Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Magazin Anime Online
Anime-Club Forum > Ro Anime > Cafenea
Pages: 1, 2
Phaze
Salut. In curand va fi deschis un nou magazin online dedicat fenomenului anime si vreau ca in momentul lansarii sa existe si produse pe stoc. Problema consta in faptul ca nu stiu ce anume sa cumpar, ce ar fi mai important pentru voi. Asa ca va rog sa acordati 2 minute urmatorului sondaj, eventual sa dati un reply cu ce ati dori, si, in urma raspunsurilor, luna viitoare sper sa va fac o surpriza.

Arigato, mina-san smile.gif



* Sper ca am postat unde trebuia.
Crystall
Heh, eu am ales phone straps fiindca le-as folosi cu siguranta. Donno about the others... unsure.gif Bafta cu magazinul! wink.gif Iti urez multe succese! biggrin.gif
haruhichan
eu am zis pillows smile.gif how kawai would that be? rolleyes.gif
Kisa
Cosplay costumes! Dupa cum se spune, "prietenii stiu de ce". icon_twisted.gif tongue.gif biggrin.gif
Probably me
Eu am ezitat īntre postere şi tricouri, păcat că nu e cu opţiuni multiple.
Phaze
Exista si posibilitatea de optiuni multiple ? My bad ! Oricum, vor fi si tricouri si postere, important este sa stiu ce cantitate sa cumpar din fiecare wink.gif Multumesc pt raspunsuri, astept si mai multe !
dana2006
Am votat T-shirts, dar m-ar incanta si postere, phone straps, si accesorii... biggrin.gif
Sa ne dai link ceva cand e gata site-ul...bafta!
Probably me
Prevăd că majoritatea se vor orienta spre tricouri, postere şi phone straps, deci cu astea n-ar trebui să dai greş. Nici calendare de perete n-ar fi rele, ca alternativă la postere.

Figurinele sau costumele cosplay sīnt pentru pasionaţi, sīnt o nişă īntre amatorii de anime īn general, deci aici depinde.

Pantofi, şepci, bags... hm. Nu prea cred că vor fi extrem de populare. Mai degrabă gīndeşte-te la accesorii pentru rucsacuri sau genţi, cum ar fi maimuţe de atīrnat sau insigne, că am văzut că se poartă.

Jucăriile şi autocolantele sīnt pentru un public ceva mai tīnăr, ca să zic aşa... smile.gif Cu o singură excepţie notabilă: animalele sau personajele de pluş. Alea sīnt valabile la categorii mai largi de vīrstă, īn special la publicul feminin.

Să ştii că perne, pături şi alte chestii care ţin de decoraţiuni interioare s-ar putea să aibă succes. Ceasuri de noptieră, veioze, căni, suporturi de creioane, mouse pads...

Astea le zic parţial din punctul meu de vedere. Adică nu mi-aş lua portofel cu Ebichu pe el, dar poate alţii (altele) şi-ar lua. Deşi mă cam īndoiesc. Cred că se vor vinde mai bine chestiile care pot fi folosite īn mod privat (decorarea unei camere) mai degrabă decīt chestiile cu care ieşi īn public. Tricourile pot fi o excepţie (dacă-s cool) şi phone straps sīnt mai discrete aşa că merg. Dar altfel...
Phaze
Multumesc pt feedback si pt sfaturi, Probably_me. Ai dreptate in unele privinte, dar tin sa cred ca gentile vor fi cel mai bine vandut produs wink.gif
gngn
daca ca si genti te referi la rucsacuri de scoala atunci probabil vor fi interesati, dar cred ca doar pana intro anumita varsta. accesoriile de orice tip pot fi foarte populare ca si obiectele de uz "privat" cum spunea si Probably me. nu mi-ar displacea o perna cu Kagami tongue.gif
de asemenea , as purta un tricou in timpul liber avand ca motiv orice anime, fie el general acceptat ca si cool sau nu, daca este realizat bine. nimeni nu ma va lua la intrebari, fiindca a purta un tricou funny nu inseamna la urma urmei defapt nimic. la sepci sau pantofi e mai complicat, daca porti asa ceva vei fi repede stampilat ca si un otaku (in sensul negativ).
kaeru
Figurine (din jocuri si animeuri).
Phaze
Precizez ca shoes == papuci biggrin.gif
kun san
Eu sunt un cumparator frecvent de figurine.

Insa Probably me are probabil (no pun intended smile.gif) dreptate, in Romania targetul de clienti pentru figurine este redus chiar si in randul fanilor de anime... Cred ca o dovada este chiar lipsa discutiilor pe topicul de figurine de aici...

In plus, vanzarea de figurine necesita mare atentie din cauza avalansei de falsuri existente.

Crystall
si ideea cu calendarele im surade mult rolleyes.gif chiar daca nu e printre variantele poll-ului, ai putea s-o iei in considerare wink.gif
Muza chan
Phaze:
Pentru poll nu exista posibilitatea de optiuni multiple.

Nu stiu ce numesti tu "Toys"! tongue.gif

Daca tot vrei sa aduci si chestii mai marunte, chibi ar fi o solutie buna. Se gasesc frecvent sub forma de breloc. Daca aduci personaje cunoscute eu zic ca se vor cumpara, mai ales ca sunt ieftine (de exemplu seria Blech sau FMA ca sunt la moda!).

De asemenea, insigne. Exista seturi pentru multe anime-uri, eu mi-am cumparat tot ce mi-a placut, chiar daca nu le port. Imi place sa le am. smile.gif
Phaze
toys = yoyo, tamagotchi, stuff like that smile.gif
Probably me
Dacă shoes=papuci atunci da, merg şi ăia.

Cīt despre perne... gīndeşte-te că o să salivezi pe ea. tongue.gif Şi e păcat. smile.gif
gngn
evident ca voi saliva incontrolabil pe o perna cu Kagami icon_twisted.gif dar pana la urma, nu asta e ideea?

dar cam putine voturi totusi, pe cand Views: 431.......
Asra
Eu am votat jewelry pentru ca mereu tanjesc in mod special dupa diverse inele pe care le poarta anumite personaje, dar m-ar interesa si figurine si genti.
Phaze
referitor la jewelry, mentionez si faptul ca vor fi pe stoc mai multe perechi de lanturi cum aveau Ren si Nana (cheie si lacat). sweet, huh ?
LordMethos
everything biggrin.gif
daca atunci ... eu vreau perne , figurine , postere , jewelery (ff VII related), cospay (cadoul perfect ^__^ ) , straps...
all would be nice.
biggrin.gif
eu zic ca daca aduci .. ai sanse de vanzare biggrin.gif ^___^
caroline
Wa, ar fi foarte interesant. De toate, de toate laugh.gif
Sigur ar fi un succes!
Phonestraps, bags... haaa, dreaming! laugh.gif
Emanuel
ce idee faina... smile.gif. eu vreau t-shirts, pillows, figurine, cosplays...ce mai era pe acolo ? . Abia astept deschiderea site-ului tongue.gif
Phaze
am notat smile.gif

inca ceva. merita sa implementez si un sistem de plata online, cu cardul, eventual si paypal ? sau clasic, curier si ramburs ? smile.gif
Shinju
Eu zic sa pui toate variantele posibile de plata. Eu o sa prefer paypal, de exemplu, dar unii poate vor vrea ceva metoda mai clasica. E bine să fii pregătit pentru toate.

O sa revin mai tarziu sa imi dau cu parerea si la gama de produse.

Spor oricum! biggrin.gif
Muza chan
In general, site-urile din Romania am vazut ca se prefera ramburs. Chiar si firmele mari.

Un alt lucru mi se pare important: livrarea. Daca vrei sa faci ceva profesionist, nu apela la Posta Romana. Alege o firma de curieri, diferenta de pret intre ei si Posta Romana nu este mare, in schimb au avantajul unei livrari rapide si mai ales sigure. Cand cumpar produse fragile si singura solutie e Posta Romana am o strangere de inima. In plus, deplasarea pana la oficiul postal ma face sa ma gandesc de 2 ori inainte daca cumpar sau nu. Decat sa pierd o ora pe drum, cateodata ma lipsesc.
dana2006
Parerea mea este sa implementezi de toate...eu nu am nici o problema cu Posta Romana, manga de pe mangashop de exemplu vine prin posta, si nu ma deranjeaza, vine destul de repede si nu am avut pana acum probleme...daca vrei sa faci vreo chestie si cu o firma de curierat gandeste-te si la pret, ca poate nu ii convine omului sa dea 10 lei pe livrarea unui produs care ar costa 7 lei, de exemplu biggrin.gif
Paypal sau card e o idee buna in principiu si o poti implementa, dar e posibil ca lumea, mai ales pana face o comanda, doua, sa nu aiba incredere in metodele astea, mai ales cine nu le-a mai experimentat..cred ca tot ramburs-ul face legea biggrin.gif
Kisa
Eu sunt adepta platii ramburs. Nu am avut niciodata probleme cu Posta Romana, dar trebuie sa recunosc ca nu am comandat niciodata lucruri fragile de pe net. O singura data am luat o jucarie care a avut un defect, dar cred ca era din fabricatie pentru ca, la cum era ambalata, nu inteleg cum ar fi putut avea defectul in cauza. Plata ramburs mi se pare mai sigura, dar sunt deschisa si la metode noi (dupa ce aud alte persoane multumite de ea tongue.gif ).
Am avut si ceva experiente cu, curieratul. Mi s-a parut un pic cam scumpa taxa, in raport cu pretul articolului cumparat.

Si daca tot s-ar putea bifa mai multe optiuni... atunci cred ca le-as bifa pe toate. biggrin.gif Sincer, atata timp cat este un lucru frumos si de calitate, imi plac toate: tricouri, figurine etc.

Acum, eu nu-mi doresc decat sa se deschida mai repede site-ul, sa vad produsele si sa incep sa achizitionez. Este pacat ca nu exista inca astfel de site-uri la noi.
Muza chan
Un calcul simplu: la pretul postei adaug 4 bilete RATB (1,3*4) fac 5,2 lei... si un pachet mare in brate in aglomeratie ... daca ma duc cu masina, tot pe acolo. smile.gif

Preturile de transport se minimizeaza cumparand mai multe produse odata.
Nessaja
Difera de la caz la caz si de la mentalitate la mentalitate - aici ma refer la sistemul de plata.
De exemplu la mine oficiul meu postal este la 3 minute pe jos, deci o cheltuiala in plus nu se justifica. Fiecare alege cum ii este mai usor, de aceea sunt de acord cu mai multe optiuni. Inclusiv la plata, in timp tot va intra si la noi obisnuinta platilor online - mai ales ca pt un magazin online anime clientela va fi in marea majoritate compusa din persoane tinere (si foarte tinere), care nu privesc online-ul ca pe bau-bau.
My 2 cents ...
Phaze
mie mi-ar conveni cel mai mult plata prin card/paypal, evident tongue.gif in legatura cu transportul, se va realiza prin intermediul unei firme private de curierat. de asemenea, voi face si deplasari pentru cei care stau in Bucuresti, stabilim un loc comun si ne intalnim, nu ar fi o mare problema pt mine. daca insa comandati de o suma considerabila (>100 ron), va sugerez curier.

si inca ceva. tinand cont de anumite lucruri (printre care si lenea), siteul va fi in limba engleza, in proportie de 90%. sper sa nu fie probleme.
kaoru
Figurine...dar sa fie de calitate nu 'chinezarii'.
De la firme cunoscute....vezi kotobukiya sau alte firme serioase.
Reactive
QUOTE(Muza chan @ Mar 10 2008, 11:48 AM)
Un calcul simplu: la pretul postei adaug 4 bilete RATB (1,3*4) fac 5,2 lei... si un pachet mare in brate in aglomeratie ... daca ma duc cu masina, tot pe acolo.  smile.gif

Preturile de transport se minimizeaza cumparand mai multe produse odata.
*



cata inutilitate, sa dai bani pe bilete RATB, for shame!
Muza chan
Reactive:
Asa m-a invatat mama, zicea ca serviciile se platesc.

( Ma intrebam eu de ceva vreme de unde-ti vine nick-ul! Ha! ha! Chiar se potriveste. smile.gif )

Reactive
nu te-a invatat nimeni ca nu-i frumos sa asculti de parinti ? biggrin.gif
ontopic: cat mai multe modalitati de plata = win win! tongue.gif
Probably me
Cred că şi eu aş prefera plata cu cardul. Nici la mine poşta nu e o problemă, pentru că e tot aproape de casă, dar eu am avut experienţe neplăcute cu modul cum tratează ei coletele. La cărţi mai merge dar alte articole au şanse să fie deteriorate. Deci curier şi plată online ar fi super.

Evident, nu strică şi păstrarea altor variante. Nu toată lumea are cont bancar şi card de plăţi online (deşi e foarte simplu de obţinut).
jory
Trebuia sa pui si o optiune cu "de toate" biggrin.gif mie mi-au venit in gand prima data chestii din astea light gen phone straps si alte traznai de accesorii (sepci, insigne, brelocuri, agende) care de obicei nu au preturi sa pici pe spate si te poti lasa in voia "valului" sa spargi banii pe ele... am votat pt figurine ca-mi plac cel mai tare tongue.gif

si cel mai bine ar fi sa lasi cat mai multe variante de plata ca sa nu simta omu ca se pun bariere din astea tehnice in calea fericirii lui...

PS. acu ca ai zis de lantul cu lacat din Nana e musai sa-l aduci, eu sunt prima pe lista care-l cumpara cool.gif
Phaze
eu deja am comandat de o saptamana lantul, o sa-i fac niste poze cand ajunge wink.gif
AndreiD
Daca se va putea plati prin card ai sa castigi multi clienti biggrin.gif
Emanuel
despre plata : neaparat ramburs, in Romania nu fac cumparaturi cu cardul, pt multe motive tongue.gif . si am o senzatie ca multi cumparatori nu au card, so...

cat despre posta : sincer nu am nimic impotriva ei. am avut pana acum o colaborare destul de buna laugh.gif . Toata problema se rezuma la pret :
daca dif. de pret dintre posta si curier nu-i mare, e ok. Daca pretul se dubleaza...no way
elpreda
QUOTE
cat despre posta : sincer nu am nimic impotriva ei. am avut pana acum o colaborare destul de buna


Eu pana acum nu am vazut colet adus prin posta care sa nu fi fost desfacut si deteriorat. As prefera sa platesc dublu ca sa primesc un obiect intreg decat mai ieftin si cu jumatate din el sau deloc. Gandeste-te mai ales la bijuterii.
Emanuel
Scarz : man, eu m-am referit la cumparaturi obisnuite - adica pana in 2-3 mil. Sigur, daca voi vrea vreodata sa comand o camera video de 1000 $, atunci voi alege curierul, dar pana atunci...
- cat dspre posta romana - tin sa precizez ca am am primit foarte multe colete - inclusiv din extern - si in marea majoritate a cazurilor nu am avut nici o problema. La o cumparatura online din afara - la 90 $ , shipping normal e aprox. 15 $. Daca alegi curier (feddex) - 40/50 $. Parerea mea e ca arunci banii pe fereastra.
- cum n-am de gand sa comand diamantul reginei, pt mine posta romana este suficienta.
Muza chan
Emanuel:
Depinde foarte mult ce cumperi, daca cumperi lucruri fragile nu ai nici o siguranta. De asemenea, unele colete "mai tentante", se deschid. In cazul de fata, nu cred ca va avea probleme, deoarece sunt trecute ca jucarii si nu cred ca vor fi tentatii. Ramane insa riscul ca o figurina, de exemplu, sa nu ajunga intreaga.

Cand am zis de curieri nu ma refeream la DHL, de exemplu, care are cu adevarat preturi mari. Exista firme de curierat bune si cu preturi un pic mai mari decat Posta Romana.
Emanuel
corect, daca vrei sa cumperi ceva foarte valoros sau fragil atunci merita sa alegi altceva cool.gif
eyeobs
hm.... hai sa intru si eu in discutie.
in primul rand cred ca cel mai bine vor merge postere, scroll-uri si accesorii (insigne, brelocuri, bratari etc.)

in al doilea rand, despre plata: cred ca ramburs-ul e obligatoriu, paypal e util, cardul e optional. zic ca e optional pentru ca majoritatea clientilor nu vor utiliza aceasta facilitate in schimb costurile fixe/variabile asociate nu se vor acoperi. cel putin nu in primul an.

despre modalitatile de expediere: posta romana e obligatorie, curierul e util. problema se pune asa: posta romana e enervanta, ieftina si relativ sigura (expediez minim 15 colete/zi deci stiu despre ce vb). curierul este mai sigur, cel putin dublu ca pret, mai putin stresant pt ambele parti. dpdv al pretului, curierul nu renteaza decat pentru comenzi de peste 300 lei (sau ceva atat de fragil incat sa nu mai conteze pretul) pt ca preturile la curier pleaca de la MINIM 16 lei (asta daca clientul a platit cu cardul/paypal, ca altfel se calculeaza si rambursul asa ca acel MINIM sare de 25 lei)

andrei
Potteritza
QUOTE(scarz08 @ Mar 13 2008, 07:58 PM)
Eu pana acum nu am vazut colet adus prin posta care sa nu fi fost desfacut si deteriorat. As prefera sa platesc dublu ca sa primesc un obiect intreg decat mai ieftin si cu jumatate din el sau deloc. Gandeste-te mai ales la bijuterii.
*


Eu am comandat bijuterii de pe net drept cadou de majorat pentru o colega. Coletul a venit prin Posta Romana si nu am avut nicio problema ^__^
QUOTE(Phaze @ Mar 8 2008, 02:51 PM)
referitor la jewelry, mentionez si faptul ca vor fi pe stoc mai multe perechi de lanturi cum aveau Ren si Nana (cheie si lacat). sweet, huh ?
*


^ Oh, da biggrin.gif

Suna infantil, dar eu am ales "Toys" tongue.gif Ce n-as da pentru o pisica portocalie de plus Kyo Sohma ( Furuba ) rolleyes.gif De fapt, cam tot ma ispiteaza wub.gif
Phaze
Va multumesc pt sfaturi si voturi ! smile.gif
Ikarion
Pe mine m-ar interesa T-shirts si postere, si poate figurine sau toys.
Tenshi
Bags, t-shirts, pillows, toys, jewelery and stickers!! ^-^
trust_no_more
Ah, da...ar fi super un magazin anime online in Romania.
Eu as pune tricourile pe primu loc, alaturi de bags (i`m a bagz addicted.. biggrin.gif ).
Mi-ar placea si posterele, si figurine si stickere.
Ca modalitate de plata sa existe cele 3 bineintalnite alternative.
Plata cu cardul online.
Curierat rapid.
Posta Romana cu plata ramuburs la ridicarea coletului.
Cand e gata totul, sa ne pui aici adresa site-ului.
Eu una, abia astept tongue.gif
Gambate. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.