Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revista W.i.t.c.h
Anime-Club Forum > Non-Anime > Diverse
kagome167
Am auzit ca exista revista W.I.T.C.H si costa 30.000. O sa mi-o cumpar! biggrin.gif tongue.gif laugh.gif
BlackHeart004
OK, spune-mi si mie cu ce se mananca revista asta, k sincer nu am auzit de ea... Poate oi trai yo mai pe Marte, asa?... huh.gif
Dar poate e ceva interesant de se numeste W.I.T.C.H. dry.gif
Odeena
Revista W.I.T.C.H. apare de peste doi ani in Romania si este o revista de BD italiana, desenata intr-un stil asemanator cu cel al studiourilor Disney. In mare, este vorba de cinci fete obisnuite care intr-o zi primesc puteri elementale (patru dintre ele controleaza cate un elemetn - Pamant, Aer, Apa, Foc, iar a cincea are Inima Kandrakarului si este lidera grupului). Totodata, ele primesc misiunea de a apara Kandrakarul, un loc care reuneste portaluri catre toate lumile care exista (un fel de "aeroport interdimensional", daca vreti), Pamantul fiind doar una din ele.

Personal nu am ratat nici un numar din W.I.T.C.H. si va recomand revista cu toata caldura... merita!
Ayumi
Am si eu cateva numere din W.I.T.C.H ,a aparut si desenul animat la Jetix,dar s-a terminat....am vazut cateva ep care nu m-au prea incantat dry.gif ...desenul este total diferit de revista.In revista povestea ii mai interesanta biggrin.gif
Uje
Autorii italieni sunt Alessandro Barbucci si Barbara Canepa dar banda a fost facuta pt. Disney. Stilul e manga imbinat cu Disney si mi se pare f. reusit.
Am inceput sa colectionez revistele de pe la numarul 2 sau 3 (am ratat cateva, deh XD) dar pot sa zic ca-s fana. Imi aduce aminte de Sailor Moon ^.^
Pt mai multe detalii despre Barbucci si Canepa cititi aici. E in franceza ca n-am gasit ceva in engleza -____-
Cateva extracte din Sky Doll si Monster Allergy se gasesc in revista Lanfeust (apare si la noi ;p)
Odeena
De unde poate fi luata revista de care zici (Lanfeust)?
Uje
Eu am gasit-o in magazinele de reviste straine din Cora sau Carrefour (revista e frantuzeasca).
liantasse
Eu o citesc pe cea romaneasca... si ma gindesc sa-mi fac abonament. Imi place mult de tot! wub.gif Frantzuzeasca n-am reusit sa-mi cumpar pina acum... sad.gif
Uje
Waaah, nu ma refeream la W.I.T.C.H. in franceza (se gaseste si aia :P) ci la o revista de BD care publica si capitole din Sky Dolls si Monster Allergy, alte doua creatii ale lui Barbucci si Canepa (citeste articolul). Mai este o revista (tot frantuzeasca) care publica Sky Dolls dar nu am luat nici un numar si nu mai stiu cum se numeste -___-;
Un interviu (in italiana XD!) cu B si C: http://www.flashgiovani.it/libri/archivio/...buccicanepa.htm
Kagami
da,recunosc,si eu am o parte din W.I.T.C.H.-uri,desi e kinda pentru kiddos biggrin.gif dar era light reading-ul ideal intre Kant, Hegel si ce mai aveam eu de invatat pentru examenul la fac. Plus ca imi placea stilul manga-ish-Disneyish. N-am mai luat revista de cateva luni,mainly pentru ca m-am cam plictisit si mi se pare ca nu se mai intampla nimic interesant, dar W.I.T.C.H. a avut momentele ei de glorie smile.gif
liantasse
Ooh, ok, Uje and thanks!

Kagami, the latest development, asta cu Ari si acea banshee mi se pare very interesting smile.gif
black_cat
Mie personal imi place W.I.T.C.H. am aproape toate numerele mi-a scapat si mie cam 3 , poate am sa reusesc sa fa c rost de ele ... Desenul intr-adevar nu prea are "slipire" tot manga-urile in cazul de fata rules ...
Mordred
k dor o mica cere ca de 9 luni ma chinui sa fac pe cineva sa-mi rspunda ca nici nu, nu zice lumea pe care o intreb care are nrele W.I.T.C.H de pe 2003 cad a aparut ca am numai din 2004 nr 3 sau 2 pana in 2006 ultimul nustiu cupar dubluri eu sunt disperat decand caut help pe prv pe site astept mesaj plz ori cine
blink.gif blink.gif blink.gif
lumiere_ina_2005
Ok....no ofence pt fanii revistei W.I.T.C.H..Mie,personal nu mi se pare o revista atat d buna,pt k e o revista d kids.Prima shi ultima data knd am vazut yo asa ceva,o citeau pushtoaicele d 12 ani ( asta se intampla aq cateva luni ) shi avea jocuri,concursuri,sfaturi in dragoste etc mad.gif .La anime m-am uitat doar din curiozitate;nu prea m-a incantat. P.S:Sa-mi spunetzi dak cumva e alta revista,cea p kre am vazut-o yo,k sa nu ma fac d ras.Imi cer scuze anticipat,dak se adevereste cea c cred. unsure.gif
Jeanne
am taote revistele!doar un numar l-am pierdut sad.gif
Tenshi
Ceea ce nu-mi place la W.I.T.C.H. este povestea care ar putea fi MUUULT mai dezvoltata. Nu prea seamana cu un anime, iar aratarea aia care mananca din gunoaie este deffinitely un personaj de tip Disney. >.>
In schimb, imi place mult stilul in care sunt desenate fetele, mai ales cel din manga (daca pot sa-l numesc manga o_o).
black_rose
mie imi place revista. am auzit de catva timp de ea. are niste sfaturi uluitoare. si benzile desenete nu sunt prea rele. oricum raman la anime. iau revista de placere.
Java-Leen
QUOTE
http://forum.anime-club.ro/forum/index.php?act=ST&f=77&t=3652

Adevarul e ca portalurile se creeaza doar intre 2 lumi: Pamantul si un alt taram "al raului" numit "Meridian"... chiar nu se uita nimeni la desenele astea?
Datoria celor cinci e sa asigure echilibrul pe pamant si sa se ocupe de integritatea Voalului prin care apar acele gauri, numite "portaluri"... Inima Kandrakarului e doar elementul magic ce secondeaza actiunea: el accentueaza puteri, carpeste voalul si e vanat de bad guys...
Am vazut si eu revista... e buna pt adolescente intre 11 si 14 ani... poate si mai mari, dar asta devine deja o chestie de gusturi...
waste
SI eu citesc revista w.i.t.c.h. de un an si o luna. E interesanta, iar actiunea difera de cea din desenele animate de pe jetix. Site careva daca pot gasi primele numere online? Daca da, unde?
Mir_San 4ever love
Da e foarte interesanta aceasta revista.Si mio iau foarte de,va recomand sa o luati si voi.Acest desen/comic are un mare succes.Nush daca pare ridicol dar am doua volume di aceasta serie iar cartile sunt foarte interesante smile.gif .........
Shayera Hol
Imi place si mie revista, doar ca am aflat de ea abia in luna martie 2006(este vina lor pentru ca nu-mi amintesc sa fi facut vreo reclama la TV), imi place foarte mult, am si album cu WITCH, WITCH Guide 2, Dictionar de la A la Witch. Abia astept si numarul acesta, si poate reusesc sa recuperez si eu din numerele pierdute.
Ookami46
dry.gif halal subiect sincer... revista witch e pe piata de mai bine de 3 ani,insa cum nu au iesit abia anul asta desenele animate nu a stiut prea multa lume de ele ... in schimb povestea e cam aceiasi,doar ca la tv au pocit-o rau de tot... am citit toate numerele (ce face omu' din plictiseala) in romana si spaniola am cateva (benzile sunt la fel,limba difera),pana acum cateva luni cand mi sa acrit de tot dry.gif ...
shayera,cat despre reclama,a fost reclama la tv cu revista,insa nu in fiecare luna,la primul numar si acum un an au mai facut reclama pe la tv parca.
iub|rea
eu am cautat azi pe la vreo 10 chioscuri de ziare prin centru si prin zona pe la mine si nu am gasit revista. se pare ca numarul de luna trecuta s`a epuizat. acum am inteles ca pe 15 apare noul numar! o sa cumpar sa vad si eu!:)
D_Jay
Desi seamana cu anime-uri ca Sailor Moon de ex, Witch nu este nativ japonez, deci nu poate fi numit riguros manga sau anime. Se vede ca este pt. copilashi, totusi eu il citesc...si privesc... De remarcat faptul ca multe desene dinspre apus,inclusiv Witch, au asemanari cu animeurile rasaritene. Dau ca exemplu ATOM de pe Jetix (si mai sunt).

Dupa cum spune Yan Lin in primul ep, voalul (in care se deschid portalurile) este pus de fapt intre Meridian si restul Universului pentru a feri lumile din afara de Phobos. Intre meridian si oricare lume, nu doar Pamantul, se pot deschide portale (nu am aflat daca se poate trece asa si intre lumile din afara).
Himerish
QUOTE(D_Jay @ Sep 15 2007, 02:29 PM)
Desi seamana cu anime-uri ca Sailor Moon de ex, Witch nu este nativ japonez, deci nu poate fi numit riguros manga sau anime. Se vede ca este pt. copilashi, totusi eu il citesc...si privesc... De remarcat faptul ca multe desene dinspre apus,inclusiv Witch, au asemanari cu animeurile rasaritene. Dau ca exemplu ATOM de pe Jetix (si mai sunt).

Dupa cum spune Yan Lin in primul ep, voalul (in care se deschid portalurile) este pus de fapt intre Meridian si restul Universului pentru a feri lumile din afara de Phobos. Intre meridian si oricare lume, nu doar Pamantul, se pot deschide portale (nu am aflat daca se poate trece asa si intre lumile din afara).
*


In mod normal as spune "Do not revive threads that are dead for a long time".
dar sunt fan asa ca nu o voi face si doar ma voi bucura ca a fost reinviat.

1.Legat de ultima paranteza-- cel putin in versiunea animata exista space fold-ul - metoda traditionala de a trece din o lume in alta.In revista acest lucru nu e foarte clar.
2.Nu trebuie considerat ceva ca e pt copilashi doar pe ca e legal sa fie vizionat de copilashi- nu contine violenta si scene xxxxxxx.Cel putin povestea celui de al doilea sezon de destul de impresionanta datorita faptului ca e impravizibila.

queen_of_a_lost_cemetery
ador iubesc....ador iubesc W.I.T.C.H :X:X:X:X:X:X imi place very very tare adica e o story cu un farmec de ala..... imi place faptul ca personajele sunt foarte diferite dar totodata atttaaat de bune prietene...au o prietenie de invidiat...asa kum numai in povesti gasdsesti...sad sad sad true... blink.gif sad.gif cus in the real world...ei bine ma abtsin la comentarii rautaciose....asa ....w.i.t.c.h poate parea unora copilaroasa...dar pentru iubitori de magie ( asa ka mine ^.^) nu cred ca o sa`si piarda farmecul vrodata.... cum era si cartea scrisa de will.....however magic (-.-)
D_Jay
Bine mai Himerish, nu toti se uita la data postarii, de unde sa stiu eu ca threadul luase trei trimestre pauza?
Missa-chan
Hm...matusa-mea imi cumparase primul numar din W.I.T.C.H. in germana cand au aparut la ei. E interesant ca la ei, la fiecare revista primeam ceva (spre exemplu, in primul numar a fost un lantisor cu inima Kandrakar-ului). Ma rog, si mi-a tot cumparat matusa-mea numerele de acolo si mi s-a parut o poveste placuta, apoi am vazut ca apar desene la Jetix si eram tare incantata laugh.gif (asta a fost acum 2 ani sau asa). Cand am vazut insa primul episod...pff...voci pocite (ca deobicei) si povestea stricata (asta insa nu a fost vina Jetix-ului ci a americanilor sau cei care au modificat desenul). Am urmarit primul sezon, dar acum nu ma mai uit.
Revista din Romania am cumparat-o insa nu la fel de des ca cea din Germania fiindca nu se compara. laugh.gif Cred ca din asta am numai 3 numere, iar cea din Germania vreo 20 sau asa (nu le am pe toate fiindca acum nu le mai cumpar).
Cred insa ca e ceva prea tipic (5 vrajitoare cu puteri speciale care salveaza lumea). Tin sa spun ca inaintea lor erau Winx Club, care erau tot 5 fete insa zane, nu vrajitoare. Povestea lor mi s-a parut cu mult mai interesanta decat celor de la W.I.T.C.H. Revista in Romania nu a aparut (eu nu am gasit-o) insa au fost difuzate desenele la TVR 2 (si sezonul 1 si 2). Unde voiam sa ajung...caracterele lor (a celor de la Winx) se aseamana izbitor cu cele de la W.I.T.C.H. Spre exemplu: Will se aseamana cu Bloom, Tecn@ cu Taranee, Cornelia cu Stella, Flora cu Hay Lin si Irma cu Musa (pe Layla de la Winx nu o aseman cu nimeni fiindca ea a aparut numai in sezonul 2).
In fine, nu vreau sa fiu off-topic prea mult. Ideea e ca de la inceput W.I.T.C.H. mi s-au parut copiate (nu la poveste, cat la caractere).
Angel Sailor.
Mi-a plăcut mult revista Witch, aveam toate numerele , pānă la un moment dat , cānd am fost plecată din oraş şi n-am apucat să le mai iau... sunt curioasă ce s-a mai īntāmplat smile.gif .
KaTe.
W.I.T.C.H. .... am cumparat un numar revista acum mult , mult , mult , mult timp si am mai cumparat un numar din revista acum cateva luni si le-am comparat. Se pare ca W.I.T.C.H. a devenit o mareee telenovela. La inceput imi placea , dar acum totul a devenit atat de obisnui , plus ca povestea devine obisnuita...
Tsunade_sama
Imi place revista W.I.T.C.H.Nu o prea urmaresc,dar ador s-o citesc cind am timp.happy.gif
kana-chan
stiu ca prima serie a aparut in 2003. mi-a cumparat mama prima revista si am continuat sa cumpar. dar apoi am avut alte preocupari si am uitat de ea. mai cumparam un numar asa din 2-3 luni. acum nu mai cumpar deloc. dar e superba revista, si subiectul indtradevar e misto. acum s-au facut si episoade la tv, pe jetix.

Shinamori
La inceput ,am aflat de witch de la prietena mea..ea colectiona revistele si eu le citeam de la ea,apoi cand m-am mutata in alt cartier nu ma mai puteam duce la ea si sa ii cer revistele ~~' oricum ea nu le mai colectioneaza acum.AM inceput si eu sa cumpar revistele witch,am destule..but..acum m-am lasat de witch...Erau chiar super..interesante ,bine desenate...imi placea sa citesc witch foarte mult.Acum nu mai cumpar pentru ca nu mai stiu ce sa intamplat in numerele anterioare..si sincer m-am saturat de witch.
yoanna_93
salut eu traiesc in canada si cand am plecat din romania parintii mei miau aruncat toate revistele inclusiv witch:( si acum as vrea sa le am inapoi exista cineva printre voi care sta in brasov si ar dorii sasi vanda revistele??
Kassy
Cand eram mica eram obsedata de Witch. Multi ani am colectionat revistele, le reciteam si imi puneam postere cu ele peste tot, incercam sa le desenez... Colectionasem toate cartile aparute... Si la ce bun? S-a asternut prafu' pe carti (la figurat, ca de ingrijit le mai ingrijesc) iar revistele ocupa spatiu pe la bunici... Ah, bine ca m-am oprit! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.