Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sen to Chihiro no kamikakushi (Spirited Away)
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Adventure
Pages: 1, 2
Masatoshi
ce parere aveti despre acest anime?parerile sunt binevenite,astept si criticii de anime! biggrin.gif
zeri
Ce parere sa am....I LOVE IT biggrin.gif

<---- Look at my avatar.



Desi multi spun ca Spirited Away e facut un pic dupa filmele Disney, eu nu sunt de acord. Spirited Away e Studio Ghibli, iar Studio Ghibli e animatie pur japoneza. Lumea pe care o creaza Miyazaki e una diferita de orice alta poveste "americaneasca"



Pentru mai multe opinii uitate la topicul despre Studio Ghibli

http://www.anime-club.ro/modules.php?name=...c&t=318&start=0
Tzur
Intr-adevar un anime BUN !!!

De fapt ca toate creatiile Ghibli. Despre Neko no Ongaeshi am inteles ca totushi n-ar fi conceptul lor.

Sa asteptam sa vedem daca mai scot ceva misto.
Il_Palatzzo
Howl's Moving Castle coming 2004 by our favourite: Hayao Miyazaki!!!

I can't wait!!!
kaoru
m..unul dintre cele mai bune anime-uri pe care le-am vazut. Grafic este extraordinar si se simte la maxim dragostea lui Miyazaki pt a descrie locuri...

Binenteles iar motivul Alice in Wonderland si altele...dar au un farmec aparte. E o poveste....si feelingul este sooper.

loved it!
Leonardo
mie in general i-mi plac filmele lu asta dar spirited away mi s-a parut pentru copii mici, si destul de prost facut din mai multe puncte de vedere.

:roll:
SebyTheDragon
Inca ..nu m-am uitat la el...tocmai pt faptul ca la o simpla trecere prin el...mi s-a parut al naibi de copilaros!!!! S-ar putea sa ma insel...insa nu cred cam voi uita prea curand la el...desi ar trebui...

Ma astepta ..alte anime...mult mai interesante dp meu de vedere...vreo 400 de cduri.. :wink: !
Diana
Nu mi-a trecut niciodata prin minte ca Spirited Away sa fi gen Disney. Doar pt ca Disney se axeaza pe ecranizarea unor povesti sau legende si Spirited Away este o fantezie nu mi se pare sa aiba multe elemente in comun. Pt mine Disney va ramane intotdeauna excelent prin filmele clasice: Alba ca Zapada, Frumosa si Bestia, Pisicile aristocrate, etc ... Dar Ghibli deja s-a remarcat printr-un univers propriu, univers vazut de un copil in cazul acesta. Disney se foloseste de personaje complet imaginare sau de legende. Spirited Away are ca personaj principal o fata obisnuita care calatoreste impreuna cu parintii. Nimic ciudat aici pana cand nu este prinsa intr-o lume imaginara cu zei si magie. Am avut ceva indoieli pana sa ma hotarasc daca a visat/imaginat/nascocit acea lume datorita frustrarilor sau char a trait. M-am decis ca a trait toate acele aventuri, ca lumea aceea a spiritelor exista si i-a fost accesibila datorita inocentei copilaresti. La fel cum eu chiar cred ca Totoro este real dar nu toti pot sa-l vada biggrin.gif. Spirited Away mi se pare putin ametitor prin multitudinea caracterelor care apar. Depaseste nivelul unui basm clasic unde diferenta intre bine si rau este clar delimitata. Dar asta este tipic asiatic.
zeri
Cam toate filmele lui Miyazaki sunt pentru copii...dar nu numai. Spirited Away, ca si celelalte, are unele elemente pe care un copil nu poate sa le inteleaga. Sunt unele faze care poate ar inspaimanta, ex: cand mostrul/spiritul acela il inghite pe "nenea broscuta" si pe cei doi care lucrau acolo la "hotelul" acela.



[quote]destul de prost facut din mai multe puncte de vedere[/quote]



poti sa argumentezi un pic?
Masatoshi
desigur orice anime are si punctele sale slabe(vazute numai de critici 8) )

dar in cazul lui spirited away cred ca balanta se poate inclina in favoarea punctelor forte..aceste puncte forte ar fi fantezia si miturile inspirate din cultura japoneza care creaza o lume cu totul aparte fata de ce am vazut pana acum...

cred ca a meritat un oscar.. biggrin.gif
zeri
Na...ca sa ma mai bag si eu in seama, si sa aduc topicul asta mai in fata ca poate poate mai posteaza cineva si pe aici, mai zic o vorba.



Am dat peste un topic unde cineva zicea ca Spirited Away il intelegi poate abia la a doua vizionare. Prima oara nu prea intelegi multe, poate gasesti povestea plictisitoare asteptand sa se intample ceva, dar la a doua privire descoperi farmecul acestui anime. Asha ca, daca l-ati vazut si nu va impresionat prea tare, mai dati-i o sansa...poate poate biggrin.gif
ibarbar
Nashpetzi aia care nu au apreciat cum trebuie aceasta bijuterie.



Eu am fost fermecat de la bun inceput. M-am uitat la el ca un copil care desface cadouri in ziua de Craciun. Va fi unul din preferatele mele multa multa vreme.



Sper ca Howl sa il intreaca biggrin.gif
zeri
He he, eu sper ca tot Spirited Away sa fie primul /happy.gif



Ce am observat eu este ca, desi lumea a vazut multe seriale de anime, unele dintre cele mai obscure si ne mai auzite, sunt multi care nu au vazut filmul asta, un anime care a luat oscarul, batand la fund toate celelalte "desene" ale americanilor. Asha ca cine se simte sa-mi ceara cdurile biggrin.gif
cilu
A trecut cam un an de cand am vazut acest anime......deci am cam uitat putin din el, dar cu toate ca nu m-a impresionat prea mult, mi-a ramas intiparit in memorie, iar cu cat ma gandesc mai mult cu atat imi vine in minte actiuena shi tot....shi da, sincer nu am inteles toate motievele existente acolo, dar nu il pot incadra nicidecum in categoria animeurilor ce m-a dat pe spate....
APoKLips
Pfuaaaaai... Spirited e super complex... a plin de personaje care isi au locul lor in poveste... e foarte educativ si nu doar pentru copii. Ganditi-va la testul in care trebuia sa'si recunoasca parintii ... la umbra aceea ... la spiritul acela al raului pe care il curata de murdarie... chiar si baia zeilor isi are simbolul ei... uh oh... i loved it ... and i still do. Nu vi s'a parut bun ?! ia vedeti'l si fiti atenti la detalii !!
zeri
Iaca niste poze pentru curiosi (incarca repede ca sunt pe metropolitan):



user posted imageuser posted imageuser posted image

user posted imageuser posted imageuser posted image

user posted imageuser posted imageuser posted image

user posted image[img]http://www.dive.as.ro/spirited/image11.jpg[/img][img]http://www.dive.as.ro/spirited/image12.jpg[/img]
axi
zeri tongue.gif ... noroc cu tine si ur urge 2 share the "light" tongue.gif ... e un anime super si desi pare ptr copii pe mine m-a fermecat si captivat ... puteti crede ce vreti tongue.gif
SebyTheDragon
Tot ce pot zice ...e ca este interesant!! Mai mult...nu pot spune in cazul meu /... !
ibarbar
Mda, nestiutorii ar zice ca e pt copii dar eu sunt convins ca un adult il apreciaza mult mai mult decat un copil. Asta e farmecul la Spirited Away, ca e o poveste superba pt adulti si oameni care deja isi pun anumite probleme. E drept ca si copii se pot uita la el fara probleme, chiar recomandat, dar impactul este mult mai mare la adulti.



Sal.
axi
cred ca initial ai spune ca e in genul consacrat al filmelor disney, poate si de asta a avut un impact asa mare asupra criticilor americani, vezi oscarul luat, dar pe parcurs iti dai seama ca e mai profund.
zeri
Uitati-va la Mulan2, in care canta aia din 5 in 5 minute cate o melodie de kko, si pe urma la Spirited Away. Cred ca e o mica mare diferenta biggrin.gif
Kagome
Am ramas enorm de impresionata dupa ce am vazut Spirited Away nu mai imi reveneam! :shock: nu cred ca seamana cu vreun desen de la Disney adica in primul rand ...nu cred ca cei de la Disney ar fi inventat vreodata astfel de persoanje mistice si complexe ... si in nici un caz nu mi se pare anime "de copii mici" adica un copil mic nu stiu ce intelege din ideea de ' bathhouse for the gods ' sau de ce No Face s-a transformat intr-un monstru acolo...(chiar si eu am ramas foarte nedumerita de rolul lui) oricum cei care interpreteaza povestea ca un fel de "Alice in wonderland" inseamna ca nu au inteles foarte multe sau mai degraba esenta animeului.
ibarbar
Tocmai ca si Alice in Wonderland si-a pierdut valoarea in urma ecranizarilor proaste si desenelor animate care au sters orice urma de simbolism si inteligenta. Romanul original este mult mai complex, de fapt Alice in Wonderland a patit acelasi lucru ca si Gulliver. Gulliver este atat de matur in conceptie incat te lasa masca atunci cand il citesti prima oara. Este o satira complexa si inteligenta, dovedind geniul lui Swift (desi partea a 4 adin carte m-a scos din sarite la cat de pesimista si sarcastica era).



Cititi originalele si veti vedea cum reusesc americanii sa rapeasca inteligenta si farmecul ascuns al unor lucrari gandite.



Spirited Away pare intr-adevar pt profani un Disney (desi trebe sa ai IQul destul de scazut ca sa faci chestia asta, da sa zicem).



Bah, destul cu argumentele. Cine are cap, intelege. Cine nu, sa se uite la lucruri pt handicapati cum e de exemplu 'noul' film Disney Lion king 1 1/2. :x



Saltare.
jory
Am vauzt si eu in sfarsit "spirited away", dupa ce a stat sarmanul scris pe cd un an intreg si nu m-am atins de el.... :oops: Probabil ca era acum momentul potrivit sa-l vad si oricum it's better having company than watching anime alone /smile Anyway, mi-a placut super tare, chiar pot spune ca am ramas impresionata.Nu stiu de ce, dar dupa nominalizarea la oscar, cand am vazut cateva secvente, nu ma impresionase mai deloc, asta ca sa ma invat minte sa nu mai judec dupa prima impresie sad.gif



Mi s-a parut un anime profund, sincer mai mult pentru cei mari decat pentru copii, pentru ca unele chestii sunt mai greu de inteles.De fapt e totul o metafora de la un cap la altul, inca mai ma loveste din cand in cand cate o imagine si incerc sa-i gasesc un inteles.Cred ca pentru Chihiro e mai mult dorinta de evadare din lumea ei, pentru ca parintii au obligat-o sa se mute si ea nu isi dorea asta si poate si o lupta interioara cu "demonii" ei. Si nu cred ca deranjeaza ideea tunelului, preluata din "Alice", mi se pare ca e un simbol foarte bine folosit, nu e ca si cum e o inventie pt care are cineva drepturi de autor.



Ce m-a uimit inca o data e felul in care reusesc japonezii sa construiasca personajele negative, in special in cazul lui No Face: toti monstrii din Disney, oricat de urati ar fi ei, nu imi trezesc vreu sentiment de frica sau ceva de genul asta, pe cand No Face really got to my heart u know...nu stiu de ce dar pur si simplu imi crea o senzatie organica de urat si repulsie.Oricat de dragute si fluffy ar fi anime au in ele o doza de duritate, pur si simplu nu se pot abtine, it's in their blood....



A, si mi-a placut Haku mult de tot, mi s-a parut un super personaj...
MoosY
Daca tot v-a placut SPIRITEA AWAY...incercati The Cat Returns....







zic ca e la fel de fain.....





daca va place genul





papa
zeri
Am vazut si The Cat Returns, frumos si ala, la fel e si Whisper of the Heat - filmul din care se intoarce pisica biggrin.gif ...dar Spirited Away este un pic deasupra lor.
jory
"The cat returns" n-am apucat sa vad, dar "Whisper of the heart" mi-a placut destul de mult...a fost primul anime pe care l-am vazut dupa ce m-am inscris pe forum si chiar m-a pus nitel pe ganduri...dar sincer dintre tot ce am vazut de la Miyazaki, Spirited away si Totoro mi se par cele mai reusite....parca e povestea mai complexa ....astept cu interes crescut "Howl's moving castle" tongue.gif
kaoru
Dintre toate animeurile de Myiazaki pe care le-am vazut....The Cat Returns mi s-a parut cel mai nereusit.A doua jumatate este pur si simplu mult prea lunga si haotica.Nu se ridica la inaltimea celorlalte catusi de putin.Inafara faptului ca are o atmosfera placuta pentru ca este opera lui Myiazaki....are un scenariu mult prea dus spre extrem si nu contureaza o idee complexa cum reusesc celelalte.Mi s-a parut oarecum 'usor' in comparatie cu celelalte.

Asa ca daca va place genul eu zic sa incercati 'Kiki's delivery service' sau 'Totoro'...'Mononoke Hime' care este superb sau altceva...in nici un caz 'The cat returns'.Nu zic ca nu este un anime de vazut, dar nu un 'must see' ca altele a lui Myiazaki.

Si eu vreau sa vad 'Hauru no Ugoku Shiro' si il astept cu nerabdare...



Spirited Away este unul deosebit si merita vazut...un anime plin de metafore, superb desenat, inca o lume minunata descrisa de Myiazaki.
redleaf
/happy.gif Am vazut "Spirited away" mai demult.... Acum vreo 2 luni... Imi pare rau ca nu am dat de topic ca as fi postat mai din timp... Mi-a scapat... tongue.gif Bineinteles, mi-a placut foarte mult.... Este intr-adevar complex. Eu nu l-am vazut pe No Face ca pe un personaj negativ. De altfel, nici nu am reusit de fapt sa gasesc vreun personaj negativ in acest anime. Geniul lui Myiazaki a facut in asa fel incat in fiecare dintre personajele care apar in fatza ochilor sa gasesti atat lucruri care sa te impresioneze placut cat si lucruri care sa iti displaca mai mult sau mai putin. Pe mine No Face chiar m-a impresionat....oarecum ciudat. In ce fel? Am simtit o mare compasiune. Felul in care voia cu orice pret sa-i castige afectiunea fetei, cum in cele din urma, de dragul ei, se "converteste" ca sa zic asa, si ajunge sa lucreze impacat pentru babutza. Asa cum m-a impresionat si baiatul (am uitat cum il cheama) care se transforma in dragon. :roll: Cateva zile dupa ce am vazut "spirited away" imaginea celor doi copii care "erau in cadere", tinandu-se de mana, imediat dupa ce fata si-a adus aminte de numele baiatului, imaginea aceasta m-a urmarit destul de mult timp. Si am vazut "spirited away" nu o data ci de 4 ori.... Merita cu prisosinta sa faca parte din colectia anime-urilor de suflet..... /love
zeri
Singurul personaj mai negativ din Spirited Away ar fi Yubaba, dar pana si ea se comporta asha din cauza "legilor" acelui taram. Da dovada de afectiune pentru "bebe"-ul ala si chiar o felicita pe Chihiro cand reuseste sa-l serveasca cum trebuie pe zeul ala al r?ului.



No face era rau numai cand era in "hotelul" ala...dupa cum zice Chihiro, si e pacat ca nu ni se zice mai multe despre el, cine era sau ce era...
jory
Sincer si pe mine m-a impresionat tare No Face - era si el un biet spirit singur singurel, n-avea si el pe nimeni, nici un prieten...e unul dintre cele mai ingrozitoare lucruri posibile, dar sa obligi pe cineva sa-ti fie prieten e exagerat si obsesiv, pentru ca de fapt asta am avut eu senzatia ca vroia de la Chihiro, sa o oblige sa-i fie prietena...si incerca sa-si cumpere prieteni cu aur si manca fiinte din alea...mie nu mi se pare prea inocent oricare ar fi motivele...m-am bucurat teribil pt el ca a gasit pana la urma ce dorea si fara sa fie nevoie sa mai manance pe nimeni (pana la urma s-a dovedit ca o persoana nu isi alege prietenii, ci ceilalti aleg sa fie prieteni cu persoana respectiva... tongue.gif si ca prietenii potriviti te pot schimba in bine)



Si cred ca orice personaj negativ are si partile lui pozitive, chiar si personajele alea gen "raul absolut" mai au o sclipire de umanitate din cand in cand...but that doesn't make them good... :oops:
ibarbar
Mi-e mi-a plaut mult de bebe cand era mic si cu cioara mica, ce tari erau si ce fain se descurcau impreuna, se vedea clar ca la amandoi le place sa exploreze, sa scape de viata lor obisnuita, de Yubaba. Chiar si Yubaba are momentele ei cand e simpatica, de exemplu imi place ca atunci cand vine Spiritu Putacios smile.gif Yubaba isi da seama repede care e shmenu si pune pe toti sa ajute, si e harnica si are grija ca totul sa mearga bine, chiar daca e zgarcita si exigenta. Imi place cum No Face isi gaseste un loc la Zeniba, si imi place foarte mult trenul, asa mi-ar place sa merg cu el, sa vad unde coboara ceilalti oameni, sa merg in orasul ala care se vede de la balconul fetelor, sa ma plimb cu picioarele goale pe calea ferata inundata....



Miyazaki are un adevarat dar de a crea o lume pe care sa o simti, pe care sa vrei sa s-o cunosti, sa o explorezi, sa te joci.



Cre ca ma mai uit o data (a cata oara, ma intreb) sapt asta la Spirited in lipsa de Howl's moving castle.



Salutari.
redleaf
/happy.gif lol....Hahahaha, Ibarbar, mi-a placut cum i-ai spus : "Spiritul Putacios"... niiice... da, si eu cred ca ma voi mai uita inca o data la Spirited Away (maine sau poimaine)... Si, intr-adevar, uitasem cat de mult mi-a placut trenul acela care merge prin apa... fantastic.... multumesc ca mi-ai adus aminte.... /smile Da, o sa ma adancesc in visare si voi calatori din nou saptamana asta prin lumea lui Myiazaki.... Astept cu mare nerabdare "Howl's Moving Castle"... /love
zeri
"Spiritul Putacios" ( /happy.gif ) era tot un zeu al r?ului, la fel ca Haku. De fapt ei reprezentau r?ul din care faceau parte, si daca ne gandim un pic, el era atat de murdar probabil din cauza deseurilor care fusesera aruncate in r?u (in el).

Si Chihiro ii spune la un moment dat lui Haku ca atunci cand era mica a cazut intr-un r?u, care a fost drenat de oameni si in locul lui au fost construite diverse lucruri.
blackinque
nice movie, spirited away. mi-a placut mult /happy.gif



am auzit ca howl's moving castle e disponibil pentru download pe manga-anime.ro

cand termin de dldat episoadele cu maze ma apuc si de acesta
kaoru
Mandoiesc ca il au cei de pe anime-manga avand in vedere ca Howl's Moving castle nici macar nu a aparut pe DVD inca...dar whatever. /...



Mi-a placut No Face prin faptul ca este unul din personajele cel mai bine realizate din Spirited Away.Inzestrat cu unele dintre cele mai complicate si neplacute sentimente comportamentul lui denota slabiciune si frica.Un sentiment de dezgust si respingere.Si in acelasi timp mila si compasiune.

Este Ura si furia lui Chihiro...cu care ea se lupta si in cele din urma o 'invinge'.Am vazut totul raportat la personajul principal...se poate reflecta o mica parte din ea in fiecare din ceilalti.O lupta de intelegere si impacare cu sine insasi...



Mi-a placut la nebunie faza in care Haku isi aduce aminte propriul nume ajutat de Chihiro si astfel nu moare uitat undeva sub monstrii de beton care l-au acoperit.Chiar daca nu poate fi vazut asta nu inseamna ca el nu exista.El continua sa traiasca in amintirea unei fetite care nu uita cum a fost purtata de bratele dragonului (spirit al raului) si purtata la suprafata si salvata...
ibarbar
http://www.sparknotes.com/film/spiritedaway/



Un review foarte inteligent si cuprinzator la Spirited Away.
Muza chan
In comparatie cu Mononoke Hime si Nausicaä of the Valley of the Wind, pe care le consider capodopere, pot spune ca Spirited Away e mult mai slab, la mai multe capitole.

Povestea e un pic comerciala, nu mult, dar se simte. Nu are originalitatea si complexitatea pe care o au celelalte 2. Are magie, are elemente pur japoneze, are ecologie (vezi zeul murdar, el e murdar pentru ca oamenii au poluat mediul), chestii specifice lui Miyazaki.

Ce nu mi-a placut deloc sunt Yubaba si sora ei, sunt venite din basmele europene si ca personalitate, si ca infatisare (sunt caricaturale in stil Disney). Cele 2 personaje sunt comerciale, exista la Disney si exista in povestile europene multe vrajitoare de genul asta. Pana si faptul ca sunt 2, una rea si una buna, e cumva tot comercial.

Chihiro e simpatica, dar nu e un personaj care sa-mi ramana in minte. Haku mi-a placut cel mai mult dintre toate personajele. De remarcat No Face, de departe cel mai interesant si original personaj.

Faza cu transformarea parintilor in porci mi-a placut, e o critica sociala pe gustul meu.

Muzica e clar mai slaba, e tot Joe Hisaishi, dar muzica lui nu mai are aceeasi putere ca in celelalte 2. Nu mi-am oprit nici o melodie, cu toate ca am avut soundtrack-ul.

Animatia e excelenta, aici n-am ce zice. Fundalurile, peisajele, totul, exceleaza prin detalii si frumusete.

Si referitor la discutiile de mai sus, nu mi se pare deloc ca ar avea parfum de Alice in tara minunilor. Alice in tara minunilor e o poveste mult prea proasta, nu se poate face comparatie.
Trickster
Muza chan, in primul rand nu-mi vine sa cred ca ai insultat Alice in tara minunilor, sau ca poti pune povestea din Spirited Away deasupra. E o capodopera, si daca nu ma crezi iti recomand sa o citesti in original, altfel o sa se piarda in traducere tot ce o face deosebita. Cu ceva tot ai dreptate, intr-adevar nu exista comparatie.

Pe urma ai tot spus ca are elemente comerciale... nu stiu, mie mi s-a parut ca farmecul povestii e tocmai ca e multiculturala. Din punctul meu sa fi fost toate personajele desenate intr-un stil anime ar fi fost sec, ba chiar mi-a placut felul in care Yubaba contrasta cu Chihiro sau Haku si ca si stil de desen. Si pentru mine care am crescut cu basme de toate felurile si din toate locurile mi-a fost mult mai usor sa intru in universul anime-ului tocmai din cauza amestecului asta...
Muza chan
O.. chiar vroiam sa discut un pic despre asta... tongue.gif o sa fie putin offtopic...Alice in tara minunilor are un mare merit. Dupa cate stiu eu, e prima opera culta in care apare ideea de trecere, de poarta, de punct de comunicatie intre doua lumi. Zic prima opera culta pentru ca ideea se mai gaseste in basmele europene (eu stiu de exemplu, in Praslea cel voinic si merele de aur, exista o gaura in care cade Praslea si ajunge pe "taramul celalalt", in lumea in care traieste un zmeu). Probabil ca exemple sunt mai multe, si dupa parerea mea ar merita facut un alt subiect cu asta. Alice in tara minunilor are neajunsul de a avea personajele seci, tipic englezesti si nici actiunea nu e cine stie ce interesanta. Dar romanul a fost deschizator de drumuri pentru alti autori britanici, Tolkien si colegii lui (Narnia, in special e o poveste reusita).

Referitor la Spirited Away, e prea basm pentru mine. Si totul din cauza celor 2 personaje, vrajitoarele. Si nici copilul monstruos si tot ceea ce reprezinta el nu-mi place. Sa nu mai vorbim de cele 3 capete saltarete... strica atmosfera. Adica, de ce, tot ce tine de Yubaba trebuie sa aiba ceva grotesc, o vrajitoare rea putea fi reprezentata altfel, rautatea trebuie sa iasa in evidenta altfel, nu prin grotesc. Adica, ideea vrajitoarei din Alba ca zapada, care a fost foarte frumoasa, mi sa pare mult mai cool. Era mult mai in spirit anime ca Yubaba sa fie o femeie de o frumusete rapitoare, decat baba aia hidoasa. Eu zic ca a facut-o hidoasa tocmai ca sa prinda la americani, ca ei inteleg mai greu ideea ca frumusetea vine din interior si invers. Nenea Miyazaki o fi el un geniu, dar are si marele defect de a vrea sa aiba succes in SUA.

Ce este de valoare la cele 2 personaje, este ca evolueaza, pana la urma, in spirit anime. smile.gif

Trickster
Stii, Alice nu e fantasy, e fantezie. Nu stiu de ce o bagi ca si precursor pentru gen, ca nu prea are de-a face... e doar o opera inovativa, plina de jocuri de cuvinte delicioase, si trebuie luata ca atare, nu comparata cu altceva. Ca o fi avand personaje seci si britanice... sa zicem, dupa gusturi tongue.gif.

Si Spirited Away e basm, nici nu se vrea altceva... toate personajele, de la actiuni la personalitate au acel ceva care numai la basmele de cand eram copil l-am mai intalnit. Stii tu, personaje de-alea principale fara frica care se avanta intr-o lume magica in cel mai natural mod, parca fara efort, si inteleg tot ce se intampla intr-un mod naiv. Ai pomenit de Alba ca Zapada... basmul asta e mult prea popular cu fetele, si probabil de aia, dar eu am crescut cu basme rusesti, si crede-ma, capetele alea trei, copilul urias (care mi s-a parut really funny biggrin.gif) sau Yubaba de acolo-s inspirate (poate si din Grimm tongue.gif), si mie intotdeauna mi s-au parut mai de basm decat Vrajitoarea cu oglinda sau Craiasa Zapezilor, care mie sincer imi suna un pic a Kitch (bine, eu si urasc tot ce tine de Hans Christian Andersen).

Si tot zici de spirit anime... e supraestimat, si uneori e placut sa vezi putina multiculturalitate sau abordari mai originale, ca oricum genul e prea repetitiv si plin de clisee. Daca ar fi fost un basm de inspiratie Japoneza da, as fi zis si eu, dar in nici un caz nu e asa ceva. Apropo, faptul ca-i un basm in nici un caz nu e un defect.
Muza chan
Trickster:
QUOTE
Stii, Alice nu e fantasy, e fantezie.


Ha, ha, ha, unde am folosit eu cuvantul fantasy in postul de mai sus? mad.gif De ce-mi interprezeti cuvintele? tongue.gif

Am zis ca e prea basm pentru mine. Stiu ca asta a fost intentia autorului, sa fie basm, dar eu ma asteptam la altceva, imi doream altceva. Il judec, din nou tongue.gif , foarte subiectiv. Nu-mi prea plac basmele, ce-i drept. Singurul care-mi place, e unul cult, Fat Frumos din lacrima, al lui Eminescu. Dar si asta are limitarile lui, are si el un fel de Baba Cloanta, nu mai imi amintesc cum exact cum o cheama, care nu-mi place. Si mai sunt si alte lucruri, mai intunecate, nu mai detaliez aici. De asta, pentru mine, atmosfera de basm e inferioare atmosferei din celelalte 2 filme. Unde sunt lumi originale, unice. smile.gif

Cat despre ultima ta fraza, nu prea are rost sa discutam din nou.... imi stii parerile si-ti stiu parerile... ne-am repeta doar.... tongue.gif
Trickster
Am zis fantasy doar pentru ca l-ai facut deschizator de drumuri pentru Tolkien & co, si sincer nu cred ca are vreo legatura.

Si de ce sa nu ne repetam, doar repetitia e mama invataturii tongue.gif
ibarbar
Muza Chan, imi pare rau pt tine ca nu reusesti sa vezi decat in tipare. Yubaba mi se pare fascinanta ca realizare tocmai prin faptul ca in ciuda infatisarii reuseste sa fie si respingatoare si adorabila (prin alter-egoul ei, sora geamana).

Alt aspect pe care l-ai uitat e ca infatisarea Yubabei nu e deloc noua la Miyazaki, ea aparand si in Porco Roso (mama piratilor sau babutzele care lucreaza la avion) si in Howl ca personaj principal, in Totoro ca bunica baietelului si in cateva alte filme Ghibli. Ma mir ca nu ti-ai dat seama. Miyazaki are mereu aceleasi personaje, practic poti urmari in toate filmele sale aceleasi infatisari cu mici variatii. Lucru fascinant si f haios in acelasi timp. Si nu in ultimul rand f de apreciat cum in ciuda infatisarilor similare, personajele clar sunt distincte, au personalitati proprii.

Intr-adevar, Spirited Away este mai multicultural, dar eu niciodata nu am crezut in respectarea unor tiparuri, nu inseamna ca daca Spirited este anime trebuie sa urmeze toate caracteristicile anime. Lucrurile cu adevarat bune sunt cele care ies sau isi depasesc tiparul, genul, provenienta, etc.

Cheers wink.gif
Muza chan
E exact pe dos, nu vad in tipare, descopar tipare pentru ca sunt satula de ele. Ni se servesc tipare peste tot, in orice fel de arta: literatura, film, muzica, pictura. Vreau lucruri noi, consider valoroase ideile noi.

Accept un amestec de idei care s-au mai folosit, cand rezultatul e original. Cel mai clar exemplu care-mi vine in minte e cartea lui China Mieville, trilogia Noul Cobruzon. Acolo e un conglomerat de idei de tot felul, dar rezultatul e ceva original. Sau Matrix-ul. smile.gif Care are tot felul de idei luate din multe locuri. Dar e o opera reusita, in final.

La Spirited Away, rezultatul nu e asa de original. E tot un basm, cu happy end, pana la urma.

N-am vazut decat cele 3 filme ale lui Miyazaki: Mononoke Hime, Nausicaä of the Valley of the Wind si Spirited Away. In ordinea asta. Si am avut probabil asteptari prea mari la ultimul! tongue.gif

Eu cred ca totusi Miyazaki e supraapreciat. Are capodopere, dar are si anime-uri mai slabe. Acum nu trebuie sa cadem toti in genunchi si sa-l credem zeu. Imi plac unele lucruri si nu-mi plac altele. Dar ceea ce-mi place imi place mult de tot smile.gif , si cred ca asta e de fapt ceea ce conteaza.

QUOTE
Miyazaki are mereu aceleasi personaje, practic poti urmari in toate filmele sale aceleasi infatisari cu mici variatii.


Acum c-ai spus-o, da, ma deranjeaza si asta. Mi se pare o limitare. Chiar daca personalitatile sunt distincte. Pentru mine e plictisitor sa tot vad acceasi fata mereu. M-am uitat pe poze si la anime-urile pe care nu le-am vazut inca. Nu se potriveste cu ce-mi doresc eu.

Cheers wink.gif
Trickster
Muza, tu spuneai mai sus ce rau iti pare ca nu intra in tiparul obisnuit al anime... imi suna ca si cum te-ai contrazice tongue.gif. Si comparatia ta nu functioneaza... de exemplu si eu pot zice ca Matrix tot un SF e. Apartenenta la un gen nu inseamna lipsa de originalitate.

Si apropo, eu nici n-am stiut ca desenele Ghibli is facute de acelasi om, dar care le-am vazut toate mi-au placut, tocmai prin stilul aparte... acuma ca am aflat ca stilul asta e rezultatul unui singur om nu pot sa zic decat sa-l felicit pentru ca si-a gasit un stil functional. Si nici faptul ca Spirited Away s-a nimerit sa fie mai copilaros din cauza publicului tinta mai tanar sau nu pot zice ca m-a deranjat in mod deosebit.
ibarbar
De gustibus, in final, ce sa mai zic tongue.gif

Miyazaki nu e nici pe departe zeu, doar un om f talentat care stie sa transpuna de cele mai multe ori provitorul in universul pe care il prezinta, indiferent de cat de completa sau nu este lucrarea sa. Omul stie ce inseamna farmecul povestilor si stie sa il transmita, cel putin dupa parerea mea smile.gif
Si in final asta e cel mai important la o poveste, sa te farmece smile.gif
Emanuel
sunt de acord cu Muza, Spirited Away e un pic overrated.
Am vazut aproate toate filmele ghibli - si mi-au placut toate, inclusiv spirited Away. Filmul este excelent - poveste faina, animatie de exceptie, dar mie mi s-a parut un pic prea Disney ( biggrin.gif - da stiu, am sa supar iar ).
Cred ca marea problema a lui spirited e ca este prea ridicat in slavi. Din aceasta cauza am avut asteptari prea mari - exact ca si la Mononoke - daca nu ar fi fost asa de laudat, probabil ca mi-ar fi placut mai mult.
O alta problema (in opinia mea) e faptul ca SA e un pic prea complex - pe de o parte, Spirited are un iz de basm, dar pe de alta parte, e un pic prea complex pt un basm (aproape obositor).
Si o nota personala : dintre filmele ghibli, cel mai mult mi-au placut Castle in the sky si Whisper of the Heart - deoarece ambele vibreaza de emotii (Whisper e singurul romance al lui miazaki, cel putin din cele vazute de mine). Mononoke si spirited sunt foarte faine, dar prea reci pt mine, prea emotionless - but that's just me tongue.gif .
Trickster
Asa, deci e o problema cand ceva e laudat... we are in agreement. Poate a fost hype, nu zic, doar a luat oscar, dar de cand e hype-ul ceva dupa ce sa te iei, sau mai mult, de cand influenteaza el calitatea unui produs? Nu e asa de fain pentru ca a fost laudat mult... geez.

Cat despre faptul ca nu au emotie... o fi din cauza ca nu este incest si romance (da, is cat de sarcastic si rautacios pot). tongue.gif
Muza chan
Trickster:
Sarcastic.. sarcastic... gratuit de data asta! tongue.gif
Si ce daca a luat un Oscar? Oscarul nu inseamna nimic... se da dupa alte principii, nu neaparat dupa valoare.

Anime-ul e valoros. Asta e clar. Nu contesta nimeni asta. Cum zicea si ibarbar, e problema de gust, de ce cauti, de ce-ti doresti, de ce standarde ai.
De ce intotdeauna sunt probleme cand cineva are niste critici, mai ales daca anime-ul e considerat foarte bun? Devine un fel de tabu, n-ai voie sa nu-ti placa. laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.