Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Festivalul De Japoneza
Anime-Club Forum > Forum > Anunturi
kujaku-chan
pfay de cand n-am mai intrat si eu...vad k se descurca de minune aldonza p'aci cu proiectiile....ce vremuri... sad.gif

Apropos nu am vazut pe undeva p'aci (bine, nici nu m-am uitat prea bine) dak a postat careva sa va informeze de FESTIVALUL DE CULTURA JAPONEZA de la Creanga de pe 12-13 martie.

Daca v-a informat sorry pentru repetitie, daca nu atunci xcum sorry ca nu va pot spune mai multe ptr k nici eu nu stiu. Eventual dak jtie careva mai in detaliu sa zica...sau sa-mi zica pls unde sa caut p'aci pe forum dak s-a postat pana acuma.

Bye all wink.gif

PS Ce mai faci cioculetz ? (Scorp icon_twisted.gif )
kujaku-chan
QUOTE(kujaku-chan @ Mar 8 2007, 09:50 AM)
pfay de cand n-am mai intrat si eu...vad k se descurca de minune aldonza p'aci cu proiectiile....ce vremuri... sad.gif

Apropos nu am vazut pe undeva p'aci (bine, nici nu m-am uitat prea bine) dak a postat careva sa va informeze de FESTIVALUL DE CULTURA JAPONEZA de la Creanga de pe 12-13 martie.

Daca v-a informat sorry pentru repetitie, daca nu atunci xcum sorry ca nu va pot spune mai multe ptr k nici eu nu stiu. Eventual dak jtie careva mai in detaliu sa zica...sau sa-mi zica pls unde sa caut p'aci pe forum dak s-a postat pana acuma.

Bye all  wink.gif

PS Ce mai faci cioculetz ? (Scorp  icon_twisted.gif )
*



Mdea rolleyes.gif bataie lu zeri k cik nu jtie dom'le lumea si cik sa anunt...si cand colo scrie cat casa exact pe home page (bine...cat casa cat sa nu vad deloc). Si scorp abtine-te sa faci mijto pe seama asta tongue.gif
LordMethos
smile.gif))
IN for this smile.gif
zeri
Stirea a fost adaugata de Axi aseara tongue.gif

Bineinteles ca vin si eu, abia astept biggrin.gif
Scorpio
Paunitzo sa vezi ce te las fara pene tongue.gif cred c-o sa ajung ....zic sa stabilim o zi si-o ora si-un loc ca sa ne strangem o gasca mai mare si sa mergem
aldonza
Mey,kujaku, cum crezi k nu anuntam asa ceva?Tocmai festivalul? tongue.gif
Eu va astept pe toti acolo...iar daca vreti programul ...cautati-ma biggrin.gif
elle
dap...si eu zic ca ar trebui sa ne adunam mai multi sa mergem acolo ca nici eu nu am habar de zona locatiei cu pricina sad.gif(
axi
"zona locatiei cu pricina" se gaseste folosind una bucata ghid strazi bucuresti si multa rabdare.
ca indicii: te dai jos la unirii (statie metrou), mergi inspre tineretului, pe partea cu magazinul unirea. cand ajungi in dreptul unei biserici (e pe partea cealalta a drumului), cam in dreptul iesirii din pasaj, faci stanga pe orice alee dintre blocuri si iesi fix in strada respectiva.
sau puteti sa va intalniti mai multi in fata la MC donalds la unirii tongue.gif
The Different Mechanist
"Bucatarie Japoneza?" ph34r.gif

Oricum, in ambele zile ale festivalului sala de festivitati va fi ocupata de Project Sakura, vom face proiectii de anime, filme, AMV-uri, vom intretine un colt de desen (un mic workshop), poate or sa se faca si ceva portrete manga-style contra unei sume modice... Ca de, sa ne luam si noi un bento de afara dry.gif .
M-au pus sa tin si ceva lecture despre haiku, asa ca o sa ve plictisesc vreun sfert de ora cu lucrarea mea despre techno-haiku din 2005, da lasa ca trece repede.

SAU MAI PE SCURT

Anime, manga, AMV-uri, OST-uri, desen, mancare, go, muzica de koto, go and a lotta fun!

biggrin.gif
seraphx
QUOTE(axi @ Mar 9 2007, 07:06 AM)
"zona locatiei cu pricina" se gaseste folosind una bucata ghid strazi bucuresti si multa rabdare.
ca indicii: te dai jos la unirii (statie metrou), mergi inspre tineretului, pe partea cu magazinul unirea. cand ajungi in dreptul unei biserici (e pe partea cealalta a drumului), cam in dreptul iesirii din pasaj, faci stanga pe orice alee dintre blocuri si iesi fix in strada respectiva.
sau puteti sa va intalniti mai multi in fata la MC donalds la unirii tongue.gif
*


man esti sigur de ce zici? nici eu nu stiu unde e, dar conform site-ului lor adresa e Str. Piata Amzei 13 si uite si un link de pe sapte seri cu locatia, is it wrong or not ? ca daca e cum scrie, sigur n-ai explicat bine e inspre universitate decat spre tineretului

http://www.sapteseri.ro/index.php?page=map&ln=3&city=1#map

poate trec si eu daca am timp, si intre ce ore are loc evenimentul ?
The Different Mechanist
Evenimentul se tine luni si marti, in ambele zile incepand cu 10 dimineata si terminand cu 19-20 seara.


Programul nostru, Project Sakura, in sala de festivitati, va arata dupa cum urmeaza:

ZIUA 1

12.30 - 13.30
ICHIGO 100%

13.30 - 14.30
PAUZA (muzica, amv-uri)

14.30 - 16.00
MY NEIGHBOUR TOTORO

16.00 - 16.30
PAUZA (muzica, amv-uri)

16.30 - 17.00
JAPANORAMA (OTAKU)

17.00 - 17.30
PAUZA (muzica, amv-uri)

17.30 - 18.00
TECHNO-HAIKU (bullshit lecture by me, sa va aduceti roshii shi oua la voi)

18.15 - 19.30
AMV HELL 3




ZIUA 2

10.30 - 12.00
AZUMANGA DAIOH

12.30 - 14.30
COWBOY BEBOP MOVIE

14.45 - 16.45
YOJINBO (de Akira Kurosawa)
aldonza
QUOTE(seraphx @ Mar 9 2007, 01:44 PM)
man esti sigur de ce zici? nici eu nu stiu unde e, dar conform site-ului lor adresa e Str. Piata Amzei 13 si uite si un link de pe sapte seri cu locatia, is it wrong or not ? ca daca e cum scrie, sigur n-ai explicat bine e inspre universitate decat spre tineretului

http://www.sapteseri.ro/index.php?page=map&ln=3&city=1#map

poate trec si eu daca am timp, si intre ce ore are loc evenimentul ?
*




OMG. cred ca nu vorbiti toti de acelasi lucru.
Adresa Liceului Teoretic '' ION CREANGA'' este : Str Radulescu Motru, Nr 51 Sector 4 Bucuresti.
Indicatiile date de nenea Axi sunt foarte corecte tongue.gif

@ The Different Mechanist
Am cateva nelamuriri...tu ai vorbit cu cineva in legatura cu programul?
In primul rand conform programului facut de noi totul tine pana la ora 18. Voi ar trebui sa ocupati sala de festivitati luni de la 10:30 pana pe la 17:30 ,iar marti pana la 14. biggrin.gif
seraphx
QUOTE(aldonza @ Mar 9 2007, 03:04 PM)
OMG. cred ca nu vorbiti toti de acelasi lucru.
Adresa Liceului Teoretic '' ION CREANGA'' este : Str Radulescu Motru, Nr 51 Sector 4 Bucuresti.
Indicatiile date de nenea Axi sunt foarte corecte tongue.gif

@ The Different Mechanist
Am cateva nelamuriri...tu ai vorbit cu cineva in legatura cu programul?
In primul rand conform programului facut de noi totul tine pana la ora 18. Voi ar trebui sa  ocupati sala de festivitati luni de la 10:30 pana pe la 17:30 ,iar marti pana la 14. biggrin.gif
*


heh, in anunt scria decat Creanga asa ca am presupus ca la teatru smile.gif so my bad, scuze Axi smile.gif cool.gif si thanks aldonza de precizare
The Different Mechanist
>aldonza

Yep, am discutat cu card si cu profesoara lui de japoneza in legatura cu programul facut de noi. Ulterior am vazut si eu ca erau orele pe care le-ai mentionat tu in programul "oficial", asa ca l-am pus pe card sa se intereseze din nou, sa modificam daca este necesar programul nostru. Mi s-a raspuns ca nu este nici o problema, putem sa stam dupa cum ne-am intocmit programul. Din cate am inteles, la orele 18 in a doua zi trebuia sa fie inchiderea, asa ca trebuie sa eliberam locul cu o ora si ceva inainte.

Acum, poate vreti voi sa verificati pana la urma ce se poate si ce nu, iar noi o sa modificam programul accordingly maine.
aldonza
Nu stiu ce ai vorbit cu card,da' cel putin marti e spectacolul de la 16 cred.deci sigur trebuie sa eliberati sala mai repede biggrin.gif
Oricum o sa mai vorbesc si eu cu Vero si va spun...din partea mea...cu cat mai mult cu atat mai bine,da' la cat de bine stiu cu ce se mananca festivalul asta sunt sigura ca o sa iasa o nebunie tongue.gif

am uitat sa mai fac o precizare: nu,nu e haleala japoneza.trebuia sa fie un workshop in curte,da' a iesit din program sad.gif .
The Different Mechanist
QUOTE(aldonza @ Mar 9 2007, 04:50 PM)
am uitat sa mai fac o precizare: nu,nu e haleala japoneza.trebuia sa fie un workshop in curte,da' a iesit din program sad.gif .
*



blink.gif



user posted image



OMGz!!!

user posted image


Oh NOEEES!!!
user posted image
user posted image
user posted image


OH CRAAAP!!!!111oneone!
user posted image



sad.gif





Cat despre program... Ala lasa ca il rezolvam noi. mai nasol e ca am apucat sa anunt unul... eh, macar am pus pauze mari intre chestii, tocmai pentru treburi de genul asta...
aldonza
din pacate eu nu stiu cu ce va pot ajuta acum...este foarte foarte obositor sa alergi si sa nu iasa nimic bine. sad.gif
nu stiu ce o sa se aleaga din festivalul asta,da' macar voua sa va iasa ceva...
veniti luni de la 10 si vedem la fata locului unsure.gif
lumiere_ina_2005
Well,kids tongue.gif ,eu va urez succes cu fest-ul!Sper sa iasa bine smile.gif !Intentionez sa-mi si eu fac aparitia pe acolo laugh.gif (momentan doar "intentionez",tre sa obtin permisiunea babacilor laugh.gif ),cu toate ca nu cunosc pe nimeni si probabil nimeni n-o sa ma observe biggrin.gif .Cam asta e...I rly hope to make it! smile.gif
zeri
Niste prime poze gasiti AICI - sau arhiva

Imi pare rau ca nu am putut sa stau mai mult si am facut doar atatea poze. Maine trebuie sa recuperez.
Kisa
Reusite poze. tongue.gif
Pana la urma se pare ca sistemul scolar japonez nu este atat de diferit de al nostru. tongue.gif

P.S. Abia astept sa infloreasca ciresii! happy.gif
Scorpio
Mda.....destul de slabutz anu asta......cel putin media de varsta a scazut dramatic......dar fetele de la creanga isi dau silinta ca in fiecare an ceea ce e bine......cu timpul se capata experientza.......dar nu e valabil pt toata lumea.

Proiectiile anime au fost......hmmm......un cuvant politic corect.....hmm......acceptabil e putin supraevaluat dar sa zicem ca merge.....oricum baieti keep up the good work.....in cateva evenimente poate chiar o sa capatati destul experientza incat sa faceti ceva decent
The Different Mechanist
Hey, AMV Hell-urile seemed like a good idea at the time... tongue.gif

They weren't... :|

Oricum, maine o sa bagam Azumanga Daioh si Cowboy Bebop - Filmul. Incercam sa bagam si Yojinbo de Akira Kurosawa, dar nu stiu exact cat timp o sa avem la dispozitie, trebuie sa incheiem pe la vreo 14.00...

Oricum, la Totoro si la Ichigo a fost destula lume, iar la Japanorama (episodul din sezonul 2 despre otaku) a fost chiar distractiv.

Vedem ce va fi maine.


OMG ce fetze de idiotzi avem eu shi Ender... :| Cum draq am reusit performanta aia nu stiu... huh.gif
Scorpio
Pai unul din principiile managmentului e time managment. De asemenea la organizarea unui eveniment partea logistica tre sa fie realizata competent. La niste proiectii time managmentul mi se chiar pueril : ai X ore si ceea ce vrei sa proiectezi are Y durata.....prin niste calcule matematice simple poti afla ce poti proiecta si ce nu in perioada de timp acordata.
aldonza
Zeri,da' voi chiar n-ati intrat in salile in care se tineau si workshopuri? mad.gif
rusinica...
zeri
Maine promit ca intru in fiecare sala smile.gif
ruxi
risc sa fiu un fel de Scorpio (si imi cer scuze in avans laugh.gif ), dar simt nevoia sa carcotesc un pic. Din ce am vazut in poze, pot sa zic ca ma bucur mult ca n-am fost, ca era o mare pierdere de timp...cu alte cuvinte, asa poster, asa event laugh.gif . in jumatate dintre poze cateva personaje apatice jucand go, in celelalte - peretii liceului (care sincer...chiar nu m-au interesat). ce festival e asta? unde e lumea? unde e feelingul ala de event mare? eu nu l-am regasit in poze....

s-ar putea sa exagerez, nu zic nu, dar ceva imi spune ca nu tongue.gif
kaeru
Pun pariu ca daca te-ai fi dus, s-ar fi creat impresia de aglomeratie!
The Different Mechanist
>Ruxi
Acel ceva care iti spune ca "nu" se inseala. Amarnic.

A fost o gramada de lume si atmosfera de festival a fost omniprezenta. Au fost un car de activitati, de abia iti ajungea o zi sa treci pe la toate.

Cel putin la noi, la proiectii, a doua zi a fost mai fun, chit ca am proiectat doar Azumanga Daioh (care chiar a distrat lumea) si Yojinbo de Akira Kurosawa. Workshopul de desen de l-am tinut in spatele salii a distrat pe multa lume, Uje, Alien Ape Star si Pikaciuka s-au descurcat remarcabil - faza cu portretele a fost cireasa de pe tort. Methos cred ca e una dintre cele mai multumite persoane icon_twisted.gif .

Apoi ceremonia de inchidere - Piesa jucata de elevi a fost mai mult decat OK, dansurile au fost excelente, Ai Tasaka la flaut si Ayumi Hamada la koto au sustinut un concert bun, dar de departe tot show-ul a fost furat de concertul la toba al doamnei Ikuyo Watanabe de la final. The best for last. Am aplaudat si tipat toti ca idiotii, a fost EXCELENT.

Sa speram ca totul va fi mult mai misto la anul, dar avand in vedere ca JICA o sa ne cam abandoneze si e putin probabil sa mai existe voluntari japonezi care sa asiste, lucrurile look a little bleak... Ma rog, s-ar putea sa ma insel aici, card sau Aldonza ar putea da mai multe detalii...
aldonza
momo matsuri...a fost odata ca-n povesti, a fost ca niciodata.
ce pot spune? in momentul asta sunt si fericita si trista. fericita pentru ca a iesit mai bine decat ma asteptam si trista pentru ca s-a terminat sad.gif(.
ca persoana implicata activ in organizarea acestui festival pot spune ca a fost foarte greu. intr-un timp foarte scurt trebuie sa faci multe lucruri pe care oricum prea putini le vad.
au existat scapari, emotii si stres , dar aparent lumea parea multumita.
totusi se putea mai bine…mult mai bine
mi-e greu sa fiu obiectiva si la fel de greu imi e sa-mi dau seama cu s-a vazut ‘’ din afara’’. desi in decursul celor 6 ani de zile de cand are loc acest festival am fost pe rand si public si organizator ,sperand sa ajung iar sa fiu in public.
au existat multe speculatii ca nu vom mai avea voluntari japonezi, dar nu stiu nimic sigur. Cert este ca Ayumi pleaca in iulie sad.gif
In plus cu sau fara voluntari este posibil ca festivalul sa nu se mai organizeze…
The Different Mechanist
OMG WHYYY!!!

U guys just need to say the word... Va ajutam cum putem si noi la organizat, la aranjat, venim cu tools de acasa, cateva zile n-o fi foc... :|

Este o hotarare venita de sus care spune SA NU SE MAI ORGANIZEZE festivalul? Are ceva de-a face cu schimbarea de directoare si trecerea la... *ehem* comunism?

WTF dry.gif
zeri
Trebuie sa fim optimisti, intotdeauna se iveste cate ceva mai ales cand nu mai speri la nimic. Atat timp cat exista persoane care au initiativa, sigur o sa se faca ceva.


POZE din a doua zi. Si varianta arhivata - AICI
Varianta Ingerasu


Abia astept sa pun mana pe ce a filmat eyeobs biggrin.gif
aldonza
Nu...n-are treaba cu directoarea, dar in fiecare an au existat probleme in organizare si anul asta parca mai rau ca niciodata.
Este adevarat ca nu este prima oara cand se spune ca nu se mai face festivalul. Tot asa cum in timpul pregatirilor intotdeauna se ajunge la aceasi problema...festival?ce festival?...nu mai facem festival.
Sper ca festivalul sa se desfasoare in continuare ...la fel cum sper sa avem si voluntari noi smile.gif
Kagome-chan
Totemo omoshiroi deshita! biggrin.gif Am fost pentru prima data la festival si mi-a placut. Elevii liceului mi-au creat o impresie foarte buna. Abia astept festivalul de la anu'. biggrin.gif
aldonza
@ Kagome-chan : Ma bucur ca ti-a placut smile.gif si ca ne-am intalnit...chiar daca acum aflu.
Da...eu eram ceva care te-a invatat sa canti la koto si voi erati singurele din sala la ora aia laugh.gif .Ceea ce m-a ajutat atat pe mine ,cat si pe Card. Nu ma simteam deloc pregatita sa sustin speech-ul ala intr-un mod serios biggrin.gif .

Cred ca acum nu numai tu ai aflat cine e...aldonza smile.gif. Unii au aflat de pe la sfarsitul festivalului. laugh.gif Data viitoare imi voi pune bilet pe frunte biggrin.gif , iar pentru bestii voi face pancarde de bun venit...sa nu se mai planga in stanga si in dreapta ca nu sunt o gazda buna. dry.gif
Kagome-chan
LOL laugh.gif laugh.gif Glad 2 be usefull anytime, aldonza! laugh.gif Btw, cine s-a gandit ca tocmai voi erati oameni de pe forum? Schimbam si noi mai multe vorbe. Pacat ca la koto am fost o eleva care s-a prins tarziu. Ma descurc mult mai bine atunci cand vine vorba de un instrument cu claviatura. laugh.gif

P.S. Sa nu uiti sa imi trimiti poza aceea! wink.gif
LordMethos
a fost prea tare:))
uaved it
uje rulez smile.gif
alien ape .. priper ure crayonz tongue.gif ...
a fost katerinka
a fost mancare
am fost EU
si restu .. tongue.gif
ce vreti mai mult ?
cand o sami vina chefu (poate mai in noapte o sa-mi postez "the mini me" facut de uje .. care pur si simplu e .. LIKE SO ME biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.