Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noein
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Science Fiction
vipe
NOEIN e o serie de 24 de episoade care au fost neasteptat de bune, am vazut foarte multe episoade dar originalitatea, efectele speciale, felul in care au fost desenate personajele, povestea complexa legata de un fir epic extrem de simplu ii pot aduce doar laude. Doua file trateaza acelasi subiect (intr-o anumita masura), armata celor 13 maimute si fata care a sarit prin timp. Este vorba de capacitatea omului de a defini spatiul in care traieste, fiecare decizie luata ramane asa, dar apare inca un univers in care decizia a fost luata altfel. De aici, mai multe universuri. In planul asta, exista 3 mai importante: shangri'la care vrea sa contopoeasca tot, Lacrima care vrea sa scape de shangri'la si ink un timp, cu 15 ani in trect, planul principal al serialului intr-un sat de langa ocean.
Ca gen apartine sf, slice of life(aici mai ambiguu), romance.
Int3r
Eu as zice mai mult 3 lumi paralele , shangri'la da vrea sa contopeasca dar el arata mai mult un posibil viitor fata de asa zisul prezent "lacrima " si cu trecutul de acuma 15 ani inainte de a se face lacrima.... sal numim timpul 1.

Deci povestea se petrece in timpul 1 ... unde apare un personaj (Karasu) care vine din Lacrima (prezentul)... el vine in timpul 1 nestiid ca acea lume este o iluzie a trecutului lui ... unde cauta pe cineva ca sa salveze lacrima de shangri'la .... Shangri'la e un viitor foarte trist unde deja dorinta suprema e ca sa distruga tot ... sa ramana el singurul.

Seria e putin cam prea complicata de a cea multi nu o inteleg in totalitate ... paote nici eu nu am inteles unele chestii degeaba m-am uitat de 3 ori smile.gif

@ vipe sper ca nu te superi ca ti-am corectat intr-un fel cea ce ai zis ... dar paote asa se intelege mai bine idea principala care ar fi : prezentul merge in trecut sa apere viitorul smile.gif
Tessa
Dupa ce l-am abandonat pe la jumatate, la un moment dat, m-am hotarat sa il reiau si sa il vad pana la sfarsit.

Nu stiu din ce motiv mi s-a parut ca actiunea se misca destul de greu. Nu avea acel element numit suspans. Nu pot sa spun ca a fost extraordinar de previzibil. A avut si unele schimbari de situatie ceva mai neasteptate: cum ar fi schimbarea lui Atori; dar sfarsitul in cele din urma a fost destul de previzibil.

Lagat de grafica nu am o parere prea buna. Proportiile personajelor erau groaznice >.<. Sa nu mai vorbesc de umbre si hasuri care erau aproape inexistente.
Lasand deoparte grafica povestea e destul de atractiva. Faza cu timpul si spatiu, cum ca orice ai face nu poti sa le schimbi m-a dus putin cu gandul la ideea destinului. E ca si cum in final Haruka si-ar fi invins destinul odata cu Noien.
Coloana sonora a fost reusita. Mi-a placut opening'ul, desi nu pot sa spun ca e extraordinar.
Personaj preferat nu am deoarce nu am prea gasit vre-unul mai deosebit, iar devreme ce nimeni nu m-a impresionat pe acolo am ramas neutra apreciind doar colectivul. Mi se pare totusi ca Haruka gandea destul de matur pentru un copil de 12 ani si oricum ai lua-o era prea calma.

Nu cred ca necesita o vizionare repetata pentru a fi inteles.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.