Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Full Metal Panic Fumoffu & the rest
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Mecha
yuki
FMP Fumoffu este o comedie dupa reteta personaj neobisnuit pus sa traiasca o vita normal dar cu care nu e obisnuit + echhi + o grafica superba = un anime reusit.
Daca nu ati vazut Full Metal panic nu va fi greu sa intelegeti actiunea din Fumoffu ( care raportata la story-ul din FMP nu exista ). fumoffu e un fel de OAV din 15 ep pentru deliciul fanilor. Deci pentru cei care au vazut FMP, Fumoffu vi se va parea absolut reusit. Adica Sagara Sousuke nu mai merge in misiuni ci e la liceu cu Chidori ( doar ca inca nu a inteles si el lucrul acesta si se comporta ca si cum ar fi soldat laugh.gif Cu toate ca si in FMP au fost faze, chiar ep amuzante , accentul s-a pus pe story. Poate tocmai de aceea e mai placut sa te delectezi apoi cu FMP Fumoffu.
Il_Palatzzo
dar chiar daca nu au vazut FMP pot intelege foarte usor Fumoffu...

Fumo! Fumo! fumoffu?
yuki
Am uitat sa mentionez cel mai reusit dintre episode : the onsen episode - in care se fac referiri parodice la unele anime , ex Gundam seed happy.gif
Kataracta
Am vazut azi dimineata si ultimul episod aparut (episodul special). Cam scurt ca durata (doar 10 min) dar e in acelasi stil smile.gif Razi la el de te prapadesti smile.gif Sper sa mai scoata vreo cateva asa.

Am impresia ca episodul asta e unul care nu a fost difuzat (titlul cu care l-am downloadat era ceva de genul unaired episode 02)
yuki
oare il pot gasi si altundeva decat cu bittorrent ? Kazaa eventul ? Miii de blesteme pe astia de la RDS sad.gif
Kataracta
Daca vrei ti-l uploadez eu pe FTP daca imi spui unde
Tzur
Tocmai l-am vazut shi io ieri (adica am vazut toate 15 eps la rand intr-o criza de spasme.....)
Intr-adevar e bestial, n-am mai ras asa de mult de nu stiu cand.
Episodu ala cu moshu yaoi m-a shokat ... istia nu-s sanatoshi .... cu trandafirii infiptzi in c_r.
Stie cineva linku de torrent de la care pot lua shi io episodu ala unreleased ? ... ca imi inchipui ca au avut niste motive serioase sa nu-l difuzeze.... am I right ?
D-aia 3 sa-l vad neaparat ..... plz .... linku .....
z-kun
da... fmpf este destul de interesant, si intr-adevar parodiile dupa gundam seed sunt super XD

episodul special il scot acum 78% complete...


linkul:

http://bt.a-kingdom.net/ - e ultimul pe lista.
Kataracta
He he he. Vad ca a aparut si specialul nr 2. Acum i-am dat drumul si pana vin de la servici e gata biggrin.gif De abia astept sa il vad
Il_Palatzzo
sunt tari rau si episoadele unaired...

sincer...tot la Excel Saga am ras mai mult...da' si asta e demential...
Kataracta
Chiar nu am vazut excelul. Cred ca am sa il vad weekend-ul asta ca mi-ai facut pofta biggrin.gif
Il_Palatzzo
Excel Saga e preferatul meu...dar nu vrem sa transformam threadul asta in thread Excel Saga ca exista deja un thread deskis de mine despre Excel Saga...du-te p-acolo dupa ce il vezi...
Kataracta
Okie, I'll do that.
In alta ordine de idei vreau sa zic ca am vazut special 2-ul Sincer nu mi s-a parut chiar asa de reusit. Acum astept sa il mai vada si altii sa imi zica si ei parerea lor.
yuki
eu zic sa nu le comparati pentru ca sunt doua anime diferite. excel saga e un anime care parodiaza, FMP Fumoffu are alta actiune si altfel de personaje. in primul rand e bazat pe FMP.
Il_Palatzzo
QUOTE(yuki)
eu zic sa nu le comparati pentru ca sunt doua anime diferite. excel saga e un anime care parodiaza, FMP Fumoffu are alta actiune si altfel de personaje. in primul rand e bazat pe FMP.



amandoua-s beton oricum (da' prefer Excel tomcai pt. ca parodiaza)...

Fumo? Fumo? Fumoffu!!!!
zeri
M-am prapadit de ras cand am aflat de unde vine titlul seriei - Fumoffu. Imi place exclamatia lui Sosuke din unul din ultimile episoade vis-a-vis de Bonta-kun modificat: "Damn...this things are good. Why didn't they sale?" Si la sfarsit reportaj cum politia din New York a reusit o misiune folosind noile costume - Bonta-kun biggrin.gif



Mi-a placut Fumoffu la fel de mult ca prima serie, desi la inceput am fost un pic dezamagit ca nu au continuat pe acelasi fir al povestii...dar mi-a trecut repede. Am inteles ca e mai aproape de manga Fumoffu.



Stiti ceva de vreo continuare?...am citit atatea zvonuri pe net ca numai stiu ce sa cred. Unii zic ca o sa fie si un al treilea sezon si o sa apara in 2005.
Shingo
Mai am de vazut 10 episoade din FMP si sunt pe jos la fiecare faza comica.

Daca voi spuneti ca Fumoffu e mai comic decat predecesorul sau inseamna ca o sa rad mai cu spor la el :mrgreen:



Ps: Excel Saga mi sa parut mai greu de digerat. Nu ma intelegeti gresit, e o parodie reusita dar nu am putut sa vad mai multe episoade unul dupa altul asa cum faceam si fac cu alte seri. M-am limitat la unul pe zi.
naruto2004
Ehe vad ca toti apreciati aceasta serie, sper sa nu vin eu si sa pun gaz pe foc, dar eu sunt putin dezamagit de continuarea aleasa de producatori. Prima serie a fost foarte buna si multa lume astepta o continuare, mai ales ca si felul in care s-a terminat prima serie ar fi permis acest lucru. Insa de ce sa ales acest nou drum eu unul nu inteleg. Poate unii vor zice ca e un alt anime, dar atita timp cit personajele principale sunt aceleasi eu unul nu cred in aceasta varianta.

Amuzant da, actiune sa zicem ca are si asa ceva, in schimb povestea e mult in urma celei din prima serie.

In ce ma priveste e un anime de vazut dar nu si de pastrat in colectia mea.
zeri
Din cate am inteles FMP Fumoffu respecta mai bine povestea din manga si d-aia au facut o continuare in felul asta. Si eu vroiam sa reia actiunea din prima seria...mi-a placut mai mult.
yuki
Nu cred ca Fumoffu urmarea continuarea actiunii. E clar ca seria e o comedie, un fel de bonus pentru fani. Sau au considerat ca partea omisa din manga e prea buna pentru a nu fi animata. cred ca din acest motiv nu s-a numit FMP 2 ci Fumoffu.
zeri
QUOTE
Kadokowa Shoten has officially announced that a new Full Metal Panic! TV series, Full Metal Panic! The Second Raid, is to be produced. The series will once again be directed by Yasuhiro Takemoto, but is expected to be a serious adaptation of the two Full Metal Panic! Owaru Day By Day novels.




?MoonPhase



yey /happy.gif /happy.gif /happy.gif
Vlado
Am vazut si eu cateva ep ieri.Mai frumos decat FMA , dupa parerea mea.Este mult mai amuzant.
Animal
pana urma cate serii au iesit ? e prima parte FMP dupa aia fine fumoffu si dupa mai e ceva???daca da cine are ?
zeri
Prima serie este Full Metal Panic iar pe urma urmeaza Full Metal Panic Fumoffu care are mai mult sau mai putin legatura cu prima serie (aceleasi personaje, dar story diferit). Se pare ca o sa mai apara inca o serie in viitorul apropiat...sa speram cat mai repede.



Full Metal Alchimist nu are nici o legatura cu nici una din cele doua serii FMP.
Ranma-kun
Am vazut si eu Full Metal Panic Fumoffu si e suppery funny, Thank you Catwoman for this anime biggrin.gif . A aparut si preview-ul la noua serie Full Metal Panic, insa este o continuare mecha la FMP nu la Foffumu.

Fazele cu Bonta-kun au fost bestiale, mai ales atunci cand ii bate pe gangsterii aia cu Bonta-kunii tongue.gif

E unul dintre cele mai comice anime-uri pe care le-am vazut /happy.gif
Coyotee
Tocmai a fost subtitrat primul ep din noua serie FMP.



Gasiti torrentul pe www.baka-updates.com



...sau pe www.animedump.ro [zeri: tongue.gif]
CyBeR
Hopa...n-am postat aici desi mi-a placut anime-ul putin cam prea mult.
Am urmarit seria FMP care nu mi s-a parut prea reusita. Ce n-a functionat acolo a fost exact partea de mecha pe care se baza pentru poveste. Le-a iesit prea plictisitor. Partea de comedie a fost excelenta.

In Fumoffu, mintea de obsedat de razboi a lui Sousuke impreuna cu ceva paranoia aduc pe ecran un umor excelent dozat, excelent regizat si nu in ultimul rand: PUR. Am ras cu Fumoffu cum n-am ras cu multe serii ce se considerau amuzante. E vorba de acele bucati de non-sens social in care e implicat personajul Sousuke, acele momente in care arunca ceva in aer, in care face ceva ce nu ar fi demn nici de un nebun. Pot spune ca personajul asta e esenta umorului aici. Desigur, cu Kana-chan (iubesc alintul asta) care sa-l tina in lesa putin sau sa traga ponoasele de pe urma lui.

Acum, dupa 2 ep lansate din The second raid, sunt sigur ca vom asista la un FMP de 2 ori mai bun decat primele doua la un loc. We can only hope 'cause there's great potential in this.
zeri
Am vazut ca fac subtil si o mica readucere aminte a elementelor principale din prima serie.

Mi s-a parut mortala faza din episodul 2 (FMPSR) cu radarul ala de pe acoperisul scolii care a prajit toate aparatele electronice laugh.gif
CyBeR
Hehe...sa nu uitam de personajul negativ din TSR care-i, sa avem pardon, fucked up in the head...BAD!
"-Heh? Everybody's dead?! HOW ARE WE GONNA GET OUR MONEY NOW?
Soldier:
-But you said...*get's brains blown out*"
Am asteptari mari pt seria asta si are un inceput promitator. Plus ceva mai mult echi decat in primele serii si mai multa violenta. Pare frumos...pacat ca-i doar un ep pe saptamana. De asta urasc on-goingurile....
CAT_woman
aAbia azi ma voi uita la episoadele 12-15 din Fumoffu, iar de maine incep sa downloadez Second Raid, au aparut doar 3 episoade, so nu sunt chiar in urma. Hope it's good.
Probably me
Fumoffu a fost o treabă tare deşteaptă. Primul FMP cred că a făcut pe oricine l-a văzut să aprecieze scenele comice petrecute exclusiv la şcoală, aşa că s-au decis să facă o serie ?ntreagă numai cu momente comice din viaţa lor de liceu. Şi le-a reuşit, eu pe Fumoffu ?l consider unul dintre cele mai bune seriale anime de comedie. Are c?teva episoade chiar deosebite. Ultimul episod e remarcabil, e probabil "crema" ?ntregului serial, pentru că urmăreşte extraordinar reacţiile fireşti ale grupului ?ntr-o situaţie-limită şi reuşeşte să aibă şi umor (negru) ?n acelaşi timp. P?nă şi ultima replică e savuroasă.
CyBeR
Fumoffu e de-a dreptul intr-o liga proprie de anime-uri comedy. Pentru mine chiar e cel mai bun din acest gen.
Ultimul episod il consider arta...elementul comic e cu atat mai puternic in acea situatie limita. Iar ultima replica de care zici tu...hehehe, I pity the poor soul, aur curat cam ca tot ce inseamna dialog in Fumoffu.
zeri
Am apucat sa vad si ultimul episod din TSR, o serie foarte intensa si dupa parerea mea superioara primei. Ultimul episod este foarte frumos si bine realizat si dupa cum spunea si Cyber pe alt topic, lasa clar loc de o continuare. Sper ca daca se va mai scoate ceva sa fie tot in genul TSR si mai putin in genul Fumoffu.

Torrentul cu seria completa se gaseste si la noi pe tracker aici (subul este facut de cei de la Bakakozou)
CyBeR
Deci s-a incheiat si TSR cu destul material ramas pt inca un sezon. Pot spune ca am ramas profund impresionat de seria asta care a reusit sa fie o continuare demna de toata lauda la o serie demna de toata mila. Evolutia lui Sousuke care s-a lasat asteptata inca din FMP a reusit sa fie un punct central in seria asta. Reactiile sale atat de firesti si de naturale m-au lasat fara cuvinte.
In sfarsit un proiect in care am avut si eu incredere si care a reusit sa nu iasa un fiasco. TSR este maturitatea unei serii...o recomand.
kagome167
Plz dati-mi si mie un site plz de unde pot downloada episoadele din FMP ca sunt innebunita dupa el. smile.gif
zeri
Toate cele trei serii le poti lua de aici: http://www.boxtorrents.com , iar a treia serie o mai poti lua si de pe trackerul nostru: http://tr.anime-club.org/index.php
Mitsuki Chan
Fumoffu imi place cel mai mult.E foarte comic,si spre deosebire de prima seriee mai frumos...cel putin asa mi se pare mie tongue.gif
Thor
Nu o sa neg aici ca Fumoffu nu a fost comic...au fost momente cand radeam de unul singur in fata monitorului rolleyes.gif ...deci ,DA, a fost comic...insa mie personal mi-a placut a doua serie MULT mai mult decat primele 2...Mi-a dat un sentiment de maturizare, poate pentru ca aici s-au facut simtite(in continuare...dupa parerea mea) cel mai bine efectele unui razboi.Mult mai mult dramatism, suspans, efecte dinamice care m-au tinut pe scaun incercand sa dau click cat mai repede pt a viziona episodul urmator...The Second Raid a completat pentru mine cele 2 serii asa cum nu ma asteptam(probabil asteptandu-ma sa fie ceva gen partea a 3-a dintr-un deja mult prea comsumat film holywoodyian)...Bine ..poate un pic "over the top" analogia, dar ma intelegeti voi...In cele din urma FMP ramane un anime facut din 3 serii (pentru ca accept Fumoffu ca fiin o parte integrata din acest anime, desi la inceput eram mai sceptic).
Alinna
Parerea mea e ca FMP merge din bine in mai bine..daca fmp mi-a placut cand am urarit fumoffu am ras cum nu o mai facusem de mult...cat despre TSR a fost mai mult decat asteptam...si pe langa comedie a avut cateva faze care mi-au mers la inima...

Chidori este favorita mea..desi nu sunt sigura ce-mi place mai mult ea sau ..eventaiul biggrin.gif ?


k1ll3r
pana acu am vazut si yo 3 episoade din fumoffu.este cel mai amuzant anime p care l-am vazut.din cate mi-am dat seama(din 3 episoade doar) nu are o actiune specifica ci doar intamplari hilare.am ras la astea 3 episoade cum nu am mai ras d mult.vreau si yo sa stiu d unde pot sa-l iau ca nu habar nu am p unde sa caut.primele 3 episoade le-am vazut online dar restu nush d unde sa le iau.10x anticipat for the help.


ms zeri pentru linkuri.
zeri
Poti sa-l iei prin intermediul torrentelor de aici:
Link1
Link2
Link3

...sau de pe DC++. Adrese de huburi in postul meu de aici:
http://forum.anime-club.ro/forum/index.php...indpost&p=64116
Zamo
Hehe ... cam tarziu sa-mi dau si eu cu parerea pe aici,cand "comentariile" despre acest anime s-au facut prin 2005 tongue.gif .... acuma asta este,fiecare cand apuca sa-l vada biggrin.gif.
Inca nu-i terminat,dar dupa episodul cu vacanta la "hot springs" ... nu m-am mai putut abtine ... suuuper funny,and ecchi in umele faze biggrin.gif
Inca putin si dai sa cauti poze pe google icon_twisted.gif .
Mai revin cu alte pareri (sau editez) dupa ce-l termin de vazut smile.gif

*edit : inca un episod la care am ras intr-una ... "agatatul de fete" icon_twisted.gif ... si uite ca Sagara are o parte "sensibila" ... hihi,he likes that girl tongue.gif
PhoeniX
Ma apuc si eu sa trezesc un topic inactiv de 10 luni... FMP? Fumoffu... un anime pe care-l vizionez oricand vreau sa ma prapadesc de ras... M-am bucurat extrem de mult cand am vazut ca producarii s-au axat numai pe fazele funny din manga... si sper sa mai faca vre-un fumoffu 2 sau ceva, mai alesc ca erau foarte comice fazele cu bonta-kun... si cu politista aia psihopata, si cu profu' de sport, si cu deja celebra cutie de pantofi aruncata'n aer... e pur si simplu genial facut... parca e un fel de be happy now cus' u're gonna cry in TSR...
Muza chan
Fumoffu este seria mea preferata de comedie. Ideea de a face o serie care sa fie numai comedie aberanta, cu personajele din FMP a fost desteapta. In primul rand pentru ca stiind personajele, nu mai e nevoie sa prezinti nimic. Trebuie doar sa te arunci si sa inventezi cele mai neobisnuite, spumoase si aberante intamplari. Si cand ai la dispozitie personaje ca Sousuke si Kaname, poti merge la extrem. Sa nu mai vorbim ca ai si personaje secundare de mare valoare... cate chestii poti sa faci cu Tessa, in momentul in care se decide sa vina la scoala in care invata Kaname...

Desenat sa para un pic mai mici ca varsta, mai copilarosi, Kaname cu un baka hammer mult mai mare decat in prima serie laugh.gif , mult mai nervoasa si mai agitata. El cu idei si mai aberante, vezi faza cand arunca in aer dulapul cu pantofi sau alegarea nebuna dupa politista. Sa nu mai vorbim de Bonta Kun trasformat in mecha... ca doar e mecha... nu?

Nu stiu sa zic daca exista un episod favorit, totul e o nebunie de ras si de faze halucinante, nu stii pana unde se mai poate ajunge, ce or sa mai poata inventa ca sa te surprinda... ei bine.. inventeaza.. toate cele 12 episoade sunt superbe.
Amelie5
Fumoffu a fost unul dintre anime-uri la care pur si simplu murea de ras, Chiar si dupa ce se termina, eu inca radeam. A fost molipsitor. Toate scenele cu Sagara care inca se considera pe front si cu Kaname care se enerva la culme si urla au fost .... superbe. Iar venirea Tessei ... si mai si. smile.gif
darczon69
Personal, mi-a placut cel mai mult episodul cu echipa de rugby, dar tot Fumoffu-ul a fost un test de rezistenta a coastelor mele: nu cred ca am mai ras atat de mult/des vreodata biggrin.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.