Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anne Rice - Cronicile Vampirilor
Anime-Club Forum > Non-Anime > Carti
Odeena
Am citit toate cartile din seria Vampire Chronicles (mai putin Blood and Gold, pe care n-am gasit-o nicaieri, nici in librarii, nici pe net... sad.gif ) si mi-au placut la nebunie... Mai este vreun fan Anne Rice pe aici?
CyBeR
Odeena...am eu Blood and Gold...da-mi o adresa de email si ti-o trimit (da, daca nu era deja clar, e in format e-book).

Oricum, am citit doar doua dintre cartile doamnei/domnisoarei Anne Rice. Mi-au placut catusi de cat...Vampirul Lestat si The devil Memnoch care mi s-a parut foarte interesanta desi cred ca autoarea si-a asumat un risc prea mare in modificarea conceptelor religioase. Nu ma refer la un risc real bineinteles ci ma refer la felul in care va folosi acest lucru si in celelalte carti, daca va alege sa-l foloseasca.
Odeena
Intr-adevar... in 'Vampirul Vittorio' ingerii joaca un rol cheie, iar in 'Merrick' se vorbeste despre mai multe religii, printre care si crestinismul, voodoo, candomble si asa mai departe... Ar fi super daca ai putea sa-mi trimiti cartea biggrin.gif Adresa e odeena_rockstar@yahoo.com
Archangel_Of_Hope
hey *sare in sus si in jos dand din maini ca nebuna*

Vinovata! Ador Anne Rice numai ca nu prea gasesc cartile... Nu am decat Interviu cu un vampir, Vampirul Lestat, Regina Damnatilor, Vampirul Armand, Diavolul Mennoch, Hotul de trupuri, Blackwood farm... Daca aveti altele in format ebook mi le puteti trimite si mie pls la sailor_beauty15@yahoo.com?
Merci! Oh, pana acum favorita mea e Vampirul Lestat!
Kisa
Citit pana la Blood and Gold. Ce pot spune? Interesante carti, cu subiecte care au priza la public. Dar nu cred ca sunt vreo "comoara" a literaturii internationale or smth. dry.gif "Literatura de consum"...
Odeena
Intr-adevar, Anne Rice abordeaza subiecte care "prind", dar totusi, eu cred ca e ceva mai mult decat o scriitoare comerciala (cum e Sandra Brown, de exemplu). Ea isi creeaza o mitologie proprie (povestea lui Akasha si Enkil, felul in care au aparut vampirii, "the ancients" si asa mai departe), o versiune proprie a cosmogoniei si a caderii lui Lucifer, are o teorie proprie despre fantome si spirite (o sa vezi asta in Blackwood Farm, e geniala cartea!)...
hanna_ichi_me
n-am citit dekt interview with the vampire si the vampire lestat.mie una mi-au placut mult, mi se par super senzuale(un fel de varianta americana, mult mai subtilizata a yaoi-lurilor). probabil de-asta si atrag. la faza cu literatura de consum nu stiu ce sa zic...
Odeena
Adevarul e ca Anne Rice pare sa aiba o pasiune pentru yaoi / gay stuff... o sa vezi mai tarziu, in Vampirul Armand, de exemplu, relatia care exista intre Armand si Marius la inceput, sau cand se aminteste de inclinatiile obscure ale Generalului Superior din Talamasca... M-am intrebat intotdeauna de unde tendinta asta la Anne Rice. O fi avand si ea asemenea... *hm* preferinte?
Kikyo_Kayvon
Da, intr-adevar...Anne Rice este o scriitoare foarte buna si cunoscuta.... Si mie imi place cartile ei... Imi poate da cineva macar o carte in format e-book? Dar nu povestea Hotului de trupuri....Pe aia o am... Dati-mi va rog un PM daca vrea sa imi dea cineva...
mihaitza
Am citit de la biblioteca Regina Damnatilor,Vampirul Lestat si Povestea Hotului de trupuri.

E o scriitoare foarte buna,nu stiu daca de talia unei Agatha Cristie sau Jr Tolkien,;din pacate nu am citit nimic din trilogie.
Din astea mi-a placut foarte mult felul cum descrie in Povestea... intalnirea cu Dumnezeu si descrierile mi-au placut deasemenea.
Dar pe acest taram,al groazei si al vampirilor e foarte apreciata.
Am mai citit de groaza John Saul -Creatura,dar este cu totul alta mancare de peste
Imi puteti recomanda si un alt scriitor/scriitoare ce a scris cu si despre vampiri?

Cine are restul cartilor din seria Cronicile vampirilor si cartea Shining sa mi le trimita ,please. take my id and we talk later.
Hamster
Am citit doar Lestat Vampirul, si mi-a placut foarte foarte mult , acum caut celelalte volume ^^
bibi
aodr aceste carti si filmele scoase, iubesc vampiri si iubesc si cartile biggrin.gif voi nu?
mihaitza
Ce intrebare cam retorica. Nu te gandesti ca daca nu am fi postat aici,nu am fi indragit si noi cartile si implicit universul creat? Guess again!
O intrebare pt toti fanii : Ce s-a ecranizat pana acuma? Eu am Interviu cu un vampir(mi-am facut rost de el de curad de pe retea ,dar l-am vazut de vreo 2 ori pe pro tv) si stiu ca s-a facut film dupa Regina damnatilor. Dupa alte cartiu ale ei s-au mai facut ecranizari?
Memnoch
Nu au aparut alte filme, cel putin nu din Cronicile Vampirilor. Mie mi-a placut cel mai mult Diavolul Memnoch. Mi-a placut la nebunie conceptia ei despre iad, diavol si ceea ce incerca el sa faca. De asemenea eram fascinat cand Memnoch il tot plimba pe Lestat prin trecut si ii explica filozofia lui. Din toate cartile aceasta este un must have!
seandreea
Nu sunt de acord cu cei care au zis ca Anne Rice ar fi o scriitoare comerciala. Prima data cand am auzit de ea (de la o prietena) si de aceste carti despre vampiri, deveam deja ceva gen Contele Dracula si o multime de clisee. Nu spun ca nu sunt chestii comeriale, lucruri care sa prinda (intentionate sau nu), insa ce mi-a placut mie la ea a fost posibilitatea de a trece dincolo de cliseul vampirilor (nu de asta citesc carte, de fapt inainte chiar nu imi placeau vampirii) si sa intri in mintea lor. Fiecare are felul lui de a gandi, modul propriu de a percepe situatia in care se afla. Am citit pana acum Vampirul Vittorio, Vampirul Lestat si Povestea Hotului De Trupuri. Acum citesc Interviu cu un vampir si vreau sa le iau in ordine. Dintre personajele inlatnite pana acum cel mai mult imi place Lestat. Nu pentru ca este personajul "cel mai principal" sau ceva de genul, ci pentru ac este un personaj extrem de complex. In primul rand, desi se vede el insusi ca pe un dmeon fara scapare, Lestat este doar un personaj excentric si de multe ori isi pune in valoare natura umana. "Puternicul Vampir Lestat" ajunge de cateva ori foarte jos, ajunge sa ceara ajutor si uneori chiar renunta la orice. De multe ori actiunile lui m-au socat.
trust_no_more
Am citit si eu"Vampirul Lesatat", prin liceu...nu prea mi-a placut...apoi am descoperit cartea "Cei neiubiti" de John Saul..deci...la carti horror e mult deasupra lui Anne Rice.[MHO]. Am mai citit de el "Umbra", "Casa de la Rascruce", si "Mana Dreapta a Diavolului". Daca va plac cartile horror, nu-l ratati pe John Saul. smile.gif
Van Dan
QUOTE(Odeena @ Oct 20 2005, 10:43 AM)
Am citit toate cartile din seria Vampire Chronicles (mai putin Blood and Gold, pe care n-am gasit-o nicaieri, nici in librarii, nici pe net... sad.gif ) si mi-au placut la nebunie... Mai este vreun fan Anne Rice pe aici?
*


cum sa nu fie. I love these woman. am citit cartile din cronica. Blood and Gold nici eu nu l-am citit ca si tine dar totusi a meritat abia astept sa o gasesc sa o citesc si eu. in schimb restul le am si in format electronic. asta si multe altele. deci dak vrea cineva ID-ul meu de mess este calugar_david
akasha
QUOTE(Odeena @ Oct 20 2005, 11:43 AM)
Am citit toate cartile din seria Vampire Chronicles (mai putin Blood and Gold, pe care n-am gasit-o nicaieri, nici in librarii, nici pe net... sad.gif ) si mi-au placut la nebunie... Mai este vreun fan Anne Rice pe aici?
*



si eu sunt fan al seriei Cronicile vampirilor...Blood and Gold,cartea despre Marius,va aparea dupa doua carti din seria"Noile cronici"...mi se pare ca una dintre ele este despre Pandora...
Cartile sunt interesante,nu m-am dezlipit de ele pana nu le-am citit ...Cel mai mult pana acu mi-a placut Diavolul Memnoch.
Daianara
In afara de film am citit si Vampirul Lestat. E ok cartea si are multe elemente din universul World of Darkness (de exemplu antedeluvienii) pe baza caruia s-au facut jocurile din seria Vampire: The Masquerade. Am vrut sa continui cu Regina Damnatilor dar mi s-a parut atat de gay incat n-am rezistat sa o citesc. tongue.gif
Cybele
Sunt o mare fana a Cronicilor Vampirilor. Imi plac la nebunie personajele si actiunea. Cand am terminat de citit prima carte, Interviu cu un vampir, nu prea stiam ce sa cred despre personaje, Lestat care parea cel mai interesant era si foarte secretos si nu stiam aproape nimic despre el. Apoi, dupa ce am citit a doua carte l-am indragit aproape instantaneu pe Lestat. Cartea a treia insa nu ma fascinat cine stie ce ... mi-a placut mult povestea gemenelor, in rest mi s-a parut plictisitoare. Am citit si restul cartilor in timp, momentan citesc Blood and Gold, sunt abia la inceput.

Am fost dezamagita cand am auzit ca Anne Rice nu are de gand sa mai scrie o alta carte cu vampiri. Eu, nefiind o crestina inraita nu pot sa ii inteleg motivele dar nu pot nici sa o judec.
Un lucru este cert insa, Cronicile Vampirilor vor ramane mereu printre cartile mele preferate.
Daianara
QUOTE
Am fost dezamagita cand am auzit ca Anne Rice nu are de gand sa mai scrie o alta carte cu vampiri. Eu, nefiind o crestina inraita nu pot sa ii inteleg motivele dar nu pot nici sa o judec.

Nu inteleg ce legatura are una cu alta? Sa nu-mi zici ca motivul pentru care Anne Rice a anuntat ca nu mai scrie e pentru ca l-a descoperit pe Dumnezeu si acesta i-a spus ca respectivele carti despre vampiri sunt un mare no-no. laugh.gif
clyodna
QUOTE(Daianara @ Nov 12 2007, 11:07 AM)
Nu inteleg ce legatura are una cu alta? Sa nu-mi zici ca motivul pentru care Anne Rice a anuntat ca nu mai scrie e pentru ca l-a descoperit pe Dumnezeu si acesta i-a spus ca respectivele carti despre vampiri sunt un mare no-no. laugh.gif
*


Yep chiar asa si este. Si de o vreme incoace s-a apucat sa scie carti cu tema religiosa. Despre trecerea prin desert cred.

Revenind la subiect am citit tot ce am gasit de Anne Rice atat vampiri cat si vrajitoare ( inafara de seria ei pt adulti ) si mi-a placut in liceu dar parca acum nu le-as mai citi inca o data. Oricum tipul de vampiri creat de ea va ramane un clasic cred eu.
mistic_angel
Imi place enorm de mult cum scrie Anne Rice. A devenit una dintre scriitoarele mele preferate si imi pare rau sa aud ca nu mai scrie nicio carte despre vampirii. Dupa parerea mea, cred ca este singura scritoare care poate sa scrie atat de bine despre vampiri. Este absolut superb felul in care scrie despre Louis in "Interviu cu un vampir", cum descrie fiecare detaliu, fiecare gest, este absolut superb.
Din "Cronicile vampirilor" am citit "Interviu cu un vampir"(pe care am terminat-o cred ca in 3 zile; tare greu mi-a fost sa ma desprind de ea) si am inceput "Povestea hotului de trupuri". Cartea este ca un drog. Imi este foarte greu sa ma desprind de ea. Imi place enorm de mult cum povesteste totul din perspectiva lui Lestat. Absolut genial.
Anne Rice este si va ramane scriitoarea mea preferata atunci cand vine de carti cu si despre vampiri. Pur si simplu, ador cum scrie.
Arien
Din punctul meu de vedere, Anne Rice a reinventat vampirul modern, i-a adus o stralucire romantica care ii lipsea pana in momentul acela, i-a scuturat de praful cimitirelor, imbracandu-i in catifea si carne care cunoaste pasiunea. Imi plac cartile ei, le-am citit aproape pe toate (imi lipsesc doua din colectie, din pacate), inclusiv din noile cronici, desi va trebui sa-mi arat inclinatia fata de cartea a cincea, "Diavolul Memnoch", e fascinant cum modeleaza temele crestine. Recunosc, mai degraba ce face ea acolo se apropie de temele gnozelor, iar asta face sa fie chiar mai fascinant. Cea mai proasta idee a ei este, insa, "Vampirul Vittorio", o carte ce pare parca scrisa in pripa, inainte de un deadline, iar tema deja nu numai ca e depasita, dar si putinele parti bune nu reuseste sa le exploateze.
Hmm, "Merrick", din Noile Cronici, deja face legatura in Cronicile Vampirilor si Vrajitoarele Mayfair. Ti le recomand cu incredere, mistic_angel, e o lume atat de vie si colorata, plina de senzualitate. Sau "Blackwood Farm", desi si aici recunosc ca m-a dezamagit usor, lasand neexplorate cateva teme foarte bune, transgender issues, nu doar sexualiatate homo-erotica.
Trickster
Aaa, de fapt vampirul stilat si romantat a fost inventat de Bela Lugosi.
Arien
Uhm, he's an actor, you know? Desi, mea culpa, eu trebuia sa spun ca ma refer la romancieri. Dracula lui Stoker e un monstru (numai in Nosferatu se apropie ca figura de creatia lui Stoker, plus, figura rigida a lui Lugosi e departe de senzualitatea si umanismul din romanele lui Anne Rice....Dracula pare gentlemanul perfect, dar la rasarit tot in cimitir se retrage, trasaturile lui sunt animalice), iar vampirul ca figura tragica apare mai devreme la John Polidori si Byron, insa nici macar acolo nu sunt umanizati. Deci, nu ma poti invinui ca vad in Anne Rice exploatat potentialul romantic al vampirului, chiar daca primii care au introdus vampirul in literatura moderna au fost creatorii de roman gotic in secolul 19.
Trickster
Nu-i vorba de actori/scriitori/blabla, sau cum au fost introdusi in literatura moderna, ci de modul in care-s reprezentati bampirii in cultura populara. Romantati, rafinati, misteriosi, cu "sange cald", Bela si Hollywood-ul i-au facut... sa-l privesti totusi prin prisma vremii, stiu ca azi ii geeky. Meritul lui Anne e ca i-a facut cool pentru adolescente tongue.gif
Arien
Ok, play it your way. Primul film notabil cu vampiri e Nosferatu, regizat de Murnau in 1922. Vampirul e un "bood-sucking rodent", fara pic de romantare si lirism, ca sa nu vorbesc de umanitate. Recunosc, nu e hollywoodian, poate de asta e si bun. Tod Browning va aduce Dracula la Hollywood in 1931, si aici va juca Bela Lugosi. Intr-adevar, Lugosi e fascinant, tocmai pentru discursul lui (fiind maghiar, el a imprimat acel accent care acum enerveaza pe toata lumea ca fiind cliseu...me included icon_twisted.gif ...la fel si retorica lui monotona). Tinuta lui rigida, alaturi faptul ca, spre deosebire de Nosferatu, nu au folosit mult machiaj in rolul lui, privirea goala de continut, l-au facut sa para ne - mortul perfect. Desi, pentru mine, mai potrivit a fost Christopher Lee, numai ca acel Dracula e de prin 1957. Later, pelerina neagra si sicriul au trecut la Frank Langella, dar de departe nu era la fel de impresionant. Cel mai bun film cu Dracula, favoritul meu, de altfel, e cel al lui Coppola, din 1992! Intr-adevar, aici e anti-eroul romantic, tragic, demn de visele adolescentelor. Doi ani mai tarziu, apare filmul Interviu cu un Vampir, care a facut legenda. Insa cartea a fost scrisa in '73 si publicata in 1976. Trickster, daca tu poti sa-mi dai exemplu de film inainte de anii 1970, in care vampirul sa fie atat de uman, o sa-ti fiu recunoscatoare. Eu tot caut. Recunosc, nu le-am vazut pe toate, dar pe cele mentionate mai sus, de mai multe ori. Plus o sumedenie de alte porcarii cu bride/daughter/lover whatever of Dracula, care nu au senzualitate si insight psihologic, ci doar bloodlust fara substrat, sau, mai rau, erotism vulgar.
Sunt de acord partial cu tine legat de appeal-ul vampirului asupra viselor adolescentine. Dar nu o sa reduc cartile si creaturile lui Anne Rice la doar atat. daca faci asta, esti doar un cititor de suprafata si mai bine te limitezi la romanele ei pentru adulti, scrise sub numele Anne Rampling (aviz celor care ar fi interesati wink.gif da, am citit o parte din ele, not bad, but I'd stick to my vampires, thank you very much). E usor sa numesti clisee procedeele folosite in romanele respective, sau in filme, si ma refer nu numai la horror, ci si SciFi si fantasy. Insa nu poti face abstractie de cronologie. Rice si-a conceput vampirii acum mai bine de 30 si ceva de ani, si inca mai bantuie fantasmele cititorilor, femei sau barbati. Cand s-a creat tipologia vampirului romantic, nu era stereotipie.
Intre noi fie vorba, mi-am amintit de una din aberatiile care le-am citit candva pe un alt forum, a unui personaj care il acuza pe Tolkien de clisee si imitatie, deoarece s-a inspirat din Warcraft! blink.gif De ce am zis asta? Numai ca sa subliniez importanta cronologiei si a surselor literare. Bon, iar eu cred ca deja am scris mai mult decat simteam nevoia sa scriu.
Trickster
Oh god, not another vampire fangirl tongue.gif... o vara de-a mea mai era fix asa, destul de interesant hobby chiar daca nu inteleg fascinatia biggrin.gif (si asta chiar daca mi-a placut interviu cu un vampir).

Ok, you win, n-am stiut cu ce ma pun si sincer nici ca anne scrie de atata vreme... personal vampirul modern tot lui Bela l-as atribui, dar poate si din cauza ca a avut si un impact vizual, a fost primul vampir mai uman si ca nu ma dau in vant dupa cei ai d-nei rice (prea ne-vampiri pentru mine). Daca ti-a placut Nosferatu ti-as zice sa te uiti la Shadow of the Vampire, mie unul chiar mi-a placut.

Cat despre cronologie... am vazut aberatii si mai mari pe internet.
Arien
Merci pentru sugestie, Trickster, nu stiu cum de n-am dat de filmul asta pana acum, mai ales ca vad ca e cu John Malkovich si Willem Dafoe, sunt printre actorii mei favoriti. biggrin.gif

Off topic: I won't hold that against you, faptul ca ma etichetezi atat de repede "vampire fangirl" icon_twisted.gif well, I'm a girl of many obssessions...you should hear me talking about Tolkien or Umberto Eco rolleyes.gif
Trickster
Well don't hold it against me, se poate mult mult mai rau ca vampire fangirl... plus ca Tolkien fangirl ii puncte in plus tongue.gif
BlackHand
QUOTE(Arien @ Mar 19 2008, 08:19 PM)
I'm a girl of many obssessions...


laugh.gif


Cativa ani buni in urma Arien a fost destul de amabila sa imprumute unui strain (la acea vreme) cele 5 carti pe care le avea din serie. Mersi inca o data. Si ca sa va dau peste cap linistea din suflet, nu Diavolul Memnoch este cea mai reusita carte ci Hotul de trupuri. Na.

P.S.: parerea mea subiectiva tongue.gif
Arien
*getting into position* Ohm Mani Padme Hum... gata! liniste in suflet restored...pffiu!

laugh.gif well, little one, parerile sunt facute sa fie subiective. Din punctul meu de vedere, Lestat a devenit prea melodramatic in Tale of the Body Thief, desi i se iarta rolleyes.gif la urma urmei, el e teatral in fiecare gest.

Hihi, off-topic: BlackHand dear, se compenseaza schimbul, tu mi-ai dat Rage - Beginning of the end rolleyes.gif (plus Monster, dar asta a venit mult mai tarziu tongue.gif )
*sigh* mai, ce vremuri!

andra

rolleyes.gif am vazut kteva comentari despre 'fangirls vampire'...ce sa zic kteodata ma intreb si eu dak faptul k imi plac acest gen de krti nu ar trebui sa ma fak sa imi pun un semn de intrebare.....neah...nu cred...mie imi plac mult desi nu am citit dekt kteva din cronici,iar acesta a fost doar inceputul in gasirea altor scriitori de genu....nu sunt veridice dar faptul k nu sunt sangeroase sau reci atrage mult....deci... icon_twisted.gif ..joke
seandreea
Arien, posturile tale mi s-au parut foarte interesant de citit si te inteleg intru totul... sau cel putin asa cred. Eu sunt tipul de persoana care face dintr-un lucru care ii place o pasiune (unii ii pot spune obsesie, desi ma indoiesc ca merg vreodata asa de departe tongue.gif ).

Cu un singur lucru nu sunt de acord - Vampirul Vittorio - a fost prima carte pe care am citit-o, care mi-a fost imprumutata de o amica. I-am multumit si atunci, dar mai ales mai tarziu pentru alegerea facuta. Dupa ce am citit Interviu cu un Vampir (le-am citit intr-o ordine cam haotica...) mi-am dat seama ca daca as fi inceput cu aceasta carte, niciodata nu m-ar fi captat stilul lui Anne Rice. Ce-i drept in Vampirul Vittorio este prezentat un altfel de vampir, sa spunem ca este prezenta intr-o oarecare masura acea parte de "bestie", insa modul cum se contureaza totul si mai ales stilul de a scrie te captureaza pe loc. Nu mi se pare de loc o carte scrisa in graba.
biank_no1
Buna!

Va rog foarte mult sa imi trimiteti si mie tot ce aveti de Ann Rice, in special Cronicile Vampirilor. Am citit primele 5, insa de la 6 incolo nu le mai am.
Va multumesc anticipat. Adresa mea de mail este biank_no1@yahoo.com.
Sau, evident ma voi multumi si cu un link de download smile.gif
IceJack
QUOTE(biank_no1 @ Jun 10 2010, 09:41 AM)
Buna!

Va rog foarte mult sa imi trimiteti si mie tot ce aveti de Ann Rice, in special Cronicile Vampirilor. Am citit primele 5, insa de la 6 incolo nu le mai am.
Va multumesc anticipat. Adresa mea de mail este **********@yahoo.com.
Sau, evident ma voi multumi si cu un link de download smile.gif
*



Se poate rezolva, dar intai un sfat, nu iti pune emailu sau alte adrese de contact (ym,msn,etc) pe forumuri, nu stii niciodata ce bot/nesimtit iti va lua adresa si iti va trimite spamuri.

user posted image

Trimite-mi un PM cu care iti trebuie si cu adresa de mail (iti recomand insistent sa iti stergi email din postul de mai sus) si o sa vad cand am timp sa ti le trimit, trist e ca nu m-am apucat sa citesc nici una (desi am citit ceva acum multi ani dar care anume nu mai tin minte)
Arien
Icey, asta fu abia primul ei post tongue.gif cum ai vrea sa-ti trimita un PM? tongue.gif on the other hand, ea poate chiar voia sa fie asaltata de forum lurkers...cine stie ce poate sari de la topicul pe Anne Rice? *crosses fingers*
IceJack
teheheh, are you sure she is a she? rolleyes.gif Although i did sense something strange in the air, it could have been the fact that she/he is a werewolf.
Arien
aawww, initial ma gandeam ca faci referire la un personaj din "Blackwood Farm" (asta-i din Noile Cronici, and it's hawt, desi nu la fel de buna ca restul)
if (s)he be werewolf, that ain't half bad biggrin.gif

user posted image
IceJack
Petronia?

Vai vai, wiki will be the end of us yet. Also, damn those gay vampires tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.