Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Animeuri De Vazut Intr-o Viata
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Anime
Pages: 1, 2
Daianara
Mi-a venit mai demult idea acestui topic insa nu am avut timp sa il scriu pana acum. Poate stiti acele carti gen "1001 filme de vazut intr-o viata"? Ei bine, de ce nu ar fi ceva asemanator si pentru animeuri? Sigur, nu ma astept sa ajung la peste 1000 de titluri, desi n-ar fi rau. tongue.gif Ideea de baza este ca fiecare sa recomande acele animeuri care indiferent de gen, vechime, etc au o valoarea recunoscuta si sunt musai de vazut de orice fan anime.
Incep eu cu 2 animeuri: Monster si Great Teacher Onizuka. Ultimul tocmai l-am terminat de vazut (impresii la sectiunea dedicata acestuia de pe forum) si mi-a placut enorm iar cu Monster sunt inca la inceput, dar mi se pare pur si simplu exceptional. Pentru detalli despre plot, numar de episoade, etc, vizitati Wikipedia.
Astept feed-back! biggrin.gif
Trickster
Pe asa o lista as mai pune
Cowboy Bebop,
Samurai Champloo,
Full Metal Alchemist,
Kigeki,
Rurouni Kenshin - Tsuiokuhen si Seisouhen,
Akira,
Final Fantasy 7 - Advent Children
(macar pentru CGI-ul incredibil daca nu pentru altceva),
Full Metal Panic-urile,
Gits,
Jin-Roh,
ceva ghibli-uri la gramada, cum ar fi Mononoke Hime, Nausicaa, Sen to Chihiro, Howl`s Moving Castle
... ar mai fi destule, dar imi scapa.

Eu zic sa incerce lumea sa nu repete ce s-a spus deja, ca altfel iese inca un topic cu anime-urile preferate.
Muza chan
Death Note
X
Noir
Elfen Lied
Gantz
Neon Genesis Evangelion
Daianara
Multumesc de reply-uri. biggrin.gif Trebuie sa recunosc ca sunt putin surprinsa sa vad recomandat Gantz, care nu mi se pare din cale-afara de extraordinar dar, ma rog, gusturile nu se discuta. smile.gif
A, de acord cu sugestia lui Trickster. Ar fi bine sa nu se repete titlurile de anime recomandate.
anaxor
Candy Candy
Nadia (nu mai tin minte daca asta e tot titlul)
Cat's Eyes
Sandy Belle

si mai sunt multe... cand imi amintesc mai postez biggrin.gif
Lumpy
Kino no tabi~The Wonderful World~
Hajime no Ippo
Azumanga Daioh
KenyaSong
Serial Experiments: Lain

din ce am vazut asta ar fi singurul care ar merita pe o lista de felul asta.
Alinna
Hana Yori Dango
Aishiteruze Baby
Tessa
Unii mi-au luat-o inainte cu cateva denumiri(Hana Yori dango tongue.gif), dar as mai avea si eu cateva de adaugat:
Red Garden
Gankutshuou
Honey and Clover
Paradise Kiss
Nana
Mila superstar
Ouran High School Host club
Le portraite de Pettit Cossette

Inca doua care mi-au placut mult, dar nu au fost extraordinare:
~Furuba
~Perfect Girl evolution
Cam acestea m-au impresionat in mod deosebit.
spyderverr
Berserk
Black Lagoon
Blood Plus
Darker than Black (ongoing)
Hikaru no Go
NHK ni Youkoso!
One Piece (ongoing)
The Twelve Kingdoms
Trigun
nezumichan
School Rumble
Cardcaptor Sakura
Air
Rozen Maiden
Gravitation
Kamikaze Kaitou Jeanne
Potteritza
Air TV
Fruits Basket
Candy Candy
Sandy Belle
Sailor Moon
Ginban Kaleidoscope(daca va place patinajul artistic)
livia_c12
loveless
inuyasha
yu yu hakusho
ghepardu
SAIKANO
Now & Then, Here & There
Mai sunt multe care vad ca deja s-au spus.
Si cred ca o sa fie greu in privinta evitarii repetarii titlurilor mai ales ca deja sa repetat putin.
rogueman999
Hah, credeam ca o sa-mi fie greu sa adaug la lista dar am deja 3:
FLCL
The Melancholy of Haruhi Suzumiya
DBZ - don't shoot, o viata e muult timp

O frumusetze de topic btw, felicitari. Mi-am gasit aici material pe urmatoarele saptamani. Sugerez totusi sa evitam ongoinguri si anime-uri vazute recent, pentru ca no... stim toti entuziasmul pentru un anime proaspat terminat.

bogdan
Crest of the star tre sa fie pe lista sigur, poate si get backers... si sa nu uitam de Great teacher Onizuka sau de Petshop of horrors
waste
Geez...mi-ati furat vorba din gura...dar oricum, nu au fost mentionate:

D.N. Angel
Final Fantasy VII: Dirge of cerberus
NARUTO


Mai sunt...spor la pus. tongue.gif
Trickster
waste, lasa-te de bautura, Dirge of Cerberus e un joc.
waste
Joc??? Glumesti... blink.gif eu l-am vazut pe youtube...si Vincent era personajul principal...cum sa puna cineva un joc??? blink.gif
super
Nu stiu ce este pe youtube , dar dupa cum spune si trikster Dirge of cerberus este un joc de PS2 , poate te-au surprins filmele sau cutscenurile asa de mult incat nu crezi k poate fi joc. Oricum eu stiu doar de joc.
Unknown
Pe youtube sunt cutscene-urile legate... rolleyes.gif (Cu momente clare in care ar trebui sa intervina gameplay-u' as adauga laugh.gif )
super
of of of of of of m-a luat valul cu Dirge of Cerberus incat nu am spun niste anime-uri de vazut (sper sa nu se supere administratorii ca postez unca o data )
dar ce ziceti de:
DETECTIVE CONAN
YU-GI-OH
SAMURAI 7
Ranma-kun
RANMA 1/2

Sry people, just trying to get my point trough, don't blaim me for the side-effects:
You are feeling sleepier, sleepier, sleepier. You feel the sudden urge to watch Ranma 1/2, you WILL watch it and you WILL love it laugh.gif
Kagome-chan
Emma
Ouran High School Host Club
X/1999
Scrapped Princess
Honey&Clover
Chrno Crusade
Slayers (mai precis TRY).
Ginban Kaleidoscope
Meine Liebe
Fruits Basket

EDIT: And...Romeo X Juliet, La Corda D'Oro, Shoujo Cossete (toate on going).
Trickster
QUOTE(Ranma-kun @ Jun 2 2007, 11:47 PM)
RANMA 1/2

Sry people, just trying to get my point trough, don't blaim me for the side-effects:
You are feeling sleepier, sleepier, sleepier. You feel the sudden urge to watch Ranma 1/2, you WILL watch it and you WILL love it laugh.gif
*


Dang, chiar am uitat de el. Anyway, I am watching it, and I am loving it tongue.gif
Reactive
Golden Boy
Love Hina (tot)
Mushishi
Romeo X Juliet (ongoing for now)
Seirei no Moribito (ongoing for now)
Scarfy
Basilisk
Blood +
Tokyo Majin Gakuen Kenpuchou Tou
Blue Gender
waste
Hmm...sa vedem...
A, and BTW, eu cand am vazut movie-ul ala nu era facut din cut scenes... TAKE A LOOK si mergi pana la the end, pe care il gasesti daca nu l-au sters aia de la youtube

OK...sa vedem ce nu s-a spus pe aici...

Digimon
Pokemon
Yu-Gi-OH! si Yu-Gi-Oh! GX

Chuppy
Dragon Ball
Dragon Ball Z
Captain Tsubasa + Road To 2002
Trigun
Evangelion
Great Teacher Onizuka
Love Hina
Ghost In The Shell (tot)
Emanuel
Intr-adevar, fain topic, felicitari. smile.gif .
2. sunt de acord cu roqueman : poate ar fi bine sa ne ferim de ongoinguri (inca nu stiti daca intr-adevar merita) si animeurile foarte recente - ne aflam inca sub impresia vizionarii, nu suntem obiectivi.
3. ok, stiu ca aici fiecare isi spun animeurile favorite, dar... totusi, poate ar fi bine sa ne gandim un pic :
Pokemon ? Digimon ? YU GI OH ??????????? blink.gif . Sfinte Waste, chiar consideri yu gi oh un anime demn de a fi inclus aici ? Gandeste-te ca media de varsta fanilor anime de pe aici trece de 14 ani tongue.gif
Si, Muza, Gantz ? biggrin.gif oh dear, ohhh dearrrrr. Mi-a placut mie elfen lied, dar nu cred ca e suficient o viata ca sa ma uit la asa ceva laugh.gif

4. ok, ce as avea eu de adaugat :
- Angel Sanctuary
- Hitsuji no uta
- Tsukihime
- Kimi Ga nozomu Eien
- Koi Kaze
- Castle in the sky
- Metropolis
- The Vision of Escaflowne
- Whisper of the Heart
waste
apai...de ce nu? eu le-am pus doar ca sa le pun inaintea altuia...daca vrei ceva mai de adult...

Applesed
Neon Genesis Evanghelion
Love Hina laugh.gif
Muza chan
Emanuel, daca nu ti-a placut tie Gantz, asta nu inseamna ca nu e un anime exceptional. tongue.gif La mine e sus in top... si nu e numai parerea mea... citeste review-uri si o sa vezi multe pareri asemanatoare cu a mea. Continui sa spun ca trebuie neaparat vazut. E drept, e greu de inteles si e clar ca nu e pentru toata lumea.

Emanuel
waste, pai, din cate am inteles eu, aici era vorba sa spunem animeurile care ar merita vazute de (aproape) oricine, nu orice anime ne trece prin cap laugh.gif. Nu cred ca yu gi oh are ce cauta aici pt ca in opinia mea (si nu numai)...e ...
Muza : ai dreptate, gusturile nu se discuta, dar totusi tongue.gif . DAr indiferent, de pareri, a spune ca gantz e exceptional... si ca trebuie vazut neaparat - (doamne sfinte, nu sunt destui pusti extaziati dupa violenta ? Uita-te un pic la topicul "violenta in anime" si apoi mai spune ca gantz trebuie neaparat vazut.).
Cat despre reviewuri :chiar sunt curios de niste reviewuuri care numesc gantz a must see si exceptional. Eu am citit destule reviewuri si lumea nu-i de loc entuziasmata de el :
http://www.themanime.org/viewreview.php?id=841
http://www.themanime.org/viewreview.php?id=921

aa, si, reviewurile de pe animenfo nu se pun laugh.gif
Muza chan
Emanuel:
Suntem mult offtopic, dar trebuie sa-ti raspund.
Daca in Ganzt vezi numai violenta, inseamna ca n-ai inteles esenta. Iar cei care scriu cronici proaste despre el, nu l-au inteles cum trebuie. Da, nu este pentru copii, dar ce am zis eu ca e pentru copii? Nici in exemplele date de tine nu sunt anime-uri pentru copii.
Trebuie vazut pentru ca e ceva deosebit, e un anime care te obliga sa gandesti. tongue.gif
Emanuel
Ei, Muza, nu-i prima data cand suntem off topic tongue.gif .
Cred ca te cam grabesti sa afirmi ca cei care scriu cronici proaste nu l-au inteles. Sunt destui care nu-l apreciaza (as putea sa iti mai dau exemple), si ma indoiesc ca toti nu l-au inteles.
Dar adevarul e ca am fost un pic rautacios - daca tu consideri gantz ca e deosebit si merita inclus aici, ai tot dreptul - so be it. It just not my cup of coffee laugh.gif
spyderverr
emanuel decat sa vorbesti fara sa stii mai bine citeste manga'ul Gantz. Anime'ul nu l'am vazut (o sa'l privesc in viitorul apropiat biggrin.gif), dar manga'ul este exceptional. Si nu e doar despre pusti care se omoara unul pe altul...
dark_lily
Puteti viziona Black Blood Brothers,Karin sau The Legend of duo.Daca doriti insa sa va tavaliti de ras puteti vedea Green Green. biggrin.gif
spyderverr
dark_lily, Black Blood Brothers nu l'am vazut, poate este bun, dar Karin, The Legend of duo si Green Green nu sunt animeuri de vazut intr'o viata... Karin are o poveste care lasa de dorit. Legend of Duo, chiar dak are doar 12 episoade a cate 5-8 minute nu merita vazut (eu am vazut doar primul ep si m'am lipsit de el). Green Green este o comedie de 2 bani, si povestea de dragoste, parca este si aia pe acolo, scartaie.
Unknown
QUOTE(spyderverr @ Jun 3 2007, 04:35 PM)
emanuel decat sa vorbesti fara sa stii mai bine citeste manga'ul Gantz. Anime'ul nu l'am vazut (o sa'l privesc in viitorul apropiat biggrin.gif), dar manga'ul este exceptional.


Irelevant... suntem la un topic despre anime tongue.gif Care anime, in cazul Gantz, e ok dar nu neaparat exceptional... (dupa mine)
Emanuel
QUOTE(spyderverr @ Jun 4 2007, 12:35 AM)
emanuel decat sa vorbesti fara sa stii mai bine citeste manga'ul Gantz. Anime'ul nu l'am vazut (o sa'l privesc in viitorul apropiat biggrin.gif), dar manga'ul este exceptional. Si nu e doar despre pusti care se omoara unul pe altul...
*




Auzi, spyderverr, nu stiu care din noi vorbeste fara sa stie, eu care am vazut partial animeu sau tu care nu l-ai vazut de loc. Inainte de a da sfaturi la altu vezi tu intai animeul. Si, vorba lui unknown, aici discutam despre anime, nu despre manga.

dar sunt de acord cu tine referitor la Karin si Green Green. Daca ajungem sa recomandam anime ca green green, atunci topicul asta e inutil.
Muza chan
Vai, Emanuel... cum poti sa critici ceva ce ai vazut partial... aveam pretentii de la tine. tongue.gif

Un subiect ca asta va avea intotdeauna discutii, pentru ca exista multe puncte de vedere. Nu poti cere ca toti sa fie de acord. Nici eu nu sunt de acord cu multe propuse... tongue.gif Singurul mod in care ar functiona corect ar fi un chestionar, dar si acolo vor fi dispute care anime-uri vor fi alese si care nu...
Emanuel
Muza, promit ca am sa ii dau o a doua sansa tongue.gif
Dar ai dreptate, e greu de stabilit o lista ca lumea, in lipsa unui criteriu precis. Ca o idee, poate ar fi mai bine ca macar sa spunem 2-3 vorbe despre animeurile pe care le propunem - de ce le consideram deosebite. Stiu ca mai era un topic de genu asta in general anime - din pacate nu prea mai e activ... sad.gif
Daianara
Nu va certati, nu va certati. biggrin.gif Multumesc celor care au postat aici si inca un multumesc celor care au apreciat idea. biggrin.gif Insa se pare ca unii nu au inteles despre ce e vorba asa ca voi mai explica o data. Ideea e sa recomandati animeuri speciale, foarte bune, reprezentative pentru genul anime, care merita vazute de oricine, fani sau nu. Nu este vorba de cate animeuri se pot vedea intr-o viata sau de animeuri recomadate ca sa ocupe timpul. Daca sunteti mai noi in "domeniu" iar singurele animeuri pe care le-ati vazut sunt cele difuzate de A+ nu e neaparat nevoie sa postati aici. smile.gif
And now, o alta recomandare: Ergo proxy. Putin mecha, putin Sf, putin mister, atmosfera de nuvela asimoviana, muzica si grafica de nota 10 fac din animeul asta unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut vreodata. biggrin.gif
Rezo The Red Priest
Intradevar este un topic frumos. NU VA MAI CERTATI ca va faceti de ras!!!

Eu nu prea stiu ce sa pun... clar SLAYERS toate, absolut TOATE. In rest nu pot sa ma pronunt. Fiecare le are pe ale lui. Nu am vazut mentionat (sau poate nu mai vad bine) HELLSING !!! Si mai adaug in final, desi sunt multe pe care as putea sa le pun intrucat mi-au placut, Kiddy Grade.
Muza chan
Dar cine a zis ca ne certam... asa vorbesc eu cu Emanuel... laugh.gif

Emanuel, nu stiu ce sa zic... daca ai vazut ceva si nu-ti place... probabil ca nu rezonezi cu el... eu am rezonat din prima... m-am "lipit" de Kurono... si am considerat ca anime-ul e deosebit prin faptul ca e foarte realist. Si mai ales prin faptul ca nu explica nimic, te lasa sa-ti inchipui ce vrei. Finalul deschis e foarte reusit.


Daianara
QUOTE(Ranma-kun @ Jun 2 2007, 11:47 PM)
RANMA 1/2

Sry people, just trying to get my point trough, don't blaim me for the side-effects:
You are feeling sleepier, sleepier, sleepier. You feel the sudden urge to watch Ranma 1/2, you WILL watch it and you WILL love it laugh.gif
*


Ok, so mie mi-a starnit interesul animeul asta de mai demult iar replica lui Ranma Kun m-a facut sa-mi doresc sa-l vad cat mai repede. Insa...cred ca e cel mai mare download pe care l-am vazut in viata mea pt un singur anime. I mean, Ranma 1/2 complete are 31,5 giga! blink.gif My whole hard drive isn't that big.
Trickster
Well... asa-s clasicii, cu greutate tongue.gif
Daianara
That's beyond weight, that's just obese! laugh.gif
shobo
Momentan am numai 2: Hunter X Hunter cu tot cu o.v.a. si One Piece(ongoing)
super
QUOTE
Ranma 1/2 complete are 31,5 giga!

Da asa e sti nu numai Ranma 1/2 si Yu-gi-oh , One piece , DBZ sunt tot atat sa nu mai zic de Detective Conan care are 475 de episoade.Ce sa faci eu am hard de 250 Giga si tot nu am loc sa downloadez dintr-un foc 30 de giga
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.