Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Te Consideri Sau Nu Otaku?
Anime-Club Forum > Ro Anime > Cafenea
Pages: 1, 2
Muza chan
O definitie a termenului otaku, pe care eu o consider corecta, este urmatoarea:

Wikipedia:
In modern Japanese slang, the term otaku refers to an overtly obsessive fan of, or is specialized in any one particular theme, topic, or hobby. Common uses are anime otaku (one who sometimes enjoys many days of excessive anime watching with no rest) and manga otaku (a fan of Japanese graphic novels), pasokon otaku (personal computer geeks), gēmu otaku (playing video games), and wota (before referred as "idol otaku") that are extreme fans of idols, heavily promoted singing girls. There are also tetsudō otaku or denshamania (metrophiles) or gunji otaku (military geeks).

Deci, comparand cu aceasta definitie, va considerati sau nu otaku?

Eu am votat Da. smile.gif
dmf
Categoric da .. sunt anime otaku si pasokon otaku... intru in "sevraj" chiar daca imi cade netu 2-3 ore :|
Trickster
Nu-s otaku, doar locuitor modern al planetei asteia... ce, mai nou esti fan obsesiv daca-ti plac jocurile pe calculator, te uiti la anime (cum zice acolo fara odihna nu prea oricum) si iti place tehnologia?
Kisa
Nu. smile.gif Am avut o perioada in care as fi putut fi numita otaku, dar, din fericire, acea perioada a trecut. Acum, cand ma uit inapoi imi dau seama ca eram destul de caraghioasa in obsesia mea pentru anime si manga. Este mult mai bine ca, cele doua, au ramas numai preocupari "de weekend". tongue.gif
Shinju
poate mai de mult nu as fi recunoscut, dar acum spun: DA. pentru ca daca 2 zile nu ma uit la anime mi se face pofta si dor sa ma uit si pt ca mai nou e o parte f importanta din viata mea (majoritatea prietenilor mei sunt fani anime si cam 80% din timpul meu liber (in afara de somn) il ocupa anime/manga-related stuff. scary, isn't it?
Zamo
Uhm , NU ... (cum a zis si Trickster) , sunt doar o persoana careia ii face placere sa se uite din cand in cand la un anime , cunoaste intr-o oarecare masura "fenomenul" , dar nu un "obsessive fan"
Au trecut 4 luni de la ultimul anime vazut laugh.gif , si nu tremur tongue.gif
The Different Mechanist
Nu inteleg termenul sad.gif
dana2006
Eu ma consider otaku. Ma uit aproape in fiecare zi la animeuri sau citesc manga, si daca cumva nu fac asta sunt pe site-uri de profil...mai nou ma stradui sa invat ceva japoneza...
Lumpy
Anime ownz cocaine *sniff*.. kidding. pot zice nu, nu sunt. Stiu unii oameni membri al unor comunitati care se ataca cand le zici ca sunt otaku... dar divaghez. Ma mai uit la un anime, mai citesc o manga .. dar cam atat. Adica cati otaku citesc obsesiv Ex Manchina si WildStorm Reboot. No seriously cati oameni stiti care au citit de 3 ori Watchmen? biggrin.gif

E cam greu sa fii un otaku intr-o tara care fenomenul e de abia la inceput. Si evident dupa cum se stie semnificatia difera in Europa fata de cel din Japonia indiferent de ce spune Wikipedia.
Muza chan
Lumpy:
Stiu ca difera, de asta am si spus "comparand cu aceasta definitie".
Sephiroth
Am votat nu. Imi plac anime-urile si jocurile video dar treaba cu no rest si excessive nu se aplica la mine. biggrin.gif
Tessa
Hmmm...din pacate mai nou inclin spre da.Stiu asta deoarce imi ocup mult timp in fata calculatorului si de aceea parca mereu am sentimentul ca nu am destul timp.Cred ca asta va trece dupa ce o sa vad o cantitate relativ mare de anime'uri si nu o sa mai dau peste ceva bun decat din cand in cand.(cel putin eu asa sper, deoarece uneori chiar am impresia ca imi pierd viata in fata ecranului).
Cel mai mare dusman al meu: informatia.Cu cat stiu mai multe titluri si mai multe opinii cu atat vreau sa vad mai multe anime'uri pt. a'mi forma o opinie proprie.
Si, da, consider termenul jignitor, dar nu ai ce sa ii faci (adevarul doare uneori xD)
Unknown
Nup. In afara de aer, apa, mancare si prezenta sporadica a oamenilor nu sunt dependent de nimic. Sigur, imi place sa fac anumite lucruri si ar fi nasol daca nu as mai putea, dar nu ajung la detox daca stau 3 ore fara sa fac chestia x.
Luffy
NU! i love anime from the bottom of my hard! but ...no
na nus dependent rezist si o saptamana si 2 si 3 fara
.. ii mai mult decat un hobby pt mine da Nu otaku
+ nu prea citesc manga ... si akolo se aplica otaku mai mult de cat la anime .... zic eu
DarkRaitei
otaku e un termen greu de inteles....daca esti fan anime nu inseamna ca esti otaku....da recunosc ca am avut nebuniile mele si am avut maratoane de 12 ore dar nu mor daca nu ma uit la un anime o perioada mai lunga de timp...
kaeru
Da.

Pt ca nu trece o sapt fara sa vad macar un ep dintr-un anime. Pt ca sunt maniac dupa jocurile video japoneze. Pt ca am o colectie maricica de figurine din anime, manga si jocuri. Pt ca sunt pasionat, in general, de cultura, civilizatia si limba japoneza.
kun san
Da si eu... Pentru ca desi nu vad zilnic anime-uri, saptamanal vad. Si am o adevarata pasiune pentru ele. laugh.gif Si pentru figurine... si pentru altele, cu sau fara legatura cu anime. wink.gif
Poate nu sunt chiar obsesii, dar sunt hobby-uri care imi umplu timpul liber... otaku dakara.
elpreda
Otaku, abia acum am auzit de termen si pot spune ca este exact ceea ce mi se potriveste. Tot timpul liber il petrec uitandu-ma la anime si poate cate putin sa mai scriu ceva aici pe forum. Stiu ca 6-7 ore pe zi in timpul scolii e ceva exagerat, dar nu ma pot abtine. Singurul lucru de care mi-e frica e ca in ritmul asta in cateva luni voi ramane fara anime bune de vazut. Nu pot sa stau nici macar o zi fara sa ma uit, si mai ales cand am ramas cu un anime pe la jumatate, atunci sunt disperat.
Love-chan
Sincer, nu cred ca sunt un otaku 100% dar sunt in drum spre acest nivel pe care-l voi atinge in curand. Totusi am votat da pentru ca am stat si mi-am analizat comportamentul de cand am descoperit acest forum si de cand am inceput sa vad anime-uri pe banda rulanta si am descoperit ca nu trece nici o zi fara sa vad cateva episoade anime (cum votasem la alt poll, vizionez intre 5 si 10 episoade pe zi blink.gif ), am inceput sa ascult numai muzica japoneza si inca mai am multe de descoperit, fac manga-ul tuturor intalnirilor cu prietenii care sunt fani manga, cand ma apuc sa scriu o povestioara deja am in minte imaginea in varianta manga a tuturor intamplarilor pe care le descriu, vorbesc o romana amestecata cu 2-3 cuvinte japoneze happy.gif , iar exact in momentul asta imi impart in albume imaginile anime din Photobucket pentru ca am ajuns la limita de 1000 de imagini si nu mai pot lua daca nu le mut laugh.gif ...Cand am sa ma simt un otaku full options am sa va anunt....acum sunt chibi otaku cool.gif
Sephiroth
Daca nu stiti ce inseamna otaku va recomand sa vizionati episodul 2 din seria a doua a show-ului Japanorama si pe urma decideti daca sunteti sau nu wink.gif
kun san
Da, bineinteles, un episod facut de BBC (una din cele mai conservatoare televiziuni - si nu in sens politic) este chiar cea mai buna sursa de documentare... rolleyes.gif
Sephiroth
Oricum este mai mult decat o definitie pe wikipedia.
kun san
De fapt e mai putin... Japanorama este interesanta de vazut, nu zic nu, dar transmite o imagine inselatoare si slab documentata, axata doar pe sublinierea si ridiculizarea subtila (doar sunt britanici) a celor mai bizare elemente.
De fapt, prezinta ceea ce se asteapta oamenii sa vada, ca orice televiziune care se respecta.

Nu am pretentia sa explic eu mai mult, insa am umblat destul printre "otaku", mai precis Akiba-key ca sa imi dau seama ca nu sunt deloc asa cum isi inchipuie occidentalii (americani/europeni/romani) ca ar fi.

Eu zic doar ca Wikipedia da o explicatie corecta.

Cunosc si in Romania destul de multi oameni carora li s-ar aplica termenul otaku, fara ca ei sa aiba vreo legatura cu manga/anime.
Muza chan
Sephiroth:
QUOTE
Oricum este mai mult decat o definitie pe wikipedia.


Am citit si alte definitii inainte de a o recomanda pe asta. Am pus acest topic, in cunostinta de cauza. Si pentru ca ma intereseaza aceasta problema. Pe de alta parte, in lumea britanica, termenul e vazut, de cele mai multe ori, ca fiind ceva negativ, sau ca ceva ce nu e "cool", de aceea am si pus ultima obtiune "Consider termenul jignitor".

Daca vrei sa faci comparatii, uite alte definitii obtinute de pe google, dand search "otaku".

http://www.animetion.co.uk/glossary.htm
Otaku – A Japanese term used to describe hardcore fans which is often used to describe hardcore fans of sci-fi, computer games, anime and manga. Although used with pride by many western fans to describe themselves, the term carries as negative a connotation in Japan as 'Trekkie' or 'geek' does here. Pronounced ‘oh-tah-koo’.

http://www.animecritic.com/resources/glossary.html
o-tah-ku) In Japan, otaku is a fairly derogatory term used to describe an obsessed fan of something (not necessarily anime). In North America, however, the term is often a badge of honor for hard-core anime fans. Sometimes also used to refer to anime fans in general.

http://www.animeacademy.com/fut.php
Otaku (o-tah-ku): A fan on an extremely obsessive level. In Japan, a derogatory term. Used anywhere outside of Japan, otaku automatically refers to an anime obsession

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=otaku
Otaku is the honorific word of Taku (home).

Otaku is extremely negative in meaning as it is used to refer to someone who stays at home all the time and doesn't have a life (no social life, no love life, etc)

Usually an otaku person has nothing better to do with their life so they pass the time by watching anime, playing videogames, surfing the internet (otaku is also used to refer to a nerd/hacker/programmer).

In the Western culture, people confuse otaku to be something positive like "Guru". If you think about it, it's not really good to be called a guru if it means you are a total loser who can't socialize with other people except through the Internet.

Other Japanese words which have been confused by Westerners also include but not limited to: Anime, Manga, etc
Sephiroth
@ Muza Chan: Nu am spus ca ai postat in necunostinta de cauza sau ca vreau sa fac comparatii. Eu doar am vrut sa recomand si un material video, imi cer scuze daca am jignit sau suparat pe cineva.

Sorry pt offtopic acesta va fi ultimul meu post aici.
Muza chan
N-ai jignit sau suparat pe nimeni, stai linistit! smile.gif Eu am dat niste explicatii, relativ la poll.
Missa-chan
QUOTE(Kisa @ Oct 15 2007, 03:17 PM)
Nu. smile.gif Am avut o perioada in care as fi putut fi numita otaku, dar, din fericire, acea perioada a trecut.
*




Same here. smile.gif


Deci am votat nu. Ma uit la anime-uri doar cand am timp liber si chef (se intampla sa treaca chiar si o saptamana si sa nu vad anime-uri deloc) ca sa ma pot uita din placere nu cu sila si cu ideea ca "trebuie, trebuie sa vad!". A fost insa o perioada cand eram obsedata rau si nu trecea zi cand sa nu ma uit la anime-uri (atunci ma uitam la televizor la ele si daca se lua curentul ma crizam rau laugh.gif ). Ma grabeam sa-mi fac temele ca sa apuc sa ma uit la ele linistita, ma rog...caraghios rau, cum a zis si Kisa.
Ma bucur insa ca am reusit sa fac din anime-uri un hobby, nu o obsesie.
Nu ma pot numi nici pasokon otaku si nici gēmu otaku deoarece au trecut zile cand nu m-am atins de calculator (si nu mi s-a intamplat nimic smile.gif ) si chiar luni cand nu m-am jucat la niciun joc pe calculator.
Jigoku-Shoujo
io ma cred otaku deoarece de kte ori knd is la calculator io nu gasesc altcv mai interesant dekt lucrurile legate de manga-anime...........ktiva colegi de ai mei spun ca am luato razna cu animeurile (ei nus fani anime..ios singura fana anime din clasa de la mn;lol)
din cauza mea a inceput si Ana(cea mai buna prietena a mea) sa fie fana anime da nu cred ca ii otaku
laugh.gif tongue.gif happy.gif
dak vreti sa vedeti site-ul meu piczo anime puteti da la website si gasiti 2 site-uri de ale mele(asta ii non-anime) dar pe pagina de enter este si ala anime
Daianara
Nu. Si nu cred ca voi ajunge vreodata asa cum nu sunt dependenta nici de filme, nici de jocuri pc, nici de jocuri video, nici de forumuri (ok, s-ar putea sa ma insel in legatura cu ultimul tongue.gif ). Poate tine de controlul pe care il ai asupra propriei persoane (si poate la mine e destul de mare) insa nu inteleg cum altii pot ajunge la nivelul asta de obsesie. sad.gif
Si eu ma uit la vreo 4-5 episoade de ceva pe seara. insa fac asta ca relaxare dupa o zi de munca 10-19 cand pur si simplu nu am energie de altceva decat stat in pat si urmarit seriale pe tv-ul meu cu ecran mare. smile.gif
dmf
QUOTE(Daianara @ Oct 26 2007, 06:04 PM)
Nu. Si nu cred ca voi ajunge vreodata asa cum nu sunt dependenta nici de filme, nici de jocuri pc, nici de jocuri video, nici de forumuri (ok, s-ar putea sa ma insel in legatura cu ultimul tongue.gif ). Poate tine de controlul pe care il ai asupra propriei persoane (si poate la mine e destul de mare) insa nu inteleg cum altii pot ajunge la nivelul asta de obsesie.  sad.gif
Si eu ma uit la vreo 4-5 episoade de ceva pe seara. insa fac asta ca relaxare dupa o zi de munca 10-19 cand pur si simplu nu am energie de altceva decat stat in pat si urmarit seriale pe tv-ul meu cu ecran mare. smile.gif
*



pur si simplu prea mult timp liber tongue.gif
Demon Spirit
Am votat nu,dar sunt undeva la mijloc....adik nu ma uit fara odihna si fara sa fac altceva la anime-uri,dar nici o zi sa treaca fara macar sa fi vazut un ep sau sa fi citit un volum de manga.....dar mai am si zile in care nu vad sau citesc anime-manga,ci doar desnez laugh.gif
Zuzi
am votat da
Memnoch
Daca ar fi fost cu cateva luni in urma as fi raspuns fara sa ma gandesc: DA DA DAAAAAA! Monster l-am devorat in o zi jumate, Dragonball Z si One Piece in cate o saptamana fiecare si in general daca ma apucam de o serie de 26 de eps o si terminam in aceeasi zi. Evident stateam ore si ore citind post-uri de pe diverse forum-uri, citind si rascitind manga-uri (fav's are Berserk & Hellsing), etc. Lipseam cu saptamanile de la scoala (literally) ca sa ma pot uita la urmatorul episod din Naruto, Welcome to the NHK, Elfen Lied si multe multe alte serii. Desi am lasat-o mai moale cu anime-urile (dar sunt sigur ca o sa revin in forta dupa ce se calmeaza lucrurile din jurul meu) mentalitatea de otaku ramane. De exemplu, daca vad vre-o revista, un action figure sau mai stiu eu ce (orice are legatura cu anime/manga si imi place) nu ma uit la pret. "Buy now, think later." Nici nu vreau sa imi aduc aminte cate luni am ramas fara bani de mancare. Mi s-a intamplat sa mananc si paine cu ketchup pt o saptamana intreaga dar noh....aveam ce imi placea si sincer, nu regret absolut nimic. Anime-urile/manga-urile fac parte din mine, sunt mai fericit cand ma gandesc la un anumit personaj, la trairile care le-am avut urmarind seria respectiva, ma simt mai in largul meu vorbind cu oameni care imi impartasesc pasiunea si simt ca fac parte din un "club" si gust unele placeri pe care nu toata lumea o sa le poata gusta. Imi place viata mea rupta intr-un fel de realitate si modul in care privesc lucrurile. Imi place sa visez si imi place sa fiu copil.
sailorcorvus
Am raspuns da insa sunt undeva la mijloc , fiind inca elev la un liceu unde timpul liber pentru cineva silitor nu exista , anime de multe ori trece pe locul doi . Insa zilnic ma uit la 2-3 episoade anime ,chiar daca aceasta inseamna ca ma voi culca la 2-3 noaptea.
Din punct de vedere al colectionarului otaku anime sunt tot la mijloc deoarece neavand destule fonduri nu pot sa imi iau prea multe volume manga sau sa imi cumpar prea multe dvd uri originale de anime , nici reviste de specialitate . Insa sper ca odata ce ajung la facultate sa devin otaku 100%.
Bacchante
nu. manga, anime sunt un hobby pentru mine. downloadez serii, merg pe cateva forumuri, cumpar si manga, dar nu pot sa spun ca i'm obsessive.
Emanuel
hmm, greu de raspuns... am votat Da, insa cu retineri. Eu nu ma consider obsedat de anime/manga, dar e posibil caaltii sa ma considere astfel tongue.gif . Ma uit saptamanal la anime (pt ca imi place), citesc manga. investesc destui bani pt a-mi procura si anime/manga originale, deci presupun ca sunt otaku.
Pe de alta parte , pt mine e o pasiune, nu o obsesie. Pe langa anime/manga am multe alte pasiuni, viata mea nu se invarte in jurul animeurilor, so... e o linie destul de subtire intre otaku si fan anime tongue.gif
AlraM
Cred ca-i cam dupa care definitie actionezi tu personal mai mult. Pentru mine un OTAKU e ceva mai mult decat un fan, e cineva usor cam prea obsedat, si care lasa prea putin timp altor hobbiuri din viata si altor responsabilitati. In general am folosit termenul cand ma apuca pe mine sau pe vreun prieten o nebunie de uitat la anime majoritatea zilei, fara sa mai facem nimic altceva, ignorand orice teme, orice deadlineuri, etc... cam la modul "vai ce manifestari de otaku am..."

Nu-i sanatos nici chiar asa tongue.gif De obicei imi impun sa ma opresc daca ma comport asa, si in mod normal nu sunt asa tongue.gif

sigur ma uit la anime aproape zilnic, dar de obicei doar la un episod sau doua, si imi place sa discut despre anime, si am destui prieteni interesati de anime. dar pana una alta ma identific mai mult cu ideea de "fan" anime, si otaku mi se pare putin ...nu atat jicnitor, cat ingrijorator. tongue.gif
Edysan
Clar DA. pacat ca nu prea am tip...LICENTA LA VARA blink.gif
trust_no_more
Ah nu, am votat cu nu. Clar nu vreau inca o eticheta.
Sunt un simplu om caruia ii plac animeurile, si le vizioneaza cand are timp si dispozitia necesara. That`s all folks.
Garden Girl
Ok, in primul rand imi place varianta a patra de la poll - "Consider termenul jignitor". Daca vrei sa injuri pe cineva, il faci otaku laugh.gif laugh.gif

Asa, sa trecem la lucruri serioase. Am votat NU, pentru ca nu ma consider. Sau ma rog, oi fi, da undeva intre DA si NU laugh.gif Adica fac si alte chestii in afara de vizionat de anime. Nu ma uit chiar in fiecare zi. Mai ales acum, ca am bacu si nu prea apuc sa vad decat cateva episoade pe saptamana (daca le vad si p-alea.. rolleyes.gif )
Kratozz
O-TA-KU for me. dar aceeasi problema ca si edysan LICENTA brrrrrrrrrr blink.gif
trust_no_more
Off:^bafta cu licenta, si eu am licenta in vara, asa ca, si eu, mai usurel cu seriale si anime-uri tongue.gif
kittykirara
tongue.gif Am ales "nu".Anime pentru mine reprezinta un hobby,o pasiune ,un mod frumos de a petrece o parte din timpul liber.Insa nu se pune probleme sa fie cea mai importanta activitate pentru mine sau sa neglijez alte lucruri pentru a ma uita la anime.Ma uit de cateva ori pe saptamana,maxim doua ore pe zi,in timpul liber-n-am ajuns niciodata la extrema de a nu dormi toata noapte ca sa ma uit la anime.E adevarat ca nu ar fi la fe fara portia saptamanala de anime,dar e un hobby si atat wink.gif
seandreea
Avand in vedere ca pot trece zile, saptamani chiar fara sa ma uit la nime (poate mai putin pentru manga), daca nu am timp, nu ma consider otaku. Anime-fan da, insa nu cred ca suntla nivel de otaku.
frosty
sunt otaku doar in vichent cand dau de calcu' meu de acasa (de animeuri) si de lb si cultura japoneza in timpul saptamanii biggrin.gif ......... ce pot face cand nu nu am mereu pos sa ajung acasa la mine? Am devenit devoratoare incurabila de animeuri intr-un timp foarte scurt (mai putin de un an) ca pasiunea pt lb si cultura japoneza o am din clasa a 10-a cand am luat cursuri de la o profa japoneza ( o cheama Nozomi Noda si avea 24 pe vremea aia)cu care inca mai tin legatura pe net.
Tan
anime-fan da
Otaku nu

Ma uit la animeuri, uneori in cantitate industriala, am ajuns sa imi place OP/ED si sa vreau numa High Quality, dar sa ma uit la animeuri nu e scopul meu in viata, oricand as inchide PCu ca sa ies cu friends sau cu girlfriend outside, ma uit pt ca am prea multi timp liber laugh.gif laugh.gif laugh.gif
AnimeStar
Eu una am votat nu , pt. mine animeurile sunt un mod de a ma apropia de oameni cu aceeasi pasiune , e un mod de a ma integra , o delectare vizuala , dar nu o obsesie . Animeurile sunt pt. mine o cale prin care invat cum sa schitez mai bine, sa aflu lucruri noi, adica pt. mine animeurile sunt un fel de carte , dar pe care o citesc in mod regulat nu obsesiv, de aceea pot zice ca nu ma consider un otaku pt. ca aceasta pasiune poate fi ceva trecator , poate ca voi avea amintiri neplacute legate de acest fenomen numit anime , dar nu cred ca eu sunt inebunita dupa ele , sunt un simplu explorator ce descopera noi lucruri .
V3N0M
*steps up to the stage*
Hi everyone... I am an... otaku *everyone claps and cheers and yells 'admitting you have a problem is the first step towards resolving it'* ... thank you. But... thanks to the Otaku Anonymus program I haven't seen an anime in over 2 days *the crowd goes crazy*, I now have more time for fun, healthy activities such as smoking, drinking, doing coke *the crowd yell in unison 'AMEN'*

*cough*

Dap, sunt otaku xD
kaeru
Ha, ha! TARE!
Terry_SOAD
Am votat "NU". Iubesc animeurile, dar nu sunt ceva fara de care nu pot sa traiesc. Ptr mine sunt o pasiune, nu o obsesie smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.