Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Excel Saga
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Comedy
Il_Palatzzo
Nu stiu cati dintre voi au vazut sau auzit de Weird Anime Excel Saga dar m-am hotarat sa incep eu un topic nou despre acest serial.
Mie mi-a placut la nebunie...e extraordinar de amuzant, momentele parodice sunt dementiale, muzica e amuzanta, interventiile regizorului si creatorului manga-urilor sunt de asemenea mortale smile.gif...intr-un cuvant: EXCELent... dupa cum sugereaza si titlul (Weird Anime Excel Saga) pregatiti-va pentru o incursiune ciudata in lumea lui Excel si a prietenei sale Hyatt si a catelului torturat psigic Menchi. Trebuie vazut neaparat... 10/10.


Anonymous
In afara de Excel Saga mai avem si Maze si Suddenly Princess. Momentan s-a facut rost doar de Maze. Intr-adevar, Excel Saga este nebunie, merita vazut.
Il_Palatzzo
vreau si eu acele anime. cum fac rost de ele?

TONZURA KOITE! smile.gif smile.gif smile.gif
DMW
Excel e un clasic. Iti recomand si spinoff-ul Puni Puni Poemi. E mai ceva, desi nu pt 'sensibili' *grin*

Maze *does dance of joy*

si pe langa Suddenly Princess care cred ca e mai nou, am mai auzit si de Elf Princess Rane. si, pt cei care suporta hentai, Sex Demon Queen. inca nu l-am vazut, dar e descris ca "Excel Saga daca ar fi hentai". laugh.gif
viky
Cat am putut sa rad la seria asta. Desi funny cel mai bine este sa o urmaresti impreuna cu prietenii ...sunt atatea faze de comentat. Seria este plina de ironii la adresa mangaului si animeului in general. Fiecare episod ironizeaza o tema clasica in animeuri de la love episode la pet episode. Am adorat openingul si mai ales endingul...surprizing ending song in the last eps biggrin.gif.
Il_Palatzzo
sa asculti melodia Menchi Aishou No Borero...adik melodia de la sfarsitul fiecarui episod numai ca in intreaga sa splendoare...se gaseste pe net...chiar foarte usor.
DMW
melodia are si mai mult farmec daca vezi si "clipul".
man, imi place la nebunie cum la lasarea cortinei apare mana aia care-l inshfaca! LOL. da' si condimentele care ploua peste el...
LOL.
Excel indeed...
Il_Palatzzo
ok ppl...
care-s personajele preferate din Excel Saga?

1. Hyatt
2. Menchi
3. Excel
4. Ropponamtsu 1 si 2
5. Nabeshin
6. I'z -Chan
7. Pedro
8. Il Palatzzo.

Restul nu prea sunt cine stie ce...ah l-am uitat pe Key,...memorabila faza in care el canta la chitara dupa perdea si umbra lui arata ca face total altceva... biggrin.gif
Il_Palatzzo
heh...am vazut Puni Puni Poemi. Un spin-off la Excel Saga...amuzant amuzant...pacat ca sunt doar doua episoade...daca il faceau mai mare era mai bine...

Oricum cert e ca face misto de o groaza de anime si filme: Excel Saga (dementiale fazele), Fruits Basket (am fost chiar surprins), Sandy Bell, Sailor Moon si altele...ah Dragon Ball ... si filme: Star Wars...

E un fel de ep. 26 din Excle Saga dar la puterea a 10-a...cunoscatorii stiu la ce ma refer biggrin.gif personajele sunt dementiale...

ah si sa va uitati si la "elementele ascunse" ...mai gasiti si niste hm...futaciosi (scuzati limbajul tongue.gif ) dupa niste copaci sau chiar in mijlocul strazii biggrin.gif
zeri
Mie mi-a placut mai mult Excel Saga decat Puny Puny Poemi...nu stiu de ce...poate nu imi plac anime-urile la care trebuie sa dau din secunda in secunda pauza ca sa prind dialogul smile.gif
Il_Palatzzo
da ...si mie mi-a placut mai mult Excel Saga...dar nici puni puni poemi nu e de aruncat...mai ales fazele care parodiaza hentaiurile din ep. 2

pacat...puteau sa-l transforme intr-un serial super misto daca il faceau mai lung...

dar zeri..si la Excel Saga se vorbea cateodata foarte repede si foarte anapoda desigur biggrin.gif
bogdragon
Eu am vazut Puni Puni inaintea lui Excel si sincer nu prea avea mare cine stie ce sens. (acesta este sfatul meu de a vedea Puni Puni Poemi dupa ce ai vazut seria Excel)
Cand l-am revazut insa, m-am prapadit de ras. Chiar daca are doar doua episoade, actiunea este realizata atat de intensa incat compenseaza timpul scurt.
Cel mai amuzant este faza in care Puni Puni (celalalt nume) afla ca seria nu este despre ea ci despre amica ei.

Nightwane, in legatura cu topul tau,
Fara Excel nu ar fi Excel Saga dar Nabeshin fura showul. Apare peste tot, are puteri supranaturale (Nabe-hame-ha), ...a da si este directorul filmului asa ca pate sa faca orice.

Ce mi sa parut mie ciudat la Excel este Pedro, mai bine zis limbajul lui. Initial credeam ca acesta nu vorbeste japoneza, datorta accentului (sau cel putin ca isi bat joc de limba ca sa il faca sa para strain). Acum cred ca acesta nu vorbeste japoneza literara (cea cu care ne-am obisnuit la majoritatea animeurilor) ci o forma regionala.
Asta o spun dupa ce am auzit ceva din aceste forme regionale (in alt anime)... pur si simplu zici ca este o alta limba.
Il_Palatzzo
dap Nabeshin rulz..mai ales prietenii lui (majordomu' ala ciudat, tipa cu voce de barbat etc.)...si mai ales AFRO!!! biggrin.gif

Pedro e saracu' vai de mama lui...cu sotia lui sexy si copilul adorabil biggrin.gif

Puni Puni clar trebuie vazut dupa Excel Saga deoarece la un moment dat parodiaza Excel Saga (faza cu cantecul de la inceput din Excel Saga cand se apuca Poemi sa-l cante biggrin.gif taaareeee!!)

Spre dezamagirea mea...se pare ca nu multi au vazut monumentul asta de comedie (ptui exprimarea dracului tongue.gif )

Kobayashi kick kick!
Masatoshi
am vazut si eu excel saga si e penal rau...
laugh.gif
Il_Palatzzo
penal in ce sens? eu zic ca in sensul bun...depinde in ce sens l-ai vazut tu biggrin.gif
CyBeR
Mai bine de un an jumate s-a scurs de la ultima postare aici...vin eu cu un post ca tot n-am treaba...

Excel Saga e pe departe cel mai bolnav anime care l-am vazut vreodata. De la exagerarile totale cu parodiile pana la ultimul episod care nu e decat un deget ridicat in fata cenzurii (ghiciti voi care deget) tot anime-ul e un festin de nebunie de la cap la coada. Parodiile abunda, personajele sunt incredibile...Excel vorbeste asa de repede incat am crezut ca am lovit din greseala un fast forward la player...
Excel Saga e genial...nu pot sa spun nimic de rau fata de anime-ul asta deoarece pt mine e genial...comedie pura, fara poveste, fara timpi morti...doar comedie.
MajinCloud
...jumate de an mai tarziu....

da, si cum se spunea Exel Saga e super comic. trebuia sa dau pe pauza ca sa pot sa inteleg ce se intampla pt ce radeam prea tare ca sa ma mai uit la monitor. dupa 5 ep ma durea burta de ras
Sidonix
...inca jumatate de an mai tarziu laugh.gif
Well, intr-adevar Excel Saga poate fi numit criminal...sadic...atat de stupid incit poate induce coma de la prea mult ras...parodiaza incepind de la Star Wars...Sailor Moon (In the name of the moon I shall spank you laugh.gif ) si orice gen prin permisiunea creatorului manga Rikudo Koshi la inceputul fiecarui episod biggrin.gif
Tembela hyperactiva Excel si "bolnava" Hyatt sunt "pionii" organizatiei ACROSS condusa de Ilpalazzo si au ca misiune sa cucereasca si sa curete lumea de impuritatile morale laugh.gif... lor li se adauga Nabeshin (de origine necunoscuta biggrin.gif), Pedro care moare in primul episod prin "bunavointa" lui Excel si incearca mereu sa ajunga acasa la sotia tradatoare, cu sprijinul doamnei The great will of the Macrocosm laugh.gif , in acordurile chitarei din songu' The house of the rising sun laugh.gif, grupul civil servants laugh.gif, bizarul Kabapu cu mustata mobila laugh.gif , cele doua androide Ropponmatsu concepute de geniul pedofil Shioji laugh.gif si nu in ultimul rand Menchi the cute dog as the emergency situation food laugh.gif ... Ending songul de sfirsit e mortal...balada caineasca a lui Menchi catre Excel in timp ce ea ii da sare laugh.gif ...criminal... anime nerecomandat iubitorilor de animale laugh.gif

ps: topicul tine de comedy si va fi mutat odata cu schimbarea subtitlului...
Muza chan
Si eu tot dupa o jumatate de an.... laugh.gif si ceva...

Una dintre cele mai nebune parodii. In general, sunt satula de parodii (ma refer la filme, nu la anime-uri, putine au poante cu adevarat destepte...). E prima parodie anime pe care o vad si mi-a placut. E cumva altfel... tongue.gif

Dumnezeule cat de repede poate vorbi fata asta, ce energie nemaipomenita si capacitate de adorare are! Si ca sa se conserve energia, au creat-o pe Hyatt.. cea care lesina tot timpul... nemaipomenit ce comice urarile: Ilpalazzo! Zo!

Imi place mult opening-ul... melodia e criminala... si dintisorul lui Eclair... si ending-ul... cantecul rugator al lui Menchi... rezerva de hrana. Oare Excel chiar l-ar manca? ohmy.gif Si permisiunea de a transforma Excel Saga in ******** foarte reusite poantele! tongue.gif Mai ales ca se tot repeta...

Episodul preferat: cel cu parodia la comics-uri... a fost criminal... laugh.gif
za_spammer
E criminal ... am vazut deocamdata doar un AMV si am ras de m`am spart ...

D`abia astept sa fac rost de el si sa ma uit la tot smile.gif
Sidonix
laugh.gif sigur cred ca Excel l-ar manca daca ar avea ocazia, muza-chan laugh.gif ... ea este capabila de orice biggrin.gif ... apropo... ultimul episod este jenial... parodii la hentaiuri in cel mai tembel posibil laugh.gif am fost pe jos la scena ce insinueaza blowjob laugh.gif ... man, asta e anime ce se vede de catre membri pe parcursul unui cincinal laugh.gif
KenyaSong
am vazut si eu primul episod, la recomandarea celor care au postat aici.

sincer, nu am apucat sa citesc mai mult de 80% din replici si din astea am inteles doar vreo 75%...
asa ca ma intreb acu'... oare merita sa vad si restul?
pare el interesant animeul, nu zic nu, dar dupa 20 de minute in felul asta mi se invarte capul biggrin.gif
Muza chan
KenyaSong:
Daca nu ti-a placut primul episod, sunt sanse foarte mari sa nu-ti sa-ti placa nici restul, pentru ca ai vazut deja genul de umor. Ideea e sa-ti placa nebuna de Excel, entuziasmul si modul in care vede ea lumea (ca e destul de anormal ce intelege ea... si chiar e in stare de orice tongue.gif ), sa-ti placa Ilpalazzo (si toate tampeniile pe care le spune despre cucerirea lumii ...). Mai sunt si povestile paralele ale lui Nabeshin si ale lui Pedro, dementa curata in unele momente, mai ales cand mai apare si Great Will of the Macrocosm. E o adunatura de poante, trebuie luate ca atare, adica genul asta de umor nu se poate povesti, trebuie vazut. Cum am mai zis, mie imi plac parodiile, daca sunt destept facute, si cei drept, am gasit foarte putine care sa ma multumeasca. Nebunia asta insa mi-a placut, in primul rand si datorita personajelor. Pentru ca parodile sufera in primul rand prin faptul ca personajele sunt neinteresante, si se parodiaza doar faze si replici. Aici au creat niste personaje pe care le-am indragit si asta a crescut valoarea.

Later Edit:
Trebuie sa-ti placa genul de umor cu poante absurde care sa tot repeta, adica, aproape in fiecare episod stii ca Excel o sa fie aruncata in abis, si totusi sa razi de fiecare data. Si sunt multe astfel de poante care se repeta. Poate parea un umor tampit, dar eu zic ca poate fi catalogat si ca "spumos". laugh.gif

Pentru cine nu stia site-ul Save Menchi!: laugh.gif
http://savemenchi.vicfieger.com/
Lother
Cui i-a placut sa incerce si: Pani Poni Dash

Am zis mereu ca Excel Saga e nebunie curata si Puni Puni nebunie la patrat. Cand cade nava peste planeta pe la sfarsit si scoate mosul armele sa traga in ea strigand si plangand nu mai puteam de atata nebunie. E genul de parodie care se 'ia in serios', de aia e foarte reusita. Pentru mine scoate in evidenta tot ce e inutil si redundant la anime, de la arhetipuri ale personajelor la situatii care se repeta.
Crina
Am vazut un episod din Excel Saga pt. ca cineva l-a laudat. Nu am inteles mare lucru, e prea complicat.
za_spammer
Pai nu trebuie sa intelegi ... trebuie sa razi smile.gif) Asta e scopul acestui anime, sa te faca sa razi pana nu mai stii de tine ... dupa care sa mai razi putin smile.gif
tomy
Adevarul e k nu e genul de anime la care sa razi k in school rumble de ex, dar mi-a lasat un feeling f placut
plus k la momentele alea mai haioase, desi mai rare, ma prapadeam pe jos de ras ("taste divine retribution") biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.