dintre baieti,il prefer pe Zero,aka imi place ca o proteja pe Yuuki,iar de Ichiru mi-a cam parut rau ca s-a simtit inferior lui Zero.Povestea a fost placuta,personajele nu au evoluat prea mult fata de cum a fost la inceput,iar OST'ul chiar mi-a placut <33 se potrivea intru'totul animeului.
Kassy
Unul dintre primele animeuri vizionate si pot spune uimitor. Vorbesc din animitiri deci s-ar putea sa mai gresesc:
Prima mea poveste cu vampiri, motiv pentru care mi s-a parut originala. Todata mi s-a parut confuza si prea ametita. Recunosc ca il consider unul dintre preferatele mele, m-a cucerit probabil din cauza feelingului pe care mi l-a oferit.
Personajele nu sunt cine stie ce, personal nu puteam sa aleg dintre Zero si Kaname cu toate ca eram constienta ca nu sunt chiar asa geniali precum par, dar in final Zero este invingator.
Finalul m-a dezamagit. Nu pot spune ca nu a fost interesant, dar lasa loc de o continuare prea evident. Poate se hotarasc sa fac un ultim sezon cand manga va fi gata (ce mai vise).
Yuuki mi s-a parut ciudata. Mi-a placut de ea, dar e putin exagerata si mi s-a parut chiar 'pretentioasa'.
Actiunea mi se pare ca se misca cam greu. Totusi eu am adorat fiecare moment al seriei. De ce? Nici nu stiu. Cred ca are ceva in el si ofera un sentiment de te trec toti fiorii xD Eh, pentru mine a fost un masterpiece ca nici nu prea stiam ce inseamna un anime, a fost chiar al doilea cred. Dar trebuie sa apreciez ca mi-a trezit interesul cum nu multe animeuri au facut-o.
Grafica e foarte buna, imi plac ochii lor la nebunie. Coloana sonora... nu-mi aduc aminte deloc, dar nici nu cred ca m-a impresionat.
Cred ca voi reviziona animeul, dar parca vreau sa revad atat de multe incat nici nu stiu cand o sa apuc laugh.gif
Bysu-Chan
unul dintre primele mele animeuri (cred ca, chiar primul daca nu ma insel biggrin.gif )
pot sa zic ca mi-a placut la nebunie (il am adaugat chiar si in top tongue.gif)
ceea ce mi-a placut a fost imbinarea din action si romance ceea ce a facut din el un anime excelent
il consider perfect si pentru incepatori deoarece contine destul de multcele genuri biggrin.gif
in orice caz grafica mi-a placut (ador ochii lor :X)
singura chestie pe care mi-as dor sa o schimb ar fi urmatoarea :
coloana sonora e cam banala si
sfarsitul
biggrin.gif
valexa
Mie imi plac cam mult vampirii, prin urmare si anime-urile cu vampiri.
In topul meu insa, Vampire Knight, e cam la coada ... din cauza faptului ca are cam prea mult romance pentru gustul meu smile.gif)
Lasand la o parte romance-ul, pentru mine, anime-ul e ok si ca grafica si ca story.
Moonsparkle
Vampire Knight mi-a placut la un moment dat. De mentionat ca aveam semnificativ mai putini ani si ce imi placea de fapt era manga, pe care o citeam la vremea respectiva. Acum nu stiu care e comparatia dintre anime si manga, dar Vampire Knight anime-ul mi s-a parut copilaros, sincer. Pentru fani shoujo, daca e sa fiu rautacioasa (ma refer aici intentionat la fani shoujo in sens peiorativ, as in naive young ones) tongue.gif Candva o sa ma uit totusi si la continuare si o sa revin cu o parere daca e cazul. Pana atunci imi mentin parerea ca e un anime slab.
sailor_moon
eu ador vampire knight ma atinge la suflet iubesc anime cu vampiri dar daca mai pune si o picatura de romantism e excelent biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.