Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Naruto Shippuuden
Anime-Club Forum > Detaliat > Naruto
Pages: 1, 2
Trickster
Pacat ca stau prost si la timing, traducere si fonturi, nu numai la calitatea imaginii. eh, ii aparut si db-ul... fsocking trolls.
Missa-chan
Yep, calitatea lasa mult de dorit. M-am uitat numai 3 minute pana acum. Ce pot zice, pentru ca sunt incepatori e destul de bine, dar nu indeajuns. Se grabesc si neglijeaza lucruri marunte, dar care dau bine in ochii celor care se uita la episod: "danzou", "konoha" cu litera mica; "doesnt" in loc de "doesn't" si "dont" in loc de "don't". Nu deranjeaza prea mult, dar vreau sa ma uit la ceva de calitate. Ma rog, pana acum atat am observat. Cat despre timing, la fel. Iar cand vorbea Naruto si Sakura a vorbit (tipat, defapt xD) peste el deabia am apucat sa vad ce a zis ca a si disparut.
Acum l-am pus la descarcat pe cel subat de DB. biggrin.gif

P.S.: vad ca astia de la ZOMG Subs nu au preview la episodul urmator. huh.gif

Edit later: traducerea facuta de ZOMG este foarte diferita de cea facuta de DB, iar eu una inclin spre cea de-a doua (DB).
anime22
doamne da suferinzi mai sunteti , nu va multumiti ca cineva se chinuie sa faca sub?si cum sa va uitati la naruto pe youtube =)) mai faceti si comentarii aiurea ca sub nu e buna claritatea nici atat... normal fratilor sunteti primii care ii aud ca se uita la naruto pe youtube =)) va numiti si fani laugh.gif
www.anime-2u.com orice anime doriti dati la search ... fanilor
Shinigami Kid
Din ce gaura de sarpe ai iesit ca sa ne faci comentarii 'fanule'? Spune-mi si mie unde ai citit ca oamenii se uita pe youtube? Daca iti arde de comentarii aiurea macar nu le fa, ne? wink.gif

La ZOMG traducerile sunt de proasta calitate, notive probabil multe, si eu prefer DB chiar daca trebuie sa astept un pic pana iese traducere, dar cred ca aia face mai placuta vizionarea biggrin.gif .
Trickster
OMG, nu anime-2me, da fix 2 me si nu altundeva! Mda, grow up, nu-i locul sa te bati cu caramida in piept ca esti "fan adevarat fah". Plus ca real badass bitches le iau direct de la sursa... adica studiourile japoneze user posted image
anime22
anime-2u nu anime-2me ruptule
Trickster
Ah, 2u? Pai atunci noi de ce sa mai intram?
Muza chan
anime22:
Am impresia ca vii aici numai ca sa faci reclama la site-ul respectiv, din moment ce din 4 posturi scrise de tine 3 contin acelasi link. Iti atrag atentia ca nu ai de-a face cu incepatori, stim de unde sa ne luam anime-urile.

Inceteaza cu agresarea userilor si cu expresii jignitoare. Inca un post de tipul celor de mai sus si vei fi avertizat.
Muza chan
anime22:
Deocamdata ai primit warn iar postul ti l-am sters. La prima jignire in genul celor de mai sus vei primi ban definitiv.
FreePC321
Este la fel, daca nu mai inspaimantator si mai plin, avand in vedere actiunea, ca Naruto. Pana si filmul a fost tare, iar in curand are sa apara si cel de-al doilea. laugh.gif
rogueman999

Ok, ce s-a intamplat cu Naruto? Tot arcul cu Sora a fost de fapt filler? Si asta exact cand toata lumea care citeste manga imi povesteste chestii de-ti sta parul zburlit pe ceafa.
Terry_SOAD
Da, arcul cu Sora e un filler. Totusi, mie mi se pare ca e mai reusit decat alte fillere cu o poveste cat de cat decenta. Oricum, ceea ce urmeaza in manga e mult mai bun decat ce am vazut pana acum. Povestea e excelenta, acum tot ce trebuie e sa o prezinte si ei in anime fara sa insereze cate un filler intre fiecare arc.
FreePC321
Mie im place Shppuuden pentru ca personajele sunt mai maturizate ca in cealalta serie (mai mult din punct de vedere fizic, trebuie sa recunosc). Si anume: Naruto e mai inalt si nu mai e considerat un pitic si un mucos de celelalte personaje.
Terry_SOAD
Astazi am vazut ultimul episod din Shippuuden si am fost placut surprins sa vad ca arcul de fillere cu Sora s-a terminat (that wasn't as painful as I thought).
Spoiler:Si mai fericit am fost cand am vazut ca la sfarsitul episodului a fost inserata o secventa in care apar pentru prima data in anime Hidan si Kakuzu in timp ce urmaresc the Two-Tailed Beast.
Deci, fillerul s-a terminat si acum povestea se reia de unde ramasese. Sper ca de acum sa vedem cat mai mult din "adevarata" poveste neintrerupta(pentru o perioada cat mai lunga posibil) de fillere.
Vesti bune deci pentru orice fan Naruto smile.gif .
xyz
A aparut si episodul 72 (eng sub): http://www.megaupload.com/?d=VOAB5S7N

Nici mie nu-mi plac filerele, dar ma indoiesc ca nu vor mai fi, mai trag si ei de timp sa nu ajunga manga din urma.
spyderverr
QUOTE(xyz @ Aug 23 2008, 08:54 AM)
...mai trag si ei de timp sa nu ajunga manga din urma.
*

mai bine PAUZA decat FILLER.
shoppy
Pai n-ai decat sa nu te uiti, si o sa fie pauza.
Ce chestie, aia 2 au reusit sa bata Two Tails Cat, in timp ce Orogimaru nu a reusit sa bata Nine Tails Fox. Sau puterea creste cu numarul de cozi?
spyderverr
QUOTE(shoppy @ Aug 23 2008, 04:57 PM)
Ce chestie, aia 2 au reusit sa bata Two Tails Cat, in timp ce Orogimaru nu a reusit sa bata Nine Tails Fox. Sau puterea creste cu numarul de cozi?
*

evident ca puterea CRESTE o data cu numarul de cozi.

si ii zice Orochimaru.

QUOTE(shoppy @ Aug 23 2008, 04:57 PM)
Pai n-ai decat sa nu te uiti, si o sa fie pauza.
*

ma asteptam la un astfel de raspuns. din cauza fanilor de tipul tau sunt fillerele la moda.
shoppy
Parerea mea ca s-ar pierde mai multe lucruri daca s-ar intrerupe decat daca se baga fillere. Asa cel putin se mentine o continuitate care ajuta la mentinerea multor lucruri constante, cum ar fi pozitia de difuzare, concentrarea unui subber, incasari , echipa de productie, viziune, look si feel, voci, public si altele.
Altfel ar fi un fel de Ova de Hellsing, care apare de vreo 3 ori pe an, cand se nimereste, nu se stie cand apare urmatorul, fiecare episod e facut de alti oameni in alt fel, e subat cand e subat, si la care se uita doar fanii inraiti care urmaresc acel lucru.
spyderverr
QUOTE(shoppy @ Aug 24 2008, 12:04 AM)
Parerea mea ca s-ar pierde mai multe lucruri daca s-ar intrerupe decat daca se baga fillere. Asa cel putin se mentine o continuitate care ajuta la mentinerea multor lucruri constante...
*

nu s'ar pierde nimic, cel putin story wise. mai nou producatorii baga din ce in ce mai multe ******. unde'i originalitatea acum, imi zici si mie? tu nu vezi ca au ajuns sa se priceapa mai bine la fillere decat la animarea manga'ului?

QUOTE(shoppy @ Aug 24 2008, 12:04 AM)
cum ar fi pozitia de difuzare, concentrarea unui subber, incasari , echipa de productie, viziune, look si feel, voci, public si altele.
*

asta ar fi fost posibil si daca ar mai fi asteptat inca vreo 2-3 ani sa se stranga manga.
nu sunt de ajuns ~80 de fillere (+alte cateva zeci ce au fost difuzate inaintea astora)?
pana acum ti s'a parut ok shippuuden'ul?
pentru ce naiba au tras atat de povestea aia (shippuuden)? intr'un timp puneau 3 pagini (sau ma rog, un numar de genul) dintr'un capitol intr'un episod.
ti se pare normal ca jumate dintr'un serial asteptat de atati fani sa fie filler? i mean, doi ani au fost numai fillere, dupa doi ani vedem iar fillere?

singurele episoade bune de pana acum au fost primele 3. dupa ele, filler, si o poveste lungita la extrem.

ca tot suntem la fillere:
ti se pare normal ca povestea sa fie pur si simplu rupta in doua pentru un filler? (vezi bleach)
Terry_SOAD
Ar fi ceva extraordinal ca un studio sa astepte terminarea unei manga si apoi sa o adapteze fidel intr-un anime. Sigur, asta n-o sa se intample niciodata cu manga-urile gen Naruto, care de la inceput s-au bucurat de o popularitate iesita din comun si astfel poate ca s-au gandit ca daca manga e atat de iubita pe fani n-o sa-i deranjeze vreo cativa ani de filler ( dry.gif **** that). Cel mai bun exemplu pozitiv care imi vine imediat in minte e Death Note. Animeul e extrem de fidel povestii din manga si calitatea este la fel de buna.
In Shippuuden, daca incep din nou, dupa vreo 20 de episoade, sa bage alte 20-30 de filler o sa se faca de ras la fel ca Bleach, o alta catastrofa din punctul asta de vedere.
Sincer, as prefera mai degraba o pauza si apoi sa vad manga redata asa cum trebuie, fara tragere de timp la maxim ca genu DBZ, cand Goku se lupta cu Freeza si ei nu mai stiau ce sa mai arate ca sa traga de timp cat mai mult. Ce rost are, daca dupa ce vedem o tona de filler, actiunea originala este si ea prelungita cat mai mult posibil cu secvente de care nimanui nu-i pasa? Macar daca tot ai bagat 2-3 ani de filler, prezinta bucatica aia care a mai ramas din manga asa cum trebuie. In orice caz, momentan imi place mai mult manga decat animeul. Insa nu o sa renunt la anime, desi stiu ca pana la sfarsit va mai fi filler.
mikki chan
Am si eu o intrebare, care ma tot roade.... Tobi este Obito? blink.gif
Makutta
Aici vorbim despre Naruto Shippuuden; in fine, raspunsul la intrebarea: "tobi este obito?" este:

obito e mort=> tobi sau uchiha madara nu este obito!! ;
(daca vrei raspunsuri iti recomand sa citesti manga)
rogueman999
Yeey! Un pic cam sec 88-ul, dar in sfarsit, dupa ani de zile, peste 200 episoade plus inca vreo suta de fillere vedem un Naruto care incepe sa arate ca Hokage. He is pretty cool actually tongue.gif

mikki chan
A! Makutta....Am citit manga si am aflat k
Tobi este Uchiha Madara , asa cum banuiam. Oricum multumesc pentru sfat. Chiar imi pare bine ca am citit-o! tongue.gif
Alan90
Cel mai asteptat anime , nici nu pot sa doarm seara dak stiu ca ziua urmatoare tre sa apara un episod biggrin.gifD
NaruSakuLove
Este super,adica eps 89 asta,da e nasol ca
naruto nu mai poate folosi futoon rasen-shuriken!! sad.gif sad.gif

editat pentru spoiler - Trickster
NaruSakuLove
Destul de misto 90,in sfarsit ia aratat pe cei trei:hinata,shino,kiba.AAAAAAAAAA da, s-a intors si Ero-sennin(jiraya)
Terry_SOAD
Oh, da... destul de misto 90. Ce putea sa urmeze dupa arcul cu Hidan si Kakuzu? Ce altceva, un alt filler arc... dry.gif . Incepe sa devina la fel de penibil ca Bleach... macar la Shippuuden baga fillere intre arcuri, desi asta nu ma incalzeste deloc, deoarece stiu ca acum urmeaza o parte inutila a povestii.
Daca iti plac Hinata, Shino si Kiba ii vei vedea destul in arcul asta, NaruSakuLove. Eu unul sper sa fie cat mai scurt. In ritmul asta partea de filler va fi mai mare decat povestea originala la sfarsitul seriei.
NaruSakuLove
Hmmmmm ,da ai dreptate Terry, o sa fie cam plictisitor si dupa ce ca sunt fillere mai apare si o data la o saptamana cate un episod amarat.
shoppy
Oricum, eu unu abia astept sa o vad pe Hinata in actiune, poate asa mai capata Hinata niste incredere ca sa-i zica lui Naruto ca il iubeste. Altfel au devenit ridicoli cu Sasuke care nu observa ca il iubeste Sakura, care nu observa ca o iubeste Naruto, care nu observa ca il iubeste Hinata...
(pana la urma cred ca vine Kiba si o ia pe sus pe Hinata si gata, se combina biggrin.gif)
Si poate o fac si ei un pic mai sexy, ca nu au stiut decat s-o faca mai sexy pe Sakura, iar pe Hinata, Ino si Pei-Pei le-au facut mai varza. O fi Sakura personaju principal, da chiar asa, pe astea 3 nu le iubeste nimeni ! ?!?!?!?! !?!? ! ? !
Terry_SOAD
Oricum, eu unu abia astept sa o vad pe Hinata in actiune, poate asa mai capata Hinata niste incredere ca sa-i zica lui Naruto ca il iubeste. Altfel au devenit ridicoli cu Sasuke care nu observa ca il iubeste Sakura, care nu observa ca o iubeste Naruto, care nu observa ca il iubeste Hinata...

Dude... get real! Asta nu e shoujo. Daca vrei sa vezi combinatii intre toate personajele uita-te la un Itazura Na Kiss. Personajele secundare nu ar trebui sa aiba rolul inutil aratat in filler in niste misiuni cu niste twisturi pentru fanii sub 10 ani ai seriei. Poate ca sunt oameni carora le plac mai mult peronajele precum Hinata, Shikamaru, Neji, dar nici ei nu cred ca vor sa le vada in fillere fara sens care par sa fie mai dese in seria asta decat ciupercile dupa ploaie.
mikki chan
Oooooo!!!! Nuuuuu!!! Spre ce fillere se mai indreapta anime-ul asta?!!! sad.gif De unde au mai aparut personajele alea noi?!! wacko.gif De ce nu-l omoara odata Sasuke pe Orochimaru ca in manga?!!
NaruSakuLove
care personaje noi ca in momentul asta e cu hinata,kiba si shino da oricum nu e misto pt ca ar trebui sa scoata ce este in manga
Terry_SOAD
care personaje noi ca in momentul asta e cu hinata,kiba si shino

Guren, femeia cu care se intalneste Kabuto si Yūkimaru, baietelul pe care il vede Sasuke sunt ambele personaje noi de filler, care nu apar in manga. Si dupa cum se vede in opening vor mai fi si altele noi care nu au legatura cu manga.
NaruSakuLove
aaaaaaaa,poi m-am gandit ca personajele pozitive care apar nu m-am mai gandit la aia rai
shoppy
O fi manga super tare, dar nu e evanghelie, orice modificare sa fie din start proasta doar pentru ca e modificare.
Cat despre fete, o fac pe Sakura super sexi ca sa intelegem ca e personaj principal. Bine, am inteles, si a iesit super. Dar asta nu inseamna ca pe Hinata trebuie s-o imbrace permanent in pelerina, pe Pei-Pei in hainele alea umflate si in slapi iar pe Ino s-o lase lafel dar s-o arate durdulie la toate imaginile apropiate, doar ca sa intelegem ca sunt personaje secundare si nu au legatura cu actiunea, doar nu suntem tampiti. Daca tot bagi zeci de fillere cu personaje secundare, macar mai cizeleaza-le, mai evolueaza-le un pic, ce mai conteaza ca nu respecti manga, deja nu o respecti ca bagi fillere...
Terry_SOAD
O fi manga super tare, dar nu e evanghelie, orice modificare sa fie din start proasta doar pentru ca e modificare

Corect, nu intotdeauna o abatere de la manga e proasta. Cel mai bun exemplu in cazul asta e FMA, care incepe respectand fidel povestea din manga si continua cu ceva total diferit. Nimeni nu spune ca FMA e un mare filler pentru ca ceea ce au facut a fost foarte bun, au creat o continuare la manga care da dovada de originalitate.
Asta nu e cazul insa si la fillerele din Naruto care nu reprezinta o modificare a povestii din manga, ci sunt facute cu unicul scop de a trece timpul si de a permite lui Kishimoto sa mearga cat mai departe cu manga. Dar ok, sa presupunem ca nu ar fi proaste doar ca sunt facute ptr trecerea timpului. Sunt insa proaste prin continut, care se vrea sa faca parte din acelasi anime, cand defapt este doar o exploatare a personajelor din acel anime, puse in storyline-uri slabe. Din cauza asta singura mea speranta este ca fillerul actual sa fie cat mai scurt posibil.
Trickster
QUOTE(shoppy @ Jan 4 2009, 08:23 PM)
O fi manga super tare, dar nu e evanghelie, orice modificare sa fie din start proasta doar pentru ca e modificare.
*

Dupa gusturi, mie orice modificare a viziunii artistice originale mi se pare proasta. Atitudine purista sau nu, da omul ala care o creat povestea tot stie el mai bine ce-o vrut... Bravo FMA ca a fost bun finalul, asa filler cum o fost, dar fillerele de pe parcursul povestii tot au fost proaste si in plus.

Honestly inteleg si eu ca-i lipsa de accent pe restul personajelor feminine, si-s de acord sa se faca un filler ecchi cu ele numai pentru shoppi tongue.gif (hell, sa bage si unul yaoi pentru fane, i for one couldn't care less, nu ma uit oricum).
sentric
Recunosc ca am fost la inceput reticent in legatura cu fillerul curent (cel cu Guren). Insa din generic, parcursul firului epic si stiind ce se intampla si in manga banuiesc ca vor impleti actiunea intr-un mod satisfacator: esecul lui Guren il va forta pe Orochimaru sa incerce preluarea lui Sasuke, posibil ca batalia dintre Akatsuki (Tobi si Deidara) cu Sanbi sa fie mult mai detaliata decat in manga (2 pagini ?) si poate vor dezvolta un pic si interactiunea dintre Deidara si Sasuke. Ce rol are Konoha aici? Ramane de vazut.

off topic: Am o presimtire rea ca d-nul Kishimoto va incheia Shippuuden cat de curand dupa deznodamantul dintre Pain vs. Naruto. Mai sunt destule personaje negative, no. 8 is still on the loose, plus 1 pluton (sau 2 nu-mi aduc aminte) dupa el, destule elemente pentru un nou sezon
NaruSakuLove
Vad ca nu s-a mai vorbit despre shippuden dar dupa cate se vede merge bine,actiune buna si chiar e captivant acest filler( no offence)....e doar parerea mea....
MikeyDLuffy
s-a intrebat careva "ce-i cu astia de nu mai baga fillere?"
ca au fost cam multe eps fara fillere din vara asa. ei bine.. am o veste proasta.. vor baga din nou un arc cu fillere. despre rokubi, cel cu 6 cozi.
http://www.youtube.com/watch?v=h_aHLCY8-Vg

se pare ca mai avem de asteptat pana la lupta cu pain
Megiddo
Well, it was nice while it lasted. Dupa ce ma obisnuisem cu weekly shippuuden eps. trebuie sa iau din nou o pauza :<
Micro Ice *

Naruto Shippuuden Movie 3: Inheritors Of The Will Of Fire
--------------------------------------------------------------------------
Cel mai tare Film Anime pe care l-am vazut in ultima vreme !!!!!!!!!

Chiar Merita Vazut !!! biggrin.gif
Megiddo
Woaah? Un Naruto movie care nu e ultra jenibil facut? Hard to belive . . .
Tatiana
Pana acum nu am vazut nici un film cu Naruto...am zis sa termin de vazut seria Shippuuden si apoi ma uit la la filme ca sa imi fac o parere.
Oricum Naruto Shippuuden imi pare mult mai reusit decat Naruto original.
Personajele sunt mult mai mature iar tehnicile prezente sunt diversificate si minunate in opinia mea...plus ca abia astept sa vad cum se termina conflictul intre Naruto si Sasuke, mai ales ca de cand cu moartea lui Itachi lucrurile au devenit cu adevarat interesante...inca stau si imi imaginez tot felul de sfarsituri pentru aceasta serie...si in toate sper ca Sasuke sa revina in Konoha...dar trebuie doar sa astept.
Waves02
Wow, dated thread but..

Am terminat Naruto Shippuuden luna trecută pe 8. L-am început în ianuarie pe 6, anul ăsta. L-am avut ca score 10 pe MAL până la Filleryomi și episoadele oribile de sfârșit (480-500).

Seria asta ar fi trebuit să se termine cu episodul 479. De asemenea, nu cred că o să reușesc să vizionez Buruto, sunt prea str8 ăștia. Cum dracu' s-au căsătorit cu femei și s-au reprodus? WTF

Anyway, i-am dat scorul de 7 după ce m-am enervat pe serie, dar o să cumpăr manga Naruto la un moment dat. Deocamdată am doar Sasuke's Story și Naruto Official Character Book de la Cărturești.

Nici nu cred că pot recomanda Naruto cuiva, are prea multe episoade. Cine stă să se uite la 720 x 24 minute aka 12 zile de vizionare neîntreruptă? Not most people, I'm sure.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2022 Invision Power Services, Inc.