Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum Sunt Vazutzi Fanii Anime Din Romania?
Anime-Club Forum > Ro Anime > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
By@kuy@
Unii dintre voi presupun ca stiu despre ce vreau sa vorbesc,dar cei care nu stiu o sa le explic......
Ati fost vreodata batjocoriti de colegi, prieteni, parinti etc. ptr ca sunteti un mare fan anime?
Astept parerile voastre pe acest Topic!!!
Si aici puteti sa va poveste in legatura cu acest topic si cam ce parere aveti despre aceste persoane care va batjocoresc!!!
(PS: Fiti sinceri, deoarece este un forum anime si cred ca nimeni nu are ceva de zis!!)
eyeobs
eu nu tin minte sa fi fost batjocorit... cel mult luat peste picior... dar lumea ma cunoaste destul de bine in rest astfel incat chiar daca au alte pareri despre cine se uita la desene animate sa nu insiste prea mult. de altfel majoritatea imi sunt prieteni asa ca nu ma astept sa fiu "batjocorit" de prieteni... tocmai pt. ca imi sunt prieteni.
pe de alta parte, nici eu n-am stat sa fac pe predicatorul... din cand in cand mentionez cand ma intreaba "ce faci?" ca ma uit la desene sau ca vand benzi desenate si cam toti stiu ce ma pasioneaza...

ai mei de exemplu s-au obisnuit cu mine ca stau cu ochii pironiti in tv/pc si ma uit tot timpul la desene animate... de cand sunt mic fac chestia asta si nu m-am schimbat f mult. taica-miu se mai uita si el din cand in cand insa nu inghite chiar tot ce inghit eu.

cei din jurul tau nu te inteleg? incearca doua chestii: comporta-te cat mai normal cu cei din jurul tau si nu incerca sa iti impui gusturile. nu e un razboi sfant.
ai totusi chef sa fii si sa te comporti diferit fata de toata lumea? nici asta nu e ceva rau... insa nu te astepta ca cei din jur sa te accepte asa cum esti fara nici o problema. nu traim intr-o societate foarte toleranta.

andrei
aldonza
hm...mie una nu mi s-a intamplat si la urma urmei nici nu mi se pare normal.majoritatea celor din jurul meu stiu ce inseamna anime chiar daca nu-i pasioneaza pe toti acest subiect.
nu cred k exista o varsta minima sau maxima pentru ca o persoana sa se uite la desene,mai ales k exista atatea tipuri de anime..pentru toate gusturile si pentru toate varstele.
nu cred k cineva ar avea dreptul sa ia macar in gluma pe cineva care se uita la anime doar din simplu motiv ca el nu are aceasta pasiune.e libertate,nu?
Yuki-seme
oh…touchy subject here XD…
hmmm...mie nu mi s-a intamplat sa fiu “batjocorita” pentru ca ma uit la anime sau citesc manga…chiar daca uneori pare mult prea “childish”; si asta pentru ca cei din jurul meu, sunt ori persoane capabile sa inteleaga gusturile fiecaruia…fara sa le critice sau sa le ia peste picior, ori sunt oameni pasivi, care pur si simplu trec peste asta daca nu le convine.
Da, recunosc…se intampla sa se glumeasca pe seama mea cand sunt un pic mai insistenta cu povestitul sau explicatul anumitor faze XDD, dar e o ironie usoara, si o iau drept joaca, nimic serios.
So…dunno about others, but I really don’t have problems in showing my real self^__^
axi
mey, pe langa faptul ca a mai existat aceasta abordare a problemei in sine ... eu am cateva chestii de zis impotriva ta si a celor care initiaza discutii de genul asta:
1. ma bucur ca astepti parerea noastra, dar ar fi fost frumos sa ne spui si parerea ta, daca tot ai deschis discutia ... deci astept cu nerabdare sa faci ceea ce te laudai ca faci in prima fraza ... adica sa "ne explici".
2. daca singura ta calitate pe care o vad prietenii tai este ca "te uiti la anime" atunci iti meriti soarta, oricare ar fi asta ... pentru ca daca nu e asa, nimeni nu va face misto de tine.
3. logic ca suntem sinceri ... uite, o sa zic acum ceva ffff sincer ... sa stai jos, ca sa poti face fatza shocului ... Nimeni, niciodata, nu si-a batut joc de mine din cauza faptului ca ma uit la anime!

astea fiind spuse, recomand incheierea discutiilor inutile, pentru ca aici este un forum anime, cum bine specifici, nu un loc in care ne razbunam noi emitand "pareri" despre "cei care ne batjocoresc".
duh!

ps. ca bonus ... nu inteleg frate, ce o fi asa greu? gramatica limbii romane, de obicei, se cam insuseste pana prin clasa a 5-a? sa zicem a 8-a? sau sunt eu rautacios?
Animal
Heh... In cazul meu doar prietenii si familia stiu ca ma uit la anime-uri si manga.La inceput mai faceau niste glume inofensive dar acum e order of the day.Multi au inceput sa se uite la randul lor la animeuri (corup saracii oameni...)si cei care nu se uita nu ii oblig...nu suntem prietenii ca ne uitam toti la animeuri ci pentru ca ne simtim si intelegem unii cu altii.
Kagome-chan
Fiecare dintre fanii anime care-si respecta pasiunea sunt vazuti ca niste "ciudati care se uita la desene animate". In clasa mea, aceeasi problema. Si asta a inceput de la faptul ca desenam ceva manga prin pauze.
De aici a inceut restul "distractiei". Majoritatea mi-au respectat pasiunea inca de la inceput . Pentru altii insa era o placere diabolica sa comenteze ceva sarcarstic despre mine in legatura asta. M-am gandit sa nu le dau atentie si-asa am si facut, pana de curand cand am inceput sa le vorbesc frecvent despre acest fenomen . Prin acest lucru mi-am impus placerea si am castigat respectul multora dintre colegii mei.
kmrade
hmm am si eu probleme de genu .. "wow frate se uita la desenele alea japoneze .. cica anime" sau ... ceva de genu .. deja am gasit o cale sa ii ginor nici nu ii bag in seama cand fac asta ... si sau obisnuit unii ... oricum am sa ma uit pana la moarte .. oricum cel mai batran fan pe care il stiu eu are 54 de ani da am vazut si mai batrani ... oricum ... colegii .. sunt asa nush prosti pot sa zic ... nu stiu de ce le pasa lor despre pasiunile mele ... icon_evil.gif ph34r.gif am ff multi amici care adora animele in jur de 179 smile.gif) lista mea de mess de la grupul anime tongue.gif oricum .. ma descurc si incerc sa supravietuiesc
Tezeu
Hahaha... ce subiect mishto.
Pretenii pe care-i am sunt fani fie SW fie Anime fie mai stiu eu ce kkturi din astea, asa ca nu prea au cum sa faca mishto de mine ca suntem in aceeasi oala (si chiar nu mi se pare o oala nasoala biggrin.gif), si daca ar indrazni as face eu un mishto de ei de nu s-ar mai ridica de pe jos!
Ba mai mult... incep sa am influenta "nociva" asupra unor colegi din scoala care pana acusi erau pe langa subiectul "anime" (desi chiar si eu sunt cam nou in domeniu).
App., o prietena, fan SW (mentionez acest amanunt doar ca sa va arat ce ironie), a incercat odata sa-mi explice cat de copilaroase sunt animeurile si cat de natang sunt eu pentru ca ma uit la ele dar i-am demonstrat ca nici macar nu stie despre ce vorbeste (odata ce nu vazuse decat ceva episoade din Sailor Moon pe TVR1). Si desigur este... tata, dar de el scap repede, ca ma lasa in pace, de obicei dorind doar sa se uite la TV cand imi bag cate un DVD cu anime-uri ca sa ma uit si eu ca tot omul biggrin.gif
Datastorm
eu personal, am facut marea gresala de a vorbi prin clasa despre anime... de atunci sunt catalogata drept infantila ca ma uit la desene animate rolleyes.gif ...dar intr-un timp fost la moda manga stuff...si atunci toti imi cereau hentai-uri prin clasa pt ca era cool(dar nu le-am dat decat alea naspa icon_twisted.gif )...si cum a disparut moda...iara sunt catalogata infantila, copilaroasa etc mad.gif
alesa_666
Mda...nu cred ca era necesar ca unii dintre noi sa se ambaleze asa pe marginea acestiu topic..anyway..in cazul meu cand sunt intrebata ce pasiuni am si zic anime reactia e ceva de genul "ce misto" in cazurile bune sau "ce copil esti" in majoritatea cazurilor si subiectul se uita...pt ca nu vizionez anime ca sa ma laud la altii tongue.gif
jeddithe
Prietenii mei stiu ca sunt putin tzaca, nebun, asa ca nu se mira ca ma uit la anime... Au fost vre-o cativa care au zis ca anime sunt porcarii, ca sunt pt copii mici, ca sunt pentru: [deschid citatul] bebe mucosi [inchid citatul], asa ca le-am dat sa vada cateva episoade din Excel Saga. Dupa ce le-au vazut au vrut toata seria tongue.gif... si acum vor mai multe anime laugh.gif [si sunt ca si mine doctori]
Mogadorian
La prietenii mei nu e problema ca privesc anime... ci ca INCA mai privesc anime.Lor li se pare ca sunt prea mare ca sa privesc "Desena animate".Cel mai bun prieten al meu ma ia in ras de cate ori are ocazia...mai ales fiindca pe acest site scrie "Ia-ti doza de Manga"... ma face drogat:)
Xristina
In romania lumea nu prea intelege conceptul de anime. Cand le spui de anime automat (cel putin asa e in cazul meu) se gandesc la desene animate. Oricat ai incerca sa le explici ca nu sunt desene animate din alea de la Disney tot ca ei ramane.
Eu cred ca cei care vizioneaza anime sunt considerati oameni care au uitat sa se maturizeze. La mine nu prea ii intereseaza... decat pe unii. Am un coleg care e suparat rau pe mine ca ma uit la anime laugh.gif . Parintii sunt indiferenti la faza asta, desi considera ca e de copii ce fac eu.
Intr-un final mie nu imi pasa si o sa ma uit la anime in continuare. icon_twisted.gif
Alinna
Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa rada cineva de mine pentru ca ma uit la anime-uri.
Faptul ca ma uit la anime-uri nu mi se pare iesit din comun... apoi mai este si faptul ca nu fac parte din tabara celor ce urmaresc anime-uri ca sa fie "alfel" (yep, am citit asta pe un alt forum)...si nici nu spun una-doua "stiti ca eu ma uit la anime?" smile.gif
A nu se intelge acum ca imi este rusine sa vorbesc despre asta...familia mea stie ca imi petrec timpul in fata calculatorului urmarind anime-uri; prietenii mei nu m-au luat "la bascalie" - unii au fost si ei prinsi de aceasta magie, altii isi vad de pasiunile lor si ne mai impartasim noutatile din domeniile de inters la o bere tongue.gif...(in clipa in care prietenii te considera "ciudat"si fac "misto" de tine din cauza hobby-urilor tale ar cam trebui sa iti pui un semn de intrebare totusi...) iar cu persoanele pe care nu le cunosc...nu am motiv sa discut de pasiuni, dar daca totusi se ajunge la o astfel de discutie cu siguranta pomenesc si de anime-uri (dar- asa cum s-a mai spus mjoritatea nu stiu ce este acela un anime, nici ca exista o asa diversitate de genuri...dupa o scurta "prezentare" a opiniei mele asupra anime-urilor duc discutia mai departe nu ma inversunez sa conving pe nimeni de nimic, este "doar" pasiunea mea , asa ca inchid gura si ascult care sunt pasiunile partenerului de discutie si gata).
Mikael
io am paitit oarecum, dar de persoane care au impresia ca animeurile sunt doar pt copii, eh asta este.... tongue.gif


edit by axi: recomand cu caldura sa citesti cu atentie postul de mai sus ... cine stie, poate inveti cam cum ar trebui sa arate un post
Tenshi no Yume
Unii ma considera ciudata pentru ca ma uit la " desene animate", dar asa cum mai zicea cineva pe aici , oricat ai incerca sa le explici diferenta dintre Kiddy Grade de exemplu , si Tom&Jerry , ei tot nu vor intelege. Ei au in cap notiunea de "desene animate" pt orice serial " desenat" si greu o poti schimba,mai ales daca nici nu vor sa te asculte.
Colegii mei isi bat joc de mine spunand ( citez de la o colega de-a mea dry.gif ) : " nu-mi spune ca si tu te uiti la porcariile alea de desene animate?! " ...cand am auzit asta , nu m-am putut abtine sa nu-i zic cateva. Sau altii mai zic ca desenele animate sunt pt copilasi, dar asta nu ma deranjeaza deloc, pt ca si un om batran se mai uita la desene. Ceea ce ma enerveaza la colegii mei e ca fac confuzia intre China si Japonia..pt ei e tot una. In ciuda acestor fapte , ei ma respecta pentru ca stiu sa desenez mai frumos ca ei tongue.gif si pentru ca stiu japoneza, cat de cat.O limba pe care ei nu ar invata-o de buna voie. Deseori ma intreaba colegele: " de ce inveti japoneza?" iar eu le zic :"de aia...pentru ca imi place " .
In concluzie...nu ma afecteaza asa mult ce zic "prietenii" , pt ca pe aia nici nu-i am. Asa ca , cunoscutii , colegii , pot zice ce vor. Anime-urile sunt un hobby ca orice altul...si punct.
yori
Putin imi pasa de ce zice lumea, imi plac si cu asta basta... altii se drogheaza si sunt consoderati "cool"...
cute anime girl
Bun topic.
Parerile sunt impartite,asa consider eu.
Personal,ma enerveaza persoanele care considera ca anime=desene animate.
Aud fraze de genul "Ia uite ma,ala are 18 ani si se uita la desene animate" sau alte idiotenii de genul asta.
Concluzie:e prea clar ca majoritatea romanilor nu sunt informati despre anime&manga.
Decat sa-si dea cu parerea si sa-si dea prost,mai bine nu-si dau.
Frate,informeaza-te,si pe urma mai vorbim.
De asemenea,cred ca fanii anime sunt priviti de cele mai multe ori ca niste "freaks",if i may say so.Stiu ca suna dur,dar mi s-a intamplat si mie.I-am aratat unei colege 4 poze din FullMetalPanic si a fost suficient sa ma catalogheze drept "obsedata de desene japoneze" (macar ea stia ca sunt japoneze si nu chineze sau de alta nationalitate lolz) tongue.gif
Faza asta m-a deranjat...rau

In ceea ce priveste anime,eu sunt mai rezervata:prefer sa nu vorbesc cu prietenii sau cu colegii despre asta,deoarece sunt sigura ca nu inteleg si ca o sa ma considere o persoana who knows how...Si prefer sa nu risc.
Trickster
Pai is desene animate tongue.gif. Da' sa-mi explodeze capul in ziua in care mi-a pasa de parerea unuia cu "ni ma, se uita la desene animate"... in plus, o gramada de oameni pe care-i stiu se uita la desene animate, japoneze sau congoleze, faine sa fie. Hmm, retrospectiv chiar nu mi-a dejanjat nimeni hobby-ul...
Kisa
Hm... se pare ca in cazul meu s-a depasit de ceva vreme faza cu "anime=desene animate". Chiar alaltaieri m-am intalnit cu o mai veche cunostintza in tren. La un moment dat, nu mai stiu cum s-a ajuns la replica mea, dar i-am zis ca-mi place animatia japoneza (asta ca sa nu-l bag in ceatza cu termenul anime laugh.gif). Iar el, incepand sa rada zice: "Adik hentai!". So... maj oamenilor pe care ii cunosc (si nu sunt fani anime) inteleg prin animatie japoneza, hentai.
Dar nu pot spune ca am fost vreodata "batjocorita" pt pasiunea mea. Binenteles ca au existat cateva glume facute pe seama mea, dar nu cu rautate. tongue.gif
Trickster
biggrin.gif am intalnit si eu unu' de-ala cu anime=hentai... l-am facut eu sa se simta de tot ...... . Necioplitu m-o mai si deranjat cand era ceva faza interesanta in samurai champloo...
Moonsparkle
well tocmai am vazut la un serial american cand zicea unul de un personaj dintr-un manga si prietenul lui il intreaba somth like "manga? isn't that for people who don't have enough sex?" so lucrurile se par ca nu stau asa numai la noi tongue.gif
mai aiurea a fost faptul ca tipul care a pomenit de manga, care se presupune ca era fan, a raspuns cu "ceva de genul ala"
Innocent
De fapt cred ca se referea mai mult la aspectul negativ si anume un oarecare grad de adictie pe care multi dintre fanii anime il afiseaza (been there, on rehab now biggrin.gif ).... Genshiken e o serie super pe tema asta... Nu imi amintesc sa fi avut aceeasi adictie fata de desenele animate ca cea pe care am avut-o fata de anime (dar cum japonezii sunt maestrii in tehnologie poate ne-or fi hipnotizat in masa)....

Iar in privinta "rade de mine pt ca ma uit la desene animate" la mine era un razboi in toata regula acasa pe motiv ca "nu-i mai dau atentie" si ca sunt "absenta din relatie" ceea ce trebuie sa recunosc ca faceam... Cum am mai spus: i'm on rehab now! Culmea este ca acum fac eforturi sa stau departe de anime, am o viata normala (iesim in oras, petrecem timpul liber impreuna etc etc) insa mi se strange inima cand vad persoane active pe forum care inca devoreaza serii dupa serii...
axi
innocent tongue.gif ... nu cred ca anime/manga era motivul ... desi nu e treaba mea ... putea fi orice altceva, daca existau probleme, putea fi tv, puteau fi cartile, orice ...
si la fel cred ca nu trebuie sa ignori de tot anime din pricina asta, doar sa manifesti o moderatie si un echilibru rezonabil ... necesare in orice sit de viatza smile.gif, "viatza normala" nu exclude nici un hobby sau nici o pasiune, de orice fel ar fi ea.


moonsparkle ... oamenii sunt destul de asemanatori peste tot in lume ... ce difera este uneori mediul de viatza, mai bun sau mai rau la altii, si asta poate conditiona anumite comportamente, dar nu pana intr-atat incat sa difere atat de esential ... deci este de asteptat sa fie "la fel si la ei" smile.gif
Moonsparkle
eh, nici nu pretindeam ca diferenta s-ar datora faptului ca ei is americani si noi romani, dar majoritatea oamenilor de acolo au mult mai multe posibilitati decat avem noi aici. si pe langa asta, mi se pare o greseala din partea producatorilor serialului sa difuzeze astfel de informatii intr-un serial, cand lumea ii asa de influentabila si cand ii vb de o chestie pt care trebuie sa te documentezi un pic ca sa o intelegi.
axi
propun sa nu polemizam pe tema influentei anime asupra fanilor ... exista un topic despre asta deja, il recomand cu caldura.
cat despre posibilitati, nu cred ca are rost sa discutam aici. cred ca e doar vorba despre o idee logica dar prost inteleasa in general, respectiv aceea ca orice pasiune, hobby, daca se dezvolta prea mult o face in detrimentul vietii sociale (inteleasa si redusa la multi mai ales prin sintagma "a face sau nu sex").
parerea mea este ca atat timp cat exista un echilibru, orice hobby sau pasiune te poate ajuta la dezvoltarea mai buna a vietii sociale, sau eventual a personalitatii proprii.
Moonsparkle
hm... yeah... nu ma refeream la influenta anime asupra fanilor, dar mersi oricum pt recomandare. eu vb de replicile celor doua personaje si de faptul ca cineva care nu stie ce inseamna manga o sa zica ca-i adevarat.
in rest is de acord cu parerea ta.

edit by axi: sarumana tongue.gif
Anzai
Nu mi sa intamplat sa rada cineva de mine doar sa zica o gluma inocenta sau doua. Nu e mare lucru, depinde si de cat in serios iei tot ce zic oameni smile.gif.
Odata mi s-a intampla ca cineva sa ma intrebe sa-i explic ce e anime pt ca tot ziceam ca nu e = cu desene animate si dupa ce i-am explicat tot nu intelegea. Atunci am luat masuri. Foarte usor: crezi ca animele sunt pentru copii? hai sa-ti arat ca nu sunt. Ii aratzi un anime sangeros sau un hentai cat mai neortodox si gata. Am facut asta odata sau de 2 ori, for my own fun (it realy is fun to watch that persons face icon_evil.gif), dar chiar nu-mi pasa de parerea lor. nu vor sa se uite, it's thei own loss. Si oameni de genu nici nu merita sa ia parte din fenomenul asta laugh.gif
Incerc si eu sa corup si merge in general la oameni cu un iq normal si care au gusturi bune (alias non manelisti) dar sa nu deschidem subiecte de genul.
I just watch anime, nu tre sami pese ce zic colegi, parintzi bla bla... e pasiunea mea nu a lor asa ca nu au dreptul s-o judece si chiar dak o fac tot nu schimba nimic. Nu iau in considerare parerile oamenilor cu o minte inchisa.
ja ne!
Mitsuki Chan
De exemplu in clasa mea sunt toti impotriva noastra(suntem 5 fane anime),pentru ca ne uitam la"desene animate"si pentru ca ne au auzit vorbin foarte des de Inuyasha,animeurile sunt numite "inuyasha" sau "inuasha".Fan Arturile noastre zboara prin clasa,si am fost duse la diriginta pentru ca suntem impotriva lor si ne am facut grup impotriva lor..oh yeah sure.Am incercat sa corup cativa din clasa .I am dat uneia Elfen Lied si mi vine a 2 a zi cu Cd urile sa mi spuna ca nu intelege traducerea.(ps:clasa mea e plina de manelisti obsedati de manele).
Alinna
Oh, well ultimele doua posturi au fost o revelatie pentru mine...

QUOTE
merge in general la oameni cu un iq normal si care au gusturi bune (alias non manelisti)


Nu stiam ca gusturile bune sunt redate de inclinatia pentru anime,respectiv pentru muzica ... deci in opina ta oricine se uita la anime-uri are gusturi bune...Heh, get real! De reciproca nu iti mai vorbesc- e lumea asta plina de oameni care nu sunt atrasi/impresionati de anime-uri, dar au gusturi bune, unii au iq normal, altii il au chiar mai mare wink.gif, unii dintre cei cu iq -ul mare sunt si manelisti (incredibil, dar adevarat sunt si cazuri d-astea!)

QUOTE
I just watch anime, nu tre sami pese ce zic colegi, parintzi bla bla...[...] Nu iau in considerare parerile oamenilor cu o minte inchisa.


Asa este, nu trebuie sa-ti pese de ceilalti fiecare cu hobby-urile lui, dar un om care nu are acelasi hobby cu tine nu este neaparat cu minte "inchisa" biggrin.gif (saracii parintii tai, nu prea ii flatezi de loc...si minte inchisa si nici nu-ti pasa de ei...well eu nu ti-as mai da sa manaci asa cam o saptamana si nu ti-as mai plati internetul, nu ti-as mai da bani de cd-uri/dvd-uri sa te vad apoi cum poti sa ai un hobby cand parintii tai nu te inteleg si au mintea inchisa wink.gif)

QUOTE
(ps:clasa mea e plina de manelisti obsedati de manele).

Mai, da'asta este un fenomen de amploare..muzica pe care o asculti iti reprezinta pasiunile...Woow! De ce nu scrieti fratilor un tratat! Ok - ok sariti toti si spuneti-mi ca sunt manelista si d-aia le iau apararea manelistilor tongue.gif
Colega ta nu ti-a adus Elfen Lied inapoi penru ca nu i-a placut , ci pentru ca nu intelege traducerea, poate fata nu stie engleza wink.gif vezi cum pierzi un fan?!?
Cat despre mersul la diriginta e bine ca restul v-a trimis pe voi 5 si nu voi 5 pe restul smile.gif

Ma uit si raman socata de cati oameni sunt martirizati ca sunt fani anime...trist ...am ajuns la concluzia ca traim intr-o societate intoleranta in care fiecare face ce vrea si are ce hobby-uri vrea..este grotesc!
Unde mergem, fratilor?! Toata lumea, toata planeta asta trebuie sa stie, sa afle si sa cunoasca fenomenul anime si sa se posterneze la picioarele fanilor anime. Orice abatere este semn de lipa a iq-ului si arata inclinatia spre a asculta manele...

Get real, get a life!

Imi pare rau, pp ca va fi sters acest post si-mi voi lua un warning/sper ca nu si ban wink.gif dar sa fim seriosi ... prietenii nu fac "misto" de tine, te inteleg, strainii daca ajung sa faca "misto" de tine este treaba ta- dar problema cred ca e a ta...si cel mai important incetati sa va uitati la anime-uri ca sa fiti diferiti/altfel decat ceilalti. A te uita la animeuri nu este o moda, nu este cool sau trendy si cu siguranta nu va face diferiti grrrr
*bows and disappear in a shower of leaves*
Probably me
QUOTE(axi @ Jun 27 2006, 12:01 AM)
cred ca e doar vorba despre o idee logica dar prost inteleasa in general, respectiv aceea ca orice pasiune, hobby, daca se dezvolta prea mult o face in detrimentul vietii sociale (inteleasa si redusa la multi mai ales prin sintagma "a face sau nu sex").
parerea mea este ca atat timp cat exista un echilibru, orice hobby sau pasiune te poate ajuta la dezvoltarea mai buna a vietii sociale, sau eventual a personalitatii proprii.


Asta e o idee foarte interesantă. Aş putea īnsă adăuga că există hobby-uri şi hobby-uri din acest punct de vedere, adică cele care te ajută să socializezi respectiv cele care nu te ajută sau chiar te ajută să devii antisocial. Anime nu implică nici una nici alta. Dacă e vorba de şah sau dans sau baschet e mult mai probabil să fii nevoit să intri īn contact cu lumea ca să te poţi desfăşura cum trebuie. Anime poţi să-l vezi īn grup sau dimpotrivă, te poate face să stai zile īntregi īnchis īn casă evitīnd pe toată lumea. Evident că al doilea caz nu e tocmai cel mai fericit şi mi-e teamă că e cel mai răspīndit, dovadă "legenda" otaku.

QUOTE(Lord Inuyasha @ Jul 18 2006, 07:31 PM)
Incerc si eu sa corup si merge in general la oameni cu un iq normal si care au gusturi bune


Să ştii că am avut surpriza de a nu putea "corupe" pe cineva care nici prost nu era nici incult. Avea gusturi diverse, nu avea manii de genul "aia e singura chestie care merită şi gata". Şi totuşi nu putea trece peste faptul că sīnt, totuşi, desene animate. smile.gif Īn sensul că desenul animat, ca mijloc de exprimare artistică, nu reuşeşte să-i transmită nimic. Se simte probabil cum mă simt eu cīnd mă uit la pictură abstractă: complet indiferent. E o barieră de comunicare impenetrabilă. Dacă nu există elementul uman, ca īntr-un film "normal", adică actori cărora să le vadă mimica, expresiile, jocul, īşi pierde foarte rapid interesul şi se plictiseşte. Probabil că singura cale de penetrare ar fi scurt-metrajele īn cazul ăsta. Īncă n-am īncercat.
Coyotee
QUOTE(Alinna @ Jul 19 2006, 10:20 AM)
...Imi pare rau, pp ca va fi sters acest post si-mi voi lua un warning/sper ca nu si ban...


Nu vad de ce ti-ai lua warn / ban.

M-as bucura daca ar fi mai multe posturi de genul asta. Postul e la obiect, detaliat cu argumente foarte bune. Nu exista nici un motiv de ingrijorare. Noi nu suntem ca altii care te baneaza pentru simplul motiv ca-ti expui propriul punct de vedere.
axi
on-topic: am vrut si eu sa comentez posturile noi aparute pe aici dar zisesem destule ptr cei care uneori mai si stau sa citeasca ce scriu altii inaintea lor, asa ca nu avea sens sa ma repet ...
alinna, relax, cum zice si coyotee, nu avem nimic cu cei care-si exprima pct de vedere. desi remarc "usoara" enervare, o consider normala in cazul asta, prea fac multi topicuri de genul asta si prea se plang toti ca din toata lumea asta ei sunt martiri si neintelesi tongue.gif
din pct meu de vedere, ma opun constant definitiilor gen megatron sau altii, care sunt prezentate din pacate si pe la tv si pe la evenimente, prin care se incearca inducerea sentimentului de apartenenta la o casta oarecum superioara, elitista, a celor pasionati de manga/anime, aflata intr-un permanent "conflict" cu restul lumii compusa evident numai din: "manelisti"; "persoane cu iq mic" si alte chestii peiorative in viziunea celor in cauza ... definitii total absurde.
absurde ptr ca poti sa remarci, sa creezi, sa promovezi un grup pe criteriul unei pasiuni impartasita de membrii sai, dar sa crezi ca acest grup este de tip inchis, initiatic (de-a dreptul masonic frate), sa promovezi ideea ca pasiunea respectiva poate fi impartasita numai in cadrul acelui grup de tip elitist restrans (adoptand si resfrangand asupra membrilor grupului valori etice si sociale considerate pozitive si respingand si resfrangand asupra restului societatii valorile considerate negative), este o aberatie megalomana, absurda, de prost gust, inutila si, ceea ce e mai rau, care proiecteaza in afara si da o dimensiune mai mult decat exacta a valorii intrinseci a promotorilor ei.
absurde ptr ca daca ar exista o cultura de nivel bazal si de bun simt s-ar cunoaste faptul ca sociologia si psihologia nu sunt stiinte exacte, si chiar si in matematica regulile pot avea exceptii ...
absurde ptr ca pasiunea asta (manga/anime) nu exclude si nu e antonima cu nici o alta pasiune, putand coexista chiar si cu mult hulitele manele.
si as mai zice ceva ... sunt convins in proportie de peste 90% ca aceeasi care hulesc acum manelele (ptr ca asa e la moda), ar fi fost fani infocati acum ceva timp (tot ptr ca asa era la moda) ... si de asta imi dau seama dupa modul lor de rationament si profunzimea acestuia.


fratilor ... TREZITI-VA!!! ... nu sunteti niste pui de Don Quijote ... neintelesi in faptele voastre eroice de contemporanii incompetenti si nerecunoscatori ... nu exista nici un razboi, nu exista asuprire, nu e cazul unei revolutii ... MATURIZATI-VA!!! si asta nu implica sa renuntzati la anime ci pur si simplu sa constientizati ca nu sunteti singuri pe lume si in nici un caz buricul ei, iar problemele voastre si "persecutiile" la care sunteti supusi zilnic de "lumea rea dom'le", de "dusmanii care va poarta pica" sunt semnificative si ocupa un loc central numai in universul vostru fictional, unde ar si trebui sa ramana ... duh!!!


@probably me: bre, eu cred ca nu gresesc sa ma refer la hobby-uri in general, iar tu te referi de fapt la modul de a intelege si a te manifesta intr-un hobby/pasiune, nu la natura acesteia. in viziunea mea orice hobby te poate ajuta sa socializezi, cel mai la indemana fiind persoanele care-ti impartasesc pasiunea (persoanele cu preocupari/interese comune interactioneaza social mai usor), atata timp cat nu cazi in extrema "legendei otaku" (bine zis ... a round of applause for u tongue.gif), extrema destul de vizibile si prezenta pe acest topic.


off-topic: bre coyotule, nu puteai bre sa dai si tu merge la posturile lui probably me? tongue.gif
Pai daca le faceam eu merge, tu ce mai faceai acum?? laugh.gif
Anzai
QUOTE(axi @ Jul 19 2006, 07:37 PM)
fratilor ... TREZITI-VA!!! ... nu sunteti niste pui de Don Quijote ... neintelesi in faptele voastre eroice de contemporanii incompetenti si nerecunoscatori ... nu exista nici un razboi, nu exista asuprire, nu e cazul unei revolutii ... MATURIZATI-VA!!! si asta nu implica sa renuntzati la anime ci pur si simplu sa constientizati ca nu sunteti singuri pe lume si in nici un caz buricul ei, iar problemele voastre si "persecutiile" la care sunteti supusi zilnic de "lumea rea dom'le", de "dusmanii care va poarta pica" sunt semnificative si ocupa un loc central numai in universul vostru fictional, unde ar si trebui sa ramana ... duh!!!

*



off topic:As fi vrut sa-ti dau dreptate.Si o ai, ia mare parte. Nu exista nici un razboi. Dar ce stiu eu ca exista (si nu am visat laugh.gif) : faptul ca poti sa iei bataie foarte usor dak te plimbi pe strada intrun tricou negru cu o trupa rock si cu par un pic mai lung, faptul ca trebuie sa suportzi comentarii si chiar injuraturi pe oriunde treci si nu ai voie sa te aperi ca atunci suportzi prima varianta.

Sincer Gommen pt scandal, nu trebuia sa exprim o parere personala pe forum dar
nu am zis ca toti "manelisti" sunt asa. Am zis cum e in cazul meu, cu oameni care eu ii cunosc (mai mult sau mai putzin) si despre care nimeni nu ma va convinge ca sunt altfel (inafara de ei bineinteles) si pentru asta am motivele mele.
Nu zic ca nu exista exceptzi, chiar cunosc o persoana care face parte din categoria asta. Imi pare rau dak am facut pe cineva dintre voi sa se simta prost din cauza postului meu.
Next time i'll be more diplomatic.
transe
...axi,ce reply-uri agresive.. dry.gif Sa inteleg ca tu te-ai nascut matur shi intzelept? E adevarat ca dupa plecarea lui Bivolaru din tzara lumea are nevoie de un nou guru dar... unsure.gif

edit by admin: Transe, te rog frumos, fara glume de prost gust. iar daca nu era gluma, atunci e si mai grav. Discutia chiar era interesanta si argumentata, iar fraze ca cea enuntata de tine nu fac altceva decat sa o strice. ce-o fi atat de greu sa nu jigniti?

...well..animeurile sunt niste animatii,nu? de desene?? Adica niste desene animate?Mi se pare normal ca oamenii sa comenteze atunci cand aud ca un om de 1.80 care se uita la anime...
Probably me
Adevărul ăsta e. smile.gif Mai ales īn Romānia, unde nu se ştie ce anume face anime special. Oamenii sīnt obişnuiţi să vadă puşti de 5 ani uitīndu-se la Vaca şi Puiul. Dacă dau de unul mai mare se miră īn primul rīnd că e mare şi se uită la desene, nu de ce desene urmăreşte.
axi
legatura dintre pasiuni si inaltime nu e relevanta transe ... nici chiar cand vorbim de cele care implica sine qua non o anumita talie, cum ar fi anumite sporturi, insa poti juca baschet sau volei indiferent de inaltime ... atat timp cat vorbim de pasiuni si nu de profesii.
in rest astept sa-mi spui dc este ciudat ca cineva de 1.80 sau in varsta de peste sa zicem 15 ani sa deseneze, chiar si in stil manga/anime ...
transe
QUOTE(axi @ Jul 20 2006, 11:18 PM)
in rest astept sa-mi spui dc este ciudat ca cineva de 1.80 sau in varsta de peste sa zicem 15 ani sa deseneze, chiar si in stil manga/anime ...
*


...desenatul sa poate fi un hobby(util),ca shi sportul dealtfel;sau poate fi modul in care un om decide sa supravietuiasca.Dar a te uita la filme de exemplu nu este chiar ceva constructiv, ci (din punctul meu de vedere) ceva relaxant shi in acelasi timp o pierdere de vreme. Daca eu m-as lauda ca inca ma joc cu papusi barbie shi as zice ca lumea nu ma intelege mi-ai da mie dreptate?Probabil daca nu as avea aceeasi varsta..
shi da...varsta shi inaltimea(felul in care arata shi gesturile) sunt importante in modul in care un om este perceput de ceva din afara.
Cat despre editul lui ruxi...hmm...Eu NU fac glume proaste deci se pare ca am fost prost inteleasa(la axi la care NU faceam referire decat cand vorbeam despre guru)dry.gif
axi
1. prin definitie hobby-ul nu trebuie neaparat sa fie util ... ci doar placut
2. a fi intelesi de catre ceilalti este un necesar quasi prezent ... o cerintza si o nevoie bazala ptr dezvoltarea personalitatii umane si insasi acceptarea existentei ca atare
3. perceptia fiecaruia este individuala si unica, de aceea nu se poate trasa cu exactitate nivelul de importantza a unei caracteristici, oricare ar fi ea.
4. perceptia celorlalti este indubitabil influentzata de paradigma/paradigmele care domina socialul la momentul respectiv ... totusi asta nu le da autoritate de adevar absolut, drept urmare nici de a constitui reper, decat ptr mintile inguste.
5. de obicei cele mai importante limite ni le stabilim singuri, influentati sau nu, dar singuri (de exemplu: sunt prea batran ptr asta, sunt prea tanar ptr asta ... aici intra si inaltime, greutate, sex, etc)

off-topic: ruxi, nu inteleg la ce te referi, eu nu vad nimic acolo.
Thor
Eh, uite inca un topic pe care il "urmaresc" rolleyes.gif din umbra si la care ma vad nevoit sa "introduc" unsure.gif pe alocuri unele ganduri personale.
Unu la mana: Titlul topicului a fost de PREA multa vreme depasit.La o prima inspectie un observator, evident ca e si obiectiv omul pe deasupra biggrin.gif , s-ar putea gandi ca este vorba de ce spun oamenii din AFARA Romaniei.Eu unul, de exemplu, in mare, asta am inteles.Si ar fi fost intr-adevar ceva sa aflu ce zice Miko-chan din Tokyo, cand si DACA a avut orice fel ce "relatii" cu un fan anime roman, sau daca a auzit ca in Romania oamenii se uita la anime.Asta chiar ar fi fost o chestie...Nu stiu, poate ca mi-ar fi dat impresia ca "anime-club" este universal si ca nu traim intr-o "manastire" izolata de lume.
Doi la mana: Discutiile, care dupa cum am precizat in prima parte a "interventiei" rolleyes.gif , mie personal mi se pare oarecum in afara topicului...Ma refer aici la cele de gen :"manelistii ma urasc...3 ma asteapta afara cu sabii ninja si bate de baseball sa ma faca bucata de asfalt"...Mi se par pur si simplu blink.gif ...like...come on people...Sau acele cateva randuri de gen: "am incercat sa corup..."...bla bla bla...Adica ce se intampla?..ca nu inteleg? Facem parte dintr-o secta, un cult intunecat...ce suntem? Darth Vader sa invitam oamenii in mirifica "dark side"? icon_twisted.gif .Sa fim seriosi...Este normal sa am un grup restrans de amici cu care, eventul sa mai vorbesc pe alocuri chestii legate de fenomenul anime, dar nu cred ca pe vremea cand eram la liceu am abordat vreodata vreun coleg, chiar daca eram buni prieteni, incercand sa il "convertesc", cum probabil s-ar exprima unele persoane in acest topic(din cate am citit).Eu unul prefer o oarecare intimitate in ceea ce priveste hobbyul meu.Stiu ca, in cele din urma, nu fac nimic constructiv si de aceea nu incerc sa "extind fenomenul"...Fiecare ramane cu placerile lui personale, cu gusturile lui si cu initiativa lui in ceea ce priveste timpul liber...
Dramatizarile, si martirizarile la care sunt martor sunt total exagerate si, personal, mi se pare niste ideei comune, similare in unele cazuri cu tipologia "turmei".Daca exista unele cazuri izolate nu trebuie sa le tranformam in generalitati, pentru ca nu este cazul.Mai degraba este cazul sa incercam sa revenim la topic, sau daca nu se mai poate...sa il inchidem in cele din urma...Mie unul imi place sa cred ca gusturile nu se discuta, si ca traim intr-o tara libera(cel putin e democratie...mai mult de atat ce mai vreti?)...Haideti sa mai scoatem capul pe fereastra si sa vedem ca nu totul e asa negru cum ati crede...Lumea nu comploteaza impotriva fanilor anime...pisica nu imi otraveste mancarea pentru ca nu-i place ca ii mai zic uneori "neko" sau ca nu-i place de pisica din nu mai stiu ce anime...
Nu stiu daca am facut pe cineva sa inteleaga unde vreau sa ajung, am tendinta de a imi expune punctul de vedere intr-un mod imprastiat, pe care destul de putina lume il poate urmari, si de aceea imi cer scuze in avans.
In ideea ca totusi am fost inteles, sper ca nimeni nu o sa se simta ofensat sau "atacat" de randurile de mai sus.Sunt pur si simplu o expunere de idei.
Va salut.
L@dy D@rkness
La mine e mai nashpa in valcea oamenii nu stiu c "e aia anime'' si toti zic c?io:animatie japoneza AAA desene animate?nu esti kam mare sa t uitzi la desene?ma dispera!!!!! icon_twisted.gif
Moonsparkle
mhmm, nu-i deja stabilit ca lumea nu cam stie ce-i aia anime? no offence, dar macar povestiti ceva experiente personale or somth, daca tot se vb despre asta. mie una mi se pare cam aiurea sa tot repete cineva la 3 posturi ca lumea crede despre anime ca is desene animate.
Anzai
QUOTE(Thor @ Jul 24 2006, 09:07 PM)

  Doi la mana: Discutiile, care dupa cum am precizat in prima parte a "interventiei" rolleyes.gif  , mie personal mi se pare oarecum in afara topicului...Ma refer aici la cele de gen :"manelistii ma urasc...3 ma asteapta afara cu sabii ninja si bate de baseball sa ma faca bucata de asfalt"...
  Dramatizarile, si martirizarile la care sunt martor sunt total exagerate si, personal, mi se pare niste ideei comune, similare in unele cazuri cu tipologia "turmei".Daca exista unele cazuri izolate nu trebuie sa le tranformam in generalitati, pentru ca nu este cazul.
...Lumea nu comploteaza impotriva fanilor anime...pisica nu imi otraveste mancarea pentru ca nu-i place ca ii mai zic uneori "neko" sau ca nu-i place de pisica din nu mai stiu ce anime...
Mie unul imi place sa cred ca gusturile nu se discuta, si ca traim intr-o tara libera(cel putin e democratie...mai mult de atat ce mai vreti?)...
 
*



Imi pare rau ca iar trebuie sa ma bag in seama cu un off topic. Eu cel putzin nu am zis ca lumea comploteaza impotriva animeurilor, doar ca unii nu inteleg fenomenul si il considera ceva ce nu e.
Ai dreptate dramatizarile si martirizarile pe care le-ai mentionat sunt exagerate. Dar nu vad ca cineva a zis ca manelisti il asteapta afara sa-l bata PT CA SE UITA LA ANIME, dak te referi la ceva ce am zis eu, mai citeste odata. biggrin.gif
In rest sunt de acord cu tine.Si mie imi place sa cred ca gusturile nu se discuta, dar exista unii oameni care nu au parerea asta si eu am vorbit despre ei in posturile mele precedente. Imi cer scuze inca odata ca i-am numit "manelisti" , aici n-am nici o scuza, dar in cazul meu chiar se potriveste denumirea, in nici un caz n-am generalizat. smile.gif
Once again i say .. next time i'll be more diplomatic biggrin.gif
Rezo The Red Priest
Nu, niciodata si nici nu mi se va intampla icon_twisted.gif (spre binele celor care vor incerca). Sunt un pic de acord cu axi. Eu nu vad de ce trebuie sa se gandeasca cineva la ce cred ceilalti despre un lucru care lui ii place atat de mult. Daca ceva iti place cu adevarat atunci bravo tie, tinete de el si lasa-i pe ceilalti in pace. Iar faptul ca s-a scris aici atat de mult denota putina lipsa de incredere in propria persoana, zic eu biggrin.gif (asta ptr cei care se plang)
Thor
QUOTE(Lord Inuyasha @ Jul 26 2006, 01:09 AM)
Ai dreptate dramatizarile si martirizarile pe care le-ai mentionat sunt exagerate. Dar nu vad ca cineva a zis ca manelisti il asteapta afara sa-l bata PT CA SE UITA LA ANIME, dak te referi la ceva ce am zis eu, mai citeste odata. biggrin.gif
In rest sunt de acord cu tine.Si mie imi place sa cred ca gusturile nu se discuta, dar exista unii oameni care nu au parerea asta si eu am vorbit despre ei in posturile mele precedente. Imi cer scuze inca odata ca i-am numit "manelisti" , aici n-am nici o scuza, dar in cazul meu chiar se potriveste denumirea, in nici un caz n-am generalizat. smile.gif
Once again i say .. next time i'll be more diplomatic  biggrin.gif
*


Well, ma vad nevoit sa subliniez ce am scris in subsolul postului propriu si personal, si anume :" Nu stiu daca am facut pe cineva sa inteleaga unde vreau sa ajung, am tendinta de a imi expune punctul de vedere intr-un mod imprastiat, pe care destul de putina lume il poate urmari, si de aceea imi cer scuze in avans.
In ideea ca totusi am fost inteles, sper ca nimeni nu o sa se simta ofensat sau "atacat" de randurile de mai sus.Sunt pur si simplu o expunere de idei
."...Asta plus o tenta de sarcasm de care se pare ca nu pot sau NU VREAU sa scap.Am tendinta de a-mi colora si potenta ideile intr-o maniera cel putin bizara pentru unii.
In concluzie, nu am vrut sa fac atingere la postul nimanui...a fost pur si simplu rezultatul la care am ajuns citind multitudinea de posturi*(absolut irelevante in ceea ce priveste topicul asa cum mi-am mai exprimat parerea in partea intai a postului precedent).Once again, imi cer scuze daca am fost inteles gresit sau daca am "atins"*(involuntar, trebuie sa ma credeti) sau lezat pe vreun participant pasiv sau activ in acest topic.
Cu stima, inca vietuind pe acest forum ,*(asta ca sa nu mai postez la topicul "Are you(still)alive") Thor.
Deja Vu
Si totusi nu inteleg de ce trebuie sa etichetam ceea ce trebuie sa fie pe placul tuturor sau nu !? Abstractia pe care tindem sa o avem fata de lucrurile pe care care le consideram inutile ar trebui sa intervina si aici.Tindem sa negam si sa dispretuim ce nu intelegem, tipic uman de altfel, si nu cred ca mai simtim nevoia de a investiga curiozitati pur si simplu. Anime este o curiozitate pentru mine si poate pentru multi care descopera genul si nu cred ca poti fi luat in deradere pentru "ceva" diferit.Si totusi ignoranta nu are limite...
caroline
Mi se pare normal ca unii noi sa fim luati in deradere pentru ca ne uitam si ne plac anime-urile, chiar daca unii dintre noi suntem "destul de mari". Avand in vedere ca rautatile exista de cand lumea tongue.gif mereu se va gasi cineva care sa comenteze. Obisnuiti-va! Nu ar trebui sa va pese de ce spun ceilalti. Ce stiu ei?
Unii dintre prietenii mei m-au intrebat doar nu esti cam mare sa te uiti la desene animate? Dupa care le-am explicat ce sunt anime-urile. Unii se uita si ei acum. Eu ma uit la anime-uri datorita fratelui meu. El se uita, asa ca am m-au "prins" si pe mine. Ce bine! laugh.gif
Cu toate ca acum imi petrec cam mult timp cautand anime-uri noi! laugh.gif
shoppy
Parerea ema e ca nu ar trebuii sa ne intereseze parerea altora. Facem ce ne simtim noi bine ca facem si nu trebuie sa explicam la altii. Daca ma gandesc mai bine nici nu incalcam vreo lege, nici nu ne intoarcem acasa ametiti si fara bani. biggrin.gif
E adevarat ca multi oameni de varsta asta, in cautarea nebuna de dovezi de maturitate, ne considera ianpoiati pentru a fi ei mai avansati. Eram undeva la un chef si zice cineva sa ne uitam la ceva distractiv, se propune Madagascar, vreo trei sferturi intreaba ce e aia, ma apuc eu sa explic ca e un desen animat super, comedie, facut de Pixar... se trezeste unu pe care nu-l cunosteam "Ba acuma sa nu ma luati cu manga dinalea !", l-am lasat in durerea lui, ca doar nu stau sa-mi pun mintea cu toti ametitii la care le place sa se auda vorbind.
Forbin
Ce intrebare... pai fanii anime din Romania sunt vazuti cel mai bine cu proprii ochi!
sau cu lanterna daca tocmai se uita la ceva si e bezna (chiar daca la inceput de multe ori scrie "please brighten your room..." etc).

oricum nu mi se pare o intrebare buna pt fanii anime... mai interesanta ar fi sub forma
"ce ati (mai) facut sa fiti vazuti (sau sa fie anime-urile vazute) mai cu interes de catre non-fani?"

just my 2 cents
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.