Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ghost In The Shell: S.a.c. Solid State Society
Anime-Club Forum > Detaliat > Ghost in the Shell
Pages: 1, 2
Ranma-kun
Ok, cum ati auzit din stirea postata pe main page, maine se lanseaza noul film GITS in Japonia.

user posted image

Atentie Spoiler !


Povestea are loc in 2034, cu doi ani dupa ce Makoto pleaca de la Section 9. Togusa e acuma conducatorul echipei care are acuma mult mai multi membrii. Noua Section 9 se confrunta cu un val de incidente complicate, iar investigatiile indica spre hackerul Puppetmaster.

Noua intamplare incepe cu 13 terorishti care au acelasi tatuaj. Ei ataca un aeroport si iar nishte ostatici, dupa care commit o sinucidere in masa. Section 9 incepe investigatiile, si reshesc sa captureze un terorist al caruit ultime cuvinte inainte de a se sinucide, confirma existenta unui hacker din clasa "super wizard" pe nume Kugutsu Mawashi (tradus mot-a-mot ca "Puppeteer" insa diferit de Ningyo Tsukai din primul film ).

Batou incearca o investigatie pe cont propriu si da de Mkoto. Inainte sa dispara din nou il avertizeaza "Nu te apropria de Solid State Society". Batou este foarte confuz: s-ar putea ca Makoto sa fie Puppeteer ?

Seria de incidente cu care se confrunta Section 9 se combina pana la urma: Cine este Puppeteer ? Ce se va intampla cu relatia dintre Batou si Makoto? Care este adevarul din spatele acestei crime perfect planificate ? Ce se va intampla pana la urma ?



P.S. am sa-l pun ca download pe site cum gasesc primul sub rolleyes.gif
Crystall
am vaz si eu tongue.gif maine apare nu? pare interesant. si titlul atrage biggrin.gif abia ast sa-l vad
Trickster
Chiar pare interesant, sa vedem daca s-a invechit GITS-ul. DIn trailer pare si cu mai multa actiune ca restul.
Sidonix
Gits-ul lui Mamoru Oshi e timeless...niciodata vechi...Solid State Society ar fi o continuare paralela la primul sezon GITS SAC...si totusi GITS fara Motoko Kusanagi nu ma incanta ca perspectiva dry.gif ...will see...
NOTORIOUS
Sunt cam mofturos in a-mi alege anime-urile preferate dar GITS m-a lasat intotdeauna fara rasuflare. Ai putea sa zici ca GITS movie 1 e "vechi" pentru simplul fapt ca a fost facut in '95 dar calitativ este cu mult peste vremea lui. Nu cred in perfectiune deci oricand as putea sa gasesc nod in papura. Este anime-ul meu preferat pentru ca are toti stimulii necesari: intelectual, emotional (e COOL laugh.gif ), vizual si auditiv. Mersi Ranma-Kun pentru stire biggrin.gif .

PS.: Daca aveti idee cand o sa aiba sub ar fii super. Avand in vedere ca e film cred ca o sa trebuiasca sa asteptam dvd-ul deci....cam juma de an unsure.gif .
Ranma-kun
Gata au difuzat filmul si deja poate fi downloadat RAW-ul de pe torrenturi sau de pe edonkey. Insa no subs in sight inca, sa speram ca o sa-l subeze cat de curand biggrin.gif
Sidonix
in ritmul in care se pirateaza saptamana asta sau urmatoarea apare sigur pe torente...
Probably me
Bandai: Do Not Fansub Ghost in the Shell Film
http://www.animenewsnetwork.com/article.php?id=9410
ibarbar
Mda, am citit si eu cand a aparut niuzu ala cu no sub... s'o creada Sfantu ca n'o sa'l subbeze careva pana la urma wink.gif
Sidonix
e ca si cum ai zice ca nu exista coruptie in Romania laugh.gif ... mi-e greu sa cred ca nu va fi fansubbat... il vad raw pina la urma... doesn't matter...o rup pe japoneste dupa ureche laugh.gif... a... ar mai fi o solutie... am vazut ca se fac subb in araba mai nou... ar fi o alternativa laugh.gif... ok... sa fim seriosi... e prematur sa spamuim... wom vedea...
Probably me
Rīzi tu, dar mi s-a īntīmplat recent să mă uit la anime īn japoneză subtitrat īn franceză şi culmea e că m-am descurcat. Cam jumătate īn franceză, un sfert īn japoneză şi restul din context.

Cred că e edificator faptul că avertismentul a fost lansat de Bandai SUA. Probabil simt că exemplul RIAA/MPAA este demn de urmat, că toată publicitatea negativă pe care au obţinut-o respectivii e ceva dezirabil şi că au resursele pentru a face realmente "curăţenie" unde **AA n-au reuşit. Bandai Japonia, pe de altă parte, n-au dat un asemenea anunţ, cel puţin deocamdată. Companiile japoneze preferă īn general să folosească vorba bună şi le merge mai bine decīt metodele de forţă. Sīnt de părere că dacă Bandai SUA spunea "gīndiţi-vă că GitS e o legendă, aveţi şi voi puţin bun simţ, vă rugăm frumos să nu pirataţi altfel pe viitor o să ne gīndim de 2 ori īnainte să mai scoatem ceva GitS"... ar fi obţinut alt efect. Aşa pare doar o sfidare prostească.
Sidonix
... pai iti spun eu de ce niponii fol vorba buna... pentru ca are cine sa-i auda... si sa fim seriosi si eu as cumpara dvd-ul intr-o dimineata in drum spre munca daca as sti ca l-as gasi la magazinul de linga mine si la un pretz de 10-15 eur cum e la ei nu la 50 cit ar ajunge la noi...eh... intram in polemici si deja am facut prea mult spam pe un topic mult prea serios pentru discutii pe linga... probabil o sa sterg discutiile in moment ce vom avea ce discuta aici...ja

edit: ok... deci am vazut varianta raw... total dezamagit... si producatorii mai sunt si impotriva subbfan !... hahahaha... furtuna intr-un pahar cu apa... initial am considerat ca amploarea unui film se va face simtita in calitatea scenariului, imginii si a regiei... nope...I was wrong.... Dnul. Kenji Kamiama mai are de invatat cum sa regizeze un film... ca story din ce reiese din context si din ce am inteles eu in jap mea de balta laugh.gif inca un caz adiacent din SAC sezonul unu...nothing exciting... chiar si actiunea este anosta... prea mult tam tam pentru putin... dry.gif
shoppy
Dezamagit? sad.gif Pacat. Oricum, deabia astept sa apara, chiar daca nu e cu Motoko Kusanagi.....
Sidonix
contrar la cele spuse Kusanagi apare in Solid State... conduce din "umbra" investigatia...
Trickster
Hai ca intreb... ce-i cu obsesia pentru Makoto Kusanagi?

Nu de alta, dar mie gits mi se pare, cu sau fara Kusanagi, un cyberpunk excelent. Si pe mine m-a prins povestea, sf-ul si actiunea, nu un personaj anume, asa ca-s si eu curios vedeti la ea. Scena aia din primul cand se arunca dezbracata pe spate in timp ce se camufleaza?
Sidonix
trickster tu te-ai uita la superman fara superman in el?... heh... Ghost in the Shell incepe cu primul film al lui Mamoru Oshi... intrebarea si titlul sunt exprimate prin Motoko Kusanagi... There is a ghost in the shell ?... intrebarea si-o pune Motoko Kusanagi si tot ea cauta raspunsul...asta este GITS... GITS SAC 1 si 2, Innocence sunt extensii ale acestei cautari...ma rog...aspecte neimportante... nu credeti tongue.gif

ps: vezi ca zi botezat-o Makoto...asta era in Sailor Moon...
Trickster
Heh, eu merg pe chestia ca o idee transcende persoana... cu toate ca inteleg ce vrei sa zici, si daca privesc din perspectiva asta, parca si ai dreptate ca rolul ei e sa poarte intrebarea asta in lumea gits. Dar asta nu inseamna ca nu poate sa fie fain si fara ea tongue.gif


Uh, si my bad ca i-am pocit numele la saraca fata
Probably me
Motoko de fapt apare īncă din manga, unde e un personaj extrem de important. Masamune Shirow are o lungă tradiţie de personaje feminine gīndite īntr-un anume fel īn manga şi anime scrise de el: Appleseed, GITS, Dominion Tank Police etc. Cred că puteţi deduce pe baza lui Motoko prin ce se caracterizează respectivele personaje. Mie mi se par foarte interesante şi atractive şi completează excelent scenariile imaginate de el. Şi cred că personajele sīnt importante īn general, altfel n-am mai avea filme ci documentare.
shoppy
Motoko e un personaj genial si totul e centrat in jurul ei. Si din cate am inteles din serial ea este unul din primii oameni care de mici au primit corpuri artficiale, impreuna cu Puppet Master. Asa ca ea este cea mai in masura sa raspunda la intrebarea "Is there a ghost in the shell ?".
HEartLES
Now now..sa trecem la lucruri cu adevarat importante ...s-a incumatet cineva pana in clipa de fata sa ii faca traducerea ?
Sidonix
am gasit pe eMule doua variante de sub .ssa pt raw insa contin erori... dupa o vizionare de 2-3 ori iti cam dai seama despre ce este vb...oricum astept si un sub eventual
Probably me
Nu cred că singura problemă e dacă există "ghost in the shell". Cel puţin īn cazul lui Motoko nu e (deocamdată) discutabil. Dar sīnt multe alte probleme: delimitarea īntre trup şi suflet, īntre 2 minţi care coabitază īn acelaşi trup, īn ce moment un cyborg īncetează a mai fi uman şamd.
Sidonix
... nu este singura Probably insa toate celelalte conduc incet la aflarea raspunsului if the shell has a ghost or is just a shell that mimics the ones with ghosts...acum depinde ce se intelege prin ghost... ca cyborg eu cred ca inca se mai pastreaza o urma de umanitate... in cazul androizilor vorbim de o noua forma de viata fara nici o conexiune cu umanitatea desi ii imprumuta infatisarea...
shoppy
Prin ghost banuiesc ca se intelege acea ultima urma de umanitate care desi poate fi copiata intr-un ciber-brain nu poate fi creata artificial.
Din primul film : "Seems to mo that you are doubting your own ghost" adica "Ma indoiesc deci gandesc. Gandesc deci exist. " biggrin.gif
Sidonix
hmm.... maybe you're right shoppy... insa sunt nuante... ghost poate fi si umanitate... Motoko cred ca se intreaba daca nu cumva cu fiecare corp schimbat isi pierde din umanitate... vrea sa simta in continuare ceea ce simte un om... constiinta de sine, amintirile din cyber-brain sunt cele care o leaga de o viata anterioara...identitatea este pretioasa pt Motoko... o stergere totala a memoriei ar fi ca si cum ar ucide-o pentru a doua si ultima oara... ar fi una din viziunile care abunda in Gits-ul lui Oshi...
Probably me
Shoppy, replica respectivă poate fi interpretată şi ca "te īndoieşti că ghost-ul tău există", īn acel context. Ceea ce dă naştere la şi mai multe interpretări.

Sidonix, dacă legi umanitatea de componenta "naturală" atunci ce putem spune despre Puppet Master? Sau despre combinaţia dintre Puppet Master şi Motoko?
shoppy
Off, greu de tot de interpretat. Oricum Motoko nu are antena ca Tachinohama (sper ca am scris bine) ca sa aiba AI-ul sau Ghost-ul intr-un satelit.
Cand Motoko dive's in Puppet Master cred ca asta e intrebarea pe care incearca sa o elucideze, si anume daca e un ghost acolo si daca poate fi un ghost creat artificial. Puppet Master spune el insusi ca nu este un AI.
Cred ca intrebarea care vrea regizorul sa ne-o punem este daca se poate ca un AI sa devina ghost si daca da, atunci cum. Cred ca acest lucru se intampla cu Tachinohama atunci cand ei decid sa se sacrifice pentru a-i salva pe refugiati.

S-a mai auzit ceva de varianta subata ? poate o versiune mai acceptabila ?
Sidonix
nu cred... eu nu am gasit nimic inca... cei drept nici nu am mai avut timp sa caut smile.gif... acum nu stiu daca nu ne indreptam spre un offtopic daca divagam pe Gits-ul lui Oshi aici... si totusi... eu vad in Motoko un posibil eu daca as putea alege sa-mi schimb corpul uman pt unul artificial... desi prima tentatie cind zici ghost ar fi suflet... au masinile suflet !?...sau mai bine zis au masinile inteligente suflet!?... ghostul in viziunea mea nu se refera la suflet ci la constiinta... iar faptul ca esti inteligent nu-ti da si posibilitatea sa realizezi dicolo de ce poate sa conceapa o inteligenta care nu poate avea acces la noi dimensiuni ale cunoasterii... Puppet master se naste in fluxul informational dupa cum zice plecand de la stadiul de program conceput sa invete si devine in final AI... insa dezvoltatea lui se opreste... are nevoie de Motoko pentru a-si amplifica informatiile cu orizonturile dimensiunii umane... cunoasterea prin noi senzatii si interactiuni cu mediul inconjurator...well...cred ca trebuie sa mai revad Gits insa cam asta e din ce-mi amintesc eu...ma rog...mi-e prea somn pt mai multe ideii...poate o sa revin si cred ca voi muta discutia la topicul respectiv Gits...
shoppy
Ati mai cautat versiune subata buna la GITS - SSS ? unsure.gif
Sidonix
eu nu am gasit nimic... si nici nu mai caut... daca cineva gaseste sa posteze aici sursa. multumim anticipat smile.gif
LArSON
A aparut DVDRip-ul RAW si un sub care se pare ca este destul de bun. Cine are cont pe bitmetv sa dea navala, cine nu, sa mai astepte (bitmetv e inchis pentru signup).

Daca vrea cineva subul sa-mi spuna, incerc sa-l trimit pe mail :-)
zeri
Sa-mi trimiti mie sub-ul pe mail. O sa iau si raw-ul acela de undeva, poate o dam de un sub in romana smile.gif
Ranma-kun
Zeri, daca primeshti sub, pune-l pe site la download impreuna cu raw-ul please. Ca vreau si eu si n-am acces pe torrente cu netu de faculte.
Eventual il mut eu pe un server permanent ulterior.
zeri
Gata, filmul se gaseste in sectiunea Downloads - Portia de Anime iar sub-ul la Subtitrari

Multumim LArSON de subtitrare. Sper sa apuc cat mai curand sa-i fac o traducere. Nu stiu daca raw-ul pe care l-am folosit este acela dvdrip, dar se vede foarte bine. Oricum o sa incerc sa fac rost de unu si mai bun.

Enjoy!
Probably me
Am impresia că cel de 800+ e TV rip. SaiyaMan are unul de 500 şi-s oameni cu tradiţie, e puţin probabil să nu fie de calitate.
Sidonix
eu il am pe ala de 508 mb la o calitate acceptabila si subbul trebuie sa-l sincronizez pt ca vad ca are delay la... insa mi-e silaaaaaaaaaaa smile.gif
ibarbar
Hehe, acum l-am vazut tot, mersi zeri ca de la tine l-am luat smile.gif

Practic e un episod dezvoltat destul de mult, aceleasi teme a pseudo-societatilor ce se pot dezvolta in urma folosirii netului masiv.

F interesant, bine animat ca de obicei, muzica superba.
De apreciat sponsorizarea Nissan, care are masinile principale in film. Nice touch wink.gif

Merita vazut, evident.
shoppy
Am vazut si eu, mi-a placut foarte mult. A fost tot ce am asteptat de la al treilea film gits.
A fost mai bine ca a fost mai multa actiune si mai putina filozofie. A fost si bataie cu un super-tanc, s-au reintors Tachinohama, au participat la actiune, duel intre sniperi, s-a intors Major, multe scene din cyber-space, animatie clasica dar de calitate, extinderea Section 9, ascensiunea in cariera a lui Togusa, Bateau care nu prea-si mai gaseste locul fara Major, referiri atat la Pupet Master cat si mai subtil la Laughing Man, intriga destul de complicata, acelasi umor, final deschis la interpretari, etc.....

Sa ne traiasca Zeri, calitatea a fost buna, subbul afisa cam mult dintr-o data si disparea cam repede, dar a fost download direct fara huburi sau torente. Asa ca per total a fost super.

Ce ne asteapta in viitor de la producatorii gits?
kaeru
SPOILER

Asteptam de mult sa apara un astfel de film care sa raspunda la toate intrebarile puse in primul film GITS (cel al lui Oshii). E extrem de interesasnt, ca deabia la finalul sau, incepi sa realizezi cand este situat cronologic fata de celelalte 2 filme si serii. Si asta e cu atat mai bine, cu cat nu te face sa te astepti la prea multe si in final te trezesti ca-ti prezinta o situatie cu MULT mai complexa si mai intriganta decat ai fi putut spera vreodata.
Misto cum se termina primul film: cu Motoko care devine una cu netul si doreste sa cunoasca tot si toate. Dar parca si mai misto cum raspunde filmul de fata la aceasta cautare: nimeni nu poate cunoaste totul si nimic nu-i etern. Si mai important decat atat: limitele sunt cele ce dau gustexistentei. Motoko isi da seama dupa ce a gustat din infinitul informatiei, ca tot om e mai bine sa fii. Super ideea.
Apoi m-a impresionat mult faza cu Togusa si fetita lui.

(A aparut FF12 !!!!! Asta e off topic, in caz ca nu v-ati prins, dar sunt prea bucuros ca sa ma abtin!)
Sidonix
in Solid State se prezinta o entitate virtuala sub forma unei constiinte comune a unor indivizi... in GITS e vorba de un program ce devine constient de sine si cauta noi extensii pt a-si mari cunoasterea prin Motoko... eu nu vad un liant clar intre filme si nici intre GITS SAC 1st season... mai degraba o divagatie enigmatica si o noua perspectiva a unei potentiale evolutii... Solid State pune un lucru in evidenta... fara Motoko, Gits nu e Gits dupa cum spuneam... eu m-as intreba daca Oshi ar face un nou GITS cum ar fi !?... probabil nu o sa aflu prea curand...
shoppy
Gits fara Motoko e ca Sandy Belle fara Sandy Belle biggrin.gif.
Nu a fost nici un Gits fara Motoko, chiar daca in Innocence ea apare deabia la sfarsit, ea e prezenta pe toata lungimea filmului, personajele gandindu-se in permanenta "what would Motoko do ?".
Sidonix
... ce m-a surprins pe mine in Solid State a fost atitudinea lui Batou fata de Kusanagi... prima data in care el isi manifesta "dependenta" fata de ea... elocventa este secventa de la sfirsit in care Batou o trage pe Motoko K. spre el... aint' that cute smile.gif ... "dependeta" e mai degraba o atractie... nu am vazut tipul asta de manifestare in nici un GIts scos pina acum... poate in Gits-ul lui Oshi tot spre sfirsit asistam la lupta dipserata a lui Batou pt a o proteja pe Motoko in momentul cind era atacata de S.w.a.t snipers... hmm... poate vom asista la un viitor blend intre Gits si Aermitage... speculatii care depinde de Masamune si nu cred ca are idei de genu momentan... oricum nu stiu cum ar putea evolua Motoko intr-un eventual GITS SAC 3 sau GITS 3... sper sa nu se opreasca aici...
kaeru
Ba cum sa nu mai fi vazut cat de atasat e Bateau de Motoko??? Uita-te din nou la prima serie. In penultimul ep, e f evidenta relatia celor 2. Puls ca aminteste-ti cat se crizeaza Bateau cand Motoko primeste glontul acela in capatana.
NOTORIOUS
Ceva exista intre Batou si Motoko si asta nu este prima oara cand ni se arata asta (daca nu ma insel scena de care vorbeste Kaeru seama foarte mult cu ce din film daca nu e chiar mai "aprinsa"). Trecutul lor ne este inca foarte putin cunoscut cat si relatiile lor interumane. Totul este lasat la aprecierea noastra, un motiv de "barfa" si un mod superb de a ne stimula imaginatia. Sunt multe de discutat pe aceasta tema dar sigur exista un topic asociat. Cat despre film (pe care am apucat si eu sa-l vad, finally! ) pot spune ca mie mi se pare mai slab din multe puncte de vedere dar cred ca e vorba si de gusturi. Preferam stilul abordat din filmul 1 sau 2 dar cel din serie mi se pare nepotrivit pentru un film, chiar daca este lucrat la nivel de cinematograf. Povestea duce lipsa de actiune o mare parte din film dar are o evolutie cel putin interesanta. Finalul mi s-a parut ohmy.gif extraordinar si sper sa apara si o continuare.
Sidonix
heh... toate reactiile lui Batou fata de Motoko se petrec in situatii limita din care reiese atasamentul lui prin sacrificiu... gestul din Solid State e natural si cred ca cel mai dificil pe care a putut sa-l faca...
LArSON
ia uitati-va ce-a mai aparut:

[Q-R] Ghost in the Shell S.A.C. Solid State Society (DVD XviD 704x396 24fps AC3 5.1ch)
zeri
Eu am luat dvd-ul de pe Asian DVD Club. Se vede super.
NoOne
Eu am reusit sa iau o varianta mkv care nu prea spune carui grup de fan-subberi apartine:

Dimensiune: 748MB
Video: MPEG4 Video (AVC) 640x352 (16:9) 23.98fps [Video]
Audio: MPEG Audio Layer 3 48000Hz stereo [Audio]
Subtitle: Advanced SubStation Alpha [Subtitle]

Va rog sa-mi spuneti daca exista o varianta mai buna care sa fie tot mkv (cu subtitrare soft) la care sa fac traducerea.

La inceputul anului 2007 vreau deja sa demarez actiunea.

Multumiri anticipate.

Later edit: Pe versiunea mea mi se blocheaza demuxarea la 85.75% - deci mi-ar cam trebui si o versiune de ASS sau SSA pe acelasi fisier video pe care il am. Daca nu e (am sa mai caut eu unul) o sa adaptez sfarsitul ASS-ului dintr-un SRT

ASTA, BINEINTELES DACA MERG PE VARIANTA VIDEO DE MAI SUS.
zeri
Eu am luat de pe iplay versiunea asta:

[Q-R] Ghost in the Shell S.A.C. Solid State Society (DVD XviD 704x396 24fps AC3 5.1ch).avi [1.04GB]
e un avi in japoneza. Pe langa asta e si un srt in engleza.

Daca crezi ca e portrivita sa-mi spui ca o pun undeva sa o iei.
NoOne
Am luat si eu aceeasi varianta in cele din urma. Cred ca voi traduce .SRT-ul si voi incerca sa-mi creez singur un .MKV din cele doua (.AVI + SRT). Exista un .SRT la partea de subtitrari a site-ului. Este varianta pentru versiunea amintita? Sau sa caut eu o alta varianta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.