Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noir enthusiasm
Anime-Club Forum > Detaliat > Noir
Pages: 1, 2
DMW
waw. speram ca se va face si un thread Noir.
topicu' asta e pt fani Noir dezlantuiti smile.gif
exista atata entuziasm pt DBZ, nu? de ce nu si un loc pt Noir?
nu "pareri pro si contra", doar pro. :twisted:
bogdragon
Pai cu entuziasm (pentru DB) iti spun ca Noir nu se ridica la acelasi nivel.

Oricum am pareri pro despre aceasta serie si doar pro.
Pro:
-muzica
-are doar 26 episoade
-nu ii deranjeaza pe daltonisti
Fate
:shock: Ahem. Bogdragon , explica cum vine treaba cu daltonistii :?:
DMW
QUOTE(bogdragon)
Pai cu entuziasm (pentru DB) iti spun ca Noir nu se ridica la acelasi nivel.

Oricum am pareri pro despre aceasta serie si doar pro.
Pro:
-muzica
-are doar 26 episoade
-nu ii deranjeaza pe daltonisti



nu cred ca o comparatie intre DBZ si Noir e potrivita doar pt ca ambele sunt seriale anime. anime comes in different shapes and sizes, doesn't it? smile.gif

ce-ar fi daca ar compara cineva Lain cu DBZ/Noir si ar spune "Lain sucks" pt ca nu are destula actiune? sau sa compare DBZ/Noir cu Lain si sa le considere inferioare pt ca nu sunt la fel de... "intelectuale" or whatever?


Fate, I'll hazard a reply...
cred ca bogdragon se refera la absenta sangelui.
Fate
Aha , foarte subtil domnule BogDragon , trebuie sa am grija cu tine ...
Hmmm.....DMW , hazardeaza si pe tema asta , pe principiul domnului BogDragon : Nici pe macaragii nu ii deranjeaza Noir . Ya , de ce ?
bogdragon
DMW ma referam la partea din postul tau

QUOTE
exista atata entuziasm pt DBZ, nu? de ce nu si un loc pt Noir?


cand spunem ca nu se ridica la acelasi nivel (adica ca numar de fani, nu din punct de vedere al calitatii), nu ca asi fi incercat sa le compar (ce ar fi o prostie).

Oricum, cred ca fanii adevarati Noir sunt in vacanta (asta pe bune). Asteapta 1 Oct si poate se vor inmulti.

Cat priveste ultimul rand, ma refeream la afirmatia lui Urfe care apreciaza lipsa sangelui si astfel am cautat sa vad si eu doar partea buna a lucrurilor. biggrin.gif

Fate>You got me there? OK, why?
DMW
QUOTE(bogdragon)
DMW ma referam la partea din postul tau

cand spunem ca nu se ridica la acelasi nivel (adica ca numar de fani, nu din punct de vedere al calitatii), nu ca asi fi incercat sa le compar (ce ar fi o prostie).


waw. ce bine ca ai precizat asta. incepusem sa ma :evil: :evil: :evil: .

smile.gif

QUOTE(bogdragon)
Oricum, cred ca fanii adevarati Noir sunt in vacanta (asta pe bune). Asteapta 1 Oct si poate se vor inmulti.


din pacate 1 oct ma trimite si pe mine la cursuri... :cry:

FATE: you got me too.... hmmm.... absence of perspective... representation (episode 1?) nah... waw. yeah, you got me too.
why?
Chuppy
Noir e superb. Dar totusi cred ca aceasta comparatie cu DBZ e putin exagerata. DBZ are 200 si ceva de episodae aproape 300, pe cand Noir are doar 36.

De asemenea DBZ e unul dintre cele mai cunoscute anime-uri din lume, alaturi de Pokemon biggrin.gif. Nu cred ca a auzit multa lume de Noir. Doar otacii.
Fate
Pentru ca , in mod contrar realitatii , nimeni nu are nimic cu macaragii in Noir , de-aia tongue.gif
Eh , poftim , asta nu-i subtila , e ridicola tongue.gif Acum zi-mi tu diferenta dintre subtil si ridicol ...
Bineinteles , continuand cu aberatiile si mergand pe linia asta , am putea spune ca cei mai mari fani Noir sunt niste macaragii daltonisti si melomani .... something stinks though .....
DMW
QUOTE(Fate)

Bineinteles , continuand cu aberatiile si mergand pe linia asta , am putea spune ca cei mai mari fani Noir sunt niste macaragii daltonisti si melomani .... something stinks though .....

ok, nu ma recunosc in comunitate... *mommy, I'm lost*
nu ca ar fi prima oara. heh.
Diana
Esti fan Noir (sau orice alta serie) pt ca ti-a placut (fan este poate uneori cam mult spus). Mai bine ar merge imi place mult. De ce ... pt ca atunci cand l-am vazut mi-a atras atentia. Nu s-a pierdut in multimea de anime pe care le-am vazut (ei, nu chiar asa de multe). Pt multi nu conteaza De Ce. Conteaza ca s-a intamplat. Conteaza ca la un anumint moment seria a fost suficient de importanta sa o asez undeva sus in lista de prioritati. Conteaza pt ca asa decid eu ... si nimeni altcineva nu-mi poate schimba opinia.
Apoi intalnesti pe altcineva caruia i-a placut aceeasi serie, dar din motive cu totul diferite. Iti atrage atentia asupra unor lucruri care poate tie ti-au scapat, sau poate opiniile lui te deranjeaza pt ca nu coincid cu ale tale. Si tu tii la parerea ta, la coltul izolat in care ai visat pe parcursul a x episoade. Nu vrei ca iluzia sa se destrame.
biggrin.gif Am aberat cam mult mai sus, dar cum nu cred ca m-as descurca ca macaragiu voiam sa spun ca totushi imi place Noir.
DMW
QUOTE(Diana)
Nu vrei ca iluzia sa se destrame.

Iluzie? :evil: Nu exista iluzie cand e vorba de incontestabila pasiune pt Noir!
*ok, I'm not realy...*
wink.gif
blood
Mai am de vazut ultimile 6 ep din Noir si pana acum mi-a lasat o impresie buna. Orice ati spune, acest anime are farmecul lui.
Kirika....Mireille....Soldats....Chloe > sunt curios cum se termina. O sa revin cu parerea personala. :idea:
DMW
Fate, ma gandeam ca poate Noir nu-i deranjeaza pe macaragii pt ca ei sunt obisnuiti cu "a fi la inaltime". biggrin.gif heh. rebuke Blood, you've said it: Kirika....Mireille....Chloe.... last 6 episoades? heh. talk about character development... *wink* Noir rocks!
SebyTheDragon
Se termina frumos......adica...frumosul meu s-ar putea sa nu fie acelasi cu frumosul altora...

Noirul...este un anime care prezinta o combinatie escelenta intre muzica, Animatie si Story. Luate oricare separat..nu prea e ceva de capul lor ...dar impreuna "explodeaza...".

Superba serie...nu ar trebui sa existe fan anime care nu a vazut-o!!! 8)
Fate
Hmmm...Eu cand vine vorba de activitatea unui macaragiu ma gandesc la urcusuri si coborasuri. Acum sa zicem ca ar fi aceeasi linie de evolutie.
Da' mai bine lasam macaragii in pace!
blood
In cateva aliniate am subliniat aspectele care mi s-au parut mai

interesante in Noir :

> "Make a pilgrimage for the past, with me"

> Noir este excelent prin scenele de actiune si muzica(de exceptie)

> Misterele sunt elucidate cu fiecare nou episod

> Realizarea grafica a personajului Chloe
Zink
hmmm...Noir! Am vazut pe Viva...era in limba lor, dar am inteles ceva...una din ele trebuia sa ucida un...uumm...mosi!...a fost umm...trist!
axi
mda ... "hmm" ai vazut un episod ... daca te intereseaza restu just ask ... sunt sigur ca se va oferi cineva ...

si pina la urma mosu oricum era pe moarte ... asta nu inseamna ca nu a fost trist ... si mai sunt episoade de astea.
Sidonix
The Noir...The beauty of the Sadness...l-am vazut recent tirziu...dar spun ca merita...Noir difera la nivel calitativ fata de o multitudine de anime aparute in anii recentzi...
saiya-jin
Super coloana sonora!!! Pt cei interesati am gasit melodiile pe Kazaa si cele mai tari sunt '' CANTA PER ME '' , " SALVA NOS " si "SALVA NOS II ", precum si cele mai difuzate.

P.S. DBZ a fost un deschizator de drumuri, nu-l mai comparati cu alte anime-uri! Oricum a fost excelent(si inca este) la vremea lui /love
cilu
E inutil;a comparatie dbz cu Noir, sau cu orice alt anime....... Eventual se poate incerc ao comparatie Noir-Gungrave.

Mi-a placut Noir, mi-a placut si sfarsitul, care te lasa sa interpretezi.......

Coloana sonora e tare de tot. Lipsa sangelui il face cam ciudat, totusi e vorba de asasinare and shit. Cand Altena o impusca pe Mireille in brat, ea nu are nimik, numa o zgarietura mica .... Nu stiu daca putem da spoilere dar am o mica mancarime sub limba....

[spoiler:f3c1e70472] La sfarsit cand Mireille si Kirika dispar in intuneric, dupa ce se intuneca ecranul, se aud 2 impuscaturi... sa fie oare ce cred eu, ca soldats le-a lichidat sa nu mai aiba bataie de cap cu ele?[/spoiler:f3c1e70472]
Forbin
[spoiler:b056942cd3]te lasa pe tine sa interpretezi. asa cum tot serialul[/spoiler:b056942cd3] te pune sa le judeci fiecare actiune si sa decizi singur daca ceva e moral sau nu.



singura chestie care m-a enervat a fost [spoiler:b056942cd3]ritmul excesiv de lent cu care dezvaluie povestea mortii parintilor lui mireille[/spoiler:b056942cd3]



just my 2c worth...
Sidonix
Noir...se delimiteaza de multe...GSG,GG sunt inspirate din Noir...printre putinele anime calitative si originale din ultimii ani...
cilu
Sunt de acord cu Forbin. Episod de episod apar imagini cu parintii lui Mireille, si devine cam stresant. Plus ca la inceput era obsesiva melodia ceasului ramas de la parinitii mirellei. Dupa episodul 6 7 sau 8 a disparut acea melodie pentru mai multe epsiade si mi-a chiar parut bine cand am auzit-o din nou....
Sidonix
daca privesti fiecare detaliu in parte e imposibil sa gasesti ceva perfect...Noir se remarca prin storyborad f bine pus la punct, caractere puternic conturate si integrate in storyline...
axi
uuu ... imi place cand vb intelectual sid tongue.gif

melodia aia este lait motivul seriei zic eu ... de fapt ceasul respectiv

el este legatura mnezica catre amintirile respective care stau incuiate intr-un coltz uitat al memoriei lui mireille.

"ptr cei interesati" am tot ost-ul de vreo 100 de ani, de pe dc++ tongue.gif
cilu
Axi ,mai are rost sa iti zic? trimite odata piesele alea mane............... Adresa o stii la fel si cea de pe gmail, asa ca da bataie ca iti merge netu de zbarnaie.....si axi, spre deosebire de sid, tu cand vorbesti intelighent ne bagi in ceata, paca ar vorbi cornel dinu....
Sidonix
eh...lucky me eu am tot ost Noir...insa nu ascult decit canta per me in ambele vers si putin salva nos...restu ma fac sleepy si dorm si dorm si dorm...si nu e Somn Bizar a lu' Iris.
noir2501
ie-te-te! cum am ratat !



daca m-a impresionat indeajuns de mult incat sa imi schimb nickul din Black Knight (asta era din diablo), asta spune cat a insemnat Noir pentru mine.



Ce v-a impresionat cel mai mult? Eu unul, am ramas adanc impresionat de figura inocenta a Kirikai cu care apasa pe tragaci. Nici o urma de regret, nici o urma de ura. Parca traieste intr-o stare hipnotica, si totusi, spre deosebire de Kenshin, cateodata pare sa constientizeze ceea ce face.



De ce o admir totusi? Nu cred ca as vrea sa fiu ca ea, dar totusi... e si asta o optiune

:twisted:
Majin
da kirica..the true noir pt mine...am un amv mistho de tot cu faza cnd ia tipa de jos un m4 si ciuruieste plina de seninatate 2 plutoane d efraieri...superb!!!si melodia e sleepwalker la nightwish...superb!!
Sidonix
hm...Noir nu e numai impuscaturi fratilor...astea sunt pe fundalul dramelor pe care le traiesc cele doua...
Majin
ai dreptate sid,dar impuscaturile sunt deliciul seriei....
Sidonix
in noir nu m-au impresionat luptele..exceptand poate cea finala intre cele 2 noir sau antrenamentu cind erau fetele in fustitze /happy.gif ...superb regizate.. biggrin.gif
cilu
Sid daca in dragonball ar fi numai fustite, cred ca ar fi serialul tau preferat (cred ca sailor moon ramane preferatul tau tongue.gif )

Da mie mi-a placut cel mai mult faza aia cand erau toate trei intr-o casa care arsese si apar tipii aia si incep sa traga atat dupa mirelle si kiriko cat si dupa chloe.... Si kirika si chloe ajung sa lupte spate in spate cu tipii aia... ei bine e acolo o faza super tare daca ar fi fost un pic accentuata cu un efect de slow motion ar fi fost pe departe una din cele mai complexe ever...

De ce slow motion, ma veti intreba.... pentru ca le arata pe ambele simultan nu ai timp suficient sa savurezi toate detaliile luptei.....
Sidonix
cilu ...nu cred ca slow motion ar fi necesar...esenta Noir e in drama nu in actiune...eu ma multumesc cu flash back-urile lui Mireille /hmm
cilu
Sid, stii de ce am zis de slow motion la faza aia, recunoaste e una dintre cele mai reusite de actiune din serial.... Dak cauti drama gasesti daca vrei actiune la fel, de aia e fain noirul.....
Sidonix
m...sa zicem...mi-e mia placut secventa in care Mireile isi aminteste/rememoreaza cum Kirika ii ucide parintii cu singe rece iar Chloe se uita din spate...
Ratzushka
:roll: cam tarziu, eu sunt noua pe aici..dar am vazut 23 din cele 26 de episoade in 2 zile..nu stiu daca s-ar putea spune ca mi-a placut, but..I LOVED IT!
aneresia
oki am vazut shi eu noir.......... acum ascult ost-ul in continuu , bine nu chiar toate melodiile .. dar canta per me shi melodia de la ceas a da shi salva nos sunt superbe...... daca nu ar fi fost ele probabil nu mi-ar mai fi placut asha de mult.........
ce am admirat la mireille ca shi-a incalcat promisiunea cu toate ca a aflat ca kirika i-a omorat parintzii ......... altcineva nu ar fi ezitat..... probabil relatzia dintre cele doua nu ar putea fi explicata in cuvinte.......
dar mi-a placut mult........ descoper anime-uri din ce in ce mai bine conturate pe zi ce trece tongue.gif rolleyes.gif
Vebby
Ceasul si melodia lui....cred ca sunt perfect puse in anime....serios...intr`adevar, la un mom dat devin stresante fazele cu parintii lui Mireille, dar e frumosm pentru ca in fiecare episod scena devine din ce in ce mai completa, ca un puzle pana vedem tot evenimentul.
Mi s`a parut .....najpa(nu gasesc alt cuvant) faza in care mama lui Mireille ii cere Kirikei sa aiba grija de Mireille...ceea ce e un pic cam..denaturat, pentru ca dra Kirika era cam mik sa intzeleaga si sa poata face asta dry.gif
Mi`au placut f mult primul episod(fuga lui Mireille dupa Kirika si lupa de acolo) si spre ultimele episoade cand actiunea se intensifica si ultimele doua scene de bataie intre cele trei "killere"....sunt f resuite si ca idee si ca miscari+coloana sonora... nu dau impresia de fals... biggrin.gif

eh...cu OSTurile e moarte...am invatzat unele dintre melodii...
Audron
Da...Noir are un ost de exceptie. O duce bine si la alte capitole, dar la coloana sonora merita un 10. Sau cel putin un 9.
Vebby
Well, sa dai 9 ostului mi se pare o crima in primul rand pentru vocea Yukii Kajiura(sper ca am scris bine), si in al doilea rand pentru negativ dry.gif

muzica face totul in Noir..precum se observa ca primul ep este bazat destul de mult pe muzica, care este pe fundalul "alergaturii" dintre Kirika si Mireille...si in ultimele cand se dau "marile batalii"..i mean...are efect...armonia perfecta rolleyes.gif
Audron
De aia am si zis cel putin 9. Eu tot la 10 ma gandeam, dar eu nu am vazut atat de multe incat sa imi fac o parere generale universal valida.
Rezo The Red Priest

Pe rand: comparatie cu dbz: nu se poate. Amandoua sunt bune. Personal imi place Noir ca nu ma dau in vant dupa dbz.

Muzica: clar cel mai bun OST de pana acum. Il am si il ascult non stop. Mai ales Salva Nos din batalii suuuupeeerr biggrin.gif stiam dinainte cand incepe actiunea si abia asteptam vocea. Mai mi-a placut Corsican Corridor si muzica din ep cu Shaoli; a si Chloe. Eu ii dau clar 10 cu felicitari.

Ca story este absolut perfect. Mi-a placut mult. Nu ma-am plictisit DELOC pe parcursul celor 26 de ep. Eu cred ca au fost mai putine ca sa nu o dea in bara. Daca greseau mai incolo ??? S-au retras la timp.

Faza cu mama lui Mireille a fost decisiva. Daca nu era ea atunci relatia la final intre cele doua nu iesea bine. O fi fost Chloe mica dar a bagat la cap foarte bine ce i s-a zis.
Ratzushka
Hello...long time no see...smile.gif
Am revenit la topic aici pentru ca mi se pare ca am facut o descoperire..wow...smile.gif melodia ceasului mi se pare ca seamana foarte mult cu "Barcarolle" a lui Tschaikovsy... huh.gif
Alinna
Kirika Yumura ..cand am vazut fetzisoara ei pt prima data am spus kawaiiiiii...si dupa am ramas surprinsa vaznd lipsa de ...de orice de pe fatza ei...
O faza care mi-e placut mie foarte mult- si nu am regasit-o in randurile citite - este atunci cand Chloe se duce acasa la cele doua (Mireille si Kirika) sa bea un ceai si...Kirika tot timpul a tinut o furculita (sper sa nu fi avut cutit sau lingura:P) ascunsa pt ca nu avea incredere in Chloe, iar - cand Chloe pleaca - ia "furculita" si odata ajunsa langa Anthea i-o arata si ii spune ca este primul cadou de la Kirika...
Un alt "moment" care mi-a mers la inima a fost cand Kirika "se imprieteneste " cu un pictor si Mireille incerca sa o tina departe de inevitabila suferinta de a pierde "un prieten"...a fost unul din rarele momente cand Mireille paraseste imaginea de "lonley wolf", iar Kirika este sensibila...
Ultimele epidsoade abunda de faze super asa ca ..(aaaa si mi-au placut si episoadele cu Intocabille ..parca o chema pe prietena lui Mireille...dar m-au si socat...) ..asa ca ma opresc sici, dar nu inainte de a spune ca OST-ul este cel mai bun din cate am auzit pana acum...
Rezo The Red Priest

Bine zis la faza cu furculita. Ink un lucru care mi-a placut foarte mult la acest anime a fost faptul ca Kirika foloseste cu mare indemanare orice are la indemana. De ex la inceputul vizitei lui Chloe cand Mireille se uita dupa pistol, Kirika pune ochii pe foarfeca laugh.gif practica fata. Ca sa nu mai zic de rama de ochelari si legitimatie. Foarte originala, foarte.
Vebby
QUOTE(Rezo)
QUOTE(Alinna)
cand Chloe pleaca - ia "furculita" si odata ajunsa langa Anthea i-o arata si ii spune ca este primul cadou de la Kirika...
Bine zis la faza cu furculita. Ink un lucru care mi-a placut foarte mult la acest anime a fost faptul ca Kirika foloseste cu mare indemanare orice are la indemana. De ex la inceputul vizitei lui Chloe cand Mireille se uita dupa pistol, Kirika pune ochii pe foarfeca laugh.gif practica fata. Ca sa nu mai zic de rama de ochelari si legitimatie. Foarte originala, foarte.


Rezo ma asteptam sa spui ceva legat de furculita aia tongue.gif Tz tz tz tongue.gif Mie mi s`a parut original faptul ca Chloe a fost omorata cu furculita in cauza la sfarsitul seriei.Nush cat la suta e cliseu sau nu, dar e unul din elementele care a intregit frumusetea subiectului si a actiunii tongue.gif
Rezo The Red Priest

Aoleu toata lumea de pe aici e speriata ca de bombe de clishee. dry.gif Da ce vreti voi originalitate 100%????

Sfarsitul lui Chloe este tragic....din pacate. Dar ea l-a ales (am scris de asta pe undeva pe aici:D)). Pe mine m-a impresionat agilitatea cu care s-a luptat Kirika ptr a evita loviturile date de Chloe blink.gif doar cu un simplu cutit!!!!! SUPERB! Scenele de lupta au fost fff bine gandite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.