Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Code Geass Vs Death Note
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Anime
DarkAngelGirl089
Banuiesc k nu prea are rost sa mai intreb care din ele dar eu personal prefer Code geass,poate mai sunt si altii care l-au vazut si le-a placut daca nu vi-l recomand sunt obsedata dupa acest anime fara indoiala ca Death note a fost de senzatie dar C.geass e mai pe placu meu si povestea si actiunea sunt super mai ales personajele:D!!!
elpreda
Astazi am terminat de vazut Code Geass si pot sa spun ca povestea nu difera prea mult de Death Note, se si termina asemanator. Anyway, geass a fost mai pe placul meu.
axi
mie mi se pare ca nu se termina deloc povestea in code geass, dar daca ziceti voi ca seamana ... nu ma bag.
Coyotee
QUOTE(axi @ Sep 30 2007, 05:29 PM)
mie mi se pare ca nu se termina deloc povestea in code geass, dar daca ziceti voi ca seamana ... nu ma bag.


Mai bine zis, Code Geass a iesit doar pe jumatate. O sa iasa cat de curand sezonu 2 smile.gif

Anyway... din ce a iesit pana acum, Code Geass is better than Death Note.
Xristina
Okay time for a rant.

Code Geass vs Death Note

Round 1

Grafica

Ambele au cate 1 punct la faza asta. Sunt desenate in asa maniera incat sa exprime sentimentul de lust for power. Numai cand te uiti la fata lui Yagami si a lui Lelouch si iti vine sa o iei la goana...catre ei bineinteles (fangirlism stopping now). Bun la capitolul mediu inconjurator eu zic ca e ok. Unul arata Tokyo in prezent altul in viitor.

Round 2

Voice Acting

Aici e cam greu de discutat pentru ca avem pe de o parte Yagami si L, pe de alta parte Lulu. Dar daca stam foarte bine sa analizam situatia L face tot voiceactingul din ambele seriale. Numai cand incepe sa analizeze situatiile and so forth da un aer de siguranta. Lulu si Yagami au unele scapari cateodata si felul in care isi manifesta rasul malefic este putin cam hilar, uneori exagerat in cazul lui Lulu. Bun deci punct pentru death note datorita seiyuu-ului lui L biggrin.gif.

Round 3

Personaje

Inca o categorie grea. Si parca ambele merita un punct. Dar, exista un dar. Code Geass ia punctul. De ce? Pai emotiile sunt mult mai umane. Lulu are resentimente in momentul in care o sacrifica pe Euphie pe cand Yagami ar face orice (doar isi sacrifica pana si propiul tata) pentru idealurile sale. Amandoi sunt orbiti de noua lor putere insa parca Yagami este prea artificial si prea ideal pentru tipul de caracter prezentat.
De asemena Geass primeste punctul pentru ca are foarte multe tipuri de personaje fata de Death note.

Code Geass Death Note
Lulu Yagami
Suzaku Sa zicem L
Euphie Pauza
Nanally Pauza (nu pot sa o incadrez pe sora lui Light
aici)
Llyod Pauza
Shirley Misa-partial
Kallen Pauza
Oghi Pauza
Cornelia Pauza
CC Ryuk laugh.gif(dar come on....) Pauza
Nina Pauza mare

si asa mai departe ca o sa incep sa va plictisesc

Round 4

Povestea

La prima vedere ambele merita un punct. Din pacate pentru povestea si tensiunea din....Death Note; Punctul merge la Code Geass.
Motiv: Cele 25 de episoade cat are primul sezon din Geass m-au tinut lipita de scaun si nu m-am plictisit o secunda, nici la Death Note pana la episodul "acela" (prietenii stiu de ce) nu m-am plcitisit. Dar Code Geass o sa aiba un nou sezon si o sa fie la fel de bun daca nu mai bun. De la 25 incolo Death Note devine un fel de plici mai digerabil.
Prin urmare punct Geass.

Overall Geass castiga cu 4 la 2 din punctul meu de vedere. Si motivele sunt bineinteles sunt personajele si povestea. Emotia pe care Geass-ul o reda nu se compara cu artificialitatea din Death Note, care la randul lui este un anime foarte bun, dar incomparabil cu Code Geass: Lotr.

Scuzati eventualele greseli de gramatica si litere mancate.
Trickster
Complet offtopic, dar mi-a placut cum ai prescurtat code geass: lotr (lord of the rings, lol tongue.gif). Buei, dupa toata discutia asta ma apuc si eu de cg asta si robotii lui pe patine cu rotile (sau cel putin asta am inteles din cele cinci secunde vazute laugh.gif)

Btw, eu votez CG, pur si simplu nu se poate sa fie la fel de plictisitor ca si DN...
Muza chan
Nu stiu cum puteti voi sa comparati asa ceva. Nici macar nu au acelasi feeling, nu-ti lasa aceeasi senzatie. De firul logic, ce sa mai vorbim.

Doar datorita faptului ca exista 2 baieti in competitie si ca unul dintre ei a primit o putere din exterior, nu inseamna ca anime-urile seamana. laugh.gif

Parerea mea e ca nici nu se adreseaza aceluiasi target, o sa auziti putine persoane care sa zica ca le iubesc pe amandoua.

Trickster:
Sunt in stare sa pun pariu ca o sa-l detesti! smile.gif Astept parerea ta....
elpreda
Muza chan vad ca nu esti de acord cu asemanarea dintre death note si code geass. E adevarat ca in multe animeuri e un personaj care primeste o putere si face el pe acolo tam-tam si in final moare sau ceva de genul asta si nu seamana deloc intre ele. Dar aici ideologia lor e destul de apropiata si in ultimul ep cand sunt descoperiti amandoi iau fata aia de Kami-sama injughiati si spun baliverne despre schimbarea lumii. Acum sa nu intelegi ca ma apuc sa fac vreo legatura intre animeuri sau ceva de genul asta. Ar fi o tampenie. Tot ce vreau sa spun e ca iti cam "sar in ochi" anumite lucruri daca ai vazut death note inainte. Si cum la majoitatea oamenilor le-a placut dn, cg o sa iasa automat in evidenta si o sa te tina in suspans.
Si ca tot am mai dat un reply sa mai zic ceva despre ele: de la "momentul acela" death note devine chiar naspa. Code geass nu are un astfel de moment.
DarkAngelGirl089
Hmm am stat putin si m-am gandit si sper sa nu fie asa ... laugh.gif dar sper sa nu sfarseasca si Lulu la fel ca Yagami la sfarsitul sezonului 2 ci sa aiba cu totul alte intorsaturi,ar fi pacat il ador mult prea mult pe Lulu happy.gif rolleyes.gif
Muza chan
scarz08:
Nu e vorba de calitatea celor 2, sa nu ma intelegi gresit, parerea despre cele 2 mi-am spus-o la topicurile respective, deci nu de asta spun ca nu sunt de acord.

(Faptul ca eu am fost nemultumita de personajele din Code Geass tine de la o anumita pretentie pe care o am de la CLAMP, de la o parere personala relativ la ce poate sa creeze (pentru ca vezi tu, X (Tv) pentru mine, e cea mai buna serie anime ever... eu gasesc niste lucruri acolo pe care nu le-am gasit in alte parte). Din punctul meu de vedere, experimentul lui CLAMP de a-si pune personaje in povestea altuia... failed icon_twisted.gif ... big time!)

Eu spun ca nu sunt de acord pentru ca, din punctul meu de vedere nu exista nimic comun intre cele 2, sunt lucruri diferite. Nici macar nu au aceeasi tema, pentru ca obiectivele celor 2 sunt diferite. Ideea asta a venit de la aparenta asemanare a Geass/caiet. mad.gif Aparenta... smile.gif tin sa precizez inca o data.
Animal
De abia astept noul sezon Code Geass chiar daca o sa ma dau cu capul de pereti asteptand fiecare episod...

Anyway on topic si eu sunt de parere ca Code Geass e MULT mai tare decat Death Note.Initial ei au vrut sa faca un singur sezon biggrin.gif da vad ca au lungito pentru ca are un succes foate mare in afara.

Long live Lalouche biggrin.gif.Can't wait for next episode !!! GIEF GIEF GIEF!
DarkAngelGirl089
Dap asa e animeul asta e de senzatie si printre preferatele mele chiar nr 1 al anului 2006 sper doar ca sezonul 2 sa fie la fel de palpitant ca primul si sa nu o dea in bara sleep.gif anyways am citit pe anumite siteuri ca o sa apara in octombrie in jur de 5-8 sau ceva in genu desi pe 6 apare Gundam 00 asa ca am niste dubii ca mai baga sezonul al doilea luna asta dry.gif unsure.gif stie careva cand apare sezonul 2 mai exact???? biggrin.gif
Innocent
Hai sa ingros randurile celor carora le-a placut mai mult Code Geass decat Death Note.

Si dintr-o varietate de motive deja expuse mai sus. Insa in special din cauza faptului ca Luluch inca este uman, inca se lupta sa vada pana la ce punct abuzul de putere in slujba dreptatii este justificabil. Si Lulu este vanitos, extrem de inteligent si isi calculeaza fiecare miscare. Insa ii lipseste impertinenta lui Light (nu ca nu ar fi de-a dreptul nesuferit in unele momente). Light este lipsit de una cele mai simple emotii: dragoste (fata de familie, fata de o fata oarecare, prieteni etc). Luluch nu a renuntat la aceste emotii nici in final. Pe el conjunctura l-a lovit greu din puntul asta de vedere insa in continuare incearca sa salveze ceea ce mai poate desi este constient ca va trebui sa sacrifice ceva pentru aceasta.

Ca sa concluzionez (nu de alta dar trebuie sa mai si muncesc) personajele pline de emotii fac toata diferenta intre Code Geass si Death Note.

Abia astept sezonul 2...
Scorpio
Code Geasse nu seamana cu Death Note? povestile sunt diferite ca si scopurile? What are you kidding me? E aceeasi idee .... acelasi scop.....mijloacele si modul de actiune e altul ... dar e aceeasi idee : Eu am dobandit o putere care imi da posibilitatea sa-mi indeplinesc scopul : A schimba lumea. Da.....Lighto vrea sa o schimbe prin a deveni Dumnezeu pe Pamant....iar Larouch (cum dreaq sa-i spui Lulu unui personaj ca aceste o_O ) vrea sa-l omoare pe tasu sa-i ia locul si astfel sa schimbe lumea. Deci diferentza e de cum ..... de modalitatea de a accede in punctul din care poti schimba lumea.

Acuma sa zici ca unul e mai bun decat celalat e putin extrem......nu se incadreaza in acelasi gen deci comparatia nu poate fi facuta decat la nivelul reactiilor personajelor......povestile nu le poti compara. Si eu sunt de parere(De fapt am fost ptimul care a zis asta) ca daca Death Note-ul se termina la 25 era un anime superb.....dar continuarea inghesuita cu Near si Mello l-au stricat. Nu pot sa dau dreptate celor care zic ca Code Geasse o sa fie mai bun pt ca primul sezon a fost super si sigur asa o sa fie si al doilea .... pt ca la fel cum s-a stricat si Death Note dupa primul sezon se poate strica si asta.

Ce-i drept Code Geasse e mai dinamic decat Death Note .... dar....DAR modalitatile de punere in plan a povestii si mijloacele prin care ne este prezentata actiunea difera f. mult. Nu poti sa compari lupte c u roboti cu luptele intelectuale ale lui Light si L. In Death Note toata bataie e la nivel intelectual.....in Code Geasse partea de lupta intelectuala e prezentata da nu ca in Death Note .... predomina lupta directa.

Oricum .... nu mi se pare posibila comparatia mai mult decat am expus eu .... cu atat mai mult cu cat Code Geasse nu e gata.
elpreda
Uite ca la varianta asta nu m-am ganditit pana acum. Ai dreptate, Code Geass nu e terminat si nu stim ce aduce sezonul 2. Sper din tot sufletul sa nu faca aceeasi prostie ca la Death Note. Death Note e cel de-al 4-lea anime la care m-am uitat dupa naruto , bleach si Fma si a avut un impact urias asupra felului cum privesc animeurile, adica l-am iubit mult de tot, si mi-a parut rau cand l-au stricat cu Near si Melo. Aaa, acuma sunt mai nerabdator sa vad sezonul 2 si mai e atata de asteptat...
Unknown
Death Note.
Spre deosebire de posturile anterioare care vin cu argumente mai serioase eu o sa fiu superficial. Nu imi place stilul de desen din CG nici batut cu drujba. Scurt.
Innocent
Offf, Scorpio, dar Lulu nu vrea sa-l omoare pe tatal sau. Vrea doar sa-l detroneze pentru ca numai asa poate schimba ordinea sociala impusa de acesta. El vrea egalitate pentru toti mai ales din cauza ca el a fost, sa spunem, persecutat. Si mai vrea sa razbune moartea mamei sale pentru care il crede raspunzator pe tatal sau. Raspunzator prin omisiune, sa punem. Omisiunea de a o proteja. Sau omisiunea de a gasi vinovatul.

Si cum este constient ca acesta nu va renunta fara lupta la tron accepta aceasta posibilitate si actioneaza in consecinta.

Si da, mi se pare ca ai dreptate in ceea ce priveste diferenta majora intre modalitatile in care este folosita putearea nou capatata. Insa raman la parerea ca asta in favoarea Code Geass. De fapt cum ai spus tu diferenta majora este ca Lulu nu se vede drept "Dumnezeu printre oameni" ohmy.gif .

Light nici nu ar fi trebuit conceput ca perjonaj uman dupa parerea mea. Mai bine il faceau vulcanian wink.gif si atunci avea o scuza buna pentru ne-simtirea sa (a nu se intelege in sens peiorativ). Ce poti spune despre cineva care martor la mortea tatalui sau nu e instare sa arate decat disperare ca nu-i iese planul? sau despre unul care ia rapirea surorii sale ca pe un afront personal si asta este motivul pentru care o cauta ca un fanatic?

Si ce daca Code Geass nu este terminat? In cele 25ep vazute nu m-am plictisit la nici unul pe cand la Death Note a trebuit sa trag de mine ca vad cum se termina. Si nu este din cauza ca este o serie dinamica. E din cauza ca "pulseaza". laugh.gif laugh.gif
Scorpio
QUOTE
Offf, Scorpio, dar Lulu nu vrea sa-l omoare pe tatal sau.
QUOTE
Si mai vrea sa razbune moartea mamei sale pentru care il crede raspunzator pe tatal sau


Contradictie. Pe langa faptul ca LaRouche zice clar in anime ca-l vrea pe tasu mort......ceea ce-ai zis tu e o contradictie. Razbunarea pt moartea cuiva e moartea celui raspunzator de acea fapta. Nu exista in toata lumea asta un contra exemplu.....in orice film/anime cand personajului principal ii moare cineva drag se razbuna prin a omora....e simplu...clasic....si foarte normal.

QUOTE
Si ce daca Code Geass nu este terminat? In cele 25ep vazute nu m-am plictisit la nici unul pe cand la Death Note a trebuit sa trag de mine ca vad cum se termina


Pai eu nu vb de 25 ep vs 37 ep ... pt ca toti de aici suntem de acord ca de la 25 Death Note-ul o ia vertiginos in jos......eu vb de 25 vs 25. Tu prin afirmatia ta tocmai spui o prostie....pt ca intrebi ce legatura are nefinalitatea CG-ului cu comparatia cu Death Note.pt care a trebuit sa faci eforturi in a-l termina....dar nu mentionezi daca primele 25 de ep-uri din Death Note te-au plictisit sau nu. Totodata nu poti sa compari o parte cu un intreg.

Dar acuma depinde si genul de actiune care-ti place.
tomy
Hmm se pare k sunt printre singurii carora le-a placut mai mult Death-note. Poate una din motive ar fi k ma seca cat de mult imi amintea Lelouch de Light. Pana si cand a aparut k Zero mi-am zis "here come's Kira all over again..." .
Trebuie sa recunosc k mi-a placut totusi k avea o parte mai umana Lelouch.
Mai remarc k foarte multi ziceti k Light e prea inuman si n-ar fi un personaj prea realist. Sunt convins k exista si alte genuri de psihopati, in afara de cei care umbla cu drujba. Mi se pare evident k e nebun dk ajunge sa nu mai simta nimik nici pt familia sa si de-aia mi se pare si interesant.
Apoi, multi ziceti k Lelouch e mai motivat deoarece chiar vrea sa schimbe lumea in bine. Dar eu personal am avut mai des impresia k e mai motivat de dorinta lui de razbunare.
Deci mi-a placut mai mult Death-note dar cu putin peste CG.

Anyway, cum s-a mai zis, trebuie sa asteptam sa apara si sezonul 2 (nu stiu dk am mai vazut un anime la care sa se termine un sezon asa in coada de peste tongue.gif).
Cine stie, poate o sa continue la fel de interesant sau poate o sa aibe tot asa un declin k si Death-note.
Cybele
Votez pentru Code Geass.
Nu pentru ca nu mi-ar place Death Note. Motivele mele sunt clare:
1. Personajele din Code Geass sunt mai umane, mai reale ... personajele din Death Note par lipsite de sentimente, goale. Sufletul uman nu poate fi plin numai de ura. La personajele din Code Geass, latura umana este mult mai vizibila si mai credibila.
2. Motivul. Lelouch are un motiv pentru care doreste razbunare si o lume perfecta insa Light nu.

Cu toate ca, cred ca Code Geass este mai bun personajul meu favorit din toate anime-urile este L. De asemenea C.C. este mult mai agreabila si impresionanta din punct de vedere al caracterului in comparatie cu shinigami.
Scorpio
N-am inteles niciodata de ce toata lumea spune ca personajele din DN sunt lipsite de sentimente...goale....reci....inumane.....de parca e un lucru rau. Mie mi se par f. reale personajele.....sunt conduse de ratiune nu de sentimente.....de cand asta e un lucru rau? Light mi se pare caracterul perfect de conducator.....sacrifica orice si pe oricine ca sa-si atinga telul.

In plus a o compara pe C.C cu Ryuku e cam un nonsens. idea de baza pe care cele 2 personaje sunt create sunt din cu totul alta sfera......C.C. e ceva ... un experiment....o chestie......Ryuku e un Shinigami...Zeu al Morti mi se pare si normal sa nu fie agreabil si impresionat (desi la ce scoate pe gura e mortal laugh.gif )

Lelouch are poate un motiv mai bun pt actiunile sale de cat Light....dar atat. Fiecare actiune are un motiv in spatele ei....altfel n-ar mai fi actiune. Light vrea sa conduca lumea pt ca ajuns la concluzia ca numai el poate sa aduca omenirea pe calea cea dreapta. Da e mai selfcentered si nebun motivul.....dar e un motiv care pt unii care rezoneaza cu modul de gandire al lui Light il pot considera chiar acceptabil.
angel_without_wings
tocmai am terminat de vaz't code geass si cred ca subscriu si eu la ideea ca-i mai fain decat death note DAR 1. death note a fost fain doar pana la un punct (code geass are inca sanse sa ma dezamageasca si el in seria a doua); 2. faptul ca light ajunge sa lucreze cu L mi se pare un twist genial; 3. ideea de zei ai mortii care se cam plictisesc, mananca mere, sunt amuzati de oameni mi se pare foarte atragatoare, mult mai mult decat CC.
Tan
Daca e sa compar DN vs CG ca 25vs25, DN ar castiga clar, dar daca e s a compar tot vs 25 din CG deathnote ar castiga doar cu putin.

dece ? (raspunsul este extrem de subiectiv)Death Note este un conflict ideologic pur, asemeni Spiral, in acel conflict nu exista loc pentru sentimente, familie sau alte lucruri asemanatoare. Pe de alta parte, in CG:LotR motivele pentru care lulu face ce face sunt din dorinta de razbunare(yep, sa isi omoare tatal) si din dorinta de a creea o lume mai buna pentru sora sa(ui aici sentimentul puternic de familie).

Si sincer mie tot conflictul din death note, Light si L incearca sa se elimine reciproc si folosesc "every trick in the book" fara sa le pese daca pe mine m-a uns la suflet.

PS: unii dintre voi spun ca Light nu avea motiv intemeiat pentru ceea ce facea, urmariti si voi death note Live Action Movie, ca acolo se pune un cu totul alt accent pe motiv.

Pentru inceput Light omoara doar cativa "batausi" care s-ar fi laut de el, si adaugand la asta simtul lui justitiar foarte bine dezvoltat duce la o "misinterpretation" a ceea ce justitia inseamna defapt.
Sesanhy
o sa ma uit si eu la Code Geass dak ziceti ca seamana cu death note ,la death note ma uit deja ,dupa ce o sa termin si code geass o sa-mi formez si eu o parere care e mai bun
ame
mie imi place death note si din death note light yagami smile.gif misa smile.gif si atat iar de L pot sa zic k il URASC cn vrea sa vb cu mnvb pe idd ul slayers_lina_inverse
V3N0M
Eu no am vazut Code Geass dar simt ca pot spune cate ceva despre Death Note. Death Note se remarca tocmai prin lupta pe plan psihologic si intelectual, este ceva nemaiintalnit: fara roboti, puteri mega ultra, sabii uriase, demoni atotputernici, atacuri finale sau deastea.
Ce stiu eu despre Code Geass e ca are loc intr-un univers alternativ futuristic unde au loc razboaie cu roboti. Si din cate am auzit lupta pe plan psihologic e pe locul doi. Death Note are loc in lumea noastra, si mi se pare ca prezinta mult mai bine diferite tipuri de oameni, daca ii excludem pe genii de L, Raito, Near si Mello avem niste personaje cum nu se poate mai umane, si hai sa recunoastem ca oamenii precum L sau Raito nu numai ca sunt posibili, ci chiar exista.
Mie mi-a placut si seria cu Near si Mello, pentru ca continua incredibila batalie a planurilor, miscarilor, ghicitul miscarilor celuilalt, al sahului acesta, desi, recunosc, fara L it just wasn't the same...
Din cate am auzit nu prea mi se pare drept sa le comparam, dar o sa imi dau verdictul dupa ce vad Code Geass : D
elpreda
Exista un subforum intreg unde puteti vorbi despre Death Note, aici se vrea o comparatie intre el si Code Geass.

QUOTE
Eu no am vazut Code Geass dar simt ca pot spune cate ceva despre Death Note. Death Note se remarca tocmai prin lupta pe plan psihologic si intelectual, este ceva nemaiintalnit: fara roboti, puteri mega ultra, sabii uriase, demoni atotputernici, atacuri finale sau deastea.


In primul rand Code Geass nu este dbz. In al 2-lea rand un personaj nu este mai uman pentru ca nu se afla intr-un robot. E vorba de caracter, de modul lui de gandire si de felul cum reactioneaza. Pana la urma nu sunt niciunii umani deloc daca te gandesti in felul asta, sunt doar niste animatii.
V3N0M
You miss my point. Si nu am spus niciodata ca e dragon ball, dar majoritatea animeurilor contineau cel putin unul din lucrurile care le-am mentionat inainte, pe langa shinigami si death note in sine as spune ca Death Note e mai 'down to earth' sa zic asa. Anyway, ce am vrut sa spun este ca acesta este tot farmecul acestui anime, lupta pe plan psihologic, plot twisturile, incercarea de a fi mereu cu un pas inaintea celuilalt, si totul fara a fi vreodata o bataie propriuzisa (mai putin scena aceea care nu a avut nimic de a face cu cine castiga batalia).
Daca imi spui ca CG are acelasi farmec, foarte bine, atunci le consider comparabile.


Edit: si tot ce am zis a mai fost discutat in threadul acesta, si mi-am dat si eu parerea, chiar daca nu am vazut decat Death Note din cele 2 animeuri puse in discutie
Wais'
Deci nu am vazut acel anime dar serialul ,eu pref pana acum este death note tongue.gif.Deci eu zic ca death note cashtiga
Mikael
1. io nam vazut code geass, dar daca ziceti ca e ca death note clar code geass e mult mai varza
2. multe persoane miau zis ca e porcarie
3. stilu de desen la death note e mult mai bun...code geass toti is niste slabanogi desenati foarte aiurea

deci concluzie death note cu muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult
haruhichan
Offtopic:
Ok, aveam de gand sa tac din gura, dar vad ca tot apare topicul, si de fiecare data cand il citesc dau doar de:

eu zic ca dn e mai bun, dar n-am vazut code geass, dar eu tot zic ca dn e mai bun, ba chiar cu mult mai bun, pt ca e anime-ul meu preferat, si am auzit de la altii ca celalalt e o porcarie, deci bineinteles ca dn e mai bun, ca doar nu l-am vazut pe celalalt sau chestii de genul asta

People,e imposibil sa faci comparatii intre ceva ce ai vazut si ceva ce nu ai vazut.
Nu e nevoie sa postam toti la toate subiectele, putem sa vorbim doar despre ce am vazut. Duceti-va si laudati death note la topicul cu death note, sau code geass la topicul pt cg.


Mersi
Coyotee
Acesta e un topic x versus y

Daca n-ati vazut x sau y NU AVETI CE CAUTA sa postati aici fiindca pt voi anime-ul care l-ati vazut automat e mai bun ca cel care nu l-ati vazut.

DECI, daca n-ati vazut SI X SI Y, NU POSTATI
DmonHiro
Cum mama naibii sunt atatia......fani (ca sa nu folosesc alt cuvant) care zic "n-am vazut Code Geass, dar Death Note e mai bun". Cum dracu poti sa zici ca X e mai bun decat Y, DACA NU AI VAZUT Y????

Code Geass este cu MULT superior lui Death Note. In primul rand ca are un personaj principal cu care poti simpatiza, de care iti pasa daca e ranit, sau e pe punctul de a pierde. Diferenta majora intre Lelouch si Light este ca Light este un nenorocit cu complex de suprioritate care nu da doi bani pe oricine altcineva si pe care il intereseaza doar fericirea personala.

Lelouch este un nenorocit cu complex de suprioritate ca se PREFACE ca nu da doi bani pe oricine altcineva, dar este gata sa-si dea viitorul si chiar viata pentru a face lumea mai buna pentru sora lui. Lelouch a sacrificat o multime de lucruri, si-a transformat prietenul cel mai bun in dusman, si se simte vinovat pentru toate crimele pe care le-a facut.

Light nu a aratat niciodata un gram de umanitate, pe cand Lelouch era pe punctul sa innebuneasca cand a pierdut-o pe Shierly, si a devenit practic catatonic cand a crezut ca a pierdut-o si pe Nunnally.

Batalia psihologica intre Lelouch si Schnizel a fost la fel de buna ca Light VS L, diferenta fiind ca dupa moartea lui L, totul s-a transformat in rahat. Si credeti ca plot twists din Death Note sunt mai buna? CLAR nu ati vazut Code Geass. Iar animatia din Code Geass este cu mult superioara, doar a fost votat cel mai aratos anime din 2008 in Japonia. A avut buget cat 5 Death Note.

Uitati-va naibii la AMBELE serii inainte sa ziceti care e mai bun.
Ashdrake
am vazut amandoua (aman-trei seriile) code geass 1 si 2 si death note si pot sa zic cu mana pe inima ca code geass m-a facut sa stau in fata monitorului pana se termina seria (25/26 ep x 20-25min pe ep sunt vreo 14-16 ore). Death note din pacate nu a reusit asta.

si graphic code geass rupe gura targului, comparativ cu death note. cat despre dezvoltarea personajelor code geass e mult mult mult mai detaliat si mult mai bine conturat.

in death note cu cele 38 de episoade, numarul de personaje e relativ restrans, pe cat in 25/26 din code geass, numarul personajelor este mult mult mai mare, si parca par mult mult mai reale si mai bine conturate in actiune.

Parerea mea e ca code geass bate death note-ul bine de tot.

totusi death note ar trebui sa primeasca un punct pentru originalitate, pentru ca sincer nu am mai vazut o poveste ca aia, si inca ceva pentru OST dar per total code geass mi se pare mai bun.
Bysu-Chan
Death Note
1.Poveste : Geniala smile.gif e ca si o lupta geniu contra geniu
2.Grafica :SUPER (imi plac pozitiile in care sta L smile.gif))
3.Actiunea mereu ma tine in suspans
si cam atea sunt motivele pentru caprefer actiunea carnetului mortii decat l actiunea care se intampla in code geass
sincer prefer mai mult Death Note
Only my Opinion tongue.gif asa ca nu am sa comentez despre Code Geass ca sa nu jignesc pe nimeni biggrin.gif
QUOTE
Death Note se remarca tocmai prin lupta pe plan psihologic si intelectual, este ceva nemaiintalnit: fara roboti, puteri mega ultra, sabii uriase, demoni atotputernici, atacuri finale sau deastea.

sa stii ca ai mare dreptate in privinta asta pentru ca majoritatea animeruilor sunt cu lupte corp la corp gen sabii si puteri magice
dar Death Note e diferit caci e lupata geniilor
o singura greseala si te-ai dus cat despre sabii ai lovit stramb nui nimic mai ai o incercare biggrin.gif
Tessa
CODE GEASS!!!
Ambele au inceput interesant, dar Death Note s-a pierdut pe parcurs. A doua jumatate imi dadea o stare enorma de deja vu.
Dupa cum au mentionat si altii, in timp ce cu Lelouch puteai sa simpatizezi, iar el in final chiar isi rascumpara pacatele, Light devine complet antipatic pe la jumatatea seriei. Dorinta lui de a face bine nu a fost decat un mijloc de a-si satisface setea de putere. Pe cand in Death Note doar L si Light sunt personaje complexe in Code Geass avem mult mai multe. Personaje care evolueaza, care stau pe loc sau au parte de o regresie in functie de intamplarile prin care trec. Sa nu mai vorbesc de muzica [,] care mi-a uns sufletul, mult mai buna decat cea din Death Note.
Singurul capitol la care DN exceleaza e grafica.

QUOTE
Death Note se remarca tocmai prin lupta pe plan psihologic si intelectual, este ceva nemaiintalnit: fara roboti, puteri mega ultra, sabii uriase, demoni atotputernici, atacuri finale sau deastea.

Ma mir ca ai reusit sa intelegi DN daca doar robotii si puterile le-ai observat in Code Geass. Din punct de vedere al luptelor intelectuale cele doua se situeaza pe acelasi loc. Puterea lui Lelouch avea multe inconveniente, nu putea ucide de la distanta cum facea Light... Mie mi s-au parut ingenioase toate planurile lui, si au fost mai multe decat ale lui Light XD.

QUOTE
Nu pot sa dau dreptate celor care zic ca Code Geasse o sa fie mai bun pt ca primul sezon a fost super si sigur asa o sa fie si al doilea .... pt ca la fel cum s-a stricat si Death Note dupa primul sezon se poate strica si asta.

Uite ca a aparut si al doilea sezon si a fost excelent din toate punctele de vedere cu un final pe masura smile.gif .
Dlanor
Aleg Death note.Trebuie sa recunosc insa ca alegerea mea este oarecum influentata de faptul ca Death Note este una dintre primele serii pe care le-am urmarit.Nu obisnuiesc sa revad anime-uri si nu stiu daca as ''pastra'' aceeasi parere buna despre Death nore dupa un rewatch.
Totusi,Death Note are ceva ''deosebit'',in opinia mea...ceva ce nu gasesti in personaje bine conturate si in plot-uri complexe.Atmosfera aceea apasatoare,lugubra,''pesimista''...intr-un fel tipic Madhouse-iana.(lol)

Cum a spus V3N0M,este mai ''down to earth''(Nu spun ca asta este o dovada de ''superioritate'').Asta ii confera un fel de farmec.Supranaturalul(Shinigami si caietul) este atat ''out of place'' cat si ''la el acasa'' in acea lume.Grafica si soundtrack-ul contribuie la crearea atmosferei geniale.E stylish intr-un fel straniu.Un exemplu bun ar fi scena aceasta.In opinia mea,e geniala din punct de vedere ''regizoral''

Eh,prea multe cuvinte de lauda strica.Recunosc ca personajele din DN sunt aproape statice.Totusi,sunt unele personaje care se remarca doar prin simpla lor prezenta(ex:Yuuko-xxxHolic,Kino-Kino no tabi).In opinia mea,L e unul din acele personaje.Are un ''stil'' atat de unic incat nu necesita backstories si alte chestii.

Cat despre Code Geass,a fost extrem de entertaining.Nu prea mi-au placut insa personajele.Code geass chiar incearca sa le contureze,sa creeze o ''conexiune'' intre noi si ele.In cazul meu,conexiunea s-a rupt sau poate nu a existat de la inceput.
Mi-au placut multe momente(in special finalul R2),dar au fost si altele care m-au lasat rece.Nu ascund faptul ca l-am urat pe Lelouch pe tot parcursul seriei.Strigam ''Hell Yeah!'' cu voce tare cand Suzaku ii dejuca vreun plan( laugh.gif ).Cred ca placerea de a-l vedea pe Lelouch invins m-a facut sa termin CG asa repede.

Mi-au placut ambele.Probabil faptul ca sunt fan Madhouse mi-a influentat decizia.
Katharsys
Mie mi se par destul de asemanatoare/similare, that s why I cannot decide between those 2. Mi-au placut amandoua si mi s-au parut foarte destept realizate din toate punctele de vedere. Nu cred ca as putea sa decid intre astea doua. Imi place la Code Geass ca exploateaza si o dimensiune "romance" chiar daca nu foarte mult, spre deosebire de DN care nu prea are asa ceva decat at least 1sided; ( in CG incearca sa se contureze niste cupluri in adevaratul sens al cuvantului) ;

Dunno :-??
Nagisa-chan
Depinde. Fiecare ar parti bune si parti proaste. La code Geass povestea e mai complexa. La Death Note personajele sunt mai bine desenate. La Code Geass personajele ca caracter imi plac mai mult, Death note are soundtrack-uri mai bune. Code Geass e mecha, Death note nu. Iar mie nu prea imi plac mecha-urile. Decat cu unele excepti precul Code geass. In Code Geass tipele sunt mai bune dar mie imi place mai mult de Light. Amandoua sunt psihologice. Dar pe mine ma intereseaza mai mult povestea decat detaliile si Code Geass e pe departe mai mult decat DN la storyline.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.