Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Gravitation Vs Loveless
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Shounen-ai / Shoujo-ai
livia_c12
ce parere aveti despre gravitation...eu una mi se pare destul de diferit de loveless....voi ce ziceti va place ? huh.gif
Kisa
*mutat la Shounen-ai/Shoujo-ai*
Tenshi no Yume
Gravitation se defineste prin -funny-, iar Loveless prin -serious-. E o diferenta mare intre aceste doua shounen-ai-uri, dar amandoua stralucesc prin minunata poveste de iubire ilustrata wink.gif .

Loveless e mai sensibil,are si scene comice, dar putine la numar. Relatia dintre Soubi si Ritsuka e oarecum robotica la inceput laugh.gif ..." Suki da yo, Ritsuka!", asta e una dintre frazele care mi-au ramas in minte tongue.gif .
In Loveless Soubi -bishoune-ul chipes si rece- se tine dupa Ristuka, cand in Gravitation e invers rolleyes.gif

Ambele anime-uri au grafica si soundtrack bune...subiecte interesante..va recomand sa le vedeti tongue.gif (pt cei iubitori de shounen-ai)
nezumichan
Am vazut mai intai Gravitation si apoi Loveless si pot sa zic ca imi plac amandoua foarte mult. N-as putea spune care e mai bun, pentru ca trateaza subiecte diferite, prezinta lumi diferite.
In Gravitation patrundem in lumea industriei muzicale, pe cand Loveless ne descopera o lume oarecum fantastica, nu in totalitate reala, cu personaje ce au puteri deosebite. Gravitation e mai mult comedie, dar are si momentele serioase (am plans cand l-au batut pe Shuichi sad.gif ), pe cand Loveless e mai mult drama, dar are si momente amuzante (nu mai stiu prin ce episod tipa Ritsuka la Soubi si are o expresie asa sweet wub.gif , iar Soubi se face ca nu aude).
Din ambele insa mi-au placut personajele mai vulnerabile, adica Shuichi si Ritsuka, probabil pentru ca din punctulul lor de vedere era spusa povestea. Mie mi s-au parut niste personaje loveable si foarte calde si m-am atasat mult de ei. Yuki, desi e el handsome, mi s-a parut un mare bastard, din cauza felului in care il trata pe Shuichi, acesta practic trebuia sa cerseasca dragoste de la el. Bine ca in primul volum Gravitation EX (continuarea de la manga) isi da seama de asta si isi primeste si o mica pedeapsa, ca sa zicem asa biggrin.gif . Soubi ascundea prea multe, era mult prea misterios si nu am putut sa ma atasez prea mult de el pentru ca nu pot sa zic ca l-am cunoscut prea mult. Poate manga o sa ma lamureasca mai mult.
lol am vorbit cam prea mult blink.gif
Sweet_ayu28
Ambele mi`au placut in aceeasi masura...chiar daca am vazut Loveless dupa Gravitation......Loveless e ceva mai serios ,mai deep.....iar Gravitation e genul de funny shounen ai......daca ar fi sa aleg...ar fi probabil Gravitation...gives you the good mood tongue.gif
Shipo
Gravitation a fost primul shounen ai pe care l-am vazut...sa zicem ca a fost animeul care mi-a starnit curiozitatea pentru acest gen biggrin.gif . Apoi a venit Loveless wub.gif . Gravitation a fost animeul funny in timp ce Loveless a avut un subiect mult mai serios...insa mi-au placut la fel de mult amandoua.
Love-chan
Ieri le-am vazut pe amandoua...Am inceput cu Loveless apoi a urmat Gravitation. Prima serie e mai serioasa, a stors cateva lacrimi de la mine biggrin.gif, e mai profund acel sentiment de iubire, legatura dintre ei pare mai puternica (parerea mea). Gravitation m-a surprins putin pentru ca ma asteptam cam la acelasi lucru, dar am savurat din plin acele momente super hazlii si impacarile care mi-au lasat un nod in gat (in sensul bun al cuvantului biggrin.gif ). Sunt doua serii diferite dar merita vazute neaparat!

Well....I'm a new shounen-ai fan cool.gif ...avand in vedere ca acestea au fost primele serii din acest gen pentru mine wink.gif ...
Trix
Cum a mai fost spus, Loveless prezinta povestea introducand mai multa seriozitatea, gravitate, greutate povestii. Iar Gravitation este abundent in scene haioase care prezinta povestea celor doi intr-o maniera mai 'usoara'.
Crina
Mi-a placut mai mult Loveless, mi se pare mai profund putin.
shuichi
mie mi'a placut mai mult Gravitation..grafica..mi sa parut pur si simplu superba..nu pot zice ca nici Loveless nu are grafica la fel de buna..dar totushi..Gravitation pare ca in viata reala.. rolleyes.gif
Bacchante
desi Ritsuka, the catboy induce in eroare, Loveless e un story mai deep, mai emotional. Gravitation il are pe Shuichi care mie mi se pare cel mai enervant personaj din shounen-ai anime si care contribuie la nota "light". Loveless are o grafica net superioara, dar Gravitation are coloana sonora. sunt serii excelente amandoua, cele mai bune din gen, e chiar a matter of personal preference - mie mi-a placut mai mult Loveless si sincer sper ca o sa se faca o continuare, povestea a ramas in pom.
leyeon_ss
Nu prea vad legatura intre Gravitation si Loveless, inafara de faptul ca amandoua sunt yaoi. Gravitation e amuzant iar Loveless e destul de trist.
As intelege daca ai compara Loveless cu Ai no kusabi sau Kaze to ki no uta dar nu cu Gravitation.
Takuto
gravitation a fost mult mai bun :-D e mai nush :-? dragutz wink.gif) si totusi nu chiar asa naspa ca Loveless, la gravitation mai radeai la unele faze asa mai mno smile.gif) amuzante smile.gif)
Trix
QUOTE(leyeon_ss @ Nov 26 2007, 01:10 AM)
Nu prea vad legatura intre Gravitation si Loveless, inafara de faptul ca amandoua sunt yaoi.


Uhm, afirmatia ta nu este chiar corecta. Atat Gravitation cat si Loveless sunt considerate Shounen-Ai pe cand Ai no Kusabi este clar Yaoi.

Si daca consideri ca Loveless trebuie comparat cu cele doua anime-uri mentionate, argumenteaza parerea ta, ca sa intelegem de ce.
sakura.cherry7
QUOTE(livia_c12 @ Jun 13 2007, 09:30 AM)
ce parere aveti despre gravitation...eu una mi se pare destul de diferit de loveless....voi ce ziceti va place ? huh.gif
*



Pai Gravitation e foaaarte diferit de Loveless.Dupa cum au zis si ceilalti Loveless e mai serios fata de Gravi:)) la care te prapadesti de ras:)).Eu prefer Gravitation deoarece e primul shounen-ai pe care l-am vizionat si e printre primele animeuri vazute , ma amuza si mi se pare mai interesant decat Loveless.

Va recomand mai de graba Junjou Romantica smile.gif) e mai tare ca Loveless si are 3 povesti de iubire in anime.Se numeste Junjou romatica dar ..de fapt e impartit in Junjou Romantica(cuplul principal..care are cele mai multe episoade) apoi urmeaza Junjo Egoist care imi place tare mult si imi pare rau ca sunt mai putine episoade decat j.romantica T_T apoi Junjou Terrorist cu cele mai putine episoade care mi se pare cel mai penibil cuplu din cauza diferetei de varsta intre cei doi,parca 17 ani din cate imi amintesc.Bine si la primul cuplu e diferenta de 10 ani dar e mai haios acolo iar cel mai normal al doilea cuplu..o diferenta de 4 ani.
Bysu-Chan
Ei bine aleg Gravitation biggrin.gif
Nimic de comentat tongue.gif
MsMouse [:S]
pai nu prea poti sa compari aceste 2 anime-uri fiindca sunt foarte diferite...singurul lucru care il au in comun este dragostea dintre 2 baieti. anyways i will always choose loveless. a fost primul anime shounen-ai pe care l-am vazut si care nu stiu...m-a fascinat..am intrat in universul acela parca (plus ca faza cand ritsuka este legat la gat cu acel lant si soubi il trage catre el si-l saruta a fost like heaven ! momentul meu preferat din tot anime-ul) in timp ce gravitation a fost el asa dragutel dar mi s-a parut si a bit annoying sometimes..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.