Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fimo
Anime-Club Forum > Fan Area > Fan Art
Pages: 1, 2
Shinju
fimo e un fel de plastilina pe care o modelezi si o amesteci cum vrei apoi o coci la cuptor si se intareste...

am inceput cu chestii mai simple...pana la urma am ajuns la ce se vede mai jos...l-am facut acum cateva zile pt VirginBlood si m-am gandit ca poate as putea continua....puteti sa imi dati ceva idei, ar fi dragutz
user posted image

cel de mai jos a fost prima mea incercare ce tine de japoneza ....BAKA....cica sunt uneori si asa tongue.gif
user posted image

colierul si cerceii astia reprezinta kanji-urile de la SHINJU....eu asa sper ca sunt, asa le-am gasit....daca cineva stie mai bine pls spuneti-mi sa am timp sa imi schimb semnatura tongue.gif
user posted image

deocamdata atat. mai am ceva chestii, dar nu au legatura cu ce se discuta pe aici pe forum, asa ca poate le pun alta data.
daca sunteti curiosi de felul in care le fac exact, intrebati....
Ranma-kun
Wow e foate dragut, poate ne explici si cum se face asa ceva, ar fi cool sa mai faca si altii si sa vedem o galerie cu modele de genul ala.

P.S. ai pus imaginea greshita si mi-a luat libertatea de a o corecta, sper sa nu te superi smile.gif
Shinju
mersi, acuma ma chinui si eu sa le pun pe toate....man, that was fast!!!! blink.gif

later edit...ca sa nu las postul asta asa gol si offtopic, pun totusi inca 2 poze cu ce am mai facut.....ochiul e din seara asta....floarea e de acum 3 ani.... tongue.gif
user posted image
user posted image

si ca sa dau mai multe detalii, imi ia destul de mult timp sa le fac....lina mi-a luat cam 4 ore de lucru in continuu....ma folosesc de cutter si partile fine le modelez cu degetele si le iau cu acul si le pun unde trebuie, apoi presez....cam asa de face....

so, astept idei....oricum, am lume la coada sa le fac cate ceva, deci asteptati-va peste cateva saptamani la altele tongue.gif
Vebby
Si colieru cu tricoul meu laugh.gif Am zis eu ca e vedeta. Nah, eu l`am vazut pe viu pe cel cu Lina Inverse si e fantastic. E si mai bine ca se poate purta, asa cum mi s`a sugerat si nu e doar de pus in vitrina la expozitie, cum intentionez sa fac biggrin.gif


Adela
wow wub.gif wub.gif wub.gif cum poti sa faci asa ceva??sunt super tari smile.gif vreau si eu sa incerc!! tongue.gif
Shinju
cum pot? cu grija si atentie biggrin.gif ..si multa multa rabdare...
poti incerca si tu asa ceva, doar sa gasesti FIMO. eu am avut norocul sa gasesc in cluj dupa multe cautari (initial il cumparasem din croatia si eram disperata ca nu gaseam in romania - adica in cluj - pt ca uitasem sa imi iau negru din croatia - si negru e oarecum vital...)
poti cauta prin bucuresti, cred ca sunt sanse f mari sa gasesti. la noi se gaseste intr-un magazin specializat cu "ingrediente" pentru a "crea" ceva (de la margele la vopsele pentru matase, hartie creponata, etc). deci presupun ca ai sanse mari sa gasesti FIMO intr-un loc asemanator.

astept in continuare idei de personaje, sau poate altceva
mai pun aici si poza unei bratari pe care am facut-o acum ceva timp pt un prieten (a trebuit sa ii cer si lui permisiunea sa pot pune poza pe forum, de asta a durat atata). a fost primul lucru mai conplicat facut cu FIMO. mi-a luat vreo 2 ore kanji-ul, si tot nu mi-a iesit asa cum as fi vrut.....
user posted imageuser posted image
transe
Coooool!! Ce idee buna biggrin.gif Imi plac toate; in special (ultima) bratzara shi cerceii.
E rezistent la apa? happy.gif
Shinju
da, este rezistent la apa. hm, cum sa va explic eu consistenta....arata ca un portelan, doar ca nu e lucios...e tare, uneori poate arata ca si plasticul, mai ales daca e modelat fin (cineva a crezut ca genele de la ochiul acela sunt facut din plastic).
poate vin la buc sapt viitoare si unii dintre voi vor avea ocazia sa vada ce fac si cum arata (iau FIMO cu mine, logic tongue.gif)
rete
oaaauuuuu, mistoooo, supoerfrumoase
bravo

si eu as vrea sa le vad cand o sa revii prin cluj

nu stiam cat de talentata persoana cunosc eu ...

wub.gif wub.gif wub.gif them all
Zamo
Eeeeh ... ti-am spus ca vreau si eu tongue.gif ... oricum,pana cand ne vedem poate fac rost si de o "fatza" dupa care sa-mi faci biggrin.gif
Oricum,nu cred ca mai are rost sa zic ceva,parerea mea o sti deja ... superbe ...

Keep it up,nu de alta,dar vreau si eu,cum am zis si mai sus icon_twisted.gif (dupa chestia asta sa nu crezi ca-s o persoana rea unsure.gif tongue.gif )
flubberitza
am facut si noi ceva de genul la scoala....la desen....ale mele au iesit cam najpa....dar prietenele mele care au avut talent au avut grija si de sufletelul meu si astfel am si eu....un pandativ foarte marfa negru...din lut....cu o floare de colt biggrin.gif pacat ca nu am poza cu el.... sad.gif
shuin
wow... shinju has her hands full now. everybody wants a fimo biggrin.gif myself included tongue.gif
anyway, that, is art smile.gif

keep up the good work
Shinju
multumesc de reply-uri...plec de la net si ma duc acasa si ma apuc sa fac ceva tongue.gif
si sa stiti ca ma bucur ca imi dati de lucru, ca imi place sa le fac, si doresc sa imi inmultesc colectia (de poze macar), caci nu vor ramane la mine tongue.gif

@zamo: poate nu tre sa imi dai nici o fatza, stii tu ca de mult iti promiteam eu un breloc cu tine in varianra chibi......lol, ce idee buna, te si vad deja ofticat cand te vei vedea..... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Shinju
vizita mea la bucuresti s-a dovedit "roditoare" biggrin.gif , asa ca iata ce am mai facut cat eram acolo. este pentru Diana, facut dupa avatarul ei. eu zic ca seamana, astept si alte pareri tongue.gif .
user posted image
deja mi-am dezvoltat o tehnica de a le face sa semene mai mult (nu o zic, deocamdata e secret biggrin.gif ) si cred ca da roade. fatza de lina, la asta m-am concentrat mai tare pe detalii, pt ca mi-am dat seama ca se pot face si ca fara ele nu ar mai fi aratat la fel (de ex nuantele din bretonul personajului, care mi-au mancat cel mai mult timp, de altfel).
oricum, eu sunt multumita de rezultat si asa parea si Diana, biggrin.gif , asa ca sper la proiecte viitoare.
aldonza
hihi...eu am avut ocazia sa-l vad ..pe viu tongue.gif .foarte tare,frate tongue.gif
spor la treaba in continuare wink.gif
Tenshi
Ce dragut!!!! ^_^ Sigur o sa incerc si eu. Cate pisicute as putea face..... Dar oare se gaseste asa ceva si in Arad? *.*
kittyshor
wub.gif trebuie sa recunosc ca-mi plac si mie ...se pare ca ti-ai gasit pasiunea ...mai trebuie doar sa o dezvolti biggrin.gif
Shinju
multumesc, multumesc biggrin.gif o sa mai primiti ceva curand, nu zic ce...

@tenshi: chiar daca nu se gaseste in arad, putem vb sa iti trimit prin posta....ca nu costa asa de mult, sa stii. daca te intereseaza te rog trimite-mi un pm. chiar as vrea sa mai fie cineva care sa faca chestii din astea...
ja.
Shinju
uh, nu am mai reusit sa fac nimic atunci f curand, dar macar mai bine mai tarziu decat niciodata,nu?
iata ce am facut pt tenshi, dupa un pixel art de-al ei (vezi topicul de pixel art)

mi-a placut atat de mult....era asa de kawaii, ca nu am rezistat tongue.gif

user posted image
user posted image
Tenshi
A fost o surpriza foarte placuta, multumesc Shinju!! o^.^o
Shinju
ok, ammai facut ceva chestii intre timp, dar nu am apucat sa le fac poze sa va arat. ultima creatie ar fi
user posted image
behelit facut ieri intr-o ora in graba (fanii berserk stiu despre ce e vb).
mai am ceva facut, dar se pare ca pozele facute nu au iesit nici una, asa ca va trebui sa mai asteptati un pic.
APoKLips
Sugoy desu onne-chan! Acum voi incerca si eu sa fac unu cu fimo pe care mi l-ai dat smile.gif. I will post picture
Shinju
am vazut aseara "opera" lui apok. nasul i-a iesit mult mai bun ca la behelitul meu. plus ca organele fetei sunt fix unde trebuie, ca la original (eu m-am luat dupa alt behelit ce aparea la un moment dat in manga, nu aveam cu mine imagine cu originalul lui grigffith). i-a iesit bine. ascuma astept sa puna poza. heh, prima persoana care face ceva din fimo si pune aici pe forum in afara de mine biggrin.gif yey!
Love-chan
Waaaaa, kawaii! biggrin.gif Doamne ce frumoase sunt! wub.gif . Nu stiam ca exista asa ceva si ca din plastilina aceea ies asa minunatii! Ai talent! Cand o sa faci o fetita intreaga?...o varianta chibi...cred ca ar iesi minunat!^_^ ....nu-ti deschizi un magazin? ....ma iei si pe mine (ca doar sunt economista laugh.gif )

Felicitari si sper sa nu te opresti biggrin.gif ...poate am sa ajung in Cluj odata si am sa vin la tine sa-mi faci si mie una biggrin.gif !!!!

wub.gif wub.gif wub.gif
boofrickityhoo
Wow...arata super tare, mai ales alea cu scris sunt super smechere tongue.gif hehe

Poate le scoti la vanzare, in sighisoara scoti bani buni pe ele biggrin.gif
Muza chan
Ei.. eu le-am vazut demult... tongue.gif mi-au placut, dar am regulile mele sa nu scriu la Fan Art. Acum fac o exceptie....

Superba Lina... ce noroc pe Virgin Blood sa primeasca asa ceva... tongue.gif . Imi plac si restul... mai ales bratara... smile.gif
Thor
Berserk FIMO Rules....Cum fac sa intru si eu in posesia unei lucrari semnate Shinju?
Shinju
hehe, pentru cei care o sa veniti la otaku fest o sa aveti surprize din partea lui Shinju biggrin.gif . asa ca pegatiti-va, ca cel mai probabil acolo o sa primiti ce vreti voi.

@Thor, daca vrei ceva in mod special trimite-mi un PM si rezolvam cumva.
Shinju
ok, ceva nou, facut aseara. daca va intrebati ce este sa stiti ca e un magnet de frigider. puteam sa ma apresc la limita capului, dar am vrut sa iasa si chestiile alea roz. the chibi character pluteste intr-un bol de ceai negru. e asa de cute biggrin.gif

PS. e din meniul de la yume...

user posted image
Muza chan
Kawaii.... smile.gif
Shaddox
Ce zici de un colier/breloc/bratara w/ the Hellsing logo on it? biggrin.gif

I bet it would look nice...
http://haven.joueb.com/images/Hellsing%20logo.jpg
damianvlad
Buna ziua. Am FIMO de vanzare intr-o varietate de culori la pretul de 6 lei pachetul de 56 gr. pentru cei interesati, adresa mea este n0_inspiration@yahoo.com. Pot livra personal in Brasov si Bucuresti
Shinju
pacat ca nu si in cluj. daca s-ar trimite prin pachet ar iesi mai scump decat il cumpar acuma aici (cu 8 RON/pachetelul).
daca vii vreodata in cluj sa imi spui...

cat despre logo-ul de la hellsing..sincer nu l-as face decat pe bani biggrin.gif . e crima de greu. cred ca mi-ar lua pe putin 15 ore de munca, din aia chinuitoare cu dureri de spate si ochi laugh.gif
painfull_days
vreau si eu sa incerc sa fac..[oricum stiu ca nu o sa iasa nimic bun] dar tot vreau sa incerc.. oare gasesc materiale prin iasi?? stie cineva??
Shinju
din cate stiu eu in iasi nu o sa gasesti fimo. insa eu o sa vin la iasi prin noiembrie. o sa dau pe la o intalnire de-a voastra saptamanala (sau cum o fi) si o sa iti aduc fimo
iti pot cumpara cinci patratele. alb, negru, rosu, galben si albastru. mai departe le poti combina tu... sutn 8 ron fiecare. daca e ok pt tine da-mi un PM.
Night_Baronesse
de unde pot sa fac si eu rost de fimo? biggrin.gif
Shinju
de unde esti? poate rezolvam ceva.
Angel Sailor.
Sinju, dacă poţi cumva să mă ajuţi şi pe mine...aş vrea să-mi iau şi eu fimo biggrin.gif
Shinju
mai fa doua posturi si trimite-mi un PM.
Luffy
Shinju
mam uitat si mam uitat .. si mia placut .. si am zis si eu .. merita sa incerc da cand am vazut si posturile .. ca scrie `4 ore de lucru si 2 ore pt un simplu kanji .. cand deabea am avut rabdare sa pun un kanji pe o panza care mio luat maxim o ora ...sau sa fac kanji pe tablile de lemn de langa canapea...
am zis .. mai bine fa tu ca iti dau eu idei
FIMO ala ii un fel de lut ? sau ce .. are careva poze sa vad si eu cu acel preafericit FIMO in varianta ambalat pt magazin ...
biggrin.gif

poate ne targuim ... noi ... poate iti place ceva din creatile(inventile) mele si apoi te chinui si eu cu un logo gen hellsing smile.gif) glumesc smile.gif)
Shinju
luffy, eu ti-am zis sa vii la club ca acolo gasesti raspunsul tutror intrebarilor tale, dar vad ca nu asculti.... tongue.gif

daca vrei neaparat sa vezi cum arata du-te la sooter's si intreaba de fimo. o sa iti explice tantile alea ce si cum.
intellect
Cautand cu Google pe net, am găsit acest magazin online.

dimensiunea: 55x55x15mm
pret: 7.00 RON (TVA inclus)
caracteristici: argila fimo, 56g/pachet

mi se pare cam scump, totusi.
Shinju
nu, nu este scump, cel putin nu mi se pare. in cj se gaseste cu 8 ron. mai de mult se gasea cu 6 ron, dar magazinul acela s-a inchis si vinde doar en gross, nu stiupe unde...
faza e ca se foloseste cantitate mica. cel putin pt ce fac eu. idoar in behelit am bagat mai mult. dezavantajul la chestii mici si complicate este ca ramane mult fimo pe langa, diferite culori combinate. dar daca esti inventiv, se gaseste mereu o folosinta.

din pct meu de vedere, valoarea nu sta in material ci in manopera, care da dureri de spate si de ochi biggrin.gif
Luffy
QUOTE(Shinju @ Oct 30 2007, 11:11 AM)
luffy, eu ti-am zis sa vii la club ca acolo gasesti raspunsul tutror intrebarilor tale, dar vad ca nu asculti.... tongue.gif
*


ioi ca daca as avea ttimp duminica .. as veni da nu am biggrin.gif ii ziua mea ff incarcata .. io sper poate o sa imi fac un program alternativ o duminica club ... si cealalta alte activitati biggrin.gif
... eu vreau sa vin... no ..
DragonFury
un cuvant: OUTSTANDING ohmy.gif !!! foarte tare man....si poti sa faci orce huh? fa una cu full metal alchemist(daca poti)..
Good luck!
Mitsuki Chan
Numai cuvinte de lauda Shinju- se vede ca te pricepi la modelaj.
Apreciez foarte mult rabdarea ta.Eu nu as putea sa fac asa ceva niciodata din lipsa de rabdare.maximum ma plictisesc enorm si icnep sa dau pumni in lucrare.
Nu stiu de ce lentisorul cu Lina mi se pare cunoscut.L a purtat cineva la Nijikon? parca de acolo il stiu.

Oricum in legatura cu Fimo , mi am comandat si eu acum cateva luni pentru niste papusi , dar nu mi a ajuns comanda si am lasat o balta.

Succes in continuare, you are very talented ^.^
Shinju
mersi mult, minna.

din pacate lantisorul cu lina nu mai exista sad.gif . cand se apuca mamele sa ne faca curatenie prin camere, nu? sad.gif

DragonFury, ce vrei tu excat cu FMA? ceva personaj?
zicea luffy ceva de pantagonul din hellsing...yeah right mad.gif daca fac asa ceva cer minim 80 de ron laugh.gif e o munca de vreo 15 ore acolo cel putin laugh.gif dar ma indoiesc ca voi face...
Luffy
iei putin .. io atat castig ca , concep niste bannere pt strada si carti de vizita .. de la 60 Ron + Concepere sigla firma de la 30 Ron (corel+photoshop+fireworks)
smile.gif auzi sinju daca nu am treaba Duminica .. pot sa trec pe acolo ... sau carei faza .. cu membri .. tre sa ma inscriu ?
Shinju
trimite un PM or sth sau treci pe mess, lasa spamul. vii la club si vezi daca iti place, te inscrii sau nu...

si nu, pana acuma nu am luat bani pe chestiile facute din fimo, cu o singura exceptie, cand banii nu au ajuns sa mine, au fost donati... dar deja am prea multe cereri si as pierde prea mult timp pe asa ceva...

mitsuki chan, spuneai c aai comandat de acolo de pe site-ul ala si nu ai primit fimo-ul acasa? sau era alt site? ma intereseaza, pt ca eu mi-as comanda alte accesorii de pe site....
Angel Sailor.
Deci , Shinju , acum îmi poţi spune prin PM de unde pot face şi eu rost de fimo? unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.