Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Elementul Militar in Hellsing
Anime-Club Forum > Detaliat > Hellsing
Sidonix
Din punctu asta de vedere Hellsing exceleaza si este singurul lucru incitant in serie.. Armele lui Alucard mi s-au parut ultra impossing in his statments :twisted: ...... Cred ca Helsingu este o reeditarea a filmelor comando in care l-au introdus pe Dracula...pt ca Rambo era ocupat.... laugh.gif :arrow:
Scorpio
Da..cred....sau un Terminator...fara i'll be back. Pai practicv armele si actiunea sunt tot hellsing-ul
e-Z
Asta pentru ca publicul tinta ar fi oamenii care iubesc vampirii si violenta gratuita, in filme, anime, carti de colorat, etc tongue.gif
Si eu subscriu la categoria respectiva...dar nunumai acolo
Sidonix
corect...genu asta e pt violence lovers....sunt curios daca la o difuzare tv ar lasa varianta necenzurata...
Ingerasu
QUOTE(Sidonix)
corect...genu asta e pt violence lovers....sunt curios daca la o difuzare tv ar lasa varianta necenzurata...

Pai si ce ar mai arata atunci... fazele de undercover? Ar trebui sa cenzureze o gramada din el.

In orice caz it rulzzz; ending-ul insa te cam lasa in pom... da' asa sunt mai toate anime-le. :cry:
Sidonix
Ingerasu ... ma gindeam si eu cu voce tare...don't kill me pls biggrin.gif ..
Ingerasu
Ingerasu tells Alucard to put his gun back and smiles to Sidonix :twisted:
SebyTheDragon
Si crezi tu ca te asculta AlucrDDraculA!!! laugh.gif

Hellsingul e la bataie pt primul loc in topul meu..Daca ma intrebati acum 6 luni va ziceam ca el e no1...insa dupa vreo 300 de cduri de anime...se mai schimba topurile...
Sidonix
Seby chiar 300 :shock: ...cind ai vazut atatea.....long vacation... :!: :?: biggrin.gif ...... helsing este intr-o nota personala o viziune a unei altei implicatii cu Dracula is vampiri... violentza variaza in functie de storyboard.....Uite ceva dur daca vrei sa vezi este in Ushio & Tora...daca ai ocazia...sa vezi blood shed.....in huge cuantities.....
SebyTheDragon
Pai fa si tu un calcul... in medie cam 9-10 ep pe zi...cam 3 ore de anime...asta era doza mea de vacanta!!!...Daca pe un cd incap cam 3-4 ep...o sa vezi ca ajungi cam pe acolo.... 8)
Sidonix
Aha....daca te tine de ce nu... biggrin.gif .eu ma limitez la ceva sporadic....cind ma apuca ma tine putin...prefer sa rememorez....cele vazute......si dezvolt....intr-o noua lumina cele vazute in my newbie period... :roll:
Fate
Da , si eu cam la fel ca si Sidonix..... imi place anime , de multe ori insa nu am rabdare si de si mai multe ori nu am TIMP. Ceea ce am vazut tin minte totusi. Si vacanta asta nu prea a fost vacanta pentru mine , am avut alte ocupatii destul de urate. Astept sa vina vara viitoare....si tot asteptand sa vina vremea cand am sa am timp sa vad , adun adun si tot adun anime... hehehe....
Ken
Imi plac army stuff numai in realitate, dar in anime si filme parca nu mai e tot aia.... In general imi place ca accentul sa se puna pe individ si nu pe un grup de indivizi. Adiq din Hellsing, referitor la armata, e k lumea doar faza can ii omoara la gramada pe soldati!!!! Ce sadic sunt!!!!
Chris
Hellsing este varianta neo-vampire, stiu ca e cam mult spus, dar ma refer la faptul ca pana si vampirii ajung sa foloseasca arme... "human weapons" ... lucru care nici in Vampire Hunter D nu-l vezi.
Scorpio
Frost....pai sabia lui D....ce e? nu-i arma umana? Ce arme sunt original vampire? :? Deci orice ar folosi vampirii in materie de arme...sunt tot arme umane
Sidonix
tinind cont ca am terminat blood raynu pot sa spun ca mi se pare ca o transpunere a hellsing superba....numa ca e o alucarda... biggrin.gif ...a hot sexxy dedly bite me please alucarda biggrin.gif ...in loc de alucard....o combinatie intre preacher si alucard super reusita....
Chris
Arikard zice in prima "batalie" cu Incognito:
Don't you use human weapons ?
:arrow: asa e mai bine Scorpio ????????

Si prin asta se refera la fire power, si da sunt si arme de origine vampirica, kit ca au acelasi echivalent si in arma umana.
Scorpio
Frosty....si zi-m isi mie ce arme sunt original vampire...huh? :? iar daca vrei sa vii inteles...zi dracu klumea humen fire arms...ca human weopans..se intelege tot
Trix
Cam tarziu vin si eu cu un raspuns, dar mai bine mai tarziu decat niciodata...si cum sunt noua pe aici, sper sa fiu iertata.

Hellsing a fost printre primele anime pe care le-am urmarit (bineinteles dupa Sailor Moon biggrin.gif ) si cel care mi-a trezit interesul pentru anime. Mi s-a parut foarte bine realizat...armele lui Alucard erau Bestiale...lungi 8) ...si mortale biggrin.gif .

Nu prea am inteles exact scopul pentru care Alucard a transformat-o pe Celes Victoria in vampir, dar ma rog...cum vrea el biggrin.gif

Integra mi s-a parut un personaj extrem de bine realizat (ca fizic dar si ca personalitate). Ferma, decisa, hotarata sa nu faca nici un compromis (n-am vrea multi sa fim asa biggrin.gif ). Mi-ar fi placut sa stiu exact ce raspuns ii da lui Alucard la sfarsitul seriei, decat sa ma lase pe mine (adica pe cei care au urmarit serialul) sa ghiceasca/sa-si imagineze ce vor.

Mi-ar fi placut o continuare...subiectul e bun.

Un alt lucru care nu l-am inteles in timp ce urmaream anime-ul a fost faza cu armata... /! .Adik cu ce scop au fost introdusi, doar ca sa avem mai mult sange in peisaj? Pentru ca in rest nu prea faceau nimic...adik in afara sa moara..unii mai frumos altii nu (si sa devina zombie intr-unul din episoade).

A fost destul de ambiguu conturata relatia Alucard-Integra. Un alt lucru care mi-a placut. Eu cel putin, nu am reusit sa imi dau seama daca se vor saruta sau Alucard se va elibera de promisiunea (sau ce il tinea) la agentie si o va lasa pe Integra cu "ochii insoare".

Totusi..all in all...super anime...cred un bun inceput pentru un proaspat fan anime asa ca mine. :wink: biggrin.gif
Vebby
FFF tarziu cu un raspuns dar don`t care... watashi e in love with arma lui Alucard....sunt total de acord cu cei care zic ca armele fac tot in anime... wub.gif

i`am facut si poze:D
user posted image

user posted image
aveam pe undeva si descrierea lui...dar nu cred ca mai exista.. biggrin.gif
Rezo The Red Priest

Wow inseamna ca si seria Bond a fost misto....no way.

Armele au fost si ele acolo, au fost placute, folosite misto dar cum sa faca armele o serie. ALUCARD a facut-o sa fim seriosi. O fi fost Callusul misto si ala negru si mai si dar felul in care le-a folosit a contat. Bazooka lui Celas a fost very very kawaii.
Yami Lurker
Intr-adevar...armele si personajele compun in mare farmecul seriei.Sa fim seriosi....storylineul nu e asa de bun,doar ideea de vampiri printre oameni e incitanta,in rest scenariul e simplu,insa farmecul lui Alucard atrage fani.
sailorcorvus
Povestea e interesanta , insa pe mine m-a atras Alucard si comportamentul lui dur .Intradevar armele atrag , insa ce s-ar intampla daca armele ar disparea si ar ramane doar serialul . Alucard e cel care atrage atenti faniilor .
E adevarat ca organizarea lor e interesanta si lupta militarilor impotriva vampirilor e important , insa daca nu ar avea si vampiri in organizatie , demult ar fi fost rasi de pe fata Pamantului.
Van Dan
QUOTE(Trix @ Apr 9 2005, 08:15 PM)

Un alt lucru care nu l-am inteles in timp ce urmaream anime-ul a fost faza cu armata... /! .Adik cu ce scop au fost introdusi, doar ca sa avem mai mult sange in peisaj? Pentru ca in rest nu prea faceau nimic...adik in afara sa moara..unii mai frumos altii nu (si sa devina zombie intr-unul din episoade).

*

mai hai sa-ti spun eu versiunea mea de raspuns. poi u intrebi de ce mai avea armata aia daca tot il aveau pe Alucard in casa, ei bine organizatia Hellsing era o organizatie cu traditie si nah ca sa pastreze traditia si aparentele au pastrat si armata.
Parerea mea! biggrin.gif
roroishere
QUOTE(Van Dan @ Oct 28 2007, 09:01 PM)
mai hai sa-ti spun eu versiunea mea de raspuns. poi u intrebi de ce mai avea armata aia daca tot il aveau pe Alucard in casa, ei bine organizatia Hellsing era o organizatie cu traditie si nah ca sa pastreze traditia si aparentele au pastrat si armata.
  Parerea mea! biggrin.gif
*

hmm da, se poate spune si de traditie. Dar, eu gadesc putin diferit: Hellsing este o organizatie care lupta impotriva "vampirolor". Cred ca armata este defapt de..aparente. Nu vor ca existenta acestor creaturi sa fie dezvaluita! Totusi oamenii sunt bine echipati si unii sunt chiar eficienti. Allucard este mai mult asul din maneca. Cand situatia se agraveaza intra el in joc.

Pain
hmmm sa va spun versiunea mea arucard era nevoit sa stea in armata si armata este pentru vampiri slabi si mai e o serie hellsing mai scurta da e aceaiasi poveste cool.gif
Animal
"hmmm sa va spun versiunea mea arucard era nevoit sa stea in armata si armata este pentru vampiri slabi si mai e o serie hellsing mai scurta da e aceaiasi poveste cool.gif"

user posted image

Cool story bro, but what happend to the Prince of Bel Air?
kaoru
Tare...s-a resuscitat un thread din 2004...oh the old times - ma simt ca Alucard cand a fost trezit din somnul cel lung lol icon_twisted.gif

Armele din Hellsing sunt impresionante da - dar nu aduc mare branza de aditie originala in anime - asocierea de arme si vampiri a fost deja tocita cu multe ocazii (vezi Blade, Daybreakers).
Toata povestea din Helsing este doar o reinterpretare 'with a twist' a povestii minunate din romanul Dracula al lui Bram Stoker (ba mai degraba un fel de sequel) - toate analogiile se regasesc intr-o forma sau alta...elementele reinterpretate mai mult sau mai putin.
Cat despre armata...cred ca nu in putine anime-uri se foloseste ridicarea la proportii pentru a dezvolta un subiect - nu o pastrezi intr-un cerc restrans; ridici problema la nivel national chiar mondial, in loc de 4 oameni care lupta implici o intreaga armata, 2 organizatii secrete si mii de victime and voila! smile.gif
Asa ca da...Sid avea dreptate biggrin.gif

Pain....I am in pain Pain...brain pain it is. Si pisica cu colti musca pe Integra de...degetul mic...iar Alucard era nevoit sa stea in armata si armata are si ea casa ei....pastaia si mai e o serie mai lunga da e cam scurta << SAY WUT!?! blink.gif
MsMouse [:S]
QUOTE(Rezo The Red Priest @ Jan 19 2006, 06:35 PM)

Armele au fost si ele acolo, au fost placute, folosite misto dar cum sa faca armele o serie. ALUCARD a facut-o sa fim seriosi. O fi fost Callusul misto si ala negru si mai si dar felul in care le-a folosit a contat.
*

i agree with u here. plus ca atunci cand vine vorba de arme vorbim doar despre cele 2 pistoale ale lui alucard si probabil acel huge idk what the hell was it a lui victoria (fiindca nu s-a mai pus accentul pe alte arme in afara de acestea) si e chiar silly sa zici ca armele (elementul militar) au fost cele care au facut tot serialul fiindca daca nu era alucard care sa le manuiasca ma indoiesc ca v-ati mai fii uitat la un serial cu niste oameni obisnuiti care manuiesc cateva pistoale care arata "misto" incercand sa lupte cu vampirii.
darczon69
Ma intreb ce model era pusca aia a lui Seras? PTRS-41 Antitank?

Si o alta chestie: de unde mama naibii au facut rost de MP-40 pentru vampire nazis thingy?

Acestea fiind spuse, mi-a placut realismul armelor prezentate in anime: AK-47 sunt AK-47, MP-40 sunt MP-40 iar revolverul custom a lui Alucard e de-a dreptul genial smile.gif.

Cu toate acestea, ce m-a impresionat cel mai mult a fost Alexander Anderson si ale lui bladed weapons smile.gif Foarte interesanta utilizarea. De asemenea, cand am vazut armata Vaticanului, mi-a aparut un zambet pe fata, atat din cauza ideii in sine cat si a uniformei lor laugh.gif .
Eagle Eye
Cica Seras ar avea un Hellsing ARMS Anti-Midian Cannon 'Harkonnen'.
Ceea ce imi place la Hellsing e ca respecta,intr.o anumita masura,vechile mituri ale vampirilor.Printre atatea filme si seriale de.a dreptul penibile la ora actuala,e o "gura de aer" sa mai vezi niste baionete sfintite,gloante de argint si apa sfintita.
Si Alexander Anderson mi.a placut si mie.Aproape cat Alucard.Sunt interesante baionetele alea sfintite,"barierele" si paginile alea care apar cand lupta:D.Iar ultimul episod a fost..cel putin fenomenal.Sa vedem ce surprize avem de maine,cand apare episodul 9 din OVA.
darczon69
Ma intreb cat va dura pana cand il voi putea savura in 1080p biggrin.gif. Este surprinzator cat de repede a aparut episodul asta cool.gif
Himitsu23
Wait, WHAT??? Apare in sfarsit ep 9 din OVA? Asa repede l-au facut si pe asta? Adica ce?...nu le-a luat decat vreo 6 ani....probabil ca ep 10 va aparea peste vreo 10 ani.... Anyway, daca ar fi sa fie, mi-ar placea sa-l vad pe Alucard cum o face pe Victoria his Bride biggrin.gif Mai ales acum dupa ce a avut si ea her first blood... Probabil ca va fi nevoita sa devina si ea No-Life King ca si el din moment ce se pare ca in stadiul ei actual, nu prea poate sa-si regenereze mana stanga...
What do you think it's gonna be? A boy? A girl? Twins? XD
Eagle Eye
Nu cred ca Alucard are ganduri de.astea:))
Si pe mine ma intriga faptul ca nu isi regenereaza mana stanga..poate ii arata cum in episodul asta:)).
Oricum,sa nu fim prea optimisti..cred ca o sa treaca o saptamana pana punem mana si pe o subtitrare.
BloodSamurai

Holly SMOKES. Apare episodul 9 laugh.gif laugh.gif laugh.gif biggrin.gif
darczon69
Poate nu vrea sa isi regenereze mana stanga: sa tina minte mereu slabiciunea si incapatanarea ei care a dus la moartea mercenarilor.
Himitsu23
QUOTE(darczon69 @ Feb 15 2012, 10:41 AM)
Poate nu vrea sa isi regenereze mana stanga: sa tina minte mereu slabiciunea si incapatanarea ei care a dus la moartea mercenarilor.
*

Like hell...atunci de ce nu si-a taiat o mana si un picior atunci cand si-a vazut parintii morti? Astfel putea sa tina si mai bine minte neputinta ei de a interveni sau a face ceva pe motiv ca era prea mica. Chiar crezi ca ar vrea sa ramana one-handed for the rest of her eternal life avand in vedere ca solutia la problema ei e chiar langa ea? E ca si cum ai muri de foame cu farfuria plina langa tine. Iti dai seama ca Alucard o sa-i faca din nou oferta de atunci cu Andersen si ca ea de data asta o sa accepte... Iar avand in vedere ca va mai exista in sfarsit cineva "ca el" probabil ca Alucard o sa mai simta din nou "a rage in his pants" ca atunci cand l-a eliberat Integra. Not to mention the fact that she's a Shoujou tongue.gif In plus, when was the last time he was with a woman? 600 years ago??? I hear wedding bells XD XD XD
darczon69
That's just your inner fangirl speaking tongue.gif.

Nu si-a taiat piciorul sau cealalta mana fiindca atunci cand au fost ucisi parintii ei nu a putut face nimic; in schimb acum...daca actiona mai repede i-ar fi putut salva. cool.gif
Eagle Eye
Plus ca arata mai badass asa biggrin.gif
Himitsu23
AAhhh, come on! You know you want to see them together! Dupa cum spunea si Integra: there's a reason behind everything Alucard does, inclusiv faptul ca a facut-o pe Victoria o Draculina tongue.gif E ca si cum au semnat un pact atunci cand a muscat-o. Oricum, picture Integra in charge of an immortal army of Mini-Salucard and Sanilucard.

BTW, don't ever mock my inner fan again; be it boy or girl. tongue.gif
Eagle Eye
Am inteles ca cei de la Call to Arms au pus mana pe episod de ieri si ca lucreaza deja la subtitrare.Sa speram ca nu o sa dureze mult biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2022 Invision Power Services, Inc.