Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Onegai Twins!!!!
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime
Pages: 1, 2
SebyTheDragon
Ok....mult asteptata serie, desenat de aceeasi firma care a facut si Onegai Teacher..e gata..Muwhaha...am vazut 7 ep...si mi se pare super reusit.In continuare se pune accentul foarte mult pe romance, insa nici fazele funny nus putine!!
Deocamdata as zice ca Teacher e mai bun...insa tot va depinde de finalul seriei...ca deja ma mananca pielea...cand ma gandesc la deznodamant!! :shock: biggrin.gif

Din seria precedenta nu s-au pastrat decat cateva persinaje...acestea fiind
Mizuho(profa),Unul din prieteni lui Keitaro, si foarte rar...Keitaro..a era sa uit...si Marie..Cpuul de bord al navei lui Mizuho!!

Povestea se invarte in jurula trei personaje un tip si doua tipe.., orfani toti 3...care au in comun o fotografie..in care sunt un baiat si o fata!!
De aceea fiecare crede ca celalat din fotografie e frate lui...insa ups....sunt 2 fete cu aceeasi fotografie...si nu pot fi amandoua surorile tipului...si de aici incepe povestea!!!

O sa revin cu ceva mai multe detalii...dupa ce o termin de vizionat...adica asta seara!!!!Voi incerca sa nu fac spolier...ca sa va pot face sa il vizionati!!
SebyTheDragon
Ok...Done!!!

Misto ..superb desenat...partea de romance excelenta...insa partea de funny...aproape inexistenta...din pacate!!!
Oricum...cee ce mi s-a placut cel mai misto...a fost rasul presedintei consiliului elevilor...un ras evil :twisted: ceva de genul BUHUHU!!!..si bineinteles cu ochisori rosii!

Seria merita vazuta,...o sa placa foarte mult mai ales la fete! Io o consider sub Teacher(..se pare ca isi va pastra locul pe care i l-am dat!! wink.gif de no 1 in acest caz..).
Fate
VREAU SI EU !!!!!! :arrow:
SebyTheDragon
...Hmmmm. explica-mi de ce ai luat Ninja Scrollul si nu ai laut si Onegai Twinsul....cand ai fost la Lother...sau nu-l avea cand ai venit tu..(e posibil...i l-am dus in a doua transa laugh.gif ).Acum il are...poti trece sa il iei de la min e sau de la el!!! wink.gif
Fate
Saracul Seby..... Crede ca sunt sugator de anime ! Pai sunt laugh.gif
CAPUSA 8) Scuze ca am facut topicul de Ninja Scroll inaintea ta , mi s-a parut mie ciudat ca nu l-ai facut tu .....si dupa cateva zile de asteptare m-am decis sa il fac eu smile.gif
Gomen , gomen :roll:
Kataracta
Am mai zis si prin alte locuri dar cred ca e bine sa imi zic parerea despre serie si aici smile.gif

Mai placut foarte mult desi nu la fel de mult precum Onegai Teacher. Sunt foarte misto realizate cele doua tipe, foarte dulci de iti vine sa le manaci :twisted: Ce n-as da ca sa fiu in locul lui Maiku tongue.gif

Gomen, imaginatia mea deja o ia razna :oops:
SebyTheDragon
laugh.gif Fate ia zi...de ce crezi ca dau io animele lui Lother...tocmai pt ca el le poate da mai departe mult mai usor ca mine,si pt ca imi sustine "productia" adica el imi da blancuri pt a putea downloada! Forte bine ca le luati..macar stiu ca am facut un bine la toti si nu pierd noptile degeaba! Nus daca ai observat...dar anime noi...in afara de mine si Kata...nu prea mai are cine sa aduca...din pacate!!

Scuze pentru offtopic!!

Sincer dintre cele doua tipe mie imi place mai mult Karen(cea cu parul verde - albastru)!!...Si puteam sa jur ca asa se va termina seria....dar speram..si io ..(nu zic mai mult)!! ca ma dupa asta.. biggrin.gif !!

Cuplul cel mai misto este intre sefa clasei si The Gay Guy...cum ii zic io!!Cei care au vazut seria stiu la cine ma refer!!!
Kataracta
Seby sunt complet de acord cu tine. Si mie imi place de Karen mai mult. E tare scumpica Dar nici Miina nu e da aruncat smile.gif

Si imi place la nebunie de "za Gay Guy" smile.gif Apar situatii foarte amunzante cand ii tot face avansuri lui Maiku. Si imi placea ca de fiecare data cand o saruta pe sefa clasei nu se putea sa se rezume doar la sarutat laugh.gif (cei care au vazut seria stiu la ce ma refer, vorba lui Seby tongue.gif )
Fate
Uite ca l-am luat si io de la Lother , si am vazut deja primele trei episoade , mi se pare foarte simpatic , desi cred ca Onegai Teacher mi-a placut mai mult. Dintre cele doua , cred ca eu o prefer pe Miina , cealalta e prea inocenta.... eh , nu ca ar fi de aruncat laugh.gif

PS: Seby , acum am si eu Wonderful Days , am de gand sa ma uit ca sa imi fac si o parere smile.gif
Fate
Mda ... l-am vazut pe tot ... ce sa zic , e marfa , super misto desenat ....muzica e cam varza totusi si subiectul nu este asa de incitant ca in primul .... bun insa smile.gif
Bawmwolle
Nu am vazut decat primele 3 episoade(deocamdata), insa deja il condier unul dintre "Favourites".Poveste pare interesanta pana in acest moment, iar grafica si coloana sonora sunt la inaltimea celor din Onegai Sensei.Ah!Ce noroc are Maiku!Si mie imi place mai mutl Miina, karen e totusi mult prea timida si rezervata biggrin.gif
Kataracta
Karen poate ca este putin mai timida, dar tocmai asta e farmecul ei. Cand am inceput sa ma uit la serie si mie imi placea mai mult de Miina dar cu cat am vazut mai multe pisoade cu atat mi-a placut mai mult de Karen.

In fine, asta tine de gusturile fiecaruia smile.gif
SebyTheDragon
Mie mi-a placut de la inceput Karen.....Imi plac deobicei mai mult tipele cu parul lung si culoarea parului mai ciudata...ce vreti mai mult decat verde-albastru ala misto...Ca fel de a fi, personajul e destul de bine conturat..si sa nu uitam ca unele din cele mai misto faze funny..se contureaza in jurul lesinurilor ei!!!
Bawmwolle
L-am vazut si eu, in sfarsit.Pot spune cu mana pe inima ca mi-a placut mai mult decat Onegai Sensei.In primul rand e mai realist(mizuho era extraterestra...), in al doilea rand e mai amuzant...Parca si grafica e ceva mai buna.Totusi, coloana sonora mi-a placut mai mult in Onegai Sensei.Legat de comparatia Miina-Karen, raman la ideea precedenta.E mai 'intepata' roscata biggrin.gif .Si nu-l mai invidiez deloc pe Maiku, el nu a avut nici un prieten pana au venit ele. :cry:
SebyTheDragon
Sincer...toat lumea pe care am intrebato..mi-a zis ca Techer emai bun...si iosunt de aceeasi parere..Nu ma supara deloc faptul ca Mizuho era alien..chiar asta era cherry on top of everything!!
In twins...lucrurile..decurg mai normal...si poti chiar intui ce se va intampla in continuare...asta nu prea mergea in Teacher..In al doilea rand ..partea de funny..e destul de mult limitata...In principiu ..Twinsul se ridica dpdv romantic..la Teacher...dar dpdv funny...niciodata..!!
Ma rog..acum depinde de persoana..Probabil ca tie Sethi...iti plac mult animele cu tenta romantica accentuata!..Io cum sunt maniac la Blood stuff...am un pct de vedere....un pic maiobiectiv..as punea zice! wink.gif
zeri
Acum mi-am amintit: dupa ce am terminat de vazut tot serialul am ramas un pic nedumerit; pana la urma Miina ce legatura avea cu Maiku?
In ultimul dialog (cel de dupa generic) Maiku ii spune ca de fapt in fotografie era el si Miina, si deci au fost impreuna toti trei de atunci.


(later edit: ahh ce-mi place sa incep o pagina noua biggrin.gif )
Elf Princess
L-am vazut si eu, l-am luat repede de la Lother imediat ce mi l-a recomandat Seby smile.gif .

A fost un anime dragut, insa povestea mi s-a parut de-a dreptul ciudata. N-am prea inteles sentimentele lui Maiku: el tinea la amandoua si, la o adica, ii era perfect egal care se dovedea a fi sora si care ramanea girlfriend... Si cred ca n-am inghitit prea bine toata partea incestuoasa, desi in Angel Sanctuary am adorat-o...
SebyTheDragon
Iarasi....aud de Angel Sanctuary.....mah...cum se face ca nu vad si io un amarat de anime....vad alte sute...si toata lume se gaseste sa imi zica de ala care nu l-am vazut... :shock: :x ....
Partea aia..in nici un caz nu as numio incestuoasa...ca doara ce a facut....le-a sarutat pe amandoua....si sa nu uitam ca pe Karen...numai din greseala....probabil..ca din cauza ca ea era sora!!!
ce imi place..era seninatea cu care stioau amandoi ca Karen(scuze de cacofonie..) aflase adevarul....dar nimeni nu se inghesuia sa o traga de limba! laugh.gif Le placea la nebunie situatia actuala...si vroiau sa o prelungeasca cat mai mult! wink.gif
Thor
Onegai Sensei e mai tare decat Twins din mai multe privinte.Cel mai important este faptul ca e mai amuzant.Twins mi s-a parut un pic mai romantic-sad.Parerea mea!
Thor
Nu stiu sigur cum sa definesc relatia dintre cei trei.Si poate intradevar se complaceau in situatia in care se aflau dar trebuie sa recunosc faptul
ca ideea mi-a placut(nici prea-prea, nici foarte-foarte).Oricum Onegai Sensei a fost mai tare! laugh.gif
Bawmwolle
tongue.gif:P:P

tongue.gif Cum sa fie Sensei mai funny decat Twins??E invers, si s-a mai discutat asta, chiar si altii au recunoscut asta.Iar despre partea cu "sad story" iar nu sunt de acord.
Bawmwolle
Parerea mea in legatura cu acest subiect o cunoasteti...
andrixnet
Onegai Twins e fondat mult mai bine in ceva real si e mult mai usor sa faci o legatura cu personajele.



Daca n-ai vazut O Teacher si vezi Twins e ok. E super de fapt. Eu am vazut Teacher inainte, dar dupa a doua vizionare a lui Twins, il prefer pe acesta din urma.



E drept ca exista niste cameo ale personajelor din Teacher, unele reusite, altele nu. Mizuho si Marie sunt foarte reusite.

Kei apare extrem de scurt si nu zice nimic, dar e ok. Se pare ca relatia lor e acceptata. Draguta e si fata de la mare cu catelul si binoclul...



M-as fi asteptat sa o vad pe Herikawa, pentru ca Teacher m-a lasat cu impresia ca mai trebuie spus ceva si despre ea.



Daca n-ai vazut Teacher, Ichigo Morino e ok, altfel insa nu-ti explici personalitatea ei, e deplasata.

Matagu iarasi, cu obsesia lui perversa.



Miina mi-a ramas favorita in cele din urma si sper ca ep13 care ziceau unii ca iese prin aprilie poate sa fie mai implinit decat ep13 din Teacher.



Am promis in subiectul despre Teacher ca voi pune niste link-uri cu imagini reale cu peisajele desenate superb in ambele serii. Este zona unui lac din Japonia foarte reala. Iar desenul este superb.

Revin cu ele in urmatorul posting, sa le caut mai intai. Merita.
andrixnet
QUOTE(zeri)
Acum mi-am amintit: dupa ce am terminat de vazut tot serialul am ramas un pic nedumerit; pana la urma Miina ce legatura avea cu Maiku?

In ultimul dialog (cel de dupa generic) Maiku ii spune ca de fapt in fotografie era el si Miina, si deci au fost impreuna toti trei de atunci.





Interesant e faptul urmator : daca Miina nu e ruda cu ei, e o coincidenta foarte speciala faptul ca au exact aceeasi culoare a ochilor (vezi si ep1).
andrixnet
Nu-i asa ca peisajele, locurile unde traiesc personajele din Onegai Twins (si Teacher) sunt parca de basm?

Si totusi ele sunt foarte reale.



Zona unde se intampla actiuea este lacul Kizakiko. (in apropiere de Karuizaka - statiune de ski in prefectura Nagano)



Iata cateva legaturi pentru voi :



Harta zonei din jurul lacului Kizakiko

zone de interes - lacul Kizakiko

Imagini din genericul de inceput al Onegai Twins

Scene din episodul 1 Onegai Twins urmati legaturile din stanga pentru a vedea si alte imagini din zona lacului Kizakiko ce apar in serial.



Sunt minunate. Daca ar fi vreodata sa merg in Japonia, mi-as dori sa vizitez neaparat si zona aceasta.



[img]http://www.please-please.jp/one2/07link/img/banner01.gif[/img]

[img]http://j-music.fuzzy2.com/one2/image/banner2s.gif[/img]
andrixnet
Onegai Sensei & Onegai Twins

sau

Onegai Sensei vs. Onegai Twins ?



Ambele mi-au placut mult. Dar mai mult Twins. Parere personala.

Vizionand Twins, datorita modului in care au preluat cateva elemente din Sensei, am ramas cu impresia ca mi-ar fi placut si mai mult daca nu cunosteam acele elemente din Sensei.

Iar Twins mi s-a parut ceva mai apropiat de real si mai usor de stabilit o legatura cu personajele. Iarasi, parere personala.
Thor
Cu cat e mai funny ,cu atat mai bine.In sensei am ras mai mult decat in twins.Parerea mea.
fangorn
ba bine-inteles ca se face o deosebire, dar se face si o comparatie intre cele 2 serii, dar in loc sa avem 2 topicuri, Sethi s-a gandit sa faca doar 1.



nu e chiar asa de greu... 8)



asa! Mie imi place mai mult Onegai Sensei, pentru ca e mai funny. Si pentru ca "the original is always best". parerea mea... 8)
Bawmwolle
Eu tot nu inteleg de ce spuneti ca Onegai Sensei este mai amuzant decat Twins.Vreau dovezi, altele decat episodul al 13-lea, care, cu totii cred ca suntem de acord, nu e decat un side-story si nu face parte din povestea propriu-zisa!
yuki
Nici eu nu cred ca Onegai Sensei e mai amuzant decat Twins, dar probabil multi se lasa influentati de impresia pe care le-a lasat-o per total unul dintre ele, iar daca ei prefera O. Sensei e normal sa aiba impresia ca e mai amuzant. Eu am vazut intai Twins si apoi Sensei si poate de aceea imi place mai mult ( dar la fel a facut si fratele meu si lui ii place mai mult Sensei). Deci parerile sunt impartite. Oricum ambele sunt super si merita vazute. Poate ar fi bine sa se mai faca o serie Onegai happy.gif.
SebyTheDragon
sensei...e cu superior fata de Twins...mai ales la faze funny...numarati cate gasiti in Twins si cate In Sensei...

Dpdv al povesti...amandou is cam la fel...o poveste mica pe marginea caruia se creaza aventura personajelor.

In sensei...pot zice ca are mai multe faze funny...numai pt ca au facut-o alien pe tipa!! tot din motivul asta...apar si mai multe situatii neprevazute decat in Twins...ceea..ce da aroma seriei!!



Dupa mine Onegai Sensei este in continuare cea mai tare serie Romance Funny!!!
yuki
Chiar vrei sa numaram fazele funny? Poate nu e o idee rea. Asa o sa vezi ca Twins e cu mult mai funny ca Sensei. Sensei are parca story-ul mai dezvoltat, are si dramatism ( pe cand in Twins nu prea gasesti ). Si nu vad de ce e asa funny ca tipa e alien ? Din contra mi s-a parut ca nu prea se acorda importanta acestui fapt. Pentru mine acest lucru e doar un detaliu.
SebyTheDragon
Ok...poate te-a influentat prea mult ca ai vazut prima data Twins! :wink: ..Numara...dar nu pune ca faza funy orice gest de lesin al tipei!!! laugh.gif O faza super tare in Onegai e cea in care Keitaro sta atarnat de Balcon la tipa!! Aia e o faza super funny!! In twins nu prea sunt faze cu atat incarcatura umoristica...sunt faze cu tenta funny...dar nu pot zice ca am fazut vreuna super funny ca sa zic asa!!!
yuki
Hmm...ce ai scris tu ma-a pus pe ganduri. Poate fiecare percepe unele faze diferit. Poate ceea ce e funny pentru cineva, e perceput altcumva de altii. Poate are importanta si starea de spirit a persoanei respective cand vede un anime.

Ar fi dur sa incepem : asta-i funny, ba nu asta e laugh.gif

Uite , in twins mi-a placut mult episoadul cand fetele credeau ca tipul e cuplat cu prietenul lui si tot incercau sa afle daca e adevarat sau nu. Mie mi-a placut mult episodul acela. Si in general muream de ras la fazele "shounen ai", care la drept vorbind au avut doar acest rol, sa fie funny. dar poate nu toti au gustat chestia asta biggrin.gif .Ca sa nu mai spun ca Morino e mult mai amuzanta in Twins, mai ales cand rade :twisted: .
Kataracta
Faza cu Morino ma lasa si pe mine lat tongue.gif Ma amuza la culme rasul ei diabolic.
fangorn
da, Ichigo e dea dreptu hilara. si se pare ce a evoluat din morocanoasa, s-a facut dibolica. asta e personajul care mia placut cel mai mult in ambele serii, chiar daca nu a avut un rol prea important.
andrixnet
QUOTE(SebyTheDragon)
Ok...poate te-a influentat prea mult ca ai vazut prima data Twins! :wink:  
O faza super tare in Onegai e cea in care Keitaro sta atarnat de Balcon la tipa!! Aia e o faza super funny!!




Eu am vazut Sensei si pe urma Twins, dar Twins e preferat de departe.



Si apropo, Keitaro e tipul din Love Hina, pe asta-l cheama Kei...
SebyTheDragon
Asa e :roll: !!! ...Nu imi fac hobby din a memora numele personajelor...creca doar pe cel al profesoarei il mai stiu..Mizuho ...parca...!



Mie imi place sensei mult mai mult laugh.gif punct!!
Bawmwolle
Seby, eu am vazut Twins dupa ce am vazut Sensei si raman la parerea ca este mai amuzant.Fazele cu Morino sunt dementiale, mai ales cea cu:

"You're spying on them!"

"I know.Hihihihih", cu rasul ei machiavelic.
andrixnet
Chiar machiavelic smile.gif



Dar e si in parte un show. E un moment cand gagica aia inalta o intreaba care dintre cele 2 e ruda cu Maiku si care nu, ca doar tre sa stie, e presedinta cu o retea de informatii fantastica.. Rade printre dinti si zice ca stie, dar sunt sigur 1000% ca nu stia.



Shimazaki si Matagu sunt insa foarte enervanti. Shimazaki e tolerabil in cele din urma, dar celalalt, e total aiurea.



Mi-ar fi placut sa fi vazut o idee mai multe despre Herikawa, care in afara unei foarte scurte aparitii in magazin de le zice ceva la fete, nimic...
yuki
eu desi ma laudam odata ca nu am probleme in a retine numele , in Onegai nu prea am retinut nume :oops: , asa ca poate imi amintesti cine erau Shimazaki si Matagu .
Bawmwolle
Cred ca sunt unii dintre prietenii lui Kai-kun.Singurul pe care l-am retinut este Hyousuke, cel blond.
yuki
Da m-am documentat, Matagu Shidou e ala care it tot dadea in sus si-n jos cu sora lui iar Kousei Shimazaki e colegul lui de banca , si care mi se parea adorabil cand se dadea la el....shounen ai :weee: :twisted: . Nu vad de ce sunt enervanti...in seriile onegai nu prea gasesti personaje enervante.



Acum sa revin la tema funny..ca tot am gasit urmatoarea poza pe net.

Care mi-a amintit de faza in care Miina isi cera scuze sau ceva de genul asta lui Maiku ( uite ca mi-am amintit si numele ) si si-a lasat capul pe :roll: genunchii lui...si mai si plangea....si intra Karen & tsubaki ( care gatisera fiecare ramen) laugh.gif .
Demiurgus
Kousei e omul, ca sa zic asa smile.gif Personal il consider cel mai reusit personaj: modul in care a fost desenat, comportamentul, vocea. Vorbeste tot timpul pe un ton cald si calm, cand vorbeste cu Maiku are replici numai una si una si aproape mai tot timpul are pe fata zambetul ala tamp smile.gif Interesul sau pentru Maiku era clar la misto, insa reactia lui Maiku era cea care dadea nuanta nedorita, hehe. Sa nu mai zic de relatia lui cu Tsubaki, a pus mana o data si s-a ars, dar sa pui mana si a doua oara ? biggrin.gif Om mai sincer ca Kousei rar gasesti tongue.gif



In scena acea Karen si cu Maiku parca vorbeau despre parintele adoptiv al lui Karen, iar Miina si Tsubaki gateau ( am vazut cum din spate le ieseau o aura de tigru si de leu !! ..... Nyuuu~~ laugh.gif )
andrixnet
QUOTE(yuki)
eu desi ma laudam odata ca nu am probleme in a retine numele , in Onegai nu prea am retinut nume :oops: , asa ca poate imi amintesti cine erau Shimazaki si Matagu .




In Twins : Shimazaki e colegul de banca a lui Maiku (apropo, personajul principal) si care se cam dadea la el.

In Twins : Matagu era tipul ala obsedat de sora lui mai mica, Haruko. Asta chiar era enervant.
andrixnet
QUOTE(yuki)
Acum sa revin la tema funny..ca tot am gasit urmatoarea poza pe net.


he he

Atunci cand au iesit in oras toti trei si s-au pierdut unul de altul. Cand spre final Maiku urla din rasputeri dupa ele intr-o piateta, astea il aud si vin fuga.

Dar chiar pe ultimii metri, Miina are un mic accident cu genunchiul iar Karen afce o miscare gresita din glezna ==> ambele pica in lacrimi, in bratele lui... biggrin.gif



QUOTE(yuki)
Care mi-a amintit de faza in care Miina isi cera scuze sau ceva de genul asta lui Maiku ( uite ca mi-am amintit si numele ) si si-a lasat capul pe  :roll: genunchii lui...si mai si plangea....si intra Karen & tsubaki ( care gatisera fiecare ramen) laugh.gif .


Cred ca era invers : Karen ii era pe genunchii lui. Cat a durat povestea era foarte naturala scena, dar cand apar cele doua si il vad, parca pe loc te trimite la alte ganduri mai putin curate smile.gifsmile.gifsmile.gif
yuki
Eu cred ca era Miina , adica cea cu parul albastru, nu ?
Demiurgus
Miina:

[img]http://roanime.dap.ro/forum/album_thumbnail.php?pic_id=69[/img]



Karen:

[img]http://roanime.dap.ro/forum/album_thumbnail.php?pic_id=70[/img]



smile.gif
yuki
:oops: ok, deci incurcasem eu numele sad.gif
andrixnet
O curiozitate : Onegai Sensei e bazat pe un manga?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.