Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Labirintul Faunului
Anime-Club Forum > Non-Anime > Seriale si Filme TV
AlraM
L-am vazut si mi s-a parut superb smile.gif realism magic.... ca-n minunata literatura spaniola contemporana, numai ca intr-un film smile.gif Mi s-a parut superb, si am fost socata ca un regizor care inainte facuse hellboy a putut scrie si regiza o asemenea poveste smile.gif

pentru detalii despre Labirintul Faunului:
http://en.wikipedia.org/wiki/El_laberinto_del_fauno
http://www.imdb.com/title/tt0457430/

l-a mai vazut cineva? ce parare ati avut? wub.gif wub.gif
Emanuel
hehehe... de mult astept eu Pan's Labyrinth / sau El Labirinto del Fauno (in limba originala). Am citit despre el ca este un film horror super tare -mi-a starnit interesul la greu - un prieten il are dar calitatea nu-i prea grozava, asa ca astept pana iese o versiune dvd - e pacat de un film bun sa il vezi calitate proasta - plus ca luna asta vine si in cinemaurile din Romania rolleyes.gif - I just wait - desi cred ca in Iasi nu se vor grabi sa il dea.. sad.gif
AlraM
eu l-am luat de pe net, calitate destul de buna... am putut sa-l pun pe televizor fara pixelizari deranjante wink.gif smile.gif dar da, sunt de acord ca merita vazut in cea mai buna calitate posibila...

e foarte interesant, e un horror, intr-o oarecare masura (adica chiar are scene oribile) brodat cu fantezie si basme... ceea ce e o combinatie bizara si totodata foarte misto smile.gif sunt convins ca o sa-ti placa ^^
shobo
e un super film.mi-a parut rau ca nu a luat oscaru pt. ca merita,nu era vazut de prea multe lume si aia s-a vazut,macar a ramas cu 2 premii oscar dar care nu au o prea mare importanta daca imi aduc bine aminte,daca nu ma insel era ceva de genu cele mai bune costume si cele mai bune efecte speciale,oricum ceva minor.
Hisoka
Lol, deci nu sunt singurul Hisoka-groupie biggrin.gif

Mi-a placut Pan's Labyrinth foarte mult, extraordinar din toate punctele de vedere. Incarcat de simbolism, cu trei straturi (basmul, paradigma revolutiei si Spania din timpul lui Franco) convergente si independente in acelasi timp, beneficiind de niste prestatii de zile mari (Sergi Lopez, Maribel Verdu) filmul uimeste prin complexitatea simplitatii. Nu mi s-a parut deloc horror. Unele scene bateau spre horror (cu indulgenta) dar atmosfera spunea altceva.
In alta dezordine de idei, merita si nu merita Oscarul pentru cel mai bun film strain. Il merita deoarece e dragut sa fii recunoscut de "Academie". Nu-l merita pentru ca nu prea se mai castiga pe merit artistic la "Academie" de vreo 19 ani incoace.
AlraM
mai, a luat 3 oscaruri tehnice (si a fost nominalizat la 6, HUGE pt un film strain), ceea ce e bine. chiar foarte bine. mai ales avand in vedere ca concura numai cu filme cu un buget si mai mare, filme mult mai *cough cough* americane tongue.gif sunt curioasa sa vad filmul care a luat pana la urma la cel mai bun strain, pun pariu ca nu o sa-mi placa mai mult smile.gif

si daaaa, sunt de acord Hisoka, sunt scene foarte violente, dar din punctul de vedere al atmosferei e foarte diferit de o atmosfera de film horror. depinde cum privesti lucrurile. mie imi place sa-i zic realism fantastic tongue.gif

si apropo de academie.... nu-s de acord deloc. Academia premiaza cam "pe langa". adica. Tot greseste in acordarea premiilor, asa ca aproape anual, premiul se acorda celui care trebuia sa ia pentru prestantza din filmul de anul trecut smile.gif... eu sunt de parere ca in general primesc oamenii care trebuie dar nu si pentru CE TREBUIE.
Hisoka
Pan's Labyrinth ar fi trebuit sa castige la toate 6 (eh, bine, la original score si Babel si Pan's Labyrinth mi se par la fel de bune, ar fi trebuit sa-l imparta), daca Academia era pe bune.
The lives of others (Das leben der anderen) este un film foarte bun. Ce-i drept, nu la fel de bun precum Pan's Labyrinth, dar foarte bun. Daca te uiti la el, gandindu-te la faptul ca in fata lui a pierdut Pan, n-o sa-ti placa. N-o sa-ti placa nici daca-l vei compara cu Pan. Daca-l iei in sine, sunt foarte multe sanse sa-ti placa.

Sper ca nu te superi daca te contrazic o leaca.
Sa luam editia de anul asta a Oscarurilor pentru a exemplifica.
La cel mai bun actor au fost nominalizati O'Toole, Whitaker, DiCaprio, Gosling si Will Smith.
DiCaprio si Will Smith, nominalizati la categoria cel mai bun actor mi s-a parut o gluma geniala. Gosling are ceva calitati, dar nu indeajuns. Ramaneau O'Toole si Whitaker. Dupa logica ta, trebuia sa castige O'Toole, deoarece fusese nominalizat de opt ori din 1963 pana in prezent (prestatiile din Lawrence of Arabia, Becket si The ruling class au fost extraordinare si meritau recunoscute ca atare) si, intr-adevar, Academia are prostul obicei de a recompensa la sfarsit victimele sale evidente pe parcursul istoriei. Nu a fost cazul, a castigat Whitaker. Pe merit s-ar putea spune, dar la fel s-ar fi putut spune si daca se intampla sa castige O'Toole. Nici "Venus", nici "Last King of Scotland" nu au rupt gura targului, dar s-au facut remarcate prin forta prestatiei actorilor principali.

La cel mai bun actor intr-un rol secundar a castigat Alan Arkin. Aici e cam naspa, eu am pus limita aia de 19 ani, iar Alan Arkin a fost nominalizat pentru Oscar in 1967 si in 1969. Djimon Hounsou, in schimb a fost nominalizat in 2004 pentru rolul din In America. Tu nefiind deloc de acord, ai luat automat in calcul limita de 19 ani, deci, conform logicii tale ar fi trebuit sa castife Djimon Hounsou. Nu ar fi meritat, prestatia lui Alan Arkin este mult superioara.

Cea mai buna actrita. Nu mai insist cu exemple, spun doar ca trebuia sa castige Judi Dench, daca ne luam dupa ce spui tu(are mai multe nominalizari la Oscar decat Helen Mirren). Sunt de acord, Judi Dench e mult mai buna decat Mirren, dar anul asta s-a purtat Regina. Si Penelope Cruz a jucat mai bine in Volver decat Mirren in The Queen.

Cea mai buna actrita in rol secundar. Dintre nominalizate au ales-o pe cea mai neinspirata candidata : Jennifer Hudson. Aici, trebuia sa castige Cate Blanchett, dupa cate spui. De meritat, merita, de departe, Rinko Kikuchi. Nici Barazza si nici Breslin nu au fost departe de calitatea prestatiei lui Rinko.

Cel mai bun regizor : Scorsese. Martinica merita pentru Mean streets, Taxi driver, Raging bull, in nici un caz pentru voma asta de The Departed. Anul asta ar fi trebuit sa fie al lui Inarritu(Babel). Aici daca folosim logica ta, ne da rezultatul corect.

Idem pentru cel mai bun film. Babel e cu trei clase peste The Departed. Si nu cred ca Academia ii va face dreptate vreodata. Sa speram ca la Cannes i se va face dreptate. Cannes, spre deosebire de Academie, dezamageste arareori.

Neintelegeri ce pot fi reprosate : Prima oara cand am spus ca nu prea se castiga pe merit, m-am referit si la faptul ca multe filme bune nu sunt nominalizate (Moartea Domnului Lazarescu e cel mai bun exemplu, si nu, nu sunt patriotard). Climates, The wind that shakes the barley, Inland Empire, The Fountain, Coeurs si inca vreo cateva care completeaza lista. Anul trecut au fost si mai multe filme bune trecute cu vederea. S-acum doi ani la fel, s-acum trei ani ...
De mult timp nu mai este Academia un punct de referinta pentru filmele bune.

Sunt de acord cu ideea ta("primesc oamenii care trebuie dar nu si pentru CE TREBUIE") pana la un punct. Pana la punctul in care devine generalizare. Daca-l aplici individual, unor rasfatati ai Hollywood-ului(Scorsese e cel mai sexy exemplu) merge, altfel e cam invalid.









Daianara
Un film de care trebuie neaparat sa fac rost (desi tot nu mi-e foarte clar despre ce e vorba). Pe site-ul Metacritic unde ma uit cel mai des a luat 98-cea mai mare nota ever si tineti cont ca e vorba de o medie a tuturor notelor acordate filmului. Totusi, tot acolo unii useri de orgine spaniola nu prea sunt de acord cu filmul si modul in care e prezentata istoria.

[later edit]

Intre timp l-am vazut si eu, la cinema, as it was meant to be. Sunt de acord cu Hisoka, nu e horror. In schimb sunt unele scene care socheaza. Cum ar fi cand capitanul isi coase obrazul sau cand se trezeste monstrul ala care mananca copii. God, ce moment de Silent Hill a fost acela! laugh.gif
Apropo, am o nedumerire. Cand fata se duce sa se lupte cu broasca, apare dintr-o data cu pietrele care trebuie sa i le dea in mana. Sunt curioasa cum au ajuns la ea, pentru ca n-am vazut nici o scena in acest sens, numai m-am trezit ca le avea.
Van Dan
da intradevar un film fain merita vazut, are cam de toate si fantezie cat de mult. si ink un lucru nici eu nu ma asteptam sa se intample faza cu regizorul, dar au mai fost exemple de genul
Chuppy
QUOTE
Cel mai bun regizor : Scorsese. Martinica merita pentru Mean streets, Taxi driver, Raging bull, in nici un caz pentru voma asta de The Departed. Anul asta ar fi trebuit sa fie al lui Inarritu(Babel). .


Cred ca nu stii ce vorbesti.... Celelalte filme de succes a lui Scorsese au fost propulsate in fata de performante exceptionale ale actorilor (poate o exceptie e Mean Streets, dar care categoric NU e de Oscar), in special ale lui De Niro. In schimb, The Departed nu prea are parte de asa ceva. Nimeni nu joaca prost, dar nimeni nu iese in evidenta. Scenariul nu era ceva exceptional, nici original. Si totusi filmul este de referinta. Nu cred ca am vazut vreodata un thriller de actiune mai bine realizat si mai captivant decat acesta. Unde e cheia succesului? In mana REGIZORULUI Scorsese, care a stiut sa transforme un remake intr-unul din cele mai bune filme ale anului.
De acord ca si Babel este foarte bun. Dar parca nu mai are acelasi efect dupa 21 Grams si Crash. Iar tehnicile lui Inarritu pe mine au inceput sa ma plictiseasca. Deja a ajuns previzibil.

PS: Pan's Labyrinth (cum se numeste in engleza) e un film de asemenea excelent. Poate ca merita Oscar-ul...
akasha
este care mie mi-a placut.E un film despre initiere,despre tipurile umane...merita vazut in orice caz
shuin
Eu am luat versiunea DVD din afara, pt numai 15$ biggrin.gif si e diferenta mare de calitate intre dvdripurile gasite pe net (play-backed on the monitor screen) si versiunea DVD (play-backed pe TV).
Filmul in sine nu e horror (desi are vreo 2-3 secvente de violenta grafica), e un basm modern, ce se desfasoara pe mai mutle planuri. Un must-see.

@Hisoka: Scorsese merita Oscar doar si pt k'l keama Martin Scorsese. Daca tie ti s'a parut voma The Departed nu inseamna k asa si e. Your opinions =/= facts wink.gif

@Daianara:
1. tu esti aceeasi de pe pcgames.ro? tongue.gif
2. ai spus doua scene de violenta si n'ai mentionat scena in kre capitanul il desfigureaza cu sticla pe sateanul ala? aia ti s'a parut mai soft nu? tongue.gif
3. pietrele park i le da pan, iirc
black_demon
QUOTE(AlraM @ Mar 2 2007, 10:52 PM)
eu l-am luat de pe net, calitate destul de buna... am putut sa-l pun pe televizor fara pixelizari deranjante wink.gif smile.gif dar da, sunt de acord ca merita vazut in cea mai buna calitate posibila...

e foarte interesant, e un horror, intr-o oarecare masura (adica chiar are scene oribile) brodat cu fantezie si basme... ceea ce e o combinatie bizara si totodata foarte misto smile.gif sunt convins ca o sa-ti placa ^^
*


spunemi si mie de pe ce adresa lai luat si eu il caut si nu il gasesc plz
Tenshi
El Laberinto del Fauno (prefer numele in spaniola), este un film superb, un must see. Si ce daca n-a luat toate Oscarurile? Valoarea lui e aceeasi. I recomand cu caldura tuturir celor peste 14 ani. :P

Monstrul ala cu ochii in palmi a fost tare! Si casa lui era atat de frumoasa, dar si infricosatoare. Si parca mi-as fi dorit sa vad mai multe scene din... lumea magica. ^^
Emanuel
am vazut si eu pan's labyrinth. Filmul e bun, dar nu ceea ce m-am asteptat. Adevarul ca am cam luat teapa la faza asta tongue.gif . Am crezut ca va fi un horror cu ceva fantasy si drama de razboi. Ce am primit a fost o drama de razboi cu ceva fantasy sad.gif . Sigur, asta nu insemna ca filmul nu e fain. E foarte bun, doar ca eu nu prea gust dramele de razboi. Next time, I have to look better...
Filmul e foarte tragic si violent, as acum sunt majoritatea filmelor spaniole.
Un lucru care nu mi-a placut a fost propaganda stangista din film - ihhhhhhh mad.gif . Modul in care falangistii sunt portetizati drept raul pur, iar comunistii drept niste luptatori pt libertate viteji, deschisi la minte, buni, curajosi, onesti, etc...oh deear. E o mistificare grosolana a istoriei. Trebuia sa vina in romania inainte de 89 sa vada o tara condus de comunisti, Mr. Del toro
Moonsparkle
Me, I liked the creaking sounds the Faun made when it moved. smile.gif Also liked the woosh and off with the cheek part si "monstrul cu ochii in palma" m-a fascinat pentru moment.

In rest, e un film bun dar nu pare sa-mi fi lasat o impresie puternica.
Garden Girl
Si eu care tocmai ma gandeam sa deschid un topic legat de filmu asta.. wub.gif

How should I put this into words.. Epic ain't enough. Un film superb, de care pana si Garden Girl a fost impresionata cu adevarat, incat la final i-au mijit cateva lacrimi timide in coltul ochilor <3.

O poveste incredibila a unei fetite care incearca sa ajunga in lumea "din povesti", pe fundalul unui razboi civil. Tanjeste dupa o lume in care nu exista nici durere, nici suspin, mai ales ca tatal sau vitreg, capitan de armata, e un tiran care ucide cu sange rece. Zane si tot felul de creaturi fantastice o vor ghida catre ascensiunea in moarte, adica spre noua viata ce o astepta.



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.