Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 誰か日本語を話すことができますか
Anime-Club Forum > Japonia > Limba
rzr999
Hmm avem rule-uri sa nu postuim in alta limba?

お早うさんどす!(大阪弁)
じゃあ、誰か日本語を話すことができますか
Scorpio
PReferabil e o limba pe care s-o inteleaga toti adica romana sau engleza.....daca scrii in japo scrie si traducerea....sau macar romaji-ul...cel putin eu pot citi numai hiragana, dar nu stiu cate cuvinte pot si intelege.
Ranma-kun
Daca iti face placere si gaseshti pe cineva cu care sa vorbeshti in japoneza, suki ni shiron.
Insa nu cred ca vei gasi, majoritatea de aici care stiu ceva japo au facut un curs si pot citi doar Hiragana si intelege un numar limitat de cuvinte.
rzr999
お早うさんどす!(大阪弁)
じゃあ、誰か日本語を話すことができますか
--
ohayou-san dosu! (kansai-ben)
jaa, dareka nihongo wo hanasu koto ga dekimasu ka?
--
san-dosu este o forma de la dialectul oosaka
ben=dialect
dareka=some1
hanasu=dict form, a vorbi
dekiru=dict, a putea
`koto ga dekimasu`/`koto ga dekiru`=a putea/fi instare sa faci ceva, fixed form

hona sainaraaa~ smile.gif

ranma-kun:
toti trebuie sa inceapa undeva :3
macar nu sunt ca unii, care dau televizorul incet si citesc numai subtitrarea sad.gif
Ranma-kun
Hai, hai wakkata

Pentru invatare avem un topic cu linkuri de cursuri.

Eventual poate vrei sa ii ajuti pe cei care vor sa invete/exerseze limba.

The Different Mechanist
Exemplu de invatat japoneza pe forum:

http://kaizoku-fansubs.com/forum/viewtopic.php?id=850&p=1

Poate ajuta.
aldonza
こんにち は!お元気 です か。私 は 日本語 を はなせます。
Pentru toata lumea sa nu credeti k va injur aici...konnichi wa.ogenki desu ka.watashi wa nihongo wo hanasemasu.

konnichi wa=buna ziua
ogenki desu ka=ce mai faci?
watashi=eu
nihongo=lb japoneza
hasemasu-potentialul de la verbul hanasu=a vorbi
biggrin.gif
Kagome-chan
De unde as putea sa fac si eu rost de programul cu care sa poate scrie pe comp cu semne ? biggrin.gif
aldonza
QUOTE(Kagome-chan @ Jun 18 2006, 10:13 AM)
De unde as putea sa fac si eu rost de programul cu care sa poate scrie pe comp cu semne ? biggrin.gif
*



tot ce ai nevoie este cd-ul de instalare de la windows xp si iti instalezi limibile asiatice de pe el.apoi intri la regional and language si selectezi.asta e tot smile.gif .
ganbatte kudasai
cdg
QUOTE(rzr999 @ Mar 11 2006, 01:52 PM)
Hmm avem rule-uri sa nu postuim in alta limba?

お早うさんどす!(大阪弁)
じゃあ、誰か日本語を話すことができますか
*




biggrin.gif Buna ce faci biggrin.gif Cam asa am io fata acum ...un mare ranjet ....eu inca nu stiu japoneza , da o sa incep sa invat din toamna la facultate ...
Pana acum am invatat 20 de litere biggrin.gif si sunt foarte mandra smile.gif)))
Poate mai vb cand termin de invatat hiragana si katagana biggrin.gif
Mult noroc
aldonza
Inca unul corupt biggrin.gif ...hihi.adica vroiam sa spun,care e interesat de limba asta minunata tongue.gif
Daca reusesti sa treci de alfabete,ceea ce sperie cel mai mult,o sa vezi ca e o limba relativ simpla:).
MULTA BAFTA!
PS:dc ai nevoie de vre-un ajutor stii unde ma gasesti smile.gif
Scorpio
QUOTE
Pana acum am invatat 20 de litere


Sry da nu exista litere in japo ... exista silabe si mojo-uri....presupun ca te referi la mojo-uri....acuma depinde si din care din cele 3 alfabete le-ai invatat
Shinju
si eu m-am apucat de invatat japoneza singura...nu pare asa de greu, dar as prefera sa pot invata impreuna cu cineva.....
la facultatea de litere (din cj) nu voi mai calca mult timp, cred, asa ca as prefera sa progresez impreuna cu cineva (invat mult mai usor daca vb cu cineva).
nu e nimeni prin cluj care ar vrea sa se apuce de japoneza?!
onegai.......
Scorpio
A te apuca de invatat o limba fara profesor e prosteste....mai ales o limba ca japoneza. Sunt anumite chestii care nu le gasesti in carti sau nu sunt bine explicate....in plus mai trebuie sa exersezi si partea de conversatie care daca nu se face cu cineva cu cunostintze mai aprofundate decat tine se face degeaba
aldonza
Scorpio,te inseli.La fel de bine inveti si cu si fara profesor.Un profesor nu-ti baga in cap.
Eu invat japoneza de 6 ani si mare parte a lucrurilor pe care le stiu provin din ceea ce am invatat singura.Asta pentru ca in generala faceam foarte putin si dupa 4 ani nu as fi stiut mai mult decat cineva care invata poate 1 an...sau care se uita la anime.Asa ca atrasa de limba asta am ajuns sa invat singura.
Apoi la liceu pentru ca nu eram la acelasi nivel cu cei din clasa,tot singura am invatat.
Nu am facut in viata mea meditatii.Recunosc ca daca am avut vre-o nelamurire am avut la cine apela si intotdeauna mi-am luat materialul necesar pentru a invata.
Asa ca foarte bine poti invata singur...iti zic din experienta
Scorpio
Prefer sa gasesc solutia optima la o problema decat sa ma chinui cu ea
just girl
yo habar nu am nik engleza si franceza ce mai stiu ca japoneza habar nu am dar m-ar interesa..drept sa va spun...yo o am cu japoneza...la fel cum o am si cu tehnologia blink.gif
gaburieru
Konnichiwa!(Buna ziua! / Salut!)
Si eu sunt de acord ca se poate invata si fara profesor. M-am apucat de invatat doar de 2 luni si ceva si pot vedea si singur ca am facut ceva progrese. Ce ma starnit a fost o scurta calatorie in Tokyo si a fost de ajuns ca sa ma motiveze. As vrea sa dau testul JLPT 4 sau 3 daca s-ar putea anul acesta. Stie cineva mai multe detalii? Am inteles ca se da o singura data pe an in decembrie si e posibil sa il dai la Bucuresti.
Baibai!( smile.gif nu necesita traducere dar este popular in Japonia)
Muza chan
Scorpio, lasa copii sa invete ca nu vrea nimeni sa traduca haiku-uri tongue.gif . Se poate, ghidurile de conversatie sunt foarte bune pentru pronuntie si te aduce la un nivel in care te poti juca putin cu anime-urile. Nu cred ca vrea nimeni sa ajunga la un nivel de traducator profesionist, pentru asta exista facultati.

Altceva vroiam eu sa intreb de fapt. Am observat, vazand si alte filme japoneze, in afara de anime-uri, ca (cel putin dupa urechea mea, acum daca e o prostie sa-mi ziceti... tongue.gif ), seiyuu au cumva un alt accent.

Intrebarea era de fapt daca in anime se foloseste limba dintr-o anumita zona sau nu. Si eventual alte informatii, daca stie cineva.
shoppy
Ca sa scrii scrii cu semne intrii in control panel - regional and language settings - languages - details si iti instalezi ce tastatura vrei. Apoi setezi xp sa iti arate language bar si schimbi de acolo pe tastatura dorita.
aldonza
QUOTE(Muza chan @ Mar 21 2007, 12:11 PM)

Intrebarea era de fapt daca in anime se foloseste limba dintr-o anumita zona sau nu. Si eventual alte informatii, daca stie cineva.
*




In limba japoneza exista o mare diferenta intre japoneza scrisa si cea vorbita,iar in anime se pot remarca formele scurte caracteristice japonezei vorbite. Nu numai formele gramaticale ,ci si o serie de cuvinte isi schimba forma...pentru simplificare.Acelasi lucru l-am remarcat si in manga ( daca a citit cineva manga in japoneza...stie smile.gif ) .
gaburieru
Stie cineva de unde se poat cumpara "almanah" manga in japoneza? Am vazut ca in e-shop din ro sunt numai in engleza.
aldonza
Nu cred ca gasesti asa ceva de cumparat in Romania. eu am imprumutat de la liceu tongue.gif si cred ca si cei de la ambasada au la biblioteca biggrin.gif ...sau gasesti pe cineva care a fost in japonia si a cumparat biggrin.gif
yo soy rebelde
hmm, interesant, cred k ma pun sa invat japoneza... biggrin.gif biggrin.gif rolleyes.gif laugh.gif
Kagome-chan
しずかになった、ね。何をするんだお前ら?

「s-a facut liniste」 to ita. (o parte din prop)

まあ冗談。。。

si eu pe aici...prin desert...
frosty
Am si eu o rugaminte la tine daca se poate Kagome-chan? Din moment ce faci ja de atatia ani inseamna ca ai multe materiale de studiu.... crezi ca ai putea sa-mi trimiti si mie? Daca poti iti voi da adresa mea pe PM. Eu am facut ceva jap cu o fata din japonia dar a trebuit sa plece si nu am apucat sa invat mai nimic si materiale nu am prea multe iar net-u' nu-l am la discretie sa descarc ce vreau si cand vreau.
Sei Ryuun
私は大学で日本語を勉強しています。話すことがまだ下手
けど漢字を書くことが大好きだ。

好きな漢字は 書く と  だ。

あなたの好きな漢字は何だか


(eu invat japoneza la facultate. inca nu ma pricep la vorbit, dar imi place foarte mult sa scriu kanji.

kanji mei preferati sunt kaku a scrie si ookami lup.

care este kanji-ul vostru preferat?)
jirokichi3498
Sei Ryuun Posted Jun 2 2011, 07:49 PM
私は大学で日本語を勉強しています。話すことがまだ下手

�けど漢字を書くことが大好きだ。

好きな漢字は 書く と 狼 だ。

あなたの好きな漢字は何だか
ーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーー
ーーー

私は大学で日本語を勉強しています。話すことがまだ下手
ですけど漢字を書くことが大好きです。

好きな漢字は 書く と 狼 です。

あなたの好きな漢字は何ですか?
ーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーーー
ーー


Sei Ryuunさん勉強、頑張ってください!

          
Sei Ryuun
QUOTE(jirokichi3498 @ Jun 4 2011, 04:05 PM)

Sei Ryuunさん勉強、頑張ってください!

          
*



はい、そうですね。そうします。
ありがとうございます、じろーさん  smile.gif
elpreda
Show-offs...
Cine n-ar vrea sa poata invata japoneza in facultate... majoritatea raman tot cu o nesuferita de franceza.
これは、オンライン翻訳を使用して書かれています。私は
際に日本語で単語を書き込むことはできません。
cg1700
Tinand cont ca singurul motiv pentru care as vrea sa invat japoneza e ca sa pot citi visual novels netraduse si nu ma intereseaza de loc scrisul si vorbit-ul, tactica mea pentru invatat japoneza este:
1. Invata hiragana+katakana
2. Invata gramatica
3. Citeste visual novel-uri folosind AGHT+Translation Agregator (si toate functionalitatile pe care acesta le are: ATLAS, WWWJDIC, Mecab, etc.) pentru a imi dezvolta vocabularul
4.???????
5.Profit

Momentan inca sunt la pasul 2. Of course, i'm very lazy so probably noting is ever going to come out of this.
elpreda
Am mai incercat eu atlas si chestii dinastea ca sa citesc visual novels, but trust me when I say este indescifrabil. Chiar daca mai pricepi pe ici pe colo cate ceva vei pierde toate subtilitatile si cea mai buna parte din poveste. Ori inveti japoneza serios ori inghiti in gol si astepti, poate s-o mili cineva sa le traduca vreodata.
cg1700
Tinand cont ca am tot folosit ATLAS in ultimii 2 ani i know first hand how horrible it translates. Ceea ce incerc eu sa fac implica mai putin partea de ATLAS si mai mult partea de mecab/Jparser care separa cuvintele din fraze si un dictionar gen WWWJDIC unde sa pot cauta respectivele cuvinte. Astfel pot sa invat kanji si cuvinte observandu-le in contextul in care sunt folosite. De asta e importanta invatarea gramaticii mai intai, pentru a intelege modul in care se leaga cuvintele in propozitii (prin particule etc.). Oricum, VN-urile care le-as folosi pentru invatat ar fi VN-uri de sacrificiu, care oricum nu ma intereseaza prea mult (probabil niste moege-uri usurele, doar nu o sa incerc sa invat japoneza citind VN-uri de la Railsoft, sau cele scrise de Romeo smile.gif ).
Alternativa ar fi sa fac grinding de kanji, aka sa iau un dictionar de kanji si sa incep sa ii invat individual, ceea ce nu prea ar functiona la mine fiindca de obicei imi este destul de greu sa tin minte lucruri daca le lipseste contextul.
takezo
QUOTE(cg1700 @ Jun 5 2011, 02:37 PM)
Tinand cont ca singurul motiv pentru care as vrea sa invat japoneza e ca sa pot citi visual novels netraduse si nu ma intereseaza de loc scrisul si vorbit-ul, tactica mea pentru invatat japoneza este:
1. Invata hiragana+katakana
2. Invata gramatica
3. Citeste visual novel-uri folosind AGHT+Translation Agregator (si toate functionalitatile pe care acesta le are: ATLAS, WWWJDIC, Mecab, etc.) pentru a imi dezvolta vocabularul
4.???????
5.Profit

Momentan inca sunt la pasul 2. Of course, i'm very lazy so probably noting is ever going to come out of this.
*




De la pasul 2 la 3 e un gap imens pentru ca e japoneza normala/formala si apoi e japoneza din anime-uri. Sa poti sa citesti direct manga-uri (in general) imediat dupa ce ai invatat ceva gramatica si ... sa zicem primele 100 de kanji-uri ar fi un feat admirabil.
Sau nu stiu, poate asa sunt eu dar consider ca mai intai ai de trecut prin japoneza normala si sa te obisnuiesti cu texte pentru cei din clasa a 4-a si abia apoi ai putea sa treci sa citesti cu lejerinta ceva manga. And trust me, a 4-th grader text book in japanese is a difficult thing XD.
Cat despre kanji-uri... daca vrei sa le iei la rand sa le inveti poti sa iei primele 150 pentru inceput, cele care se dau si la examenul de certificare a limbii japoneze (JPLT).
Sei Ryuun
春風や闘志いだき兵に立つ

stau singur pe colina,
in vantul de primavara
spirit luptator
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.