Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Seinen- Explicatii Detaliate
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Anime
Narumi
Nu prea inteleg cum e cu genurile anime si cu resterictiile la japonezi!! De exemplu, Seinen ar fi ceva pentru barbatii de 18-30 de ani?? Intreband pe cineva care stie de chestii din astea, mi-a zis ca pe anime news network sunt echivalentele Older Children (de la 10 ani in sus), Teenagers (de la 14 ani in sus), Mature(de la 18 ani in sus) si Adult/Hentai(de la 20 in sus)... Pe anidb, toate productiile Mature sunt Seinen si o categorie cu animeuri destul de interesante vazute de mine, sunt seinen-uri... dar pe imb au rating de R-15 productiile mature care le-am vazut!! De asemenea, mai zicea cineva ca seinen-urile sunt pentru persoanele de la 16 ani in sus (si fete). Si cautand pe imdb Josei-uri am gasit doar cateva (astea ar trebui sa fie pentru femei intre 18-30 de ani), dar aici am gasit foarte putine. Daca se face genul asta de anime, n-ar trebui sa fie mai mult!1 Apoi, am gasi un josei, care era si seinen, facut de Studiourile Ghilbi: Omide Pro-Pro si ar fi cam primul josei facut!!Si de ce ar fi Kamichu sau Sadamitsu seinen si Death Note ar fi shounen, si nu invers?
Deci pana la urma cum e cu Seinen, restictiile de varsta si recomandarile anime?? Imi explica si mie cineva?
rogueman999

Ca venii vorba, stie cineva anime-uri pentru peste 30 ani? Nu de alta da' nu mai am mult..
Narumi
Sa sterg topicul asta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.