Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manga De Tsutomu Takahashi... Anyone?
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Manga
Lucifiel
De mult timp sunt fana infocata a operelor lui Tsutomu Takahashi. Printre acestea se numara Alive, Blue Heaven, Dead Flowers, Skyhigh, Skyhigh Karma si altele (eu numai astea le-am citit ^^;;;; ... pana acum....). Toate au subiecte foarte interesante de la rau in general la moarte... (nu sunt asa de sumbre precum suna descrierea). Stilul grafic este destul de frumos, personajele sunt destul de reale...
In continuare, o scurta descriere a manga-urilor mantionate mai sus (no spoilers though tongue.gif )

Alive: povestea unui om condamnat la moarte si incercarea li de a scapa de pedeapsa (subiect aparent tongue.gif ... it goes waaaay deeper)

Blue Heaven: echipajul unuia din cele mai luxoase vapoare de croaziera observa un vas mic in deriva. Tot echipajul acelui vas e mort in afara de doua persoane... si una din ele se pierde in multimea de pasageri ai Blue Heaven... (again... waaaay deeper)

Dead Flowers: o fata careia ii place se evadeze pe motocicleta ei intalneste un baiat ciudat (chiar nu stiu ce sa zic fara sa stric nimic...)

Skyhigh: alegerile care trebuie sa le faca diferiti oameni care au suferit o moarte violenta si au ajuns in fata ... Gate of Grudges (nu vreu sa-i traduc numele.. ar suna ridicol): sa uite ce s-a intamplat, sa treaca prin poarta si sa mearga in rai, sa ramana sa bantuie pe pamant sau sa posedeze o persoana si sa o omoare, ajungand apoi in iad (este interesant ce alegeri fac unele persoane)

Skyhigh Karma: o continuare la Skyhigh

Povestea e mult mai complexa la toate si uneori, modalitatea in care autorul abordeaza unele teme este surprinzatoare.

A mai citit cineva ceva de acest autor? Ce parere aveti?

[later edit] Daaamn... chiar nimeni nu a citit nimic de acest autor? Si chiar am vazut poze despre aceasta manga pe threadul Guess the Manga.... ok...
Vebby
Oy... eu am citit Alive tokmai pentru ca am vazut poze la Guess de Manga.. hmz..
Bine zis subiect aparent... pentru ca eu nu vad intelesul profund biggrin.gif E vorba despre cei 2 tipi condamnati care devin victmele unui experiment de laborator in urma caruia unuia dintre cei doi ii va fi tranferata puterea neagra, or smth like that, dintr`o tipa. Ideea era ca puterea se va transfera la acela care va avea dorinta si vointa de supravietuire mai mare. Este lucrul care mi`a placut in acest manga. Si modul cum au incercat sa`i stimuleze smile.gif
Moonsparkle
Si eu am citit Alive smile.gif
O manga interesanta, povestea se bazeaza practic pe legea junglei: supravietuieste cel mai puternic. (or so it seemed to me tongue.gif) Dar ii interesant modul prin care ii redata ideea asta smile.gif
Hmm, Skyhigh suna interesant smile.gif down session starting laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.