Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am Nevoie De Un Mic Ajutor....
Anime-Club Forum > Forum > Probleme tehnice
friderika
Am observat ca se pune pozele de marime mare 1024x720,dar ca sa nu ingreuneze siteul,se reduce la marimea mica de 80x80(sa spunem)din care se poate face clic pe ea ca sa vezi in marimea de 1024x720...
Si eu as vrea sa pun niste poze sub forma de thumbnail(adica de marime mica)din care ceilalti sa poata vedea facand clic pe ea.....numai ca nu stiu cum se face dry.gif ..ca tot am incercat in toate felurile..... sad.gif
Uite un exemplu,ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun tongue.gif ....fa clic pe ea

http://forum.anime-club.ro/forum/index.php...ic=3626&st=1400

unde il vezi pe lumpy cu postul nr 1407 cum a pus poza.......cam asa as vrea sa fac,ca imi place varianta asta
Sper sa imi zici cat mai detaliat cum se face pas cu pas..... unsure.gif
Nessaja
Pasul 1: mergi la site-ul www.imageshack.us

Pasul 2: dai click pe butonul "Browe" si in fereastra care se va deschide mergi unde este poza pe care o vrei, o selectezi si dai click pe "Open"

Pasul 3: dai click pe butonul "host it!"

Pasul 4: dupa ce poza ajunge pe server se va deschide o pagina unde ai codurile pe care sa le pui in website-uri ori forum-uri. Pentru ce vrei tu, alege codul "Thumbnail for forums (1)" sau 2. Selectezi codul respectiv si copiaza-l

Pasul 5: paste la cod in mesajul pe care il postezi.


Sper ca intelegi. Daca nu, peste cateva zile o sa pun si niste screenshots, sa fie si mai usor, dar cand voi avea acces la calculatorul meu, vad ca pe acesta nu gasesc unde sa fac screenshot.
HEartLES
La fel cum spunea si Nessaja..ai posibilitatea de a alege dimensiunea imaginii ( bifezi resize image si bagi acolo o adresa de mail ptr inregistrare ).
user posted image
Linkul afisat acolo ii introduci ( copy & paste ) apasand pe butonul "Img" din meniul de la Reply . Exerseaza nitel si ..reusesti ! Atentie la dimensiunea imaginii , acolo spune ca nu tre sa depaseasca 1,5 mb ..si alte detalii smile.gif
friderika
Supeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr.....................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Am reusit sa fac cum ati zis!!!!!!Va multumesc tare mult de tot!!!!!!!!!! wub.gif
Va mai cer inca un mic ajutor rolleyes.gif daca se poate rolleyes.gif ......puteti sa-mi ziceti pas cu pas cum sa fac sa copiez poze direct de pe desktopul meu/backroundul.....ca nu stiu biggrin.gif
Uite linkul.... http://forum.anime-club.ro/forum/http://forum.anime-club.ro/forum/index.php?showtopic=2705

Nu-mi dau seama de cum au reusit ei,ca eu am cautat ca sa copiez poza de pe desktopul meu dry.gif dar nu reusesc.

Inca o data va multumesc mult ...mult.......mult pentru ajutor smile.gif
intellect
1. Apeşi tasta Print Screen (PrSc, PriScr, sau cum se cheamă la tine pe tastatură)
2. Deschizi programul Paint (Start > Programs > Accesories > Paint)
Apeşi Ctrl-V, sau din meniul Edit al Paint alegi Paste. Ai obţinut imaginea desktopului.
3. Salvezi imaginea în ce director vrei tu: în Paint, în Meniul File ai opţiunea Save As. E preferabil să nu alegi formatul BMP, ci JPG, care este mai mic.
4. Hostezi imaginea pe imageshack.us şi ne-o arăţi şi nouă tongue.gif
friderika
Intellect....Wow blink.gif ....ce repede mi-ai raspuns la ajutorul meu......
Am facut exact ce mi-ai spus.....dar.......din pacate nu merge asa....
Am apasat pe tasta Print Screen,si apoi am deschis programul Paint....si am apasat pe Edit....dar acolo nu este Paste...doar Paste From si am apasat pe el dar nu a mers.... sad.gif
intellect
Cum să nu fie...
user posted image
Dacă Paste nu e activ (adică e gri, ca Undo sau Repeat din poză) înseamnă că fie n-ai apăsat PrintScreen ci altă tastă, fie tasta PrintScreen nu-ţi mai funcţionează bine.

Mai simplu, după ce ai apăsat PrintScreen şi ai deschis Paint, apasă simultan Ctrl şi V, e acelaşi lucru cu Paste.

P.S. Imaginea de mai sus am făcut-o cu Print Screen şi Paint.
friderika
Multumesc tare mult Intellect pentru ajutor....am facut exact cum ai zis,dar totusi ai avut dreptate......am descoperit ca tasta Print Screen este defect si din cauza asta nu a mers....Sper sa reusesc sa il rezolv dry.gif
Inca o data iti multumesc wink.gif
sybelle90
Am si eu cateva nelamuriri,poate ma ajuta si pe mine cineva.. Prima:intru la fanart si deschid unele topicuri pentru a le vedea si toti ceilalti isi spun parerile despre ele,numai ca eu nu gasesc nici un desen.Nici nu este atasat si nici nu exista vreo adresa unde sa pot sa merg si sa vad desenele.Ceilalti unde le-au vazut? huh.gif Si a doua:nu reusesc sa-mi pun imagine la semnatura.Daca dau pe butonul IMG imi apare o casuta unde imi cere URL-ul complet al imaginii si nu stiu ce trebuie sa scriu acolo,iar daca intru pe adresa scrisa langa imi apare o eroare. As fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta smile.gif
Shinju
ok, la fan art...te-ai uitat cumva de cand erau imaginile? si eu sunt numai de 10 luni pe forum si nu am reusit sa vad unele imagini. asta pt ca acolo unde este link sau thumbnail de fapt numai exista nimic...asta doar daca cei care au topicurile doresc sa reinnoiasca imaginile de acolo (de ex transe a facut asta acum ceva timp cu prima pagina a topicului ei si eu m-am bucurat teribil)

cat despre imagine la semnatura, uploadeaza imaginea pe care o vrei pe http://imageshack.us/ sau pe http://photobucket.com/ (pe asta trebuie sa iti faci cont) si linkul imaginii trebuie sa il pui acolo la semnatura.
PS. vezi sa nu faci imaginea imensa, ca nu ai voie cu imagini f mari la semnatura.
sybelle90
Multumesc,am reusit.Nu m-am uitat la datele cand ai fost postate desenele.Probabil,dupa cum ai zis si tu,vor sa le reanoiasca,cine stie...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.