Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Blue Gender
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Science Fiction
Pages: 1, 2
SebyTheDragon
Se pare ca aceata seria ...mi-a schimbat cu totul topul meu de mecha...nus cum se face ca s-a cocotat in frunte ...si nu mai vrea sa se dea jos!!!

Seria este foarte bine facuta.Povestea este SUPERBA si in sfarsit se termina pe placul meu...
Sper ca l-a vazut ceva lume...si nu imi bat gura degeaba!!!!
e-Z
Seby, nu l-am vazut tot, am ajuns pe la ep 15 cred..dar ai dreptate in parte..in partea aia in care ziceai ca e SUPERB smile.gif

Inca nu mi-a dat peste cap clasamentul, dar e ceva din atmosfera lui care imi aduce aminte de BERSERK...poate e stilul desenului, poate e povestea, dar stiu ca merita vazut.
SebyTheDragon
Nuuuuuuuuuuuu....nu te opri acolo....ca de acolo incepe parte de romance adevarat!!!! Si macelul de la sfarsit...Mai mult nu mai zic!!

De pe la ep 15 ...apare "sclipirea" intre cei doi...pt ca la sfarsit sa fie ceva special!!! 8)

Te rog ..uitate la tot...si dupa daca e nevoie modifica topul!!
e-Z
OY, OY...ai avut dreptate..iubire, macel..damn, tragedie, sfarsitul ala optimist...absolut superb..Bate Rah Xephonul.

Incep sa cred ca nu o sa fie vreun anime la fel de impresionant ca Eva ptr mine..cauzele sunt clare: Primul anime pe care l-am asteptat 2 saptamani cu sufletul la gura, pe care l-am devorat cand l-am primit. Feelingul acela de satisfactie, de asteptare satisfacuta...da, e greu de batut(+ ca m-au impresionat tare personajele, fiind primu anime non DBZ pe care l-am vazut pe calc..)
Whip
Deocamdata am vazut doar 17... laugh.gif . este excelent...vazele alea cu ouale ..imi aduce aminte de Alien..filmul..da stiu ciudat... :oops: ...personajul Merlen..este ceva nemaipomenit....exact genul care imi plac mie...cred ca la fazele de bataie...am dat statia la maxim... :roll: .
SebyTheDragon
In sfarsit..am comvins ceva lume sa se uite la nimele asta EXCEPTIONAL!!!!..Pls ..nu uitati sa modificati topurile in functie de ce vizioanati!! :wink:
Fenix
Ce pot sa zic...am vazut 19 episoade si chiar ma fascinat seria asta.Are o poveste supermisto care se dezvaluie treptat (sau cel putin asa cred io ca nu ne zice direct cine sunt Blue)...Dabia astept sa vad ultimele episoade, ce e naspa e ca nu am ultimele doua episoade, sper sa fac rost pana ajung acolo.



Aaaa...am uitat ceva...melodia de la inceput e super tare...amandoua variantele (in engleza si in japoneza)
SebyTheDragon
Nici nu stiti cat ma bucur...ca inca se mai uita cineva la Mecha...si nu la oricare...ci chiar la No 1 Mecha in cazul meu!!! Convingeti cat mai multa lume sa ul vada...

Este un anime care trebuie vazut...indiferent ca iti place sau nu mecha!!!!
zeri
Ce mi-a placut mie si m-a impresionat la Blue Gender a fost in principal povestea care dupa parerea mea e rupere. Se poate face o comparatie cu Potopul din Biblie, arca lui Noe si celelalte chestii. Omul se retrage in spatiu...ultimul loc sigur pentru umanitate...Second Earth care e un fel de arca care adaposteste lumea de potopul venit pe Pamant - Blue.



In ceea ce priveste realizarea luptelor si a robotilor ce pot sa zic...minunat. Am remarcat ca nu se face retinere la expunerea sangelui care sare peste tot :twisted: , iar personajele care pot fi numite secundare dar care totusi au un rol destul de important in poveste pot sa moara fara nici o problema (si asta e o chestie caracteristica anime-ului, mai putin o intalnesti in filmele de la Hollywood).

[spoiler:2e2b7f029b]De exemplu la inceput am crezut ca echipa care a venit sa-l ia pe Yuuji, din care facea parte si Marlene, o sa ajunga cu bine pe Second Earth, dar spre uimirea mea toti membrii au avut parte de cate o moarte mai putin placuta smile.gif [/spoiler:2e2b7f029b]



Si in fine e de remarcat si ideea de Spirit al Pamantului (Gaya cum era in The Spirits Within care incearca sa protejeze planeta, aplicand o metoda asemanatoare cu sistemul imunitar: impotriva parazitului (oamenii) sunt eliberati anticorpii (blue) :twisted:



Sebi daca mai stii vreun anime asemanator cu Blue Gender te rog sa ma anunti.
Fenix
Am reusit si io sa termin de vazut Blue Gender...ce pot sa zic...mia placut...actiune, poveste...dar ceea ce nu prea mia placut afost cum erau realizate personajele. Parca ptr cat de marfa a fost seria trebuiau sa fie niste personaje mai bine realizate...
SebyTheDragon
Sunt Perfecte din punctul meu de vedere!!

Chiar superb conturate!!!

Blonda mi-a placut la nebunie....cu frezura aia un pic mai ciudata...dar oricum ...superba!! Despre Yuji....ce sa zic...e misto...ajunge din cel mai ratat...cel mai tare la sfarsit!!! :wink:
Mad_Dan
Intr-adevar, este superb acest anime , mai ales cu tunurile (adica, errm, armele) cu care trageau , he he. Mi-a parut bine ca s-a terminat mai bine decat ma asteptam, fata de altele care nu le mentionez acum (*cough* *cough* evanghelion *cough*) . Pe langa asta, mamaaa, ce puteau oamenii aia sa faca cu un robot, echipat cu sabii, tot tacamul. Ce mai, SUPERB! Pe langa asta , am realizat de la inceput ca Yuji o sa se indragosteasca de ea din mom ce am vazut ca era o fata in robot cand l-a salvat atunci, si a fost interesant sa vad cum a evoluat relatia . :wink:
jory
Vazut si eu Blue gender... biggrin.gif noroc cu anime-urile ca altfel vacanta mea se ducea de rapa... laugh.gif imi pare bine ca m-am lasat convinsa sa-l vad, pt ca mi-a placut extraordinar de mult, mi-a schimbat complet parerea despre mecha (acum visez la un armor shrike numai al meu.... unul fain cum are Yuji in epis de pe la sfarsit....vise... :roll: hmmm, presupun ca va trebui sa stau la coada, nu?.... Pleaaaase, let me have one!....)



Mda, revenindu-mi din visare: mi-a placut mult sfarsitul-foarte optimist, era si cazul sa li se acorde o a doua sansa, nu?! Desi sincer am avut ceva emotii la un moment dat ca face Yuji vreo chestie necugetata si moare prin cine stie ce meleaguri ale planetei....maturizarea lui Yuji e tare faina, cum reuseste el sa ajunga cel mai tare...desi dc stau sa ma gandesc, personajul care se schimba cel mai mult e Marlene, pt ca in cazul lui Yuji schimbarea era fireasca (mi s-a parut destul de copilaros in primele epis, era normal sa-i vina si lui mintea la cap...). In schimb Marlene avea un caracter destul de puternic si de clar format: fusese crescuta ca un soldat care trebuia sa gandeasca repede si eficient, nu sa simta....iar Yuji reuseste sa o schimbe total!
SebyTheDragon
Yeeeeeee ....inca unu pe lista!!! laugh.gif

...Macar asa poate reusesc sa fac lumea sa-l vada!!!

E clar ...daca place si la fete...e PERFECT!!!!



Pe cine sa mai batem la cap......hmmmm...Stai ca-mi vin ideii! :twisted: !! :wink:
Kataracta
Hmmm, Seby, ai cam gresit rationamentul tongue.gif Unii ar putea gandi ca daca serialul e pe placul fetelor atunci poate ca este prea "soft" si prea siropos ca sa se merite vazut tongue.gif
SebyTheDragon
Mah...din moment ce mi-a placut MIE...cred ca e de ajuns sa conving lumea ca-i de baieti!!! laugh.gif 8)

Oricum are sange, are actiune...o poveste perfecta...si bineinteles fara ceva romance nu se poate :wink: !! Romanceul face sa placa si la fete!!!
Mad_Dan
Da, galetile de interior de monstru imprastiate peste tot pe acolo devin irelevante cand e vorba de relatia dintre cei doi :twisted:
axi
seby ... ai dreptate ... in mod sigur blue gender s-a cocotat in fruntea topurilor mele, nu pot decat sa ma felicit ca am avut inspiratia sa ma uit la el.

oricum imi place povestea pentru ca nu e chiar atat de liniara si banala, cu toate ca ma asteptam ca intr-un final marlene si yoji sa ramana impreuna si sa traiasca "fericiti pana la adanci batrinete", imi place cum firul epic se rupe si se reinnoada dupa moartea vre-unui personaj secundar sau grup de personaje secundare, cum se schimba dintr-o data intreaga perspectiva.

de asemenea imi place evolutia eroului principal care trece prin etapele de good guy/bad guy, precum si ideea de definitie a "blue" ca un fel de "perlan bonux al planetei = spala bine si improspateaza" laugh.gif
Mad_Dan
QUOTE(axi)
\"blue\" ca un fel de \"perlan bonux al planetei = spala bine si improspateaza\"  :lol:




LOL!!!!!!! laugh.gif
yuki
Am inceput sa ma uit si eu la Blue gender. Sunt doar la inceput dar imi place, e o atmosfera foarte diferita. Imi place ideea cu creaturile astea,.... daca tot sunt roboti si arme macar sa le folosim sa omoram monstrii nu oameni. Mai vorbesc dupa ce-l vad pe tot. Oricum e primul anime ( mai ales mecha ) unde m-a impresionat personajul feminin si nu cel masculin.
SebyTheDragon
Mai vorbim la sfarsit domnisoara...Sa vezi ce frumos evolueaza gagica... :twisted: !!
Aoi
Desi am vazut doar 3 episoade..cred ca o sa-mi placa! Coloana sonora de la inceput si sfirsit e reusita, iar cind umple peretii cu gauri..da..e superba..uite asta ma asta ma asteptam sa vad la Gundam Seed. :wink:

PS : desi , daca ma gindesc , aduce putin cu infanteria stelara..
Aoi
Superbbbbbbb...am terminat seria..cu ceav hopuri..da am terminat-o.Are de TOATE ,drama, romance ,action, si de ce nu ..chiar ceva horror.

E interesanta intorsatura..din baietelul care incremenea la orice biziit mai puternic Yuji devine un cold blood killer . ..obsedat in toata regula.Trebuie sa remarc si ultima versiune a costumelor..isi pierd din aerul ala..de carucioare pe rotile tongue.gif , un detaliu interesant sunt si acele cutite atasate si adaptate pentru macel :twisted:

O fraza care defineste seria ar putea fi aia.." NU musca mina care te hraneste"...ca altfel mami..iti face felul :twisted: Imi ramin in memorie ultimile clipe din viata lui Myagi.....si la teoria lui..de autodistrugere..pina la urma se pare ca a avut dreptate..ce ironie ,nu..?

Mmm..am vazut un titlu ..este vb de BLUE SEED ..l-a vazut cineva..?[/img]
SebyTheDragon
Da l-au vazut cativa de pe forum...O sa pun si io mana pe el...Oricum ...nu prea are a face cu mecha!



Ma bucur ca inca o persoana gaseste seria asta reusita!! Sincer as dorie ca orice fan anime sa o vada...Seria asta nu e mecha....mechaul e ceva in plan secundar...!



PS: Nu uita sa il pui in topul tau mecha :wink: !
Aniya
Am vazut si io 2 eps pe care le-am luat cu greu dupe net (conexiune dial-up afurisita care abia dakajunge la 16 kb/s... degeaba zic astia de la zapp ca merge repede, k daka nu intri noaptea sau dimineata pe la 7 tot degeaba :evil: )



Mi s-a parut destul de violent, but tht's why's so cool... Interesant, ce sa spun, da' nu mai am de unde face rost de restu' sad.gif /cry
CyBeR
Exista metoda:"vorbeste cu membrul care detine,trimite cd-uri,asteapta,primeste cd-uri inscriptionate".Macar eu la asta apelez ca n-am net de nici o culoare.



Anyway:terminat in doua nopti Blue Gender si mi se pare ca fiind unul dintre cele mai bune anime-uri mecha pe care le-am vazut.Evolutia personajelor pare a fi punctul central al seriei si inca unul foarte bine realizat.Mi-au placut designul robotilor cat si al creaturilor si cel mai mult...mi-a placut povestea care pana la un anumit nivel e destul de credibila.

The ending rulz!
Aniya
La cat de entuziasmat e Seby, banuiesc k finalul e super... Vedem ce si kum :wink:
axi
credibila din perspectiva unuia care vede numai elfi, roboti giganti, batalii in spatiu, vrajitori, tot felul de monstrii si altele, nu, cyber?

ma rog, povestea e proiectata in viitor deci din start sf.

mie mi-a placut usurintza cu care sunt introduse in firul principal al povestirii personaje care la prima vedere te astepti sa fie principale, dar care la fel de usor dispar din povestire, mai aparind pe parcurs sau deloc.

si singurele personaje care sunt prezente in toata povestea sunt marlene si yoji.

firul epic insa nu se focalizeaza pe unul dintre ele sau pe amindoua personajele, ci daca la inceput yoji si evolutia sa ocupa prim planul, ma rog raportandu-se destul de mult si la personajul lui marlene, care insa pare un personaj stabil si complet, in a doua parte a povestii vedem ca ne-am inselat si ca marlene sufera o schimbare esentiala (nu spun care, not spoiling biggrin.gif ) si personajul ei devine dominant in povestire, de data asta yoji parand sa-si fi incheiat evolutia, insa cele doua caractere se lovesc din nou rezultatul final facand se pare deliciul lui cyber laugh.gif

aniya, astept cu interes si parerea ta ... dupa ce-l vezi /happy.gif
fangorn
c sa zic despre blue gender...... sunt la ep 12 si pare marf. pana acu na fost cine stie c transant, da s pare c se infiripa cva-cva. o sa revin cu pareri dupa c vad restu :twisted:
Aniya
Pai axi, cred ca analiza mai buna ca tine nu poate sa faca nimeni. :wink:

In legatura cu vazutu' poate ma ajuti tu?... :oops:
fangorn
am terminat si io d vazut...... io lam vazut in engleza.. :cry: ..vreau in japoneza....... mia placut.. :twisted: e f tare povestea. dar cam uzat conceptu ca pt o noua lume tre sa fie distrusa cea veche. eh, in fine a meritat. :twisted: nui asa ca apare continuarea....cu fiul lor??? :twisted:
zeri
Fang...alea erau ogm-uri...aveau ambele variante...si in engleza, si in japoneza, trebuia sa alegi din chestia aia mica care iti aparea in system tray :wink:
Scorpio
Si acuma sa fie s iunu care zice : Mdea....e ceva de capul seriei asteia...da nu e cine stie ce :twisted:



Mai am 3 ep...da nu ma pot abtine sa nu postez (acuma nu inteleg la ce mai sunt 3 ep-uri ca din cate vad s-a cam terminat treaba..da ma rog). Ce-i drept are cam de toate : romance, tragedie, actiune...........da n uvad nimic prea extraordinar..........chair vad numai patetic. Cel mai enervant este schimbul de caractere intre Marlene si Yuji :?..........la Marlene e mult prea brusc.....adica de la fata aia rece fara compasiune pt cei de pe Pamant...ajunge sa fie Yuji....care tot vroia sa-i salveze pe toti de pe Pamant :? :? Yuji schimbat imi place si nu-mi place.......e mai mult masina decat om......trage si-n Marlene....e obsedat de-a fi mai bun ca Tony....asta e de inteels..da totusi.....nu in halul in care reactioneaza el.



Blue Gender e inca un anime in care ma loveste filozofia X...cea cu Pamantul care vrea sa scape de cancerul care este omul......si "isi alege Meshia" :? :? Asta miroase a X de la 5 km.



Singura parte oarecum interesanta e cea cu aparitia Blue si legatura dintre ei si Sleeperii........oricum..ce ma mira pe mine e ca n-am auzit ca oamenii sa fi folosit Nuke-urile.



Inca ceva..care a zis ca pilotii au peste 18 ani???? Ca Yuji e minor, de Marlene nu stim nimic....da nu cred ca sare 18......Alicia se vede ca are sub 14.....Tony e de-o seama cu Yuji....deci.......care sunt pilotii aia majori???? Aia de 22 si 23 de ani? Ca eu nu-i vad decat pe fundal exact ca-n Gundam



Ost-ul nu-i nimic extraordinar.....intro-ul e dragutz....da numai in eng sa nu-l asculti



Sa vad si ultimele 3 ep-uri si pe urma imi pronuntz sentinta finala....da dupa mine.......mai are de munca pana sa ajunga Macross-ul.....oricum......se multumeste cu locul 2.....ca Gw si GS nu intra in discutie
zeri
Unu din motivele pentru care am pus Blue Gender inaintea NGE-ului sau Rahxephon-ului a fost acela ca pe parcursul seriei nu se ajunge la niste chestii filozofice care imi depasesc intelectul si pana la urma numai inteleg nimic. Aici e vorba de un scenariu SF frumos si la obiect.



Oamenii nu au folosit Nuke-urile probabil pentru ca s-au gandit ca inca mai au o sansa in a recupera planeta. Daca dadeau cu nuci...adio viata pe Terra.



Yuji si Marlene cica au 17 ani, uitati aici si celelalte personaje....cat or fi de exacte datele alea de acolo nu se stie...
Scorpio
Mie imi plac alea mai filozofice.....mai pun mintea la munca...da sa fie interesant si filozofic......nu plictisitor si filozofic.



Zeri..nu cred eu ca 2 nuke-uri ar fi facut nu stiu ce paguba mondiala.........si in plus...eu nu intelg cum de s-a ajuns in halul asta..ca omul prin excelentza omoara tot ce nu cunoaste..sau scapa de sub control........si ma indoiesc eu ca pe la primel estadii Blue-ii suportau un bombardament scurt si la obiect.
axi
pai povestea aparitiei blue explica partial aceasta "scapare" a oamenilor ... asta cu distrusu a tot ce nu cunosc.

cat despre distrugere ... nu stiu daca ar fi reusit ... blue a fost ceva cu totul nou, necunoscut, de neconceput ptr oameni ... poate va amintiti reactia lui yoji prima oara cand vede un blue, exact in primu episod.

hmmm... zeri ... chestii filozofice care iti depasesc intelectu ... hihihi ... nice /sweat
Scorpio
Poate da...poate nu....dar pana la urma cred ca real s-ar fi ajuns la Nuke-uri si bombardament. Oricum pana una alt a nu-i nimic prea sofistticat in blue...decat gradfica
SebyTheDragon
1....Scorp ...explica-mi si mie ...de ce zici ca miroase a x...io zic ca x miroase a Blue gender....argumentul e simplu...a aparut inainte cu aproape 3 ani de x.....mai uitate putin si la ani....Ca pe tine te-o fi fascinat mai mult xul ...nu neg...dar nu lasa asta sa te orbeasca.. :roll:

2.Cum dracu sa omori o chestie care a aparut pe intreaga suprafata a planetei ...cu numa "2" nukuri??? :roll: ...Trebuia sa fie ceva general...si daca era ceva general....faceau muci atmosfera...si ...papa life on earth..

Daca ati vazut sau citit documentare pe pe chestia asta ....stiti cam cum stau lucrurile.



La faza cu ani...s-ar putea sa ai dreptate ...acu ca stau si ma gandesc mai bine...parca se mentiona intr-un ep ca Yuji are 17-18 ani...dar nu mai stiu sigur. Acum varsta celorlalti...ramane cam la latitudinea nostra daca nu se zice explicit..!



Acum...bineinteles ca Scorp TREBUIA sa zica ca nu-i nimic fascinant...dar facand asta ...a spus ca e ceva bun in GS...care ..la randul sau a fost catalogat ca NIMIC FASCINANT biggrin.gif !!!Ok mister nimic fascinant ...nu tre sa iti placa toate animele ...asta e stiut..Mie nu-mi plac o tona...nu tre sa le mai innumar!
axi
daca te referi la serie ai dreptate seby ... seria X a aparut in 2001 si blue gender in 1999 ... insa filmul X dateaza din 1996. ma rog eu oricum sunt de acord cu punctul tau de vedere ... asa daca e sa stam sa luam la bani marunti si sa ne agatam de orice detaliu gasim asemanari si intre love hina si dbz, ce naiba biggrin.gif
Scorpio
mane...te inteleg ca oarecum vrei sa aperi blue gender-ul....da la faza cu ani ai luat teapa :twisted: X the movie a aparut in 1996 , Blue in 99 iar seria X in 2001.....cum filmul a aparut inainte de blue.....iar filmul trateaza aceeasi idee ca seria.....deci si prin urmare.....Blue miroase a X :twisted:



Faza cu 2 nuke-uri era mai mult o expresie....dar sa avem rezon....chiar si la nivel mondial.....tot rezolvau problema cu bombardamente.



ep-ul ala cu varsta lui yuji e cel in care se intalnesc cu Dice si acesta ii ofera bautura, iar yuji refuza zicand ca e minor



Si normal ca trebuia sa zic NIMIC FASCINAT..ca trebuia sa zica si cineva asa ceva....ca prea multe laude si ridicari in slavi pt un anime......asa si-asa :twisted:
axi
scorp mane ... ai si tu "rezon" tongue.gif ... acum daca tu ai gasit doua idei care se aseamana intre ele ... imediat zici ca blue miroase a x

pai da de ce nu zici nimic de deosebiri?

ca asa zic si eu ca orice anime vrei tu nu e original ptr ca doar primul anime ever e original ... ceilalti au facut tot anime-uri deci ceva ce se mai facuse, nu?

uita-te si la deosebiri si dupa aia spune ca e asa sau nu e

oricum am inteles ca nu-ti place si asta ar trebui a fie suficient, nu trebuie neaparat sa ai un motiv ... mai ales unul care mi se pare oarecum aiurea /happy.gif
Scorpio
biggrin.gif biggrin.gif pai unul e mecha iar celalalt e action/drama/psiho......deci comparatia iese din discutie.....singurele lucruri care poat fi comparate sunt personajele. X-ul are avantajul multitudini de personaje/caractere care iau parte direct la actiune..pe cand Blue are numai 2-4. Desi nici X seria nu a reusit sa scoata la iveala un personaj cu adevarat pe gustul meu.....macar nu sunt la fel de bruste schimbarile in caracterul personajelor..iar cand acestea se produc..au la baza niste argumente solide..sau un cumul de sentimente/trairi. In Blue schimbarile sunt mult prea bruste...iar faptul ca schimbul este reciproc: yuji devine marlene , marlene devine yuji......este cam ciudat..ca sa nu zic altfel.



Axi....primul post l-ai scis in acelasi timp cu mine si nu l-am vazut......zi-mi si mie ce asemanari gasesti intre love hina si DBZ???......da asemanari la storyline.....nu la faze comice
SebyTheDragon
Hmmm...daca tot stau sa ma gandesc ...chestia cu copiatul ...oricum animele sunt total diferite ...e ca si cum ai compara vaci cu masini de curse...ma rog..nus care e ideea..Tu ziceai ceva de idei filozofice ...si care ma rog ar fi ideea "copiata" distrugerea lumii pt a creea alta...Pai ideea asta a fost folosita cu mult inainta sa apara urma de x..In rest nici macar de la o posta nu se pot compara cele 2 serii..Sunt mult prea diferite.

Oricum mie mi-a placut povestea foarte mult in Blue..sincer in X chiar incepea sa ma calce pe nervi ideile de destinul controleaza totul and shet...daia nici nu e chiar asa de mare in ochi mei Xul...

Aici insa am gasit un story line frumos...cu inceput si sfarsit CA LUMEA...Cat despre schimbari bruste....hai sa nu mai intram in detalii...la cate schimbari is in x...mie si frica sa incep...Aici e vorba de evolutie...Nu se schimba Yuji intr-un episod...ci in seria intreaga...si asta e frumusetea!
Scorpio
Seby......Yuji nu-i chiar intr-un ep....e in 2 :twisted: .........da la Marlene e in unu....se schimba subit din secunda in care paraseste Pamantul.....i hate that.....Oricum story line chiar nu vad ceva impresionat..ori unde am ajuns la un grad de raceala in a privi anime-urile atat de mare incat nu ma mai in presioneaza nimic...nu stiu...oricum....am vazut si mai proaste.......mult mai proaste
Sc0rp10n
A ajuns si eu sa vad in sfirsit Blue Gender, ei bine ce sa spun... pai eu-s de aceeasi parere cu Scorpio, adica nui cine stie ce de capul lui. Povestea devine ceva mai interesanta pe undeva pe la mijloc la episoadele 11-15 in rest singurul lucru care mi-a placut este openningul, care fata de Scorpio vreau sa spun ca mi-a placut versiunea in engleza mai mult decit cea in japoneza.

O idee destul de interesanta, insa redata intr-un mod foarte sec. Nu stiu, nu are pasiune, foc interior, ma rog ii lipseste ceva pe acolo ca sa devina interesant, se apropie de Gunslinger girl, adica vine un pusti, ridica arma, trage, intoarce spatele si pleaca, no feelings at all; Gunparade March m-i s-a parut de 10 ori mai interesant. Yuji e un antierou dupa mine, Marlene, in schimb mi-a placut cum evolueaza.

Am vazut eu si altele mai proaste, dar nu stiu, ma asteptam la mai mult dupa cite s-a vorbit despre el aici.
cilu
Am vazut mai demult Blue Gender, dar nu m-am obosit sa postez ceva pana acuma.... Vad ca Sc0rp10n a inviant thread, asa ca dau si eu cu parerea.... Ca de obicei, il gasesc pe Scorpio in contradictoriu cu Seby.

Mah, seria nu e super mega giga tare dar nici nu e ceva de lepadat. Mi-au placut caracterele, actiunea in general, cu toate ca din tot ce se prezenta pana la sfarsit se raspandea un aer cam trist, sfarsitul e mai vesel un pic , dupa retragerea blue....

All in all, e bun, dar nu mi-a daramat nici un top... Inca nu am vazut Evanghelion iar Escaflowne (filmul) sincer nu l-as incadra in categoria mecha, nush de ce, poate ca apar prea putin mecha propizisi, care oricum erau armuri, bla bla..... nu e locul aici sa vb de escaflowne. deci, mai am un pic de vazut si alte mecha sa zic cu convingere, Blue Gender e the ultimate mecha ...
zeri
Mah acuma sincer, decat sa ma uit la NGE sau Rahxephon (nu ca nu mi-ar place si seriile astea), si sa stau 5 min la fiecare frazas a ma gandesc ce darku a vrut ala sa zica, mai bine ma uit la Blue Gender.



Cand o dau in aberatii despre originea omului si scopul lui pe acest pamant, luand exemple din religia crestina si combinandu-le cu cea musulmana si cea budista, de iese o ciorba gustoasa, imi vine sa dau fast forward.
axi
zeri ... nu, acuma exagerezi ... nah ...acum cine se uita la o serie mecha asteapta mai mult batai, sange si bucati de metal sa sara in toate partile, da acum ce-i rau in faptul ca exista si o intriga si e mai complicata decat simpla: eroul e mic si prost la inceput, dar invinge toate greutatile ajutat de un miraculos robot, si traieste fericit pin la adinci batranete alaturi de iubita pe care o salveaza evident?
zeri
Yup...poate am exagerat. Dar vroiam sa zic ca Blue gender e un mecha foarte reusit, care are tocmai elementele genului sau si nu contine prea multe discutii elevate care s-ar potrivi in alte anime, de exemplu X.
axi
hehe ... cam da ... cu toate ca spre final ideea devine mai greoi de urmarit ... totusi nu se compara nici pe departe cu GitS ...

ma rog acum chiar sunt curios care o fi mecha-ul cu densitatea si profunzimea ideatica cea mai mare ... maybe i should try a poll?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.