Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dan Brown
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Love-chan
biggrin.gif Am citit Codul lui DaVinci, Ingeri si Demoni Si am inceput Fortareata Digitala. Pot sa spun ca pe primele doua le-am mancat in doua zile(fiecare), a treia nu m-a captivat pre mult dry.gif Voi ce parere aveti despre acest scriitor si despre cartile lui? Desi sunt foarte multe critici dure aduse la adresa acestor carti, sincer pe mine m-au tinut cu sufletul la gura. Recunosc ca stilul e cam comercial, dar ideea generala mi s-a parut interesanta biggrin.gif Si mai recunosc ca primele doua m-au cam pus pe ganduri blink.gif ....
Layla
am citit doar Fortareata Digitala si am privit filmul Codul lui da Vinci. ce pot sati spun? nu pot spune ca cartea mia placut enorm, dar nui rea. cit despre film, mia placut mult, a fost destul de interesant. Dan Brown are ceva specific lui, ii place sa scrie despre diferite conspiratii, despre morti. aceasta e mai mult un truc comercial. nu cred ca cartile lui vor avea cine ctie ce valoare in literatura universala si ii vor purta numele peste secole, dar nus rele pentru o lectura, mai ales daca iti place sa citesti.
Rezo The Red Priest

Uuuuu fantasticul, extraordinarul, genialul, pacatosul de Dan Brown dry.gif again!!! A scris si el vreo cateva carti si a avut norocul sa ii vina o idee care s-a dovedit a fi foooaaaaarte controversata desi eu am depasit-o dupa vreun minut. Cartile sunt fantastic de captivante, de multe saream (am citit doar Codul si Ingeri si Demoni) o pagina sa vad ce se intampla mai repede, abunda de idei originale (doar la prima carte) care pana la urma ajung sa se repete, reusind sa atraga lumea ca un magnet. Personal, il gasesc excesiv de comercial, banal, superficial si neinteresant. De aceea nu am putut sa ii mai citesc cartile. Totusi a fost pe faza si a prins un val puternic.
ruxi
Sfat: dragi copii, lasati naibii prostiile astea de carti si daca tot vreti sa cititi, cititi LITERATURA. felul in care tampeniile comerciale emise pe hartie de acest individ fascineaza aceste 2 categorii de public (copii si femei casnice) ma oripileaza. de prima categorie mi-e mila, pentru ca e pacat sa se formeze cu asa ceva. astea sunt carti care nici la baie nu merita citite, sincer. exista atata literatura buna pe lumea asta! god, tremur de furie cand aud chestii de genul "primele doua m-au cam pus pe ganduri" . cum sa te puna mah pe ganduri asa ceva? *cries bitterly*
cu tristete constat ca aceasta eroare de scriitor si-a cam atins scopul. ce face el prin cartile alea manipulare se numeste.

sorry, luati postul meu ca un sfat constructiv, nu ca o contestare a gusturilor
Trickster
Ruxi, da, per ansamblu saracul Dan Brown e supraevaluat, dar Codul lui Da Vinci tot mi-a facut o placere deosebita sa-l citesc, pentru o carte de mister si suspans a fost foarte bine construita, conspiratia din spate interesanta (sa nu aud pe cineva ca face paralele cu realitatea ca-i dau in cap) si actiunea te tinea prins pana la sfarsit. Ba chiar iti mai si venea sa rezolvi singur misterul, deci da, si-a facut treaba. Sincer atitudinea asta vehementa impotriva lui mi se pare mai copilaroasa... pana la urma e doar un scriitor de carti de mister, nu luceafarul prozei contemporane, dar sa zici ca nu-i literatura ma face curios ce consideri tu ca face parte din categoria asta. Rilli Ruxi, e doar o carte, de unde atata ura pentru ea?
ruxi
da, ok, e doar o carte, dar e genul acela de carte pe care multi kids tind s-o ia de buna, plus ca-si formeaza false criterii valorice. ce inseamna pt mine literatura? hai sa dau un exemplu din aceeasi categorie. Pendulul lui Foucault al lui Eco.
in fine, ca sa largesc domeniul, as mai spune (la autori ma refer) Michel Houellebecq (scriitorul meu favorit, de alftel), Marguerite Duras, Italo Calvino, Julian Barnes, Arthur Koestler si ff multi altii. Asta ca sa nu mai vorbesc de clasici (si nu, nu ma refer la cei 4 din manualul de romana laugh.gif - ci la Orwell, Fowles, Golding si altii asemenea).

Disclaimer: nu vroiam sa ma lansez in discutia asta, departe de mine gandul sa fac pe smechera sau pe profa de literatura, dar am considerat ca e de bun simt sa-ti raspund la intrebare.
Cheers smile.gif
Trickster
Si-ti multumesc ca ai facut-o, mai aflu si eu ceva scriitori ce merita incercati tongue.gif. Dar sa stii ca pe langa astia mai exista o categorie intreaga de scriitori care scriu carti fantasy de duzina, sf-uri cu idei trase de par sau mistere si conspiratii care de care mai fantasmagorice, si chiar daca nu exceleaza poate tot scot ceva distractiv... o fi literatura asta arta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne chinuim ca sa o apreciem, mai merge si cate un roman de-asta casual printre toti clasicii. Plus ca orice impinge oamenii sa citeasca nu poate fi prea rau...

Ca si fapt divers, misterul cifrului din capela rosslyn a fost elucidat acum cateva luni. Era vorba se pare de un cifru muzical, pentru cine intereseaza despre ce era vorba: http://youtube.com/watch?v=cy2Dg-ncWoY
Love-chan
QUOTE(ruxi @ Jun 21 2007, 03:14 PM)

sorry, luati postul meu ca un sfat constructiv, nu ca o contestare a gusturilor
*



Ai dreptate, Ruxi, eu sunt de-abia la inceput si vreau sa ma cunoasca lumea asa cum sunt, chiar daca am citit 2 carti comerciale. Am facut acest topic pentru ca deocamdata cu atat am interactionat. daca voi vreti puteti sa inchideti topicul, sa-l si stergeti. Am vrut doar parerile celorlalti in legatura cu dan Brown.

Ruxi, am sa-ti cer un favor, in schimb, biggrin.gif : sa-ti continui sfatul si sa-mi spui ce carti imi recomanzi? Cateva titluri din genuri diferite, atat vreau wink.gif

Nu e nici o suparare^_^
ruxi
ma bucur ca reactia a ta a fost atat de ok. mai rar asa ceva smile.gif
nu, nu inchid topicul, ca deja ar fi abuz laugh.gif


noh, eu am mai facut ceva recomandari pe la un topic de carti (nu mai tin minte exact), dar bag si aici cateva titluri pe care ti le recomand:

Milan Kundera - orice iti pica in mana
Michel Houellebecq - Posibilitatea unei insule (e destul de controversata cartea asta si de obicei ori iti place teribil, ori te dezgusta teribil - eu ma incadrez in prima categorie)
Arthur Koestler - Darkness at Noon
George Orwell - Nineteen-Eighty-Four
Love-chan
Off topic: Multumesc, Ruxi, am sa le caut si am sa citesc ce am sa gasesc, abia astept sa vad ce fel de carti preferati voi, eu deocamdata n-am ceva preferat, de aceea vreau sa incerc mai multe ca sa-mi conturez si eu preferintele wink.gif

smile.gif A, si inca o chestie: ai cumva vreuna din cartile astea in format electronic, sau alte carti? Imi dai si mie, te rog frumos, daca ai? biggrin.gif

On topic: Na, oentru o incepatoare ca mine, Dan Brown a fost destul de uimitor, oricum am sa ma cizelez biggrin.gif si in curand sper sa fac un topic despre o carte buna wink.gif
yozz
offt:

http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page
carti in format digital. si e gratis !
nu o sa gasesti autori ca cei de mai sus.
ei bine nu le poti avea pe toate biggrin.gif

sau
http://www.ebooks.com/
contracost.

iti recomand, daca imi permiti biggrin.gif ,
virginia wolf - spre far;
raymond queneau - sfantu' asteapta;
john updike - centaurul.
Love-chan
Arigatou, Yozz wink.gif , si eu care credeam ca am sa stau si am sa numar firele de iarba vara asta tongue.gif
Trickster
Tot ce-i mai vechi de 1923 e in domeniul public (asta nu inseamna ca nu is si carti mai noi), asa ca vedeti ca-i plin netul de carti gratis, nu numai proiectul gittenberg. Are si google ceva de genul... oricum, plin netul.
mistic_angel
Eu am citit Codul lui Davinci si mi-a placut extraordinar de mult.
Am terminat-o in cateva zile pentru ca mi-a fost foarte greu sa o las din mana.
Are actiune, mister si este plina de suspans.
Cartea merita citita, dar depinde de voi daca vreti sa credeti sau nu ce este scris acolo.
Ja ne... smile.gif
Love-chan
Sunt de aceeasi parere ca si Mistic_Angel, cartea e comerciala dar macar e captivanta si nu poti s-o lasi pana ce n-o termini...totusi filmul a fost o prostie... dry.gif nici nu se compara cu cartea...parerea mea tongue.gif
vipe
Cartea e comerciala dar pe langa povestea tip politist destul de buna autorul a stiut sa bage intriga asta surprinzatoare si alte elemente care desi nu au avut nici o treaba cu cartea, au fost destul de interesante, de exemplu fi. Mie mi-a placut, dar nu mi s-a parut cine stie ce socanta, cat despre film, pacat de actori....
Cybele
Am terminat de citit, cam acum o luna Ingeri si Demoni. Mi-a placut enorm si am citit-o in cateva zile. Au fost lucruri care mi-au placut si lucruri care nu mi-au placut. Personajele de exemplu nu au o personalitate bine definita, cu toate ca este de inteles avand in vedere ca toata actiunea din carte s-a petrecut in doar 2 zile.
In schimb actiunea este superba si te tine cu sufletul la gura. Mi-au placut si detaliile istorice, sunt pasionata de istorie si poate din aceasta cauza mi-a placut asa de mult cartea incat la mine se afla in top 5.
Alt aspect care mi-a placut foarte mult a fost intalnirea religiei cu stiinta.
Cartile de genul acesteia sunt preferatele mele. O carte ca sa fie buna, din punctul meu de vedere, trebuie sa aiba: mister, istorie, actiune si poate o idee sa fie si fantastica.

Fortareata digitala am inceput sa o citesc acum ceva timp. Inceputul a fost promitator insa a inceput sa devina plictisitoare si nu am mai continuat sa o citesc. Cat despre Codul lui Davinci nu am citit deloc. Momentan citesc 3 carti in acelasi timp si nu cred ca am timp sa ma apuc si de aceasta. Mai ales ca tezele se apropie cu repeziciune.
Oricum Inegeri si Demoni este o carte care merita citita.
Garden Girl
Am citit 3 carti de-ale lui dan brown, i-am prins gustul inca de la Codul lui Da Vinci. Inceputul nu mi s-a parut extraordinar, pentru ca actiunea era statica si ..neinteresanta, dar dupa vreo 50 de pagini, deja uitasem de mine. In schimb filmul nu mi s-a parut cine stie ce...... Mi se par aberatii problemele ridicate de unii cum ca [,] cartea ar incerca sa schimbe mentalitatea oamenilor in ceea ce priveste religia. Cred ca e o carte care iti da de gandit, atata tot.
A doua carte a fost Fortareata digitala pe care am "devorat-o" in 3 zile si a urmat Conspiratia, care dupa parerea mea, nu s-a ridicat la talia celor 2.
La Ingeri si demoni inca nu am ajuns tongue.gif
lahlah
Am citit doar "Codul lui Da Vinci".Ideea era foarte interesanta smile.gif ,dar sunt sigura ca nu a gandit-o el laugh.gif .Actiunea desi te captiveaza e atat de simpla ,banala si dry.gif...tipic pt. zilele noastre .Sa nu mai spun de personaje dry.gif-varza.
Mda..filmul e si mai absurd laugh.gif -l-au facut doar pt.ca cartea era de succes ,dar nu le-a iesit nimic >_<
me_the_angel
Deci am citit 2 carti scrise de el din curiozitate Ingeri si Demoni si Codul lui Da Vinci. E un autor de masa, el scrie cam ce se digera usor, in sensul ca e usor si rapid de citit, dar nimic mai mult. Urmareste o poveste simpla interesanta, fara sa o dezvolte, este previzibil (dupa parerea mea) ceea ce nu-l face incitant. Concluzia not my type..
lumina
Da, am citit Codul lui Davinci,
m-am apucat s-o citesc din intamplare,
socul afirmatiilor m-au facut s-o termin intr-o noapte, ca sa vad pana unde poate sa ajunga.
Cred ca este o carte care poate sa deruteze pe unii, mai ales daca sunt la inceput de drum in cautarea adevarului,
in schimb pe alti cred ca ii intareste in co
edinaa
Am citit si eu cartile de Dan Brown si sunt intr-adevar carti care te pun pe ganduri sau mai bine zis te fac sa gandesti mai mult.
Cartea cea mai interesanta e Codul lui Da Vinci. Mi-a placut cel mai mult. Cand o citesti trebuie sa fii foarte atent pt ca sunt foarte multe detalii foarte importante.
AnimeNerdz
le-am citit pe toate, astept the new adventure
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.