Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fruits Basket
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime > Fruits Basket
Pages: 1, 2
yuki
Nu stiu daca acest anime se incadreaza la aceasta sectiune, siasta pentru ca dupa ce vezi anumite episoade, ai senzatia ca e mai mult drama. Evident are si momente comice, dar domneste mereu o atmosfera in care se simte tristetea interioara a personajelor. La primul episod povestea pare incredibila ( nu e verosimila ) dar animeul se axeaza pe latura psihologica, adica ce consecinte are blestemul asupra celor 12 Souma si nu numai. Mesajul este totusi unul optimist iar pe parcurs iti dai seama ce inseamna "friuts basket" . Un anime deosebit, destul de trist. Sfarsitul este foarte reusit...e ceva la care nu te astepti.
Unul dintre personajele care m-a impresionat mult a fost Momiji. Cu toate ca nu pare afectat de blestem si el are amintiri triste, si in ciuda firii sale copilaroase e chiar mai matur decat altii.
Poate ca nu m-am facut inteleasa pentru cei care nu au vazut anime-ul , dar nu am vrut sa dezvalui nimic. Si asta pentru ca eu m-am uitat cum fac de multe ori , la acest anime numai pentru ca am vazut imagini cu personaje dragute, si citind despre story mi s-a parut chiar caraghioasa. Am avut insa o surpriza foarte placut si am descoperit un anime de suflet.
Claudia
Ai dreptate Yuki..Fruits basket e un anime de suflet. cel putin si pentru mine..intradevar povestea cu blemestul familiei Souma nu e verosimila, dar comportamentul si personalitatea personajelor te fac ca sa treci peste asta..trist este fiecare episod, prin ceea ce simt personajele..dar nu te intristeaza povestea, mai mult Tohru si ceilalti parca iti redau increderea smile.gif pe mine m-a dezamagit intr-un fel sfarsitul..e bun dar nu pe masura seriei. Fruits Basket s-ar incadra la Romantic Anime daca iei in considerare relatia de dragoste "platonica" dintre Tohru si membrii Souma, grija ei..
viky
Animeul meu de suflet happy.gif.... l-am vazut de multe multe ori...nu cred ca voi ajunge sa ma satur vreodata de Fruits Basket. Nu e complex sau filozofic. Dar are o maturitate rar intalnita (facem abstractie de elementele supranaturale intalnite). Mi-au placut enorm povestile: cea cu umeboshi (denumire editata din motiv de scriere proasta), cea cu fruits basket, amintirile, forta si curajul personajelor.
Fiecare personaj are un trecut dramatic dar incerca sa mearga inainte. Finalul...putea fi altfel, ideea este interesanta dar a fost transpusa prea brusc ..intr-un episod s-a rasturnat lumea ..cam tras de par :?
My favorite: baka-neko :oops:, unul din putinii baieti din animeuri care chiar mi se par interesanti.
yuki
mie mi-a placut sfarsitul, si aici ma refer atat la secretul lui Kyo cat si la intalnirea cu Akito. Singurul lucru nasol e ca nu are continuare. Manga e mult mai completa si mai dezvoltata.
BTW e umeboshi.
Mie toti Souma / Juunishi mi s-au parut speciali. M-a impresionat mult si povestea lui Hatori. Mai mult, Toru m-a surprins. Am crezut ca o sa-mi displaca, de obicei ma enerveaza genul acesta de personaje care sunt adorate de toata lumea, dar ea a reusit sa-mi placa.
Kataracta
Exista si manga :?: :!: :!: :!: He he he, gata, asta caut dupa sarbatori. chiar sunt curios cat de complet poate sa fie. smile.gif

Mie unul mi-a placut seria dar nu pot sa zic in mod extraordinar. Diana, putin psihologica tot este(exista personaje cu conflicte internet)
Claudia
eu una as prefera sa nu fie o continuare...e superba asa seria..cu misterul blestemul, sa nu se stie exact cum, ce, unde a avut loc. iar daca manga dezvaluie toate astea nu vreau s-o citesc..lol ..tongue.gif
viky
Intalnirea cu Akito nu mi-a placut. Nu cred ca 4 minute de discutii poate ajuta o persoana atat de profund nefericita si disperata cum era el. Asta mi s-a parut tras de par foarte mult ....restul (adevarata poveste a pisicii) a fost superb facuta.
Claudia
Nu cred ca 4 minute de discutii poate ajuta o persoana atat de profund nefericita si disperata cum era el

eu cred ca aici sunt doua variante..ce i-a zis Tohru chiar l-a afectat, l-a facut sa realizeze ce a gresit, si se va schimba (aici intradevar se poate spune ca e tras de par)..sau toata faza aia l-a facut sa se gandeasca pe moment, dar nu l-a marcat deloc, a ramas la principiile lui caci nu a insemnat nimic smile.gif ..tocmai faptul ca seria are un final deschis iti permite sa te gandesti la posibile "sfarsituri"...
ce mi s-a parut mie tras de par a fost forta interioara a lui Tohru care i s-a impotrivit lui Akito..atat timp cat toti ii "stiau de frica" ...
yuki
intalnirea cu akito e exceptionala pentru ca mi-a schimbat parerea despre el. Pe parcursul seriei apare diabolic si razbunator, dar acum aflam ca tot din cauza blestemului. Fata de ceilalti el chiar nu pote avea o viata. Poate ca Toru l-a facut sa inteleaga ca sunt persoane care tin la el ( Hatori, Shigure). Toru nu-i ajuta sa scape de blestem ( si consecintele lui ) ci ii face sa se simta mai putin blestemati. Le aduce o raza de speranta.
Manga exista aproape la orice anime. Grafica din anime e pastrata in anime foarte fidel in multe cazuri ( iar FB e unul dintre ele ). Story-ul din manga nu dezvaluie nimic din mister dar e mai complex in sensul ca apar si alte personaje, de exemplu Rin ( care si ea e tot Juunishi dar in anime nici nu apare ) si alte situatii. Afli mai multe despre personaje. Nici eu nu stiu prea multe ca nu am citit decat pagini gasite in galeriile de imagini pe net. Dar as vrea mult sa iau toate volumele.
viky
Dar se dau atat de multe amanunte din care se intelege ca greul blestemului il duce Akito si ca toata lumea ii este datoare si recunoscatoare si ca incearca sa-l protejeze.

claudia, momentul din ultimul episod cand el sta singur intr-o camera si plange (asa am inteles eu) si isi permite sa se elibereze de toata amaraciunea stranasa in el, isi permite sa se bucure de ceea ce este si mai ales ca exista chiar si in conditiile astea ma face sa cred ca a invatat ceva de la Tohru

yuki, intalnirea este importanta ...dar mie mi s-a parut prea superficial tratata. Au grabit lucrurile prea mult
Claudia
Nu te contrazic Diana ca se dau multe amanunte..se stie prea bine ca toti membrii Souma ii datoreaza viata, ca el s-a nascut tocmai pentru asta, a suporta ce e mai greu din blestem. eu ma refeream la altceva...din cate tin eu minte sper sa nu gresesc, dupa discutia Akito-Tohru nu am mai vazut scene cu Akito..totul a fost lasat in aer..liber interpretarilor..cum poti fi sigur de ceea ce simte Akito, care a trait o viata inconjurat de moarte, dupa ce o copila, care s-a bagat in viata familiei, ii da "sfaturi"?poate ca l-au afectat, poate ca nu...
mi-a placut foarte mult finalul cu problema lui Kyo..e mult mai profunda decat reda aparenta, cred ca autorii au vrut sa atinga si alte subiecte..de fapt foarte interesanta este legatura dintre animalul pe care il reprezinta personajul si personalitatea acestuia.
Kataracta
Yuki, am sa caut eu sa fac rost de manga si daca imi pun ghearele pe el te anunt biggrin.gif

Oricum eu sper ca in manga sa reuseasca sa rupa blestemul smile.gif
zeri
Hhmm...11 reply-uri in doar cateva ore :shock: ...rar vezi asta la un topic.

Am vazut si eu Fruits Basket si mi-a placut. La sfarsit chiar imi parea rau ca nu s-a putut ridica blestemul...dar poate asha a fost sa fie...nu stiu exact cum e legenda dar mi-a placut ca am mai aflat ceva despre calendarul chinezesc.

Ce parere aveti despre soundtrack-ul seriei? Sunt vreo 4 melodii care pur si simplu ma baga in boala. Daca vreti sa va relaxati ascultati Aisubeki Ahita, Chiisana Inori, For Fruits Basket (op), Sorairo.
yuki
Cand am spus ca as fi vrut sa continue seria , ma gandeam ca ar fi fost frumos sa vedem ce atitudine va avea Akito de acum incolo si cum va avansa relatia Toru-Kyo. In manga pote arata.De multe ori insa in anime lucrurile sunt grabite.
Nu cred ca doar discutia din ultimul ep l-a afectat pe akito. El a urmari-o inca de cand a intrat in casa lui Shigure. El a vazut cum a scimbat viata persoanelor, si mai ales a lui Kyo ( a crezut ca nu il pote ajuta dar s-a inselat ). Si mai mult a crezut ca nu va avea efect asupra lui, dar discutia din ultimul ep ne face sa ne gandim ca akito poate se va schimba, macar putin.
Cat priveste muzica din FB, opening-ul ( "Itsumo" )este absolut superb, si spun asta pentru ca melodia se potriveste perfect. Transmite atmosfera anime-ului. La fel si imaginile, din generic.
Rei
Cand am inceput sa vad seria, dupa primele doua episoade, am zis ca nu-i de mine, ca nici nu se compara cu NGE, dar am fost foarte placut surprinsa de felul in care a evoluat actiunea si personajele si mi-am dat seama ca am avut idei preconcepute smile.gif. Nu doar ideea cu zodiacul chinezesc face animeul superb ci mai ales senzatia pe care ti-o lasa fiecare episod dupa ce il vezi. Cel mai mult mi-a placut Yuki, dar nu va pot spune concret de ce. Avea ceva aparte. smile.gif
viky
Eu ma gandesc ca Akito era intrigat felul in care o simpla fata fara nimic deosebit a reusit sa faca fericiti pe atatia Soma, de asta a urmarit-o. Mai este vorba de ceva teama ca va fi parasit de toti si lasat singur cu destinul lui. De fapt tot comportamentul lui crud vine din frica...frica de moarte, destin, singuratate. Rautatea vine dintr-o nevoie de a controla pe toti, mai ales in conditiile in care nu poate controla prea mult din propriul destin. De obicei oamenii slabi sunt si cei mai cruzi pt ca astfel isi isi pot permite sa se creada importanti si puternici.
yuki
In orice caz eu nu l-am vazut ca un personaj negativ. Era mai mult misterios ( daca tineti minte melodia si penele negre ).
viky
Ai dreptate yuki ...Akito este o victima, persoana a carei viata a fost cel mai profund afectata de blestem. Acum o intrebare..se spune ceva de parintii lui Akito? .. in imaginile din copilaria lui intotdeauna aparea singur.
yuki
Nu. Cel putin in anime nu sunt multe detalii despre viata unor personaje. M-a impresionatfaptul ca personajele mature ( Shigure, Hatori ) nu se tem de el, ci mai degraba incearca sa aiba grija de el. Probabil ii inteleg situatia. Nu se spune nimic nici despre parintii lui Yuki si Ayame dar cred ca si ei au fost parasiti.
fangorn
da... si mie mia placut FB. chiar mia placut.

sfarsitul a fost aiurea. m-a luat prin surprindere faza cu blestemul neko. da ultima scena, m-a uns la inima.

in rest imi placea cand apareau personaje noi. si openingu.... super. ii place si maicamii.
Claudia
De curand am vazut iar Fruits Basket..si l-am urmarit mai mult pe Akito pe parcursul seriei..intrigata fiind de discutiile din acest topic..sa vad spre ce tinde personaj pozitiv sau negativ? si nici eu nu stiu sigur la ce concluzie am ajuns la final tongue.gif

Rautatea pe care o afiseaza Akito e pura..numai cand ma gandesc la vietile pe care era sa le distruga (mult spus): Yuuki..bataile din copilarie, Hattori si Kana..nu i-a acceptat un singur moment..si consecintele au fost tragice, Kisa si Hiro ..mi-a placut mult episodul in care apare Kisa, Kyou ..eu cred ca din cauza lui Akito el nu era acceptat nici de ceilalti..si tot el i-a provocat sentimentul de autorepulsie ca zicea:"Dont look at him!Disguisting!"..sau comportamentul lui fata de Tohru..mai ales ce i-a zis in penultimul episod (cred):"I am going to make you regret that you involved in my family"..s.a. pe care acum nu mi le amintesc

stiu ca sunt multe argumente pro si pentru el..ca suporta blestemul..ca ii e frica sa raman singur.. dar egoismul lui si faptul ca nu realizeaza gravitatea consecintelor plus suferinta celorlalti conteaza mai mult in balanta..parerea mea..
Diana
Eu ma gandesc ca e mult cam multa invidie si de ce nu copilarie / imaturitate. Toata lumea fiindu-i mila de el l-a protejat excesiv. Nu cred ca cineva i-a dat macar notiunile de baza de moralitate. Datorita pozitiei lui de conducator toti cei de aceasi varsta cu el in ocoleau si adultilor le era mila de el. Prin cruzime obtinea control si atentiea celorlalti. Asta nu-l scuza ... eu as fi pus biciul pe el fara prea multe discutii. Si i-ar mai fi prins si bine. Ca Hattori a acceptat sa se sacrifice fara ca macar sa-l pocneasca sanatos sau sa-i spuna ca greseste spune multe de rasfatul in care a fost crescut. Si daca i se permite normal ca face.
Claudia
Exact asta gandesc si eu..din greseala personajelor mature cum sunt Hattori si Shigure care i-au permis orice.. faza cu Hattori si Kana, sau chiar cea din ultimul episod..ei nu faceau nimic..si nu-i vorba de indiferenta pentru ca toti tineau la Tohru..ci de faptul ca s-au lasat dominati maturii de faptul ca Akito suporta mare parte a blestemului..iar cei mai mici..de frica, caci nu-i doar rasfat. Dar mi se pare inutil sa se dea vina pe ceilalti..cand Akito are propriul sistem de valori ca orice om..cu toate ca nu a fost invatat stie sa distinga binele de rau..iar daca partea buna a lui a fost acaparata de rau nu-i doar vina celorlalti
Majin
akito..personaj negativ sau nu...eu sincer asa lam considerat pana aproape de sfarsitul seriei.cu toate astea,eu am ajuns la o concluzie:akito cu toate ca purta partea cea mai mareparte din blestem era ''majin'' pt ca asa era el,de ce le mai multe ori comportanduse ca un copil rasfatat.cred ca daca ar fi avut o viata normala comportamanetul sau nu sar fi schimbat.e genul de om care nu inghite outsiderii,un conservator convins.
CyBeR
Frica de moarte face multe lucruri oamenilor in special celor care stiu ca moartea lor e inevitabila.Deci va muri...ii era permis orice tocmai de asta...avea sa moara.Nu conteaza ca nu cunostea binele de rau,nu conteaza ca era crud,nimic nu mai conteaza cand infrunti coasa destinului singur.Si da,zic singur cu un motiv intemeiat.Desi ceilalti il suportau si-l protejau excesiv el era singur tocmai din cauza faptului ca pe el blestemul l-a lovit cel mai rau.O persoana care nu are motiv sa-si vada viitorul macar gri nu are nici motiv sa se poarte uman.O fiara si nimic mai mult nu poate fi un asa om.Deci,in parerea mea,Akito nu este un personaj ce poate fi judecat chiar asa de usor dupa cum s-a si observat pe aici,fiecare vazand personajul intr-o alta lumina,unii mai stralucitor decat altii.E un personaj ce era numai ce era si nici nu vroia sa fie mai mult.

Am observat ca nu am reusit sa-mi spun inca parerea despre anime in totalitatea sa:mi-a placut chit ca ultimele episoade le-am vazut sectionat de alta serie.Faza de final te unge pe inima iar blestemul abia atunci isi arata cei mai infioaratori colti.Mi-au placut reactiile personajelor,a tuturor personajelor ce iau parte la scena de final(ultimele 4 episoade).Mai am cateva serii noi de vazut dupa care ma apuc sa revad cateva serii iar asta e printre ele.Nu mi-au placut niciodata chestiile romantice dar anime-ul asta are ceva aparte ce te atrage din nou si din nou.
Majin
ai reptate cyber,frica modifica deseori comportamentul unui om,dar nu cred ca era si cazul lui akito.cred a el nu a devenit rece si crud doar din cauza blestemului.un om nu s epoate chimba atat de radical,doar daca asta isi doreset el.parerea mea e ca oricine altcineva siar si acceptat destinul{eu unul asta as fi facut}si sar fi bucuratde viata sa {fie ea cat de scurta}de cele mai multe akito ori se comporta ca u copli rasfataz si egoist.si inep sa cred ca in mintea lui se infiripa un strop de nebunie.concluzia la care am ajuns este ac akito era doar un individ nesigur pe sine,cu un caracter ff slab,egoist si ff nefericit.e genul de om care considera ca daca el nu poate fi fericit nimeni nu are dreptul la fericire.
yuki
e genul de om care considera ca daca el nu poate fi fericit nimeni nu are dreptul la fericire.

Da cred ca asa ar gandi Akito....dar poate pentru ca el nu prea avea cum sa se bucure de viata ( din cate am inteles era mereu bolnav ) . In plus nu cred ca cei din jurul lui il sustineau sau il incurajau. Nu cred ca avea nevoie de rasfat ci de caldura sentimentelor celor din jurul sau. Chiar si Kyo a avut macar o persona care l-a incurajat ( Shisho ).

as fi vrut sa mai continuie seria....sa mai aflam si alte chestii...despre Akito de ex.
CyBeR
Nu prea-s de acord cu tine Yuki.Personal imi pare bine ca nu au mai continuat seria.Cred ca printr-o continuare ar fi putut stica multe chestii care au fost create pe parcursul seriei si care au adus o savoare aparte seriei.Elucidarea blestemului cred ca ar fi primul pas spre ceea ce am zis mai sus.Mai bine asa sa ramana speranta si nesperanta in acelasi timp decat sa dispara una sau cealalta.

Akito,mai bine ramane asa.Mai sunt multe de spus despre el dar cel mai bine e ca l-au lasat asa fara sa-i elucideze complet caracterul.Cum mmi se pare ca,chiar Yuki a zis ca-i un personaj misterios.Asa e cel mai bine ca a ramas un caracter intre cunoastere si mister,al carui destin trebuie ghicit pana la urma.

Mai bine face mintea umana ce vrea din continuare decat sa i se dea acesteia o forma concreta .
Diana
Intr-o continuare s-ar incerca eliberarea de blestem ... si eu nu vreau ... e prea funny asa. Si Akito ar intra si el in clubul de adoratori ai lui Thoru. Nee .. ar strica tot farmecul.

Mi s-a parut mie sau in animeul asta Thoru era numita de multe ori Thoru-kun? Sunt intrigata.
yuki
da i se adreseaza cu Toru-kun. Si am mai auzit si in alte anime -kun folosit pentru fete. Insa nu stiu ce sa zic, toti cei pe care i-am intrebat ( chiar si pe o japoneza ) mi-au spus ca nu se foloseste decat pentru baieti. "Anomalii" sau "exceptii" am mai auzit ( de exemplu in Hikaru no Go , mama lui Akira i se adreseaza cu Akira-san , iar pentru cei ce nu stiu Akira are doar 13-14 ani....).

Din punctul meu de vedere ( si ca sa despic firul in 4 ) : -san e poate prea politicos sunt colegi de clasa, au aceeasi varsta, locuiesc impreuna. Chan ar fi poate prea familiar ( Thoru nici nu i se adreseaza lui Yuki astfel ci Souma-kun, la inceput - din cate tin eu minte Yuki e cel cate i se adreseaza cu Touru-kun ) . In plus -chan e folosit pentru persone mai copilaroase pe cand thoru e destul de responsabila, matura , etc.

Am mai intalnit in Utena aceasta adresare, dar acolo tinand seama de cum se comporta Utena , -kun nu pare foarte ciudat.

Eu tot as vrea o continuare, un film, un OAV, orice dar sa mai vad Fruits Basket. nu trebuie sa se intample ceva neaparat.
ruxi
si mie mi se pare ca o continuare (scurta) ar fi draguta. ma intereseaza in primul rand ce s-ar mai putea intampla cu Kyo, care mi s-a parut de departe cel mai reusit si fain personaj din tot serialul. oricum, daca s-ar face intr-adevar inca o serie/oav, probabil s-ar schimba si stilul de animatie, ceea ce ar taia mult din farmecul originalului.
Majin
nu cred ca o continuare ar fi avut acelasi succes ca seria in sine.de multe ori continuarile lasa de dorit..nu mai pastreaza atmosfera din prima parte{ex dbgt}.
Whip
Eu am pus serialul asta pe locul II din toate pe care le-am vazut... /happy.gif ...s-a zis tot ce s-a putut zice...Mie mi-a placut trio Hatori Shigure si Aya...si ce influnte asupra povesti au avut...Mie mi-a placut Shigure..era matur si foarte inteligent dupa parerea mea /gg ..deci in consecinta ii place la nebuinie familia Souma tongue.gif ....

Inafara de doua episoade care mi s-au parut extrem de enervante...acela cu acel trio..care mureau dupa printul Yuki..adica episodul 18..si 20..mai ales din cauza nebunei aleia..dar mi-a placut intalnire cu fratele lui Yuki.. tongue.gif .thoru era asa frumoasa...si ce s-ar fi intamplat daca nu venea aya??? /smile ...
axi
hehe ... whip is back posting ... /happy.gif

si eu am inceput sa ma uit la serie ... kinda cute ... like kyo ...he gives a hole new meanning 2 the word "bakaneko" :wink:
ruxi
kyo rulz. e si personajul meu preferat din toate.
Majin
ce imi place mie cel mai mult la kyo este faptul ca nu renunta.poate ca si rivalitatea dintre el si yuki il face sa lupte mai mult pt telurile sale...

p.s.:faza cu "damn mouse" si "baka neko" rullllllz!!!!!!
yuki
am inceput sa iau manga-ul de pe DC++ pentru ca eram prea curioasa sa aflu mai multe. Am luat volumele la intamplare si am nimerit ultimul. Povestea cu parintii lui Kyo e putin schimbata de exemplu : mama lui a murit la nastere iar tatal lui il uraste pentru asta. Mai sunt "side story-uri" despre alte personaje , de exemplu tipa cu puteri paranormale.
Whip
Ce s-ar fi intamplat daca putea sa-l invinga pe Yuki..printr-o minune... tongue.gif ? si cum vedeti voi viitorul dintre Kagura si Kyo...dar Yuki si Thoru...nu zice asta in manga /?
Majin
kaguro si kyo...yuki sin thoru..deja o dam in telenovele si soap ophra???come one............

daca kyo il invingea pe yuki...e imposibil,personajele sunt construite in asa fel incat sa fie in permanenta dependentza unul dee celalat...kyo sa lu[te mereu,iar yuki sa fie"printul" care e mereu superior si distant....cel ce il "calmeaza" pe kyo....
Whip
Pai eu am vazut ca Yuki..ii placea mult de Thoru...in unele faze...eu cred ca o continoare nu ar fi rea....de unde telenovela?? /omg .Parca in serie Hatori si cu Kana..se iubeau asta inseamna telenovela??? you mens....
yuki
M-am ajuns chiar la ultimul capitol dar desi se ofera mai multe detalii in manga...sau mai bine zis sunt capitole care nu au fost transpuse in anime, povestea nu e continuata. Iar un viitor cu o poveste de dragoste intre Touru si Kyo sau Yuki nu ar fi posibila pentru ca ar sfarsi mai mult sau mai putin ca cea dintre Hatori si Kana. Cred ca rolul ei este acela de a rezolva problemele "sufletesi", indoielile celor din familia Souma...iar daca s-ar ivi o poveste de dragoste lucrurile s-ar complica. Cred ca atat Yuki cat si kyo erau constienti de acest lucru si de aceea nu au facut un pas mai departe si au pastrat relatia la acest nivel de prietenie foarte stransa.
Whip
Si, deci nici o continoare nu ar fi posibila...?? :cry: ...doar daca ar complica lucrurile...sau dezvolta.relatiile din familia shoma...ar putea fi o continoare?
Claudia
Hmm...o poveste de dragoste intre Tohru si Yuki, sau intre Tohru si Kyo..parerea mea e ca deja se poate intrevedea din serie asa ceva, pt ca relatia care exista intre Tohru si cei doi oricum nu era una de simpla prietenie...ci se ducea pana la afectiune profunda, dependenta si multe altele...oricum nu e cazul sa exageram pt ca s-ar ajunge la un 'triunghi' si deja cand imi imaginez... Oricum una din probleme asta ar fi..parerea ea..cu cine sa fie Tohru intr-o eventuala continuare a seriei in acest sens, cu Yuki sau cu Kyo? Pt ca e clar ca s-a atasat de amandoi cam in aceeasi masura, si ... jeez..chiar ca ar fi complicat. Cat despre un final al acestei povesti de dragoste ca cea din Kana si Hatori, nu cred ca asta e problema.. adica reactia lui Akito..pentru ca povestea lui Kana cu Hatori este prezentata undeva in fundalul seriei..si in plus personajele evolueaza pe parcursul animeului (asta e si scopul in fondul...urmarirea evolutiei lor) iar Akito s-a schimbat pana la sf seriei, astfel incat parerea lui sau reactia la asa ceva ar deveni mai nesemnificativa...

aaa...am vazut intr-un post anterior ca unii l-ar vedea pe Kyo cu Kagura..lol...never din punctul meu de vedere. Ce-i drept Kagura are scopul ei in anime, dar nu-i asta smile.gif
Katy
Friuts Basket este un anime care mi-a placut f mult si la care am ras cu lacrimi. Cred ca este perfect asa cum este, fara o continuare. cat despre Akito, nu a avut totusi o viata asa scurta si daca si-ar fi consumat energia pe altceva in afara sa le faca celorlanti viata amara, ar fi avut o existenta ceva mai placuta. E bine sa te resemnezi dar cred ca atitudinea sa e prea de tot. Resemnare exagerata. O sa mor deci voi n-aveti de unde sa stiti cum ma simt eu as ca lasati-ma in pace.

pai cati oameni nu sunt sortiti mortii s.a.m.d. nu e singurul. Cred ca de asta se poarta astfel. Si totusi, ceilalti realizeaza f. bine ce inseamna blestemul lui. De multe ori cei apropiati pot suferi f. mult, dar nu in acelasi fel, pt cei pe care-i iubesc. Si asta chiar e adevarat chiar daca unii sustin ca n-ai cum sa suferi ca mine ca nu esti in locul meu -> nu la fel, diferit dar tot mult si suferinta e suferinta de orice fel ar fi ea.
vik
L-am vazut si eu si este f reusit. O relatie intre Thoru si Yuki ar fi ciudat. Thoru nu mi-a dat impresia ca ar tine mai mult la Yuki decat la oricine altcineva din familie. Doar ca apar in mai multe scene impreuna si este primul din Souma care este ajutat de ea. Ce mi-a placut cel mai mult a fost sacrificiul pe care l-au facut prietenele lui Thoru. Chiar daca doare cateodata trebuie sa stai deoparte si sa o lasi sa se descurce de una singura. La fel cum a facut si Kagura cand a stiut ca nu-l poate ajuta pe Kyo cu toata dragostea ei si a trebuit sa lase pe altcineva s-o faca. Niste faze super reusite care m-au dat peste cap. Sunt faze in care mori de ras si faze care de dau pe spate. Personaje care ti se par stupide la inceput (Thoru. Momiji) dar care te uimesc cu maturitatea lor in unele momente.Ce sa zic: e prea reusit pentru o continuare.
axi
in sfarsit dupa ce am inceput acum vre-un an jumate sa ma uit la el si nu am vazut decat vreo 3-4 episoade am apucat si eu recent sa-l vad pe tot ... pot sa zic fara sa exagerez ca nu am mai ras asa de mult timp ... nu stiu de ce, dar m-a prins din prima, mi-a mers la suflet ... si mi-a placut al naibii de mult ... nu ma asteptam ... adica din alea 3-4 episoade de acum un an, aveam o parere bunicica despre anime si atat ... daca vreti a fost o revelatie tongue.gif
anime-ul in sine mi-a placut prin modul cum imbina scenele si momentele serioase cu cele funny ... si povestea pare ca curge fara nici un efort, nimic nu pare fortzat ... nici cand in mijlocul unei scene f amuzante si comice se puncteaza un lucru tragic si dramatic si f serios.
dintre personaje cel mai mult cred ca mi-a placut Shigure ... desi si muream de ras cand il vedeam pe Kyo ... dar nu stiu ... cred ca toate personajele sunt importante acolo si nu ar fi seria asa frumoasa daca ar lipsi vre-unul smile.gif
in fine ... sfarsitul cred ca putea fi mai bun ... asa ... it's like a neverending story ... si indreptateste la speranta pe cei care cred in realizarea unei continuari.
Kisa
QUOTE(axi @ Dec 4 2005, 10:33 PM)
in fine ... sfarsitul cred ca putea fi mai bun ... asa ... it's like a neverending story ... si indreptateste la speranta pe cei care cred in realizarea unei continuari.
*

In manga, povestea se continua si dupa momentul ultimului eps din anime... Si este la fel de haioasa ca si anime-ul... Stiu ca nu citesti manga, dar n-ar fi rau sa incerci sa citesti Furuba... daca tot zici ca ti-a placut atat anime-ul... tongue.gif

Revenind la subiect, eu am revazut Furuba de curand si pot spune ca am ras la fel de mult ca prima data si mi-au dat lacrimile pe alocuri (cred ca FB este ultimul anime vazut de mine care m-a emotionat pana la lacrimi).
Chiar daca la prima vizionare am fost tentata sa zic ca Tohru le rezolva problemele celor din fam Sohma... la a doua, as zice ca Kyoko (mama ei) este cea care ii ajuta prin intermediul fiicei sale. Adik... Tohru zice mereu ceva de genul "mama mea zicea ca...". Singura data cand nu a mai pomenit-o pe mama ei si ce spunea ea, a fost (daca nu ma insel) momentul in care a fost in vizita la Akito si i-a zis ca ei ii pare bine ca l-a cunoscut si ca ea vrea sa asculte mai mult despre sentimentele acesteia/acestuia (chit ca in anime nu se afla ca Akito este fata... nu pot vb despre ea ca despre un baiat).

All in all, este unul dintre anime-urile mele preferate... cred ca singurul pe care am avut rabdarea sa-l vad a doua oara. biggrin.gif
axi
QUOTE(Kisa @ Dec 4 2005, 10:05 PM)
Revenind la subiect, eu am revazut Furuba de curand
*

ce coincidentza biggrin.gif
e o ipoteza interesanta asta cu Kyoko, mai ales daca stam sa ne gandim ca si pe Uo-chan de exemplu tot mama ei o salvase si ii rezolvase problemele la un moment dat.
plus ca tot ce face Tohru sta sub semnul mamei sale, mai ales la inceput cand vorbeste non-stop in gand cu ea, si apoi cand ii cauta aprobarea in ceea ce face, si de exemplu cand este intr-un moment greu cum ar fi cel cu adevarata forma a lui Kyo, fuge tot la mama ei (la mormant) ... unele lucruri se leaga ...
insa nu putem zice ca mama ei le rezolva problemele celor din familia Sohma, ptr ca totusi Tohru cu farmecul si calitatile ei, ii cucereste pe toti Sohma, chiar si pe Akito cel crud in the end biggrin.gif
Emanuel
Fruit Basket e probabil unul din cele mai faine anime, printre all time favourites.E cald, dulce, fin, o placere.Opening themul e printre cele mai faine - ADOR melodia.Personajeel sunt superbe - Kisa, Tohru, Yuki, Shigure, toti cu exceptia prietenului kisei ( care enervant ) sunt excelente.Povestea e calda un pic trista- povestea lui Momiji m-a intristat pana la lacrimi dar per total are un aer optimist.
Oricum un serial pe care l-as vedea la orice ora, fara sa ma plictisesc.
seandreea
sunt de acord...ins aaiic intervine meare diferenta intre manga si anime
in anime nu ai timp sa cunosto pers.
este un anime pe care s ail vezi in orce moment fara sa intri prea mult in detalii...fara sa te puna pe ganduri...este un anime foarte relaxant.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2022 Invision Power Services, Inc.