Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: otaku-magazine 2
Anime-Club Forum > Forum > Anunturi
ruxi
Deci: Otaku Magazine 2 e gata sa iasa la lumina!

Lansarea se va face in cadrul eventului CYBERMENTAL, care va avea loc in data de 29 Martie, la ora 18.00. Intrarea costa 7 RON (nu, nu noi am pus intrare laugh.gif )
Str. Sfantul Stefan nr. 13
(Langa Izvorul Rece)

Pentru alte info: CLICK!

Va asteptam!

Vom reveni cu detalii rolleyes.gif

NOTORIOUS
Well that's good news! biggrin.gif Banuiesc ca incepand cu 29 putem deja se cumparam revista, nu? In cazul in care se poate astept pe cineva sa vanda revista la intrarea in club fiindca nu cred ca o sa pot sa platesc intrare + ceva de baut ( BEER! ) + revista.
ruxi
da, de pe 29 se poate cumpara
Lumpy
Presupun corect daca zic ca se va distribui ca inainte? Adica la librariile Carturesti?
ruxi
presupui f corect smile.gif
Kisa
QUOTE(Lumpy @ Mar 23 2007, 06:46 PM)
Presupun corect daca zic ca se va distribui ca inainte? Adica la librariile Carturesti?
*

QUOTE(ruxi @ Mar 23 2007, 07:38 PM)
presupui f corect  smile.gif
*

Si pe Manga Shop (pentru cei care nu au o librarie Carturesti prin apropiere tongue.gif)? smile.gif
ruxi
si acolo smile.gif
Lumpy
Ahh da si inca o intrebare pretul va fi tot de 15 lei? Sa stiu sa pun bani deoparte biggrin.gif ca in Iasi au adus doar 5 numere din Otaku Magazine nr 1 la Carturesti si 3 dintre ele au fost cumparate de mine si inca doi prieteni biggrin.gif. Inca 5 zile .. abia astept sa vad noul numar.
waste
Si va avea continuarea mangauri-lor din primul numar? Asa, de curiozitate?
Cat despre pret, ce mai conteaza Lumpy? Poate sa coste si 100 lei, eu tot o s-o cumpar. tongue.gif Tu nu?
ruxi
Da, va avea continuarea mangilor din primul numar

Pretul este de 12.99 RON

PS: Waste, permite-mi sa ma indoiesc ca ai da 100 RON pe otaku laugh.gif
waste
QUOTE(ruxi @ Mar 24 2007, 12:42 PM)
PS: Waste, permite-mi sa ma indoiesc ca ai da 100 RON pe otaku  laugh.gif
*

Pai, la inceput m-as certa cu parintii pentru ca am dat atatia bani pe o revista... huh.gif ei nu sunt de acord cu pasiunea mea pentru animeuri dry.gif ...dar as da...mi-as pune colegii sa-mi plateasca 1 leu pentru tema la mate, 1 leu pentru cea de la romana si tot asa rolleyes.gif si as strange destui bani cat ai zice peste... wink.gif
otaku
user posted image

Ce reprezinta imaginea de mai sus?

a ) Un ghid explicativ al mecanismelor ascunse si silentioase care actioneaza sforile pe care atarnam?

b ) Un manual de tunare optimizare si si updatare reciproca pentru amanti cyberorganici?

c ) O brosura in imagini pentru convertirea rapida si ireversibila la tehnofilie?

d ) O colectie de povesti despre roboti indragostiti si umanoizi dezafectati?

RASPUNS: Oricare sau toate de mai sus sunt parte din ultimul numar de Otaku Magazin, dotat cu un design sexy si dimensiuni ergonomice, proaspat scos din tipar. smile.gif
Kisa
Good work. tongue.gif Comanda a fost facuta... acum sa vad cat de repede imi trimite revista eyeobs. tongue.gif
Mi se pare mie sau are copertile cartonate? Asa as zice din poza. tongue.gif
waste
Uau, a aparut deja? Credeam ca apare abia pe 29 martie. Ma rog, merg s-o comand. happy.gif
ruxi
gata! a iesit, se gaseste, asteptam feedback pe topic smile.gif
Lumpy
Ok, what happened? M-am dus la Carturesti la noi in Iasi si mi-au spus ca nu pot vinde Otaku Magazin nr.2 pentru ca au "primit-o cu probleme". Si nu o vor putea vinde decat de saptamana viitoare.
LordMethos
carturesti buc is up smile.gif just bought it smile.gif
a.. ok smile.gif
dar nu stiu .. maybe its just me but otaku goes to much twardz cyber-punk
inca nu am citito ci doar rasfoit ... si asta a fost singuru lucru care mia sarit in ochii.
eu personal sunt curios cum o sa arate numarul 3 tongue.gif
anywayz .. cu cat mai multe reviste cu atat mai bine happy.gif
(ps : a iesit volumu III din warcraft tongue.gif )
Thor
Nr I se mai gaseste in carturesti bucuresti?
ruxi
@Methos: Poi da, numarul asta merge mai mult spre cyberpunk pentru ca asta a fost tema acum. scrie f clar : Love and Technology smile.gif. Tema revistei va fi diferita de la un nr la altul smile.gif

S-ar putea sa mai gasiti nr 1 la Carturesti (totusi nu bag mana-n foc)
Lumpy
Are you guys ignoring me? Chiar nu stie nimeni ce "probleme" au astia de la Carturesti Iasi? As fi vrut sa o citesc in vacanta, dar avand in vedere ca nu o vor sa o vanda saptamana asta va trebui sa o iau dupa Pasti.
Shinju
QUOTE(Thor @ Apr 1 2007, 04:23 PM)
Nr I se mai gaseste in carturesti bucuresti?
*

in ianuarie cand am fost eu mai erau 2 numere in raft dupa ce l-am cumparat eu...totusi sanse sunt. iti tin pumnii smile.gif
Thor
Mersi frumos.Ma duc maine *(adica marti, 3 aprilie) sa vad ce si cum...am fost vineri, stiam ca trebuie sa ma uit dupa ceva anume, dar am ajuns sa ma enervez ca era tea-house-ul inchs pt nush ce eveniment.
kaeru
Eu am trecut acum o sapt si ceva pe la Carturesti si aveau inca vreo 5-6 nr. La etaj.
kaeru
O sa scriu aici cateva impresii despre bd-urile din revista, in speranta ca si altii vor face la fel. Nici nu va imaginati cat de mult conteaza pt noi (cei ce desenam) sa primim feedback si sa ne facem o idee despre cum ne putem ameliora bd-urile pe viitor. Tx.

Between fata de primul capitol, in al 2-lea se intampla mult mai multe lucruri, insa ritmul actiunii tot pare destul de lent. Asta n-ar fi fost deloc o problema daca bd-ul tau ar fi citit tot de la cap la coada, insa atata timp cat e impartit pe capitole, e necesar sa se itample chestii consistente in fiecare part,e sau ca finalul sa te lase cu sufletul la gura.
Stilul de desen e ok, insa se vede ca te-ai grabit si ca n-ai mai acordat atentie la detalii. Hasurile, de multe ori, sunt f dezordonate. Ce mi-a placut mult, in schimb, e fortareata aia mobila de pe ultima pagina. F misto conceptul (indiferent daca te-ai inspirat din alte surse sau nu) si e pacat ca nu e lucrat mai ingrijit. Faza cu amintirea persoanjului principal e si ea bine plasata, insa se trece peste ea putin cam prea rapid si nu ai timp sa te atasezi de personaj. Oricum, per total, mi-a starnit interesul si sunt curios sa vad ce se va intampla in continuare si care e ideea din spatele desenelor.

Asra o evolutie vizibila fata de primul capitol. Principala chestie care te-a ajutat sa progresezi e ca ai scapat de puhoiul de text si ca l-ai triat. Asta ti-a simplificat munca, clarificat ideile si te-a ajutat sa vizualizezi mult mai usor fiecare scena in parte. Pe langa asta, se observa cum ai inceput sa cauti sa descrii trairile personajelor si prin altceva decat cuvinte. Cadrele in care personajele isi arunca priviri cu intles, fac minuni, creeaza atmosfera si captiveaza cititorul. Nu spun ca-s perfect realizate (pe alocuri se vede ca ti-a fost greu sa redai anumite chestii), insa e un mare pas inainte si ai tot impul sa te perfectionezi. De asemenea, imi place cum ai reusit sa redai atmosfera de petrecere mondena, cu multi invitati, fara sa desenezi fiecare omulet din fundal in fiecare cadru in parte. Ai stiut sa creezi o balanta intre detalii nesemnificative si elementele care chiar erau importante pt atmosfera. Misto si tipa cu par negru, am uitat cum o cheama, mai ales ca asa mi-o imagineasem si eu cand am citit scenariul. Parti mai putin bune ar fi o groaza, dar nu mai par atat de importante in fata progresului pe care l-ai facut. Ti-as sugera doar sa incerci sa faci personajele un pic mai putin statice si in pozitii mai naturale. Asta se rezlova repede, daca cauti un pic pe net. Acelasi lucru si pt background-uri: nu-ti fie teama sa iei poze de pe net si sa desenezi dupa ele, sau chiar sa le prelucrezi pana cand ajung sa para desenate de mana.
Wind Slayer
Eu abia astept sa soseasca, ca l-a comandat sora-mea...sa vad cum a ajuns ala sa cada de la etajul ala... voi nu? tongue.gif
waste
Ok, deci, in primul rand as vrea sa ii felicit pe cei care au facut mangauri-le de la sectiunea manga mede in ro. Capitolul 2 este mai reusit peste tot decat capitolul 1. Singurul meu regret este ca s-a terminat Dealurile din Korad. laugh.gif
Shinju
of, de cand vroiam sa postez aici si nu mai apuc...
concluzia e ca numarul 2 mi-a parut mult mai bun ca nr 1. faptul ca e tematic a contat f mult. a avut ca un fir rosu care a mers de la un capat la altul, legand toata informatia intr-un tot.
informatiile mi-auparut bine selectate si trecute prin multe filtre pana sa ajunga la nivelul final.
sectiunea de manga nu a fost o surpriza, sincer. ma asteptam sa vad imbunatatire, desi nu ma asteptam sa se termine "dealurile din Korad" asa rapid... sad.gif.
oricum, felicitari redactiei. o sa revin la sfarsitul saptamanii cu un post mai detaliat.
whitepony
Ma bucur sa vad ca e lume multumita de calitatea revistei. E loc de mai bine zic eu dar asta cere timp. Cum dau destul de rar pe aici imi cer scuze pt ca nu postez decat acum. Kaeru vroiam sa te intreb ce ne pregatest pt nr 3 happy.gif A fost probabil cea mai buna bd din revista chiar daca a suferit la capitolul orignalitate, decoruri, in unele locuri proportii si incadrare. Asta pt ca tot vroiai sa spuna lumea cu ce parere a ramas biggrin.gif

Numai bine si la cat mai multe nr reusite
waste
Apropo, am si eu o intrebare: in care numar vedem de ce cade tipul ala de la etaj?
In rest, la manga-urile made in ro, s-a vazut o reala imbunatatire. Personajele erau mai bine desenate, contururile mai bine definite, cu alte cuvinte ati castigat experienta mai multa. Apropo, tot nu am inteles: de ce povestea aia Cain si Abel are titlul asta? Pentru ca un frate este bun si alalalt malefic? unsure.gif
kaeru
whitepony - e f probabil sa nu public nimic in nr 3.
Kisa
@kaeru: Poate totusi reusesti sa publici ceva. Si poate ceva mai lung. tongue.gif Nu ma asteptam ca manga-ul tau sa se termine asa repede si brusc. Credeam ca vor urma tradari, urmariri and all that stuff. tongue.gif Dar poate e mai bine asa pe de-o parte. Finalul a fost cat se poate de neasteptat. Ma gandeam ca sfarsitul va fi ceva contrar la ce a fost.

In rest, despre Otaku nu stiu cat sa comentez avand in vedere ca nu fac parte din categoria persoanelor care lauda si atat. Tema nu a fost pe gustul meu, dar numarul, per total, mi-a placut mai mult decat cel anterior.

O surpriza mai mult decat placuta a fost Between. Recunosc ca nu mi-a atras atentia in primul numar (a trebuit sa recitesc acea parte), dar acum mi-a placut. Sunt curioasa ce se va intampla in continuare (sincer, nu am pretentia sa fi inteles prea bine povestea tongue.gif).

@waste: Cain si Abel sunt personajele principale. As zice ca nu este tocmai neintalnit o poveste care are drept titlu numele pers princ. tongue.gif
waste
da numele lor nu erau kain si abel...din cate am priceput, aia le era porecla sau ceva de genul ala... oricum, m-am prins ca cei doi frati sunt personajele principale. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2021 Invision Power Services, Inc.