Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La Corda D'oro ~primo Passo~
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime
Okami
E un anime nou, inceput in 2006. Pana acum sunt 23 de episoade (numai 9 traduse, restul raw) si vor fi lansate inca 2 pana la 25 din prima serie. Animeul e facut dupa un joc popular in Japonia.

La inceput am fost foarte entuziasmata de acest anime, dar pe parcurs am ramas putin dezamagita pentru simplu motiv ca se "taraganeaza" prea mult unele subiecte. Oricum, muzica animeului e superba, coloana sonora, cu openingul "Brand new breeze" e impresionanta.Ca personaj imi place Len, pentru pentru profesionismul de care da dovada si talentul sau.

A mai vazut cineva episoadele lansate pana acum?
Kagome-chan
Watashi mo! Watashi mo! Abia astept sa se continue seria! (Am vazut numai primele 9 episoade - m-am gandit sa nu pierd timpul cu ceva ce nu inteleg in totalitate si sa astept subtitrarile. Din pacate, cei care le fac sunt niste tute. biggrin.gif Scuzati expresia) Un subiect foarte interesant. Mi-a trezit intr-un fel pasiunea pierduta pentru muzica clasica. biggrin.gif yeah Brand New Breeze is extraordinary (for me). Din pacate, nu ma pot pronunta acum in privinta personajului preferat.

user posted image
Small-Lady
Pe asta il urmaresc si eu, printre n-alte animeuri... prima oara am inceput sa il vad pt ideea de harem inversat tongue.gif . Glumesc, asta ar fi al 2lea motiv biggrin.gif , primul muzica... In rest nu pot sa zic k ar avea un subiect extraordinar, dar e relaxant de vazut printre atatea animeuri fizolofice tongue.gif , si e dragutz desenat, very shoujo style. ^^ Am urmarit pana la 23 raws , nu vreau sa dau spoilers, dar nu sunt dezvaluiri prea socante, poate cu exceptia comportamentullui lui Yuki (parca asa il cheama)sau ceva de genul... tipul cu parul mov lung... in fine.... vz placuta celor ce il vad
Okami
Kagome-chan, din cate am inteles a fost o problema cu cei care l-au tradus. Erau grupati intr-un fan Corda d'oro si s-au certat intre ei, iar apoi nici unii nici altii nu au mai vrut sa il traduca. Traducerea pentru episodul 9 a fost facuta la 3 luni dupa episodul 8.

Small-Lady, cat priveste spoilerul, e ok, putem face unul, mic pentru relatia intre Azuma Yunoki si Hino.

La inceput am crezut ca "printul" e un "sarpe veninos", dar are modul lui de a o iubi pe Hino.Nici situatia din familia lui nu este stralucita, el fiind mai mic decat fratele sau (in Japonia primul dintre frati e succesorul) mereu trebuie sa concureze cu el, iar bunica lui il impinge de multe ori peste limita.In episodul 23, Azuma pleaca.Sunt curioasa daca se mai intoarce.


[edit by Kisa] Pentru spoiler-e se foloseste [ spoiler] text [ / spoiler ], fara spatiu, binenteles. smile.gif
Diana
Am vazut 10 eps .. animeul m-a surprins extrem de placut. Coloana sonora excelenta, personaje bine conturate, pasiunea pentru muzica se revarsa in fiecare episod. Iar Tristesse al lui Chopin (melodia interpretata de Hino-chan in primul concurs) mi-a taiat pur si simplu rasuflarea. Chiar as dori sa aflu cine a interpretat-o. E melodia din intro-ul de la Gankutsuou (Contele de Monte-Cristo). Are cineva informatii?
Okami
Melodia aceea e Chopin - Etude in E major,Op.10 No.3.

Poti sa o iei de aici:

http://www.sendspace.com/file/ma9jf2

sau de aici, varianta pentru vioara si pian:

http://www.sendspace.com/file/y98thc
Oscar
Sunt impresionata cat de multi fani are" La corda d'oro ",eu am vazut toate episoadele si le am si-n calculator,insa sunt traduse doar pana la 13 ,dar sosesc in continoare !Imi place foarte mult desenul si sper sa se realizeze si o a doua serie ! Ador coloana sonora ,toate piesele alese ptr selectii si mai ales opening-ul &ending-ul sunt cele mai cute for me !

Personajele mele preferate sunt:Yunoki Azuma si Len Tsukimori .(ador cum canta cei doi)
Mie-mi plac aproape tote melodiile clasice ,dar ce mai mult le ascult pe cd pe: Grieg "Morning Mood",Schubert "Ave Maria",Gossec "Gavotte",R Wagner "Unter dem Doppeladler",Mozart "Eine kleine Nachtmusik",Ravel "Tiganii",Bach" Partita pentru solo la flaut in La minor"

Ceea ce-mi place la acest anime sunt personajele foarte sentimentale ,o poveste destul de reala ,dar in acelasi timp cu-o "o nota muzicala de magie" si ceea ce ma incanta este ca te invata foarte mult despre muzica clasica & te indeamna chiar sa iti placa aceasta muzica ,mie imi place acum foarte mult !

* Insa ce mai pot spune despre el ,intr-un cuvant este unul dintre anime-urile mele favorite* Mi se pare super dragut!

Kagome-chan
Episodul 14 a fost lansat in sfarsit! Abia asteptam sa il vad. Ah! Yunoki senpai is such a viper! icon_twisted.gif
Vad va tipii de la suburi si-au revenit si acum iese cate un episod la aprox o sapt.
Tessa
La corda d'oro a fost un anime care m-a captivat inca dupa primul episod.Coloana sonora, grafica pana si povestea (desi e un pic trasa de coada).
Acum cu aparitita in scena a adevaratei personalitati a lui Yunoki pot sa spun si eu ca anime'ul a inceput sa devina mai interesant.Imi placea si inainte, dar acum toate au luat o intorastura neasteptata.Imi place la nebunie cand se intampla asa ceva ^^.
Dupa cum a observat si Kagone-chan, cei de la SMs au inceput din nou sa il subtitreze regulat.Am fost speriata pentru un tipm deoarece site'ul lor nu mai functiona...si inca nu mai functioneaza, dar ca norocul ca episoadele inca apar smile.gif .
Din cate am citit mai mult ca sigur ca se va face si un al doilea sezon, doar ca nu se stie inca cand va fi lansat.Sper sa nu fie ca in cazul lui Fruits basket sezonul 2, care de un an tot e anuntat ca o sa apara si pana acum nu a iesit nici un episod >__>.
Singura problema ar fi faptul ca dupa ce a fost licentiat manga'ul se zvoneste ca va fi licentiat si anime'ul in curand...sper doar sa nu se intample asa ceva sad.gif . Dar daca se intampla eu incep sa ma uit la raw si cat inteleg inteleg, cat nu fie tongue.gif
O sa revin cu alte pareri dupa ce vad episodul 14.Parca era vorba de ceva logodna...abia astept happy.gif
Crystall
eu una n-am mai avut rabdare cu ep subbate, prin urmare le-am urmarit raw tongue.gif and i have no regrets rolleyes.gif mi-au placut ultimele ep, iar sfarsitul a fost realist (desi eu speram la altceva laugh.gif ) este un anime cu totul deosebit, personajele mi-au placut foarte mult si faptul ca tema se bazeaza pe muzica clasica m-a captivat intru totul. tongue.gif iar ed-ul.... i simply love it!!
Tessa
Darn you Crystall.Eu nu am avut curajul sa ma uit la raw tongue.gif
Oricum eu tocmai am terminat de vizionat ep. 14 si ce pot sa spun....se pare ca Yunoki nu e chiar asa de rau, doar ca isi ascunde adevaratele sentimente de frica sa nu supere pe cineva.(mai putin cand vine vorba de Hino....cred ca era asa de frustrat ca nu s-a mai putut abtine, sau si-a aratat adevarata fata deoarece are incredere ca Hino va intelege in cele din urma).
Sincer si eu as vrea sa stiu cum se termina, poate daca chiar nu mai rezist iau raw'ul.Crystall, din cate am inteles sfarsitul e exact asa facut incat sa mai poata fi facuta o continuare, iar dupa cate ai spus in postul tau (faza ca e realist) banuiesc ca ai vrut sa spui ca nu ramane cu nici unul din baieti tongue.gif.Ma asteptam la asta oricum XD.
~Ma bucur sa vad atatia fani ai acestei serii^^.Mie personal cel mai mult mi-a placut melodia din opening: band new breez....e asa de profunda O_O.Si acum o mai ascult cu placere^^.(cu toate ca sunt genul de persoana care daca asculta o melodie de prea multe ori se plictiseste XD)
Crystall
laugh.gif shhh, Tessa! no spoilers tongue.gif mie imi place mult mai mult crescendo wub.gif the brand new breeze m-am plictisit, chiar si de varianta full (adica mai ales de aia laugh.gif ). crescendo e divina (full version i mean) biggrin.gif
Tessa
Crystall nu erau spoilers era o deductie personala din ce am vazut pana acum si din ce am citit din postul tau tongue.gif
Ciudat ca mie chiar crescendo mi s-a parut plictisitor.Versiunea scurta nu am ascultat-o niciodata, saream peste ea ca sa ajung la secventele din urmatorul episod tongue.gif
lety
smile.gif ce tare !
eu abia acum cateva zile am dat peste anime-ul asta si am ramas fascinata... ohmy.gif
...voi unde ati vazut episoadele? pe youtube?....si nu'i asa ca o sa fie o continuare? unsure.gif
apropo de la ep 19 nu mai sunt subtitrate la fel...si park nici imaginea nu mai e la fel de buna sad.gif
Tessa
imaginea nu sufera nici o modificare.e aceeasi grafica.nu stiu ce ti s-a parut tie tongue.gif .
Referitor la subtitrari deja s-a ajuns la ep 22 (auzi la mine, ci ca "deja" XD).Nu stiu daca au fost puse pe youtube, dar pe torrents sigur le gasesti smile.gif .
lety
aaa...poi eu le'am vaut pe toate pe youtube cu subtitrarea in engleza biggrin.gif ... si de la 19 incolo parca se vede mai najpa...da crek mi se pare
....dar....oare o sa fie un al doilea sezon?sad.gif...cum aflam unsure.gif ...toate site-urile anime-ului astuia sunt in japoneza huh.gif ...cat de najpa:((((((


tocmai ce m'am uitat pe torrents....deci: huh.gif
m'am pierdut in peisaj...tre sa le downloadez sau... huh.gif ?


omg eu acu vad ca pe thread0 u asta nu s'a mai scris de ceva vreme...ms de rasp tessa smile.gif
Noli
Deci acest anime probabil va avea si un al doilea sezon,dar fiind recent anime-ul,nu stiu cat de curand va fi scos si un al doilea sezon...deci trebuie rabdare,pt ca inca nu a aparut ca sa-l poti downloada...si poti gasi informatii despre acest anime si in alte limbi,nu numai in japoneza...deci nu sunt toate site-urile cu acest anime in japoneza...ce anume cauti,si nu poti afla,din cauza ca ce-ai gasit tu e in japoneza?!Poate stim noi,si iti putem da informatii...
Tessa
QUOTE(lety @ Oct 15 2007, 06:17 PM)
aaa...poi eu le'am vaut pe toate pe youtube cu subtitrarea in engleza biggrin.gif ... si de la 19 incolo parca se vede mai najpa...da crek mi se pare
....dar....oare o sa fie un al doilea sezon?sad.gif...cum aflam unsure.gif ...toate site-urile anime-ului astuia sunt in japoneza huh.gif ...cat de najpa:((((((
tocmai ce m'am uitat pe torrents....deci:  huh.gif
m'am pierdut in peisaj...tre sa le downloadez sau... huh.gif ?
omg eu acu vad ca pe thread0 u asta nu s'a mai scris de ceva vreme...ms de rasp tessa smile.gif
*


OMG! 10x.Acum numai am vazut ca cineva a subtitrat toat ep.Eu le asteptam subtitrate pe cele de la SMS (care au calitate foarte buna toate.Pacat doar ca nu au ajuns decat la ep 22 U.U.
Daca vrei un link de unde poti lua ep. in calitate mai buna anunta-ma^^.
lety
deci...
noli...chiar as vrea niste informatii despre acest anime...
am gasit cate ceva...dar site-ul oficial nu e si in engl, si acolo e bogatia de "chestii" si informatii...nu stiu, vroiam sa aflu cand anunta un al doilea sezon!!!! sad.gif
...si nu neaparat legat de acest anime vroiam sa aflu ceva despre tehnica creari unui anime...si nu prea stiu unde sa caut. de exemplu cei de la Dreamworks Animation descriu pe site-ul lor oficial pasii facuti in crearea unui desen animat...ca Shrek.
mie insa imi placea imaginea (traditionala si nu atat de computerizata ca a desenelor animate din zilele noastre) a acestor anime-uri, si in special a "corda d'oro" si de aceea sunt interesata...caci mi'am planificat sa merg la facultate la grafica si deci vreau sa stiu cat ma ajuta ...sau macar ce cursuri sa urmez...sa'mi formez o imagine
asa
tessa...daaaaa...chiar vreau un link unde sa le pot vedea la o calitate mai buna...dar sper ca nu trebuie sa le download unsure.gif ...ai zis ca SMS (adika strawberyyMintnumaistiucum nu?) au caliatate buna a subtitrarii si ca au tradus pana la 22...eu pe youtueb am vazut ca au tradus doar pna al 19 huh.gif ...deci crek tare ti'aa mulstumi daca mi'ai spune si mie unde l'ai vazut tu biggrin.gif
aoleu cat am scris!
Tessa
Regret sa te dezamagesc, dar el le-am downloadat.
Probabil ca o sa gasesti pe veoh ce cauti: http://www.veoh.com/search.html?numResults...a+corda+d%27oro
Acum eu ma duc sa vad ultimele trei episoade.De cand asteptam dupa ele ^^.
Love-chan
Am dat peste anime-ul asta din intamplare in sesiune cand simteam nevoia sa gasesc ceva care sa ma deconecteze, asa ca am riscat si l-am downloadat...ce a facut Love-chan dupa asta? A mai invatat? Nooooooooooooooo way laugh.gif Am terminat seria in 2 zile jumate (asta fiind pentru mine un record). Mi-a placut enorm de mult, povestea incluzand si muzica a fost exact pe sufletelul meu, grafica un pic cam "lucioasa" pentru mine tongue.gif dar a mers bine asa. Am reusit sa simt emotia fiecarui personaj destul de bine, lucru care rar mi se intampla. Mi-a placut cum s-au dezvoltat personajele in timp, dar sincer ma asteptam la un sfarsit cu o farama de romantism daca se tot invarteau atatia baieti ^^" Oh, well...
Small-Lady
A Summer Encore ai vazut? cred ca te mai "linisteste" un pic sau nu biggrin.gif . E un fel de pairing thingy... gen cum sunt Character endings de la Harukanaru Toki.
Oricum, lipsa de romance sau doar "hinturi" mici din reverse harems, mai ales cele facute dupa jocuri, pare o caracteristica a genului, chiar daca e vorba de one girl and an army of bishounen laugh.gif
Citisem undeva, pe MAL sau pe ANN ca va aparea un al 2lea sezon, sper sa fie asa... me wants more reverse harems *nose bleed*
Love-chan
*gives you a tissue* Dap, am vazut si Summer Encore, dar me wants more than that biggrin.gif Sincera sa fiu ideea de reverse harem m-a tinut sa-l vad la inceput *whistles* pana cand am indragit totul XD Pe MAL inca nu e anuntat nimic dar o continuare ar fi mai mult decat binevenita biggrin.gif
Botan
Huh? Ciudat...parca postasem aici...

Eh..ma rog...
A vazut si eu animeul acum ceva timp si mi-a placut enorm! Plus ca sunt o mare fana a bishounenilor laugh.gif. Nici nu stiu care e cel mai bishie dintre toti... rolleyes.gif Poate Tsuki-chan? (Tsukimori Len) Sau Azu-chan? (Yunoki Azuma)

Oricum, de un sezon al doilea nu sunt sigura...eu mi-as dori din tot sufletul si cred ca as intoarce totul pe dos ca sa iau episoadele, dar se pare ca in Japonia nu a fost un succes asa mare ca in alte tari (cel putin asa am auzit eu, nu stiu sigur). Dar sa fim optimisti: unele animeuri au seriile facute la ani intregi diferenta. Un exemplu e Slayers, care a avut ultima oara 'Slayers Premium'-ul in 2001, si acum in 2008 a aparut o noua serie.
Cred ca si de ma voi tine in bat tot o sa ma uit daca mai apare un sezon icon_twisted.gif

Pfiu..m-am uitat si eu pe siteurile oficiale sa vad daca sspun ceva de un al doilea sezon, dar nu inteleg niciun cuvant de acolo...mai ales ca vad ca folosesc mult kanji...eu nu stiu de-alea! Daca erau hiragana si katakana ma mai descurcam, dar asa ma uit dupa cifre ca un om prost ce sunt... wacko.gif
saeko
mai stiti vre-un anime gen la corda d'oro si nodame cantabile adica subiectul sa fie in legatura cu muzica clasica?
Love-chan
Uite, ai aici o lista destul de maricica cu anime-uri care au muzica la genre:

http://myanimelist.net/anime.php?genre[19]=on
saeko
merci; nu prea am vazut nimic interesant pe acolo; oricum deabia am vazut nodame cantabile si am ramas cu muzica clasica in cap din cauza asta cautam; incerc sa m a mobilizez sa vad ceva mecha ;stau cam prost cu vizionatu la capitolul asta
Small-Lady
Dupa ce am vazut primul special de la La Corda D'oro secondo passo, mi-am reamintit inca odata de faptul ca ador genul reverse harem si motivul pt care asta: so many beautiful "things" to see biggrin.gif . Imi place ca sunt trei personaje noi... very handsome ones, iar pe Shimizu l-au mai "crescut" un pic... acum imi place asa de mult de el ^^ . Aceste mici speciale par sa aduca ceva ce prima serie nu a prea avut, si anume romansu biggrin.gif. Sper sa nu ma grabesc prea mult cu concluziile dupa doar primul special, but I can't help but hope tongue.gif ... you know: speranta moare ultima, si in chinuiri.
Am observat si o mica schimbare a graficii, una in bine dupa parerea mea. Nu cu mult, dar parca e ceva mai "lucioasa" happy.gif .
Abia astept al 2lea special. ^^
user posted image user posted image user posted image
Botan
Kya! E deja subtitrat? huh.gif Sau nu inca? Oricum, e asa de trist ca sunt doar 2 eps... dar macar ca sunt si alea, trebuie sa ma multumesc...
Pana la urma a fost bine ca am crezut (adica am sperat) ca va mai aparea un nou sezon la Corda, chiar daca asta nu e chiar sezon..poate ne vor face si un sezon, cine stie.. o_o Cer prea multe, huh? icon_twisted.gif
Small-Lady
Da, e subtitrat deja: link . Si eu sper sa fie un al 2lea sezon, iar aceste 2 speciale sa fie doar un prolog la el. Acum sa vedem, mai ales ca anul 2009 cred ca va fi plin de continuari happy.gif
Botan
Multumesc foarte mult pentru link, Small-Lady.
Chiar ar fi bine sa fie asa, ("doar un prolog la el") happy.gif Nu putem decat sa vedem ce s-o mai intampla in viitor. dar cine stie, poate se incheie totul cu al doilea ep, desi e cam imposibil. Nu au reusit in 26 de episoade, si reusesc in doua..ceva nu se leaga..ne-ar mai trebui vreo minim 50 de episoade sa fim siguri ca s-a terminat totul si sa intelegem si noi bine tongue.gif

Apropo, te citez la "Dupa ce am vazut primul special de la La Corda D'oro secondo passo, mi-am reamintit inca odata de faptul ca ador genul reverse harem si motivul pt care asta: so many beautiful "things" to see" si iti raspund ca: da, intocmai asa crd si eu. ^^ Si nu am uitat asta niciodata, cum poti sa uiti? Desi mi-emi plac bishounenii oriunde-ar fi, normal ca la reverse harem sunt mult mai multi wink.gif
Small-Lady
Ma refeream la faptul ca nu am mai vazut un reverse harem de ceva timp, iar acum episodul asta m-a facut ceva mai entuziasmata decat ar fi trebuit in mod normal. A fost exact ce trebuia sa imi redeschida "apetitul" tongue.gif .
saeko
in sfarsit o continuare ; merci mult ca a-ti vb despre specialuri ;nici nu mai speram sa se faca ceva dupa atata timp dupa priml sezon;

am incercat linkul dat de tine da nu merge descarcat; voi zicei de 2 specialuri da nu a gasit decat primul
Small-Lady
Mie imi merge si vad ca nici Botan nu s-a plans. Vezi dak il poti lua de aici filebox
E doar unul pt ca doar unul a aparut, al 2lea nu se stie cand dry.gif . Pe anidb nu am vazut nicio data cand l-ar da.
saeko
scuze nu citisem cu atentie; pana la urma l-am vazut pe megavideo cu subtitrare in italiana ; dar am ramas ..wtf....ori am vazut eu altceva dar actiunea a fost 0 ; in afara de faptul ca toti sunt frumusei si dragutei nimic special
selen_dom
abia l-am terminat. simpatic, plin de energie, plin de tipi draguti:x, mi-a placut ca nu a exagerat cu nu stiu ce probleme vechi si ascunse si incalcite la fiecare personaj.
mi-ar fi placut sa dea un pic mai multe detalii despre muzica, piese etc, aici mi sa parut cam aiurea si mi s-au parut cam multe pers noi [3] in secondo passo, 2 ep au fost prea scurte....parca le-a lipsit ceva si da, nici un pic de romance, insa a fost ft amuzant sa citesc replicile isterizante de pe youtube gen: no kiss, yet! kiss etc:))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.