Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /usr/home/roanime/forum.anime-club.ro/forum/lofiversion/index.php on line 655
Anime-Club Forum > Ginban Kaleidoscope
Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ginban Kaleidoscope
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Games/Sports Anime
Potteritza
Am cautat pe forum discutii despre acest anime, dar nu am gasit decat cateva mentionari pe la "Guess The Anime Screenshot", "Anime noi!! (2005,2006) ", si altele asemanatoare. Ceva concret, nu. Si chiar mi-a parut rau, tinand cont ca acest anime mi-a placut foarte mult. Nu sunt sigura ca am deschis topic-ul unde trebuia, dar cautand la "Gen" pentru Ginban Kaleidoscope, am gasit "sport" si "drama". Asa ca l-am pus aici.
La inceput, titlul nu mi-a spus mare lucru, dar l-am vizionat la recomandarea unei prietene(arigato, sweet nezumi), si nu mi-a parut rau. Pentru cei ce nu stiu, povestea suna cam asa : " Sakurano Tazusa este o frumoasa si talentata patinatoare, dar din cauza caracterului dificil, nu este pe placul multor oameni. In ultima perioada, nu se poate concentra cum trebuie la concursuri si continua sa dea gres. Intr-o zi, este "bantuita" de o fantoma canadiana; la inceput, ea il alunga, dar cu timpul se aproprie tot mai mult de el, si munceste din greu pentru a fi aleasa ca atlet la "Turino Olympic"."
Marturisesc ca este singurul anime legat de patinaj artistic vazut, dar care mi-a lasat amintiri placute. Sper ca nu numai mie wink.gif . Il recomand cu caldura oricui, tinand cont ca are si un numar mic de episoade(12), poate fi vizionat oricand. smile.gif

user posted image

axi
l-am vazut acum vreo 1 an jumate tongue.gif ... cam pe cand apareau posturi despre el pe la anime noi biggrin.gif
este un anime destul de simplu, cu o poveste specifica animeurilor cu sport, unde eroul principal depaseste obstacolele si castiga campionatul/medalia/jocurile olimpice etc tongue.gif, dar asta nu inseamna ca nu e dragut.
intr-adevar nici eu nu am mai vazut alt anime despre patinaj, si ideea mi s-a parut simpatica, saraca fantoma canadiana, pusa sa sufere curele de rosii impuse de toanele lui tazusa biggrin.gif, dar si tazusa ... pusa sa suporte o fantoma masculina si cu un accent ... mama mama smile.gif
pana la urma fostul aviator a reusit sa ii impartaseasca patinatoarei putin din placerea zborului tongue.gif si toti au trait fericiti pana la adanci batraneti smile.gif
e un anime placut care merita urmarit, mai ales ca nu e f lung
ghepardu
Da chiar merita vazut. Imaginea foarte detaliata, ost foarte bun, personajele mi-au placut la nebunie, este comic, dramatic, iar patinajul nu are exagerari, se executa sarituri pe care poti sa le vezi si la un concurs de patinaj artistic de clasa olimpica sau mondiala.
nezumichan
Eu m-am uitat la anime pentru ca mi-a placut intotdeauna patinajul artisitc (in ciuda faptului ca nu l-am practicat). A fost foarte amuzant si captivant si nu mi s-a parut deloc cliche, asa cum sunt anime-urile sport in general (app, axi,
Tazusa n-a castigat la final, a luat locul 4
). Povestea de dragoste a fost foarte draguta si tb sa recunosc ca am plans o multime la final. OST-ul este de exceptie, mai ales melodia Energy cantata de Inoue Marina. Merita vazut si il recomand oricui (cu mare placere, Potty! wink.gif ).
Pure Soul
nu l-am vazut,dar am azuti de la o prietena de el akm cateva zile shi mi-a spus k sa il vad.yo nu prea am gasit asa multe despre el,ba chiar de loc p yuotube,dar am sa maic aut.momentan am terminat de vazut full moon wo sagashite kre mi-a placut la nebunie,dar nu s-a terminat asa cum am vrut yo.
dar mai multe detalii despre anime-ul asta?!
axi
vorbeam in general nezu-chan tongue.gif ... ideea e aceeasi, nu conteaza locul tongue.gif ... depaseste-ti limitele and stuff ... nu e nimic rau in ideea asta si nici nu am expus-o ca si cliseu desi este. dar a fi cliseu nu e ceva rau neaparat asa cum induc unii pe aici. lumea evolueaza dar nu poti reinventa focul la fiecare 5 minute tongue.gif
all in all, pure soul incearca sa folosesti torentii (exista si un tutorial pe forum la sectiunea de download), daca reusesti ai aici link catre torentul anime-ului:
link1
sau aici:
link2
sailorcorvus
inainte sa ma culc , anunt ca am terminat de vizionat Gimban Kaleidoscope si ca am ramas blink.gif si cred ca doua trei nopti plang dupa o continuare.
2.Un un anime bine gandit si cu o structura a actiuni bine facuta . SI clisele sunt atat de bine puse la punc ca nu ma deranjeaza deloc.
Si mi a placut personajele si reactile lor la situati , chiar reactii care ma fac sa rad cand tensiunea deja depasea limita normala ...
Dau in coma dupa asa anime dar acuma mi a mai dat un scop acest anime ... laugh.gif
Tocmai a ajus in topu meu 10 pe locu 2 , cea ce inseamna ca m a impresionat foarte mult .
Amelie5
Cineva mi-a facut cadou un cd cu primele 7 episoade si mi-a spus ca este grozav si merita sa te uiti la el. A avut dreptate, sunt fana patinaj artistic si chiar mi-a facut placere sa-l vad. Momente amuzante: rosiile. Nici mie nu-mi plac rosiile, dar sa fi alergic la ele? Tare ciudat.
Tessa
A fost un anime destul de reusit. Stiu ca Tazusa a stat in topul personajelor mele preferate o lunga perioada de timp. In general, mai rar dai de eroine cu ceva coloana vertebrala in anime-uri. Motiv pentru care mi-a placut enorm si Hana Yori Dango.
A fost o serie placut de urmarit, destul de realista, dar cu un final cam trist.
Ma rog, finalul putea fi anticipat inca din primul episod, dar tot mi-a fost mila de ea.
Scurt si cuprinzator! Eu spun ca e o serie care merita urmarit, mai ales daca iti place patinajul artistic [eu am o slabiciune pentru acest sport, recunosc.]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.