Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [diclonius] Risky / Safety
Anime-Club Forum > Fan Area > Fansub RO > Diclonius Subs
diclonius4120
Dacă v-a plăcut Bottle Fairy, cu siguranţă o să vă placă şi

user posted image Risky/Safetyuser posted image

Acesta este un proiect "neoficial", fiindcă nu am reuşit să găsim raw-uri, şi nu va apărea pe site ca fiind în lucru. Episoadele vor apărea, probabil, destul de greu, în funcţie de cum voi avea timp să lucrez la ele. Partea video este codată ogm, sunt fişierele grupurilor Vision-Anime şi OmegAnime din care am tăiat stream-ul audio în engleză. Efectele karaoke sunt ale lor, hardcoded pe video.

aniDB info

Episodul 1
Kisa
Me, me placut Bottle Fairy. tongue.gif

*hides avatar*

Multumim! happy.gif
Shinju
hehe, diclonius ma iubesc, stiam eu..am vazut primul episod si l-am adorat. trebuia sa ma tarai pe la un amic sa mi-l dea.......asa ca il aduc direct dela voi, nu ma mai complic cu altii.

multumesc!!!!
diclonius4120
Episodul 2... desuno! smile.gif

Link

intellect
Episodul 3
Happy birthday, Shinju !
smile.gif
Shinju
wow, ce cadou surpriza... biggrin.gif nici ca nu se putea mai bine azi...
multumesc, multumesc, multumesc!
intellect
oops...
MARE eroare de traducere în primele trei episoade.
I-am făcut pe Risky şi Safety băieţi, ţinându-mă de genul substantivelor demon şi înger în limba română, fără să mă uit la episoadele următoare, din lipsă de timp.
Ieri seară am constatat că de fapt amândoi sunt fete (există o referire în ep. 4 la Risky-sama, iar în ep. 6, lui Safety i se spune angel-sama).

Norocul nostru este că am găsit raw-uri pentru toată seria, aşa că o vom transforma într-un proiect oficial şi vom corecta greşelile. Vom merge în paralel cu ambele variante sau numai cu raw-ul, vom vedea pe parcurs.

Ne cerem scuze.
Shinju
i-ai facut baieti? eu tin minte un adjectiv la feminin la adresa lui risky din episodul 1. din acel moment m-am uitat sa vad daca are fusta...
si ce daca se zice "sama"? sama nu insemna ca sunt fete....sau nu iti
inteleg eu explicatia...
intellect
Nu ştiu de ce, dar trăiam cu impresia greşită că "-sama" este echivalentul feminin pentru "-san", dar se pare că nu e aşa. Am făcut săpături pe net şi rezultă că
QUOTE
"sama" is used for Shinto gods ("kami-sama")

Oricum, cel puţin pentru mine, adresarea rămâne o problemă. Pe de o parte, Risky şi Safety sunt demon şi înger şi în cazul ăsta ar trebui să folosesc adresarea la masculin, conform limbii române. Pe de altă parte, după voce şi înfăţişare, Safety pare să fie fetiţă, iar Risky este incert(ă). Plus că îngerii şi demonii sunt unisex.
Tricky business...
LArSON
sama este formula de politete fata de cei de rang superior. Deci rectorului universitatii i te adresezi cu rector-sama. Ceva de genul asta biggrin.gif

QUOTE(wikipedia)
Sama
Sama (様, Sama?) is the formal version of san. This honorific is used primarily in addressing persons much higher in rank than oneself and in commercial and business settings to address and refer to customers. It also appears in words used to address or speak of persons or objects for which the speaker wishes to show respect or deference, such as okyaku-sama (customer) or Tateishi-sama (a stone revered as a deity). Additionally, Japanese Christians will refer to God in prayer as Kami-sama. People will also affix sama to the names of personages who have a special talent or are considered particularly attractive, though this usage can also be tongue-in-cheek, exaggerated, or even ironic. Examples include "Tanaka-sama" to refer to a young man named Tanaka who is considered rather handsome by his admirers and the "Leo-Sama" (or "Reo-sama") that has become the media's pet name for Leonardo DiCaprio. Further, sama can be used to express arrogance (or self-effacing irony), such as in the arrogant male pronoun ore-sama ("my esteemed self") for "I". Referring to oneself with -sama is considered to be highly egotistical.

Sama also follows the addressee's name on postal packages and letters and is frequently seen in business e-mails.

It is worth noting that the sama appearing in such set phrases as o-machidō sama ("sorry to keep you waiting"), o-tsukare sama (an expression of empathy for people who have been working long and hard), and go-kuro sama (an expression recognizing someone's labors), though written with the same kanji, is etymologically and semantically distinct from the sama used as term of address.

In the same way that chan is a version of san, there is also chama from sama, typically used for an older person
intellect
Our apprentice project it is now a full-fledged project!

Aşadar, Risky / Safety, varianta oficială.
Ne cerem scuze pentru calitatea video puţin mai slabă, dar astea sunt raw-urile.

Pentru astăzi, episoadele 1-6, care formează primul segment complet al poveştii. Urmează episoadele 7-10, povestea lui Fazzy.

Yoroshiku, baby, desuno!

Torrent

P.S. Dacă veţi întâmpina probleme cu karaokele de final, vă rugăm să ne daţi de ştire. Am încercat un efect nou, care s-ar putea să se poticnească pe procesoare mai slabe.

P.S.2 Mistery solved. Risky şi Safety sunt fete.
diclonius4120
Long time no see...

Risky / Safety 07 & 08
intellect
Încă două episoade, 9 şi 10.
Download

... şi încă o bufniţă
Buhuhuu-huhuhuuuu laugh.gif

user posted image
Tessa
laugh.gif verry cute anime!!!
Abia acum am inceput si eu sa il downloadez de curiozitate. Cred ca verisoarei mele o sa ii placa foarte mult. happy.gif De cand i-am dat Bottle Fairy si Full Moon wo sagashite (care din pacate e inca incomplet, dar va veni o zi cand va fi ^^) m-a innebunit cu anime'urile, din pacate numai pe A+ mai poate sa vad ceva. (trebuie sa o scap de A+ O.O...nu vreau sa devina si ea fan Inuyascha XD)
P.S.: ma bucur ca traduceti si serii pentru varste mai fragede (sa nu zic copii)....deoarece sincer nu ma incumet sa dau Elfen Lied unui copil de 10 ani laugh.gif .
~Spor la tradus in continuare ^^!
diclonius4120
Încă două episoade, 11 şi 12

Download
diclonius4120
13 şi 14.
Download
diclonius4120
Episodul 15
andrew_seul
OMG! Dupa o pauza de 5 luni, finally s-a scos un nou episod din Risky/Safety . Abia astept sa-l vad. rolleyes.gif
Multumim Diclonius! smile.gif
diclonius4120
Risky/Safety 16-18
diclonius4120
Risky/Safety 1-24

Adăugat episoadele 19-24.
Şters torrentele vechi.
Creat torrent cu seria completă.

Sayonara, Risky.
Sayonara, Safety.
Kamen
Am reusit sa trag primul episod si mi s-a parut dragut......dar ca sa le termin si pe celelalte de tras ....nu mai vrea nimeni sa faca seed .....un pic doar ....ca s-a oprit la 95 % sad.gif .
Si ca sa nu mai fac alt post , cine poate, il rog sa faca macar pentru cateva ore seed si la Diammond Dust Drops .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.