Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stargate SG1 & Atlantis
Anime-Club Forum > Non-Anime > Seriale si Filme TV
Ranma-kun
Eu sunt un mare fan Sci-Fi iar universul Stargate m-a captivat de cand am vazut de prima data filmul Stargate back in 94.

Sg1 a ajuns deja la 10 serii si 200 de episoade, acuma cateva zile am vazut episodul cu numarul 200.
Cu totul ca in ultimele serii Oniel a cam disparut de pe scena serialul tot este foarte interesant, mai ales cu lupta intre Ancients si Orai care sper sa vina.

Pe langa Sg1 in paralel mai ruleaza inca o serie Atlantis, bazata tot pe universul stargate si chiar se intersecteaza cu Sg1.

Ultimele serii din Sg1 si Atlantisul chiar au devenit serii Sci-Fi veritabile cu lupte intre nave spatiale, si au deviat de la luptele millitary-field action si world by world exploreing care caracterizau primele serii din Sg1. Acuma se confrunta mai des si in larg cu inamicii, si Pamantul a devenit o putere militara intergalactica semificativa cu propriile nave spatiale. Lucru care putini si l-ar fi imaginat la inceputul seriilor Sg1.

Mai multe informatii gasiti pe www.gateworld.net
Trickster
Big big fan here, pacat ca Sci Fi Channel a renuntat la SG-1 si s-ar putea ca sezonul 10 sa fie ultimul... si sa ramana doar atlantis. Faina serie, plina de umor, autoironie si scene memorabile, ca sa nu mai vorbim de actiune buna si SF de calitate, plus ca mie imi place si Ben Bowder, actorul care l-a inlocuit pe O'Neil inca de pe vremea Farscape-ului. De-abia astept sa vad si eu cum culmineaza lupta dintre ancients si ori. Cat despre atlantis, daca n-ar fi McKay ar fi un esec total biggrin.gif.
Ranma-kun
Chiar e pacat insa e mai bine decat s-o traga de par si sa iasa ceva calitativ inferior. Mai bine un sfarshit bun decat continuari proaste.
Probabil deja si actorii doresc deja o vacantza prelungita, a fost greu sa continue fara Oniel insa fara mai multi e imposibil, deja ar fi alta serie.

Insa is curios cum va continua Atlantis dupa ce invinge Raith'ul, pentru ca se aproprie destul de mult acel outcome, iar apoi nu prea vad o continuare plauzibila.
Trickster
Ei, cea mai mare scapare in caz de criza de inspiratie ii rasa aia la fel de veche ca si Ancientii sau Nox sau Asgard cu un nume impunator: Furlings laugh.gif. Ce as vrea eu sa vad ii ca decoleaza cu orasul cu tot macar odata, ar da o intorsatura originala serialului. Oricum, sper sa nu fie ceva genul Goa'Uld dupa ce bat wraith...

Apropo, cam la majoriatea sezoanelor scenaristii aveau scris si cate un sfarsit de serial in caz ca nu li se prelungea contractul. Plus ca si Richard Dean Anderson ar fi dat semne ca ar avea o prezenta mai activa in sezonul 11. Ar fi chiar pacat sa-l anuleze cand o inceput sa prinda avant toata povestea cu Ori. Ca si veste buna cica producatorul cauta inlocuitor pt. Sci Fi Channel.
sailorcorvus
Da e super serialul e unul din preferatele mele m am indragostit de el cand la dat prima data pe Antena filmul si apoi serialul iar apoi netul a sarit in ajutor.
HEartLES
Sezonul 1 - exceptand trilogia The Siege , nimic deosebit .
Sezonul 2
Mi-au atras atentia episoade ca Siege , Runner , The Lost Boys(1) , The Hive(2) si Michael (episod care ..l-as clasifica ca fiind de 10 ) ce au ca protagonisti pe Lt. Ford si Michael ( un ofiter rapit in timpul raidurilor wrath din asediul orasului...o infruntare dintre moralitate si instinct ..unde si ce importanta are adevarul & conceptul de corect ..pentru cele 2 rase . Am savurat la maxim dialogul dintre Teyla si Locotenent ..in incercarea ei de a demonstra asa zisa superioritate a rasei umane si ...concluzia " Ai avut tupeul sa pretinzi ca esti prietenul meu !!! " In orice caz episodul e superb si nici un text nu ar putea egala reactia descrisa gen "damn ..m-a lasat fara replica" .
Ce nu mi-a placut ..inca de la inceput ..este atitudinea tip James Bond a lui
Sheppard cu mici tendinte de sabotor ( chestie reprosata si de Ford ) ca sa nu mai spun de talentu de intrigant , calitate testata din nou pe ford si apoi pe regina .

Arme
~ Well yeah ..trebuie sa recunoastem ca astea sunt sarea sau piperul intr-un sci-fi reusit nu ? Si aci ..situatia e la pamant . Exceptand scuturile energetice ale orasului
nu vad nici o inovatie importanta in dotarea baietilor nostri ( asta facand o comparatie cu Scutul energetic personal + bratara folosit de Lorzii sistemului Goa`uld )Ceva scene cu niste carabine energetice ala Mad Max ..si atat .
Noroc cu McKay si versiunea aia de scut gasita ( devine enervanta gasitu asta ...si lipsa punerii la treaba a creierului pentru putina originalitate ...) , trebuie sa recunosc ca m-am tavalit pe jos de ras la concluzia doctorului .. mai mai ca iesea un nou hit in muzica ( "i `m in-vin-ci-ble !!! " ).
Astept sa vad si sezonul 3 ..poate poate le vine regizorilor mintea la cap .
zeri
Ultimile episoade aparute din SG1 au fost prea frumoase. Eu cred ca scenaristii incearca sa salveze serialul printr-un ultim efort. Daca continua asa pana la sfarsitul seriei mai mult ca sigur ca fanii vor cere o continuare.
edg
ar fi tare daca l-ar continua, nu avem nimic altceva de facut decat sa speram, oricum din cate am inteles SG1 va fi continuat de 2 filme, Stargate SG-1: The Ark of Truth si Stargate SG-1: Continuum.
Pentru mine cel mai tare episod a fost cel cu nr 200, a fost foarte amuzant, pentru voi care-i?
Ranma-kun
Cele doua filme nu se stie daca chiar continua SG1, doar ca vor fi doua filme.
SG1 s-a terminat, nu va mai fi continuat, poate or sa mai apara niste filme, dar atat. Asta pentru ca Sci-FI Channel care are licenta pentru seriale (nu pentru filme), a decis sa nu mai continue SG1.
Atlantis va fi continuat cu un sezon(atat este sigur). Sezonul 4 incepe in septembrie.
Mai multe informatii gasesti pe www.gateworld.net .
Trickster
Dincate stiu sponsorizarea pentru filme vine de la mgm, si e destul de substantiala... ar trebui sa ne asteptam la niste efecte speciale cu adevarat deosebite, si se poate sa incheie povestea din SG-1. Parca mai este in plan si inca un spin-off, inca nu se prea stie nimic concret, dar eu zic ca daca tot au mers in stil Star Trek pana acum, asta o sa fie cu o echipa SG ratacita in alta galaxie tongue.gif.
Probably me
Mai bine ar avea grijă să investească în scenariu. Primul film n-a avut nimic extraordinar dpdv al efectelor speciale, dar uite ce-a ieşit din el.
Trickster
Eh, a avut la vremea lui ceva extraordinar din punctul de vedere al efectelor... mastile anubis aratau de nota 10, alea din serial de pana sa le creasca bugetul erau de toata jena.
Probably me
Cred că cel mai fascinant lucru mi s-a părut atmosfera, în film şi începutul serialelor. Perioada Goa'uld a fost cea mai interesantă.
dmf
superb serialul.. l-am vazut pe tot intr-o sapt ... program ora 1-2 de cand ma trezeam pana la 6-8 dim smile.gif)
dmf
dupa o asteptare luuunga ..de vreo 6-7 luni in sfarsit a aparut primul epsiod din sezonul patru smile.gif

episod cat de cat bun avand in vedere ca il asteptam de foarte mult timp, singurul lucru enervant din acest episod a fost ca defiecare data cand se rezolva o problema ..aparea altceva care ar fi facut eforturile lor sa fie in zadar...sooo fucking annoying
Missa-chan
Am urmarit si eu cateva episoade din Stargate SG-1 cand erau difuzate la televizor (si la romani si pe RTL II), dar nu am avut rabdarea necesara sa ma uit la tot plus ca nu sunt o fana prea mare a SF-ului. Insa asta nu inseamna ca nu mi-au placut episoadele pe care le-am vazut tongue.gif . Sarcasmul lui Jack O'Neill era criminal laugh.gif . Mi-a placut insa si de Teal'c, dar in rest Jackson si Carter nu m-au impresionat cu nimic (sau mai bine zis nu aveau ce le trebuia ca sa se afle printre personajele mele preferate).
Taica-meu a facut rost si de Stargate Atlantis fiindca lui ii place mult, dar nu m-am mai uitat.

Ma rog, a fost frumos cat a am vazut, dar nu mi-a placut intr-atat de mult incat sa continui sa-l vizionez. smile.gif Nu ma intelegeti gresit, e un serial reusit, doar ca mie nu imi plac SF-urile asa mult.
Kawoosh
Sunt un mare fan al serialului Stargate SG-1 si de fiecare data cand am ocazia incerc sa revad cate un episod. Numai de bine despre SG-1, insa Atlantis nu are acel ceva care sa ma faca sa astept cu infrigurare un nou episod. Inceputul sezonului 1 a fost destul de bun, dar caracterele don't appeal to me la fel ca cele din SG-1, in afara de Mckay, care e unul din personajele mele preferate (super a fost episodul 'Duet' din sezonul 2). Asa, si episoadele 'The storm' si 'The eye' din sezonul 1 au excelat din punct de vedere al efectelor speciale.
Vazut Ark of Truth. Impressed by special effects, but not by the story. Parerea mea este ca au vrut sa faca prea multe in prea putin timp. Mi-a amintit de 'Terminator' (sper ca veti intelege de ce). Poate Stargate Continuum va fi ceva mai bun. Ba'al mi-a placut de cand l-am vazut prima data in sezonul 5, in episodul intitulat Summit. Goa'uld si Stargate merg foarte bine impreuna, deci din punctul meu de vedere se anunta a fi un film reusit.
Mikael
am vazut sg-1 si a devenit una din seriile mele preferate, mi-a placut foarte mult story misto, personajele misto, dar din pacate sa cam stricat pe la sfarsit cu schimbatu de peronaje...iar cat tine de atlantis e destul de fain acuma astept sa apara mai mult din sez 5...pt cei interesati a aparut si o serie de desene la stargate plus un joc online
HEartLES
Pentru ca filmarile la Stargate Atlantis se misca de la incet in jos , am dat o raita la seria SG-1 , ca tot sarisem 3 sezoane rolleyes.gif . Daca despre wraith intelesesem ca ..e asa ca un preludiu ptr Atlantis , nu inteleg cum a ramas cu " The Ori " , speram sa fie ceva mai creativi, tocmai cand trimit " calul troian" in galaxia de origine , s-au gasit sa faca economie la filmat !! Era o serie care, din punctul meu de vedere chiar rivaliza cu "vino-ncoacele" din primul SG-1. Vad ca in atlantis , i-au scos de la gheata pe Asgarzi , poate de data asta vin cu un scenariu mai de doamne ajuta ! unsure.gif
Nessaja
Filmarile la Atlantis s-au incheiat, difuzarea are multe goluri - acum iar au o saptamana pauza.
Wraith tb sa fie echivalentul Goa'uld in galaxia Pegasus, dar scenaristii nu le-au folosit tot potentialul si au devenit un dusman in plus.
Povestea cu Ori s-a incheiat in primul film Stargate din anul acesta - The ark of truth. Filmul Continuum a readus Goa'uldzii si asteptam filmul de anul viitor.
HEartLES
QUOTE
Povestea cu Ori s-a incheiat in primul film Stargate

Indeed laugh.gif da' ptr ca era film , ma asteptam sa fie film : adica lupte la greu , un scenariu mai greu de anticipat , un rol mai activ al Anticilor ascended ca doar si ei erau vizati , si nu 2 episoade simple cuplate sub numele de MOVIE dry.gif ..deah
Acum ca SG-1 e , intr-un fel , un subiect incheiat cateva doua intrebari in vin in minte :
- de ce nu au facut un joc ptr. PC - dupa atatea sezoane , vezi doamne , era clar ( zic eu) ca se va vinde ... timp de o luna sau doua , dupa care aparea "free" rolleyes.gif
da' mai scoteau niste bani si ce-i mai important , il "convingeam" pe Jack sau Daniel sa devina the Supreme System Lord.. icon_twisted.gif ..oh hell dry.gif
- si cea mai importanta intrebare ..who are the Furlings ? rolleyes.gif
Trickster
Au facut joc pe PC, MMO chiar, dar au oprit productia... parca era foarte slab sau ceva de genul...

Furlings are the masters of the universe!!!!!!111111one!!!
AMICU
A fost serialul care m-a facut sa aleg serialele inaintea filmelor de lung metraj.Mi-a schimbat total viatza, dar nu regret nici o clipa.
Nessaja
QUOTE(HEartLES @ Dec 5 2008, 11:11 PM)
Indeed laugh.gif da' ptr ca era film , ma asteptam sa fie film : adica lupte la greu , un scenariu mai greu de anticipat , un rol mai activ al Anticilor ascended ca doar si ei erau vizati , si nu 2 episoade simple cuplate sub numele de MOVIE  dry.gif ..deah
    Acum ca SG-1 e  , intr-un fel , un subiect incheiat cateva doua intrebari in vin in minte :
  - de ce nu au facut un joc ptr. PC - dupa atatea sezoane , vezi doamne , era clar ( zic eu) ca se va vinde ... timp de o luna sau doua , dupa care aparea "free" rolleyes.gif
da' mai scoteau niste bani si ce-i mai important , il "convingeam" pe Jack sau Daniel sa devina the Supreme System Lord.. icon_twisted.gif ..oh hell dry.gif
  - si cea mai importanta intrebare ..who are the Furlings ? rolleyes.gif
*



Se pare ca si primul film SGA va inchide cateva povesti din serial sad.gif

Se pregateste un joc pentru 2009 STARGATE WORLDS - Site oficial. In 2005 mai trebuia sa apara STARGATE SG-1: THE ALLIANCE, dar din cauza unor neintelegeri nu a mai fost lansat. Michael Shanks (Daniel) declarase la un mom. dat ca primise o varianta a jocului acasa.
Mikael
am vazut si tot atlantis si acuma astept sa apara filmu de incheiere al seriei care ar trebui sa apara anu asta cred...si mai am stargate infinity ca sami fac rabdare sa ma uit... si mai trebe sa inceapta sa apara stargate universe
HEartLES
Una Sub centura laugh.gif
Kikazu
foarte tari filmele!! numai ca atlantis este cam STUPID!! mai tare este SG1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.