Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Razboiul anime-manga
Anime-Club Forum > Ro Anime > Cafenea
kaeru
Deschid subiectul asta pt ca daca nu o fac eu o vor face oricum altii si pt ca nu mi-am spus niciodata parerea in aceasta privinta.

Dupa cum bine se stie, exisa doua tabere. Una aparatoarea anime-urilor, cealalta, in minoritate, aparatoarea manga. Se ciocnesc mereu si scanteile sar in toate partile aprinzand noi conflicte.

De ce? Ce sustin unii si ce sustin ceilalti?



Nu pot sa incep intr-o ordine anume cu insirarea particularitatilor celor doua moduri de exprimare pt ca ele sunt la fel de importante. Totusi, exista ceva ce le diferentiaza clar: sunetul. In manga esti lasat sa-ti imaginezi cum vrei sa sune vocile personajelor, sunetele provocate de ciocnirea a 2 sabii, sau melodia cantata la un pian. Iti imaginezi asa cum vrei tu. Deci manga e ceva personalizat. In anime-uri, personajele au voci, obiectele care se ating produc sunete mai mult sau mai putin reale si ceva foarte imporatnt - exista fundalul muzical. El poate accentua situatia si sentimentele descrise, sau, din contra, in cazul cand e pus ca nuca-n perete, poate distruge totul. Deci esti lasat pe mana producatorilor care se poate, sau nu, sa te introduca in atmosfera filmului.

Ar mai fi culoarea. Cu toate ca exista si manga colorate, ele nu se ridica la nivelul de detalii ale anime-urilor (spun unii). Altii prefera sa vada doar linii din care se formeaza o lume intreaga. Din nou, e o chestie de imaginatie. O imagine alb-negru, desenata de un profesionist poate intrece usor prin frumusete si expresivitate multe cadre color. Credeti-ma pe cuvant.

Miscarea. Depinde din ce unghi privesti problema. Anime-ul se misca oare cu adevarat? Nu. E doar o insiruire de imagini statice care puse cap la coada dau impresia de miscare. Pe de alta parte, manga extrage esentialul, esenta miscarii e pusa pe o foaie de hartie. In functie de cat de genial e autorul, chestia asta poate fi uimitoare si efectul bestial.

Majoritatea celor care nu au citit o carte la viata lor, nu citesc nici manga. Si aici apare unul din obstacolele cele mai mari care stau intre manga si presupusul cititor. Sa citesti presupune RABDARE. Multa. La un film e usor sa treci peste inceput cand lucrurile par plicticoase, de fapt cand se pun bazele actiunii ulterioare, la o carte nu. Multi care nu au rabdarea necesara, citesc cateva pagini dintr-un manga dupa care il lasa de-o parte spunand ca nu merita citit si ca e plicticos. Si in general se pacalesc singuri. Altfel spus, manga nu e ceva comercial, pe cand un anime este. Comercial cu sens de accesibil.



Ei bine... pana la urma am ajuns tot la a ridica in slavi manga-ul fata de anime, cand de fapt vroiam sa le prezint intr-o lumina de egalitate. Eu am inceput prin a citi manga si abia ma tarziu am putut sa ma uit la anime-uri. Nu pt ca nu as fi vrut, ci pt ca nu aveam de unde. Asa ca pt mult timp, chiar si dupa ce am inceput sa am contact cu anime-urile, am refuzat sa le consider pe acestea mai bune sau egale cu manga. Si daca ma gandesc bine nu era o parere forte gresita. Ma gandesc la cat de lalait si penibil poate fi "Dragon Ball" seria fata de cat de genial e manga-ul, sau la cat de ciopartite si lipsite de esenta sunt "Akira" sau "Battle angel Alita" comparativ cu manga-urile respective.

Concluzia la care am ajuns intr-un final, dupa ce am vazut zeci de anime-uri ar fi: daca vrei sa te bucuri de el, atunci sa nu cumva sa citesti manga-ul dupa care e facut.

In fond, anime-urile sunt la fel de bune ca manga-urile daca sti care merita vazut sau citit. Si e o chestie de gust si obisnuinta. Mie mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu anime-urile pt ca luasem prea mult timp contact doar cu manga, in timp ce altii refuza sa citeasca doar din lene si comoditate, dar si din obisnuinta. Asa ca daca nu ati citit nici un manga pana acum, nu faceti greseala mea. S-ar putea sa nu va placa dupa primul capitol, dar nu renuntati si mai ales nu plecati de la ideea preconceputa ca un manga nu e bun pt ca nu e colorat sau pt ca nu are voci. Veti vedea cumculoarea va apare de la sine si personajele isi vor gasi toate un glas. Totul depinde de voi.
zeri
:shock: leonardpiron is back, and with a vengeance biggrin.gif ...trebuia sa zici tu ceva bine.



Oricum...ma uit la anime mai mult decat citesc manga din cauza lipsei de timp. Cand numai am la ce anime sa ma uit dau fuga in folderul cu manga si mai citesc de acolo ceva.



P.S. cred ca a mai aparut un volum din Pretty Face...me going to download
APoKLips
Just this : black and white cool.

Dar... asa cum sunt anime care trebuie sa fie anime... asa este maga care trebuie sa fie manga... genialitate exista in ambele.. asa cum exista si manga/anime prost.

Recunosc... pana acuma nu am dat nici de manga... si nici de anime care sa nu'mi fi placut. Am fost indrumat bine... sau pur si simplu am simtit ce vor autori?!

Pt. mine nu exista nici un conflict intre cele doua... pur si simplu se trag una din cealalta !!!
Ranma-kun
Eu nu intzeleg de ce se pune problema asta, pana acuam citit manga-ul si am vazut anime-ul corespunzator or inainte ori dupa serie si pot sa zic ca nu mi-am dat seama de mare diferentza, anime-ul nu e mai bun dar e mai greu de facut, si in fine ele sunt complementare si in asa fel facute ca sa nu traiasca unul fara altul smile.gif, nu exista manga bun care sa aiba multzi fani si dupa care sa nu se fi facut un anime, si nu exista anime bun care sa fi nu fi avut un manga ca predecesor, manga-ul este doar o bucata din universul unui autor, in anime incearca sa ii deie si culoare si sunet, dar numai dupa imaginatzia si posibilitatzile autorului, si manga si anime lasa loc imaginatziei, ele nu vor concura nici o data pentru ca nu pot exista unele fara altele :wink:
bogdragon
Pe langa faptul ca sunt de acord cu ce a spus Ranma-kun mai sus, asi avea o precizare, personala, pentru kaeru.



Tu ai inceput sa citesti manga si apoi sa faci rost de anime (ce presupun ca il obti in cantitati limitate, adica nu ai cablu).

Eu unul sunt complet invers. Am luat cu mult mai mult anime decat manga. La ora actuala asi vrea sa citesc ceva manga dar nu prea am de unde sa fac rost. Prin dail-up si cei 12M pe volum din seria Ranma 1/2 mi se par multi, mai ales ca imi platesc singur telefonul.

Sunt ingrozit cad mai vad 70M pe volum.

Asa ca pentru mine animeul reprezinta o sursa mai accesibila decat manga si ca rezultat, mai popular.



In general consider relatia anime-manga ca fiind una de simbioza, iar la ora actuala nici una dintre cele doua forme nu ar putea supravietui fara cealalta (ratiuni de economie de piata).
Ranma-kun
Bogdragon>stiu despre ce vorbeshti, stau aici noptzi intregi numai pentru a downloada cateva volume de manga, si deabea ashtept sa le citesc, mai de graba m-as uita la anime, dar aia e si mai inccesibil ca manga, deci stau si ashtept si ma rog la dumnezeu sa nu vina factura, dau sa mai stearga el un 0 de la sfarshit, acuma am luat contactul cu webmasterul de la www.ton1x.net sa puna si volumele 1 si 8-11, dar surpriza, si el e tot pe dial-up deci va dura pana le re-uploadeaza, in fine am sa le iau de pe kazaa si am sa le uploadez eu undeva..., of of of... si cand mai fac eu si alea... cry sad.gif
morebla
Eu nu stiam ca este un razboi intre manga si anime ... credeam a ele doua curente se afla intr-o relatie de completare reciproca , de pace si prosperitate , spre bucuria iubitorilor de anime/manga din intrega lume tongue.gif biggrin.gif .



ps. tre sa fac rost de manga-ul de la Berserk ca sa contribui la acceasta relatie minunata dintre anime si manga ( si ca sa iesi si eu din ceata care s-a asternut la sfarsitul episodului 25 si inceputul primului )
Fire
Nu se poate pune problema dificultatii realizarii de manga sau de anime pentru ca se ajunge intr-un punct mort. Ma intreb daca voi cunoasteti, intr-adevar, procedurile si procesele complexe prin care manga ajunge produs finit ...



Poate ati uitat, insa ma vad nevoita sa dau un exemplu de anime care nu a avut manga predecesor ci a fost precedat de unul: Neon Genesis Evangelion.
cipiamon
no ofense, am o parere foarte buna despre toti membrii acestui forum dar existenta acestui topic este o dova de puerism :cry:
yuki
pe mine ma mira putin cum e privita problema. De ce razboi intre manga si anime ? Pai manga e sursa de viata a anime-lor. Fara managa nu ar exista anime. Oare nu a fost facut primul anime dupa manga ? Eu le vad ca un tot, imi plac amandoua. De ce credeti ca producatorii de anime incearca sa pastreze mereu cat mai fidel stilul din manga? Ca sa nu mai spun ca e si un fel de obicei ( am vazut in multe anime ) ca in ending sa apara imagini manga. Intr-adevar managa nu se compara cu anime la capitolul feeling cand e vorba de sunet ( ca sa nu mai vorbim de cate CD-uri cu muzica sunt realizate numai pentru un anime ). Dar nici sa nu uitam de anime precum Angel sanctuary sau Legend of Basara, Fruits Backet care au omis foarte mult din manga. De obicei in animele de 13 ep cu un story dezvoltat povestea se deruleaza repede , nu ai timp sa cunosti personajele. Cel mai bun exemplu ( pentru ca am si citit manga ) e Angel sanctuary, unde intr-un OAV din 3 parti , adica 1 :30 sunt redate 3 volume adica 18 capitole ! Ca sa nu mai spun ca manga are 20 de volume.

Oricum in mintea mea nu e loc de razboi intre manga si anime .
shadysands
QUOTE(Fire @ Feb 12 2004, 12:04 AM)
Poate ati uitat, insa ma vad nevoita sa dau un exemplu de anime care nu a avut manga predecesor ci a fost precedat de unul: Neon Genesis Evangelion.
*


ph34r.gif Err...ma rog.

Razboi intre manga si anime? laugh.gif Lol, nu exista asa ceva. Exista "razboi" intre cei ce PREFERA manga si cei ce PREFERA anime, nu intre cele doua modalitati de entertainment... Din unele puncte de vedere un manga poate fi mai bun decat un anime, si la fel de bine, din unele puncte de vedere un anime poate fi mai bun decat un manga. Totul se rezuma la subiectivitate si declaratia ca cele doua se razboiesc e cel putin puerila. Ca sunt unii care afirma sus si tare "Manga in general e mai bun decat anime-ul in general" si altii care afirma exact contrariul, asta e partea a doua. Nu cred insa ca veti auzi vreodata un fan ce se respecta sa faca o scara de clasament pentru ceva asa de interdependent si diferit.
Anael
nu mi se pare neaparat un toppic fara sens...deoarece sunt multi cei care considera ca exista un razboi intre manga si anime...nu fac parte dintre cei care cred asta, desi am crescut cu manga...

Imi aduc aminte cu o oarecare nostalgie de zilele cand mergeam impreuna cu o verisoara la cluburi de net, cu zecile de dischete dupa noi ca sa dld manga....

asa ca, anime a aparut ceva mai tarziu in viata mea...

totusi la fel cum exista manga bune si rele, la fel e si cu anime, cu toate ca as fi tentata sa spun ca manga e mai bun...la fel cum a spus si kaeru...manga e mai personal....
nu am sa incep aici sa repet ceea ce s-a spus....pentru ca ar fi inutil, e clar ca sunt mai degraba fan manga decat anime, dar nici cele din urma nu-mi displac...
de exemplu cel mai bun anime pentru mine e Cowboy Bebop....
personajele sunt -Umane-...adica as putea intalni pe strada pe cineva ca spike sau faye sau jet....ma refer la personalitate, nu la aspect fizic...
iar coloana sonora si atmosfera....naucitoare...un anime realizat superb...

un alt exemplu, de data asta in favoarea manga, este Angel Sanctuary...am citit intai manga....luat pagina cu pagina de la vol 3 incolo.... wacko.gif ....m-am uitat la anime din pura curiositate....si pot sa spun cu mana pe inima....incomparabil....manga e mult superioara anime-ului....(in cazul A.S)...
sunt multe cazurile asemanatoare Angel Sanctuary....
nu mai departe de, mult prea cunoscuta Sailor Moon....Anime-ul a avut 200 de episoade, iar manga 18 volume + cele 3 cu Sailor V....
manga e mai complex, se intampla mai multe, relatiile dintre personaje sunt diferite...in anime, care este mult mai accesibil publicului larg, au fosta taiate multe scene si dialoguri....

alt exemplu...desi nu asa de elocvent este Fullmetal Alchemist....intr-adevar anime-ul e foarte bun, dar e diferit fata de manga....se intampla alte lucruri....

nu are rost sa mai contiui post-ul asta pentru ca in momentul de fata nu cred ca as veni cu ceva in plus fata de ceea ce s-a scris pana acum...
Tenshi
Mah, nici eu n-am auzit niciodata de vreun razboi. Ce imi place mie la manga este calitatea desenelor. Intr-adevar, povestea nu poate fi redata cu atat de multe detalii ca intr-un anime, dar daca imi place tema, e ok. Eu zic ca fiecare are farmecul ei.

Revenind la razboi... daca chiar exista, mi se pare inutil. Probabil e vorba mai de graba de numarul mare de simpatizanti anime care contrasteaza cu numarul mult mai mic de simpatizanti manga.
cilu
Nu e decat un razboi de opinii. Trbuie sa le evzi pe ambele ca sa poti face comparatie. Si adevarul e ca multe anime au dat kix cand au inceput dupa o manga neterminata si au trebuit sa improvizeze pe parcurs. Exemplele binecunoscute Berserk, Hellsing si de ce nu FMA, care a schimbat povestea destul de radical fata de manga. Dar mia sunt ai alte manga care doar compelteaza aventurile din anime, cum ar fi Slayers, sau Cowboy bebop.
Si ca un raspuns intarziat, exista si manga Evanghelion pentru cei care nu stiu.
Sidonix
asta e un subiect discutat de n ori...atunci pe topicu respectiv s-a discutat f mult...idiferent de opinii manga si anime sunt interdependente...insa manga fara anime nu prinde viata...iar anime fara manga nu este posibil...
cilu
Cat timp mai sunt pareri neimpartite draga sid, sa le auzim.
Despre Angel Sanctuary, animeul este putin peste mediocru, in timp ce mangaul este excelent. Animeul a fost conceput ca un fel de preview pentru manga. La fel mi se pare ca a fsot si cu bastard, un nime de doar 6 episoade pentru o manga de 24 sau asa ceva de volume. Plus ca multe anime cunt lasate in plop cu actiunea, cum ar fi si cazul lui GTO sau pana si Flame of recca are multe loopholes pe care le elucidezi doar citind manga. Surprinzator, singul anime care a oferit un pic mai mult decat manga a fsot Midori No hibi. Acolo manga ne lasa in suspensie cu sfarsitul, adik ne dadea libertatea sa credem orice pe cand animeul ne-a dat un raspuns pe care sunt sigur multi si-l doreau.
Sidonix
mai draga cilu biggrin.gif...sunt axat doar pe anime...daca nu misca nu ma atinge nicaeri...nu mai comentez ca deja s-au spus multe la timpu respectiv
Emanuel
nici eu nu as zice ca e un razboi...
dar as vrea sa pun o alta problema :
ma deranjeaza cumplit cand se face un anime dupa o serie manga lunga si animeu este foarte condensat, sunt scoase faze capitole, etc
Exemplu clasic - Angel sanctuary ( marea mea dragoste.. ).Manga are 20 de volume iar anime - 3 episoade -bataie de joc - chestia asta ma supara foarte tare, daca tot se hotarasc sa faca un anime dupa manga , ar trebui sa il faca complet, nu sa il trunchieze.
si nu e singurul exemplu.De asta, uneori manga e mai buna...
Kisa
Eu ma uit mai des la anime, decat citesc manga. Imi plac ambele, dar parca manga are mai multe detalii si actiunea mai complexa. Mi-ar placea sa vad la un moment dat un anime care sa fie fidel manga-ului.
Imi pare f rau ca nu am destul timp sa citesc manga. Cu anime e mai simplu. Nu trebuie sa-ti imaginezi mai nik pt ca totul iti este servit pe tava... ca sa zic asa...

@Emanuel: Ai dreptate cu Angel Sanctuary, dar eu sufar mai mult dupa Furuba (aka Fruits Basket)... sad.gif
Duncan
QUOTE(Sidonix @ Aug 2 2005, 02:24 PM)
asta e un subiect discutat de n ori...atunci pe topicu respectiv s-a discutat f mult...idiferent de opinii manga si anime sunt interdependente...insa manga fara anime nu prinde viata...iar anime fara manga nu este posibil...
*




Clar. Sunt interdependente, numai ca nu are rost sa le punem chiar pe picior de egalitate , avand in vedere istoria fiecareia, mai ales faptul ca manga e o radacina incontestabila pentru anime si NU vice-versa.
axi
pai tinand cont de faptul ca acu ceva timp ... pe la 1800 sau cat o fi aparut manga in japonia, era parca ceva scris pe la sectiunea "Japonia" despre asta, ... deci acum ceva timp nu prea exista televiziunea tongue.gif ...
e ca si cum am discuta despre lumanare ca avand merite mai mari decat becul, sau viceversa, ... si cred ca e o comparatie reusita ptr ca lumanarile desi "depasite" de becuri, au farmecul lor biggrin.gif
eu personal ma uit la anime. manga nu citesc dintr-un motiv simplu ... pe calculator nu pot, daca as avea pe foaie in mana as citi smile.gif, dar e cam greu asta.
APoKLips
Foarte interesanta comparatia data de Axi. Perfect de acord.... in plus in Japonia tara care conteaza pentru cei ce le produc , tara de bastina a manga si anime, se consuma foarte mult, daca nu chiar la fel de mult, si una si alta. Nu exista nici un razboi intre cele doua... sau chiar daca ar exista unul acesta e inutil.Pur si simplu nu'i vad rostul.


Anael
aici e clar vorba, dupa cum s-a mai spus, de opinii...

comparatia cu lumanarea...hmm...interesanta...dar undeva nu prea...

reconamd tuturor celor care nu citesc manga ptr ca nu o au pe hartie sau au prea putin timp la dispozitie, sa incerce totusi...nu vor avea nimic de pierdut si mai putin de regretat.

incarcati oameni buni....merita!

*sa te uiti doar la un anime care e facut dupa un manga e ca si cum te-ai uita la ecranizarea unei carti fara a fi citit cartea inainte...

nu exista si nu a existat un razboi intre anime si manga...nu are de ce...
Ranma-kun
Creierul nu este in stare sa retina vocile unor personaje care le auzi pentru prima data si pentru un timp scurt, la fel si cu scenele animate asha ca daca vei citi un manga si il vei vedea apoi filmat ca anime(sau invers) insa respectand aceeasi poveste diferentele care le vei remarca sunt absolut minimale. Iar dupa o perioada de timp oricum memoriile sunt insuficiente pentru a mai dinstinge intre ceea ce ai vazut, anime-ul sau manga-ul bazat pe aceeasi poveste.

Din punct de vedere al memoriilor pastrate manga-ul si anime-ul sunt la fel de expresive, ba chiar mai mult, manga-urile din statistici sunt retinute mai bine decat anime-urile d.p.d.v al imaginilor, deoarece la citirea unui manga te concentrezi pentru un timp mai mare asupra unei singure imagini.

Si manga si anime au farmecul lor insa sunt absolut complementare, de aceea intotdeauna se asociaza unele pe altele. Sunt doar nishte forme diferite de expunere ale aceluiasi continut. Problemele apar doar atunci cand datorita costurilor ridicate un manga nu este transpus intr-un mod corespunzator ca anime ci e rescris, scurtat si mutilat pentru a satisface restrictiile bugetare si mofturile publicului tinta. Acelasi lucru s-a intamplat si in cazul manga-ului Black Cat.
Scorpio
Censored: Fi mai atent la exprimare Scorpio, nu eshti intr-un bar aici

In primul rand orice om retine mult mai bine ceva ce percepe prin mai multe simturi. Desi e adevarat ca succesiune rapida a unor imagini e mai greu de memorat decat a unora statice....diferentza o face sunetul care ajuta la perceperea mai buna a mesajului si la o memorare mai coerenta.

Eu merg pe principul urmator : O poza face cat 1000 de cuvinte......o imagine dimanica cu sunet face cat 1000 de poze
Lumpy
Eu totusi nu reusesc sa inteleg ostilitatea asta spre manga. Pe Sidonix il inteleg ca omul este ocupat si nu are timp.
Eu nu am citit cine stie ce mari "cantitati" de manga, dar ce am citit mi-a plactu foarte mult. Cum sa spus mai sus manga si anime nu pot exista un fara cealalta. E un echilibru intre ele.
Scorp tu spui chestia aia de mai bine de 4 ani. Poate ca a venit timpul sa mai cresti oleaca. Nimeni nu te forteaza sa citesti manga asa ca daca nu ai ceva relevant de spus taci. Din toate post care sunt aici tu ai adus argumentele irelevante.
Discutia poate continua la infinit ideea este ca cearta care este mai bun anime sau manga nu are rost, iar concluzia va fi intotdeauna aceeasi nu exista anime fara manga si invers.
Trickster
Apropo, de sunet si manga, cu winamp-ul pornit si melodii potrivite in playlist poti avea un soundtrack de milioane (banuiesc ca cu ceva halucinogen poti avea si poze animate tongue.gif).
Crystall
*agrees* nu poate exista anime fara manga si multi pierd multe chestii interesante dk urmaresc doar animeul, qm desigur am pierdut si eu, dar asta din cauza lipsei de timp.... sad.gif
and as trickster said, q ceva mel bune (si e si mai bine dk sunt de la animeul respectiv) sa cit manga devine o adev placere biggrin.gif
si desi altii au mai spus-o, repet si eu: acest "razboi" (desi eu nu am vaz sa existe dry.gif ) e inutil....
waste
Manga, anime, cred ca aleg animeul. De ce? In manga citesti de innebunesti si actiunea e cu imagine, in anime, actiunea e mai bune+sunet si asa mai departe. tongue.gif
Anzai
Pana acuma am vazut anime in cantitate mult mai mare decat am citit manga. Daca am citit si mangaul si am vazut si seria, e aproape lege ca mangaul sa-mi placa mai mult. Cand producatori fac anime le mai comercializeaza si introduc filiere plictisitoare. Asta in legatura cu povestea si imaginatia. Sigur ca un om care prefera sa imagineze singur vocile, sunete, miscari etc. va prefera manga, inaintea animeului unde producatori imagineaza pentru noi (si nu reusesc intotdeauna sa faca treaba buna).
Animeul, insa, este mai luxos. Adik mura'n-gura sa zic asa. Nu cere atat de multa atentie si imaginatie ca mangaul.
Deci conflictul asta nu-l castiga nici unu. Amandoua au avataje si dezavantaje, acuma depinde de persoana ce prefera. tongue.gif
BlackHand
Mai ieri vorbeam cu cineva ca in ultima vreme imi plac mai mult manga. Anime imi par... limitate din punct de vedere al imaginatiei si cateodata al informatiei oferite. La un manga iti permiti sa mai pui un sheet cu ceva informatie in plus... la anime cam greu sa mai pui 3 minute de dialog ca il scoata pe vizionator din bezna. De asta e bine sa citesti si manga-ul dupa ce vezi un anime... intelegi totul mai clar.
OneBlueD
Adevarul e ca sunt mult mai comode animeurile , mai ales ca nu se gasesc manga decat f rar .
Eu am importat 2 manga originale din State , dar de stat sa ma uit la manga pe calculator nu am rabdarea necesara.
sailorcorvus
Eu prefer anime , iar daca e sa fie manga sa fie pe hartie e cel mai bine .Dar baiu ii ca nu prea am timp nici sa ma uit la un anime nici sa citesc un manga.
Ramoran
cum a spus si ranma, manga si animeurile sunt complementare.

is cum toti stiti cum sunt animeurile, si doar mai putini pot spune ca
se uita si la manga alot, vreau sa spun putin in favoare manga-urilor.

Lucrul care imi place la un manga cel mai mult e ca da unei povesti mai mult detaliu decat un anime, si toate subiectele se intensifica (drama, comedie, horror, violenta), iar censura este mai slaba cu manga-urile, totul luand noi valori.

Si inca ceva, deoarece este mai usor de facut un manga, exista mult mai multe manga-uri, asfel existand mai multe story-uri.

Unele manga-uri ating o celebritate mai mare decat animeul facut dupa povestea din manga.
Emanuel
nu cred ca se poate afirma ca manga este mai buna decat anime sau invers. Exista anime bune si anime proaste, manga bune si manga proaste.
Faptul ca am vazut un anime slab si apoi am citit o manga buna nu inseamna ca manga e superioara animeurilor.
Mie imi plac si anime si manga - dar daca e sa aleg intre un anime bun si o manga buna - aleg anime. Motivul e simplu - animeurile sunt color, sunt animate ( biggrin.gif ) si au sonor = sunt vii.
o problema amre cu manga e ca nu prea imi palce sa citesc pe calculator - mai cumpar eu manga originala, dar nu-mi permit prea mult sad.gif - un alt motiv pt car evad mai mult anime decat citesc manga
Baka man
Desi am descoperit recent cat de captivant poate fi manga eu optez tot pentru anime-uri. Sunt totusi animate si asta le face mult mai atractive. Plus ca una este sa stai in pat si sa te uiti la un anime cu un castron de floricele in mana *drolls* si alta e sa stai in fata calculatorului si sa te "chinui" cocosat sa citesti ce apare pe ecran, eventual sa mai dai si un zoom ca sa poti citi o nota scrisa cu un font minuscul.
Aaa da...un alt avantaj pe care il au animeurile este ca sunt sonorizate. Una este sa citesti ce spune personajul si alta este sa il auzi, mai ales daca castingul facut a fost unul bun. Recunosc totusi ca in foarte multe cazuri as prefera sa citesc decat sa aud vocile anumitor indivizi...
Sidonix
... hmm... eu cred ca aproape fiecare mangaka creeaza manga cu gindul de-a o transforma in anime... asta tinde fiecare.. sa dea viata imaginilor sale... prin miscare, sunet, culoare... sunt si exceptii... anime este si un mod de a scoate din anonimat propria creatie dupa parerea mea...
Ranma-kun
Nu prea cred, in general cand se transforma un manga in anime, manga-ul este inca in productie si mangaka-ul se ocupa de manga nu de anime. El are doar un rol consultativ la producerea anime-ului, insa implicatia sa la un anime este foarte limitata. De aceea in foarte multe cazuri anime-urile sunt destul de diferite de manga-uri, datorita faptului ca sunt mult mai comercial orientate. Manga-urile sufera in multe cazuri nenumarate cenzuri si scurtari a povestii, sau introduceri a unor povesti noi, schimbari ale anumitor caractere etc, pot sa dau mii de astfel de exemple.
Unele anime-uri si manga-uri sunt chiar gandite sa fie diferite, pentru a fi complementare, ca daca ti-a placut anime-ul sa citesti manga-ul si invers, fara sa stii exact ce se intampla de fiecare data, iar altele sunt total diferite d.p.d.v al povestii, singurele elemente ale lor comune fiind ideea principala si unele personaje.
Baka man
Ai dreptate, dar anime-ul Berserk (inspirat din singura manga pe care am citit-o si pe care inca o citesc deocamdata) are unele scene care sunt copiate IDENTIC din manga, desi recunosc ca actiunea nu este 100% identica. Sunt secvente insa in anime care reprodul fidel imagini din manga. De fapt, cand am citi manga-ul aveam impresia ca ma uit la screenshot-uri din anime prelucrate in Photoshop sa para facute in creion/tus.
kittykirara
Mie imi plac la fel de mult si manga si animeurile.Bineinteles ca anime sunt mai atractive din unele puncte de vedere:culoarea,personajele care prind viata,etc.
Eu una cred ca manga sunt de multe ori mai profunde decat anime pentru ca asa cum a spus cineva mai sus cenzura e intr-un procent mai mic decat in cazul anime!Din pacate la noi nu prea gasesti manga si eu una am preferat intotdeauna o carte din hartie in locul celei electronice,iar citirea unei manga pe calculator e un chin prea mare pentru ochii mei!
Oricum pot sa zic ca pana acum nu s-a intamplat ca un anime facut dupa o manga pe care am citit-o inainte de a vedea animeul sa ma dezamagesca tongue.gif (cel putin nu prea mult laugh.gif )
DarkRaitei
intr-un final ar trebui sa va dati seama ca e bine sa cititi manga si sa vizionati animul...acest razboi nici nu ar trebui sa existe sincer...nu pot intelege oameni care zic ca manga si numa manga i super and anime sucks..>.<
error1121992
Ce razboi ? Nu e nici un razboi biggrin.gif Sunt cam acelasi lucru si se completeaza
Apropo , are cineva Digimon World
Tessa
Nu cred ca m-as putea hotara.In principiu am mult mai multe animeuri la activ decat manga, dar asta din cauza ca m-am obijnuit greu cu cititul in fata calculatorului.Nu stiu cum e pentru voi, dar pentru mine e destul de obositor sa stau ore in sir in fata calculatorului sa citesc manga.Acum intervine optiunea cumparat, dar la cat sunt de scumpe abia daca imi permit un volum pe luna si sa nu mai vorbim de faptul ca sunt multe manga care inca nu au fost licentiate, iar acelea le gasesti numai pe net.
Nici eu nu cred ca e un razboi: dupa cum s-a mai spus exista o legatura stransa intre cele doua.
Nu stiu daca s-a mai mentionat, dar sunt si multe manga dupa care nu s-a facut inca un anime si poate nici nu o sa se faca, povesti superbe (cel putin din punctul meu de vedere) precum Kill me Kiss me, Arcana, Fairy Cube, God Child etc. Ar fi pacat sa ratati astfel de povesti doar pentru ca nu au facute si animeuri^^.

Un fel de off topic:pentru Kisa: probabil ca sti deja, dar Furuba va avea si un sezon 2 ^^.Deja se lucreaza de ceva vreme la el.Sper doar sa urmeze indeaproape manga.Abia astept sa o vad pe Rin animata XD.
Alexa
Depinde de timpul liber de care dispun......Dar pot spune ca-mi plac amandoua,sunt interesante in felul lor wink.gif
vasilica154
mie imi place mai mult manga decat anime.dar nu stiam de razboiul asta dintre ele
Yuriko
Razboiul nu e intre manga si anime, ci intre fanaticii fiecarei tabere care incearca sa demonstreze unii altora de ce cealalta tabara e mai buna. Ca membra a taberei manga, nu spun ca nu imi plac anime, ca boala mea de la anime a inceput. Dar dupa ce am descoperit manga, nu ma mai pot multumi ca altadata cu modul in care decurge actiunea in anime, I have higher expectations. Exista anime mai bune decat manga, nu zic nu, dar dese ori manga este o adaptare a seriei originale anime, so when you rewrite something that was good to begin with, you might fail.
Ma mir ca darczon nu a dat inca pe aici... icon_twisted.gif
darczon69
You rang? icon_twisted.gif

Pentru mine, muzica face toata atmosfera, asa din punctul meu de vedere, anime-urile bat fara drept de apel manga. BUT...citind si recitind, spre exemplu, Higurashi, m-am trezit ca am goosebumps de la atmosfera creata de respectiva manga....si ma asteptam ca dupa fiecare zgomot sa apara Rena cu cleaver-ul *shudder*.

Nu am citit la fel de multa manga cate anime-uri am vazut, desi am o colectie (zic eu) impresionanta de manga downloadata (vreun terra, give or take a few gbs biggrin.gif) si vreo 40 de volume cumparate biggrin.gif (and growing); asadar, nu pot fii obiectiv, but here goes:

1) Prefer sa citesc o shoujo manga decat sa ma uit la un comedy-romance mai lung de 12 episoade (decat daca are peste 4 stele pe AP)

2) Prefer sa ma uit la un shounen anime decat sa citesc manga pentru ca nu ma deranjeaza fillerele, seiyuus are awesome, actiunea e mai fluida iar muzica face tot banii

3) Prefer sa ma uit intai la anime, apoi sa citesc manga pentru ca, de ce mai multe ori, adaptarea nu este facuta 100%, asa ca este o placere sa vezi si viziunea producerului de anime si viziunea mangaka-ului . It's like seeing the same anime twice, but not twice...if you get my meaning.

4) Prefer sa ma uit intai la anime, apoi sa joc VN-ul; de cele mai multe ori, rutele secundare nu sunt explorate, si daca as juca VN-ul intai, numai m-as enerva pe male lead ca nu se duce cu personajul meu preferat. Pe cand daca fac invers... cool.gif it's like a dream come true biggrin.gif

5) One-shots are awesome biggrin.gif

Concluzia: anime, then manga/VN biggrin.gif
Yuriko
... and there he was! biggrin.gif

Music statement = invalid, dar vad ca la restul te-ai mai domolit. laugh.gif
And here goes my trolling:
QUOTE
3) Prefer sa ma uit intai la anime, apoi sa citesc manga pentru ca, de ce mai multe ori, adaptarea nu este facuta 100%, asa ca este o placere sa vezi si viziunea producerului de anime si viziunea mangaka-ului . It's like seeing the same anime twice, but not twice...if you get my meaning.

It's like seeing the same anime twice, but it's better the second time. Yes, we get what you mean. user posted image
Try Gintama. That manga turned me in the annoying person I am today. It's the trolling guide for dummies, more efficient than the anime.
Yoyo
Disputa asta e foarte asemanatoare cu filme vs carti.
Am vazut animeuri si am citit manga in proportii egale si daca ar fi sa aleg, as alege manga.
Nu neg insa ca au existat si situatii in care personaje au capatat noi dimensiuni dupa ce le-am vazut animate si le-am auzit vorbind.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.