Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anime De Vara
Anime-Club Forum > Ro Anime > Anime FAQ
Trickster
Da, pur si simplu nu am energia sa mai caut un anime la care sa ma uit, am avut ceva tentative, dar n-am reusit sa ma uit pana la capat la nici unul, asa ca va cer si voua ajutorul...

Ce caut si nicicum nu gasesc e un anime cu actiune, poveste buna, poate si efectul ala shonen (senzatia aia cand e o scena monumentala si personajul principal se ridica din propria cenusa pentru a-si indeplini scopul din mai toate anime-urile shonen) si neaparat o evolutie a personajelor. Fantasy, SF, actiune, psihologic, vechi, nou, you name it.

Umm... sugestii?
rogueman999
Claymore.

Yeah, I know, i'm evil. tongue.gif Meri la animeuri vizionate integral din ultimele 6 luni, sau uite aici si verifica ce n-ai vazut deja. Io personal din fix aceleasi motive m-am apucat de one piece, dar deocamdata mi se pare cam pt. plozi. Ok, totusi. A, ai vazut Black Lagoon? Tot il recomand de cand l-am vazut si lumea nu ma ia in serios.
Trickster
Am vazut primul episod, parea ok, dar... chiar n-am chef sa ma tot uit sa-l vad pe ala cum ba e mercenar, ba inca nu-i mercenar si mai are de invatat sau care-i rolul lui in poveste. Si crede-ma, pe lista aia m-am tot uitat si rasuitat...
rogueman999
Vezi?! Exact asta ziceam. E parte din "the point" ca ala nu-si da seama ce-i, si nu fac caz de asta. Daca te enerveaza imagineaza-ti ca tipa e personajul principal. Fii cinstit macar, te-a enervat faza cu elicopterul, nu? biggrin.gif Aia nu se mai repeta.
Anyways, mai da-i o sansa.
Muza chan
Apuca-te de Gantz... tongue.gif E serios pentru un "anime de vara"... dar merita. Are actiune, evolutie a personajelor si e cat se poate de shuonen. E printre preferatele mele.
cami
eu zic Kaze no Stigma, mi se pare super OK, tocmai mi-am coborat azi ep.19 si 20 biggrin.gif . e interesant, are actiune, pana acum nu m-a plictisit. tongue.gif
Unknown
Kaze no Stigma s-ar putea sa mearga. I-as da un maxim 6, dar nu iti trebuie rabdare ca sa il urmaresti tongue.gif

Daca iti este asa lene sa urmaresti ceva nou cred ca ar trebui sa iei o pauza. Poate iti revine cheful.
Trickster
Nu-i o chestie de rabdare, e o chestie de sa nu fie... stupid. Nu mai am rabdare cu lalalieli, pane de idei, umor in momente nepotrivite sau prostii care strica atmosfera. Cele care le-am incercat ma oboseau ca trebuia sa tolerez tot felul de defecte sau povestea nu curgea lin, parea fortata. Si nici nu-mi trebe neaparat shonen, doar sa mai aiba uneori efectul ala shonen pe-acolo tongue.gif. O sa-i mai dau o sansa la Black Lagoon, dar sincer prea seamana a film b din anii 80. Si is in pauza...

Alte sugestii? rolleyes.gif
rogueman999
Gantz l-am presupus vazut, altfel it's a must. Iar pentru B.L. astept multumiri smile.gif
Trickster
La gantz sigur nu ma uit ca se termina nasol. Sau asa am auzit tongue.gif Eh... BL it is for now.
DmonHiro
OH PENTRU DUMNEZEU!!!!!!! Ce naiba vrei de la noi? La aia nu te uiti, aialalta nu-ti place, aialalta se termina nasol. De ce ai mai deschis topicu asta? Macar da un exemplu doua de o serie care ti-a placu..daca mai exista vreuna.

PS: Totusi, miscare inteligenta cu Gantz. Ala e exact pe dos la ceea ce cauti.
N-am mai vazut atata lalaiala intr-o lupta de la Dragonball Z. Si personajul principal este TAMPIT. Ce bou isi lasa costumul de armura ACASA? Plus, fazele de genul "Sa tragem? Nu stiu frate? Sa tragem? (mai mor doi). Hai ma, sa tragem. Crezi ca e bine se tragem?" YOU HAVE WEAPONS YOU RETARDS....USE THEM!!!
Trickster
"Oh for pete's sake, omul asta e imposibil!", nu? tongue.gif Da, am spus in primul post ca am avut ceva tentative... de fapt am vrut sa zic ca m-am uitat la primele episoade din peste 10 serii "consacrate", fara sa ma atraga vreuna, dezamagit de lipsa lor de calitate omnilaterala. Ideea e ca am deschis topicul tocmai pentru ca nu mi-a placut orice serie pe care am pus mana, ca altfel ma uitam si taceam tongue.gif. Am cerut sugestii, nu solutia perfecta din prima (si multumesc celor care s-au indurat sa enumere vreo serie preferata). Si inca mai cer si... un pic de magie de orice natura daca se poate biggrin.gif

Si vezi? Exact de genul ala de chestii ma impotmoleam si eu. Stupizenia personajelor, incoerenta actiunii, lipsa acelui hook care te tine prins de monitor. Bleah, pe cine pacalesc, nu mai exista nici un anime interesant, cel putin nu unul de care caut. Multumesc din nou, mai dati sugestii, si sa stiti ca nu-s ignorate sau neapreciate.
Unknown
TTGL, TTGL ! tongue.gif icon_twisted.gif
Trickster
Yes yes, ma reapuc si de ala cat de repede gasesc un fansub bun care sa continue de unde a ramas black order...
DmonHiro
TTGL poti sa iei de la BSS, au facut o treaba destul de buna. E un pic mai greu de gasit, dar e aproape la fel de bine facut ca Black-Order.
Muza chan
DmonHiro:
Daca ai facut acele afirmatii, nu ai inteles nimic din Gantz. I l-am recomandat pentru ca e un anime pentru oameni inteligenti.

Daca vrei continuarea discutiei la subiectul asta, exista un topic dedicat...

Trickster:
Gantz se termina perfect.... tongue.gif S-ar putea sa nu-ti placa, nu stiu ce sa zic.

Incearca Twelve Kingdoms, daca nu l-ai vazut inca.
DmonHiro
Muza chan: Destul de subtil, trebuie sa recunosc, insa daca vrei sa-mi spui ca nu sunt "inteligent", macar ai trupeul sa o spui direct. Daca tie ti se pare ca se termina "perfect" e problema ta. Din punctul meu de vedere, povestea continua in manga.

On topic: Pto sa-ti recomand Darker Then Black, este o serie mystery/adventure/super-power destul de interesanta. Au aparut pana acum 19 episoade din 25, si s-ar putea sa-ti placa. Iti sugerez sa iei versiunea de la "sudo", sunt cei de la Anime-Kraze.

Cat despre Twelve Kingdoms, SIGUR nu ti-l recomand. Este intradevar o poveste foarte reusita, insa este neterminata. Seria a fost taiata scurt din lipsa de bani, si nu au mai avut bani sa produca ultimele 7 episoade (erau planificate 52 episoade). In plus, actiunea se petrece atat de incet incat s-ar putea sa te plictisesti. Daca vrei totusi s-o vezi, sugerez sa iei de la KAA, ei au cel mai bun DVD-rip.

Daca vrei sa vezi o drama, poti sa incerci Kanon (2006). Are o poveste reusita, personaje bine conturate, si, ceva ce nu prea vezi in seriile cu multe fete, un personaj principal masculin inteligent, care nu e papa-lapte, nu e intimidat de fete, si e ultra-sarcastic.

Un shounen reusit, insa din pacate tot neterminat (desi ultimul episod poate fi vazut ca o incheiere) este Get Backers. Primele episoade nu sunt cine stie ce, insa odata ce ajung in Infinity Tower (sau cum se numea) actiunea devine atractia principala, iar unele abilitati sunt destul de originale. In plus, trebuie sa-l vezi pe Akabane, e unul din cele mai memorabile personaje.

Ceva scurt si bun ar fi Murder Princess. La 6 episoade (din care 5 au iesit) este plin de actiune si comedie, si o poveste intriganta, desi nu foarte originala (desi faza cu schimbatul corpurilor e draguta).
Trickster
Darker than Black e ok, no problem there, dar nu mai caut ongoing-uri (ma uit la el oricum tongue.gif) ca am deja cateva. Caut ceva la care sa ma uit cand am timp liber, nu cand apare episodul. Twelve Kingdoms l-am incercat, renuntat ca prea lalaie actiunea, Kanon o sa vad, Get Backers incercat si abandonat pentru ca personajele principale par gay. Murder Princess... ce sa zic, nu ma omor dupa asa ceva si daca o sa-l vad o sa-l vad cand is aparute toate cele 6 episoade.

Bun, deci pana acum am de incercat Black Lagoon si Kanon si de ma reapucat de TTGL (nu stiu de ce, o fi din cauza porcului ala tongue.gif).
Muza chan
DmonHiro:
QUOTE
Seria a fost taiata scurt din lipsa de bani, si nu au mai avut bani sa produca ultimele 7 episoade (erau planificate 52 episoade).


De fapt alta e problema cu 12 Kingdoms. Initial erau planificate 68 de episoade, din care s-au facut 45.

Si nu a fost oprit din lipsa de bani ci pentru ca au vrut sa astepte aparitia de noi nuvele.

Trickster:
Fac o ultima incercare... daca vrei ceva destept... Xenosaga.
Bavarezu
anime pt vara?ceva cu 10 maxim 20 episoade cu un subiect usor de digerat - green green, iketeru futari.
rogueman999
DmonHiro, nu esti destul de inteligent sa apreciezi Gantz. biggrin.gif Jusk kidding.

Iar cu 12 Kingdoms am facut ca si Trick, m-am oprit dupa 4 episoade. Cand l-am vazut pe tot (dupa vreun an) am ajuns sa caut disperat romanele pe net. Primul a fost tradus deja btw, cred ca e pe amazon. Cat despre faptul ca e neterminat... so&so. Intr-adevar romanele sunt cam dublu anime-ul, dar firele incepute se termina ok, so in nici un caz nu te lasa in aer. Doar f. dornic de mai mult. Dar nu cred ca e ce cauta T. in vara asta.

TTGL de unde vine?
Trickster
Tengen Toppa Gurren Lagann, un mecha mai dement si aiurit, but kinda fun.
Daianara
Pale Cocoon daca inca n-ai vazut. Ergo Proxy care mi-a placut enorm. Witch Hunter Robin, idem. Higurashi no nako koro ni, loving it. Ba chiar Basilisk. Hope it helps. smile.gif
rogueman999
So, ce-a fost pana la urma? Tocmai am vazut un review fain BL de IceJack pe Ultimul anime vizionat si ma gandeam ca mi-ar fi prins bine la inceputul threadului...
Trickster
TTGL (genial... chiar daca putin mai deosebit tongue.gif) si chestii non-anime. De Black Lagoon tot nu m-am indurat sa ma apuc. Mare lucru n-am vizionat, atata de putin timp liber n-am avut eu nici in timpul scolii... asta nu inseamna ca recomandarile nu-s urmatoarele pe lista tongue.gif
pussycat
am mai spus asta intrun alt topic biggrin.gif si nu a remarcat nimeni dry.gif sper sa ma ajutati si pe mine...vreau sami recomandati un anime bun de vazut sleep.gif foarte bun...care sa fie..nu stiu...captivant,palpitant , si cu dragoste, si cu suferintza biggrin.gif ,probleme, mistere biggrin.gif dar sa fie frumos desenat biggrin.gif nu ca tsubasa chronichels sau cum se cheama, sau full moon wo sagashite (scuze pt fani, dar mie chiar numi place cum sunt desenati) biggrin.gif si desigur, sami recomandati un site pe kre pot sa avd animeul biggrin.gif k youtube si veoh sau dus k sa zic asa dry.gif
spyderverr
QUOTE(pussycat @ Jul 30 2008, 08:04 PM)
am mai spus asta intrun alt topic biggrin.gif si nu a remarcat nimeni  dry.gif sper sa ma ajutati si pe mine...vreau sami recomandati un anime bun de vazut   sleep.gif  foarte bun...care sa fie..nu stiu...captivant,palpitant , si cu dragoste, si cu suferintza  biggrin.gif ,probleme, mistere  biggrin.gif  dar sa fie frumos desenat biggrin.gif  nu ca tsubasa chronichels sau cum se cheama, sau full moon wo sagashite (scuze pt fani, dar mie chiar numi place cum sunt desenati)  biggrin.gif si desigur, sami recomandati un site pe kre pot sa avd animeul  biggrin.gif k youtube si veoh sau dus k sa zic asa dry.gif
*


1. nothing here
2. abuz de smile'uri
3. WTF?
4. citeste 1, 2, si 3
5. daca nu iti place cum sunt desenate animeurile poti sa te intorci oricand la cartoons
6. incearca astea: LINK
Reactive
7. ???
8. PROFIT!
LordMethos
@puss : Go watch some DeathNote. Se pare ca e foarte popular in ultima vreme,
Iar daca nu iti place asta si vrei ce ai zis tu acolo go watch Lucky Star. It has Drama , Action , Comedy , Fun , Even more drama and many many other things smile.gif

/sish (se duce lumea de rapa)
mihaelas1977
as dori si eu niste idei pentru niste anime-uri ceva cu nu prea multe episoade si cu actiune cat de cat apropiata de realitate si cu logica, nu ceva foarte fantastic, si neaparat cu final fericit, daca se poate. ce ziceti? ma ajutati?
andreea1990
mihaelas1977, iti recomand full metal panic-e mecha,dar e un anime foarte reusit dupa parerea mea
alt anime pe care l-ai putea vedea ar fi welcome to the NHK
Kreatur
QUOTE(mihaelas1977 @ Sep 7 2009, 06:40 AM)
nu prea multe episoade si cu actiune cat de cat apropiata de realitate si cu logica, nu ceva foarte fantastic, si neaparat cu final fericit

Higashi no Eden
Planetes
Yokohama Kaidashi Kikou
Yokohama Kaidashi Kikou ~Quiet Country Cafe~
Onegai Teacher
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.